ΘΕΜΑΤΑ ΒΛΗΤΙΚΗΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 196 έως 210 (από 1,737 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #344727


    [indent]

    …“Πολλές φορές έχω αναφερθεί στήν προτίμησή μου γιά σκληρά σκάγια” ….. Χρήστος….

     

      Εντυπωσιακή η διαφορά που αναφέρει ο Brister. Θα θελα να το δω ιδίοις όμασι (το σκότωσα;).  Αν Χρίστο πάνε όλα έτσι όπως θέλω νά μπορέσω νά κάνω δοκιμές σέ κινούμενο στόχο-πίνακα κ νά τσεκάρω ορισμένα πράγματα πού έχω ασαφή συμπεράσματα λόγο πολλών απόψεων πού έχουν ακουστεί.Όχι τόσο για να ξέρω να μην παίρνω μαλακά σκάγια, γιατί έτσι κι αλλιώς τα τελευταία χρόνια το 90% των φυσιγγίων που πέφτουν στα χέρια μου έχουν πολύ ικανοποιητικά σκάγια, σφαιρικά και τουλάχιστον 3% αντιμόνιο. Αλλά για να δω αν αξίζει κάποιος να αναζητήσει σούπερ σκληρά σκάγια (π.χ. νικελωμένα).Τό αστείο τής υπόθεσης είναι οτι δέν είναι όλα τά επινικελλωμένα σκληρά μέ τήν έννοια οτι υποχωρούν στήν πίεση από πενσάκι πολύ ποιό εύκολα από πραγματικά υψηλού αντιμονίου σφαιρίδια !

    Αναρωτιέμαι τι κάνει μεγαλύτερη διαφορά, σκληρότητα ή σφαιρικότητα.  Πρόσφατα είχα ένα δείγμα ανατρεπτικό για τα περι σφαιρικότητας. Όχι πολύ έγκυρο όμως. Οταν είναι “σκληρά” νά γλυτώσουν τήν παραμόρφωση κατά τήν κινησή τους στήν κάνη. Οταν είναι σφαιρικά νά κινηθούν “στρωτά” στήν ατμόσφαιρα. Χρήστο τό μή σωστό σχήμα τών σκαγιών νά δείξει τήν αδυναμία του σέ αποστάσεις μεγαλύτερες τών 35 μέτρων κάτι πού έχω δεί σέ δοκιμές. Τό ποσοστό από φυσίγγι μέ “αυγουλωτά” σκάγια ήταν στό ονομαστικό τού τσόκ στά 35 μ. κ απαράδεκτα χαμηλό στά 45 μ. παρά τό νούμερο πού ήταν 4 δηλαδή γύρω στό 3,25 !

      2 φυσίγγια στα 35γρ, το ένα Νο 5 σφαιρικά, σκληρά, το άλλο Νο ~4/6 (ίδιος αριθμός σκαγιών το 1ο με το 2ο) ανάμεικτα, ανακατεμένα!! και σχετικά ανομοιόμορφα, όμως σκληρά. Το πρώτο έδωσε 76% με τσοκ 0,85μμ το 2ο 77% με 0.9μμ. Δυστυχώς μιλάω για διαφορετικά όπλα τα οποία όμως δεν μου έχουν δώσει τρομερές διαφορές με άλλα φυσίγγια. Όπως και να ‘χει δεν περίμενα από φυσίγγι με ανακατεμένα, ανομοιόμορφα σκάγια να δώσει 77%. (μήπως έχω πολύ καλό όπλο που τα μασάει όλα;). Χρήζει επανεξέτασης.

    Κι άλλα πειράματα για δοκιμές. Μακάρι να μην υπήρχανε άλλες δουλειές. Τυχερός αυτός ο Brister.

     

     Χρήστος.

    [/indent]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    88
    ChristosZ στις #344731

    ….δοκιμές σέ κινούμενο στόχο-πίνακα….

     

    Χμ, πολύ ενδιαφέρον! Έχεις σκεφτεί κάτι απλό εκτός του αυτοκινήτου να σέρνει το στόχο; Συμπεράσματα σχετικά με τι; Η στήλη των σκαγιών υπάρχει και σίγουρα θα τη διαπιστώσεις ίσως να τη μετρήσεις κιόλας.  Όταν το κάνεις τράβα αν μπορείς καλές φώτο.

     

    Έχω κάνει πείραμα το οποίο όταν βρω χρόνο θα το περιγράψω αναλυτικά που αφορά την πτήση των σκαγιών. 3 χαρτιά το ένα πίσω από το άλλο που τα διαπερνά η ίδια τουφεκιά. Ένα θα πω μόνο: όταν τα χαρτιά ήταν σε αποστάσεις 25-30-35μ υπήρξε αδύνατο να διαπιστωθεί ποιο σκάγι πήγε που. Αλλαγή στην τροχιά > 5cm. (όχι με το άνοιγμα της τουφεκιάς, εκτρωπή από την ευθεία). Φαντάζομαι πως θα πηγαίνουν τα αυγουλωτά. Ναι, έχει κάποια λογική εξήγηση νομίζω ότι μετά τα 45μ. τα πράγματα χειροτερεύουν. Είναι κάτι σαν το βλήμα που όσο έχει μεγάλη ταχύτητα η πτώση του λόγο βαρύτητας είναι μικρή ενώ όταν χάσει πέφτει απότομα.

     

    Χρήστος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #82602


    [indent]

    ….δοκιμές σέ κινούμενο στόχο-πίνακα….

     

    Χμ, πολύ ενδιαφέρον! Έχεις σκεφτεί κάτι απλό εκτός του αυτοκινήτου να σέρνει το στόχο; Εχω σκεφτεί αρκετούς τρόπους μά δυστηχώς τό νά περιμένω από τρίτους πότε νά μαζευτούμε μέ τά απαραίτητα -φορτηγό κ συρόμενο- τελικά αποδεικνίεται κομματάκι ζόρι ! Συμπεράσματα σχετικά με τι; Αυτό πού θέλω νά δώ είναι ποιό τσόκ κάνει τήν μεγαλύτερη άτρακτο κ άν τά καταφέρω νά κάνω σύγκριση στενού αυλού μέ διευρημένο,πάντα μέ τά ίδια φυσίγγια, κ ακόμη τί γίνεται μέ magnum γομώσεις στό 12άρι κ στό 20άρι. Πολλά δηλαδή πού από θεωρία θέλω νά τά δώ στήν πράξη ! Η στήλη των σκαγιών υπάρχει και σίγουρα θα τη διαπιστώσεις ίσως να τη μετρήσεις κιόλας.  Όταν το κάνεις τράβα αν μπορείς καλές φώτο.

     

    Έχω κάνει πείραμα το οποίο όταν βρω χρόνο θα το περιγράψω αναλυτικά που αφορά την πτήση των σκαγιών. 3 χαρτιά το ένα πίσω από το άλλο που τα διαπερνά η ίδια τουφεκιά. Ένα θα πω μόνο: όταν τα χαρτιά ήταν σε αποστάσεις 25-30-35μ υπήρξε αδύνατο να διαπιστωθεί ποιο σκάγι πήγε που.Ακόμη κάτι πού θέλω νά δώ είναι τί γίνεται σέ ψιχάλα-βροχή κάτι πού συναντάω σέ παπιοκυνήγια κ τό δικό σου πείραμα προσομοιάζει τήν αντίσταση πού βρήσκουν τά σκάγια σέ κάτι εκτός τής ατμόσφαιρας !!!!!Αλλαγή στην τροχιά > 5cm. (όχι με το άνοιγμα της τουφεκιάς, εκτρωπή από την ευθεία). Φαντάζομαι πως θα πηγαίνουν τα αυγουλωτά. Ναι, έχει κάποια λογική εξήγηση νομίζω ότι μετά τα 45μ. τα πράγματα χειροτερεύουν. Είναι κάτι σαν το βλήμα που όσο έχει μεγάλη ταχύτητα η πτώση του λόγο βαρύτητας είναι μικρή ενώ όταν χάσει πέφτει απότομα. Χρήστος.

     

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    88
    ChristosZ στις #344755

    Εύχομαι να το πραγματοποιήσεις σύντομα και να μας ενημερώσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    296
    J.BROWNING στις #82863

    ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΦΥΣΕΚΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΤΑΙ ΣΕ 67ΧΙΛ. ΚΙΑ ΟΧΙ 70?ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ.

    ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ Ο ΚΟΝΤΟΤΕΡΟΣ ΚΑΛΥΚΑΣ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #82878

    Προφανώς επειδή χρησιμοποιεί πυρίτιδα μικρού όγκου (μάλλον διβασική) με την τάπα που είχε δεν του έβγαινε να το γεμίσει σε 70άρη.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    296
    J.BROWNING στις #82897

    ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ LEO.ΔΙΒΑΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ.ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ Η ΔΙΒΑΣΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΥ ΟΓΚΟΥ.

    ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΥΤΟ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ?ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΘΑΛΑΜΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ 76ΑΡΕΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #82902

    Θεωρητικά,…ναι! Πρακτικά ΟΧΙ. Αν είναι καλό το φυσίγγι, πίστεψέ με,θα πάει καλά ότι “βασανιστήρια” κι αν του κάνει η κάννη.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #83165

    Σχετικά πρόσφατα ξαναδιάβασα πίνακες ταχυτήτων κ στάθηκα στήν αυξανόμενη ταχύτητα τών κλειστότερων τσόκ κ ειδικότερα τού φούλ έναντι τού μισού κ τού κυλίνδρου. Αφήνωντας τήν ασταθερότητα τών φυσιγγίων στήν άκρη κ θέλοντας νά ρίξω λίγο φώς στήν ρετσινιά τών διευρημένων γιά μειωμένες ταχύτητες αναλογίστηκα μήπως νά ήταν σωστότερο νά γίνουν οί όποιες μετρήσεις μέ τήν ίδια διάμετρο στομίου ! Δηλαδή 18,5 μέ τσόκ 2/10 στήν έξοδο 18,3 κ 18,8 μέ σύσφιξη 5/10 κ στόμιο 18,3. Συμπερασματικά νά μειωθεί η διαφορά πού αυξάνεται όταν γίνεται τό τέστ μέ ίδια άστρα τσοκάρισμα μά μέ διαφορετικότητα σέ δέκατα τού χιλιοστού ! Λόγο έλλειψεις ταχογράφου όποιο μέλος τού φόρουμ έχει κ θελήσει νά μπεί σέ μιά τέτοια διαδικασία νά χαρώ διαβάζοντας τά αποτελέσματα.   Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #83166

    Χρήστο,να το κάνω εγώ όποτε θέλεις, αλλά έχω διαφορές στα μήκη καννών,οπότε δεν θα είναι απόλυτες οι μετρήσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #83171

    Από τόν περίγυρο γνωστών κυνηγών μήπως μπορούν νά βρεθούν σχετικά όμοια όπλα γιά τήν διαλεύκανση στήν απορεία πού μού έχει δημιουργηθεί ? Εχω ακούσει γιά μηχάνημα μέτρησης τής ταχύτητας τών σκαγιών πού υπάρχει στήν πόλη μου κ μάλιστα είναι γνωστός μά είναι τόσο slow motion οί περισσότεροί τους σέ τέτοιου είδους προσεγγίσεις πού δέν νομίζω Λεωνίδα νά τά καταφέρω πρίν από σένα ! Αν μπορέσεις δές το .  Νά πώ οτι καλό είναι νά γίνουν επί δέκα οί πυροβολισμοί γιά καλύτερη εξαγωγή ή νά μήν τό ξανααναφέρω ? Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #83173

    Να πεις, να πεις!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #83209

    Νά πώ επίσης οτι έτοιμος είμαι γιά προμήθεια υλικών,μιά κ γνωστός έχει μηχανή Mec,γιά νά γεμίσω τά δικά μου φυσίγγια έτσι όπως πιστεύω οτι νά μπορώ νά τά εμπιστευτώ σέ ποσότητα πυρίτιδας,είδος συγκεντρωτήρα,μέγεθος σκαγιών κ ότι άλλο ? Τό τελευταίο πού μέ οδηγεί στήν ιδιογόμωση είναι η καταστροφή κάνης αυτογεμούς πού έκανε ατελή καύση στό δεύτερο φυσίγγι αφήνοντας τόν συγκεντρωτήρα στήν κάνη κ τό τρίτο πού όπλισε χειροκίνητα βρήκε εμπόδιο μέ αποτέλεσμα νά γίνει τό φούσκωμα ! Υ.Γ 100% ήταν φυσίγγι μέ πλαστικό κυάθιο κ όχι μέ μάλλινη-χαρτοπολτό ! Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #83416

    Εδώ κ καιρό μού έχει καρφωθεί η ιδέα νά αποκτήσω τουφέκι μέ αυλό 19,6 πού υπάρχει στήν εδώ αγορά κ χθές έκανα πειράματα μέ διάφορα τσόκ ώστε νά δώ τήν χωριτηκότητα διαφόρων αυλών μέ νούμερο σκαγιών Ιταλικό 3 δηλαδή 3,3χιλ. ! Παλιότερα είχα κάνει τό ίδιο μέ 2,8 κ 3,1. Αφού μετρήσω τό στόμιο ή τό κάτω μέρος τού τσόκ σημειώνω τά χιλιοστά κ τοποθετώντας μάλλινη τάπα μέ τρόπο πού νά αφήνει μιά στρώση σφαιριδίων κάνω τό ίδιο σέ όλες τίς διαμέτρους,18,2 – 18,7 – 19,2 -19,6 . Είναι εντυπωσιακό ειδικά στά ψιλά σκάγια τά πόσα γλυτώνουν τίς τριβές στά τοιχώματα τής κάνης ακόμη κ μέ διαφορά 4/10. Στίς μεγάλες δέ διευρήνσεις μέ μεγέθη πού κρατούν επαρκή κινητική ενέργεια γιά καταβολή ανθεκτικών πτηνών τό νά σωθούν 40-50 θαρρώ είναι καλό ζητούμενο μιά κ πέρα από περισσότερα ακαίραια η άτρακτος νά είναι περισσότερο μαζεμένη άρα κ πολύ αποτελεσματική η τουφεκιά μας σέ όλες τίς παραμέτρους. Ενας λόγος πέρα από τό οτι στίς ΗΠΑ χρησημοποιείται αρκετά ο 19,6 από βαλτοκυνηγούς-αγριογαλίστες ήταν η ανακάλυψη μέσο μελέτης γιά Αγγλικό τουφέκι πού ενώ δεχόταν φυσίγγια cal 12 τό εσωτερικό τής κάνης πλησίαζε τό cal 10 χωρίς νά υπάρχει σοβαρό θέμα μέ τήν διαφυγή αερίων κ οτι επιπτώσεις φέρνει μιά τέτοια περίπτωση. Μέ ψάξιμο σέ συγκεντρωτήρες κ ίσως πραγματικές μάλλινες, ακόμη κ σέ έτοιμα πυρομαχικά δέν αποκλείεται νά δώ πετυχημένες αποτυπώσεις στόν πίνακα (έχω βέβαια τήν εμπειρία-μαρτυρία τού Xiro πού πρωτοπόρησε) κ τήν ελπίδα γιά άμμεσες καταβολές ! Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #83425

    Χρήστο,

    Τα Mossberg με κάνες διευρυμένου αυλού, έχουν διάμετρο 19.68 χιλ. (.775″).

    Λευτέρης.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 196 έως 210 (από 1,737 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων