ΔΙΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ BAIKAL

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 110 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #253562

    ΜΑΛΛΟΝ ΔΕ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥ ΣΟΥ ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΟΠΛΟΥΡΓΟΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΡΙΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΣ ΙΔΙΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΠΑΤΣΑΡΟΥΧΑ Ο ΠΙΟ ΦΤΗΝΟΣ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 1/3 ΤΗΣ ΤΙΜΗΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΟ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΡΕΥΝΑ ΣΕ ΒΑΙΚΑΛ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΕΦΟΣΟΝ ΓΙΑ ΣΕΝΑ Ο ΠΑΠΑΤΣΑΡΟΥΧΑΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΒΑΙΚΑΛ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ BEST VALUE FOR MONEY ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΝΥΧΤΑ

    Μια χαρά καταλαβαίνω όπως και οι υπόλοιποι που διαβάζουν το θέμα – ήταν τόσο δύσκολο να το γράψεις εξαρχής; Δεν νομίζω…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #193457

    Πάντως διαφημιστικέ πάρα πολύ και ο συγκεκριμένος οπλουργός (θεωρώ όχι τυχαία, έκανε πολύ καλές δουλειές) και έγινε αρκετά της μόδας η διασκευή ενός baikal.

    Την είχα σκεφτεί και εγώ στο παρελθόν την συγκεκριμένη κίνηση αλλά λόγω κρίσης το μετάνιωσα, πλέον με 1.000, 1.200 ευρώ μπορείς να βρεις αρκετά πού ανώτερα όπλα μεταχειρισμένα.

    Επίσης, επειδή το έψαξα το θέμα αν θέλετε να έχετε το βέλτιστο αποτέλεσμα και από πλευρά κόστους και ποιότητας θα πρέπει το όπλο να περάσει από 3 διαφορετικούς οπλουργούς τουλάχιστον (άλλος για τσοκ, άλλος για μέτρα, άλλος για κώνους κτλ).

    Και θα δείτε πως με τα μισά χρήματα θα έχετε το ίδιο αποτέλεσμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #193459

    Ακούγεται ενδιαφέρον – μπορείς να γίνεις πιό συγκεκριμένος; Τι είδους εργασία αναλαμβάνει ο καθένας; Υπάρχει εξ' αρχής συννενόηση μεταξύ τους;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #253550

    Πάντως διαφημιστικέ πάρα πολύ και ο συγκεκριμένος οπλουργός (θεωρώ όχι τυχαία, έκανε πολύ καλές δουλειές) και έγινε αρκετά της μόδας η διασκευή ενός baikal.

    Την είχα σκεφτεί και εγώ στο παρελθόν την συγκεκριμένη κίνηση αλλά λόγω κρίσης το μετάνιωσα, πλέον με 1.000, 1.200 ευρώ μπορείς να βρεις αρκετά πού ανώτερα όπλα μεταχειρισμένα.

    Επίσης, επειδή το έψαξα το θέμα αν θέλετε να έχετε το βέλτιστο αποτέλεσμα και από πλευρά κόστους και ποιότητας θα πρέπει το όπλο να περάσει από 3 διαφορετικούς οπλουργούς τουλάχιστον (άλλος για τσοκ, άλλος για μέτρα, άλλος για κώνους κτλ).

    Και θα δείτε πως με τα μισά χρήματα θα έχετε το ίδιο αποτέλεσμα.

    ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΧΩ ΔΕΙ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΡΚΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΨΑΧΤΕΙ ΛΙΓΟ ΑΛΩΣΤΕ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΔΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΟΣΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #253548

    Ακούγεται ενδιαφέρον – μπορείς να γίνεις πιό συγκεκριμένος; Τι είδους εργασία αναλαμβάνει ο καθένας; Υπάρχει εξ' αρχής συννενόηση μεταξύ τους;

    Μεταξύ τους δεν υπάρχει συνεννόηση, απλώς επειδή θεωρώ την ποιότητα της εργασίας τους δεδομένη θα αποφάσιζα σύμφωνα με το κόστος.

    Το θέμα του ξύλου με προβλημάτισε λιγάκι αλλά θα πήγαινα σε γνωστό επιπλοποιό που εργαζόταν σε αντίκες ή σε κάποιον ξυλουργό της εμπιστοσύνης μου ή θα έφερνα στα μέτρα μου εντελώς καινούργια από Ιταλία.

    Όποιος ενδιαφέρεται περαιτέρω με προσωπικό μήνυμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    195
    manolkok στις #253539

    Και μια αδιακριτη ερωτηση (αν θελετε απαντατε…)….Αποδειξη σας εκοψε;;;;

    Πολύ ουσιώδη ερώτηση έκανες φιλε Βασίλη και κατά την γνώμη μου έπρεπε να είχε γίνει και ποιο νωρίς . Τον συγκεκριμένο κύριο-οπλουργό δεν το ξέρω ούτε εξ'αποστάσεως αλλά απ'οτι διαβάζω είναι σωστός επαγγελματίας , έτσι υποθέτω πως έχει κόψει και απόδειξη . Αυτό σημαίνει πως αν από το τελικό ποσό πληρωμής για την εργασία του ( 880ευρώ) αφαιρέσουμε το 23% που αντιστοιχεί στον ΦΠΑ και το 40% που αντιστοιχεί στον φόρο εισοδήματος τότε βλέπουμε πως το καθαρό του κέρδος ( αν η συγκεκριμένη εργασία δεν έχει και κάποια έξοδα για υλικά ) είναι 406 ευρώ . Φυσικά εγώ δεν μπορώ να κρίνω αν αυτή η αμοιβή είναι λογική για τις εργασίες που έγιναν στο όπλο αλλά πάνω σε αυτό το ποσό πρέπει να γίνετε η κουβέντα και όχι πάνω στο πλασματικό , θέλω να πιστεύω , των 880 ευρώ .

    Όπως και να έχει καλοτούφεκο φίλε το όπλο σου , είμαι βέβαιος ότι θα το χαρείς με το παραπάνω μια και το όπλο διασκευάστηκε σύμφωνα με τα δικά σου γούστα και πάνω από όλα στα δικά σου μέτρα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #253538

    Πολύ ουσιώδη ερώτηση έκανες φιλε Βασίλη και κατά την γνώμη μου έπρεπε να είχε γίνει και ποιο νωρίς . Τον συγκεκριμένο κύριο-οπλουργό δεν το ξέρω ούτε εξ'αποστάσεως αλλά απ'οτι διαβάζω είναι σωστός επαγγελματίας , έτσι υποθέτω πως έχει κόψει και απόδειξη . Αυτό σημαίνει πως αν από το τελικό ποσό πληρωμής για την εργασία του ( 880ευρώ) αφαιρέσουμε το 23% που αντιστοιχεί στον ΦΠΑ και το 40% που αντιστοιχεί στον φόρο εισοδήματος τότε βλέπουμε πως το καθαρό του κέρδος ( αν η συγκεκριμένη εργασία δεν έχει και κάποια έξοδα για υλικά ) είναι 406 ευρώ . Φυσικά εγώ δεν μπορώ να κρίνω αν αυτή η αμοιβή είναι λογική για τις εργασίες που έγιναν στο όπλο αλλά πάνω σε αυτό το ποσό πρέπει να γίνετε η κουβέντα και όχι πάνω στο πλασματικό , θέλω να πιστεύω , των 880 ευρώ .

    Όπως και να έχει καλοτούφεκο φίλε το όπλο σου , είμαι βέβαιος ότι θα το χαρείς με το παραπάνω μια και το όπλο διασκευάστηκε σύμφωνα με τα δικά σου γούστα και πάνω από όλα στα δικά σου μέτρα .

    ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΚΟΒΟΥΛΟΣ ΑΛΛΑ ΟΙ ΠΕΡΟΣΟΤΕΡΟΙ ΔΕΝ ΚΟΒΟΥΝ ΚΑΙ ΑΜΑ ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΤΑΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΤΟ ΦΠΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΝ Ο ΦΙΛΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΤΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΠΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΗΚΕ ΕΥΤΗΧΩΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ Ο ΒΑΣΙΛΗΣ :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    george.b στις #193469

    Στο ποσο τον 880 ευρω ηταν και η αγορα και τοποθετηση μακριου υποφυλακτηρα συν την τοποθετηση νεας ελαφριας κατω ριγας,πραγματα που δεν ειναι στη ,στανταρ μετατροπη και ανεβασαν το κοστος κατα 130ε,καθως και τα δυο απαιτουν εργατοωρες πανω στο κοντακι και τις καννες.
    Η τιμη ηταν προσυμφωνημενη ,η αποδειξη ηταν σαφως μικροτερη κατα επιλογη μου μιας και δεν υπηρχε λογος να πληρωσω το φπα.
    Δεν ειχα προθεση να δημιουργησω ενταση και διαφωνειες μεταξυ των μελων για το ποιος οπλουργος ειναι καλυτερος μιας και αυτο εγκειται στα προσωπικα γουστα του καθενος.Ειμαι διατεθημενος να διασκευασω και ενα δευτερο οπλο στο 1/3 της τιμης ή στα 400ε που γραφει ο φιλος κανοντας ακριβως τις ιδιες εργασιες με την προυποθεση οτι δεν θα δουλεψουν πανω στο οπλο επιπλοποιοι (ξυλα)και υδραυλικοι(καννες)αλλα οπλουργος.Περιμενω οδηγιες απο τους γνωστες του αντικειμενου.
    Και παλι συγνωμη για την οποια αναστατωση τυχων προκαλεσα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #253514

    Στο ποσο τον 880 ευρω ηταν και η αγορα και τοποθετηση μακριου υποφυλακτηρα συν την τοποθετηση νεας ελαφριας κατω ριγας,πραγματα που δεν ειναι στη ,στανταρ μετατροπη και ανεβασαν το κοστος κατα 130ε,καθως και τα δυο απαιτουν εργατοωρες πανω στο κοντακι και τις καννες.
    Η τιμη ηταν προσυμφωνημενη ,η αποδειξη ηταν σαφως μικροτερη κατα επιλογη μου μιας και δεν υπηρχε λογος να πληρωσω το φπα.
    Δεν ειχα προθεση να δημιουργησω ενταση και διαφωνειες μεταξυ των μελων για το ποιος οπλουργος ειναι καλυτερος μιας και αυτο εγκειται στα προσωπικα γουστα του καθενος.Ειμαι διατεθημενος να διασκευασω και ενα δευτερο οπλο στο 1/3 της τιμης ή στα 400ε που γραφει ο φιλος κανοντας ακριβως τις ιδιες εργασιες με την προυποθεση οτι δεν θα δουλεψουν πανω στο οπλο επιπλοποιοι (ξυλα)και υδραυλικοι(καννες)αλλα οπλουργος.Περιμενω οδηγιες απο τους γνωστες του αντικειμενου.
    Και παλι συγνωμη για την οποια αναστατωση τυχων προκαλεσα

    Τα ξύλα δεν απαιτούν αγαπητέ γνώση οπλουργικής ή μηχανουργικής ή ακόμα και μηχανολογίας.

    Ίσα ίσα ένας ξυλουργός κάλλιστα θα μπορούσε να σου προσφέρει τα βέλτιστα σε πολύ μικρότερο κόστος.

    Τώρα ο νοών νοείτω και ο έχων ας πληρώσει…

    Τέλος από μένα στο παρών topic

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #253501

    Τα ξύλα δεν απαιτούν αγαπητέ γνώση οπλουργικής ή μηχανουργικής ή ακόμα και μηχανολογίας.

    Ίσα ίσα ένας ξυλουργός κάλλιστα θα μπορούσε να σου προσφέρει τα βέλτιστα σε πολύ μικρότερο κόστος.

    Τώρα ο νοών νοείτω και ο έχων ας πληρώσει…

    Τέλος από μένα στο παρών topic

    κάτσε, συνονόματε, άλλο πράμα να αλλάξει ο ξυλουργός απλώς το φινίρισμα των ξύλων του όπλου και άλλο πράμα να αλλάξει τα μέτρα. Πόσω μάλλον να μπει καινούργιο κοντάκι!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #253500

    κάτσε, συνονόματε, άλλο πράμα να αλλάξει ο ξυλουργός απλώς το φινίρισμα των ξύλων του όπλου και άλλο πράμα να αλλάξει τα μέτρα. Πόσω μάλλον να μπει καινούργιο κοντάκι!!!

    Συμφωνώ, εγώ δεν μίλησα καθόλου για μέτρα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #253473

    κάτσε, συνονόματε, άλλο πράμα να αλλάξει ο ξυλουργός απλώς το φινίρισμα των ξύλων του όπλου και άλλο πράμα να αλλάξει τα μέτρα. Πόσω μάλλον να μπει καινούργιο κοντάκι!!!

    Συμφωνώ, εγώ δεν μίλησα καθόλου για μέτρα…

    ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΟΠΛΟΥΡΓΟΙ ΚΑΤΑΞΙΩΜΕΝΟΙ ΔΕΝ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΝΑ ΞΕΡΕΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΟΥ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΚΟΝΤΑΚΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΠΟ ΤΗN ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΓΑΖΟΥΝ ΨΕΥΤΗ ΑΛΛΑ CAST OFF TO KONTAKI EXEI ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΟΝΤΑΚΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ TOP Ο ΣΚΡΙΒΑΝΟΣ ΣΤΗΝ ΘΕΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΩΣΤΗ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ Η ΣΚΟΠΕΥΤΗΣ ΝΑ ΠΑΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΡΟΠΟ ΕΠΩΜΙΣΗΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΑΣ ΝΑ ΔΙΑΣΚΕΥΑΣΕΙΣ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΞΕΚΙΝΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #253467

    ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΟΠΛΟΥΡΓΟΙ ΚΑΤΑΞΙΩΜΕΝΟΙ ΔΕΝ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΝΑ ΞΕΡΕΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΟΥ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΚΟΝΤΑΚΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΠΟ ΤΗN ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΓΑΖΟΥΝ ΨΕΥΤΗ ΑΛΛΑ CAST OFF TO KONTAKI EXEI ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΟΝΤΑΚΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ TOP Ο ΣΚΡΙΒΑΝΟΣ ΣΤΗΝ ΘΕΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΩΣΤΗ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ Η ΣΚΟΠΕΥΤΗΣ ΝΑ ΠΑΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΡΟΠΟ ΕΠΩΜΙΣΗΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΑΣ ΝΑ ΔΙΑΣΚΕΥΑΣΕΙΣ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΞΕΚΙΝΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ

    Ξέχασες το βασικότερο: τι να τα κάνεις τα μέτρα αν πιάνεις το όπλο σαν μπατανόβουρτσα… :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #253456

    Ξέχασες το βασικότερο: τι να τα κάνεις τα μέτρα αν πιάνεις το όπλο σαν μπατανόβουρτσα… :angry:

    ΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΧΑΣΑ :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    george.b στις #193522

    Φίλοι μου επανέρχομαι στο πστ (με κίνδυνο να διαγραφώ από το site για τις απόψεις μου) αν και είχα σκοπό να μην το κάνω γιατί μάλλον δεν βγαίνει άκρη. Ο λογος που το κάνω είναι γιατί όσο αφορά το θέμα μέτρα νιώθω ότι διυλίζουμε τον κώνοπα.
    Μέχρι πρότεινος πίστευα ότι "μέτρα" πέρνει ο ράφτης και ο νεκροθαφτης. Μετά ανακάλυψα ότι η αιτία για τις αποτυχίες μας στο κυνήγι είναι τα λάθος μέτρα. Στη παραπάνω διαπήστωση μου εξαιρούνται οι σκοπευτές μιας και ούτε είμαι ούτε με ενδιαφέρει το σπόρ τους.
    Να επισημάνω ότι για καμία αστοχία μου στο κυνήγι δεν κατηγόρησα το όπλο ή το φυσίγγι αλλά την δική μου ανεπάρκεια. Κατάγομαι από ένα φτωχό ορεινό χωριό όπως ίσως κάποιοι από εσάς. Ξεκίνησα να κυνηγώ με συνομήλικους οι οποίοι κυνηγούσαν με ότι λειόκανο μπορείτε να φανταστήτε (κυρίως μονόκανα) το δίκανο Baikal ήταν πολυτέλεια ενώ κάποια καραμπίνα χλιδή. Αυτά όλα γύρο στο '85 και δεν ήταν θέμα έλειψης τεχνολογίας αλλά χρημάτων.
    Τα παιδία αυτά αργότερα φτιάξαν παρέες για γουρούνια και κάποιοι κυνηγούν και λαγό. Πιστεύω ότι τον αριθμό των γουρουνιών και λαγών που κάνουν σε κάθε περίοδο οι περισσότεροι από εμάς στο site (με πρώτο εμένα) δεν τα έχουμε ονειρευτεί. Κανένας τους δεν έχει τροποποιήση στο ελάχιστο όπλο του έστω και αν αυτά εκσυχρονίστηκαν (γίναν πλέον δίκανα και και καραμπίνες). Λέξεις όπως pitch, cast on – off κλπ. μόνο γέλια θα τους προκαλέσουν. Αυτοί όταν μιλάνε για κυνήγι, συζητούν για το ποιός έβγαλε "καλά σκυλία", ποιό σκυλί "κλαφουνάε"ι το ντορό, ποίο δεν τον "μπερδεύει", που πέρασαν τα γουρούνια, που "γράκιασαν", πως θα τα "κλέισουν". Τα υπόλοιπα περί μέτρων στη κρίση σας (εάν κάποιος από εσάς βελτιώθήκε τόσο δραματικά χαλάλι του).
    Οι περισσότεροι κυνηγοί από εμάς είμαστε αναγκασμένοι να είμαστε κυνηγοί του Σαββατοκύριακου και οι ανησυχίες μας να περιορίζονται σε τεχνικούς όρους. Μάθαμε να αποδίδουμαι τις αστοχίες μας, στο κακό μάτι, τα λάθος μέτρα κλπ.
    Όπως λένε στο χωριό μου της στραβής ψ@/@ς η τρίχες της φταίνε. Πιστεύω ότι τέτοια παιδία (κυνηγοί) δεν υπάρχουν μόνο στο δικό μου χωριό αλλά και στα δικά σας.
    Καλό βράδυ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 110 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων