Maxus Η SX3?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 102 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #288018

    Παρε μια μπενελλι να την εχουν και τα'γγονια σου. :)


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    641
    εύστοχος στις #288014

    Παρε μια μπενελλι να την εχουν και τα'γγονια σου. :)

    +1000000000000000

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    492
    sam13 στις #288006

    +1000000000000000

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΘΕΜΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΕ Η ΜΠΕΝΕΛΙ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΦΑΓΑΝΕ ΟΙ ΚΩΝΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΥΛΟΙ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #288004

    Λεο μου all around οπλακι για κυνηγια και ενοειτε να ριξουμε και τις πουλες μας :)

    Κοίταξε να δεις. Εγώ τείνω να πιστεύω ότι το SX3 εξακολουθεί να είναι καλύτερο "πακέτο", κι αυτό το στηρίζω στην έως τώρα παρουσία του στην αγορά και τα μηδενικά προβλήματα. Επιπλέον έχει και την αχρωμίωτη κάννη, που είναι ένα μεγάλο "συν" στη συμπεριφορά της τουφεκιάς.

    Τη Maxus όμως την έχω κι εγώ στο μάτι, ειδικά τώρα που αγόρασα ένα βαρύ αχρωμίωτο για τα απαιτητικά καρτέρια (SX2 Sporting / 3,600 kg) και θα ήθελα και ένα all around όπλο όπως λες για τα υπόλοιπα, γιατί η Beretta μου είναι κι αυτή βαριά (3,530 kg).

    Θα σου πρότεινα να επιδιώξεις να ρίξεις και τα δύο όπλα, τουλάχιστον στο σκοπευτήριο. Δώσε ένα κοινό ραντεβού με παιδιά από το φόρουμ που έχουν τα όπλα που σε ενδιαφέρουν και παρακάλεσε να σε εξυπηρετήσουν. Φαντάζομαι ότι ύστερα από αυτό το post θα προσφερθούν από μόνοι τους εθελοντικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1306
    xristosps στις #179047

    Η SX3 έχει ένα προβάδισμα εξαιτίας του περισσότερου χρόνου κυκλοφορίας και πραγματικών δοκιμών από τους κατόχους χωρίς προβλήματα.

    Καλύτερα να πας σε αυτήν άμα είσαι βιαστικός αγοραστής.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #288003

    :lol: Ναι, ναι πάρε μια Benelli να μην βρίσκεις φλάντζες, να ψιλοντουφεκάει και όταν θες να βάλεις πάνω από 32-33γρ να ρωτάς γιατί πέφτουν τα πουλιά ζωντανά κτλ,κτλ,κτλ ;)

    Μην αρπαχτεί κανένας, πλάκα κάνουμε :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #287998

    Θα σου πρότεινα να επιδιώξεις να ρίξεις και τα δύο όπλα, τουλάχιστον στο σκοπευτήριο. Δώσε ένα κοινό ραντεβού με παιδιά από το φόρουμ που έχουν τα όπλα που σε ενδιαφέρουν και παρακάλεσε να σε εξυπηρετήσουν. Φαντάζομαι ότι ύστερα από αυτό το post θα προσφερθούν από μόνοι τους εθελοντικά.

    ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ…ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΤΑ ΟΠΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #287995

    Οντως Λεο μου ετσι ειναι. Πρεπει να ριξεις για να δεις. Οποιος εχει την καλη διαθεση να ριξουμε καμια πουλα στο σχιστο η οπουδηποτε αλου θα ηταν το ιδανικο. :) .

    ΥΓ

    Benelli παιδες δεν με ενδιαφερει αφου εχω καταληξει οτι θελω αεριων αλλα αναγνωριζω την αξιοπιστια της κυριως σε επιπεδο αντοχης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #179058

    Oυσιαστικά και τα δύο όπλα έχουν τον ίδιο μηχανισμό browning ο καλύτερος αυτή τη στιγμή.Τα αέρια απλως ξεκλειδώνουν το κλείστρο και αυτό από εκεί και πέρα κινείται ελεύθερο όπως στην benelli χωρίς να τραβάει μαζί του σιδηρόδρομους ελατήρια και παρελκόμενα όπως η beretta η fabarm κλπ.Απο εκεί και πέρα η maxus είναι πιο all around για τον κυνηγό που θα πάρει μόνο ένα όπλο και θα το έχει για όλα λόγω βάρους,speed load και χρωμιωμένης κάνης.Σε κάποια κυνήγια το speed load π.χ.μπορεί να σου δώσει δεύτερο γύρο ενω στο λαγό δεν χρησιμεύει.Στην τσίχλα και στο σκοπευτήριο η χρωμιομένη κάννη μετράει στο καθάρισμα ειδικά με όλα αυτά τα φθηνά τσιχλοφύσιγγα με τις παλιόταπες και τα σκάγια χωρίς αντιμόνιο που κάνουν την κάνη σαν τυπογραφικό μηχάνημα.Όταν πέσει remington η federal για λαγό και χήνα με σκάγια πλήρως προστατευμένα αλλά και ούτως η άλλως λίγες ντουφεκιές,ίσως ψάξεις και τη λεπτομέρεια της κατανομής της αχρωμίωτης κάννης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #287971

    :lol: Ναι, ναι πάρε μια Benelli να μην βρίσκεις φλάντζες, να ψιλοντουφεκάει και όταν θες να βάλεις πάνω από 32-33γρ να ρωτάς γιατί πέφτουν τα πουλιά ζωντανά κτλ,κτλ,κτλ ;)

    Μην αρπαχτεί κανένας, πλάκα κάνουμε :)

    Συμφωνώ μόνο στο ψιλοτουφέκισμα γι αυτό και πέφτουν σε κάποιους τα πουλιά ζωντανά επειδή τα βρίσκει μόνο το κάτω μέρος της τουφεκιάς κι αυτό το παθαίνουν όσοι έχουν την τάση να σημαδεύουν λεπτομερώς.Οι περισσότεροι κυνηγοί πάντως έχουν την τάση να χαμηλοντουφεκάνε γιατί θέλουν να βλέπουν το στόχο τους τη στιγμή της ντουφεκιάς και αυθόρμητα κατεβάζουν την κάννη η ακολουθούν το στόχο έχοντας την κάννη λιγο χαμηλότερα κι έχουν σωθεί με benelli.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    418
    ΜΗΤΣΟΣ. στις #179116

    Εγώ έχω την sx3 66cm και κυνηγώ κυρίως λαγό αλλα και άλλα θηράματα. Το όπλο επειδή το έριξα αρκετά φυσίγγια σε σκοπευτήριο και κοτσύφια να ξέρεις ότι δεν θα έχεις πρόβλημα με εμπλοκές. Η κατανομή της τουφεκιάς του είναι άψογη. Όλα είναι άψογα απλα στο καθάρισμα θες περισσότερη ώρα όχι σε σύγκριση με την μάξουσ αλλα με την benelli. Έχει αρκετό μηχανισμό σε σχέση με την black eagle του πατέρα μου. Το όπλο είναι ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ απλά θέλει φροντίδα ιδιαίτερα εαν βραχτή στο κυνήγι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    189
    pennas στις #179158

    ο φιλος μου που παμε στο λαγο εχει μπενελι soupersport
    το παιδι που ειχα στο μαγαζι sx3
    κοντρα με 36γρ εβρος μου φενεται προπερσι στις φασες
    τενεκε στα 30 μετρα η σχ3 επρεπε να βαλει 2 αστρα για να πιασει
    τα σκαγια της μπενελι στον τενεκε για το σφιχτες τουφεκιες που λετε.
    δεν ημουν εκει αλλα μου το ειπαν
    παντως στις μεγαλες γομωσεις κατι babymagnum και magnum
    τα εριχνε πολυ καλα ετσι μου ελεγε ο ιδιος.
    το ιδιο το παιδι με την σχ3 μου ειπε οτι στα ορτυκια εβαζε 2 αστρα
    γιατι αλλιως επεφταν ζωντανα εννοουσε οτι εβγαζε το οπλο ανοιχτες τουφεκιες
    και γιαυτο την παρατησε και πηρε μπερετα υρικα 2 και ειναι απολυτα ευχαριστημενος
    το οπλο ηταν η σχ3 η μαγκνουμ οχι η σουπερμαγκνουμ χωρις φρουφρου αλλα τσοκ,κωνους,πορτινγκ κτλ
    οποτε μαλλον maxxus

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    418
    ΜΗΤΣΟΣ. στις #287045

    ο φιλος μου που παμε στο λαγο εχει μπενελι soupersport
    το παιδι που ειχα στο μαγαζι sx3
    κοντρα με 36γρ εβρος μου φενεται προπερσι στις φασες
    τενεκε στα 30 μετρα η σχ3 επρεπε να βαλει 2 αστρα για να πιασει
    τα σκαγια της μπενελι στον τενεκε για το σφιχτες τουφεκιες που λετε.
    δεν ημουν εκει αλλα μου το ειπαν
    παντως στις μεγαλες γομωσεις κατι babymagnum και magnum
    τα εριχνε πολυ καλα ετσι μου ελεγε ο ιδιος.
    το ιδιο το παιδι με την σχ3 μου ειπε οτι στα ορτυκια εβαζε 2 αστρα
    γιατι αλλιως επεφταν ζωντανα εννοουσε οτι εβγαζε το οπλο ανοιχτες τουφεκιες
    και γιαυτο την παρατησε και πηρε μπερετα υρικα 2 και ειναι απολυτα ευχαριστημενος
    το οπλο ηταν η σχ3 η μαγκνουμ οχι η σουπερμαγκνουμ χωρις φρουφρου αλλα τσοκ,κωνους,πορτινγκ κτλ
    οποτε μαλλον maxxus

    Το όπλο αποκλείεται να φταιει για τραυματισμένα θηράματα. Διαφωνώ και στην τουφεκιά. Δίπλα δίπλα με benelli black eagle και winchester sx3 66cm 3* Η winchester ειχε πιο σφιχτή και καλή κατανομή στην τουφεκιά σε τενεκέ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    393
    Thanasis Sinathas στις #287044

    Το όπλο αποκλείεται να φταιει για τραυματισμένα θηράματα. :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #179411

    Tα όπλα δεν δοκιμάζονται ρίχνοντας από μία ντουφεκιά σε τενεκέ γιατί αυτός δείχνει μόνο μέρος της ντουφεκιάς που μπορεί να μας έχει φύγει κιόλας.
    Επίσης η σφιχτότερη κατανομή δεν λέει κάτι παρα μόνο η ποιοτικότερη.δλδ.αν ένα όπλο με***δίνει διάμετρο ντουφεκιάς στα προβλεπόμενα περίπου και το άλλο δίνει μικρότερη σαν να φοράει **σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι αναβαθμίζεται σαν όπλο γιατί ενδεχομένως το πρώτο όπλο φορώντας ** να δίνει ίδιας διαμέτρου ντουφεκιά αλλά ποιοτικότερη.Σε στόχο με μέγεθος ντενεκέ είναι λογικό να δείχνει καλύτερη η ριξιά που έχει στείλει πιο πολλά σκάγια έστω και επειδή μας έφυγαν λίγο οι ριξιές.Το λέω και για τις δύο περιπτώσεις που αναφέρεται.

    Για τα τραυματισμένα πουλιά σχεδόν πάντα φταίει ότι βρίσκουμε τα πουλιά με τα περιφερειακά σκάγια λόγω αστοχιών ενδεχομένως γιατί το συγκεκριμένο όπλο δεν μας έρχεται καλά και βρίσκει τα πουλιά η άκρη της ντουφεκιάς.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 102 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων