GAMBA, PERAZZI ή SALVINELLI

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 90 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #247074

    Τετέλεσται.

    Με αφορμή ένα τριήμερο ταξίδι στην περιοχή της Brescia στην Ιταλία για δουλειές ενός φίλου, άρπαξα την ευκαιρία και έκανα μία επίσκεψη αστραπή στο εργοστάσιο της Armi Salvinelli στο Marcheno, γειτονικό χωριό με το Gardone, και παρήγγειλα ένα χειροποίητο ιταλικό αγωνιστικό όπλο, κομμένο και ραμμένο στα μέτρα μου και τα γούστα μου. Το Salvinelli είναι ένας "κλώνος" του Perazzi, με μηχανισμό κλειδώματος παραλλαγή του boss ("modified boss" το ονομάζει η εταιρεία), ο οποίος έχει διαφορά με του Perazzi με κάποιες επιπλέον ενισχύσεις στο κάτω μέρος του που η εταιρεία υπόσχεται ότι προσφέρουν επιπλέον αντοχή στη σκληρή χρήση. Οι προδιαγραφές που ζήτησα και η εταιρεία υποσχέθηκε ότι θα τηρηθούν όλες στο ακέραιο: Αχρωμίωτες κάννες 81 εκατοστών με χρωμιωμένες θαλάμες, ρίγα 11Χ8, πλαϊνές ρίγες εξαεριζόμενες, σκανδάλες 1,300 γρ, επιλογέας, όλα τα εξωτερικά μεταλλικά μέρη χρωμιωμένα, ανατομικό κοντάκι στα μέτρα μου, πάπια semi beavertail, βάρος καννών 1580 γρ, μέγιστο βάρος όπλου 3,650.

    Τα ξύλα είναι ανώτερου grade, τα οποία τα επέλεξα στο εργοστάσιο και κατόπιν στάλθηκαν στον συνεργαζόμενο κοντακά για custom κοντάκια.

    Από το εργοστάσιο έγινε επιτόπου τηλεφώνημα στον κοντακά, ο οποίος το επόμενο πρωί ήρθε και με πήρε από το ξενοδοχείο και με πήγε στο εργαστήριό του, όπου έκανε την μετροληψία και διαμόρφωσε επιτόπου το κοντάκι μπροστά στα μάτια μου, σε λιγότερο από 2½ ώρες συνολικά!!!

    Παραθέτω και μερικές φωτογραφίες:

    Ο κοντακάς Giacomo Guerini (νέο παιδί, αλλά απίστευτα ταλαντούχος) επί το έργον:
    http://www.mypicx.com/uploadimg/1727599933_02062012_1.jpg

    To κοντάκι μου τελειωμένο, χωρίς ψάθες και λάδι:
    http://www.mypicx.com/uploadimg/1735194993_02062012_2.jpg

    Με λίγο αλκοόλ για να "δείξουν" στιγμιαία τα νερά του:
    http://www.mypicx.com/uploadimg/1709773989_02062012_3.jpg

    Και η βάση που επέλεξα τελικά:
    http://www.mypicx.com/uploadimg/684261476_02062012_4.jpg

    Συγγνώμη για τον τρόπο που ανέβηκαν τα links αλλά το imageshack μου κάνει νερά.

    ΠΩ ΠΩ ΠΩ….ΟΝΕΙΡΟ ΖΩ….

    ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ Κ ΚΑΛΟΤΟΥΦΕΚΟ!!!!!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #196135

    Μπραβο Λεονιδα ,εξαιρετικη η επιλογη σου,μου αρεσε η εξωτερικη χρωμιωση των καννων.Σου ευχομαι καλες επιτυχιες και να το λιωσεις στα σμπαρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    128
    BOOKER στις #247059

    ανεβασε ρε δασκαλε καπου αλλου τις φωτο να ικανοποιηθουμε και εμεις οι μπανιστηρτζηδες…. :D
    καλοριζικο να το χαρεις οπως επιθυμεις…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    242
    volonero στις #247054

    [font=”Comic Sans MS”]Ρε συ φίλε leo,το σκέφτηκες καλά;;;
    Όχι , το λέω επειδή ένα ίδιο που δοκίμασα εγώ…μου τσαλακώνει το πουκάμισο
    [/size][/font] :lol: :D :D

    Αν και στα είπα και από κοντά ,καλοντούφεκο και δεν πιστεύω να το παραλάβεις πριν από το δικό μου!!! :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #247040

    [font=”Comic Sans MS”][size=3]Ρε συ φίλε leo,το σκέφτηκες καλά;;;
    Όχι , το λέω επειδή ένα ίδιο που δοκίμασα εγώ…μου [size=5][color=”#FF0000″]τσαλακώνει το πουκάμισο[/color][/size] [/size][/font] :lol: :D :D

    Αν και στα είπα και από κοντά ,καλοντούφεκο και δεν πιστεύω να το παραλάβεις πριν από το δικό μου!!! :D


    [font=”Tahoma”]
    [/font]
    [font=”Tahoma”]Έχει δίκιο ο φίλος Λεωνίδα για προ σεξ ετο. Άσε που σε μένα χάλαγε την φράντζα.[/font]

    [font=”Tahoma”]
    [/font]

    [font=”Tahoma”]Άντε με το καλό Πάντα καλοτούφεκο… [/font]


    [font=”Tahoma”]Το τι θα του τινάξεις την ανθισμένη αμυγδαλιά είναι δεδομένο…. [/font]

    [font=”Tahoma”]
    [/font]

    [font=”Tahoma”]Για φτιάξε τα link με τις φωτογραφίες να ξεστραβωθούμε.[/font]

    [font=”Tahoma”]
    [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #196148

    Mε "ματσακονια" ειδα τελικα το οπλο. Λεωνιδα καλοριζικο να ναι, και να το φχαριστηθεις οσο γινεται περισσοτερο.

    Ματσακονια=Copy Link και ανοιγμα με Firefox

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    248
    beretta1 στις #247008

    Λιτό και απέριτο :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #196162

    με γεια λεωνιδα κ καλα σπασιματα…πολυ ομορφο το οπλο….παρα πολυ ομορφο θα λεγα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #246897

    Καλοριζικο και καλοτουφεκο φιλε Λεωνίδα :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #196250

    Τετέλεσται.

    Με αφορμή ένα τριήμερο ταξίδι στην περιοχή της Brescia στην Ιταλία για δουλειές ενός φίλου, άρπαξα την ευκαιρία και έκανα μία επίσκεψη αστραπή στο εργοστάσιο της Armi Salvinelli στο Marcheno, γειτονικό χωριό με το Gardone, και παρήγγειλα ένα χειροποίητο ιταλικό αγωνιστικό όπλο, κομμένο και ραμμένο στα μέτρα μου και τα γούστα μου. Το Salvinelli είναι ένας "κλώνος" του Perazzi, με μηχανισμό κλειδώματος παραλλαγή του boss ("modified boss" το ονομάζει η εταιρεία), ο οποίος έχει διαφορά με του Perazzi με κάποιες επιπλέον ενισχύσεις στο κάτω μέρος του που η εταιρεία υπόσχεται ότι προσφέρουν επιπλέον αντοχή στη σκληρή χρήση. Οι προδιαγραφές που ζήτησα και η εταιρεία υποσχέθηκε ότι θα τηρηθούν όλες στο ακέραιο: Αχρωμίωτες κάννες 81 εκατοστών με χρωμιωμένες θαλάμες, ρίγα 11Χ8, πλαϊνές ρίγες εξαεριζόμενες, σκανδάλες 1,300 γρ, επιλογέας, όλα τα εξωτερικά μεταλλικά μέρη χρωμιωμένα, ανατομικό κοντάκι στα μέτρα μου, πάπια semi beavertail, βάρος καννών 1580 γρ, μέγιστο βάρος όπλου 3,650.

    Τα ξύλα είναι ανώτερου grade, τα οποία τα επέλεξα στο εργοστάσιο και κατόπιν στάλθηκαν στον συνεργαζόμενο κοντακά για custom κοντάκια.

    Από το εργοστάσιο έγινε επιτόπου τηλεφώνημα στον κοντακά, ο οποίος το επόμενο πρωί ήρθε και με πήρε από το ξενοδοχείο και με πήγε στο εργαστήριό του, όπου έκανε την μετροληψία και διαμόρφωσε επιτόπου το κοντάκι μπροστά στα μάτια μου, σε λιγότερο από 2½ ώρες συνολικά!!!

    Παραθέτω και μερικές φωτογραφίες:

    Ο κοντακάς Giacomo Guerini (νέο παιδί, αλλά απίστευτα ταλαντούχος) επί το έργον:

    To κοντάκι μου τελειωμένο, χωρίς ψάθες και λάδι:

    Με λίγο αλκοόλ για να "δείξουν" στιγμιαία τα νερά του:

    Και η βάση που επέλεξα τελικά:

    Τώρα πρέπει να είναι εντάξει οι φωτό.

    Ευχαριστώ όλους τους φίλους για τα καλά λόγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #246797

    Leo πόσο το μαλί?

    H τιμή είναι μη ανακοινώσιμη, επειδή δόθηκε ύστερα από πολύ παζάρι και είναι ιδιαίτερα χαμηλή λόγω του επαγγέλματός μου. Δεν έχει νόημα να τη γράψω εδώ και να την απαιτεί ύστερα ο υποψήφιος πελάτης. Το όπλο πάντως με τις συγκεκριμένες προδιαγραφές έχει γύρω στα 3850, συν μία επιβάρυνση για καλύτερα ξύλα, συν άλλη μία επιβάρυνση για τη μπορντούρα, που θεωρείται χειροποίητο σκάλισμα. Μαντεύω ότι θα πήγαινε κανονικά γύρω στα 4500€.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #246796

    Καλορίζικο και καλοντούφεκο…χάρμα οφθαλμών!!!

    Αυλός?Κώνος?

    Αυλός 18,37 για να μπούνε τα συγκεκριμένα τσοκάκια.

    Κώνος …9 εκατοστά!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #246795

    Κρίμα, δεν παίζουν οι φώτο :D .

    Να το χαρείς Λεωνίδα, με υγεία.

    Θα το παίρνεις στο κυνήγι για κανένα τρυγονάκι;

    Αν δεν είναι πολύ δεσμευτικό το κοντάκι, θα το λιώσω, εννοείται. :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #246788

    Πολύ ωραίο τουφέκι.Λεωνίδα καλορίζικο. :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #246750

    Αυλός 18,37 για να μπούνε τα συγκεκριμένα τσοκάκια.

    [url=”http://imageshack.us/photo/my-images/195/strozzatorizoom.jpg/”%5D%5Bimg%5Dhttp://img195.imageshack.us/img195/972/strozzatorizoom.jpg%5B/img%5D%5B/url%5D

    Κώνος …9 εκατοστά!!!

    Καλοριζικο το οπλο Λεωνιδα , και εχω την υποψια με θαλαμες 70 χιλ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 90 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων