ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 22,216 έως 22,230 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #402412

    Ενα φυσιγγάκι που θα βοηθήσει αρκετά να καταλαβαίνουμε που πάει η τουφεκιά μας, το παραθέτω εδώ με αφορμή τις συζητήσεις γύρω απο το ωραίο βίντεο του Altair Lusso

    καλη  φαση


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #402419

    2 ωρες χαλαρο περπατημα 9 τσιχλιτσες,τωρα που η πιτσιρικα μπαινει στο νοημα για το τι ψαχνει ολα ειναι πιο ευκολα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    929
    geo-benelli στις #402438

    Αν δανειστώ την κάμερα το Σ/Κ θα βάλω το full πάνω να δούμε εκπληκτικά καπνίσματα…Γιώργο πιστεύω πως αν είχες Πυρκάλ μαύρο ολα τα πουλιά θα έπεφταν ξερά..Ξέρουμε οτι τα πυρκαλ με κρυο είναι παναγιά βοήθα..

    εσυ φιλαρακι με το full……προσεχε μη σκισεις κανα καλσον!!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    929
    geo-benelli στις #402443

    geo-benelli wrote:
    γιωργη πολυ ωραιο το βιντεακι .θαυμασιο!!! για της ντουφεκιες θα το δω 2-3 φορες ακομα και θα βγαλω πορισμα!! : τωρα στο θεμα μας…….ρε σεις αμα εριχνα εγω με το benelli και τα τραυματιζα θα λεγατε ολα αυτα τα γνωστα-(δεν σκωτονουν,κτλ,κτλ)!! τωρα που εριχνες με το beretta και τα τραυματιζες εφταιγε ο καιρος? το φυσιγγι?…….μα καλα τι εγινε αφου τα beretta σκωτονουν!!!! αλλα ξεχασα παντου υπαρχει ενας μυθος!!!! BENELLI M2 LEFT (BLACK GYN) Κ.Σ-ΑΧΑΡΝΩΝ
    ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΠΩΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ…..!!!!

    Που είσαι Γιώργο; Το πόρισμα σου το περιμένω με αγωνία … , είσαι σκοπευτής και έχουν σημασία τα λεγόμενα σου ! Στο θέμα μας τώρα, δεν παραπονέθηκα για τραυματισμένα πουλιά. Άκου πως έχουν τα πράγματα. Επειδή φέτος η χρονιά στην τσίχλα όπως όλοι γνωρίζουμε είναι μακράν η χειρότερη από ότι θυμάμαι τα χρόνια που κυνηγάω, δεν είχα δώσει την απαιτούμενη προσοχή στα φυσίγγια. Τι εννοώ, ερχόταν ένας φίλος μου έλεγε, πάρε να δοκιμάσεις αυτά, ερχόταν ο άλλος πάρε από αυτά, πήγαινα σκοπευτήριο έμενε ένα κουτί σκοπευτικά. Ήρθε λοιπόν κάποια στιγμή και γέμισε μια φυσιγγιοθήκη με 10 ειδών φυσίγγια. Πηγαίναμε για τσίχλες και ξέροντας ότι δεν θα ρίξω πάνω από 10 φυσίγγια, δεν έδινα καμιά σημασία και έβαζα μέσα ότι νά ναι. Προχθές λοιπόν έβαλα μια γεμισιά από κάποια φυσίγγια που δεν μου έχουν γεμίσει και πολύ το μάτι αλλά το έκανα με το σκεφτικό που σου είπα παραπάνω. Όταν είδα ότι τα πρώτα 2-3 πουλιά το σκεφτόνταουσαν πολύ να πέσουν ή φεύγαν γυμνά από πούπουλα και αφού είδα ότι θα ήταν καλούτσικη μέρα σχετκά με τις προηγούμενες, σκεφτηκα να βάλω τα αγαπημένα μου Euromix και τα προβλήματα σταμάτησαν.Μόνο μία τσίχλα έπεσε ζωντανή και αυτή είχε άκρη-άκρη σπασμένο φτερό. Σου μιλάω σταράτα, από τότε που πήρα την Urica ξέχασα τι σημαίνει ζωντανό πουλί. Να το ξεπουπουλιάσω και να φύγει, ναι, τις μέρες με υγρασία γίνεται. Ότι όμως πέσει ακόμα και αν αργήσει λίγο να το αποφασίσει, πέφτει σέκο. Μπορεί καμιά φορά να δείχνουν μερικά πουλιά ότι πέφτουν ζωντανά αλλά μόλις ακουμπήσουν στο έδαφος, τα βρίσκω ψόφια. Προχθές για την ακρίβεια, κρέμασα 13 τσίχλες και ακόμα 3 που δεν βρήκα, η μία έπεσε ζωντανή όπως είπα παραπάνω, ακόμα και η πρώτη στο βίντεο, όταν την έπιασα στα χέρια μου είχε ψοφίσει. Αυτά, με όση ειλικρίνια διαθέτω Υ.Γ. Εσύ βρε μπαγάσα από το βίντεο διαπίστωσες ότι τα πουλιά πέφταν ζωντανά;

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    ρε γιωργη αν καταλαβα καλα εσυ δεν ειπες οτι ειχες προβλημα στην αρχη?? 🙄

    στο πορισμα τωρα και θελω να δωσεις μεγαλη προσοχη!! :mrgreen: 😛

    χωρις να το αναλυσω εις βαθος θα σου πω πως εισαι -( απο πανω και λιγο ποιο μπροστα απο αυτο που πρεπει, και κατι με την επωμιση εχεις ενα θεμα)!!!

    εχω και μια απορια : ντουφεκας διοφθαλμα η κλεινεις το ενα ματι στη πορεια??

    γιατι ετσι που το βλεπω ειναι λες και εχει προβλημα η σκανδαλη και δεν πατας εκει που πρεπει!! 😕 😯

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2285
    PANOUTSOS στις #402445

    Ωραίο το βιντεο.. Γιώργο

    Η πλάκα μας έγινε, το κέφι μας, μπηκαν πουλάκια στην τσάντα κι όλα καλά..

    Τα φουσέκια δεν ήταν στα κέφια των εκεινη την μέρα και οι ζωντανές για μένα η πλειοψηφεία…

    να μαι ειλικρινής ομως δε με απασχολεί στο τέλος αν είναι με αίμα , ζωντανες  ή όχι…. μόνο εκεινη την ώρα μπινελικώνω… μετα περνάει χα χα χα

    όπως και δε με νοιάζει αν είμαι πίσω, μπροστά, πάνω ή κάτω… κεφάρουμε;  κάνουμε χαβαλέ; ρίχνουμε τα σμπάρα μας; μα κυρίως είμαστε με τους συγκυνηγους που γουστάρουμε .&-

    Tα παραπάνω δε σημαίνουν ότι κατακρινω τα παιδιά που την ψάχνουν  κλπ κλπ.. άλλωστε και γι αυτο υπάρχει το φόρουμ…

    @Kapnas 125+25 +  άλλα τόσα 😛  πάντα πρεπει να είσαι κούκλος στο κυνήγι αφού το ξέρεις 😛

    καμια κίχλη φάνηκε;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    929
    geo-benelli στις #402450

    Ωραίο το βιντεο.. Γιώργο Η πλάκα μας έγινε, το κέφι μας, μπηκαν πουλάκια στην τσάντα κι όλα καλά.. Τα φουσέκια δεν ήταν στα κέφια των εκεινη την μέρα και οι ζωντανές για μένα η πλειοψηφεία… να μαι ειλικρινής ομως δε με απασχολεί στο τέλος αν είναι με αίμα , ζωντανες ή όχι…. μόνο εκεινη την ώρα μπινελικώνω… μετα περνάει χα χα χα όπως και δε με νοιάζει αν είμαι πίσω, μπροστά, πάνω ή κάτω… κεφάρουμε; κάνουμε χαβαλέ; ρίχνουμε τα σμπάρα μας; μα κυρίως είμαστε με τους συγκυνηγους που γουστάρουμε .&- Tα παραπάνω δε σημαίνουν ότι κατακρινω τα παιδιά που την ψάχνουν κλπ κλπ.. άλλωστε και γι αυτο υπάρχει το φόρουμ… @Kapnas 125+25 + άλλα τόσα πάντα πρεπει να είσαι κούκλος στο κυνήγι αφού το ξέρεις καμια κίχλη φάνηκε;

    Beretta A 301
    Beretta AL 391 light
    Benelli Vinci

    ετσι ειναι πανο!!! συνφωνω μαζι σου απολυτα!! αυτο ειναι το κυνηγι!! (η παρεα-χαβαλες-διασκεδαση)!!!!

    μαθε τα παιδακια (τα 2 με της berettes) μπαλιτσα!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #402454

    PANOUTSOS wrote:
    Ωραίο το βιντεο.. Γιώργο Η πλάκα μας έγινε, το κέφι μας, μπηκαν πουλάκια στην τσάντα κι όλα καλά.. Τα φουσέκια δεν ήταν στα κέφια των εκεινη την μέρα και οι ζωντανές για μένα η πλειοψηφεία… να μαι ειλικρινής ομως δε με απασχολεί στο τέλος αν είναι με αίμα , ζωντανες ή όχι…. μόνο εκεινη την ώρα μπινελικώνω… μετα περνάει χα χα χα όπως και δε με νοιάζει αν είμαι πίσω, μπροστά, πάνω ή κάτω… κεφάρουμε; κάνουμε χαβαλέ; ρίχνουμε τα σμπάρα μας; μα κυρίως είμαστε με τους συγκυνηγους που γουστάρουμε .&- Tα παραπάνω δε σημαίνουν ότι κατακρινω τα παιδιά που την ψάχνουν κλπ κλπ.. άλλωστε και γι αυτο υπάρχει το φόρουμ… @Kapnas 125+25 + άλλα τόσα πάντα πρεπει να είσαι κούκλος στο κυνήγι αφού το ξέρεις καμια κίχλη φάνηκε; Beretta A 301
    Beretta AL 391 light
    Benelli Vinci

    ετσι ειναι πανο!!! συνφωνω μαζι σου απολυτα!! αυτο ειναι το κυνηγι!! (η παρεα-χαβαλες-διασκεδαση)!!!! μαθε τα παιδακια (τα 2 με της berettes) μπαλιτσα!!!!!

    BENELLI M2 LEFT (BLACK GYN) Κ.Σ-ΑΧΑΡΝΩΝ
    ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΠΩΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ…..!!!!

     

    Tsss ρε ΟΥΤΣΟΥΚΟ… :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    axion στις #402457

    Καλησπερα ,τον αυλο της καννης εχετε ξεχασει για αναλυση.

    😉 😉 ;-)τον φαγατε τον ανθρωπο <<καλοπροαιρετα παντα>>

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2285
    PANOUTSOS στις #402462

    PANOUTSOS wrote:
    Ωραίο το βιντεο.. Γιώργο Η πλάκα μας έγινε, το κέφι μας, μπηκαν πουλάκια στην τσάντα κι όλα καλά.. Τα φουσέκια δεν ήταν στα κέφια των εκεινη την μέρα και οι ζωντανές για μένα η πλειοψηφεία… να μαι ειλικρινής ομως δε με απασχολεί στο τέλος αν είναι με αίμα , ζωντανες ή όχι…. μόνο εκεινη την ώρα μπινελικώνω… μετα περνάει χα χα χα όπως και δε με νοιάζει αν είμαι πίσω, μπροστά, πάνω ή κάτω… κεφάρουμε; κάνουμε χαβαλέ; ρίχνουμε τα σμπάρα μας; μα κυρίως είμαστε με τους συγκυνηγους που γουστάρουμε .&- Tα παραπάνω δε σημαίνουν ότι κατακρινω τα παιδιά που την ψάχνουν κλπ κλπ.. άλλωστε και γι αυτο υπάρχει το φόρουμ… @Kapnas 125+25 + άλλα τόσα πάντα πρεπει να είσαι κούκλος στο κυνήγι αφού το ξέρεις καμια κίχλη φάνηκε; Beretta A 301
    Beretta AL 391 light
    Benelli Vinci

    ετσι ειναι πανο!!! συνφωνω μαζι σου απολυτα!! αυτο ειναι το κυνηγι!! (η παρεα-χαβαλες-διασκεδαση)!!!! μαθε τα παιδακια (τα 2 με της berettes) μπαλιτσα!!!!!

    BENELLI M2 LEFT (BLACK GYN) Κ.Σ-ΑΧΑΡΝΩΝ
    ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΠΩΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ…..!!!!

    Το κατέχουν το άθλημα τα παιδάκια  φίλε Γιώργο  😉 😛

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    184
    takis1976 στις #402485

    ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ,ΔΥΟ ΑΤΟΜΑ 1 ΤΣΙΧΛΑ!!Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΧΡΟΝΙΑ ΤΣΙΧΛΑΣ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #402494

    καλησπερα .τα παδια ανεβασαν ενα ωραιο βιντεακι με τουφεκιες στην τσιχλα που ολοι μας εχουμε επαναλαβει απειρες φορες.μη το πολυαναλυουμε.η βλητικη του λειοκανου ειναι σαν της γυναικας τη καρδια ΑΒΥΣΣΟΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    411
    Menios στις #402516

    ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ,ΔΥΟ ΑΤΟΜΑ 1 ΤΣΙΧΛΑ!!Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΧΡΟΝΙΑ ΤΣΙΧΛΑΣ!!!

    Και εγώ από τα Μέγαρα με 1  γύρισα , αλλά αφού ήμουν μόνος μου, είμαι καλύτερος. ,!

    αν βάλω δε και άλλη 1  που έπεσε κοψόφτερη και δεν την βρήκα, σας έσκισα !!!! 😆

     

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #402524

    Eγω παντως τις μονες τσιχλες που εχω δει τις τελευταιες μερες ειναι στο βιντεακι σου, και στο Hobbit που ειδα χτες το βραδι. Ερωτηση: Στις δυο τρεις πρωτες τουφεκιες, φαινεται το βυσμα που φευγει, ή με γελουν τα ματια μου;

    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    Φαίνεται φίλε σε πολλές περιπτώσεις, μην πω στις περισσότερες. Γιατί σου κάνει εντύπωση; Εγώ τον συγκεντρωτήρα τον βλέπω σχεδόν πάντα και χωρίς την κάμερα.

    ρε γιωργη αν καταλαβα καλα εσυ δεν ειπες οτι ειχες προβλημα στην αρχη?? στο πορισμα τωρα και θελω να δωσεις μεγαλη προσοχη!! χωρις να το αναλυσω εις βαθος θα σου πω πως εισαι -( απο πανω και λιγο ποιο μπροστα απο αυτο που πρεπει, και κατι με την επωμιση εχεις ενα θεμα)!!! εχω και μια απορια : ντουφεκας διοφθαλμα η κλεινεις το ενα ματι στη πορεια?? γιατι ετσι που το βλεπω ειναι λες και εχει προβλημα η σκανδαλη και δεν πατας εκει που πρεπει!!

    BENELLI M2 LEFT (BLACK GYN) Κ.Σ-ΑΧΑΡΝΩΝ
    ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΠΩΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ…..!!!!

    Άστο Γιώργο, μπλέξαμε τα μπούτια μας 😆 . Ναι όντως, δεν καταλαβα ότι αναφερώσουν στην αρχή. Διόφθαλμα πάντα, δεν έχει πρόβλημα η σκανδάλη, μάλλον εγώ το έχω το πρόβλημα … 😈 . Τα κωλόπαπα φταίνε, ονειρευομαι ότι τουφεκάω πάπιες εκείνη την ώρα και βάζω ανάλογες πρσκοπεύσεις 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    Mad-Man στις #402544

    victz wrote:
    Eγω παντως τις μονες τσιχλες που εχω δει τις τελευταιες μερες ειναι στο βιντεακι σου, και στο Hobbit που ειδα χτες το βραδι. Ερωτηση: Στις δυο τρεις πρωτες τουφεκιες, φαινεται το βυσμα που φευγει, ή με γελουν τα ματια μου; Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    Φαίνεται φίλε σε πολλές περιπτώσεις, μην πω στις περισσότερες. Γιατί σου κάνει εντύπωση; Εγώ τον συγκεντρωτήρα τον βλέπω σχεδόν πάντα και χωρίς την κάμερα.

     

     

    Ο συγκεντρωτήρας όπως λέει και ο φίλος ο altair φαίνεται αρκετά συχνά αλλα παρατηρείται

    συνήθως σε αργά φυσίγγια και μάλλον τέτοια έριχναν τα παιδιά αν κρίνω απο τις προσκοπέυσεις του βίντεο.

    Εγώ όποτε το επιτρέπουν οι συνθήκες κηνυγάω την τσίχλα με σκοπευτικά φυσίγγια και δεν τον βλέπω ποτέ αλλά

    όταν οι συνθήκες είναι τόσο δύσκολες όσο του βίντεο που αναγκαστικά ανεβαίνω λίγο σε γόμωση και επειδή τα φυσίγγια

    που χρησιμοποιώ για υγρασία και πολύ κρύο είναι σχετικά αργά τότε τον βλέπω.

     

    Υ.Γ.

    Την επόμενη εβδομάδα θα κατέβω στο ηράκλειο για μερικές μέρες , έχει κανείς να προτείνει κανένα μέρος

    κοντά σε ασήμι-πύργο-μεσοχωριό-αρκαλοχώρι για κανένα περπατητό ?

    Πουλιά δεν νομίζω να έχει αλλά να κάνουμε την βόλτα μας και αν είναι και κανένας απο εκεί κοντά θα χαρώ να γνωριστούμε.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    929
    geo-benelli στις #402593

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΧΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΙΚΑΝ ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΣΙΧΛΟΝ ΣΤΗΣ ΛΙΒΑΝΑΤΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΟΣΟ ΑΝ ΜΠΟΡΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΘΗ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΛΟ

    καλημερα. το καλητερο ειναι να πεταχτεις μια βολτα εως εκει και να  το επιβεβαιωσης ιδιος σομαση!!!! 😉

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 22,216 έως 22,230 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων