ΔΙΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ BAIKAL

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 110 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #193407

    Έχω κάνει κι εγώ το ίδιο στον Παπατσαρούχα (έκοψα και τις κάννες) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Το βάρος είναι 2,650 και το ζύγισε ακριβώς όπως του ζήτησα.
    Το αποτέλεσμα κατά την ταπεινή μου άποψη αξίζει πολύ περισσότερο από 1200ε.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #253669

    Αγαπητέ φίλε οι κάννες δεν κόπηκαν γιατι δεν υπήρχε λόγος ,δεν κυνηγάω σε πυκνό,δεν μου αρέσουν τα κοντόκανα όπλα και μου φάνηκε οτι το όπλο ζύγιζε (σε εμένα)τέλεια.Ισως παίζει ρόλο το ύψος μου(1.85)
    Οι αορτηριούχοι ειναι για μενα κατι το απαραιτητο.Δεν μπορω να φανταστω σε χιονι ή λασπη αν χρειαστω και τα δυο μου χερια πχ να ανεβω καπου τι ακριβως θα κανω το οπλο. Το οτι εκανα το κοντακι αγγλε δεν σημαινει οτι διαθετω < βασταζο> οπως οι Αγγλοι ευγενεις.Εχω δει τους θηλιαστους αορτηριουχος και πιστευω οτι με το χρονο δημιουργουν μεγαλη φθορα σε κοντακι και καννες.Τον αορτηρα τον μεταφερω στο σακιδιο και γινεται χρηση οπου και οταν χρειαστει.Οπως εγραφε και σε καποιο post ο gun doctor δεν νοειται λειοκανο κυνηγετικο (οχι σκοπευτικο) οπλο χωρις αορτηρα.Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια για το οπλο .χαίρομαι που σου αρεσε.Ο σκοπος που ανεβασα τις φωτο ηταν για να δουν την μετατροπη καποιοι που ισως ειχαν απορια για το πως δειχνει και ποσο στοιχιζει εκει που το εκανα εγω.
    Απαντωντας στο φιλο agelo40 και χωρις διαθεση τριβης ή υποστηριξης του συγγεκριμενου οπλουργου θα ηθελα καποια στιγμη να δω δουλειες των αλλων οπλουργων
    σε εντυπα εκθεσεις κλπ κατι που μεχρι εδω εγω προσωπικα εχω δει μονο τον παπατσαρουχα και τον αραπκουλε να κανουν.Να εκθετουν την δουλεια τους και να κρινονται,ισως οι αλλοι ειναι πολυασχολοι ή ταπεινοι ή μειωνουν το κοστος εργασειων τους με το να μην ασχολουνται με αυτα
    -Η baikal βγαζει βελτιωμενα και πανακριβα οπλα (οχι 500ε).απο κει και περα οταν ολο το forum ασχολειται με βελτιωσεις εργοστασιακων χαρακτηριστηκων πχ
    αλλα τσοκ, μειωση βαρους,κοψιμο καννης ,διαμορφωση κοντακιου-μετρων εως και ιδιογομωση τι το παραλογο βλεπεις στην διασκευη; παντως δεν ειναι τοπικη μοδα
    γινεται παντου .

    Φίλε Γιώργο, ο gundoctor γαλουχήθηκε στο αμέρικα και φυσικά επιτρέπεται να έχει τις απόψεις του. Η απουσία αορτηριούχου είναι η άποψη για το πως πρέπει να είναι το δισκάνδαλο λειόκαννο πλαγιόκαννο από την "απεδώθε πλευρά" του Ατλαντικού, όχι για τον .. βαστάζο αλλά λόγω ασφάλειας και πρακτικότητας. Δεν νοείται να μετακινείσαι σε κυνηγετική έκταση σε πολλά μέρη της Ευρώπης με αρθρωτό όπλο και να μην το έχεις σπαστό είτε επάνω στον ώμο σου είτε στο εσωτερικό του αγκώνα σου. (Στον αντίποδα μπορούνε να απαντήσουνε πως το ασφαλές όπλο είναι αυτό που το χειριζόμαστε με ασφάλεια και όχι απλά το … ανοιχτό).

    Από άποψη πρακτικότητας ένα σωστά ζυγισμένο όπλο δεν κουράζει στην μεταφορά του είτε με το ένα είτε με τα δύο χέρια.
    Νόημα στον αορτήρα ενός ελαφρυμένου δίκαννου βρίσκω μόνο στον φανατικό περδικοκυνηγό. Φυσικά και αυτές είναι οι απόψεις μου και δεν περιμένω να τις ασπαστεί ο οποιοσδήποτε (άλλωστε οι απόψεις είναι για αλλάζουνε , μόνο τα δόγματα παραμένουνε σταθερά).

    Στο ραβδωτό είναι αλλιώς τα πράματα αφού υπάρχουνε και τεχνικές σκόπευσης που χρησιμοποιούνε τον αορτήρα ως σκοπευτικό βοήθημα, οπότε εκεί είναι επιβεβλημένος.

    Φιλικά,
    Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #193418

    Κάποιος είπε ότι ο αορτήρας για το όπλο είναι ότι η θήκη για το πιστόλι.
    Συμφωνώ μαζί του.

    Λευτέρης
    http://www.europeancartridgeunlimited.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #253635

    Φίλε Γιώργο, ο gundoctor γαλουχήθηκε στο αμέρικα και φυσικά επιτρέπεται να έχει τις απόψεις του. Η απουσία αορτηριούχου είναι η άποψη για το πως πρέπει να είναι το δισκάνδαλο λειόκαννο πλαγιόκαννο από την "απεδώθε πλευρά" του Ατλαντικού, όχι για τον .. βαστάζο αλλά λόγω ασφάλειας και πρακτικότητας. Δεν νοείται να μετακινείσαι σε κυνηγετική έκταση σε πολλά μέρη της Ευρώπης με αρθρωτό όπλο και να μην το έχεις σπαστό είτε επάνω στον ώμο σου είτε στο εσωτερικό του αγκώνα σου. (Στον αντίποδα μπορούνε να απαντήσουνε πως το ασφαλές όπλο είναι αυτό που το χειριζόμαστε με ασφάλεια και όχι απλά το … ανοιχτό).

    Από άποψη πρακτικότητας ένα σωστά ζυγισμένο όπλο δεν κουράζει στην μεταφορά του είτε με το ένα είτε με τα δύο χέρια.
    Νόημα στον αορτήρα ενός ελαφρυμένου δίκαννου βρίσκω μόνο στον φανατικό περδικοκυνηγό. Φυσικά και αυτές είναι οι απόψεις μου και δεν περιμένω να τις ασπαστεί ο οποιοσδήποτε (άλλωστε οι απόψεις είναι για αλλάζουνε , μόνο τα δόγματα παραμένουνε σταθερά).

    Στο ραβδωτό είναι αλλιώς τα πράματα αφού υπάρχουνε και τεχνικές σκόπευσης που χρησιμοποιούνε τον αορτήρα ως σκοπευτικό βοήθημα, οπότε εκεί είναι επιβεβλημένος.

    Φιλικά,
    Κώστας

    Διαφωνώ και εγώ με την παραπάνω άποψη… Ο αορτήρας είτε λειόκανο είτε ραβδωτό υπάρχει για να ξεκουράζει τον κυνηγό-σκοπευτή κρεμόντας το στην πλάτη και όχι σαν σκοπευτικό βοήθημα(που σίγουρα είναι μία λάθος τεχνική).. Ακόμη εκτός από αυτό υπάρχουν δύσβατα σημεία που πρέπει ο κυνηγός να χρησιμοποιήσει και τα 2 του χέρια για να περάσει ή να σκαρφαλώσει κάπου και σε αυτές τις περιπτώσεις το κρέμασμα του όπλου (βάζοντας ασφάλεια ή καλύτερα αδειάζοντας το πρώτα) είναι αναγκαία… Προσωπικά πριν πάω στο κυνήγι το πρώτο πράγμα που κάνω πάντα είναι να βάλω τον αορτήρα καθώς δένω το όπλο μου τον οποίο έχω πάντα μόνιμα πάνω του… Αντίθετα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην υπάρχει ο αορτήρας στο όπλο… Προσωπικά ούτε στην σκόπευση με ενοχλεί, ούτε στην μεταφορά το όπλου ούτε το βάρος του είναι απογορευτικό (περίπου 100 γραμμάρια ζυγίζει μαζί με τους αορτηριούχους). Θα ήθελα κάποιον να μου εξηγήσει γιατί προτειμάει το όπλο του χωρίς αορτήρα και τι παραπάνω κερδίζει από αυτό…

    Παρεπιπτώντος το όπλο φίλε Γιώργο είναι κουκλί. Και εγώ το ίδιο ακριβώς θέλω να κάνω αλλά έχω κάποιους ενδιασμούς για την μετατροπή καθώς πιστεύω ότι το όπλο θα χάσει σε αξιοπιστία καθώς και ότι μπορεί να γίνει κάποιο λάθος στην σύγκλιση των κανών. Επίσης δεν βλέπω τον λόγο για τον οποίο θα πρέπει να πειράξω το εσωτερικό των κανών αφού όπως είναι εργοστασιακά βγάζει τρομερές τουφεκιές…

    Και τέλος όσον αφορά τη τιμή του Παπατσαρούχα από ότι έχω δει από φωτογραφίες και μόνο φένεται ότι κάνει πολύ καλή δουλειά, αλλά ρε παιδιά είναι δυνατόν να στοιχίζει 2 φορές την τιμή του ίδιου του όπλου? Έλεος… Ούτε τα μέταλλα αγοράζεις από την αρχή ούτε τον μηχανισμό φτιάχνει ο ίδιος ούτε τις κάνες κατασκευάζει από την αρχή ούτε ξύλα δικά του βάζει… Δηλαδή αν έφτιαχνε ο κ.Παπατσαρούχας δικό του όπλο από την αρχή πόσο θα το πουλούσε? Απλές βελτιώσεις κάνει και δεν κατασκευάζει από την αρχή δικό του όπλο. Εκτός από αυτό πιστεύω ότι ίσως το όπλο μετά από την μετατροπή έχει κάποιες αδυναμίες αφού η βαφή των κανών για παράδειγμα δεν νομίζω να είναι τόσο καλή όσο η εργοστασιακή , καθώς και από την αποχρωμίωση των κανών ίσως μειώνεται η ασφάλεια του , και οι κολήσεις των κανών με τις πιο αδύναμες ρίγες ίσως ξεκολήσουν στο μέλλον και η βάση μετά την λείανση και την αφαίρεση της βαφής ίσως πιάνει σκουριά πιο εύκολα… Γενικά είμαι πολύ επιφιλακτικός για το αποτέλεσμα και θεωρώ ότι η αξία της μετατροπής δεν θα έπρεπε να υπερβαίνει ούτε το 1/2 της αρχικής αξίας του όπλου…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #193420

    φίλε μου, δεν είναι έτσι όπως τα λες για την τιμολόγηση. Αν καθόταν ο οποιοσδήποτε από εμάς να κάνει όλες αυτές τις δουλειές (αφαίρεση ρίγες, τοποθέτηση καινούργιες, "βαφή", μετατροπή σε αγγλέ, αφαίρεση βερνίκι, καινούργιες ψάθες, λινέλαιο, λείανση εσωτερικού καννών, γυάλισμα και σκλήρυνση βάσης) θα το έκανε με το 1/2 της τιμής ενός baikal? Ο δουλειές αυτές απαιτούν γνώση, χρόνο, κόπο, τέχνη, ενασχόληση με χημικά και ένα σωρό μηχανήματα και εργαλεία, τα οποία κοστίζουν και προϋποθέτουν επιβάρυνση της υγείας.. Μη λογαριάζουμε χωρίς τον ξενοδόχο… Θα μπορούσε ίσως η τιμή να έιναι λίγο καλύτερη, αλλά πόσο όμως?

    Για τον αορτήρα συμφωνώ μαζί σου ότι είναι απαραίτητος, και κατά τη γνώμη μου ομορφαίνει και το όπλο, το συμπληρώνει κατά κάποιο τρόπο.

    Μου αρέσει κι εμένα η μετατροπή, μακάρι να το χαρεί ο φίλος μας στο έπακρο και να του απολάυσει αξέχαστες στιγμές

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #253631

    Διαφωνώ και εγώ με την παραπάνω άποψη… Ο αορτήρας είτε λειόκανο είτε [u][b]ραβδωτό υπάρχει για να ξεκουράζει τον κυνηγό-σκοπευτή κρεμόντας το στην πλάτη και όχι σαν σκοπευτικό βοήθημα(που σίγουρα είναι μία λάθος τεχνική)[/b][/u].. Ακόμη εκτός από αυτό υπάρχουν δύσβατα σημεία που πρέπει ο κυνηγός να χρησιμοποιήσει και τα 2 του χέρια για να περάσει ή να σκαρφαλώσει κάπου και σε αυτές τις περιπτώσεις το κρέμασμα του όπλου (βάζοντας ασφάλεια ή καλύτερα αδειάζοντας το πρώτα) είναι αναγκαία… Προσωπικά πριν πάω στο κυνήγι το πρώτο πράγμα που κάνω πάντα είναι να βάλω τον αορτήρα καθώς δένω το όπλο μου τον οποίο έχω πάντα μόνιμα πάνω του… Αντίθετα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην υπάρχει ο αορτήρας στο όπλο… Προσωπικά ούτε στην σκόπευση με ενοχλεί, ούτε στην μεταφορά το όπλου ούτε το βάρος του είναι απογορευτικό (περίπου 100 γραμμάρια ζυγίζει μαζί με τους αορτηριούχους). Θα ήθελα κάποιον να μου εξηγήσει γιατί προτειμάει το όπλο του χωρίς αορτήρα και τι παραπάνω κερδίζει από αυτό…

    εικάζεις χωρίς να ξέρεις φίλε μου, το οποίο είναι λάθος και μάλιστα μεγάλο.

    Παρεπιπτώντος το όπλο φίλε Γιώργο είναι κουκλί. Και εγώ το ίδιο ακριβώς θέλω να κάνω αλλά έχω κάποιους ενδιασμούς για την μετατροπή καθώς πιστεύω ότι το όπλο θα χάσει σε αξιοπιστία καθώς και ότι μπορεί να γίνει κάποιο λάθος στην σύγκλιση των κανών. Επίσης δεν βλέπω τον λόγο για τον οποίο θα πρέπει να πειράξω το εσωτερικό των κανών αφού όπως είναι εργοστασιακά βγάζει τρομερές τουφεκιές…

    Και τέλος όσον αφορά τη τιμή του Παπατσαρούχα από ότι έχω δει από φωτογραφίες και μόνο φένεται ότι κάνει πολύ καλή δουλειά, αλλά ρε παιδιά είναι δυνατόν να στοιχίζει 2 φορές την τιμή του ίδιου του όπλου? Έλεος… Ούτε τα μέταλλα αγοράζεις από την αρχή ούτε τον μηχανισμό φτιάχνει ο ίδιος ούτε τις κάνες κατασκευάζει από την αρχή ούτε ξύλα δικά του βάζει… Δηλαδή αν έφτιαχνε ο κ.Παπατσαρούχας δικό του όπλο από την αρχή πόσο θα το πουλούσε? Απλές βελτιώσεις κάνει και δεν κατασκευάζει από την αρχή δικό του όπλο. Εκτός από αυτό πιστεύω ότι ίσως το όπλο μετά από την μετατροπή έχει κάποιες αδυναμίες αφού η βαφή των κανών για παράδειγμα δεν νομίζω να είναι τόσο καλή όσο η εργοστασιακή , καθώς και από την αποχρωμίωση των κανών ίσως μειώνεται η ασφάλεια του , και οι κολήσεις των κανών με τις πιο αδύναμες ρίγες ίσως ξεκολήσουν στο μέλλον και η βάση μετά την λείανση και την αφαίρεση της βαφής ίσως πιάνει σκουριά πιο εύκολα… Γενικά είμαι πολύ επιφιλακτικός για το αποτέλεσμα και θεωρώ ότι η αξία της μετατροπής δεν θα έπρεπε να υπερβαίνει ούτε το 1/2 της αρχικής αξίας του όπλου…

    κανείς δεν σου ζήτησε να κάνεις πράγματα στο όπλο σου που σου αφαιρούνε την αυτοπεποίθηση της τουφεκιάς. εάν δεν εμπιστεύεσαι τον οπλουργό ή εάν θεωρείς την τιμή υπερβολική τότε δεν το κάνεις, ξεκάθαρα πράματα…

    φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #253615

    ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΣΤΟ ΒΑΙΚΑΛ CLUB ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΟΥ ΠΑΠΑΤΣΑΡΟΥΧΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΟΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΡΩΤΑΣ ΕΓΩ ΕΓΡΑΨΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΔΥΣΦΗΜΙΣΗ ΤΑ 880 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ ΟΦΙΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ :)

    Θα με ενδιέφερε να αναφέρονταν επιτόπου φίλε μου από σένα τον ίδιο που έθιξες πρώτος το ζήτημα κι όχι με αναζήτηση – η κίνησή σου αυτή μου δείχνει συμπεριφορά καθαρής υπεκφυγής και αναδίπλωσης. Τι έχουν τα ονόματα αυτά και δεν τα λές εδώ δημόσια στην παρούσα φάση της συζήτησης; Είναι τόσο "μεγάλοι" που δεν λέμε το όνομά τους από σεβασμό; Αυτή η υποκριτική στάση που βλέπω πολλές φορές εδώ μέσα πρέπει να πάρει κάποτε ένα τέλος – όταν "σχολιάζεται" κάποιος (συνήθως με την κακή έννοια του όρου) το όνομά του φιγουράρει πρώτο-πρώτο (άν υπάρχει και κρυμμένη προσωπική εμπάθεια που δεν γνωρίζουμε ακόμα χειρότερα τα πράγματα), όταν "επαινούνται" άλλοι μας πιάνουν οι "ντροπές", ο "σεβασμός" και δεν ξέρω εγώ τι άλλο, πέφτει σιωπή κι αυτό που μένει είναι υπονοούμενα και δηλώσεις "πυροτεχνήματα" χωρίς ουσία.
    Στο κάτω κάτω δεν άκουσα από κανέναν ότι τον "κυνήγησε" ο οπλουργός για να του κάνει τη μετατροπή με το ζόρι – οι πελάτες που έχουν αυτές τις απαιτήσεις πηγαίνουν και τον βρίσκουν οι ίδιοι (όπως ο φίλος που άνοιξε το θέμα για το πολύ ωραία διασκευασμένο όπλο του) συμφωνούν για τις τεχνικές λεπτομέρειες και την τελική τιμή και τέλος. Όποιος μπορεί να εκτιμήσει την ποιότητα αυτής της δουλειάς και έχει το βαλάντιο να τα πληρώσει "με γειά του και με χαρά του".

    Και τέλος όσον αφορά τη τιμή του Παπατσαρούχα από ότι έχω δει από φωτογραφίες και μόνο φένεται ότι κάνει πολύ καλή δουλειά, αλλά ρε παιδιά είναι δυνατόν να στοιχίζει 2 φορές την τιμή του ίδιου του όπλου? Έλεος… Ούτε τα μέταλλα αγοράζεις από την αρχή ούτε τον μηχανισμό φτιάχνει ο ίδιος ούτε τις κάνες κατασκευάζει από την αρχή ούτε ξύλα δικά του βάζει… Δηλαδή αν έφτιαχνε ο κ.Παπατσαρούχας δικό του όπλο από την αρχή πόσο θα το πουλούσε? Απλές βελτιώσεις κάνει και δεν κατασκευάζει από την αρχή δικό του όπλο. Εκτός από αυτό πιστεύω ότι ίσως το όπλο μετά από την μετατροπή έχει κάποιες αδυναμίες αφού η βαφή των κανών για παράδειγμα δεν νομίζω να είναι τόσο καλή όσο η εργοστασιακή , καθώς και από την αποχρωμίωση των κανών ίσως μειώνεται η ασφάλεια του , και οι κολήσεις των κανών με τις πιο αδύναμες ρίγες ίσως ξεκολήσουν στο μέλλον και η βάση μετά την λείανση και την αφαίρεση της βαφής ίσως πιάνει σκουριά πιο εύκολα… Γενικά είμαι πολύ επιφιλακτικός για το αποτέλεσμα και θεωρώ ότι η αξία της μετατροπής δεν θα έπρεπε να υπερβαίνει ούτε το 1/2 της αρχικής αξίας του όπλου…

    Φίλε μου μάλλον δεν ξέρεις γι' αυτό γράφεις αυτά που γράφεις – ο Παπατσαρούχας κατασκεύαζε Ελληνικά δίκαννα στο επίπεδο ποιότητας των χειροποίητων Αγγλικών και με τιμές πολύ χαμηλότερες απ' αυτές των Άγγλων, μετά με την αλλαγή νόμων (κακόκοιρη Ελλάδα) αφαιρέθηκε αυτή η δυνατότητα από ολους τους οπλουργούς της χώρας κι έτσι ασχολείται (δεν μπορεί να κάνει αλλοιώς) μόνο με μετασκευές, επισκευές κλπ. Τα "άν", τα "δεν νομίζω", τα "ίσως" και τα "θεωρώ" που χρησιμοποιείς σαν επιχειρήματα δεν θα τα σχολιάσω κάν γιατί δεν στέκουν σαν τέτοια – είναι εικασίες ανθρώπου που δεν γνωρίζει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    288
    maik benelli στις #253607

    Το θέμα έχει ενδιαφέρον – είμαι περίεργος να μάθω τους οπλουργούς που κάνουν [u]ακριβώς τα ίδια πράγματα[/u] πάνω στο Baikal στο 1/3 της τιμής του συγκεκριμένου οπλουργού – κι όχι με υπονοούμενα και αοριστολογίες αλλά με ονόματα (όπως γίνεται για τον Παπατσαρούχα).

    Συναδελφοι ξερουμε καποιο ονομα οπλουργου που κανει την ιδια δουλεια εχω ενα baikal πλαγιωκανο;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #253606

    Θα με ενδιέφερε να αναφέρονταν επιτόπου φίλε μου από σένα τον ίδιο που έθιξες πρώτος το ζήτημα κι όχι με αναζήτηση – η κίνησή σου αυτή μου δείχνει συμπεριφορά καθαρής υπεκφυγής και αναδίπλωσης. Τι έχουν τα ονόματα αυτά και δεν τα λές εδώ δημόσια στην παρούσα φάση της συζήτησης; Είναι τόσο "μεγάλοι" που δεν λέμε το όνομά τους από σεβασμό; Αυτή η υποκριτική στάση που βλέπω πολλές φορές εδώ μέσα πρέπει να πάρει κάποτε ένα τέλος – όταν "σχολιάζεται" κάποιος (συνήθως με την κακή έννοια του όρου) το όνομά του φιγουράρει πρώτο-πρώτο (άν υπάρχει και κρυμμένη προσωπική εμπάθεια που δεν γνωρίζουμε ακόμα χειρότερα τα πράγματα), όταν "επαινούνται" άλλοι μας πιάνουν οι "ντροπές", ο "σεβασμός" και δεν ξέρω εγώ τι άλλο, πέφτει σιωπή κι αυτό που μένει είναι υπονοούμενα και δηλώσεις "πυροτεχνήματα" χωρίς ουσία.
    Στο κάτω κάτω δεν άκουσα από κανέναν ότι τον "κυνήγησε" ο οπλουργός για να του κάνει τη μετατροπή με το ζόρι – οι πελάτες που έχουν αυτές τις απαιτήσεις πηγαίνουν και τον βρίσκουν οι ίδιοι (όπως ο φίλος που άνοιξε το θέμα για το πολύ ωραία διασκευασμένο όπλο του) συμφωνούν για τις τεχνικές λεπτομέρειες και την τελική τιμή και τέλος. Όποιος μπορεί να εκτιμήσει την ποιότητα αυτής της δουλειάς και έχει το βαλάντιο να τα πληρώσει "με γειά του και με χαρά του".

    Φίλε μου μάλλον δεν ξέρεις γι' αυτό γράφεις αυτά που γράφεις – ο Παπατσαρούχας κατασκεύαζε Ελληνικά δίκαννα στο επίπεδο ποιότητας των χειροποίητων Αγγλικών και με τιμές πολύ χαμηλότερες απ' αυτές των Άγγλων, μετά με την αλλαγή νόμων (κακόκοιρη Ελλάδα) αφαιρέθηκε αυτή η δυνατότητα από ολους τους οπλουργούς της χώρας κι έτσι ασχολείται (δεν μπορεί να κάνει αλλοιώς) μόνο με μετασκευές, επισκευές κλπ. Τα "άν", τα "δεν νομίζω", τα "ίσως" και τα "θεωρώ" που χρησιμοποιείς σαν επιχειρήματα δεν θα τα σχολιάσω κάν γιατί δεν στέκουν σαν τέτοια – είναι εικασίες ανθρώπου που δεν γνωρίζει.

    ΣΟΥ ΕΞΗΓΩ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΝΟΜΑΤΑ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΓΙΑ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΣΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΑΘΕΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΠΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΜΗΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΦΟΥ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΡΜΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΠΑΤΣΑΡΟΥΧΑ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΟΠΛΟΥΡΓΟΙ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΠΑΙΩΑΝΟΥ ΣΤΗΝ ΚΟΡΑΗ Η Ο ΑΝΤΩΝΑΚΟΣ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΔΩΝ ΚΥΡΙΩΝ Η ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ Ο ΚΟΥΡΚΟΥΛΟΣ ΣΤΗΝ ΑΙΜΙΛΙΑΣ ΔΑΦΝΗΣ :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #253601

    ΣΟΥ ΕΞΗΓΩ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΝΟΜΑΤΑ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΓΙΑ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΣΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΑΘΕΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΠΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΜΗΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΦΟΥ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΡΜΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΠΑΤΣΑΡΟΥΧΑ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΟΠΛΟΥΡΓΟΙ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΠΑΙΩΑΝΟΥ ΣΤΗΝ ΚΟΡΑΗ Η Ο ΑΝΤΩΝΑΚΟΣ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΔΩΝ ΚΥΡΙΩΝ Η ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ Ο ΚΟΥΡΚΟΥΛΟΣ ΣΤΗΝ ΑΙΜΙΛΙΑΣ ΔΑΦΝΗΣ :angry:

    Αυτή δεν είναι απάντηση, είναι απαρίθμηση γνωστών οπλουργών της περιοχής – το αρχικό ερωτημά μου ήταν: ποιοί κάνουν ακριβώς τα ίδια πράγματα πάνω στο Baikal στο 1/3 της τιμής του συγκεκριμένου οπλουργού; (του Παπατσαρούχα εν προκειμένω). Ξέρεις περίπτωση ανθρώπου που διασκεύασε το Baikal του με τον ίδιο ακριβώς τρόπο σε έναν από τους τρείς που ανέφερες στο 1/3 της τιμής; (των 880 € δηλαδή). Η προσωπική σου γνώμη για το κόστος σαφώς και είναι δεκτή και απόλυτα σεβαστή μέν αλλά δεν αποτελεί θέσφατο ή αξίωμα για όλους – ο καθένας διαχειρίζεται το πορτοφόλι του όπως αυτός νομίζει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #253594

    Αυτή δεν είναι απάντηση, είναι απαρίθμηση γνωστών οπλουργών της περιοχής – το αρχικό ερωτημά μου ήταν: ποιοί κάνουν ακριβώς τα ίδια πράγματα πάνω στο Baikal στο 1/3 της τιμής του συγκεκριμένου οπλουργού; (του Παπατσαρούχα εν προκειμένω). Ξέρεις περίπτωση ανθρώπου που διασκεύασε το Baikal του με τον ίδιο ακριβώς τρόπο σε έναν από τους τρείς που ανέφερες στο 1/3 της τιμής; (των 880 € δηλαδή). Η προσωπική σου γνώμη για το κόστος σαφώς και είναι δεκτή και απόλυτα σεβαστή μέν αλλά δεν αποτελεί θέσφατο ή αξίωμα για όλους – ο καθένας διαχειρίζεται το πορτοφόλι του όπως αυτός νομίζει.

    ΕΔΩ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ ΤΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΝΟΜΙΖΕΙ ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΠΑΡΙΘΜΗΣΗ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΥΧΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΛΟ :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #253592

    ΕΔΩ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ ΤΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΝΟΜΙΖΕΙ ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΠΑΡΙΘΜΗΣΗ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΥΧΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΛΟ :angry:

    Πάλι υπεκφεύγεις φίλε μου – για την "ταμπακιέρα" δεν κάνεις κουβέντα. Άρα που καταλήγουμε; Στο ότι δεν υπάρχει οπλουργός στην σημερινή αγορά που να κάνει ακριβώς αυτές τις μετατροπές στο 1/3 της αναφερόμενης τιμής (880 € δια του 3 = 293,333 €, άντε 300 € να το στρογγυλέψουμε) – άρα η ιστορία ήταν μια υπόθεσή σου και τίποτε άλλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    558
    ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΣ στις #253591

    Πάλι υπεκφεύγεις φίλε μου – για την "ταμπακιέρα" δεν κάνεις κουβέντα. Άρα που καταλήγουμε; Στο ότι δεν υπάρχει οπλουργός στην σημερινή αγορά που να κάνει ακριβώς αυτές τις μετατροπές στο 1/3 της αναφερόμενης τιμής (880 € δια του 3 = 293,333 €, άντε 300 € να το στρογγυλέψουμε) – άρα η ιστορία ήταν μια υπόθεσή σου και τίποτε άλλο.

    Οντως 300Ε είναι πολύ λίγα για αυτή τη δουλειά….
    Ασχετα αν εχουν αλλαξει οι καιροι και δεν υπάρχουν χρήματα πλέον….
    Παντως μια λογικη τιμη θα ηταν στα 700Ε…Και παλι με καθε επιφυλαξη,
    καθως δεν γνωριζω τι εργατοωρες, κοπους και υλικα ξοδεψε ο οπλουργος….

    Και μια αδιακριτη ερωτηση (αν θελετε απαντατε…)….Αποδειξη σας εκοψε;;;;
    Γιατι εμας τοτε για δουλεια 300Ε μας εκοψε 80Ε….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #193435

    Το καλο να λεγεται,ο Παπασταρουχας ειναι σιγουρα ισως ο καλυτερος απο οτι γνωριζω ανα το πανελληνιο.Τωρα αν μου περισσευανε θα εδινα κατι παραπανω για να μου κανει δουλεια και να του ζητησω οτι θελω εγω οπως το θελω και να εχω εμπιστοσυνη στα χερια του.Δεν λεω οτι οι αλλοι υστερουν αλλα τα συκα συκα και η σκαφη σκαφη που λεμε.Αλλο το οτι εχει και αυτος τα φεγγαρια του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #193451

    ΜΑΛΛΟΝ ΔΕ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥ ΣΟΥ ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΟΠΛΟΥΡΓΟΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΡΙΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΣ ΙΔΙΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΠΑΤΣΑΡΟΥΧΑ Ο ΠΙΟ ΦΤΗΝΟΣ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 1/3 ΤΗΣ ΤΙΜΗΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΟ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΡΕΥΝΑ ΣΕ ΒΑΙΚΑΛ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΕΦΟΣΟΝ ΓΙΑ ΣΕΝΑ Ο ΠΑΠΑΤΣΑΡΟΥΧΑΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΒΑΙΚΑΛ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ BEST VALUE FOR MONEY ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΝΥΧΤΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 110 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων