Σχιστο VS Μαλακασα VS Παρνηθα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 89 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #240281

    Επίσημα, όχι.

    Να ταξιδέψω Αγγλία από Αθήνα με το όπλο μπορώ;
    Είναι ανθρώπινη η διαδικασία ή πρέπει να φτύσω αίμα;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #240275

    Να ταξιδέψω Αγγλία από Αθήνα με το όπλο μπορώ;
    Είναι ανθρώπινη η διαδικασία ή πρέπει να φτύσω αίμα;

    Εφ' όσον το όπλο είναι δηλωμένο στο Ευρωπαϊκό Δελτίο Όπλων, μπορείς να το πάρεις σε οποιαδήποτε ευρωπαϊκή χώρα χωρίς πολλή μανούρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #198803

    ………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #198805

    Ευχαριστώ πολύ leo.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #240208

    axaios

    ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ[/color] ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗ ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ ΣΚΟΠΕΥΤΕΣ
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΡΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΣΚΟΠΕΥΤΕΣ ΤΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΛΙΔΩΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΕΥΤΕΣ ΤΟΥ SPORTING Ή ΤΟΥΣ ΑΠΛΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΠΟΥ ΔΕ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΚΥΚΚΟΦΟΡΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗ ΚΑΦΡΙΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΟΝΤΑΣ (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ) ΣΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ ΤΩΝ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΛΙΓΩΝ ΧΩΡΩΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ)….ΜΗ ΚΑΝΕΤΕ ΑΛΛΑ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΑ.

    ΣΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣΤΕ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΑ ΜΕ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΑ STAND SPORTING ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ, ΟΛΟΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΩΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΙΣΗ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΗ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΤΗΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ, ΕΔΩ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΝΕΙ…ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ STAND ΓΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΛΛΟΙ ΡΙΧΝΟΥΝ..ΤΟ ΚΑΝΕΙ, ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΜΕ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΕΙΔΕ..ΡΙΧΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΑΣ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΝΟΜΟΘΕΤΕΣ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΤΩΡΑ ΕΓΩ…

    ΑΝ ΜΙΑ ΤΥΧΑΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΑ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ..ΣΕ ΠΟΣΑ ΘΑ "ΠΑΡΕΙ" ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΚΑΝΟΝΙΣΜΩΝ?…ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΜΗΤΣΙΑΛΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΠΛΕΟΝ ΓΝΩΣΤΗΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #198836

    Στέφανε, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Αυτό που βλέπω σε αυτό το topic, είναι ότι οι περισσότεροι κρίνουν τα σκοπευτήρια σε δύο άξονες: Πώς θα ήθελαν να είναι ένα σκοπευτήριο και πώς νομίζουν πως θα ήθελαν να είναι ένα σκοπευτήριο. Κάπου εδώ ταιριάζει και το "πρόσεχε τι εύχεσαι". Για μένα, το σκοπευτήριο είναι οι άνθρωποι που το απαρτίζουν, τόσο οι υπεύθυνοι όσο και οι σκοπευτές/θαμώνες. Εάν η ανθρώπινη χημεία είναι σωστή, τότε ο χώρος θα προκόψει σίγουρα. Αν το ph της ανθρώπινης χημείας είναι όξινο, τότε θα έχουμε ένα αφιλόξενο περιβάλλον για την ανάπτυξη των σκοπευτικών αγωνισμάτων. Δεν χρειάζεται νομίζω να επεκταθώ άλλο.

    Αυτή είναι η γνώμη μου, και την καταθέτω μόνο επειδή τη ζήτησες. Επειδή όμως είναι χρωματισμένη από το επάγγελμά μου, ίσως δεν είναι και τόσο αντικειμενική. Για μένα το Σχιστό αποτελεί έναν ιδανικό χώρο εργασίας, αφού προσφέρεται και ως χώρος εκπαίδευσης κυνηγών αλλά και ως προπονητήριο για το sporting, που όπως γνωρίζεις είναι το κύριο σκοπευτικό αντικείμενό μου. Φυσικά ψήφισα Σχιστό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #240156

    Στέφανε, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Αυτό που βλέπω σε αυτό το topic, είναι ότι οι περισσότεροι κρίνουν τα σκοπευτήρια σε δύο άξονες: Πώς θα ήθελαν να είναι ένα σκοπευτήριο και πώς [u]νομίζουν [/u]πως θα ήθελαν να είναι ένα σκοπευτήριο. Κάπου εδώ ταιριάζει και το "πρόσεχε τι εύχεσαι". Για μένα, το σκοπευτήριο είναι οι άνθρωποι που το απαρτίζουν, τόσο οι υπεύθυνοι όσο και οι σκοπευτές/θαμώνες. Εάν η ανθρώπινη χημεία είναι σωστή, τότε ο χώρος θα προκόψει σίγουρα. Αν το ph της ανθρώπινης χημείας είναι όξινο, τότε θα έχουμε ένα αφιλόξενο περιβάλλον για την ανάπτυξη των σκοπευτικών αγωνισμάτων. Δεν χρειάζεται νομίζω να επεκταθώ άλλο.

    Αυτή είναι η γνώμη μου, και την καταθέτω μόνο επειδή τη ζήτησες. Επειδή όμως είναι χρωματισμένη από το επάγγελμά μου, ίσως δεν είναι και τόσο αντικειμενική. Για μένα το Σχιστό αποτελεί έναν ιδανικό χώρο εργασίας, αφού προσφέρεται και ως χώρος εκπαίδευσης κυνηγών αλλά και ως προπονητήριο για το sporting, που όπως γνωρίζεις είναι το κύριο σκοπευτικό αντικείμενό μου. Φυσικά ψήφισα Σχιστό.

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ, ΑΛΛΑ ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΧΗΜΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΩΡΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΡΧΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΝΤΩΣ ΣΚΟΠΕΥΤΕΣ ΠΟΥ ΛΙΔΩΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ, ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΑΦΟΡΜΗ ΓΙΑ ΟΣΑ ΕΓΡΑΨΑ ΗΤΑΝ ΤΟ POST (Τέτοιο ξεπεσμό κανένας κυνηγός δε θα δεχόταν. Ο κυνηγός είναι πολλά παραπάνω.)ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΑΧΑΙΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΛΑΘΟΣ ΚΑΘΩΣ ΟΛΟΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΩΡΟ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΚΑΝΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΚΕΠΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΥΝΗΓΟΙ ΚΑΙ ΣΚΟΠΕΥΤΕΣ ΑΛΛΑ ΑΘΛΗΤΕΣ-ΣΚΟΠΕΥΤΕΣ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΟΙ-ΣΚΟΠΕΥΤΕΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #198837

    Πράγματι, ο Αχαιός οφείλει να εξηγήσει κάπως καλύτερα αυτή τη φράση. Το λέει κυριολεκτικά; Το λέει ειρωνικά; Μήπως εννοεί κάτι άλλο που δεν γίνεται κατανοητό;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #240148

    Πράγματι, ο Αχαιός οφείλει να εξηγήσει κάπως καλύτερα αυτή τη φράση. Το λέει κυριολεκτικά; Το λέει ειρωνικά; Μήπως εννοεί κάτι άλλο που δεν γίνεται κατανοητό;

    ΕΓΩ ΕΝΑ ΞΕΠΕΣΜΟ ΞΕΡΩ..(ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΒΙΩΝΕΙ Η ΟΜΑΔΑ ΜΟΥ Η ΑΕΚ πχ) ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΟΛΟΙ ΑΓΑΠΑΜΕ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟΙ ΓΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΧΩΡΙΣΤΑ :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #198840

    ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #240145

    [color=”#000000″][size=2]Έχω την αίσθηση ότι το είπε ο Ηλίας.. Κρατερός και όχι ο αχαιος ο αχαιος απλα συμφώνησε σε αυτά που είπε ο κρατερος ..τώρα γιατί τα είπε …θα δούμε θα μπει κάποια στιγμή και θα μας πει [/size][/color]
    [url=”http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?s=&showtopic=9257&view=findpost&p=365111″]http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?s=…st&p=365111[/url]

    ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ, ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΦΙΑΝΟΤΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ Ο ΑΧΑΙΟΣ, ΑΝΑΚΑΛΩ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΧΑΙΟΥ ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΜΠΛΕΞΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #240144

    ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΞΕΠΕΣΜΟ ΕΝΑ ΚΥΝΗΓΟ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΣΚΟΠΕΥΤΗΣ?

    Έτσι ξερά όπως το λες όχι βέβαια.
    Αλλά σε απάντηση στην υποτιμητική στάση κάποιων σκοπευτών προς τους κυνηγούς που συχνά παρατηρείται στα σκοπευτήρια, ναι, και πολύ χειρότερα.
    Κεφαλή αντί οφθαλμού.
    Ο σκοπευτής δεν έχει κανένα λόγο να συμπεριφερθεί υποτιμητικά στον κυνηγό.
    Για τους γνωστούς λόγους. Μην αρχίσω να απαριθμώ τις αρετές που αναπτύσσει ένας κυνηγός κατά την πολύχρονη εξάσκησή του. Σχέση με τη φύση, σεβασμό στη φύση, γνώση του θηράματος, αισθητήρια, και άλλα πολλά που τα ξέρετε καλύτερα από εμένα. Δεν είναι κατώτερη ενασχόληση το κυνήγι, τουναντίον.

    ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΩΡΟ ΟΠΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΧΡΗΣΗ ΟΠΛΩΝ ΑΥΤΟΣ Ο ΧΩΡΟΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ [color=”#FF0000″][size=3]ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ[/size][/color] ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗ ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ [color=”#000080″][size=3]ΣΚΟΠΕΥΤΕΣ[/size][/color]

    Δεν είναι χρήσιμο να παίζουμε με τις λέξεις.
    Και επειδή λέγεται σκοπευτήριο τι έγινε;
    Δηλαδή επειδή το ποδόσφαιρο παίζεται σε κάτι που λέγεται γήπεδο, θα έπρεπε να λέγονται γηπεδιστές αυτού που το ασκούν;
    Παιχνίδια λέξεων τέτοια συμπεράσματα άστοχα δίνουν.
    Δηλαδή όσοι έχουν το δικαίωμα να παίζουν ποδόσφαιρο ονομάζονται ποδοσφαιριστές;
    Όποιος θέλει μπορεί να παίξει ποδόσφαιρο, όποιος θέλει μπορεί να παίξει σκοποβολή, αρκεί να τηρεί με ευλάβεια τους κανόνες.

    ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΠΟΥ ΔΕ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΚΥΚΚΟΦΟΡΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗ ΚΑΦΡΙΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΟΝΤΑΣ (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ) ΣΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ ΤΩΝ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΛΙΓΩΝ ΧΩΡΩΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ)….ΜΗ ΚΑΝΕΤΕ ΑΛΛΑ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΑ.

    Βίκτωρα δεν θα απολογηθώ εγώ σε κανένα σκοπευτή ή οικολόγο ή όποιον άλλο για κακή συμπεριφορά κάποιων κυνηγών.
    Εγώ δεν είμαι έτσι και δεν έχω να απολογηθώ για τίποτα. Και στο κάτω-κάτω εγώ ρατσιστής άνθρωπος είμαι, δεν πιστεύω ότι όλοι είναι ίδιοι και ούτε θα έπρεπε να είναι ίσοι. Αν τα κάνουν μία-δύο-τρεις να τους αφαιρεθούνε οι κυνηγετικές άδειες, και οι άδεις όπλων και όλα. Δε με νοιάζει καθόλου. Εγώ δεν θα απολογηθώ για αυτούς. Το κυνήγι δεν θα απολογηθεί για αυτούς.

    ΑΝ ΜΙΑ ΤΥΧΑΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΑ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ..ΣΕ ΠΟΣΑ ΘΑ "ΠΑΡΕΙ" ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΚΑΝΟΝΙΣΜΩΝ?

    Για να το λες έτσι θα είναι.
    Αλλά σου αντιστρέφω το ερώτημα για να δεις ότι υπάρχει πρόβλημα και από την άλλη μεριά, αυτή του κράτους που θέλει να το παίζει και σοβαρό.
    Λέω λοιπόν ότι αν κάποιος λογικός άνθρωπος κάνει αφ υψηλού μία μελέτη των νόμων για τη δημιουργία σκοπευτηρίων στην Ελλάδα, θα τους πετάξει τους νόμους στα σκουπίδια γιατί εκεί είναι η θέση τους, και θα φτιάξει καλύτερους. Γιατί αυτοί οι νόμοι ευθύνονται σε μεγάλο βαθμό για την κατάντια πολλών σκοπευτηρίων στην Ελλάδα.

    Επειδή πολλά είπαμε πάνω στη συζήτηση, χρήσιμη κατά τη γνώμη μου, και μάλλον στα περισσότερα συμφωνούμε, το κομβικότερο σημείων όλων για εμένα είναι ότι κανένας δεν δικαιούται να λοιδορεί τον άλλο σε ένα σκοπευτήριο. Θέση έχουν και οι κυνηγοί, και οι σκοπευτές. Και βέβαια, η σωστή έκφραση είναι «οι σκοπευτές δεν έχουν δικαίωμα να λοιδορούν τους κυνηγούς» γιατί αυτό έχω παρατηρήσει και εγώ και πολλοί άλλοι, κανένας δεν έχει αναφέρει το αντίθετο.
    Και ας θυμούνται ότι αν στο μυαλό κάποιου κακοπροαίρετου σκοπευτή η λέξη «κυνηγός» φέρνει έναν ασεβή, φασαρτζή, σαματατζή, απρόσεκτο βλάκα, σε κάποιον κακοπροαίρετο κυνηγό η λέξη «σκοπευτής» φέρνει έναν χαζοχαρούμενο, βλαμμένο που παίζει πιατάκια και σφίγγεται νομίζοντας ότι κάνει κάτι σημαντικό, χωρίς να είναι σε θέση να αισθανθεί το πόσο μικρό και ασήμαντο είναι το σκοπευτικό κομμάτι μπροστά στο μεγαλείο και την ομορφιά της φύσης σε μία κυνηγετική εξόρμηση.
    Ας αφήσουμε λοιπόν τους κακοπροαίρετους, και ας ασχοληθούμε ο καθένας με το σπόρτινγκ ή το τραπ ανάλογα με τι ευχαριστιέται περισσότερο ο καθένας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #240142

    Έτσι ξερά όπως το λες όχι βέβαια.
    Αλλά σε απάντηση στην υποτιμητική στάση κάποιων σκοπευτών προς τους κυνηγούς που συχνά παρατηρείται στα σκοπευτήρια, ναι, και πολύ χειρότερα.
    Κεφαλή αντί οφθαλμού.
    Ο σκοπευτής δεν έχει κανένα λόγο να συμπεριφερθεί υποτιμητικά στον κυνηγό.
    Για τους γνωστούς λόγους. Μην αρχίσω να απαριθμώ τις αρετές που αναπτύσσει ένας κυνηγός κατά την πολύχρονη εξάσκησή του. Σχέση με τη φύση, σεβασμό στη φύση, γνώση του θηράματος, αισθητήρια, και άλλα πολλά που τα ξέρετε καλύτερα από εμένα. Δεν είναι κατώτερη ενασχόληση το κυνήγι, τουναντίον.

    Δεν είναι χρήσιμο να παίζουμε με τις λέξεις.
    Και επειδή λέγεται σκοπευτήριο τι έγινε;
    Δηλαδή επειδή το ποδόσφαιρο παίζεται σε κάτι που λέγεται γήπεδο, θα έπρεπε να λέγονται γηπεδιστές αυτού που το ασκούν;
    Παιχνίδια λέξεων τέτοια συμπεράσματα άστοχα δίνουν.
    Δηλαδή όσοι έχουν το δικαίωμα να παίζουν ποδόσφαιρο ονομάζονται ποδοσφαιριστές;
    Όποιος θέλει μπορεί να παίξει ποδόσφαιρο, όποιος θέλει μπορεί να παίξει σκοποβολή, αρκεί να τηρεί με ευλάβεια τους κανόνες.

    Βίκτωρα δεν θα απολογηθώ εγώ σε κανένα σκοπευτή ή οικολόγο ή όποιον άλλο για κακή συμπεριφορά κάποιων κυνηγών.
    Εγώ δεν είμαι έτσι και δεν έχω να απολογηθώ για τίποτα. Και στο κάτω-κάτω εγώ ρατσιστής άνθρωπος είμαι, δεν πιστεύω ότι όλοι είναι ίδιοι και ούτε θα έπρεπε να είναι ίσοι. Αν τα κάνουν μία-δύο-τρεις να τους αφαιρεθούνε οι κυνηγετικές άδειες, και οι άδεις όπλων και όλα. Δε με νοιάζει καθόλου. Εγώ δεν θα απολογηθώ για αυτούς. Το κυνήγι δεν θα απολογηθεί για αυτούς.

    Για να το λες έτσι θα είναι.
    Αλλά σου αντιστρέφω το ερώτημα για να δεις ότι υπάρχει πρόβλημα και από την άλλη μεριά, αυτή του κράτους που θέλει να το παίζει και σοβαρό.
    Λέω λοιπόν ότι αν κάποιος λογικός άνθρωπος κάνει αφ υψηλού μία μελέτη των νόμων για τη δημιουργία σκοπευτηρίων στην Ελλάδα, θα τους πετάξει τους νόμους στα σκουπίδια γιατί εκεί είναι η θέση τους, και θα φτιάξει καλύτερους. Γιατί αυτοί οι νόμοι ευθύνονται σε μεγάλο βαθμό για την κατάντια πολλών σκοπευτηρίων στην Ελλάδα.

    Επειδή πολλά είπαμε πάνω στη συζήτηση, χρήσιμη κατά τη γνώμη μου, και μάλλον στα περισσότερα συμφωνούμε, το κομβικότερο σημείων όλων για εμένα είναι ότι κανένας δεν δικαιούται να λοιδορεί τον άλλο σε ένα σκοπευτήριο. Θέση έχουν και οι κυνηγοί, και οι σκοπευτές. Και βέβαια, η σωστή έκφραση είναι «οι σκοπευτές δεν έχουν δικαίωμα να λοιδορούν τους κυνηγούς» γιατί αυτό έχω παρατηρήσει και εγώ και πολλοί άλλοι, κανένας δεν έχει αναφέρει το αντίθετο.
    Και ας θυμούνται ότι αν στο μυαλό κάποιου κακοπροαίρετου σκοπευτή η λέξη «κυνηγός» φέρνει έναν ασεβή, φασαρτζή, σαματατζή, απρόσεκτο βλάκα, σε κάποιον κακοπροαίρετο κυνηγό η λέξη «σκοπευτής» φέρνει έναν χαζοχαρούμενο, βλαμμένο που παίζει πιατάκια και σφίγγεται νομίζοντας ότι κάνει κάτι σημαντικό, χωρίς να είναι σε θέση να αισθανθεί το πόσο μικρό και ασήμαντο είναι το σκοπευτικό κομμάτι μπροστά στο μεγαλείο και την ομορφιά της φύσης σε μία κυνηγετική εξόρμηση.
    Ας αφήσουμε λοιπόν τους κακοπροαίρετους, και ας ασχοληθούμε ο καθένας με το σπόρτινγκ ή το τραπ ανάλογα με τι ευχαριστιέται περισσότερο ο καθένας.

    ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΑΠΟΜΟΝΩΣΩ ΦΡΑΣΕΙΣ ΕΔΩ ΣΤΟ ΑΡΤΕΜΙΣ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΚΑΤΑ ΣΕΙΡΑ ΤΩΝ ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ..

    1. ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΟΤΙ "ΦΕΡΟΝΤΑΙ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΑ"? ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ?

    2 ΔΕ ΠΑΙΖΩ ΜΕ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΑΠΛΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΔΙΑΒΑΝΟΥΝ ΤΗ ΠΟΡΤΑ ΤΟΥ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟΥ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ, ΟΣΟΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΔΕ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΕΣ ΑΛΛΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΑΛΛΑ ΚΛΩΤΣΑΝΕ ΜΙΑ ΜΠΑΛΛΑ.

    3 ΔΕ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΗΘΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ, ΑΠΛΑ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΗ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙΣ ΤΗ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #240140

    3 ΔΕ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΗΘΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ, ΑΠΛΑ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΗ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙΣ ΤΗ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ.

    Μα είναι ξεχωριστά πράγματα βρε Στέφανε… Εγώ διδάσκω δύο διαφορετικά πράγματα: Κυνηγετική σκόπευση και αγωνιστική σκοποβολή. Μπορεί να συγκλίνουν αυτά τα δύο στο sporting, αλλά δεν παύουν να διαφέρουν.

    Και ο Κρατερός έχει δυστυχώς δίκιο σε πολλά από όσα γράφει. Γι αυτό κι εγώ έγραψα για τους ανθρώπους των σκοπευτηρίων και όχι για την υποδομή. Οι εγκαταστάσεις δεν μπορούν να σνομπάρουν κανέναν. Οι άνθρωποι, υπεύθυνοι και θαμώνες, μονοπωλούν συνήθως αυτήν την ιδιότητα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #240139

    Μα είναι ξεχωριστά πράγματα βρε Στέφανε… Εγώ διδάσκω δύο διαφορετικά πράγματα: Κυνηγετική σκόπευση και αγωνιστική σκοποβολή. Μπορεί να συγκλίνουν αυτά τα δύο στο sporting, αλλά δεν παύουν να διαφέρουν.

    Και ο Κρατερός έχει δυστυχώς δίκιο σε πολλά από όσα γράφει. Γι αυτό κι εγώ έγραψα για τους ανθρώπους των σκοπευτηρίων και όχι για την υποδομή. Οι εγκαταστάσεις δεν μπορούν να σνομπάρουν κανέναν. Οι άνθρωποι, υπεύθυνοι και θαμώνες, μονοπωλούν συνήθως αυτήν την ιδιότητα.

    ΕΝΤΑΞΕΙ ΛΕΩΝΙΔΑ ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΩ "ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ" ΔΕ ΞΕΧΩΡΙΖΩ ΤΑ ΕΙΔΗ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΘΕΩΡΩ ΕΝΑ ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΚΛΕΙΝΕΙ ΣΤΑΜΑΤΟΥΝ ΟΛΑ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 89 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων