Καρτερι μπεκατσας

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 110 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    gsalous στις #341774

    Ακούτε φίλε/οι Φώτη/δες,

    για να καταλάβεις ποιος και τι είμαι στο κυνήγι θα σου πάρει πολλά χρόνια και αυτό όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά γιατί μεγάλωσα τρεφόμενος με κυνήγι επειδή δεν υπήρχαν άλλες πηγές ζωής στην οικογένεια. Έχω γράψει σχετικά άρθρα στο kynhgos.net.gr για λαγό και πέρδικα από τα παιδικά μου χρόνια (απίστευτη ιστορία και όμως αληθινή, μαθήματα κυνηγιού). Έχω λοιπόν τη δικιά μου άποψη για το τι είναι κυνήγι.

    Όσο για τη μαγεία της φύσης δυστυχώς φίλε δεν αποτυπώνεται σε μπίπερ και κουδουνάκια αλλά στο αυτί σου και τις αισθήσεις σου μέσα σ’ αυτή.

    Χαίρομαι δε ιδιαίτερα όταν έρχονται στο χωριό ‘κυνηγοί’ με μαλλιαρούς και άλλους σκύλους εκατομμυρίων και τελικά φεύγουν με σκυμμένο το κεφάλι όταν μετράμε τι έχουμε κάνει. Πράγμα που αποδεικνύει ότι δεν στηρίζονται στο τι ξέρουν αυτοί αλλά μόνο στο τι κάνει ο σκύλος. Αν έρθετε λοιπόν να δείτε τι γίνεται 15 Σεπτέμβρη και ‘σεις οι ίδιοι θα σιχαθείτε. Ένα βουνό γεμάτο σκύλους να τρέχουν και να ξετρυπώνουν τα πάντα από σπίνο μέχρι κατσίκια. Αυτό είναι κυνήγι; Θα γλιτώσουν έτσι θηράματα;

    Επειδή όμως αυτή η κουβέντα δεν έχει τέλος κάντε ότι θέλετε με τις μπεκάτσες σας και αφήστε μας ήσυχους. Εγώ δεν θα πάρω ποτέ τηλέφωνο το δασαρχείο για κανένα.

    Αλήθεια δεν μου απαντήσατε πόσες φορές πήρατε τηλέφωνο για κυνηγούς που κυνηγάνε από νύχτα τα άλλα θηράματα…..; Για να δω αν τηρείτε του νόμους πρώτοι εσείς που καίγεστε.

    Όσο για to g στο όνομα μου  αν τύχει ‘Φίλε άλλε’ Φώτη και έρθεις ποτέ στην Κρήτη και μάλιστα στον Ψηλορείτη θα σου το εξηγήσω για να δεις πως και τι είναι οι άντρες και τι κυνηγάνε …………..

    ————————————————————-

    Γρηγόρης


    Keymaster
    Ημ. εγγραφής:
    15/04/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    474
    tsamis στις #68866

    συνάδελφοι και το θέμα και η συζήτηση είναι σοβαρά. Δε νομίζω πως πρέπει να το χαλάτε με σεξιστικά υποννοούμενα

    υποβαθμίζετε με αυτό τον τρόπο και τον εαυτό σας και όλους τους άλλους που διαβαζουν τα γραφόμενά σας.

    Η συνεργασία του ανθρώπου με το σκύλο είναι τόσο παλιά που πλέον αυτή καθορίζει και προσδιορίζει τη θήρα.

    Γι΄ αυτό η θήρα έγινε κυνήγι και ο θηρευτής κυνηγός (αυτός που οδηγεί τα σκυλιά)

    Βέβαια αν κάποιος θέλει να παραμείνει θηρευτής, κανένα πρόβλημα. Αρκεί να είναι νόμιμος και ο νόμος δε κάνει διαχωρισμούς σε θηρευτές και κυνηγούς ή περισσότερο άντρες και λιγότερο.

    Χάνει όμως ένα μεγάλο μέρος της ομορφιάς του κυνηγίου. Την επαφή με το σκύλο-σύντροφο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    PAGANI στις #68868

    ΓΡΗΓΟΡΗ,

    ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΤΟ ΜΗΜΝΥΜΑ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΔΕΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΤΙ ΓΡΑΦΩ ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ.

    ΑΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΗΚΕΣ ΣΟΥ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ

    ΤΩΡΑ,

    ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ,

    ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΛΛΙΑΡΟ ΣΚΥΛΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ ΚΑΙ ΑΝ “ΚΑΝΕΙ” ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΑΥΤΟ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΝ (ΕΣΕΝΑ ΑΡΑΓΕ ΓΙΑΤΙ ??),

    ΕΠΕΙΔΗ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΑΠΟ ΣΠΙΝΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΤΣΙΚΙΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ?,

    ΓΙΑ ΤΟ g ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟ ΜΠΕΡΔΕΨΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ,

    ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΕΡΘΩ ΣΤΗ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΨΗΛΟΡΕΙΤΗ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙΣ ΠΩΣ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ, ΑΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΛΑΣΟΥΝ ΟΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΜΑΣ

    ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΤΕΒΗΚΑΝ 2 ΓΝΩΣΤΟΙ “ΞΕΝΟΙ” ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ (ΚΑΤΟΠΙΝ ΚΑΛΕΣΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΝΤΟΠΙΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥΣ) ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΒΡΕΘΗΚΕ ΜΕ ΣΚΙΣΜΕΝΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΡΗΓΜΕΝΟ ΣΕ ΧΑΝΤΑΚΙ.

    ΑΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΛΥΠΑΜΑΙ ΣΟΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ.

    ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ , ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ ΦΩΤΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗ,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #68869

    ψιτ…ρε…

    ΚΑΤΟΥΡΑ Κ ΛΙΓΟ

    πιστευω οτι πρεπει να σοβαρευτεις λιγο φιλε μου κ να σκευτεσαι πρωτα κ μετα να γραφεις.αληθεια εσεις οι αντρες φιλε γρηγορη πως μετρατε το αντριλικι σας???

    εχεις κυνηγησει ποτε με σκυλο φιλε μου?οσο καλος κ αν ειναι ο σκυλος αν εσυ εισαι βλακας ουτε κοτσυφα δεν προκειτε να χτυπησεις…

    κ μια τελευταια χαρη…

    αν οντως εισαι τοσο καλος στην περδικα κ τις μυριζεις κ τις βρισκεις τοσο ανετα τοτε σε παρακαλω στην επομενη γεννα κρατα μου ενα κανελι με βουλες….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    720
    kynigofotis στις #68870

    ΠΕΡΙ ΟΡΕΞΕΩΣ ΦΙΛΕ ΓΡΗΓΟΡΗ ΚΟΛΟΚΥΘΟΠΙΤΑ.

    Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΝΟΜΙΜΑ ΠΛΑΙΣΙΑ.ΟΤΑΝ ΤΑ ΞΕΠΕΡΝΑΜΕ ΑΥΤΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΜΕ.

    ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΟΤΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΩ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΚΑΡΤΕΡΙΣΙΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ.ΤΟ ΑΛΛΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ Σ/Κ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΜΑΖΙ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΚΥΛΟ ΚΑΙ ΚΑΘΟΤΑΝ ΣΕ ΚΑΡΤΕΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΒΑΛΑ ΝΑ ΤΟΥΦΕΚΙΣΕΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΥ ΦΕΡΜΑΡΕ Ο ΣΚΥΛΟΣ.ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΣΚΥΛΟ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΖΗΣΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΑΡΙΣΕ ΕΚΕΙΝΗ Η ΜΕΡΑ.

    ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΗΡΕ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ.

    ΤΩΡΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΠΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣΕ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ.

    ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΗΡΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ Ο ‘ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΑΝΤΡΑΣ’ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΒΑΣΕΙ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗΣ ΥΠΕΡΟΧΗΣ ΣΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ.

     

    ΦΙΛΙΚΑ,ΦΩΤΗΣ. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    gsalous στις #341776

    Ας ξεκαθαρίσω τα πράγματα γιατί πολύ μπερδευτήκανε,

    Δεν το κάνω από ανταγωνισμό το κάνω να αποδείξω ότι όταν ο ΚΥΝΗΓΟΣ δεν είναι καλός ότι σκύλο και να ‘χει τίποτα δεν κάνει, άλλωστε εμείς δεν κυνηγάμε από ανταγωνισμό γιατί δεν μας ενδιαφέρει. Οι ξένοι είναι αυτοί που έρχονται και κοκορεύονται στα καφενεία με το ΄πόσες σήκωσαν και τι έκαναν.

    Το ‘άντρας΄’ πάει στον τρόπο κυνηγιού και ρωτώ αν πάτε στις πέρδικες ή στις μπεκάτσες  μόνοι σας χωρίς σκύλο πόσες θα βγάλετε; (άσχετα με το πόσες θα πιάσετε)

    Δεν πιστεύω ότι δεν έτυχες ποτέ πρωί σε βουνό ΄Φίλε Φώτη’ απλά έκανες την πάπια γιατί δεν σ’ ενδιαφέρει. Βλέπεις εδώ στην Ελλάδα όλα είναι τα δικά μου – δικά μου και τα δικά σου δικά μου.

    Ο φίλος σου που πήγε προσκεκλημένος δυστυχώς θα πήγε σε μέρος με ‘φυτείες’ γιατί για το κυνήγι εμείς (στα μέρη μου) ποτέ δεν είπαμε μην έρθετε και μην κυνηγήσετε. Εγώ προσωπικά έχω φέρει κόσμο ακόμα και από τη Μακεδονία.

    Το σωστό ρητό είναι ‘Περί ορέξεως ουδείς λόγος γεννάτε’ ( η κολοκυθόπιτα δεν πάει πουθενά)

    Τέλος φίλε από τη Λέσβο ……………… τίποτα όταν από 0 αφαιρέσεις 0 πάλι 0 θα μείνει.

    ————————————

    Συγνώμη για την αναστάτωση που έφερα στο ευγενές (πριν τη σκοτώσουμε)  άθλημα κυνηγίου μπεκάτσας, δεν θα σας ξαναενοχλήσω.

    ————————–

    Το g στο όνομα μου προέρχεται από το αρχικό Γρηγόρης στα αγγλικά.

     

     

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    720
    kynigofotis στις #68874

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΦΙΛΕ ΓΡΗΓΟΡΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΧΗ ΠΟΥ ΕΔΕΙΞΕΣ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΑΝΤΡΙΚΙΑ ΚΑΙ ΑΠΕΔΕΙΞΕΣ ΤΙ ΕΣΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΥΝΗΓΙ.

    ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ.

     

    ΦΙΛΙΚΑ,ΦΩΤΗΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #341777

    Νομίζω ότι η συζήτηση πήρε άλλη τροπή. Αν δεν μπορούμε να κατανοήσουμε την ιντερνετική δεοντολογία καλύτερα να μην γράφουμε.

    Κατ’ αρχάς και οι δύο πλευρές που διαφωνούν δεν αποδέχονται το καρτέρι, οπότε δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης.

    Η αναζήτηση θηράματος χωρίς σκύλο φίλε από την Κρήτη όταν γίνεται  χωρίς παρανομίες και αθέμιτα μέσα, πραγματικά έχει μεγάλο ενδιαφέρον και δεν είναι καθόλου εύκολο.

    Όμως…..προυποθέτει να ζεις και να κινήσαι καθημερινά στον τόπο που κυνηγάς (καλές διασυνδέσεις με τους τσοπάνους) και τις περισσότερες φορές καρτέρι.

    Δεν μιλώ για μπεκάτσες γιατί στην Κρήτη είναι σπάνιες οπότε δεν κάθεται κανείς να τις καρτερέσει.

    Τώρα να ξεκινήσουμε από τις πέρδικες για να δούμε που βρίσκεται η ανδριωσύνη στο κυνήγι τους χωρίς σκύλο.

    Τον Αύγουστο κάθε βράδυ στον καφενέ ο κυνηγός χωρίς σκύλο κερνάει τους τσοπαναρέους ρωτόντας του να του πουν για τα κοπάδια που έχουν δει. Πού λαλάνε, από περνάνε για να πάνε στο νερό, που πίνουν νερό κ.λ.π.

    Αν είναι λίγο δραστήριος κάνει τον κόπο να ανέβει κανα δυο φορές για επαλήθευση.

    Στις 15 αν δεν έχει πάει νωρίτερα παρανόμως, θα στηθεί ταμπουρωμένος στο νεράκι και θα περιμένει τα πουλάκια να περάσουν γραμμή όπως το συνηθίζουν. Θα τουφεκίσει αυτές που περπατάνε πιο κοντα η μια στην άλλη για να πάρει όσο γίνεται περισσότερες μ’ενα σμπάρο.

    Συνεπώς βαθμός δυσκολίας μηδέν. Όλα εξαρτούνται από την καλή πληροφόριση. Η τουφεκιά επίσης είναι πανεύκολη.

    Πάμε στο περπατητό κατα ομάδες. 6-7 άτομα γαζώνουν την πλαγιά σε λοξή φάλαγγα με αποτέλεσμα ότι σηκώνουν οι από πάνω να το βαράνε οι αποκάτω. Κι εδώ ο τσοπάνης απαραίτητος γιατί δεν πάει κανεις να ψάξει το βουνό από μόνος του.

    Στον Λαγό τώρα υπάρχει η μαγκιά αυτού που γνωρίζει τις λούφες και ξελιγόνεται στο περπάτημα πετόντας τις μισές πέτρες του βουνού στους θάμνους μπας και σηκωθεί ο λαγός. Αυτόν τον παραδέχομαι. Όμως επειδή χρειάζεται πολύ κόπο και το αποτέλεσμα είναι 10 λαγοί τον χρόνο, η προσφιλέστερη μέθοδος είναι άλλη.

    Και πάλι χρειάζεται η καλή πληροφορία. Κατόπιν ξέροντας την ώρα, ο ανδρείος “κυνηγός” έχει στηθεί πίσω από την πεζούλα και περιμένει. Είναι τα μπάμ που ακούμε μέσα στην νύχτα…….

    Φίλε μου αν και εκτός από λαγό δεν κατάφερα να χορτάσω κυνήγι με πουλόσκυλο, εντούτεις με μάγεψε το συναίσθημα της ικανοποίησης από την αρμονική συνεργασία με τον σκύλο κάτι που στα λαγόσκυλα δεν είναι ευφικτό λόγο του ότι πλην των κρητικών ιχνηλατών τα υπόλοιπα μόνο τα κουδούνιοα τους και το κλαφουνιτό ακούς.

    Το κυνήγι με σκύλο σε γεμίζει ικανοποίηση ακόμα και όταν γυρίσεις με σχεδόν άδειο σακίδιο. Αν δεν σε ενδιαφέρει το τι θα πουν στο καφενείο, πάβει να σε ενδιαφέρει και η κάρπωση. Αυτό είναι που κάνει την διαφορά και βάζει το κυνήγι σε αθλητικά πλαίσια. Βεβαίως δεν γίνεται αυτό από όλους, είναι όμως ο στόχος των κυνηγετικών οργανόσεων. να απαλαγούμε από το σύνδρομο της τσάντας.

    Κανείς δεν φέρει αντίριση ότι υπάρχει πάντα η σύγκριση για το ποιος είναι καλύτερος κυνηγός. Είναι μέσα στον ανθρώπινο χαρακτήρα. Στο κυνήγι χωρίς σκύλο η σύγκριση γίνεται με βάση τον αριθμό ενώ στην άλλη περίπτωση η κόντρα έχει να κάνει με τις ικανότητες του σκύλου. Γι’ αυτό βλέπουμε τα τελευταία χρόνια ένα “ξεκατίνιασμα” μεταξύ των σκυλοπατέρων. Γι’ αυτό σπάνια κάποιος θα παραδεχθεί οτι ο άλλος έχει καλύτερο σκύλο απ’ αυτόν.

    Με λίγα λόγια για να τελειώνουμε όλα είναι θέμα χαρακτήρος. Σ’ όποια πλευρά και αν ανήκουμε μπορούμε να είμαστε σωστοί άνθρωποι και κατ’ επέκταση σωστοί κυνηγοί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    gsalous στις #68878

    Θα συμφωνήσω μαζί σου Κώστα σε μερικά σημεία.

    Όπως ότι χρειάζεται πληροφορία ναι χρειάζεται σε όλα τα κυνήγια και αυτό φαίνεται από τα Forum του συγκεκριμένου site ανταλλάσσουνε πληροφορίες για εμφανίσεις πουλιών. Οι ξένοι που έρχονται στα μέρη μας φτάνουν σε σημείο να πληρώνουν ντόπιους (βοσκούς) για να τους πούνε μέρη που είδανε πέρδικες. Αυτό ισχύει ένθεν και ένθεν.

     Κυνήγι πέρδικας  στο νερό!!!! . Ειλικρινά δεν το έκανα ποτέ μου ούτε πρόκειται να το κάνω όχι για την πέρδικα αλλά για κανένα ζωντανό.

    Πολλοί κυνηγοί σε πλαγιά ΝΑΙ . Να δεις όμως πολλούς κυνηγούς σε πλαγιά με σκύλους να δεις τι γίνεται.

    Μπεκάτσες στην Κρήτη ; Όχι ποτέ πέρσι με χιόνι στο χωριό 2 Αθηναίοι και 1 Λαμιώτης (όλοι παρέα) σε μια μέρα έπιασαν 41 τις είδα μέσα στο αγροτικό. Ποια όρια και ποίο ευγενές άθλημα μου συζητάτε;

    Όρια στις πέρδικες; κανείς δεν σταματάει ποτέ σ’ αυτά και έχω αποδείξεις με φωτογραφίες κλπ.

    Κυνήγι λαγού τη νύχτα; Εδώ στη Κρήτη είναι Εθνικό σπορ. Δεν το κάνω γιατί δεν το θεωρώ κυνήγι.

    Κυνήγι λαγού στο χιόνι ΝΑΙ το κάνω γιατί πιστεύω ότι είναι το δυσκολότερο κυνήγι για τον άνθρωπο και μπορώ να το αποδείξω.

    Δεν μου άρεσε ποτέ η υποκρισία ‘Εμείς οι νόμιμοι εσείς οι άλλοι, καρτέρι μπεκάτσας’ και άλλες αηδίες μόνο για δείχνουμε πνεύμα.

     

    Τέλος κυνηγάτε όπως θέλετε αλλά αλήθεια εάν βρείτε κυνηγό που δεν έχει κάνει παρανομία να μου τον πείτε να του στείλω συγχαρητήρια.

     

    Παρεμπίπτοντος έχω σκύλο. Ο οποίος όμως είναι πάντα δίπλα μου και μόνο μου φέρνει τα θηράματα (κουβαλητής) γιατί είναι αμαρτία τραυματισμένο να ψοφήσει χωρίς να το βρω. Αλλά πάντα δίπλα μου.

     

    Αυτά γεια σας.

     

    *ΥΓ αυτή την εποχή υπάρχουν πολλές μπεκάτσες εδώ. Μόνο που κανείς ντόπιος δεν ασχολείται όποιος πραγματικά θέλει ας επικοινωνήσει μαζί μου (gsalous@yahoo.com) να του πω που θα πάει .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #68879

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Ο ΝΟΜΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΣΕ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΤΣΙΧΛΕΣ Η ΥΔΡΟΒΙΑ . ΑΠΛΑ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΥΣΗ Η ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΗ .

     ΠΡΟΣ ΤΙ ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΣΙΧΛΙΤΣΑ Η ΤΟ ΚΟΤΣΥΦΙ Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ….??? ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙ ΘΑ ΤΟΥ ΗΜΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΟΣ .

    1. ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΤΣΙΧΛΑ Η ΚΟΤΣΥΦΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΔΥΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΗ …..???

    2. ΠΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΣΕ ΘΗΡΑΜΑΤΑ . ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΟΤΑΝ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΟ ΟΡΙΟ ….??

    3. ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΖΕΙ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ Η ΠΟΥ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΚΥΛΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ  ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟΥ ΜΠΕΚΑΤΣΑ …??

    4. ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ ( ΑΝΑΠΗΡΙΑ,. ΚΑΡΔΙΟΠΑΘΕΙΑ κλπ ) ΚΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟΥ ΜΠΕΚΑΤΣΑ …?????

    5. ΤΕΛΙΚΑ Η ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΑΝΗΚΕΙ ΚΑΤΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟΥΣ “ΣΚΥΛΑΔΕΣ” …..???( εγω ειμαι ενας απο αυτους )

    6. ΠΑΙΖΕΙ  ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ Η ΘΗΡΕΥΣΗ ΤΗΣ ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ  ΤΟΣΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ ..?? ( ενω στα ντοκυμαντερ που βλεπουμε στην τοποθεσια φωλεωποιησης της σκοτωνονται κατα χιλιαδες ).

    7. ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΙ …???

    ΣΗΜΕΙΩΣΗ   ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΣ ΜΙΛΑΜΕ ΣΕ ΤΡΙΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ .ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΑΩ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΩ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΜΕ ΜΙΑ ΚΟΥΤΑΒΙΤΣΑ.

    ΦΙΛΙΚΑ

    ΓΙΩΡΓΟΣ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #68886

    لقالخقا

    Γρηγόρη δεν είπα ότι εσύ κυνηγάς με τους τρόπους που προανέφερα. Σε γνωρίζω άλλωστε από το κυνηγός νετ.

    Απλά θέλησα να πω ότι είτε κυνηγάμε με σκύλο είτε όχι μπορούμε να είμαστε σωστοί ή λάθος.

    Εγώ τάσομαι υπερ του σκύλου γιατί με κάνει να νοιώθω περισσότερο ολοκληρομένος.

    Επαναλαμβάνω ότι δεν υπάρχει ζήτημα διαφωνίας. Μια γκρίνια είναι μάλλον γιατί απότι διαβάζω -μιας κι εγώ δεν κυνηγώ αυτή την εποχή – δεν υπάρχει αρκετό θήραμα. Οπότε τα νεύρα όλων είναι τσιτωμένα.

    Να είστε όλοι καλά, μια βόλτα στο βουνό έστω και χωρίς αποτέλεσμα αρκεί. Τουλάχιστον εγώ που βλέπω μόνο έρημο θα αρκούμουν σε μια βόλτα στο βουνό με τον σκύλο μου κι ας τουφεκίσω σαν …..θανοςlow………

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    paschos στις #68891

    Αγαπητοί Φίλοι,

    Ετυμολογικά η λέξη κυνηγός σημαίνει ηγούμαι κυνός δηλαδή ηγούμαι σκύλου.

    Νίκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #68894


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 14 Δεκέμβριος 2005


    لقالخقا

    Να είστε όλοι καλά, μια βόλτα στο βουνό έστω και χωρίς αποτέλεσμα αρκεί. Τουλάχιστον εγώ που βλέπω μόνο έρημο θα αρκούμουν σε μια βόλτα στο βουνό με τον σκύλο μου κι ας τουφεκίσω σαν …..θανοςlow………

     


    ωχχχωωχχ………ΡΕ ΚΩΣΤΑ ΓΙΑΤΙ ΞΥΝΕΙΣ ΠΛΗΓΕΣ ΤΩΡΑ  ..??

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    441
    mesonas στις #68897

    ………καί το καρτέρι, καλά κρατεί!Από τσιχλάδες καί μή, από μπεκατσάδες καί μή, από κατόχους σκύλων χιλιάδων ευρώ καί μή ενώ η απουσία της ‘θηροφυλακής;’είναι δεδομένη.

    Οσο γιά το ‘ωράριο’ έχουμε καί λέμε:Ανατολή ηλίου σήμερα 07.29,έναρξη κυνηγιού λοιπόν στίς 06.59 πέρασμα μπεκάτσας 07.10 έως 07.20 μέσα στα πλαίσια τού νόμιμου καθώς καί ολα τα πετούμενα. Δύση ηλίου 17.06 λήξη κυνηγιού στίς 17.36 πέρασμα μπεκάτσας από 17.40 έως 17.50 εύκολη δουλειά λοιπόν το απογευματινό γιά την θηροφύλαξη δεν χρειάζεται καν να έχει πυροβολήση κάποιος, η παρουσία καί μόνο αυτή την ώρα με το όπλο στο βουνό απαγορεύεται, το πρωί όμως…λίγο δύσκολο.

     Τώρα γιά καταγγελία ούτε λόγος.Πληρώνω θηροφυλακή καί να πάει να τούς πιάσει, εκτός αν τούς πληρώνουμε γιά να μη μας ενοχλούν οπότε σε αυτή την περίπτωση καί αν συνεχιστή το ‘ελεύθερο καρτέρι’ θα το ξαναρ…..θού Κύριε φυλακή τω στόματί μου. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #341782

    Ο Γιώργος (redwired) έγραψε: ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Ο ΝΟΜΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΣΕ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΤΣΙΧΛΕΣ Η ΥΔΡΟΒΙΑ . ΑΠΛΑ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΥΣΗ Η ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΗ.

    Ο νόμος, και πιό συγκεκριμένα η ετήσια ρυθμιστική, κάνει σαφέστατη διάκριση για τη μπεκάτσα και απαγορεύει ρητά το κυνήγι της με καρτέρι το πρωϊ και το βράδυ.  Για τα υπόλοιπα θηράματα ισχύει το κανονικό ωράριο θήρας, δηλαδή από μισή ώρα πριν την ανατολή εως μισή ώρα μετά τη δύση του ηλίου.  Λέει κατά λέξη ο νόμος:
    Επιτρέπεται η θήρα μόνον κατά την διάρκεια της ημέρας, ήτοι ημίσειαν ώραν προ της ανατολής και μέχρις ημισείας ώρας μετά την δύσιν του ηλίου.
    Σήμερα που μιλάμε το ημερολόγιο αναφέρει: Ανατολή: 7:34,  Δύση: 17:07
    Δηλαδή το κυνήγι ξεκινά νόμιμα στις 7:04 και τελειώνει στις 17:37 σε όλη την Ελλάδα.

    Ομως, οι ώρες που πραγματικά ξημερώνει και νυχτώνει δεν είναι ίδιες σε όλα τα μέρη της Ελλάδας.
    Αυτό υπολογίζεται αν δούμε τα γεωγραφικά μήκη που καλύπτει η Ελλάδα.  Είναι περίπου από 19:35 εως 28:15, δηλαδή ένα εύρος σχεδόν 9 μοίρες.  Οι 360 μοίρες αντιστοιχούν σε 24 ώρες, η μία μοίρα αντιστοιχεί περίπου σε 4 λεπτά της ώρας.  Για τις 9 μοίρες προκύπτει μια διαφορά περίπου 35 λεπτά της ώρας.  Πρώτα ξημερώνει και νυχτώνει στη Ρόδο και μετά από περίπου μισή ώρα στην Κέρκυρα.  Αλλο παράδειγμα: η διαφορά ώρας μεταξύ Ηγουμενίτσας και Κομοτηνής είναι 20 λεπτά.

    Αρα ο συλλογισμός του φίλου Mesonas (ότι το απογευματινό καρτέρι της μπεκάτσας είναι ούτως ή άλλως εκτός κυνηγετικού ωραρίου) δεν ισχύει σε όλη την Ελλάδα.  Συγκεκριμένα, στις 7.04 που ξεκινά το κυνήγι, στην Ανατολική Ελλάδα (Θράκη, Αιγαίο) έχει ήδη ξημερώσει ενώ στην Δυτική Ελλάδα (Ιόνιο, Ηπειρος κλπ) είναι ακόμα σκοτεινά.  Αντίστοιχα το απόγευμα, στις 17:37 που τελειώνει το κυνήγι, στην Ανατολική Ελλάδα είναι ήδη νύχτα ενώ στη Δυτική Ελλάδα είναι ακόμα μέρα.

    Αρα οι παπιοκυνηγοί του Εβρου είναι τυπικά παράνομοι στο πρωϊνό καρτέρι ενώ οι της Αρτας είναι νόμιμοι.  Αντίθετα, το απογευματινό καρτέρι είναι νόμιμο στον Εβρο αλλά παράνομο στην Αρτα (αφού το κυνήγι τελειώνει ενώ είναι ακόμα μέρα και φυσικά δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα οι μετακινήσεις των παπιών).  Το ίδιο θα ίσχυε και για τις μπεκάτσες αν δεν υπήρχε η ιδιαίτερη αναφορά του νόμου περί απαγόρευσης της θήρας τους στο καρτέρι, πρωϊ και βράδυ.

    Για τους υπόλοιπους προβληματισμούς του φίλου Γιώργου (redwired):

    == ΠΑΙΖΕΙ  ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ Η ΘΗΡΕΥΣΗ ΤΗΣ ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ  ΤΟΣΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ ..??

    Αν επιτραπεί το κυνήγι της μπεκάτσας με καρτέρι (πρωϊ και βράδυ) είναι βέβαιο ότι θα ξεκληριστούν εντελώς οι μπεκάτσες.  Είναι τόσο εύκολο και σύντομο το κυνήγι τους αυτές τις ώρες που όλοι ανεξαιρέτως οι κυνηγοί θα κάνουν ακριβώς αυτό με καταστροφικό αποτέλεσμα για τους πληθυσμούς της μπεκάτσας.  Οσο για το κυνήγι που γίνεται στις ανατολικές χώρες κατά την περίοδο της αναπαραγωγής τους, φυσικά είναι πολύ καταστροφικό αλλά αυτοί εκεί πάνω το θεωρούν παραδοσιακό και είναι εκτός ελέγχου.  Ας ελπίζουμε στα πλαίσια της ΕΕ να μπούν κάποιοι περιορισμοί και σε αυτό.

    == ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΖΕΙ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ Η ΠΟΥ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΚΥΛΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ  ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟΥ ΜΠΕΚΑΤΣΑ …??  ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ ( ΑΝΑΠΗΡΙΑ,. ΚΑΡΔΙΟΠΑΘΕΙΑ κλπ ) ΚΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟΥ ΜΠΕΚΑΤΣΑ …?????  ΤΕΛΙΚΑ Η ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΑΝΗΚΕΙ ΚΑΤΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟΥΣ “ΣΚΥΛΑΔΕΣ” …..???

    Οσοι κυνηγοί δεν περπατάνε δεν έχουν το δικαίωμα να φάνε μπεκάτσες, όπως ακριβώς δεν έχουν αυτό το δικαίωμα και οι υπόλοιποι 11 εκατομμύρια Ελληνες που δεν είναι κυνηγοί.  Η μπεκάτσα δεν ανήκει βέβαια κατ΄αποκλειστικότητα στους σκυλάδες αλλά σε όσους έχουν τα κότσια να την αναζητήσουν στο δάσος, με τη βοήθεια σκύλου ή άνευ.  Το ίδιο ισχύει και με τα υπόλοιπα θηράματα που παραδοσιακά έχουν συνδυαστεί με τη χρήση σκύλου (πέρδικα, λαγός, ορτύκι).  Προσωπικά δεν είχα ποτέ σκυλί, όμως έχω πάρει συνολικά 5 μπεκάτσες και 4 πέρδικες αναζητώντας τις χωρίς σκυλί ή σε τυχαία ξεπετάγματα κατά τη διάρκεια άλλων κυνηγίων.  Λαγό δεν έχω δεί ακόμα, μετά από 20 χρόνια κυνήγι!!

    == ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΤΣΙΧΛΑ Η ΚΟΤΣΥΦΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΔΥΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΗ …..???  ΠΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΣΕ ΘΗΡΑΜΑΤΑ . ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΟΤΑΝ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΟ ΟΡΙΟ ….??

    Προσωπικά δεν έχω καταφέρει να φτάσω τα όρια σε κανένα θήραμα, όχι για λόγους υπερβολικής νομιμοφροσύνης αλλά απλά γιατί δεν το κατάφερα.  Ξέρω όμως αρκετούς κυνηγούς που πραγματικά σταματούν στο όριο.  Ξέρω ακόμα ορισμένους που συνυπολογίζουν ακόμα και τα πουλιά που σκότωσαν και δεν βρήκαν.  Π.χ πήρα 3 πέρδικες σύν μία που έχασα ίσον τέσσερις άρα τέρμα το κυνήγι για σήμερα!!  Δεν ξέρω αν θα το έκανα εγώ αυτό, πάντως στο όριο θα σταματούσα σίγουρα, αν μη τι άλλο, από φόβο μην βρεθώ παράνομος σε κάποιον έλεγχο.  Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα, δεν είναι όλοι οι κυνηγοί παράνομοι. 

    Αλλωστε τα όρια είναι αρκετά μεγάλα, αν πάρεις 4 πέρδικες ή 10 μπεκάτσες ή 25 τσίχλες, τι άλλο θέλεις για να έχεις φτιάξει τη μέρα σου?  Οι 2-3 τσίχλες παραπάνω θα κάνουν τη διαφορά?  Και μάλιστα με το φόβο του ελέγχου στην επόμενη στροφή?  Και αν δεχτούμε ότι, εντάξει βρε αδερφέ, και τί έγινε αν πάρω 5 τσίχλες παραπάνω? χάλασε ο κόσμος?  Κάποιος άλλος θα ισχυριστεί το ίδιο για 10 τσίχλες παραπάνω, κάποιος άλλος για 20 και κάποιος άλλος για 30 και βάλε…  Πού θα βάλουμε το ηθικό όριο αγαπητοί συνάδελφοι? 
    Ας τηρήσουμε λοιπόν τα όρια και τους νόμους ως έχουν και ας μην ψάχνουμε δικαιολογίες για τις ατασθαλίες μας.

    == ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΙ …???

    Οχι βέβαια Γιώργο, υπάρχουν πολλά λάθη και ατέλειες.  Ομως όσο ισχύει κάποιος νόμος οφείλουμε να τον τηρούμε.  Κι όσοι δεν τον τηρούν ας το κάνουν μόνοι μας, με δική μας ευθύνη χωρίς να το διαλαλούν και χωρίς να ισχυρίζονται ότι όλοι είμαστε παράνομοι.  Κάνουν πολύ κακό στο Κυνήγι με αυτό τον τρόπο.

    Αναφέρθηκε επίσης το κυνήγι της πέρδικας στο νερό και το κυνήγι του λαγού στο χιόνι.  Γράφει ο νόμος: Απαγορεύεται η θήρα δι’ ενέδρας παρά τας πηγάς (καρτέρι) ή δια παρακολουθήσεως των ιχνών επί της χιόνος.
    Αρα, το καρτέρι στο νερό απαγορεύεται για όλα τα θηράματα και όχι μόνο για την πέρδικα.  Για το χιόνι είναι γνωστό ότι απαγορεύεται το κυνήγι όταν υπάρχει χιονοκάλυψη.

    Ελπίζω να μην παρεξηγηθούν τα παραπάνω, τα έγραψα απολύτως φιλικά και καλοπροαίρετα για όλους τους φίλους του φόρουμ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 110 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων