Οικονομικά Σκοπευτικά όπλα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 87 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #176783

    marrochi zero 3 , κορυφη στη κατηγορια καινουργιο εως 1500 ευρω


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    dgiannar στις #177250

    Από το site της marocchi

    New Technical Points: Model 03
    New version with Maxi 70 choke tubes
    Sporting Clay version is supplied with 5 internal choke tubes (MAXI 70) manufactured with the same High Technology used for the production of our barrels.

    They are longer than normal (70 mm against 40 mm of the usual length of choke tubes) with long cone called “conic system” where also the marginal shot pellets maintain still a good impact force and excellent distribution of pattern. This is a further new development following the actual demand of many Sporting Clay shooters.

    On demand, the inter-changeable Maxi 90 choke tubes are available as accessories. They have a total length of 90 mm, they are internal for 70 mm and increase the barrel length by 20 mm.They are manufactured with a longer cone to ensure shooting that will astonish with the brilliant results.

    Both Maxi 70 and Maxi 90 are manufactured from the same steel we use for the barrels to allow the same thermal expansion during shooting. The choke tubes are strong, with a suitable thickness to prevent deformations.

    Maxi 70 and Maxi 90 are excellent also with steel shot ammunition.

    The new choke tubes Maxi 70 and Maxi 90 cannot be fitted in Marocchi 03 ,previous version, that have choke tubesof40mm .

    Ejectors.A new ejectors system has been recently released in accordance to newly available ammunition the shooting performance could be optimised again.They can be dismounted easily and without tools for cleaning purposes. This is a great advantage also for future replacement needs because they can be changed very easily and with small fitting work.

    Το θέμα είναι ότι είμαι πολύ κοντά στην αγορά του όπλου αλλά αυτό που βρήκα είναι το «παλίο» ,δλδ τσοκ MAX 40 (invector) και όχι MAX 70 (invector plus). Στο κατάστημα που υπάρχει το όπλο δεν γνώριζαν αυτήν την αλλάγη και βέβαια όυτε κουβέντα για μια αλλαγή στην τιμή σαν κίνητρο. Υπάρχει διαφορά πρακτικά στα τσοκ invector με invector plus. Μπορώ να μιλήσω απευθείας με Κυργία που έχει την αντιπροσωπεία στην Ελλάδα για το υπάρχουν τα καινούργια ή μόνο μέσω καταστήματος.
    Εκτός από αυτό το όπλο είναι «κουκλί» και βασική επιλογή μαζί με το Lanber 2097 sporting lux που θα δω αυτές τις μέρες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #292442

    Από το site της marocchi

    New Technical Points: Model 03
    New version with Maxi 70 choke tubes
    Sporting Clay version is supplied with 5 internal choke tubes (MAXI 70) manufactured with the same High Technology used for the production of our barrels.

    They are longer than normal (70 mm against 40 mm of the usual length of choke tubes) with long cone called “conic system” where also the marginal shot pellets maintain still a good impact force and excellent distribution of pattern. This is a further new development following the actual demand of many Sporting Clay shooters.

    On demand, the inter-changeable Maxi 90 choke tubes are available as accessories. They have a total length of 90 mm, they are internal for 70 mm and increase the barrel length by 20 mm.They are manufactured with a longer cone to ensure shooting that will astonish with the brilliant results.

    Both Maxi 70 and Maxi 90 are manufactured from the same steel we use for the barrels to allow the same thermal expansion during shooting. The choke tubes are strong, with a suitable thickness to prevent deformations.

    Maxi 70 and Maxi 90 are excellent also with steel shot ammunition.

    The new choke tubes Maxi 70 and Maxi 90 cannot be fitted in Marocchi 03 ,previous version, that have choke tubesof40mm .

    Ejectors.A new ejectors system has been recently released in accordance to newly available ammunition the shooting performance could be optimised again.They can be dismounted easily and without tools for cleaning purposes. This is a great advantage also for future replacement needs because they can be changed very easily and with small fitting work.

    Το θέμα είναι ότι είμαι πολύ κοντά στην αγορά του όπλου αλλά αυτό που βρήκα είναι το «παλίο» ,δλδ τσοκ MAX 40 (invector) και όχι MAX 70 (invector plus). Στο κατάστημα που υπάρχει το όπλο δεν γνώριζαν αυτήν την αλλάγη και βέβαια όυτε κουβέντα για μια αλλαγή στην τιμή σαν κίνητρο. Υπάρχει διαφορά πρακτικά στα τσοκ invector με invector plus. Μπορώ να μιλήσω απευθείας με Κυργία που έχει την αντιπροσωπεία στην Ελλάδα για το υπάρχουν τα καινούργια ή μόνο μέσω καταστήματος.
    Εκτός από αυτό το όπλο είναι «κουκλί» και βασική επιλογή μαζί με το Lanber 2097 sporting lux που θα δω αυτές τις μέρες.

    ΕΙΣΑΙ ΣΤΟΝ ΣΩΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟ LANBER TO 2097 SPORTING LUX TO ΕΡΙΞΑ ΠΡΟΧΘΕΣ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    dgiannar στις #177907

    Τελικα κατέληξα στο marocchi zero 3. Αύριο επιστρέφω από διακοπές και παω κατευθείαν να το πάρω. Ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές στο θέμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #177912

    Μεγεια το οπλακι και καλες πουλες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    dgiannar στις #178423

    Τελικά πήρα το marocchi και οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι πολύ θετικές. Δεν μπορώ να σας πω πολλά πράγματα τεχνικά (γιατί δεν είμαι και τόσο γνώστης ) αλλά σίγουρα το όπλο το αισθάνομαι πολύ όμορφα (καινούργιο κοσκινακι μου) .Επίσης μου φάνηκε ότι πρώτη φορά στους βατήρες τα πιάτα που χτύπαγα έσπαγαν εντυπωσιακά , με την benelli Centro που έριχνα παλιότερα συνήθως στις επιτυχημένες βολές να έφευγε κάνα κομάτι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #289785

    ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΛΑ ΣΠΑΣΙΜΑΤΑ :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #289771

    Τελικά πήρα το marocchi και οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι πολύ θετικές. Δεν μπορώ να σας πω πολλά πράγματα τεχνικά (γιατί δεν είμαι και τόσο γνώστης ) αλλά σίγουρα το όπλο το αισθάνομαι πολύ όμορφα (καινούργιο κοσκινακι μου) .Επίσης μου φάνηκε ότι πρώτη φορά στους βατήρες τα πιάτα που χτύπαγα έσπαγαν εντυπωσιακά , με την benelli Centro που έριχνα παλιότερα συνήθως στις επιτυχημένες βολές να έφευγε κάνα κομάτι.

    Kαλοριζικο φιλε μου. Πολυ καλο οπλο. Αντε και καλα σπασιματα!!!!

    Το μονο κακο με αυτο το οπλο ειναι το ονομα του μοντελου…..ZERO……δηλαδη ειναι ονομα για σκοπευτικο οπλο αυτο? :angry:

    Χεχεχεχε :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #289770

    Kαλοριζικο φιλε μου. Πολυ καλο οπλο. Αντε και καλα σπασιματα!!!!

    Το μονο κακο με αυτο το οπλο ειναι το ονομα του μοντελου…..ZERO……δηλαδη ειναι ονομα για σκοπευτικο οπλο αυτο? :angry:

    Χεχεχεχε :lol:

    Ενώ εσύ με το 4 στα 25 (425) πας πίσω :angry:

    Καλορίζικο φίλε και να μην αμφισβητίσεις ποτέ τις δυνατότητές του, από την στιγμή που έχεις καλή λαβή, ωραία σκοπευτική γραμμή και καλό ζύγισμα τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες, όταν θα σημαδεύεις σωστά αυτό θα κάνει την δουλειά του :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    252
    panos vouno στις #289767

    Το lamber το εχω πιάσει στα χέρια μου αλλά δεν εχω ρίξει. Αυτο που θυμάμαι είναι οτι δεν μου ταιριαζε στην επώμιση τόσο καλά όσο το baikal αλλα αυτό εχει να κάνει με τον δικό μου σωματότυπο.
    Επίσης παρόλο που το μαγαζί που το είδα μου το παρουσίαζε ώς σκοπευτικό θυμάμαι οτι δεν είχε porting και λάστιχο στο κοντάκι. Απο οτι μιλάνε ομως στο σκοπευτήριο ειναι και αυτό ενα αξιόπιστο όπλο για τα λεφτά του που δεν πιστεύω να σου δημιουργήσει προβλήματα. Οσο για το baikal και εμένα ειναι σφικτό ακόμη αλλά στρώνει σιγά σιγά (επειδη ειναι καινούργιο). Για την ψάθα στην πάπια είναι λίγο άγρια αλλα όχι και σε σημείο να γδάρει. Τι να πώ επεσες στην περίπτωση. Δες επίσης στο lamber το βάρος του διοτι αν το θες για σκοπευτικό πρέπει να έχει ενα σχετικά μεγάλο βάρος. Το baikal π.χ είναι 3,6 κιλά (σκέψου οτι τα σκοπευτικά ξεκινούν απο 3,6 μέχρι 4. Τα ελαφριά όπλα ειναι καλά στο κυνήγι (περπατητό) αλλα΄στο σκοπευτήριο κουράζουν. Υπόψιν οτι στο κυνήγι σε μια μερα δεν ρίχνεις τον αριθμό φυσσιγίων που μπορείς να ρίξεις σε μια ώρα στο σκοπευτήριο. Πάντως για οικονομικη λύση με αξιοπιστία ειναι αυτά τα οπλά (baikal sporting – Lanber – Zaballa) απέφυγε τα τούρκικα (γνώμη μου πάντα)

    εγω που εχω ριξει με λαμπερ δεν το ξανακανω! κανενα αλλο οπλο δεν με εχει κλωτσησει τοσο πολυ! σε κυνηγι τσιχλας με αριστον 33γρ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    460
    BENELLI4EVER στις #289730

    Ενώ εσύ με το 4 στα 25 (425) πας πίσω :)

    :P :( :D

    Πολυ καλο .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    395
    gp106 στις #288708

    Τελικά πήρα το marocchi και οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι πολύ θετικές. Δεν μπορώ να σας πω πολλά πράγματα τεχνικά (γιατί δεν είμαι και τόσο γνώστης ) αλλά σίγουρα το όπλο το αισθάνομαι πολύ όμορφα (καινούργιο κοσκινακι μου) .Επίσης μου φάνηκε ότι πρώτη φορά στους βατήρες τα πιάτα που χτύπαγα έσπαγαν εντυπωσιακά , με την benelli Centro που έριχνα παλιότερα συνήθως στις επιτυχημένες βολές να έφευγε κάνα κομάτι.

    Καλορίζικο κι από μένα. Πιστεύω ότι είναι από τα καλύτερα στην χρηματική κατηγορία του. Πόσο σου βγήκε τελική τιμή? Βρήκες την έκδοση με τα τσοκάκια των 70 χιλ.? Επίσης με τι αυλούς είναι το δικό σου? Καλορίζικο και πάλι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    dgiannar στις #178804

    Ευχαριστώ πολύ . Η τιμή ήταν αυτή του καταλόγου αλλά το πήρα με 24 άτοκες δόσεις γιατί δεν παίζουν καθόλου μετρητά. Η τιμή του μετρητής ήταν 1350€. Βρήκα τελικά αυτό με τα invector plus τσοκάκια (70χιλ) και με μία μικρή διαφορά (65€) πήρα αυτά που η marocchi ονομάζει maxi 90. Βασικά είναι τα έσω –έξω για να είναι ποιο βολικά για το σκοπευτήριο.

    http://www.marocchiarms.com/index.php?menu…p;product_id=14

    είναι αυτά που φαίνονται στην φωτο στο site και είναι πολύ βολικά (γιατί γράφουν στο ρέλι ποιο τσοκ είναι ) και πολύ όμορφα.
    Οι αυλοί είναι 18.5 και κάνοντας κάποιες δοκιμές στον πίνακα είδα αρκετά καλές κατανομές ( μέτρο σύγκρισης η centro που είχα).
    Το βάρος της στην ζυγαριά είναι 3686 γρ πράγμα που μου έκανε εντύπωση γιατί είχα αίσθηση για λιγότερο.
    Ελπίζω να μην βγάλει κάνα κουσούρι καθώς δεν έχει δοκιμαστεί από κανέναν σε βαριά χρήση.
    Εννοείτε ότι αν κάποιος φίλος ενδιαφερθεί ποτέ για να πάρει κάποιο zero 3 με χαρά να βρεθούμε στο σκοπευτήριο για να δoκιμάσει “live” το όπλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    395
    gp106 στις #288632

    Ευχαριστώ πολύ . Η τιμή ήταν αυτή του καταλόγου αλλά το πήρα με 24 άτοκες δόσεις γιατί δεν παίζουν καθόλου μετρητά. Η τιμή του μετρητής ήταν 1350€. Βρήκα τελικά αυτό με τα invector plus τσοκάκια (70χιλ) και με μία μικρή διαφορά (65€) πήρα αυτά που η marocchi ονομάζει maxi 90. Βασικά είναι τα έσω –έξω για να είναι ποιο βολικά για το σκοπευτήριο.

    [url=”http://www.marocchiarms.com/index.php?menu=68&sprache=0&product_id=14″]http://www.marocchiarms.com/index.php?menu…p;product_id=14[/url]

    είναι αυτά που φαίνονται στην φωτο στο site και είναι πολύ βολικά (γιατί γράφουν στο ρέλι ποιο τσοκ είναι ) και πολύ όμορφα.
    Οι αυλοί είναι 18.5 και κάνοντας κάποιες δοκιμές στον πίνακα είδα αρκετά καλές κατανομές ( μέτρο σύγκρισης η centro που είχα).
    Το βάρος της στην ζυγαριά είναι 3686 γρ πράγμα που μου έκανε εντύπωση γιατί είχα αίσθηση για λιγότερο.
    Ελπίζω να μην βγάλει κάνα κουσούρι καθώς δεν έχει δοκιμαστεί από κανέναν σε βαριά χρήση.
    Εννοείτε ότι αν κάποιος φίλος ενδιαφερθεί ποτέ για να πάρει κάποιο zero 3 με χαρά να βρεθούμε στο σκοπευτήριο για να δoκιμάσει “live” το όπλο.

    Και το δικό μου στα 3640 γρ ειναι. Η αθήλεια είναι πως δεν του φαίνεται όταν επωμίζεις. Η τιμή πάντως που το βρήκες είναι πάρα πολύ καλή για μετρητοίς. Με την ανάλογη φροντίδα δεν θα σου βγάλει τίποτα απολύτως. Τα υλικά στον μηχανισμό του είναι πάρα πολύ καλά (αν κάποια στιγμή το λύσεις για συντήρηση και καθαρισμό θα καταλάβεις τι εννοώ).

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 87 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων