Maxus Η SX3?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 102 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #286863

    Παιδια απλα πραγματα, αν η Benelli Beccaccia ειχε 66αρα εργοστασιακη καννη και ηταν πλαστικη, θα την αγοραζα ευχαριστως και θα της εβγαζα τη ριγα απο τη πρωτη μερα για να ελαφρυνει κι αλλο!

    Αν στην τελικη δεν τα καταφερω με το SI12 ή στραβωσει κατι…μαλλον θα αναγκαστω να παω στην M2 την φτηνη στα 1.000€ με 71cm καννη, κωνο και ολικη αφαιρεση ριγας, αλλωστε δεν με βλεπω να τουφεκαω για παραπανω απο 34gr στο λαγο και αντε 31~33gr στα υπολοιπα, με βασικο setup τα 30gr/Ν.9!

    Φιλικα Νικος :lol:

    Τι έγινε ρε παιδιά πολύ αφαίρεση ρίγας πέφτει από ότι είδα και σε άλλο topic με δοκιμές στα benellia.Mόδα είναι;;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    460
    BENELLI4EVER στις #286862

    Αν στην τελικη δεν τα καταφερω με το SI12 ή στραβωσει κατι…μαλλον θα αναγκαστω να παω στην M2 την φτηνη στα 1.000€ με 71cm καννη, κωνο και ολικη αφαιρεση ριγας, αλλωστε δεν με βλεπω να τουφεκαω για παραπανω απο 34gr στο λαγο και αντε 31~33gr στα υπολοιπα, με βασικο setup τα 30gr/Ν.9!

    Φιλικα Νικος :lol:

    Νικο η Μ2 παει πανω απο τα 3250 σε βαρος , μαλλον η comfort που ειναι γυρω στα 3 κιλα θα σε βολεψει καλυτερα.

    Φανης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #286848

    Εμμμ γκούχου γκούχουυυ… 3,530 είναι! B)

    σοβαρα? με ξεγελασε η ατιμη ακου 3,5!

    Παιδια ολα καλα με τους τενεκεδες και τα μπενελια και τις τρυπες στους γκαζοντενεκεδες που κολανε ομως στο τοπικ :rolleyes: ?

    Κανενα προβλημα εχει βγαλει η maxus μεχρι τωρα? μεχρι τωρα εκει γερνω για αγορα. Αν μαλιστα μπορει καποιος που πηγαινει σχιστο για καμια πουλα να εριχνα και καμια τουφεκια θα ημουν υποχρεος.

    φιλε την εχω 2 μηνες , εχω ριξει σε πιατα καμια 500αρια φισσιγγια 28-32 γρ χωρις καμια εμπλοκη αυτο που λεει ο λεωνιδας ισχει το μονο μη δοκιμασμενο πραγμα πανω της ειναι το κουμπωμα στο κοντακι αλλα προς το παρων ειναι οκ το δικο μου , ισως νανε το πρωτο πραγμα που θα χαλασει.

    επισης το σπιτι μου ειναι 100 μετρα απο την παραλια , υγρασια στο φουλ σκουριαζουν τα παντα , μεχρι στιγμης δεν εχει πεταξει καμια σκουρια σε υπουλα σημεια.

    στην μαχυς θα σου αρεσει η ελαχιστη ανακρουση ( τεραστια διαφορα αμα ριξεις εναλαξ με δικαννο η αδρανιας το καταλαβαινεις) και το speedloading.

    Απο αυτα που έχω διαβάσει στο forum θα έλεγα ότι η maxus κάθεται καλύτερα στους περισοτερους απο κει και πέρα είναι
    Καθαρά θέμα δικό σου το τι θα διαλέξεις η sx3 είναι ένα όπλο σαφώς πιο δοκιμασμένο απο την μια αλλα και η maxus είναι ένα πολυ καλο όπλο , νομίζω ότι και τα 2 είναι εξαιρετικά και ότι το μόνο που έχεις να κανεις είναι να καταλήξεις
    Στο ποιο σου κάθεται καλύτερα

    απο οτι εχω καταλαβει απο το φορουμ και απο φιλους μου , ατομα μεχρι 1,75 τους ερχεται η βινσι καλυτερα και απο κει και πανω τους ερχεται η μαχυς , με εργοστασιακες φλατζες παντα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #179470

    Παντος σημερα φερανε μια μπενελι συνθετικη στο καταστημα που συχναζω h black eagle νομιζω ηταν , και μας την εδωσε να την επομισουμε , καταπληκτικα τα πλαστικα μερη πολυ καλη ποιοτητα το νιωθεις οτι ειναι στυβαρη κατασκευη, αλλα οπως και η βινσι δεν μου ερχοτανε με τπτ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #286831

    Τι έγινε ρε παιδιά πολύ αφαίρεση ρίγας πέφτει από ότι είδα και σε άλλο topic με δοκιμές στα benellia.Mόδα είναι;;

    Κανονικα τα κυνηγετικα οπλα, δεν θα επρεπε καν να ειχαν ριγα επανω…απλα επικρατησε! Οι κορυφαιοι Ιταλοι κατασκευαστες Custom καννων, δεν βαζουν ριγες επανω και δεν ειναι καθολου τυχαιο, αφου οι μικροδονησεις συστολης-διαστολης επειρεαζουν σε ενα μικρο ποσοστο την τουφεκια…βεβαια αμα δεν σημαδευεις σωστα, ειτε με ριγα ειτε χωρις, το θηραμα δεν το περνεις!

    Η ριγα ειναι οπως την μαθεις και οπως σε βολεψει, παντως απο οταν συνηθισα χωρις ριγα και αρχισα να μην κοιταζω ουτε το σκοπευτικο και ειχα επιτυχιες, δεν ξαναλλαξα τροπο σκοπευσης και δεν προτιθομαι να αλλαξω!

    Νικο η Μ2 παει πανω απο τα 3250 σε βαρος , μαλλον η comfort που ειναι γυρω στα 3 κιλα θα σε βολεψει καλυτερα.

    Φανης

    Φανη, προσφατα ζυγιστηκε μια Μ2 απο αυτες που λεω και η ζυγαρια εδειξε 3.130gr…αν και εφοσον μου ειπε αληθεια ο μαγαζατορας!!! Γνωρισα τυχαια τον συναδελφο που την αγορασε και με την πρωτη ευκαιρια θα του ζητησω να δω το οπλο και θα εχω και τη ζυγαρια μου μαζι να δω αν αληθευει, διοτι αν στεκει αυτο το πραγμα, τοτε με ολικη αφαιρεση ριγας παμε στα 3.000~3.050gr και με μετατοπιση του κεντρου βαρος προς τα πισω, κατι που με βολευει αφανταστα!

    Επισης να υπογραμμισω οτι η εταιρεια δινει 3.250gr και στην φωτο φαινεται η επιμηκυμενη αποθηκη…αρα λογικα χωρις αποθηκη θα ζυγιζει λιγοτερο…

    Την Comfort την ειχα πιασει στα χερια μου περυσι μεσα στο ιδιο μαγαζι και μου φανηκε πιο βαρια και απο την αυθεντικη H4… Παντως για να μην ξεχνιωμαστε, η Beccaccia παιρνει το κοντακι της Comfort [το δοκιμασε ο Βελης] και επιπλεον κατα 99.9% θα παιρνει και το κοντακι της συνθετικης Μ2.

    Το μονο θεμα που σκεφτομαι με την Μ2, ειναι μηπως και επειδη εχει αλλα drop λογο υπερυψωμενης ριγας σε σχεση με τα συμβατικα benelliα…μην δεν μου ερχεται μετα απο την αφαιρεση ριγας…παντως για το βαψιμο εχω βρει μια καλη εναλλακτικη λυση στις συμβατικες και στις ηλεκτροχημικες βαφες, πρωτα ομως πρεπει να την δοκιμασω καπου!

    Φιλικα Νικος B)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #286830

    Κανονικα τα κυνηγετικα οπλα, δεν θα επρεπε καν να ειχαν ριγα επανω…απλα επικρατησε! Οι κορυφαιοι Ιταλοι κατασκευαστες Custom καννων, δεν βαζουν ριγες επανω και δεν ειναι καθολου τυχαιο, αφου οι μικροδονησεις συστολης-διαστολης επειρεαζουν σε ενα μικρο ποσοστο την τουφεκια…βεβαια αμα δεν σημαδευεις σωστα, ειτε με ριγα ειτε χωρις, το θηραμα δεν το περνεις!

    Η ριγα ειναι οπως την μαθεις και οπως σε βολεψει, παντως απο οταν συνηθισα χωρις ριγα και αρχισα να μην κοιταζω ουτε το σκοπευτικο και ειχα επιτυχιες, δεν ξαναλλαξα τροπο σκοπευσης και δεν προτιθομαι να αλλαξω!

    Φανη, προσφατα ζυγιστηκε μια Μ2 απο αυτες που λεω και η ζυγαρια εδειξε 3.130gr…αν και εφοσον μου ειπε αληθεια ο μαγαζατορας!!! Γνωρισα τυχαια τον συναδελφο που την αγορασε και με την πρωτη ευκαιρια θα του ζητησω να δω το οπλο και θα εχω και τη ζυγαρια μου μαζι να δω αν αληθευει, διοτι αν στεκει αυτο το πραγμα, τοτε με ολικη αφαιρεση ριγας παμε στα 3.000~3.050gr και με μετατοπιση του κεντρου βαρος προς τα πισω, κατι που με βολευει αφανταστα!

    Επισης να υπογραμμισω οτι η εταιρεια δινει 3.250gr και στην φωτο φαινεται η επιμηκυμενη αποθηκη…αρα λογικα χωρις αποθηκη θα ζυγιζει λιγοτερο…

    Την Comfort την ειχα πιασει στα χερια μου περυσι μεσα στο ιδιο μαγαζι και μου φανηκε πιο βαρια και απο την αυθεντικη H4… Παντως για να μην ξεχνιωμαστε, η Beccaccia παιρνει το κοντακι της Comfort [το δοκιμασε ο Βελης] και επιπλεον κατα 99.9% θα παιρνει και το κοντακι της συνθετικης Μ2.

    Το μονο θεμα που σκεφτομαι με την Μ2, ειναι μηπως και επειδη εχει αλλα drop λογο υπερυψωμενης ριγας σε σχεση με τα συμβατικα benelliα…μην δεν μου ερχεται μετα απο την αφαιρεση ριγας…παντως για το βαψιμο εχω βρει μια καλη εναλλακτικη λυση στις συμβατικες και στις ηλεκτροχημικες βαφες, πρωτα ομως πρεπει να την δοκιμασω καπου!

    Φιλικα Νικος B)

    Eíμαστε τελείως off topic αλλά έχετε αρχίσει και με ψήνεται για τις ρίγες και δίνει και λύση σε περιπτώσεις όπως η urica του pennas με την ακεντράριστη ρίγα φαινόμενο πολύ συνηθισμένο στις καραμπίνες beretta

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #286810

    Παιδια λεω να ανοιξω και θεμα με ριγες και ντενεκεδες. B)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #286807

    Παιδια λεω να ανοιξω και θεμα με ριγες και ντενεκεδες. :rolleyes:

    Για τις ρίγες σε πρόλαβα,για τους ντενεκέδες υπάρχει προ πολλού B) :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #286783

    Για τις ρίγες σε πρόλαβα,για τους ντενεκέδες υπάρχει προ πολλού B) :P

    :rolleyes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    353
    maxus staf στις #286765

    Σκουριαζει απλα πιο δυσκολα απο τις αλλες.

    χωρησ να θελω να ερθω σε αντιπαραθεση.εχεισ λαθωσ.γιατι αν σκουριαζε η κανη παντα για την κανη μηλαμε.δεν θα σου λεγανε στησ οδηγιεσ.να μην την περνασ με λαδι αλλα με ενα πανακι B)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #286736

    χωρησ να θελω να ερθω σε αντιπαραθεση.εχεισ λαθωσ.γιατι αν σκουριαζε η κανη παντα για την κανη μηλαμε.δεν θα σου λεγανε στησ οδηγιεσ.να μην την περνασ με λαδι αλλα με ενα πανακι B)

    Με ποιο υλικο ειναι περασμενη η κανη? Και εγω εχω ακουσει οτι δεν σκουριαζει η καμο αλλα και αν σκουριασει θα νομιζεις οτι ειναι κομματι της ευρυτερης παραλαγης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    353
    maxus staf στις #286729

    Με ποιο υλικο ειναι περασμενη η κανη? Και εγω εχω ακουσει οτι δεν σκουριαζει η καμο αλλα και αν σκουριασει θα νομιζεις οτι ειναι κομματι της ευρυτερης παραλαγης

    αντρεα δεν ξερω τι υλικο ειναι .το μονο που ξερω ειναι οτι εχουνε κανη μια πολυ τελοια δουλια η ανθρωπη τησ browning.απο επερση που την ειχα παρη μπορουσα να γραψω για αυτα τα χαραχτηριστηκα του οπλου. αλλα περημενα 1 χρονο να το τεσταρο σε πραγματικα δησκολεσ σηνθηκεσ.και μετα να τα γραψω στο forum.και να βοηθησω οποιων το παρη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    78
    Manos 1187 στις #179557

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΔΕΙΣ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΑΞΟΥΣ ΑΝ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ (ΕΓΕΙΝΕ ΤΕΣΤ ΟΚ!!!!)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #286650

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΔΕΙΣ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΑΞΟΥΣ ΑΝ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ (ΕΓΕΙΝΕ ΤΕΣΤ ΟΚ!!!!)

    Κατσε δεν το επιασα. Σε ποιο τεστ αναφερεσε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #286578

    Κανονικα τα κυνηγετικα οπλα, δεν θα επρεπε καν να ειχαν ριγα επανω…απλα επικρατησε! Οι κορυφαιοι Ιταλοι κατασκευαστες Custom καννων, δεν βαζουν ριγες επανω και δεν ειναι καθολου τυχαιο, αφου οι μικροδονησεις συστολης-διαστολης επειρεαζουν σε ενα μικρο ποσοστο την τουφεκια…βεβαια αμα δεν σημαδευεις σωστα, ειτε με ριγα ειτε χωρις, το θηραμα δεν το περνεις!

    Η ριγα ειναι οπως την μαθεις και οπως σε βολεψει, παντως απο οταν συνηθισα χωρις ριγα και αρχισα να μην κοιταζω ουτε το σκοπευτικο και ειχα επιτυχιες, δεν ξαναλλαξα τροπο σκοπευσης και δεν προτιθομαι να αλλαξω!

    Φανη, προσφατα ζυγιστηκε μια Μ2 απο αυτες που λεω και η ζυγαρια εδειξε 3.130gr…αν και εφοσον μου ειπε αληθεια ο μαγαζατορας!!! Γνωρισα τυχαια τον συναδελφο που την αγορασε και με την πρωτη ευκαιρια θα του ζητησω να δω το οπλο και θα εχω και τη ζυγαρια μου μαζι να δω αν αληθευει, διοτι αν στεκει αυτο το πραγμα, τοτε με ολικη αφαιρεση ριγας παμε στα 3.000~3.050gr και με μετατοπιση του κεντρου βαρος προς τα πισω, κατι που με βολευει αφανταστα!

    Επισης να υπογραμμισω οτι η εταιρεια δινει 3.250gr και στην φωτο φαινεται η επιμηκυμενη αποθηκη…αρα λογικα χωρις αποθηκη θα ζυγιζει λιγοτερο…

    Την Comfort την ειχα πιασει στα χερια μου περυσι μεσα στο ιδιο μαγαζι και μου φανηκε πιο βαρια και απο την αυθεντικη H4… Παντως για να μην ξεχνιωμαστε, η Beccaccia παιρνει το κοντακι της Comfort [το δοκιμασε ο Βελης] και επιπλεον κατα 99.9% θα παιρνει και το κοντακι της συνθετικης Μ2.

    Το μονο θεμα που σκεφτομαι με την Μ2, ειναι μηπως και επειδη εχει αλλα drop λογο υπερυψωμενης ριγας σε σχεση με τα συμβατικα benelliα…μην δεν μου ερχεται μετα απο την αφαιρεση ριγας…παντως για το βαψιμο εχω βρει μια καλη εναλλακτικη λυση στις συμβατικες και στις ηλεκτροχημικες βαφες, πρωτα ομως πρεπει να την δοκιμασω καπου!

    Φιλικα Νικος B)

    ο milidonis φερνει τα καινουρια μοντελα της marocchi οπως το sg12 kai το si12 που βγαζει και ενα τουφεκι χωρις ριγα
    το εψαξες καθολου???

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 102 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων