GAMBA, PERAZZI ή SALVINELLI

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 90 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #279789

    Παιδια η αποψη μου ειναι οτι ολα τα δαχτυλα δεν ειναι ιδια.
    Δεν εχω καμια διαθεση να λογομαχησω για τα Perazzi (προς θεου) αλλα θετοντας το θεμα "τιμη" σε ενα τετοιο οπλο, νομιζω οτι χανουμε την ουσια. Θα προτιμουσα να μην αναφερομαστε στην τιμη του Perazzi αλλα στην….αξια του! Στην πραγματικη αυτη σταθερα, βαση της οποιας, ζυγιζονται τα παντα επανω στον βατηρα!

    Πολλα οπλα μοιαζουν με Perazzi και ευαγγελιζονται ιδια χαρακτηριστικα και αποδοση. Τι να πρωτοαναφερω? Να αναφερθω στα Fair? Tαπεινα αλλα αξιολογα μοιαζουν με Perazzi αλλα δεν ειναι….Tα Kemen? To ιδιο! Κατι παλια Ισπανικα Αramberi που λεγονταν και ισπανικα Perazzi? Ουτε για αστειο! Ο καταλογος ειναι μακρυς……

    Εχει αναρωτηθει ποτε κανει γιατι?

    Γιατι οι κανες τους (μια που μιλησαμε για μεταλλα) αν τις συγκρινεις με οτιδηποτε αλλο ειναι κατα περιπτωση ποιο ελαφριες? Φυσικα δεν παιζει κανενα μυστικο. Η μαλλον παιζει. Ειναι η θεληση του κατασκευαστη να μην λογαριασει το κοστος και να κατασκευασει κατι με υλικα τελευταιας τεχνολογιας. Και για να μη ξεχνιομαστε, τα Perazzi προοριζονται για βαρβαρες καταστασεις εκατονταδων χιλιαδων φυσιγγιων….και το εχουν αποδειξει!

    Ποτε αλλαζει τασελο το Perazzi……? :huh:

    Ποτε θα κουνησει κατι αλλο….και καλα αντιστοιχο? :lol:

    Γιατι οι κανες τους θελουν ειδικη διαδικασια βαφης? Για τον ιδιο λογο που οι ριγες τους κολλανε με καλαι!!!
    Να μη μιλησουμε για την ποιοτητα των εφαρμογων, οχι των εξωτερικων, αλλα των εφαρμογων του μηχανισμου….

    Οσο για τα ξυλα….προσωπικα κρατησα μια κουβεντα του Γιαννη (androu) σε μια συζητηση που ειχαμε για αυτα τα οπλα: 'Αν μπορουσα θα επερνα μονο τα σιδερα και τα ξυλα θα τα εφτιαχνα οπως ακριβως ηθελα' Αυτο λεει πολλα για ενα οπλο που οι σκοπευτες το αντιμετωπιζουν ως εργαλειο και οχι ως διακοσμητικο. Ο γραφων εξαιρειται διοτι θα το επερνα με τα ξυλα (τα καλα!!) :blink:

    Τελος ο κ Κυπριδημος καποτε, σχολιαζοντας ενα Perazzi ειπε οτι ειναι πραγματικα αδικια ενα τετοιο οπλο να περναει απαρατηρητο στα χερια των σκοπευτων, επειδη ακριβως η σχεδιαση του ειναι τετοια ωστε να μην ασχολησαι με το οπλο!!!!!!

    Μπορουμε να μιλαμε για ωρες, αλλα πιστευω πως αν το προβλημα ειναι η τιμη… τοτε η κ@υλ@ ειναι η λυση!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #182300

    PERAZZI και μονο PERAZZI

    The Perazzi Experience

    Visit My Website

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #279775

    ναι φιλε μου Λεωνιδα
    ,,,, μεγαλο κοστος διαφιμηστικης καμπανιας.. ενγκολπισμος αρκετα καλων σκοπευτων ολυμπιακου επιπεδου με παροχη οπλων φυσιγγιων και καποιων χρηματων… μεγαλη και διαπλεκομενη σχεση με την ιταλικη κυβερηση σε επιπεδο εθνικων ομαδων (εδω εχουμε να κανουμε και με σκοπευτες μακραν μεγαλης κλασεως )/…. κλπ.
    ολα αυτα ειναι κοστος ?? νομιζω ναι!!! ειναι κοστος που εκπιπτει απο το πραγματικο κερδος ενος οπλου?? μα οχι !! νομιζω προστιθετε ,, σε αυτη την αξια και απο εκει για μενα βγαινει το 30% …
    εδω θελω για να μη γεννοντ παρεξηγισεις,, σε καμια περιπτωση δεν θελω να πω πως ενα περαζι δεν εχει ποιοτητα και δεν κατατασετε στα παρα πολυ καλα οπλα. μαλλον στα 10 καλητερα του κοσμου τουλαχιστον..
    αλλα απο την αλλη ειμαι βεβαιοτατος πως αν μοιραζαμε τσαμπα οπλα στο 70% της σκοπευτικης παγκοσμιας ελιτ θα γεμιζε αυτη η μαρκα οπλων αργυρα και χρυσα μεταλλια.. για απεχει πολυ ο συλλογισμος μου απο την ρεαλιστικη χροια του πραγματος.. και οπλα ενοω ( blazer ,wetherby remington 332 , miroku …) kλπ.
    φιλικοτατα mark cal20
    ps φοβαμαι πως αυλο οπως το λες εναγει στην λεξη αερας,,, δηλ τι ειναι ατο το αυλο??/ κατι μαγικο ακτι εξοαστρικο… κατι σαν μυστικη συνταγη του νταμπουι??? τι τελικα ειναι αυτο το αυλο???εγω το αποκαλω αερα και το τοποθετω σε αριθμο… ( 30% περιπου στην αξια αγορας)

    Σε ολα τα πραγματα με ονομα πληρωνεις ενα premium. Ομως αυτο αντικατοπτριζει κατι. Δεν φτιαχνεται το ονομα με φρου φρου αλλα στους βαθρους που τα περισσοτερα οπλα ειναι perazzi. Το 30% πως το υπολογισες? Οπλα που φτιαχνωντε στα μετρα σου σε μεγαλο βαθμο χειροποιητα και μετα απο σχολαστικες δοκιμες και βολες ωστε το οπλο να ειναι τελειο επανω σου και που η εταιρια τα αντικαθιστα αμεσα σε οποιοδηποτε προβλημα ειναι ακριβα? Ακριβα για ποιον? Για εσενα για εμενα η για τον επομενο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #279762

    Σε ολα τα πραγματα με ονομα πληρωνεις ενα premium. Ομως αυτο αντικατοπτριζει κατι. Δεν φτιαχνεται το ονομα με φρου φρου αλλα στους βαθρους που τα περισσοτερα οπλα ειναι perazzi. Το 30% πως το υπολογισες? Οπλα που φτιαχνωντε στα μετρα σου σε μεγαλο βαθμο χειροποιητα και μετα απο σχολαστικες δοκιμες και βολες ωστε το οπλο να ειναι τελειο επανω σου και που η εταιρια τα αντικαθιστα αμεσα σε οποιοδηποτε προβλημα ειναι ακριβα? Ακριβα για ποιον? Για εσενα για εμενα η για τον επομενο?

    το 30% νομιζω πως ακριβεστατα το εχω περιγραψει απο που προκυπτει.υπαρχουν αρκετα οπλα σοβαρης κατασκευης και προελευσης που και εκει μπορουν να σου παρουν σχολαστικοτατα τα μετρα ,, και αν κατι παει στραβα στην <<μηχανικη πλευρα του οπλου>> να στο αντικαταστησουν.. και ειδικα στο θεμα αντικαταστασης δεν συμβαινει μονο στα οπλα απο 3.500 και πανω αλλα και σε οπλα με τιμες κατω απο τα 1000…για εχω λαθος εδω.???
    τωρα αν καποιος θελει να δινει αυτα τα 1500 παραπανω καπελο… γιατι αισθανετε οτι ετσι κρατα το απολυτο στο σκοπευτηριο ( γιατι στην γενικη η κυνηγετικη χρηση η περαζζι δεν εχει σοβαρες πωλησεις) απλα δηκαιωμα και επιλογη του ειναι.και απο μενα σε προσωπικο επιπεδο απολυτως σεβαστη.
    αν ομως περα απο συναισθηματικους οπαδιστικους και φανελικους
    λογους αναλυσουμε τα συκα συκα την σκαφη σκαφη… το 1500 αρακι ειναι υπαρκτο!!!!
    και παλυ λεω,,, σε καμια απολυτως περιπτωση ενα περαζζι δεν υπαρχει περιπτωση στο να μη κατατασετε στα αριστα οπλα!!!!
    αλλα εχει και αλλα αριστα οπλα που δεν φοραν τοσο μεγαλο καπελακι… και σε καποιες περιπτωσεις δεν φοραν καθολου….
    παντα με φιλικη διαθεση mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    406
    Tasos75 στις #279761

    Μήπως μπορεί κάποιος να μας πει γιατί τα ρώσσικα έχουν αυτού του τύπου (κάτι σε Μόντε Κάρλο) κοντάκι;

    [url=”http://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?t=124415″]http://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?t=124415[/url]

    βάζω αυτά τα αριστουργήματα στην εξίσωση απλά για να δηλώσω ότι η δεν χρειάζεται να πουλήσεις το διαμέρισμα σου για να πάρεις κορυφαίας ποιότητας δίκαννο.

    δεν έχω ρίξει με κανένα από τα 3 οπότε δεν έχω άποψη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    171
    ALEXTRAP στις #279751

    Στον κοσμο των οπλων υπαρχουν μονο 2 μαρκες…τα PERAZZI κ ολα τα υπολοιπα!!! :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #279715

    το 30% νομιζω πως ακριβεστατα το εχω περιγραψει απο που προκυπτει.υπαρχουν αρκετα οπλα σοβαρης κατασκευης και προελευσης που και εκει μπορουν να σου παρουν σχολαστικοτατα τα μετρα ,, και αν κατι παει στραβα στην <<μηχανικη πλευρα του οπλου>> να στο αντικαταστησουν.. και ειδικα στο θεμα αντικαταστασης δεν συμβαινει μονο στα οπλα απο 3.500 και πανω αλλα και σε οπλα με τιμες κατω απο τα 1000…για εχω λαθος εδω.???
    τωρα αν καποιος θελει να δινει αυτα τα 1500 παραπανω καπελο… γιατι αισθανετε οτι ετσι κρατα το απολυτο στο σκοπευτηριο ( γιατι στην γενικη η κυνηγετικη χρηση η περαζζι δεν εχει σοβαρες πωλησεις) απλα δηκαιωμα και επιλογη του ειναι.και απο μενα σε προσωπικο επιπεδο απολυτως σεβαστη.
    αν ομως περα απο συναισθηματικους οπαδιστικους και φανελικους
    λογους αναλυσουμε τα συκα συκα την σκαφη σκαφη… το 1500 αρακι ειναι υπαρκτο!!!!
    και παλυ λεω,,, σε καμια απολυτως περιπτωση ενα περαζζι δεν υπαρχει περιπτωση στο να μη κατατασετε στα αριστα οπλα!!!!
    αλλα εχει και αλλα αριστα οπλα που δεν φοραν τοσο μεγαλο καπελακι… και σε καποιες περιπτωσεις δεν φοραν καθολου….
    παντα με φιλικη διαθεση mark cal20

    Μαλλον η διαφορα θα βγαινει απο την διαπλεκομενη σχεση με την ιταλικη κυβερηση σε επιπεδο εθνικων ομαδων :blink: . Φιλε μου την τιμη ενος προιοντος το οριζει η προσφορα και η ζητηση. Αν το οπλο ειχε τοσο μεγαλη αποκλειση οπως λες γιατι να μην παρω το επομενο οπλο χωρις το καπελο? Φυσικα υπαρχουν και αλλα οπλα πολυ καλα και μπορεις να παρεις οποιο θελεις αυτο δεν σημαινει οτι το οπλο εχει καπελο με την στενη ενοια. Ενοειται οτι σε αντικειμενα που φτανει στα ορια της η τεχνολογια θα υπαρχει τσουχτερη τιμη (καποιος εκαψε πολλα ξυλα, φυσιγγια, κραματα και ολοκληρα οπλα δοκιμαστικα για να φτασει το οπλο εκει που ειναι). Αυτο ομως επαναλαμβανω δεν το καθιστα ακριβο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #182347

    ,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    268
    basili76 στις #279704

    [size=2]Τα ρώσικα ντουφέκια από πολύ παλιά είχαν την τάση να έχουν Μόντε Κάρλο κοντάκια στα όπλα τους ειδικά η σκοπευτικές σχόλες του 80 και του 90 τα φόραγαν κατά κόρων …………. Τα οφέλη πολλά άσχετα τον αν το χρειαζόσουν λόγο σωματότυπου το Μόντε Κάρλο αυτό που κάνει παραπάνω σε σχέση με τα αλλα κοντάκια είναι λόγο της γωνίας που κάνει στο πίσω μέρος όλο το φορτίο της ανάκρουσης πηγαίνει στην κλείδα του ομού και όχι στο ζυγωματικό ( μάγουλο) και τέλος λόγο της παράλληλης ράχης και σε συνάρτηση με την μεσαία κλίση που δυστυχώς πολύ λίγη την ξέρουν και πολύ λιγότερη μπορούν να την κατασκευάσουν σε ένα νέο κοντάκι σου δίνει με ακρίβεια το που πρέπει να παταει το μάγουλο σε όλες της επωμισης …………. Άλλωστε καθόλου τυχαίο δεν ήταν που ο συχωρεμένος ο τιμουρ ματογιαν ( τέως ομοσπονδιακός προπονητής πήλινου στόχου ) σε όλα τα παιδιά της εθνικής κατασκεύασε Μόντε Κάρλο με τα γνωστά επιτύχει αποτελέσματα από το 2002 και μετά… ΥΡ ο κοντακας ήταν και Έλληνας
    [/size]

    ποιος ηταν ο κοντακας?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #279703

    ποιος ηταν ο κοντακας?

    [font=”Comic Sans MS”]Συντοπιτης σου ειναι.[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #279645

    Μαλλον η διαφορα θα βγαινει απο την διαπλεκομενη σχεση με την ιταλικη κυβερηση σε επιπεδο εθνικων ομαδων :blink: . Φιλε μου την τιμη ενος προιοντος το οριζει η προσφορα και η ζητηση. Αν το οπλο ειχε τοσο μεγαλη αποκλειση οπως λες γιατι να μην παρω το επομενο οπλο χωρις το καπελο? Φυσικα υπαρχουν και αλλα οπλα πολυ καλα και μπορεις να παρεις οποιο θελεις αυτο δεν σημαινει οτι το οπλο εχει καπελο με την στενη ενοια. Ενοειται οτι σε αντικειμενα που φτανει στα ορια της η τεχνολογια θα υπαρχει τσουχτερη τιμη (καποιος εκαψε πολλα ξυλα, φυσιγγια, κραματα και ολοκληρα οπλα δοκιμαστικα για να φτασει το οπλο εκει που ειναι). Αυτο ομως επαναλαμβανω δεν το καθιστα ακριβο.

    Aγαπητε συναδελφε σκοπευτη η κυνηγε η προσφορα και ζητηση δεν εχει να κανει με την επιλογη ενος περαζζι.
    οταν ολα τα μεγαλα ονοματα σχεδον ριχνουν εδω και 10ετιες με περαζζι.. οποιος παει να ασχολιθει σοβαρα με το αθλημα ,,περαζζι παιρνει…αλλα το παιρνει λογω μιμητισμου..ως προς τους επονημους σκοπευτες καταξιωμενους που ναι μεν ριχνουν με περαζζι ,,αλλα που τους το εχει δωσει σχεδον τσαμπα η περαζζι… αλλο προσφορα και ζητηση και αλλο μιμητισμος…9 καποιος ολλα αυτα τα τσαμπα οπλα τα πληρωνει …. ) και αυτος θανε ο οποιος εκτως ελιτ παει και το αγοραζει..
    κα;ι αν ειναι προσφορα και ζητηση… γιατι αυτοι ολοι που ριχνουν στους βατηρες με περαζζζι… δεν κυνηγουν με κυνηγετικο περαζζι…???? εκει γιατι ξαφνικα ενα πεπλο <<μειωμενης αισθητα μαληστα ζητησης >>>καλυπτει την δευτερη αγορα τους….
    ειναι προσφορα και ζητηση ετσι οπως το λες????
    περαν δε τουτου.. οποιον σοβαρο οπλουργο και να ρωτησετε και σε ελλαδα και εξω το καπελακι στην τιμη δεν το αρνητ.
    εγω οπλουργος δεν ειμαι αλλα η επαγγελματικη μου ταυτοτητα και γνωση ως μηχανικου μηχανολογου.. μου επιτρεπει ανετα να δω το ιδιο ακρηβως καπελακι που βλεπουν και οι οπλουργοι.
    φιλικοτατα mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #182417

    ,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #279491

    Aγαπητε συναδελφε σκοπευτη η κυνηγε η προσφορα και ζητηση δεν εχει να κανει με την επιλογη ενος περαζζι.
    οταν ολα τα μεγαλα ονοματα σχεδον ριχνουν εδω και 10ετιες με περαζζι.. οποιος παει να ασχολιθει σοβαρα με το αθλημα ,,περαζζι παιρνει…αλλα το παιρνει λογω μιμητισμου..ως προς τους επονημους σκοπευτες καταξιωμενους που ναι μεν ριχνουν με περαζζι ,,αλλα που τους το εχει δωσει σχεδον τσαμπα η περαζζι… αλλο προσφορα και ζητηση και αλλο μιμητισμος…9 καποιος ολλα αυτα τα τσαμπα οπλα τα πληρωνει …. ) και αυτος θανε ο οποιος εκτως ελιτ παει και το αγοραζει..
    κα;ι αν ειναι προσφορα και ζητηση… γιατι αυτοι ολοι που ριχνουν στους βατηρες με περαζζζι… δεν κυνηγουν με κυνηγετικο περαζζι…???? εκει γιατι ξαφνικα ενα πεπλο <<μειωμενης αισθητα μαληστα ζητησης >>>καλυπτει την δευτερη αγορα τους….
    ειναι προσφορα και ζητηση ετσι οπως το λες????
    περαν δε τουτου.. οποιον σοβαρο οπλουργο και να ρωτησετε και σε ελλαδα και εξω το καπελακι στην τιμη δεν το αρνητ.
    εγω οπλουργος δεν ειμαι αλλα η επαγγελματικη μου ταυτοτητα και γνωση ως μηχανικου μηχανολογου.. μου επιτρεπει ανετα να δω το ιδιο ακρηβως καπελακι που βλεπουν και οι οπλουργοι.
    φιλικοτατα mark cal20

    Φιλε μου τι σχεση εχει το οπλο που ο αλλος κρινεται σε ενα πιατο το πρωταθλημα με το τι κυνηγαει? Επισης γιατι καποιος να μιμηθ
    ει τον ανταγωνιστη αθλητη με perazzi και να μην παρει το καλυτερο και φθηνοτερο απο τον αλλον που θα ερθει και ποιο φθηνα και θα κρεμασει και μεταλειο? Αυτο δεν λεγεται μιμιτισμος αλλα βλακεια.

    Το καπελακι με την τιμη ιταλιας αδυνατω να το δω. Οτι πληρωνεις περνεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #279479

    Φιλε μου τι σχεση εχει το οπλο που ο αλλος κρινεται σε ενα πιατο το πρωταθλημα με το τι κυνηγαει? Επισης γιατι καποιος να μιμηθ
    ει τον ανταγωνιστη αθλητη με perazzi και να μην παρει το καλυτερο και φθηνοτερο απο τον αλλον που θα ερθει και ποιο φθηνα και θα κρεμασει και μεταλειο? Αυτο δεν λεγεται μιμιτισμος αλλα βλακεια.

    Το καπελακι με την τιμη ιταλιας αδυνατω να το δω. Οτι πληρωνεις περνεις.

    Μην νομιζεις οτι δεν υπαρχει μιμητισμος στους χιλιαδες ανα τον κοσμο σκοπευτες που δεν ειναι κατ'αναγκη πρωταθλητες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #182478

    Φυσικα υπαρχει και καλος υπαρχει για κατι που εχει αποδηξει την αξια του διαχρονικα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 90 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων