ΔΙΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ BAIKAL

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 110 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    145
    giorgos70 στις #193908

    Μην σας ξεγελάει το γεγονός ότι το πάχος του μετάλου της κάνης είναι πολύ μεγάλο σε σύγκριση με άλλα όπλα γιατί μη ξεχνάτε ότι και το μέταλο του baikal είναι χαμηλότερης ποιότητας από τα άλλα όπλα.

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
    ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ {ειναι χαμηλοτερης ποιοτητας]
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΟΚΙΜΩΝ
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #193909

    Μπράβο σας… Θα βγάζει ο κάθε Παπατσαρούχας 800 ευρώ για 8-10 ώρες δουλειά και μάλιστα αφορολόγιτα ενώ κάποιος άλλος ακόμη και με μεταπτυχιακό να χρειάζεται να δουλέψει πάνω από 56 ώρες τον μήνα για να τα πάρει αυτά τα χρήματα φορολογιμένα κανονικά και αν τα πάρει και ποτέ του… Αν αυτό δεν είναι μαυρο χρήμα και παρανομία τότε τι είναι??? Αν του έκανε κάποιος μήνυση τι πρόστιμο θα έτρωγε ο συγκεκριμένος οπλουργός??? Ποιά θα ήταν η ποινή του???

    Συγνωμη που ρωταω αλλα τι δουλεια κανεις αν επιτρεπεται ?και επισεις τι γνωσεις εχεις και σε ποιο αντικειμενο ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #193910

    Σε τραπεζα δοκιμων στην Αγγλια πριν καποια χρονια ,εγινε τεστ αντοχης κανων ,καταστροφης στην ουσια κανων ,βαζοντας πρωτα 20 cal φυσιγγι στη κανη και πισω 12 cal και μπαμ ,το μονο οπλο που δεν καταλαβε τιποτα ηταν το φτωχο και τιμιο BAIKAL ,ετσι πληροφοριακα το εγραψα ,και γνωμη μου ειναι οτι μερικα παιδια ξεφυγαν ,ο Ντινος ειναι και κυριος , και μαζι με τον Κουρκουλο ,γνωμη μου παντα και εχοντας φτιαξει οπλα και στους δυο ,οι κορυφαιοι οπουργοι της Ελλαδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #252407

    Μπράβο σας… Θα βγάζει ο κάθε Παπατσαρούχας 800 ευρώ για 8-10 ώρες δουλειά και μάλιστα αφορολόγιτα ενώ κάποιος άλλος ακόμη και με μεταπτυχιακό να χρειάζεται να δουλέψει πάνω από 56 ώρες τον μήνα για να τα πάρει αυτά τα χρήματα φορολογιμένα κανονικά και αν τα πάρει και ποτέ του… Αν αυτό δεν είναι μαυρο χρήμα και παρανομία τότε τι είναι??? Αν του έκανε κάποιος μήνυση τι πρόστιμο θα έτρωγε ο συγκεκριμένος οπλουργός??? Ποιά θα ήταν η ποινή του???

    φίλε, χωρίς παρεξήγηση, έχεις μπερδέψει την βούρτσα με κάτι άλλο. Ποιο είναι τελικά το πρόβλημά σου;;;
    Το ότι χρέωσε 880 ευρώ για κάτι που εσύ πιστεύεις πως κοστίζει 80 ευρώ;;; Μην το αγοράσεις!!! Λέγεται ελεύθερη αγορά και μάλιστα αντιμονοπωλιακή!!!!

    Το οτι κάποιοι που έχουνε μεταπτυχιακά δεν παίρνουνε τόσα λέφτα;;; Επίσης αυτό λέγεται "επιχειρηματικότητα", ο ικανός επιστήμονας δεν είναι απαραίτητα καλός επιχειρηματίας. Βασικά οικονομικά.

    Σε ενοχλεί για την εφορία μας λες. Έκανες εσύ κάποια συναλλαγή μαζί του και δεν σου έκοψε απόδειξη και έχεις τέτοιο ζόρι μαζί του;;;

    Και ξαναλέω ότι πέρα από το αφορολόγιτο, η κάθε μετατροπή στο όπλο που ενδέχετε να επιρρεάσει την αξιοπιστία του και την ασφάλεια του θα έπρεπε να περνάει από τράπεζες δοκιμής ώστε να εξασφαλιστεί εκ νέου η καταλληλότητα του… Αυτό που λέω είναι απλό και καταναοητό…

    το είπαμε αυτό. Επίσης είπαμε πως στην Ελλάδα ΔΕΝ υπάρχει τράπεζα δοκιμών και την ασφάλεια των όπλων την βεβαιώνουνε οι οπλουργοί, οπότε είναι και νομιμότατος.

    Το Baikal έχει κατασκευαστεί με συγκεκριμένο πάχος στις κάνες του με συγκεκριμένες προδιαγραφές ύστερα από μελέτες ειδικών και έχει περάσει από τις απαραίτητες δοκιμές για να εξασφαλιστεί η καταλληλότητα και η ασφάλεια του όπλου ώστε να μπορεί να ρίξει φυσίγγια με τις αναγραφόμενες πιέσεις στις σφραγίδες του όπλου…

    φάουλ. αυτό που έγραψες είναι επιστημονική φαντασία.
    Η λογική στα ρώσικα όπλα είναι "γερό σαν μουλάρι, να αντέξει για πάντα και τα πάντα".

    Ακόμη και αυτό το 0.1 χιλιοστό που θα φάει από το μέταλλο της κάνης η αποχρωμίωση αν αναλογιστεί κανείς ότι συνολικά το πάχος του μετάλου στην κάνη είναι περίπου 2 χιλιοστά τότε ναι μπορεί να επιρρεάσει πάρα πολύ την ασφάλεια του όπλου… Μην σας ξεγελάει το γεγονός ότι το πάχος του μετάλου της κάνης είναι πολύ μεγάλο σε σύγκριση με άλλα όπλα γιατί μη ξεχνάτε ότι και το μέταλο του baikal είναι χαμηλότερης ποιότητας από τα άλλα όπλα.

    φάουλ 2ο.
    Δες τι έγραψε ο φίλος επάνω για το τεστ καταστροφής των όπλων όπου τα baikal θριάμβευσαν.
    Δεν παίζει ρόλο το τι είναι το ατσάλι αλλά εάν είναι κατάλληλο για την δουλειά που θες, και εκ των πραγμάτων φαίνεται πως τα baikal έχουνε ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ατσάλι.

    Και σε κάθε περίπτωση θα έπρεπε να ξαναπεράσει από κατάλληλες δοκιμές ώστε να εξασφαλιστεί η καταλληλότητα του όπλου…

    το είπαμε πως δεν γίνεται λόγω
    1) ανυπαρξίας ελληνικής τράπεζας δοκιμών
    2) πολυπλοκότητας της ελληνικής νομοθεσίας ώστε να σταλεί το όπλο με ταχυδρομείο σε τράπεζα δοκιμών του εξωτερικού.

    Επίσης το θέμα δεν είναι αν οπτικά φαίνετα να έχει γίνει καλή δουλειά . Ακόμη και οι νέες κολήσεις στις ρίγες μπορεί να μην αντέχουν τις ταλαντώσεις και τις θερμοκρασίες της κάνης κατά την τουφεκιά και κάποια στιγμή μετά από κάποιο αριθμό φυσιγγίων να ξεκολήσουν με αποτέλεσμα το όπλο να γίνει επικύνδινο…

    αυτό ισχύει για όλα τα όπλα, όχι μόνο για αυτά που διασκευάζει συγκεκριμένα ο παπατσαρούχας….

    Απλά είναι τα πράγματα… Βλάκες είναι στην Ρωσσία που το φτιάχνουν με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά ή μήπως θα ανέβαζε παραπάνω το κόστος κατασκευής αν έφτιαχναν πιο λεπτό το μέταλο της κάνης και χωρίς κάτω ρίγα?????

    τα παρερμηνεύεις και δίνεις έμφαση σε αυτά που θες πράγμα που κάνει μεγάλη εντύπωση.
    Σκέφτηκες μήπως "γιατί δεν βγάζουνε το όπλο με αχρωμίωτη κάννη;". Μιλάς για "λέπτυνση του όπλου" αντί για "αποχρωμίωση"….

    Όσο για την κάτω ρίγα είναι θέμα φιλοσοφίας γύρω από το όπλο, όχι ασφαλειας.

    Κανονικά βάση νόμου θα έπρεπε να απαγορεύονται τέτοιες μετατροπές στα όπλα χωρίς να γίνονται οι απαραίτητοι ελέγχοι ασφαλείας….

    είπαμε, τις πιστοποιούνε οπλουργοί.
    τέτοιες μετατροπές γίνονται σε όλο τον κόσμο, και ειδικά στην αμερική δεν υπάρχουνε καν τράπεζες δοκιμών. Εκεί τι κάνουνε ;;; Εεεε;;;

    Έλα, πες το. Τι σου έκανε ο Παπατσαρούχας και του έχεις τέτοιο μίσος;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    339
    skopeytis στις #252398

    Σε τραπεζα δοκιμων στην Αγγλια πριν καποια χρονια ,εγινε τεστ αντοχης κανων ,καταστροφης στην ουσια κανων ,βαζοντας πρωτα 20 cal φυσιγγι στη κανη και πισω 12 cal και μπαμ ,το μονο οπλο που δεν καταλαβε τιποτα ηταν το φτωχο και τιμιο BAIKAL ,ετσι πληροφοριακα το εγραψα ,και γνωμη μου ειναι οτι μερικα παιδια ξεφυγαν ,ο Ντινος ειναι και κυριος , και μαζι με τον Κουρκουλο ,γνωμη μου παντα και εχοντας φτιαξει οπλα και στους δυο ,οι κορυφαιοι οπουργοι της Ελλαδας

    ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΑ,Ο ΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΤΣΑΡΟΥΧΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΝΑΣ ΑΠ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΑΝ ΟΧΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΠΛΟΥΡΓΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #193926

    Πεστε τα γιατι κοντευω να βγω πατζανακης με τον Παπ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #252376

    Έλα, πες το. Τι σου έκανε ο Παπατσαρούχας και του έχεις τέτοιο μίσος;;

    Όλη η ουσία σε μια φράση – τόση προσωπική εμπάθεια πιά; Έλεος….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    248
    beretta1 στις #252375

    [size=2][color=”#FF0000″]Έλα, πες το. Τι σου έκανε ο Παπατσαρούχας και του έχεις τέτοιο μίσος;;[/color][/size]

    Μήπως του εκανε το οπλο ΠΑΠΑ-ΤΣΑΡΟΥΧΙ ?? :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #193928

    εμένα ο κ.Παπατσαρούχας δεν μου έκανε τίποτα και ούτε πρόκειτε να μου κάνει… Δεν μιλάω συγκεκριμένα για τον κ.Παπατσαρούχα αλλά για τον κάθενα που πειράζει όπλα ανεξάρτητα από το αν είναι οπλουργός ή όχι… Απλά τον κ.Παπατσαρούχα τον αναφέρω σαν παράδειγμα για τον λόγο ότι ανέφερε το παιδί παραπάνω το κόστος εργασίας καθώς και ότι το έφτιαξε αφορολόγητο… Και σαν ένας ευσυνήδητος πολίτης ωφείλω να πω την γνώμη μου και να ενημερώσω τον κόσμο καθώς και να αντιπαρατεθώ σε αυτή την κατάσταση λέγοντας τα πιστεύω μου τα οποία μέχρι απόδειξη του εναντίου έχω κάθε δικαίωμα να πιστεύω ότι είναι σωστά..

    Ξέρετε κάτι??? Αγνοείτε το γεγονός ότι η φορολογία που μπαίνει στον κάθε επιχειρηματία κόβωντας απόδειξη στους πελάτες του είναι για να πληρώνει και αυτός φόρο στο κράτος και όχι για να πληρώνουν οι πελάτες και την φορολογία του κάθε επιχειρηματία… Ο κ.Παπατσαρούχας και ο κάθε επιχειρηματίας πρέπει να κόβει πάντα απόδειξη ανεξάρτητα από το τι επιθυμεί ο πελάτης αλλιώς είναι σοβαρό ποινικό αδίκιμα… Ο λόγος που επιμένω σε αυτό είναι γιατί κάτι τέτοιες ενέργειες έχουν κάνει μπουρ@ελο την Ελλάδα… Και εκπλήσομαι που το επιδοκιμάζεται κιόλας καθώς οι περισσότεροι κυνηγοί αυτοαποκαλείστε και νόμιμοι και ευσυνήδητοι κλπ κλπ το οποίο όμως δεν ισχύει και το έχω διαπιστώσει πολάκις…

    Όσον αφορά την μετατροπή στο Baikal δεν μπορώ να ξέρω αν είναι ασφαλή και αξιόπιστη αλλά αυτό δεν μπορεί να το ξέρει κανένας ούτε ο ίδιος ο οπλουργός που το φτιάχνει αν δεν περάσει από κάποια δοκιμασία για να εξασφαλιθεί η ασφάλεια του όπλου… Το θεωρείτε απίθανο δηλαδή να γίνει κάποια λάθος και αδύναμη κόληση στην μία και μοναδική ρίγα που έχει πλεόν το όπλο και να ξεκολήσει προκαλώντας κάποιο ατύχημα? Το θερωρείτε απίθανο να φαγωθεί σε κάποιο σημείο παραπάνω από όσο πρέπει το μέταλο της κάνης κατα την αποχρωμίωση ή κατα την επιμύκινση ή προσαρμογή των αυλών ώστε να γίνει επικύνδινο το όπλο? Πως εσείς είσαστε τόσο σίγουροι για την ασφάλεια του όπλου σας μετά από τόσες πολλές μετατροπές στο όπλο σας και χωρίς κάποια δοκιμή που να πιστοποιεί την ασφάλεια του???

    Και το γεγονός ότι δεν υπάρχει κάποια τράπεζα δοκιμών εδώ στην Ελλάδα δεν σημαίνει ότι ο κάθε ένας θα πρέπει να κάνει ότι θέλει στο όπλο του…. Αυτό είναι ένα επιχείρημα το οποίο θα πρέπει να σταματήσετε να το υποστηρίζετε και άλλα λόγια να αγαπιόμαστε…. Τότε ας ξεκινήσει ο κάθε ένας να πειράζει τα όπλα του χωρίς να συμβαίνει τίποτα αφού στο κάτω κάτω της γραφής δεν υπάρχει τράπεζα για να τα δοκιμάσουμε αν είναι ασφαλή η όχι οπότε είμαστε και καλυμενοι και καθόλα νόμιμοι…. Αυτή δεν είναι λογική και σταματήστε να το στηρίζετε γιατί γελάνε και οι πέτρες… Με την ασφάλεια του όπλου μας δεν παίζουμε ανεξάρτητα αν μας υπόσχεται ο κάθε ο Παπατσαρούχας ότι είναι εντάξει χωρίς να δοκιμαστεί το όπλο εκ νέου μόνο και μόνο επειδή αυτός θέλει να πλουτίσει…. Το ότι δεν υπάρχει κάποιος νόμος να το απαγορεύει δεν σημαίνει ότι είναι σωστό να το κάνουμε ούτε εμείς ούτε οι Αμερικανοί ούτε κανένας άλλος…

    Σας παρακαλώ να είστε πιο ευσυνήδητοι και σαν κυνηγοί αλλά και σαν άνθρωποι και για την δικιά σας ασφάλεια αλλά και για των υπολοίπων…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #252358

    εμένα ο κ.Παπατσαρούχας δεν μου έκανε τίποτα και ούτε πρόκειτε να μου κάνει… Δεν μιλάω συγκεκριμένα για τον κ.Παπατσαρούχα αλλά για τον κάθενα που πειράζει όπλα ανεξάρτητα από το αν είναι οπλουργός ή όχι… Απλά τον κ.Παπατσαρούχα τον αναφέρω σαν παράδειγμα για τον λόγο ότι ανέφερε το παιδί παραπάνω το κόστος εργασίας καθώς και ότι το έφτιαξε αφορολόγητο… Και σαν ένας ευσυνήδητος πολίτης ωφείλω να πω την γνώμη μου και να ενημερώσω τον κόσμο καθώς και να αντιπαρατεθώ σε αυτή την κατάσταση λέγοντας τα πιστεύω μου τα οποία μέχρι απόδειξη του εναντίου έχω κάθε δικαίωμα να πιστεύω ότι είναι σωστά..

    Ξέρετε κάτι??? Αγνοείτε το γεγονός ότι η φορολογία που μπαίνει στον κάθε επιχειρηματία κόβωντας απόδειξη στους πελάτες του είναι για να πληρώνει και αυτός φόρο στο κράτος και όχι για να πληρώνουν οι πελάτες και την φορολογία του κάθε επιχειρηματία… Ο κ.Παπατσαρούχας και ο κάθε επιχειρηματίας πρέπει να κόβει πάντα απόδειξη ανεξάρτητα από το τι επιθυμεί ο πελάτης αλλιώς είναι σοβαρό ποινικό αδίκιμα… Ο λόγος που επιμένω σε αυτό είναι γιατί κάτι τέτοιες ενέργειες έχουν κάνει μπουρ@ελο την Ελλάδα… Και εκπλήσομαι που το επιδοκιμάζεται κιόλας καθώς οι περισσότεροι κυνηγοί αυτοαποκαλείστε και νόμιμοι και ευσυνήδητοι κλπ κλπ το οποίο όμως δεν ισχύει και το έχω διαπιστώσει πολάκις…

    Όσον αφορά την μετατροπή στο Baikal δεν μπορώ να ξέρω αν είναι ασφαλή και αξιόπιστη αλλά αυτό δεν μπορεί να το ξέρει κανένας ούτε ο ίδιος ο οπλουργός που το φτιάχνει αν δεν περάσει από κάποια δοκιμασία για να εξασφαλιθεί η ασφάλεια του όπλου… Το θεωρείτε απίθανο δηλαδή να γίνει κάποια λάθος και αδύναμη κόληση στην μία και μοναδική ρίγα που έχει πλεόν το όπλο και να ξεκολήσει προκαλώντας κάποιο ατύχημα? Το θερωρείτε απίθανο να φαγωθεί σε κάποιο σημείο παραπάνω από όσο πρέπει το μέταλο της κάνης κατα την αποχρωμίωση ή κατα την επιμύκινση ή προσαρμογή των αυλών ώστε να γίνει επικύνδινο το όπλο? Πως εσείς είσαστε τόσο σίγουροι για την ασφάλεια του όπλου σας μετά από τόσες πολλές μετατροπές στο όπλο σας και χωρίς κάποια δοκιμή που να πιστοποιεί την ασφάλεια του???

    Και το γεγονός ότι δεν υπάρχει κάποια τράπεζα δοκιμών εδώ στην Ελλάδα δεν σημαίνει ότι ο κάθε ένας θα πρέπει να κάνει ότι θέλει στο όπλο του…. Αυτό είναι ένα επιχείρημα το οποίο θα πρέπει να σταματήσετε να το υποστηρίζετε και άλλα λόγια να αγαπιόμαστε…. Τότε ας ξεκινήσει ο κάθε ένας να πειράζει τα όπλα του χωρίς να συμβαίνει τίποτα αφού στο κάτω κάτω της γραφής δεν υπάρχει τράπεζα για να τα δοκιμάσουμε αν είναι ασφαλή η όχι οπότε είμαστε και καλυμενοι και καθόλα νόμιμοι…. Αυτή δεν είναι λογική και σταματήστε να το στηρίζετε γιατί γελάνε και οι πέτρες… Με την ασφάλεια του όπλου μας δεν παίζουμε ανεξάρτητα αν μας υπόσχεται ο κάθε ο Παπατσαρούχας ότι είναι εντάξει χωρίς να δοκιμαστεί το όπλο εκ νέου μόνο και μόνο επειδή αυτός θέλει να πλουτίσει…. Το ότι δεν υπάρχει κάποιος νόμος να το απαγορεύει δεν σημαίνει ότι είναι σωστό να το κάνουμε ούτε εμείς ούτε οι Αμερικανοί ούτε κανένας άλλος…

    Σας παρακαλώ να είστε πιο ευσυνήδητοι και σαν κυνηγοί αλλά και σαν άνθρωποι και για την δικιά σας ασφάλεια αλλά και για των υπολοίπων…

    MHΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ Η ΑΥΑ ΕΔΙΝΕ ΜΠΑΣΚΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΠΑΠΑΤΣΑΡΟΥΧΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΦΤΙΑΧΝΕ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΟΠΛΟ?
    ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΕΙΣ? Ή ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ Η ΑΥΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΥΧΟΝΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΣ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙ? ΕΦΟΣΟΝ ΤΩΡΑ Ο ΠΑΠΑΤΣΑΡΟΥΧΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΕΠΙΣΗΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΟΠΛΟΥΡΓΕΙΟ ΤΟΥ ( ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΥΤΟ ΜΕΓΑΛΗ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ, ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΑΣΤΟΡΕΣ (ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ-ΦΡΕΝΑΔΕΣ-ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ) ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΣ ΣΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙΤΑ ΒΕΛΤΙΩΝΑΝ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ ΑΠΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ ΕΛΕΝΧΟ?ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΕΜΑΣ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΜΙΑΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΔΟΚΙΜΩΝ Ή ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΘΕΣΕ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΝΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΠΑΤΣΑΡΟΥΧΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΠΑΠΑΤΣΑΡΟΥΧΑ? Ή ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΠΛΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΕΣ?
    ΚΑΙ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΡΙΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΣ (ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ-ΜΗΧΑΝΗΜΑ-ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ-ΟΠΛΟ-ΣΚΑΦΟΣ) ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΟΥΣΑΝ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟΥ ΚΑΙ ΒΕΛΤΙΩΝΑΝ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΙΟΝΤΑ.

    ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ Ο ΙΑΒΕΡΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗ "ΣΧΟΛΗ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ" ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΕΛΕΝΞΕΙ Η ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΠΛΗΡΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΟΔΗΓΗΣΗ? :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #193944

    Παίδες ο ManGelasakis έχει δίκιο σ' αυτά που λέει για τις αποδείξεις αλλά και την τράπεζα δοκιμών.

    Όσον αφορά την τράπεζα δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει κάτι. Γι' αυτό οι περισσότεροι καταλήγουν σ' ένα – δυο οπλουργούς που έχουν κερδίσει την εμπιστοσύνη μας και ο Π"σταρούχας είναι ένας απ' αυτούς.

    Για τις αποδείξεις είναι στο χέρι του καθένα μας. Ο πελάτης μπορεί να γλυτώνει το ΦΠΑ, αλλά ο έμπορος γλυτώνει άλλο ένα 25% τουλάχιστον που θα ήταν η φορολογία του εισοδήματός του (ανάλογα με τη φορολογική κλίμακα). Βέβαια όταν ξέρεις πως τα λεφτά της φορολογίας θα τα φάνε τα λαμόγια και δε θα πάνε σε υποδομές και βελτίωση των δημόσιων αγαθών, συνήθως η ζυγαριά κλίνει στο να μην κοπεί απόδειξη.

    Τέλος προτείνω αντί να σκίζουμε το θέμα που άνοιξε ο συνάδελφος, όποιος επιθυμεί να επεκταθεί να ανοίξει ένα καινούργιο.

    Καλημέρα και ζεστές κάννες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    189
    pennas στις #193946

    εαν δειτε το δικανο του πατερα μου που ειναι made in papatsarouxas θα νομιζεις οτι η perazzi ειναι baikal μπροστα του(οχι οτι δεν ειναι) απο φινιρισμα απο κανες απο λειανση και δεν μιλαμε για σκαλισμα
    καταρχην δουλευε στην boss εαν τα ξερετε που εχει οπλα οχι αστεια
    και γενικα το παθος του με τα οπλα ειναι μεγαλο και φυσικα μιλαμε για πλαγιοκανα στο 99 τα εκατο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #193953

    Θα αναφερθώ σε πράγματα που εχω βιώσει,
    Το 1ο μου όπλο ήταν made by Labos ή Babis (ο πατέρας μου), Η βασή ήταν από ένα καταστρεμμένο malinxer, η κάννη διαμορφώθηκε από ένα σωλήνα τιμονιού, το διαμέτρημα βγήκε 32αρι, 70 cm κάννες & τσοκ 1/2 για 36αρι, γνώσεις για ελάχιστα πάχη καννων κλπ δεν υπήρχαν, υπήρχαν μόνο εμπειρικές γνωσεις μετάλλων, κυρίως ακουστικά. Το οπλο έριχνε μονιμα 19 γρ. σκάγια – με αρχικά ideal 1gr, μετα sokol Πολωνιας 0,90, καμμία από αυτές δεν ήταν προδευτικές όπως επιβαλλόταν για το 32αρι σε αυτά τα γραμμάρια, Το όπλο ήταν αποτελεσματικότατο, χωρίς προβλήματα κλπ. λίγη φροντίδα ήθελε για την σκουριά.
    Το 1ο δικαννο ήταν ένα marochini s.p. (lu-mar μετέπειτα) 76αρες καννες – 76αρες θαλάμες, 1200 πιεσεις, αγοράστηκε το 1985 και πουλήθηκε το 1991, η κύρια χρήση του ήταν με 30,5αρια φυσίγγια, εριξε 2 magnum και πολύ λίγα 34-36 γραμ. και αυτά στον Εβρο, Το οπλο στα 3,5 χρόνια "κουνησε" – μου το "εσφιξαν" μιλάμε για ανεκδοτο εντελώς, μόλις αρχισε να "χαλαρώνει" παρ΄ όλο που είχε στην ουσία παροπλιστεί ήδη , το εδωσα,
    Με αυτό θέλω να πώ ότι αυτό που μετράει δεν είναι τι δοκιμές έχει περάσει κάποιος αλλά ποια είναι η ποιότητα του, τα αμερικάνικα- ιαπωνικά δεν περνάνε δοκίμες δεν αντέχουν ????
    Μην τρελένεσται το όπλο είναι μια εξαιρετικά απλή κατασκευή δεν χρειάζεται ούτε εξωτικά μέταλλα ούτε τίποτα τρελλό, καλή κατασκευή θέλουν.
    Οσο για Ντίνο, παρ΄όλο που με έχει "ξενερώσει" κάποιες φορές,( αρνήθηκε να μου μετατρέψει το sp. beretta 686 Που έχω σε μπεκατσο ντούφεκο- είχε λέει μπρουτζοκόλληση – προσφέρθηκαν αλλοί να το κάνουν, αλλά δεν εμπιστεύτηκα) και μία φορά λόγω τιμής πήγα αλλού ολοκληρωτική ανακαίνιση, ειλικρινά το μετάνοιωσα- το οπλο παροπλίστηκε λόγω αλλάγή μέτρων και βάριμα σκανδαλών, βασικά μετάνοιωσα που το έδωσα σε οπλουργό, Θα έπρεπε να ασχοληθώ προσωπικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #193955

    Και μερικά ακόμα, ο κ. Παπατσαρούχας, 2 φορές μου "εφερε" εξαιρετικά 2 γούβες στις καννές (από πεσίματα) χωρις χρέωση, η εργασία ήταν εξαιρετικά απλή και εγινε εντός 10λέπτου, πήρε ελάχιστα χρήματα σε γνωστό μου που απλά του έκοψε τις κάννες σε ένα baikal πλάγιο, το οποίο περιεργως ήταν ήδη με αγγλε κοντάκι, και κοβοντας το στα 63,5 cm το βάρος έφτασε τα 2.700.
    Να τα λέμε όλα, οσο για το εαν κάτι είναι ακριβό ή όχι το κρίνουμε μόνοι μας, δεν μας το επιβάλει κανένας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #193977

    παιδιά μην κολάτε στον συγκεκριμένο οπλουργό. Εγώ απλά τον έφερα σαν παράδειγμα μιας και αναφέρθηκε οτι ο συγκεκριμένος οπλουργός δεν έκοψε απόδειξη σε μία τόσο ακριβή μετατροπή. Το 23% των 880 ευρώ που θα έπρεπε να πληρώσει φορολογία δεν είναι 1-2 ευρώ ώστε να την θεωρήσουμε μικρή διαφορά παρόλο που και πάλι δεν θα ήταν σωστό, αλλά είναι 200 ευρώ φορολογία που είναι αρκετά λεφτά αν αναλογιστεί κάποιος ότι αυτό ίσως να γίνεται χρόνια τώρα… Αν ο κάθε οπλουργός φτιάχνει τον μήνα μόνο 2-3 όπλα αφορολόγητα τότε γλυτώνει περίπου 600 ευρώ τον μήνα ενώ τον χρόνο 7.200 ευρώ τα οποία είναι μαύρο χρήμα. Τουλάχιστον στις μέρες κρίσης που περνάμε και πολλοί είναι εκείνοι που μετα βίας επιβιώνουν καλό θα ήταν να μην κάνουμε τα στραβά μάτια ειδικά σε κάποιον που είναι αρκετά ευκατάστατος…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 110 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων