ΔΙΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ BAIKAL

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 106 έως 110 (από 110 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #193980

    Αν δεν εχω ακουσει λαθος η baikal αντλει τα μεταλα της απο ανακοικλουμενα ατσαλια απο την ρωσσικη πολεμικη βιομηχανια και εκτος οτι θεωρουνται πολυ ανθεκτικα ειναι και ο λογος που μπορει να επιτυχει η εταιρια τοσο χαμηλες τιμες

    Οσο για την τιμη της μετατροπης ειναι προφανες οτι ο καθενας αξιολογει καθε αξια διαφορετικα. Αλλο τιμη αλλο αξια, εκει παιζεται το παιχνιδι.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #395583

    Φίλοι μου επανέρχομαι στο πστ (με κίνδυνο να διαγραφώ από το site για τις απόψεις μου) αν και είχα σκοπό να μην το κάνω γιατί μάλλον δεν βγαίνει άκρη. Ο λογος που το κάνω είναι γιατί όσο αφορά το θέμα μέτρα νιώθω ότι διυλίζουμε τον κώνοπα.
    Μέχρι πρότεινος πίστευα ότι “μέτρα” πέρνει ο ράφτης και ο νεκροθαφτης. Μετά ανακάλυψα ότι η αιτία για τις αποτυχίες μας στο κυνήγι είναι τα λάθος μέτρα. Στη παραπάνω διαπήστωση μου εξαιρούνται οι σκοπευτές μιας και ούτε είμαι ούτε με ενδιαφέρει το σπόρ τους.
    Να επισημάνω ότι για καμία αστοχία μου στο κυνήγι δεν κατηγόρησα το όπλο ή το φυσίγγι αλλά την δική μου ανεπάρκεια. Κατάγομαι από ένα φτωχό ορεινό χωριό όπως ίσως κάποιοι από εσάς. Ξεκίνησα να κυνηγώ με συνομήλικους οι οποίοι κυνηγούσαν με ότι λειόκανο μπορείτε να φανταστήτε (κυρίως μονόκανα) το δίκανο Baikal ήταν πολυτέλεια ενώ κάποια καραμπίνα χλιδή. Αυτά όλα γύρο στο ’85 και δεν ήταν θέμα έλειψης τεχνολογίας αλλά χρημάτων.
    Τα παιδία αυτά αργότερα φτιάξαν παρέες για γουρούνια και κάποιοι κυνηγούν και λαγό. Πιστεύω ότι τον αριθμό των γουρουνιών και λαγών που κάνουν σε κάθε περίοδο οι περισσότεροι από εμάς στο site (με πρώτο εμένα) δεν τα έχουμε ονειρευτεί. Κανένας τους δεν έχει τροποποιήση στο ελάχιστο όπλο του έστω και αν αυτά εκσυχρονίστηκαν (γίναν πλέον δίκανα και και καραμπίνες). Λέξεις όπως pitch, cast on – off κλπ. μόνο γέλια θα τους προκαλέσουν. Αυτοί όταν μιλάνε για κυνήγι, συζητούν για το ποιός έβγαλε “καλά σκυλία”, ποιό σκυλί “κλαφουνάε”ι το ντορό, ποίο δεν τον “μπερδεύει”, που πέρασαν τα γουρούνια, που “γράκιασαν”, πως θα τα “κλέισουν”. Τα υπόλοιπα περί μέτρων στη κρίση σας (εάν κάποιος από εσάς βελτιώθήκε τόσο δραματικά χαλάλι του).
    Οι περισσότεροι κυνηγοί από εμάς είμαστε αναγκασμένοι να είμαστε κυνηγοί του Σαββατοκύριακου και οι ανησυχίες μας να περιορίζονται σε τεχνικούς όρους. Μάθαμε να αποδίδουμαι τις αστοχίες μας, στο κακό μάτι, τα λάθος μέτρα κλπ.
    Όπως λένε στο χωριό μου της στραβής ψ@/@ς η τρίχες της φταίνε. Πιστεύω ότι τέτοια παιδία (κυνηγοί) δεν υπάρχουν μόνο στο δικό μου χωριό αλλά και στα δικά σας.
    Καλό βράδυ.

    ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟΠΟ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΕΝΕ. ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΑΙΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΡΙΧΕΣ… ΣΕ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΩ, ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #395587

    george.b wrote:

    Να επισημάνω ότι για καμία αστοχία μου στο κυνήγι δεν κατηγόρησα το όπλο ή το φυσίγγι αλλά την δική μου ανεπάρκεια. Κατάγομαι από ένα φτωχό ορεινό χωριό όπως ίσως κάποιοι από εσάς. Ξεκίνησα να κυνηγώ με συνομήλικους οι οποίοι κυνηγούσαν με ότι λειόκανο μπορείτε να φανταστήτε (κυρίως μονόκανα) το δίκανο Baikal ήταν πολυτέλεια ενώ κάποια καραμπίνα χλιδή. Αυτά όλα γύρο στο ’85 και δεν ήταν θέμα έλειψης τεχνολογίας αλλά χρημάτων.
    Τα παιδία αυτά αργότερα φτιάξαν παρέες για γουρούνια και κάποιοι κυνηγούν και λαγό. Πιστεύω ότι τον αριθμό των γουρουνιών και λαγών που κάνουν σε κάθε περίοδο οι περισσότεροι από εμάς στο site (με πρώτο εμένα) δεν τα έχουμε ονειρευτεί. Κανένας τους δεν έχει τροποποιήση στο ελάχιστο όπλο του έστω και αν αυτά εκσυχρονίστηκαν (γίναν πλέον δίκανα και και καραμπίνες). Λέξεις όπως pitch, cast on – off κλπ. μόνο γέλια θα τους προκαλέσουν. Αυτοί όταν μιλάνε για κυνήγι, συζητούν για το ποιός έβγαλε «καλά σκυλία», ποιό σκυλί «κλαφουνάε»ι το ντορό, ποίο δεν τον «μπερδεύει», που πέρασαν τα γουρούνια, που «γράκιασαν», πως θα τα «κλέισουν». Τα υπόλοιπα περί μέτρων στη κρίση σας (εάν κάποιος από εσάς βελτιώθήκε τόσο δραματικά χαλάλι του).

    ειναι οι πιο ευτυχισμένοι κυνηγοί 😉

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #395635

    Εχουν περασει δεκαδες πολλες οπλα απο τα χερια μου.Σχεδον κανενα δεν ηταν απολυτως στα μετρα μου και τα μετρα του καθε οπλου ηταν τελειως διαφορετικα απο το αλλο.ΜΕ ΟΛΑ σκοτωνα ΤΟ ΙΔΙΟ.Αυτο εχω να καταθεσω οχι για να πω οτι τα μετρα δεν παιζουν ρολο αλλα για να πω οτι ΟΛΑ τα οπλα κατασκευαζονται για τον ΜΕΣΟ κυνηγο με αποτελεσμα να μπορουμε λιγο πολυ να κανουμε με ολα.Τα απολυτα μετρα καλο ειναι να τα ψαχνουν περισσοτερο οι σκοπευτες που ψαχνουν το +1 πιατο για να κανουν ρεκορ.Οι κυνηγοι νομιζω οτι θα ταλαιπωρηθουν αδικα σε πολλες περιπτωσεις αν κολλησουν στα μετρα η στους αυλους η στα φυσιγγια η στα τσοκακια η σε οτιδοιποτε αλλο που ειναι μεν καλο να ειναι οπως πρεπει αλλα οταν πρωτα μαθουν να σκοπεθουν σωστα.Αν αυτο δεν γινεται ολα τα αλλα απλα ειναι ΑΧΡΗΣΤΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #395676

    Εχουν περασει δεκαδες πολλες οπλα απο τα χερια μου.Σχεδον κανενα δεν ηταν απολυτως στα μετρα μου και τα μετρα του καθε οπλου ηταν τελειως διαφορετικα απο το αλλο.ΜΕ ΟΛΑ σκοτωνα ΤΟ ΙΔΙΟ.Αυτο εχω να καταθεσω οχι για να πω οτι τα μετρα δεν παιζουν ρολο αλλα για να πω οτι ΟΛΑ τα οπλα κατασκευαζονται για τον ΜΕΣΟ κυνηγο με αποτελεσμα να μπορουμε λιγο πολυ να κανουμε με ολα.Τα απολυτα μετρα καλο ειναι να τα ψαχνουν περισσοτερο οι σκοπευτες που ψαχνουν το +1 πιατο για να κανουν ρεκορ.Οι κυνηγοι νομιζω οτι θα ταλαιπωρηθουν αδικα σε πολλες περιπτωσεις αν κολλησουν στα μετρα η στους αυλους η στα φυσιγγια η στα τσοκακια η σε οτιδοιποτε αλλο που ειναι μεν καλο να ειναι οπως πρεπει αλλα οταν πρωτα μαθουν να σκοπεθουν σωστα.Αν αυτο δεν γινεται ολα τα αλλα απλα ειναι ΑΧΡΗΣΤΑ.

    ΑΠΑΝΩ ΣΟΥ…

    Συμφωνώ και’ γω μαζί σου

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 106 έως 110 (από 110 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων