Baikal Club

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 796 έως 810 (από 1,043 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #422572

    πηγα και τα επωμισα σημερα θα μεινω στο βαικαλ ….πολλοι παραγωντες υπερ του αλλα δεν κρυβω οτι μου αρεσε το α300………….εκανα ομως ενα μεγαλο πολυ μεγαλο λαθος επωμισα ενα μεταχειρισμενο (ελαχιστα) remington 1100 competition kai το ερωτευτικα αλλη φαση επωμισης ζυγισμα 76 cm καννη 5 τσοκακια βριλευ αλλα μονο 70 αρα θαλαμη τρελοσ ερωτας κ τιμη 1000 εουρα το οπλο μου εκατσε με την μια στον ωμο …………ευχαρηστω κ παλι φιλε μου

    Kαι που να το δεις σε δραση ……χαχαχα,κοντακι μαγικο,οπως ελεγε και ο συγχωρεμενος ο Νικητοπουλος,το Ρεμινγκτον φτιαχτηκε για να σκοτωνει,βαρυ αλλα αξιζει.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    vaggelisbaikal-brow στις #422574

    μαλλον δεν κλωτσαει καθολου απο οτι καταλαβαινω…σκοπευτικα σκαγια ριχνει? αν βρω τα ευρος με ψηνει να το παρω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    JohnKont στις #423814

    Νέος και εγώ στο club σας χαιρετώ και εύχομαι ότι καλύτερο σε όλους.

    Μόλις πριν μερικές μέρες πήρα ένα 16άρι πλαγιόκανο με 70 πόντους κάννη του 1951. Δεν γνωρίζω τίποτα για αυτό το όπλο αλλά μόλις το έπιασα στα χέρια είχαμε μια πολύ ιδιαίτερη επικοινωνία και έτσι τώρα δηλώνω ευτυχής κάτοχος.

    Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι αγοράστηκε στην Τασκένδη και ένας φίλος μου είπε ότι έχει κλειδί greener.

     

    Σας χαιρετώ λοιπόν και εύχομαι να τα λέμε συχνά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    gcreator στις #423858

    Καλορίζικο φίλε! Καλή αγορά ειδικά αν είναι σε πολύ καλή κατάσταση θα το ευχαριστηθείς!

    Αλήθεια είναι ΤΟΖ ή BAikal?

    Ρωτάω γιατί είχαν εισαχθεί πολλά ρωσικα όπλα τη δεκατια του 60 από Τασκενδη και κυρίως ΤΟΖ.

    Σχεδόν όλα εισήχθησαν  από ¨Ελληνες πολιτικούς πρόσφυγες (κομμουνιστές) που είχαν καταφύγει στην Τασκένδη το 1949  διωκόμενοι κατα τη λήξη (και πριν) του εμφύλιου πολέμου.

    ¨Ενα τέτοιο έχω και εγώ (απο τον παππού μου) ΤΟΖ 16αρι με κοκόρια και πραγματικες φωτιές.

    Ευχομαι και πάλι καλορίζικο!

    Η εύρεση φυσιγγιών θα σε δυσκολέψει λίγο καθότι  δεν υπάρχουν πολλές εταιρίες (2-3) και αυτές οι λίγες είναι ακριβές(8ευρώ τα φθηνότερα). Παρόλα αυτά είναι ένα εξαιρετικο διαμέτρημα το 16αρι(προσωπική γνώμη ).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    piatrop στις #423923

    Γεια σας και από μένα. Έχω εδώ και δυο χρόνια ένα baikal mp27 em1c sporting. To όπλο το αγόρασα αποκλειστικά για το σκοπευτήριο. Σήμερα λοιπόν ύστερα ακριβώς από δύο χρόνια συνέβει το εξής. Φθάρηκε το χείλος του εξολκέα με αποτέλεσμα το φυσίγγι να περάσει τον εξολκέα και να σφηνωθεί στην θαλάμη. Λοιπόν αυτό που έχω να πω είναι ότι πληρώσουμε παίρνουμε. Δεν λέω μπορεί να είναι σκυλιά απο οτι λένε στο κυνήγι, (μάλλον για να ρίχνουν καμμια 200 φυσίγγια το χρόνο) αλλά για 4000 φυσίγγια που ρίχνω εγώ δεν κάνει. Δεν νοείτε αυτή η φθορά. Σε κανένα άλλο όπλο στο σκοπευτήριο με πολύ περισσότερα χρόνια από το δικό μου και με πολλή περισσότερες ν τουφεκιές δεν συνέβει αυτό. Και μη μου πείτε αστοχία υλικού γιατί δεν το δέχομαι. Αυτό που πιστεύω εγώ είναι οι είχε κατασκευαστικη ατέλεια από την αρχή και εγώ λόγω απειρίας μου δεν το αντελήφθην. Οπως και να έχει πρέπει να αγοράσω καινούργιο εξολκέα. Ξέρει κανεις σας που μπορώ να προμηθευτώ και σε πια τιμή περίπου κυμαίνονται;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #423981

    O κολλητός μου έχει ένα Baikal σαν το δικό σου, αλλά το απλό, όχι το sporting. 1 και 3 άστρα σταθερά, μονοσκάνδαλο, αυτόματοι εξολκείς. Λίγο πριν λήξει η εγγύηση του ενός έτους, το όπλο δεν έριχνε την δεύτερη τουφεκιά. Του κολλούσε η σκανδάλη. Το έστειλε, το έφτιαξαν και μετά από ένα μήνα, ενώ έριχνε και τις δυο τουφεκιές, ο ένας εξολκέας (νομίζω της επάνω κάννης) δεν του πετούσε το φυσίγγι. Το όπλο το αγόρασε καινούριο και το φρόντιζε σαν τα μάτια του ενώ δεν είχε ρίξει πάνω από 20 άντε 25 κουτιά φυσίγγια. Νομίζω ότι αφού ασχολείσαι με το σκοπευτήριο, στο οποίο οι απιτήσεις σε φυσίγγια είναι μεγάλες, δεν θα έπρεπε να επιλέξεις αυτό το όπλο. Εύχομαι να λύσεις το πρόβλημα και να μην σου ξανατύχει κάποιο άλλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #424204

    Λοιπόν παίδες όντας παλιός Baikalάκιας που έχει  κάνει ήδη customize σε ένα  ΙΖ27 – τώρα ετοιμάζω το 2o  – επιτρέψτε μου να πω την άποψή μου.

    Δεν είναι τυχαίο ότι όλοι οι γκουρού της οπλογνωσίας –  Κυπρίδημος , Χατζιώτης, Αιγινίτης κλπ. – εξυμνούν τα όπλα αυτά, αλλά επιμένουν  ότι πρέπει να τα παίρνουμε με όσο το δυνατόν λιγότερους αυτοματισμούς . Είναι όντως σκυλιά αλλά πρέπει να τα παίρνουμε γενικά όσο το δυνατόν πιο απλά  (δισκάνδαλα, με απλούς εξωλκείς
    κλπ) επειδή στους αυτοματισμούς αυτούς παίζει σημαντικό ρόλο το φινίρισμα και η τελική ποιότητα κατεργασίας  για τα οποία η BAIKAL δεν φημίζεται .

    Εγώ από το 1ο μου ΙΖ27 – είναι αυτό που έχω στο avatar μου – είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν μου παρουσίασε  κανένα πρόβλημα αλλά  είναι ότι πιο απλό υπάρχει – δισκάνδαλο, απλοί εξωλκείς, σταθερά τσοκ  – και δεν το χρησιμοποίησα σε σκοπευτήριο όπου οι απαιτήσεις είναι υψηλές αν και πιστεύω ότι και εκεί δεν θα είχα πρόβλημα μόνο και μόνο επειδή τάχει   όλα  απλά.

    Τώρα γιατί πήρα 2ο ; πιστεύω ότι και με τα όπλα ισχύει ότι με το 1ο μαθαίνεις και έτσι πετυχαίνεις το 2ο . Επίσης το βρήκα ευκαιρία  440€ καινούριο. Στο 1ο μου όπλο λοιπόν με πειράζουν πολύ τα σφιχτά σταθερά τσοκ . Με τα διασποράς ασχολήθηκα αλλά δεν ικανοποιήθηκα ίσως θέλει παραπάνω ψάξιμο. Γι αυτό λοιπόν  πήρα το 2ο  που έχει εναλλάξιμα τσοκ.  Εχει όμως και αυτόματους εξωλκείς που συμφωνα με τα παραπάνω είναι μειονέκτημα… αυτό όμως διορθώνεται αφ’ ενός γιατί με την περιστροφή μίας βίδας καταργούνται, αφ’ ετέρου γιατί τους εξολκείς τους βγάζεις, λειαίνεις τους οδηγούς , κόβεις 1 με 2 σπείρες τα ελατήρια και δουλεύουνε πιο γλυκά και με λιγότερες πιθανότητες βλάβης, δεδομένου ότι τα προβλήματα βγαίνουν από την δύναμη των ελατηρίων και από την κακή ποιότητα της επιφάνειας των οδηγών των εξωλκέων .

    Eδώ μπορείτε να δείτε τι μου απάντησε ο Κυπρίδημος σε ανάλογη ερώτησή μου και έχει και βιντεάκι με το πως γίνεται η δουλειά.

    http://www.oplognosia.com/ea/ea179.php

    Γενικά παρότι είμαι κάτοχος και ενός Β525 πιστεύω με το 2ο ΙΖ27 θα κάνω απ’ εδώ και πέρα όλα τα κυνήγια μου και δεν θα το λυπάμαι κιόλας.

    Ελπίζω να βοήθησα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    piatrop στις #424212

    Φίλε μου πραγματικά βοήθησες με αυτά που είπες και συμφωνώ μαζί σου απόλυτα. Όντως τα baikal θεωρούνται τίμια όπλα για την τιμή τους και όταν εγώ έψαχνα να βρω ένα φθηνό σκοπευτικό όλοι σχεδόν μου πρότειναν baikal sporting. Τώρα όσον αφορά φινιρίσματα όντως είναι χάλια όπως επίσης και η κατεργασία των οδηγών των εξολκέων από την φρέζα την εργοστασιακή. Μπας η περίπτωσή το πήγα σήμερα στον οπλουργό τον Κύριο Αντωνάκο ο οποίος πραγματικά ασχολήθηκε με το πρόβλημα μου, ο άνθρωπος διόρθωσε τον εξολκέα γιατί είχε στραβώσει κάπως και τον επανέφερε να είναι και πάλι λειτουργικός μου είπε όμως ότι μπορεί να ξανασυμβεί και σε αυτήν την περίπτωση θα πάω για καινούργιο εξολκέα. Το στράβωμα του εξολκέα μάλλον συνέβει την ώρα που σφήνωσε το φυσίγγι στην θαλάμη και προσπάθησα να το κλείσω. Πάντως αυτό που παρατήρησε είναι ότι ο οδηγός του εξολκέα της κάτω κάννης έχει περισσότερο τζόγο από ότι πρέπει και μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα που φεύγει από τα κέντρα του. Αυτό είναι κατασκευαστική ατέλεια από την αρχή. Άλλα διορθώνεται. Μου είπε όμως και το άλλο ότι μπορεί να ρίξω και 10000 φυσίγγια και να μην συμβεί τίποτα. Το παρακολουθώ και το βλέπω. Ελπίζω να είναι μόνον αυτό και να μην ξανασυμβεί κάτι άλλο. Α και κάτι ακόμη δεν θέλησε να πάρει χρήματα παρόλο που ασχολήθηκε μισή ώρα περίπου. Τι να πω τον ευχαριστώ πολύ. Σας ευχαριστώ πολύ και εσάς που με βοηθήσατε με τις συμβουλές σας και τις γνώσεις σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    orlon στις #424224

    BAIKALAS wrote:

    piperman wrote:
    Για αρχή http://w.pstatic.gr/bp/4611686018432263829/3yJsB.jpg Θα στρώσει σιγά σιγά,βάλε έναν άδειο κάλυκα μέσα και άστην κανα δυο μέρες. WFKS (World Federation of Kalikakia Shooting) http://www.wfks.gr

    sS.O.S Μη βάλεις αδειο κάλυκα γιατι θα σου κωλήσει και δεν θα βγαίνει.Το εχω πάθει με την δικιά μου(baikal mp 153).

    Το δοκίμασα ήδη και σ” εμένα δούλεψε, πράγματι! Ωστόσο, χρειάστηκαν παραπάνω από μια-δυό μέρες. Και τώρα, όχι ότι μαλάκωσε τελείως, αλλά η αντίσταση έχει έρθει σε λογικά πλέον επίπεδα για καινούριο όπλο.

    Επανερχόμενος στο θέμα, αναρωτιέμαι αν μια ελάχιστη μείωση του μήκους του ελατηρίου της αποθήκης θα είχε αποτέλεσμα, χωρίς, όμως, να προκαλέσει πρόβλημα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #424358

    orlon wrote:

    BAIKALAS wrote:

    piperman wrote:
    Για αρχή http://w.pstatic.gr/bp/4611686018432263829/3yJsB.jpg Θα στρώσει σιγά σιγά,βάλε έναν άδειο κάλυκα μέσα και άστην κανα δυο μέρες. WFKS (World Federation of Kalikakia Shooting) http://www.wfks.gr

    sS.O.S Μη βάλεις αδειο κάλυκα γιατι θα σου κωλήσει και δεν θα βγαίνει.Το εχω πάθει με την δικιά μου(baikal mp 153).

    Το δοκίμασα ήδη και σ” εμένα δούλεψε, πράγματι! Ωστόσο, χρειάστηκαν παραπάνω από μια-δυό μέρες. Και τώρα, όχι ότι μαλάκωσε τελείως, αλλά η αντίσταση έχει έρθει σε λογικά πλέον επίπεδα για καινούριο όπλο.

    Επανερχόμενος στο θέμα, αναρωτιέμαι αν μια ελάχιστη μείωση του μήκους του ελατηρίου της αποθήκης θα είχε αποτέλεσμα, χωρίς, όμως, να προκαλέσει πρόβλημα…

    To ελατηριο της αποθηκης πρεπει να εχει μια ορισμενη προφορτηση για να λειτουργη κανονικα,αν εισαι μεσα σε αυτα τα πλαισια δεν θα υπαρχη προβλημα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    piatrop στις #424769

    Παιδιά καλησπέρα. Όπως έχω ξαναπεί στο παρελθόν έχω το baikal sporting MP27 EM-1c μονοσκάνδαλο με αυτόματους εξολκείς. Τι πρέπει να κάνω για να γίνουν οι εξολκείς απλοί; Θέλω όταν είμαι στο σκοπευτήριο και ανοίγω το όπλο να μην πετάγονται για να μπορώ να τους μαζεύω καθώς σαν νέος ιδιογομωτής θέλω να τους ξαναγεμίζω. Σας ευχαριστώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #424896

    Δεν ξέρω αν ειναι το κόλπο ίδιο σε ολα τα BAIKAL – μαλλον είναι- στο δικό μου ΙΖ27 όπως λέει και το manual, γυρίζεις τις 2 βίδες που βρίσκονται στις 2 καμπύλες  στο κάτω μπροστά μέρος της βάσης- θα τις βρεις δεν έχει και άλλες εμφανείς βίδες η βάση – κατα 90 μοίρες και φέρνεις την εγκοπή τους απο κάθετη που είναι τώρα σε παράλληλη θέση ως προς το αξονα των καννων. Δεν πιστευω να είναι διαφορετικά στο μονοσκάνδαλο … Απλά οι εγκοπές από τις βίδες είναι λίγο φαρδειές .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    piatrop στις #425075

    Δεν ξέρω αν ειναι το κόλπο ίδιο σε ολα τα BAIKAL – μαλλον είναι- στο δικό μου ΙΖ27 όπως λέει και το manual, γυρίζεις τις 2 βίδες που βρίσκονται στις 2 καμπύλες στο κάτω μπροστά μέρος της βάσης- θα τις βρεις δεν έχει και άλλες εμφανείς βίδες η βάση – κατα 90 μοίρες και φέρνεις την εγκοπή τους απο κάθετη που είναι τώρα σε παράλληλη θέση ως προς το αξονα των καννων. Δεν πιστευω να είναι διαφορετικά στο μονοσκάνδαλο … Απλά οι εγκοπές από τις βίδες είναι λίγο φαρδειές .

    Λοιπόν έτσι ακριβώς ειναι και στο δικό μου εκανα αυτο που μου είπες και οντως εγιναν απλοι. Σήμερα ημουν κύριος στο σκοπευτήριο δεν έκανα σκουπιδια καθόλου χαχαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/04/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    iraklis2010 στις #425328

    Kyrmitsos wrote:
    Δεν ξέρω αν ειναι το κόλπο ίδιο σε ολα τα BAIKAL – μαλλον είναι- στο δικό μου ΙΖ27 όπως λέει και το manual, γυρίζεις τις 2 βίδες που βρίσκονται στις 2 καμπύλες στο κάτω μπροστά μέρος της βάσης- θα τις βρεις δεν έχει και άλλες εμφανείς βίδες η βάση – κατα 90 μοίρες και φέρνεις την εγκοπή τους απο κάθετη που είναι τώρα σε παράλληλη θέση ως προς το αξονα των καννων. Δεν πιστευω να είναι διαφορετικά στο μονοσκάνδαλο … Απλά οι εγκοπές από τις βίδες είναι λίγο φαρδειές .

    Λοιπόν έτσι ακριβώς ειναι και στο δικό μου εκανα αυτο που μου είπες και οντως εγιναν απλοι. Σήμερα ημουν κύριος στο σκοπευτήριο δεν έκανα σκουπιδια καθόλου χαχαχαχα

    Δηλαδη δεν εσπασες ουτε ενα πιατο????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    piatrop στις #425336

    piatrop wrote:

    Kyrmitsos wrote:
    Δεν ξέρω αν ειναι το κόλπο ίδιο σε ολα τα BAIKAL – μαλλον είναι- στο δικό μου ΙΖ27 όπως λέει και το manual, γυρίζεις τις 2 βίδες που βρίσκονται στις 2 καμπύλες στο κάτω μπροστά μέρος της βάσης- θα τις βρεις δεν έχει και άλλες εμφανείς βίδες η βάση – κατα 90 μοίρες και φέρνεις την εγκοπή τους απο κάθετη που είναι τώρα σε παράλληλη θέση ως προς το αξονα των καννων. Δεν πιστευω να είναι διαφορετικά στο μονοσκάνδαλο … Απλά οι εγκοπές από τις βίδες είναι λίγο φαρδειές .

    Λοιπόν έτσι ακριβώς ειναι και στο δικό μου εκανα αυτο που μου είπες και οντως εγιναν απλοι. Σήμερα ημουν κύριος στο σκοπευτήριο δεν έκανα σκουπιδια καθόλου χαχαχαχα

    Δηλαδη δεν εσπασες ουτε ενα πιατο????

    20 στα 25 και 18 στα 25 από αυτήν την άποψη έκανα σκουπίδια.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 796 έως 810 (από 1,043 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων