Σχιστο VS Μαλακασα VS Παρνηθα

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 76 έως 89 (από 89 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    242
    volonero στις #239871

    ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΨΗΦΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Η ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ :P 33 ΑΤΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ

    [font=”Comic Sans MS”]Ο.Κ!!! ;) Είχα σκεφτεί να μην ψηφίσω αλλά αφού ήρθαν έτσι τα πράγματα… :D [/font]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #239816

    Παράδειγμα υποτιμητικού φερσίματος.

    Πλησιάζοντας το πεδίο του skeet μόνος μου με το όπλο στην βαλίτσα ένα παλληκάρι μου είπε ότι απαγορεύεται να παίξω skeet με καραμπίνα. Το όπλο βέβαια είναι super pose , και όπως προείπα ήταν μέσα στην θήκη του.

    Αμέσως επόμενη αντίδραση ήταν ότι χρειάζεται δελτίο σκοπευτή για να ρίξω skeet. Διαβεβαίωσα ότι έχω δελτίο σκοπευτή και αυτό είχα δώσει στην γραμμάτια για να πάρω την κάρτα με τις πούλες.

    Σε εκείνο το σημείο “ψάρωσα” γιατί υπέθεσα ότι ο άσχημος τρόπος του αθλητή είχε να κάνει πιθανών γιατί θα τους χάλαγα την προπόνηση και πρότεινα να συνεχίσουν και να μπω στο πεδίο όταν τελειώσουν.

    Έκατσα λοιπών έξω και περίμενα να δω αυτούς τους αθλητές (είχαν όλοι γιλέκα με ονόματα επάνω τους) στην προπόνηση τους. Τελικά παρακολούθησα έναν γύρο όπου σχεδόν όλοι τα χαβαλέδιασαν και το ψιλομ@λ@κισαν.

    Θέλω να πω ότι μπορώ να καταλάβω ότι ένας αθλητής όταν κάνει προπόνηση πρέπει να έχει μια σειρά και μια ησυχία. Πιθανών ένας κυνηγός σκοπευτής με την άγνοια του για μερικά πράγματα να δημιουργεί “φασαρία” σε ένα πεδίο αλλά θα πρέπει να καταλάβουν και οι αθλητές μας ότι αν θέλουν να πάει μπροστά το άθλημα τους θα πρέπει να τραβήξουν κόσμο κοντά σε αυτό. Οι Έλληνες κυνηγοί είναι σίγουρα οι πρώτοι που θα υποστηρίξουν αυτά τα αθλήματα και είναι και από τους λίγους που μπορούν να αξιολογήσουν και να θαυμάσουν τις επιδόσεις τους.

    Γιατι δεν φορας κρανος σε ρωτησε?
    Εσυ τον ρωτησες αν ειναι φυσικος μαλακας η αν γυμναζεται?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #239812

    Παράδειγμα υποτιμητικού φερσίματος.

    Πλησιάζοντας το πεδίο του skeet μόνος μου με το όπλο στην βαλίτσα ένα παλληκάρι μου είπε ότι απαγορεύεται να παίξω skeet με καραμπίνα. Το όπλο βέβαια είναι super pose , και όπως προείπα ήταν μέσα στην θήκη του.

    Αμέσως επόμενη αντίδραση ήταν ότι χρειάζεται δελτίο σκοπευτή για να ρίξω skeet. Διαβεβαίωσα ότι έχω δελτίο σκοπευτή και αυτό είχα δώσει στην γραμμάτια για να πάρω την κάρτα με τις πούλες.

    Σε εκείνο το σημείο “ψάρωσα” γιατί υπέθεσα ότι ο άσχημος τρόπος του αθλητή είχε να κάνει πιθανών γιατί θα τους χάλαγα την προπόνηση και πρότεινα να συνεχίσουν και να μπω στο πεδίο όταν τελειώσουν.

    Έκατσα λοιπών έξω και περίμενα να δω αυτούς τους αθλητές (είχαν όλοι γιλέκα με ονόματα επάνω τους) στην προπόνηση τους. Τελικά παρακολούθησα έναν γύρο όπου σχεδόν όλοι τα χαβαλέδιασαν και το ψιλομ@λ@κισαν.

    Θέλω να πω ότι μπορώ να καταλάβω ότι ένας αθλητής όταν κάνει προπόνηση πρέπει να έχει μια σειρά και μια ησυχία. Πιθανών ένας κυνηγός σκοπευτής με την άγνοια του για μερικά πράγματα να δημιουργεί “φασαρία” σε ένα πεδίο αλλά θα πρέπει να καταλάβουν και οι αθλητές μας ότι αν θέλουν να πάει μπροστά το άθλημα τους θα πρέπει να τραβήξουν κόσμο κοντά σε αυτό. Οι Έλληνες κυνηγοί είναι σίγουρα οι πρώτοι που θα υποστηρίξουν αυτά τα αθλήματα και είναι και από τους λίγους που μπορούν να αξιολογήσουν και να θαυμάσουν τις επιδόσεις τους.

    ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΧΗΜΟ ΦΕΡΣΙΜΟ ΑΛΛΑ ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΟ ΠΡΟΣ ΚΥΝΗΓΟ ΓΙΑΤΙ ΑΠ ΟΣΑ ΛΕΣ ΔΕ ΔΗΛΩΣΕΣ (ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΣ ΗΞΕΡΕ) ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣ, ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΓΡΑΦΑΝ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΓΙΛΕΚΑ ΔΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟΥΣ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΑΓΝΟΟΥΣΕ ΒΑΣΙΚΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕ ΘΑ ΑΓΝΟΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ "ΣΚΟΠΕΥΤΗΣ".

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΝΕΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΠΛΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΟΜΩΣ ΚΑΘΕΤΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΡΟΛΟ ΑΛΛΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ, Ο ΜΟΝΟΣ ΣΩΣΤΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΕΝΑΣ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΘΛΗΜΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ…"ΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΩ" ΚΑΙ "ΕΓΩ ΘΑ ΣΕ ΜΑΘΩ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ" ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΑΝ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ.

    ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΥΠΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑ ΤΟΥ ΚΛΕΙΣΤΡΟΥ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #239809

    ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟΝ [color=”#FF0000″]ΕΙΔΙΚΟ ΥΠΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑ ΤΟΥ ΚΛΕΙΣΤΡΟΥ[/color]…

    [font=”Century Gothic”]με πιάνεις "αδιάβαστο"!!!! τι εστί "ΕΙΔΙΚΟ ΥΠΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑ ΤΟΥ ΚΛΕΙΣΤΡΟΥ";;;;; :D [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #239807

    [color=”#8B0000″][size=4][font=”Century Gothic”]με πιάνεις "αδιάβαστο"!!!! τι εστί "ΕΙΔΙΚΟ ΥΠΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑ ΤΟΥ ΚΛΕΙΣΤΡΟΥ";;;;; :D [/font][/size][/color]

    ΚΟΥΜΠΩΝΕΙ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΡΟ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΝΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΔΙΠΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΟΧΛΟΥΝ…ΠΕΦΤΟΥΝ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #239806

    ΚΟΥΜΠΩΝΕΙ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΡΟ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΝΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΔΙΠΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΟΧΛΟΥΝ…ΠΕΦΤΟΥΝ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ


    [font=”Comic Sans MS”]α, οκ κατάλαβα τι λες[/font]

    :D ;) :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #239804

    ΚΟΥΜΠΩΝΕΙ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΡΟ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΝΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΔΙΠΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΟΧΛΟΥΝ…ΠΕΦΤΟΥΝ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ

    Υπάρχουν δύο τύποι: To shell catcher, που μαζεύει τους κάλυκες σε ένα μικρό δυχτάκι και το shell deflector, που τους αλλάζει κατεύθυνση, αντί προς το πλάι, προς τα κάτω. Πού θα βρούμε Στέφανε τον δεύτερο τύπο εδώ στην Ελλάδα; Έχει πάρι τίποτα το μάτι σου;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #239796

    Υπάρχουν δύο τύποι: To shell catcher, που μαζεύει τους κάλυκες σε ένα μικρό δυχτάκι και το shell deflector, που τους αλλάζει κατεύθυνση, αντί προς το πλάι, προς τα κάτω. Πού θα βρούμε Στέφανε τον δεύτερο τύπο εδώ στην Ελλάδα; Έχει πάρι τίποτα το μάτι σου;

    ΛΕΩΝΙΔΑ ΟΧΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ, ΕΣΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕΣ ΔΩΣΕΙ ΕΝΑ LINK ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #239795

    Υπάρχουν δύο τύποι: To shell catcher, που μαζεύει τους κάλυκες σε ένα μικρό δυχτάκι και το shell deflector, που τους αλλάζει κατεύθυνση, αντί προς το πλάι, προς τα κάτω. Πού θα βρούμε Στέφανε τον δεύτερο τύπο εδώ στην Ελλάδα; Έχει πάρι τίποτα το μάτι σου;

    AYTOI EINAI OI 2 TYΠΟΙ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    dgiannar στις #239685

    Γιατι δεν φορας κρανος σε ρωτησε?
    Εσυ τον ρωτησες αν ειναι φυσικος μαλακας η αν γυμναζεται?

    Εγραψες φίλε μου :D ;) :P
    Όσο για την δεύτερη ερώτηση πρέπει να είναι φυσικό ταλέντο που έχει κάνει τρελή προσπάθεια (βλέπε ταλέντο vs προσπάθεια)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #239661

    Γιατι δεν φορας κρανος σε ρωτησε?
    Εσυ τον ρωτησες αν ειναι φυσικος μαλακας η αν γυμναζεται?

    Λευτέρη έχω διαβάσει το ποστ 10 φορές, κάθομαι μόνος μου πάνω από τον υπολογιστή και γελάω σα μ@λ@κ@ς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    98
    C_GRIP στις #199093

    Καλησπέρα σε όλους

    Από τη μικρή μου εμπειρία σε αυτούς τους αθλητικούς χώρους, επιτρέψτε μου να καταθέσω κι εγώ την ταπεινή μου γνώμη.
    Τα Σκοπευτήρια, ως μικρογραφία της κοινωνίας μας, "φιλοξενούν" όλα τα είδη ανθρώπων. Aπό τον καλύτερο, ευγενέστερο και ακομπλεξάριστο sportsman (κυνηγό-σκοπευτή ή αθλητή-σκοπευτή), μέχρι και τον πλέον απρόσεκτο, αγενή και συμπλεγματικό χλέμπουρα. Οφείλουμε να είμαστε πάντα προετοιμασμένοι για κάθε τι, να εκτιμάμε τα καλά και να απομονώνουμε τα κακώς κείμενα.
    Καλό είναι να θυμόμαστε, πως εκεί πηγαίνουμε για να περάσουμε όμορφα, να ανταγωνιστούμε τον ΕΑΥΤΟ μας και μετά τους άλλους και τελικά ότι δεν καθοριζόμαστε ούτε αξιολογούμαστε ως άντρες ή/και προσωπικότητες, από το πόσα πιατάκια σπάσαμε.
    Αντίθετα, η σεμνότητα και η διάθεση για μάθηση όσο και για προσφορά, είναι αυτή που ξεχωρίζει τους sportsmen σκοπευτές (αθλητές ή/και κυνηγούς) από τα ανδράποδα.
    Και ειδικά αυτούς τους πονηρούς καιρούς, όπου η οπλοκατοχή είναι στο στόχαστρο όχι μόνο των γραφικών οπλοφοβικών αλλά και της Πολιτείας (ή έστω κάποιων λειτουργών της…), πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί στο τι λέμε και γράφουμε, ώστε και να διαφυλάξουμε τη λειτουργία και το καλό όνομα των –λίγων- Σκοπευτηρίων που μας απέμειναν, ως κόρη (μη σας πω και ως γιο) οφθαλμού.
    Να είστε όλοι καλά

    Υ.Γ.: Το κάθε Σκοπευτήριο έχει τη δική του ομορφιά (όχι, δεν είναι διπλωματική απάντηση). Αν όμως πρέπει να επιλέξω απαραίτητα κάποιο, αυτό είναι της Πάρνηθας για καθαρά συναισθηματικούς λόγους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    papanik1 στις #202651

    Με καθυστέρηση το πήρα χαμπάρι και ψήφισα. Αιτιολογια;

    Στο Σχιστό έχει δύο- και πολύ καλά- στάντ για σπόρτινγκ έχει πολύ φιλικότερο κλίμα, καλύτερα ωράρια κι έχει και το ταβερνάκι να φας και να πιείς με τους φίλους σου. Η Μαλακάσα θα μπορούσε να είναι πολύ σούπερ σκοπευτήριο ( λόγω και φυσικού περιβάλλοντος), αλλά σε ότι αφορά το σπόρτινγκ μένει αναξιοποίητο ακόμη. Γ

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 76 έως 89 (από 89 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων