Maxus Η SX3?

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 91 έως 102 (από 102 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #286166

    Φιλε Νικο μαγικα οπλα δεν υπαρχουν.Ολα τα κανει η σωστη σκοπευση.Αν νομιζεις οτι εχεις εξαντλησει τις ικανοτητες ενος τελειου σκοπευτη θα σου προτεινα να πας στον Λεο να σε προωθησει σε καμια ολυμπιαδα,τα τουφεκια δεν φταινε σε τιποτα.

    Μιχαλη, συμφωνω οτι μαγικα οπλα δεν υπαρχουν, αλλα παραλληλα διαφωνω στην διατυπωση που εκανες. Με πολυ απλα λογια θα αρκεστω να σου πω την γνωμη μου για τα οπλα: http://www.idiogomosi.com/pages/opla.php

    Οπως και να σου μεταφερω τα λογια του Λεωνιδα: http://www.idiogomosi.com/pages/posts/20-e…mitsiali-78.php

    15. Υπάρχουν ελαττωματικά όπλα ή ελαττωματικά φυσίγγια;
    Λ.Μ. Φυσικά. Πολύ περισσότερα απ' όσα πιστεύουμε.

    16. Σου έτυχε ποτέ να κυνηγήσεις με φυσίγγια που να μην καταβάλλουν αλλά να τραυματίζουν τα θηράματα;
    Λ.Μ. Εννοείται. Ακόμα και στην τελευταία φετινή μου έξοδο. Υψηλότατη υγρασία (καταχνιά, ψιλόβροχο) σε συνδυασμό με τσουχτερό κρύο.

    17. Σου έτυχε ποτέ να δοκιμάσεις ή να κυνηγήσεις με ελαττωματικό όπλο, χρησιμοποιώντας καλά και δοκιμασμένα φυσίγγια, χωρίς ακαριαίες καταβολές θηραμάτων;
    Λ.Μ. Ναι, αν και είναι σπανιότερος συνδυασμός απ' ότι το αντίστροφο. Φυσικά το ξεφορτώθηκα το γρηγορότερο.

    Ελπιζω να καταλαβες την θεση μου… B)

    Αν και είμαι εκτός τόπικ, θα απαντήσω στον Νίκο. Το 90% των παπιοκυνηγών που ξέρω εδώ κάτω έχουν ή m2 ή black eagle.Τα παπιά που σκοτώνουν κάθε χρόνο ούτε τα έχουμε φανταστεί.

    Σπυρο, παρα πολυ καλα τα λες για τις Μ2, συμφωνω και επαυξανω…ομως δυστηχως για μενα που δεν εχω την δυνατοτητα να κυνηγησω παπιες και φασσες…αν και πολυ θα το ηθελα, ειμαι υποχρεωμενος να κυνηγαω σχεδον παντα με 30~33gr/Ν.9!

    Οποτε εδω τιθεται το φλεγον θεμα τουφεκαει καλυτερα η Μ2 στα 30~33gr/Ν.9 απο τα: H4 Custom, AL391 Light, A400 Light, SI12, Breda Xanthos…κτλ…;

    Παιδια, το εχω πει και θα το ξαναπω: το προβλημα στα οπλα που δεν σκοτωνουν (και τραυματιζουν το θηραμα) το βλεπουμε σχεδον παντα με τα ψιλα σκαγια και οχι με τα χοντρα!

    Φιλικα Νικος :rolleyes:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #286132

    Παιδια, το εχω πει και θα το ξαναπω: το προβλημα στα οπλα που δεν σκοτωνουν (και τραυματιζουν το θηραμα) το βλεπουμε σχεδον παντα με τα ψιλα σκαγια και οχι με τα χοντρα!

    Φιλικα Νικος :)

    Σωστος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    506
    panosk27 στις #179853

    ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ Η ΔΥΟ ΚΟΛΗΤΟΙ ΦΙΛΗ ΠΟΥ ΕΧΩ Ο ΕΝΑΣ ΕΧΕΙ GOLD ΚΑΙ Ο ΑΛΟΣ ΕΧΕΙ BLACK EAGLE ΑΠΟ ΤΟ 97 ΣΤΗΝ ΓΟΛΔ ΕΧΕΙ ΑΛΑΞΗ 2 ΦΟΡΕΣ ΑΠΟΘΗΚΗ ΓΙΑΤΙ ΤΡΥΠΙΣΕ ΚΑΙ ΔΥΟ ΚΛΗΣΤΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΕΞΩΛΚΕΑ. Ο ΑΛΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΕΝΕΛΛΙ ΕΝΑ ΕΛΑΤΙΡΙΟ ΣΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΡΟΛΙΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΡΙΞΗ ΤΑ ΕΙΔΙΑ ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΟΠΟΤΕ ΜΠΩΡΗ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΝΑ ΡΙΧΝΗ ΚΑΛΙΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΖΗΜΙΑ ΚΑΙ ΣΚΕΨΟΥ ΝΑ ΣΕ ΑΦΙΣΗ ΚΑΠΟΥ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΧΑΛΑΣΙ ΤΟ ΚΥΝΙΓΙ Η ΜΠΕΝΕΛΛΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΙΝΗ ΠΟΤΕ.ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΗΝ ΒΙΝΤΣΙ ΕΧΩ ΠΑΘΗ ΠΛΑΚΑ ΣΤΑ ΤΡΥΓΩΝΙΑ ΜΕ ΤΗΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΕΣΕΝΑ ΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕ Η ΣΤΗΝ ΤΟΥΦΕΚΙΑ Η ΒΙΝΤΣΙ. ΙΣΟΣ ΠΕΖΕΙ ΚΑΙ ΡΟΛΟ ΟΤΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΓΚΕΛΙΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #285912

    ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ Η ΔΥΟ ΚΟΛΗΤΟΙ ΦΙΛΗ ΠΟΥ ΕΧΩ Ο ΕΝΑΣ ΕΧΕΙ GOLD ΚΑΙ Ο ΑΛΟΣ ΕΧΕΙ BLACK EAGLE ΑΠΟ ΤΟ 97 ΣΤΗΝ ΓΟΛΔ ΕΧΕΙ ΑΛΑΞΗ 2 ΦΟΡΕΣ ΑΠΟΘΗΚΗ ΓΙΑΤΙ ΤΡΥΠΙΣΕ ΚΑΙ ΔΥΟ ΚΛΗΣΤΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΕΞΩΛΚΕΑ. Ο ΑΛΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΕΝΕΛΛΙ ΕΝΑ ΕΛΑΤΙΡΙΟ ΣΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΡΟΛΙΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΡΙΞΗ ΤΑ ΕΙΔΙΑ ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΟΠΟΤΕ ΜΠΩΡΗ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΝΑ ΡΙΧΝΗ ΚΑΛΙΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΖΗΜΙΑ ΚΑΙ ΣΚΕΨΟΥ ΝΑ ΣΕ ΑΦΙΣΗ ΚΑΠΟΥ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΧΑΛΑΣΙ ΤΟ ΚΥΝΙΓΙ Η ΜΠΕΝΕΛΛΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΙΝΗ ΠΟΤΕ.ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΗΝ ΒΙΝΤΣΙ ΕΧΩ ΠΑΘΗ ΠΛΑΚΑ ΣΤΑ ΤΡΥΓΩΝΙΑ ΜΕ ΤΗΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΕΣΕΝΑ ΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕ Η ΣΤΗΝ ΤΟΥΦΕΚΙΑ Η ΒΙΝΤΣΙ. ΙΣΟΣ ΠΕΖΕΙ ΚΑΙ ΡΟΛΟ ΟΤΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΓΚΕΛΙΑ.

    μην τρελαίνεσαι κανείς δεν αμφισβητεί ότι τα μπενελι έχουν καλύτερη ποιότητα κατασκευής και θα σου βγάλουν ελάχιστα προβλήματα , αλλά μην το θεωρείς και απίθανο να βγάζει η gold καλύτερες τουφεκιές έστω και οριακά στο χαρτί έστω με κάποια φυσίγγια.

    Πολλοί με κορόιδεψαν όταν κυνηγούσα με την αυτο5 η την 1100 (που πας με τις αντίκες κτλ) αλλά καταπιναν την γλώσσα τους όταν έβλεπαν κάτι τσίχλες να κατεβαίνουν από εκεί που δεν σήκωναν καν οι άλλοι.

    (τελευταίο οφφτοπικ από μένα το σκίσαμε το θέμα του παιδιού )

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #285911

    ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ Η ΔΥΟ ΚΟΛΗΤΟΙ ΦΙΛΗ ΠΟΥ ΕΧΩ Ο ΕΝΑΣ ΕΧΕΙ GOLD ΚΑΙ Ο ΑΛΟΣ ΕΧΕΙ BLACK EAGLE ΑΠΟ ΤΟ 97 ΣΤΗΝ ΓΟΛΔ ΕΧΕΙ ΑΛΑΞΗ 2 ΦΟΡΕΣ ΑΠΟΘΗΚΗ ΓΙΑΤΙ ΤΡΥΠΙΣΕ ΚΑΙ ΔΥΟ ΚΛΗΣΤΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΕΞΩΛΚΕΑ. Ο ΑΛΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΕΝΕΛΛΙ ΕΝΑ ΕΛΑΤΙΡΙΟ ΣΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΡΟΛΙΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΡΙΞΗ ΤΑ ΕΙΔΙΑ ΦΥΣΙΓΚΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΟΠΟΤΕ ΜΠΩΡΗ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΝΑ ΡΙΧΝΗ ΚΑΛΙΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΖΗΜΙΑ ΚΑΙ ΣΚΕΨΟΥ ΝΑ ΣΕ ΑΦΙΣΗ ΚΑΠΟΥ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΧΑΛΑΣΙ ΤΟ ΚΥΝΙΓΙ Η ΜΠΕΝΕΛΛΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΙΝΗ ΠΟΤΕ.ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΗΝ ΒΙΝΤΣΙ ΕΧΩ ΠΑΘΗ ΠΛΑΚΑ ΣΤΑ ΤΡΥΓΩΝΙΑ ΜΕ ΤΗΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΕΣΕΝΑ ΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕ Η ΣΤΗΝ ΤΟΥΦΕΚΙΑ Η ΒΙΝΤΣΙ. ΙΣΟΣ ΠΕΖΕΙ ΚΑΙ ΡΟΛΟ ΟΤΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΓΚΕΛΙΑ.

    Προφανώς σε εμένα αναφέρεσαι και θα μας κάνουν πάλι παρατήρηση για off topic.Το παράδειγμα το έφερα στον φίλο που ψάχνεται για τη maxus τι μήκος κάννης να πάρει για να καταλάβει ότι το θέμα του μήκους είναι σκοπευτικό κι όχι βλητικό.
    Αν με ρωτάς προσωπικά τα κοντάκια σκοτώνουν πιο πολύ από τις κάννες.Κι αν κερδίσεις ένα θήραμα στα δέκα λόγω καλύτερων βλητικών αποτελεσμάτων θα χάσεις τα εννέα στα δέκα από όπλο που δεν σου έρχεται.Γι αυτό και πήρα τη vinci και δεν νομίζω να το μετανιώσω γιατί το συγκεκριμένο όπλο το δούλεψα από κολλητό μου πολλές φορές την προηγούμενη χρονιά και μου πήγε γάντι.Άλλο αυτό.
    Όσο αφορά τις ζημιές στα όπλα είναι τι θα σου κάτσει.Ξέρω κάποιον που έχει αλλάξει οτιδήποτε φοράει η 303 εκτός από κάννη και κορμό και η 303 είναι μέτρο σύγκρισης.Η δική μου gold στα 16 χρόνια και καμιά 20.000 φυσίγγια δεν χάλασε κάτι και δεν έχω καταφέρει να την μπλοκάρω ούτε μία φορά με κανένα τρόπο ούτε και με 24γρμ.με το όπλο στον αέρα με το ένα χέρι σαν πιστόλι κλπ.Είναι και λίγο λαχείο.
    Για να ξαναεπιστρέψω στο topic Ανδρέα κοίτα πιο μήκος κάννης σε βολεύει κι όχι αυτό που σου λένε ότι θα τουφεκάει μακρύτερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    506
    panosk27 στις #285810

    μην τρελαίνεσαι κανείς δεν αμφισβητεί ότι τα μπενελι έχουν καλύτερη ποιότητα κατασκευής και θα σου βγάλουν ελάχιστα προβλήματα , αλλά μην το θεωρείς και απίθανο να βγάζει η gold καλύτερες τουφεκιές έστω και οριακά στο χαρτί έστω με κάποια φυσίγγια.

    Πολλοί με κορόιδεψαν όταν κυνηγούσα με την αυτο5 η την 1100 (που πας με τις αντίκες κτλ) αλλά καταπιναν την γλώσσα τους όταν έβλεπαν κάτι τσίχλες να κατεβαίνουν από εκεί που δεν σήκωναν καν οι άλλοι.

    (τελευταίο οφφτοπικ από μένα το σκίσαμε το θέμα του παιδιού )

    Προφανώς σε εμένα αναφέρεσαι και θα μας κάνουν πάλι παρατήρηση για off topic.Το παράδειγμα το έφερα στον φίλο που ψάχνεται για τη maxus τι μήκος κάννης να πάρει για να καταλάβει ότι το θέμα του μήκους είναι σκοπευτικό κι όχι βλητικό.
    Αν με ρωτάς προσωπικά τα κοντάκια σκοτώνουν πιο πολύ από τις κάννες.Κι αν κερδίσεις ένα θήραμα στα δέκα λόγω καλύτερων βλητικών αποτελεσμάτων θα χάσεις τα εννέα στα δέκα από όπλο που δεν σου έρχεται.Γι αυτό και πήρα τη vinci και δεν νομίζω να το μετανιώσω γιατί το συγκεκριμένο όπλο το δούλεψα από κολλητό μου πολλές φορές την προηγούμενη χρονιά και μου πήγε γάντι.Άλλο αυτό.
    Όσο αφορά τις ζημιές στα όπλα είναι τι θα σου κάτσει.Ξέρω κάποιον που έχει αλλάξει οτιδήποτε φοράει η 303 εκτός από κάννη και κορμό και η 303 είναι μέτρο σύγκρισης.Η δική μου gold στα 16 χρόνια και καμιά 20.000 φυσίγγια δεν χάλασε κάτι και δεν έχω καταφέρει να την μπλοκάρω ούτε μία φορά με κανένα τρόπο ούτε και με 24γρμ.με το όπλο στον αέρα με το ένα χέρι σαν πιστόλι κλπ.Είναι και λίγο λαχείο.
    Για να ξαναεπιστρέψω στο topic Ανδρέα κοίτα πιο μήκος κάννης σε βολεύει κι όχι αυτό που σου λένε ότι θα τουφεκάει μακρύτερα.

    καταλαβενω τι λεται και η δυο φιλοι μου το ξερω οτι η gold βγαζη καλητερα σκαγια στο ειπα οτι η δυο κολητι μου εχουν αυτα τα οπλα απλα αναφερθικα στα πρωβληματα αλλα ειναι οποσ τα λεει ο φιλοσ ειναι λαχειο πωσ θα σου καθηση. και οντοσ αν σου ερχεται το οπλο καλα τα αλλα περισευουν . :) ;) :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/06/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    147
    benelli-crioevo στις #285793

    καταλαβενω τι λεται και η δυο φιλοι μου το ξερω οτι η gold βγαζη καλητερα σκαγια στο ειπα οτι η δυο κολητι μου εχουν αυτα τα οπλα απλα αναφερθικα στα πρωβληματα αλλα ειναι οποσ τα λεει ο φιλοσ ειναι λαχειο πωσ θα σου καθηση. και οντοσ αν σου ερχεται το οπλο καλα τα αλλα περισευουν . ;) :D :D

    παιδια μην τρελενεστε,εγω πιστευω οτι ολα τα οπλα σκοτωνουν, αρκει να το βαζουμε ισια,να παιρνει το θυραμα το κεντρο της ντουφεκιας,και οχι τα περιφεριακα σκαγια,και να εχουμε το καταληλο φυσιγκη. φιλικα βελης. :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #285747

    Βελη, οπως δεν ειναι ολα τα αμαξια ιδια, που δηλαδη δεν εχουν τον ιδιο ακριβως κινητηρα, ετσι και τα οπλα δεν ειναι ολα ιδια, αφου δεν εχουν ολα την ιδια ακριβως καννη με το ιδιο ακριβως εσωτερικο προφιλ, θερμικη κατεργασια και χημικη συσταση μεταλλου!

    Με απλα λογια: οταν το προβλημα σταματησει να υφισταται πισω απο το κοντακι, τοτε επικεντρωνεται στην καννη του οπλου και στο φυσιγγιο!

    Φιλικα Νικος :)

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #285742

    Αν και είμαι εκτός τόπικ, θα απαντήσω στον Νίκο. Το 90% των παπιοκυνηγών που ξέρω εδώ κάτω έχουν ή m2 ή black eagle.Τα παπιά που σκοτώνουν κάθε χρόνο ούτε τα έχουμε φανταστεί.

    Σπύρο δεν τα σκοτώνουν τα όπλα τα παπιά αλλά οι άνθρωποι που ξέρεις :).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #179950

    Ερωτηση? Το οπλο με την μικροτερη και την μεγαλυτερη καννη θα ειναι το ιδιο ζυγιζμενο η ειναι αμελητεα η διαφορα και αναξια αναφορας ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    221
    CRAZYHUNTER στις #285524

    Ερωτηση? Το οπλο με την μικροτερη και την μεγαλυτερη καννη θα ειναι το ιδιο ζυγιζμενο η ειναι αμελητεα η διαφορα και αναξια αναφορας ?

    ιδια ζυγισμενο αποκλειεται φιλε μου.το θεμα ειναι εσυ πως την αξιολογεις αυτη τη διαφορα.εγω πχ διαλεξα 66 ποντους εναντι των 71 στο δικο μου οπλο κ ειδα τρελλη διαφορα στο ζυγισμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #285405

    ιδια ζυγισμενο αποκλειεται φιλε μου.το θεμα ειναι εσυ πως την αξιολογεις αυτη τη διαφορα.εγω πχ διαλεξα 66 ποντους εναντι των 71 στο δικο μου οπλο κ ειδα τρελλη διαφορα στο ζυγισμα.

    Για την maxus μιλαμε η γενικα?

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 91 έως 102 (από 102 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων