Καρτερι μπεκατσας

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 110 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #48084

    ΔΗΛΑΔΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Η “ΜΑΓΚΙΑ” ΣΤΟ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΣ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΤΣΕΠΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΟ ΣΚΥΛΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΔΗΛΑΔΗ. ΠΟΙΑ Η ΜΑΓΚΙΑ ΕΝΟΣ ΔΕΙΚΤΗ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΠΕΡ ΠΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΠΟΙΕΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ, ΤΟ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΡΕΧΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ 70-100 ΜΕΤΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΘΕΣΗ?? ΝΑ ΤΟΥΦΕΚΙΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ -ΠΟΥ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΡΑΥΜΑΤΙΖΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΣΚΥΛΟ-???? ΕΧΕΤΕ ΜΗΠΩΣ ΔΕΙ ΤΙΣ “ΕΚΑΤΟΜΒΕΣ” ΟΤΑΝ ΠΕΣΟΥΝ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ???

    ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΤΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ??? ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΕΝΑ ΚΑΡΤΕΡΙ ΓΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ??? ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΑΜΑ ΕΙΣΑΙ ΜΑΓΚΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΕΙΣ, ΔΙΚΑΙΩΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΔΥΟ- ΤΡΙΑ ΠΟΥΛΙΑ???

    ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ Ο ΔΕΙΚΤΗΣ ΔΥΣΚΟΛΙΑΣ ΣΤΗ ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ ΤΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ Ο ΙΔΙΟΣ ΑΝ ΟΧΙ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΠΑΠΙ Η ΜΙΑ ΤΣΙΧΛΑ ΣΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ.

    ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΠΙΤΗΔΙΟΙ ΜΕ ΒΙΟΠΟΡΙΣΤΙΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΕΧΟΥΝ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΕΙ ΤΟ ΡΟΜΑΝΤΙΣΜΟ ΜΑΣ ΚΑΙ “ΤΡΙΒΟΥΝ” ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ….. ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ….
    Η ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΑΥΡΙΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΑ ΣΩΣΤΑ ΟΡΙΑ ΘΗΡΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΕΧΝΑΣΜΑΤΑ/ΝΟΜΟΥΣ ΠΟΥ Ο ΚΑΘΕ ΙΔΙΟΤΕΛΗΣ/ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΠΟΥ ΕΞΥΠΕΡΕΤΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΘΕΣΠΙΖΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ ΣΑΝ ΝΟΜΟΥΣ.

    ΑΥΤΑ, ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ, ΚΥΝΗΓΟ/ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΣΑΣ.

    P/S: ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΠΡΟΤΡΕΞΟΥΝ, ΤΟΝΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΕΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΜΕ, ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΣ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΜΑΣ ΕΠΙΑΣΑΝ ΣΤΟ “ΥΠΝΟ” (ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ). ΑΣ ΤΟ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ, ΝΑ ΤΟ ΕΜΠΕΔΩΣΟΥΜΕ…… ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΟΥΜΕ…….

    ΦΙΛΙΚΑ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    125
    fidel στις #48088

    ΔΗΛΑΔΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Η “ΜΑΓΚΙΑ” ΣΤΟ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΣ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΤΣΕΠΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΟ ΣΚΥΛΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΔΗΛΑΔΗ. ΠΟΙΑ Η ΜΑΓΚΙΑ ΕΝΟΣ ΔΕΙΚΤΗ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΠΕΡ ΠΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΠΟΙΕΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ, ΤΟ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΡΕΧΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ 70-100 ΜΕΤΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΘΕΣΗ?? ΝΑ ΤΟΥΦΕΚΙΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ -ΠΟΥ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΡΑΥΜΑΤΙΖΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΣΚΥΛΟ-???? ΕΧΕΤΕ ΜΗΠΩΣ ΔΕΙ ΤΙΣ “ΕΚΑΤΟΜΒΕΣ” ΟΤΑΝ ΠΕΣΟΥΝ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ???

    ΣΥΓΝΩΜΗ ΦΙΛΕ ΑΛΕΧ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ..

    <<τρεχεις να παρεις θεση…>>

    πρωτον πολλες φορες δεν σε περιμενει..

    δευτερον δεν τις βρισκουμε στο ολυμπιακο σταδιο για να εχουμε ορατοτητα και επιλογες..

    τριτον οταν σπας τα ποδια σου σε βουνα και ρεματιες ωρες και βρισκεις μια μπαρμπασα που σε σταυρωνει και τελικα δεν την παιρνεις ελα να μου πεις οτι ειναι το διο να καθομαι στο καρτερι και να τις να βαραω …

    αγαπαμε το κυνηγι της μπεκατσας δεν παμε για κρεας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #338025

    Αλέξη φίλε μου, δεν μίλησε κανένας για “μαγκιά”.

    Αυτά που αναφέρεις (και μάλλον υποτιμητικά…γιατί;) είναι η “ομορφιά” στο κυνήγι της.

    Ξέρεις πόσο δύσκολο είναι να αποκτήσεις ένα σκυλί που να κάνει αυτά που περιγράφεις;

    Ποιος σου είπε ότι η”μεγάλη τσέπη” στο εξασφαλίζει;

    Ίσα ίσα, οι περισσότεροι που την κυνηγάμε δεν θα έλεγα ότι σπεύσαμε να πληρώσουμε μια περιουσία για τον “έτοιμο” σκύλο…όλοι μας κάποιο κουταβάκι μεγαλώνουμε με κόπους και θυσίες, για να το δούμε κάποια στιγμή να φερμάρει την “βασίλισσα του δάσους”.

    Και αυτή η στιγμή είναι υπέροχη φίλε μου…

    Υ.Γ.: Σε πολλά από όσα αναφέρεις παρακάτω, συμφωνούμε απόλυτα. Διαφωνώ όμως με τον τρόπο που διάλεξες να τα πεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #48091


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 16 Νοέμβριος 2004


    Έχουμε ξαναπεί ότι το καρτέρι της μπεκάτσας αποτελούσε παραδοσιακό τρόπο θήρευσης για τους κατοίκους της επαρχίας μέχρι που απαγορεύτηκε σχετικά πρόσφατα (πριν μια 20αετία νομίζω). Παρόλο που αποτελούσε παρανομία μόνο και μόνο από το γεγονός ότι απαγορεύεται το κυνήγι τις συγκεκριμένες ώρες, ήταν ανεκτό.

    Θεωρώ λοιπόν υποχρέωση μας τώρα που συνταξιοδοτούνται πλέον οι κυνηγοί εκέινης της εποχής να σταματήσει αυτό το “κυνήγι”…..  Όμως τότε ο κόσμος πείναγε και το θήραμα ήταν πολύ….

    ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ.. ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΤΟΜΑ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΞΕΧΑΣΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΡΟΦΕΨΑΝΕ ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΕΚΕΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ..ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΑ 80 ΤΟΥ..ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΝΕΩΤΕΡΟΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ???ΟΙ ΠΛΗΘΗΣΜΟΙ ΤΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΜΑΣ ΦΑΝΤΑΖΟΥΝ ΣΑΝ ΑΠΙΑΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΣΗΜΕΡΑ.. ΕΜΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ, ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΥΚΟΛΙΕΣ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ‘ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ’….

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #48095

    Φίλε Αλέξανδρε εδώ κάνεις φαουλ και επειδή μου αρέσει να τα λέω στα ίσα πιστεύω ότι μιλάς με γνόμωνα την προτίμηση σου στα καρτερίσια κυνήγια. Δεν είναι του παρόντος να αναλύσουμε εδώ τα περί κυνα-αγω, αλλά οι απόψεις μας δεν πρέπει να καθορίζονται απο τα κυνήγια που αρέσουν σε μας. 

    Όσοι κυνηγούν με σκυλιά, κάπου-κάπου θα πάνε για καμιά τσίχλα και ξέρουν τι είναι καρτέρι, όσοι όμως δεν έχουν σκύλο δεν μπορούν να καταλάβουν την ευχαρίστηση του κυνηγού σε μια φέρμα η σ΄ενα ξεφώλιασμα. Τέλος αυτοί που συμμετάσχουν σε κυνήγια με σκύλο αλλά δεν έχουν δικό τους, κοιμούνται και ονειρευονται το πότε θα αποκτήσουν.

    Σιγά σιγά όπως πάει το πράγμα δεν θα μπορεί να κυνηγήσει κανεις χωρίς σκύλο, ήδη τρυγόνια και φάσες αλλάζουν ρότα, η τσίχλα μας απόμεινε κι αυτή κάθε δυο χρόνια.
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #48096


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Justinian στίς 16 Νοέμβριος 2004


    [indent]

    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΝΕΩΤΕΡΟΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ???ΟΙ ΠΛΗΘΗΣΜΟΙ ΤΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΜΑΣ ΦΑΝΤΑΖΟΥΝ ΣΑΝ ΑΠΙΑΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΣΗΜΕΡΑ.. ΕΜΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ, ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΥΚΟΛΙΕΣ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ‘ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ’….

    [/indent]


    [/indent]

    Μπράβο φίλε μου…αυτό πρέπει να είναι το θέμα της συζήτησης μας κι όχι η υποθετική περίπτωση του υπερήλικα ή του ανήμπορου να περπατήσει. Αυτοί καλώς ή κακώς έτσι έμαθαν, κι όπως λέει κι ο λαός μας “πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι”.

    Εμείς όμως δεν έχουμε τέτοιες δικαιολογίες…

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #48099

    ΦΙΛΕ ΒΑΓΓΕΛΗ, ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΜΕΙΩΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΣΕΝΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΕΚΤΙΜΗΣΕΩΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΧΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ. ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ “ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ” ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΦΑΝΕΡΩΣΕΙ ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΕΝΤΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ ΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΤΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ. ΦΙΛΙΚΑ

    ΦΙΛΕ FIDEL, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΝΟΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΑΠΕΙΛΕΙΤΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΑΓΑΠΑ, ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΗΜΙΜΑΘΕΙΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ (ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΓΑΡΜΠΑ..). ΕΛΠΙΖΩ ΟΜΩΣ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΣΟΥ “ΧΤΥΠΗΣΑ ΛΙΓΟ ΤΟ ΚΑΜΠΑΝΑΚΙ” ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΙΧΑ ΣΑΝ ΣΚΟΠΟ. (ΣΚΥΛΟ ΔΕΝ ΕΧΩ, ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΤΡΕΥΩ ΚΑΙ ΣΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙΣ, ΕΠΙΣΗΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΜΕ ΣΚΥΛΟ ΦΕΡΜΑΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΜΕΙΝΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΜΕΝΟΣ….. ΔΗΛ. ΕΙΜΑΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ) ΦΙΛΙΚΑ

    ΦΙΛΕ ΚΩΣΤΑ, ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΑΘΟΣ ΟΠΩΣ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΛΕΓΑΜΕ ΣΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΑΠΡΙΛΗ ΜΗΝΑ ΣΤΑ ΟΡΤΥΚΙΑ!!! ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΤΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ “ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑ ΠΑΡΕΪΤΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ /ΦΙΛΑΡΑΚΟ ΤΟΥ”. ΦΙΛΙΚΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #338029

    Αλέξανδρε χαίρομαι που δεν είναι έτσι.

    Όμως από το μήνυμα σου αυτό το νόημα βγαίνει, ειδικά ο πρόλογος παραπέμπει κατευθείαν.

    Όλοι γνωρίζουμε τον τζίρο που γίνεται με αφορμή την κάψα κάθε κυνηγού για ένα καλό σκύλο, για μπεκατσοντούφεκα , για μπεκατσορουχα, για μπεκατσοφύσιγγα αλλά δεν νομίζω ότι ο λόγος της απαγόρευσης είναι μόνο αυτός.

    Όσο για την ευκολία της θηρευσης με καρτέρι, είμαι σε θέση να γνωρίζω το τι συμβαίνει, όχι τώρα αλλά εδώ και πολλά χρόνια. Όποιος δει μια μπεκάτσα και δεν είναι κυνηγός, αμέσως το λέει στον κολλητό του. Όσο για μπεκατσοκαρτέρια μπορεί οι Αθηναίοι να μην τα γνωρίζουν αλλά οι ντόπιοι τα ξέρουν απ’ έξω. Εδώ τα ξέρω εγώ που δεν μένω εκεί.

    Η δε τουφεκιά της θεωρείται εύκολη αφού δεν σε βλέπει μέσα στο σκοτάδι και πετά χωρίς να αλλάξει πορεία.

    Φιλικά πάντα, Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #48110

    Να πω και εγώ ότι δεν υπάρχει δυσκολία τουφεκιάς στο καρτέρι της μπεκάτσας. Ίσως είναι λίγο πιο δύσκολο απο το να χτυπάς ακίνητο στόχο.

    Εξέρεση δεν υπάρχει για κανέναν. Απέναντι στο νόμο είμαστε όλοι ίσοι. Τουλάχιστον έτσι πρέπει να είναι. Τώρα οι ερμηνείες και τα παραθυράκια των νόμων είναι ο λόγος ύπαρξης των δικηγόρων (δεν έχω τίποτα με το συγκεκριμένο επάγγελμα).

    Το έχω ξαναπεί και θα το λέω. ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #48128

    Ξεκίνησα αυτή την συζήτηση ( με τον Θειο ) για να δούμε τελικά πόσο μικροπρεπής είμαστε μας ενοχλεί το ότι ένας γέροντας να το πω έτσι πάει στο καρτέρι μπεκάτσας 20 φορές σε μια κυνηγητική περίοδο( και πόσες θα πάρει ???)  και κάνουμε και λέμε διάφορα εδώ μέσα σε αυτό το θέμα  ενώ δεν κοιτάμε να λύσουμε πιο σημαντικά θέματα όπως ο ξεκλιρισμός θηραμάτων σε αρκετές περιοχές της χώρας μας. Για παράδειγμα  στην λιμνοθάλασσα του Κοτυχίου πριν μερικές ημέρες είχαν μπει πάρα πολλά πουλιά κύριος Μπάλιζες  (Φαλαρίδες) Δεν άργησε λοιπόν να  συσταθεί ομάδα εξολοθρευτών και με τις Γαίτες τους να μπουν στην Λίμνη και να ξελκιρίσουν τα πουλιά . Σύμφωνα με έγκυρες πηγές υπήρχαν 3000 πουλιά (φαλαρίδες) Τελικά Μετά από δυο-τρεις προσπάθειες δεν υπάρχει καμία. Να πω για το κυνήγι του λαγού τη νύχτα   με τον προβολέα και το κυνήγι του αγριογούρουνου και του ζαρκαδιού όπου τελικά όλα αυτά γίνονται μόνο και μόνο για το ΚΡΕΑΣ και το λέω αυτό γιατί έχω δει αρκετούς από αυτούς όπου πουλάνε τα θηράματα η μερικά κιλά κρέας μάλιστα μερικοί κάνουν κάτι ακόμα πιο επικερδές βάζουν σε λοταρία είτε θηράματα ( Παπιά Φαλαρίδες λαγούς  κλπ ) είτε σε κομμάτια κρέας από Αγριογούρουνο είτε ζαρκάδι  και φυσικά με αυτόν τον τρόπο βγάζουν και πιο πολλά.  Ο κύριος που πάει για ορτύκια ή Τσίχλες με ΝΤΑΛΑΡΑ δεν κάνει καταστροφή Όλα αυτά δεν είναι πρόβλημα ??? Δεν είναι καταστροφή της πανίδας ??? Δεν πρέπει να γίνει κάτι. Λοιπόν μήπως πρέπει να δούμε τα ΟΥΣΙΩΔΗ  προβλήματα και να μην κολλάμε σε μικροπρέπειες…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #48132

    Φίλε μου Γιώργο.

    Δεν είναι μικροπρέπεια η επισήμανση μίας παρανομίας, ιδίως όταν πρόκειται για μία απαγόρευση που κατά γενική ομολογία είναι σωστή και βάσιμη. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένεις να μας πείσεις ότι η πράξη του γέροντα αυτού δεν είναι κατακριτέα, ίσως επειδή είναι συγγενής σου το βλέπεις διαφορετικά.

    Τέλος πάντων, δεν θέλω να συνεχίσουμε την αντιπαράθεση. Είναι σαφές ότι βλέπουμε αρκετά διαφορετικά τα πράγματα, οπότε οποιαδήποτε περαιτέρω κουβέντα πάνω στο θέμα θα όξυνε τα πνεύματα και θα έκανε κακό παρά καλό. Όλοι γνωρίζουμε ότι τέτοια περιστατικά συμβαίνουν και θα συνεχίσουν να συμβαίνουν, είναι στο χέρι μας να αξιολογήσουμε την ουσία μέσα από αυτά και το αν τα αποδεχόμαστε ή τα απορίπτουμε, είναι στην προσωπική κρίση του καθενός.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #48148

    ΑΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΤΟΝ ΑΝΑΠΗΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΛΙΚΑ ΤΟΤΕ ΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΣΗ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΩΡΓΙΑ ?

    ΠΟΣΕΣ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΘΑ ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΣΕΙ Ο , ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ ΝΑΙ , ΑΝΑΠΗΡΟΣ ΚΑΙ Ο 80ΑΡΗΣ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΘΑ ΨΟΦΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ , ΑΜΕΣΑ Η ΕΜΜΕΣΑ , ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΛΟΓΗΣ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ?

    ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΥΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΙΣΜΟΥΣ , ΑΣ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΤΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΑΣ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΟΧΙ .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    125
    fidel στις #48151

    φιλε alex,

    αν κοιταξεις τα post μου τις περσσοτερες φορες γραφω <<νομιζω η πιστευω>>.εν οιδα οτι ουδεν οιδα..

    δεν παω να βγαλω ημιμαθη καποιον αλλα σε θεματα που τα εχω ζησει ειμαι καθετος…

    Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΣΚΟΤΩΘΕΙ ΣΤΑ ΚΑΡΤΕΡΙΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΥΠΗΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ..

    καπου διαβασα οτι ποτε δεν ειδαμε καποιον που ηταν κυνηγος να γινεται <<οικολογος για τα κακομοιρα τα πουλακια…>> ετσι ωστε να μας πεισει για τα επιχειρηματα του.

    ακουσε λοπον καποιον που οντας ακομα στο συνδρομο της τσαντας σκοτωνε περισσοτερες στο καρτερι απο οτι στην παγανα…(και δεν ειναι υπερηφανος για αυτο…)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #48157

    Για να καταλάβω, επιτέλους τι συζητάμε φίλοι μου σε αυτό το θέμα;

    Το καρτέρι της μπεκάτσας, ή όλα τα δεινά του “κυνηγίου” στη χώρα μας συλλήβδην;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #338046

    Εγώ πάντως απορώ πώς αυτό το φόρουμ έχει πάντα τον τρόπο του να αποπροσανατολίζει την συζήτηση και πηγαίνοντας για μαλλί να βγαίνεις κουρεμένος. Έχει δίκιο ο Βαγγέλης.  Από δω το φέρνουμε από κει το φέρνουμε, να το πάλι το απόφθεγμα: Δεν φταίνε οι λαθροθήρες, οι υπόλοιπες ανθρώπινες παρεμβάσεις φταίνε.

    Εδώ είναι το τεράστιο λάθος φίλοι μου. Ας πολεμήσουμε τα υπόλοιπα δεινά εναντίον της φύσης, αλλά μην ξεχνάμε ότι αν θέλουμε να εξακολουθήσουμε να έχουμε κυνήγι, πρέπει να βελτιώσουμε την δημόσια εικόνα μας. Όσο υπάρχουν φωνές που υποστηρίζουν τον λαθροθήρα, για τον οποιοδήποτε λόγο, δικαιολογημένο ή όχι, τότε το παιχνίδι της κοινής γνώμης το έχουμε χαμένο. Αν δεν μπορείτε να πείσετε εμένα που είμαι κυνηγός, ότι είναι λογικό να ντουφεκάς την μπεκάτσα στο καρτέρι επειδή δεν σε βαστάν τα πόδια σου, τότε πώς θα πείσετε την προκατειλημένη κοινή γνώμη; Αν δεν είμαστε απόλυτοι στις θέσεις μας, με τι όπλα θα αμυνθούμε απέναντι σ’ αυτούς που χρόνια τώρα υποσκάπτουν το δικαίωμά μας στο κυνήγι;

    Ειλικρινά δεν μπορώ να σας καταλώβω.

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 110 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων