ΘΕΜΑΤΑ ΒΛΗΤΙΚΗΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,621 έως 1,635 (από 1,737 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    stergios laika στις #400084

    Kαλημερα και χρονια πολλα, η αγαπη μας για το κυνηγι δεν μας αφηνει ουτε τις γιορτες!!μπορειτε να μου πειτε κατα ποσο λειτουργει ο διασπορεας σε οπλο με 71 ποντους καννη και 5***** τσοκ; έχω μια benelli m2 comfort και χρησιμοποιω μονιμα το 5***** τσοκ. αναρωτιεμαι αν κανει δουλεια ο διασπορεας ή αν τα σκάγια μου φευγουν δεξια κι αριστερα σαν “τρελα”.θα πρεπει να αλλαξω τσοκ ωστε να λειτουργει ο διασπορεας ή να χρησιμοποιω μαλλινη ταπα ωστε σε αποστασεις απο 15-20 μετρα να εχω μια διασπορα της ταξης των 75 εκατοστων;.. ή μηπως με 71 ποντους καννη σε τετοιες αποστασεις τα τσοκακια λειτουργουν ολα το ιδιο ;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #400098

    Kαλημερα και χρονια πολλα, η αγαπη μας για το κυνηγι δεν μας αφηνει ουτε τις γιορτες!!μπορειτε να μου πειτε κατα ποσο λειτουργει ο διασπορεας σε οπλο με 71 ποντους καννη και 5***** τσοκ; έχω μια benelli m2 comfort και χρησιμοποιω μονιμα το 5***** τσοκ. αναρωτιεμαι αν κανει δουλεια ο διασπορεας ή αν τα σκάγια μου φευγουν δεξια κι αριστερα σαν «τρελα».θα πρεπει να αλλαξω τσοκ ωστε να λειτουργει ο διασπορεας ή να χρησιμοποιω μαλλινη ταπα ωστε σε αποστασεις απο 15-20 μετρα να εχω μια διασπορα της ταξης των 75 εκατοστων;.. ή μηπως με 71 ποντους καννη σε τετοιες αποστασεις τα τσοκακια λειτουργουν ολα το ιδιο ;

    Κυνηγός μετά κυνός, κυνηγούσε πρότεινος μα ο σάκκος ειν κενός εκ λαγού και τρυγωνός!!

    η δικη μου γνωμη ειναι , οσο πιο ανοιχτο τσοκ τοσο καλυτερη διασπορα , αλλα γιατι δεν παιρνεις ενα χαρτονι να το βαλεις στα μετρα που θελεις και να δεις ακριβως τι κανει το συγκεκριμενο φυσιγγι που ριχνεις με κυλυνδρο στα μετρα που θελεις ? οτι και να σου πουμε  απο το Ιnternet , ολα στην πιστα φαινονται

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #400151

    Kαλημερα και χρονια πολλα, η αγαπη μας για το κυνηγι δεν μας αφηνει ουτε τις γιορτες!!μπορειτε να μου πειτε κατα ποσο λειτουργει ο διασπορεας σε οπλο με 71 ποντους καννη και 5***** τσοκ; έχω μια benelli m2 comfort και χρησιμοποιω μονιμα το 5***** τσοκ. αναρωτιεμαι αν κανει δουλεια ο διασπορεας ή αν τα σκάγια μου φευγουν δεξια κι αριστερα σαν «τρελα».θα πρεπει να αλλαξω τσοκ ωστε να λειτουργει ο διασπορεας ή να χρησιμοποιω μαλλινη ταπα ωστε σε αποστασεις απο 15-20 μετρα να εχω μια διασπορα της ταξης των 75 εκατοστων;.. ή μηπως με 71 ποντους καννη σε τετοιες αποστασεις τα τσοκακια λειτουργουν ολα το ιδιο ;

    Κυνηγός μετά κυνός, κυνηγούσε πρότεινος μα ο σάκκος ειν κενός εκ λαγού και τρυγωνός!!

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ Κ ΣΕ ΣΕΝΑ…ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΦΥΣΙΓΓΙ ΔΙΑΠΣΟΡΑΣ Κ ΑΝ ΡΙΞΕΙΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΟΥΦΕΚΙΑΣ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 75 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΜΕ ΚΥΛΙΝΔΡΟ… ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΚΑΓΙΑ ΝΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΣΑΝ ”ΤΡΕΛΛΑ” ΛΟΓΩ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΣΥΝΔΟΙΑΣΜΩΝ, ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΜΕ ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΤΗΡΑ(ΜΑΧD , DIRECT) ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΤΑ 20 ΜΕΤΡΑ ΜΕ ΚΥΛΙΝΔΡΟ ΑΦΗΝΟΥΝ ΜΕΓΑΛΑ ΚΕΝΑ…ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΑ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    17
    makis στις #406290

    Γεια σε όλους!!!έχω το baikal mp 153 magnum με 71 κάννη και δοκίμαζα  κάτι δραμιαρες στα 45 μέτρα και είδα κάποιες διαφορές.με τα 41βολα της remigton τα magnum στο στόχο φτάσανε μόνο 4 δράμια ενώ με τα απλά τα 27 της winchester τα απλά έβαλα στον στόχο 16 δράμια με τσοκάκι full.Μετά δοκίμασα με το όπλο του θείου μου με το skb στην ίδια απόσταση και έβαλε τα 41βολα  και έφτασαν στο στοχο 24 δράμια ενώ στα απλά τις winchester τα 27βολα δεν είχαμε μεγάλη διαφορά του πήγαν 20 δράμια………Για ποιό λόγο χαλάει την τουφεκιά με τα 41 magnum τις remigton σε τέτοια απόσταση με το baikal?Μήπως μπορεί κανείς να με βοηθήσει??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #406304

    Γεια σε όλους!!!έχω το baikal mp 153 magnum με 71 κάννη και δοκίμαζα κάτι δραμιαρες στα 45 μέτρα και είδα κάποιες διαφορές.με τα 41βολα της remigton τα magnum στο στόχο φτάσανε μόνο 4 δράμια ενώ με τα απλά τα 27 της winchester τα απλά έβαλα στον στόχο 16 δράμια με τσοκάκι full.Μετά δοκίμασα με το όπλο του θείου μου με το skb στην ίδια απόσταση και έβαλε τα 41βολα και έφτασαν στο στοχο 24 δράμια ενώ στα απλά τις winchester τα 27βολα δεν είχαμε μεγάλη διαφορά του πήγαν 20 δράμια………Για ποιό λόγο χαλάει την τουφεκιά με τα 41 magnum τις remigton σε τέτοια απόσταση με το baikal?Μήπως μπορεί κανείς να με βοηθήσει??

    η τουφεκια χαλαει οπως χαρακτηριστικα εγραψες απο …..το κοντακι , 1000 % δεν ριχνει το οπλο εκει που κοιτας , αν εισαι δεξιοχειρας , τοτε σιγουρα ριχνει αριστερα και επανω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #406316

    το προβλημα απο το κοντακι ομως αν ειναι ετσι,,, θαπρεπε να δινει φτωχη κατανομη και στο μακραν ελαφρυτερο φυσιγγιο winchester οπου οι διαφορες ναι μεν υπαρχουν αλλα εχουμε μια διαφορα  4 βολιδων… ( 27 συνολλο…2ο στην μια περιπτωση 16 στην αλλη )

    ενω στο μαγκνουμ οι διαφορες ειναι εμφανεστατα μεγαλητερες!!!!!!! ( 41 συνολ  27 στην μια ,,,4 μονο στην αλλη ) διαφορα  23 !!! βολιδες..

    μαλλον απιθανο ναι φταιει το κοντακι….

    φυσικα ενα κοντακι που δεν ειναι συμβατο στο σωματοτυπο μας επιφυλατει δυσαρεστες εκπληξεις

    αλλα ποτε δεν θα κανει εξαιρεσεις μεταξυ νορμαλ  και μαγκνουμ γομωσεων,,,,,,,,

    αρα ας μη στρεφουμε τον νεο φιλο σε λαθος δρομους  για το προβλημα που παραθετει.

    εδω εχουμε ,,στην περιπτωση του νεου φιλου μας…  μια οφθαλμοφανεστατη ανεπαρκεια  υπερ μιας καννης και τσοκ  που επιλεγετε για ενα αρκετα ειδικο και απαιτητηκο  φυσιγγιο  οπως το μαγκνουμ της remigton

     νομιζω πως το ντεμι αλλα και το 4αρι θα δωσουν αρκετα καλλητερα αποτελεσματα  στην χρηση αυτου του μαγκνουμ

    αλλα ακομα και στο απλο 27αρι της winchester θα υπαρξει μια περεταιρω ανοδος στην τουφεκια κατα 1-2 βολιδες

    η δοκιμη φυσικα θα το δειξει αγαπητε φιλε στο τελος

    μια δοκιμη παντα μας δειχνει το λαθος

    μεσα απο μια η πολλες δοκιμες μετα,, θα βρουμε αυτο που ζηταμε

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #406328

    τα magnum της Remington ειναι τα απολυτα φυσιγγια σε συγκεντρωση με δευτερα τα XX της Win , στα 45 μ μια ελαχιστη αποκλιση στο στοχο , και ακομα περισσοτερο οταν το κοντακι δεν ειναι 100 % στα μετρα μας , και αυτο συμβαινει στο 99 % των κυνυγητικων οπλων ,  και η τουφεκια παει στο γαμο του καραγκιοζη , η τοσο μεγαλη διαφορα στη συγκεντρωση με κανει 100 % σιγουρο πως ξεκαθαρα ειναι σκοπευτικο το λαθος , και δεν προσπαθω να βαλω κανεναν σε λαθος δρομο , μια δευτερη δοκιμη σε χαρτονι σιγουρα θα αναδειξει το προβλημα , και διαβασα καλα 4 αστρα στα 45 μ ???????????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #406342

    k Δημητρη μας

    ειναι μαθηματικα αδυνατο να εχετε τετοιες δυνατοτητες και να μαντευετε εκ του μακροθεν,,, χωρις να γνωριζετε τον ανθρωπο και το κοντακι του…   να  βγαζετε αυτα τα συμπερασματα  δηλωνοντας ως 1000% βεβαιοτατος οτι φταιει το κοντακι.

    αλλα ακομα και αν τις διαθετετε ( αυτες τις υπερανθρωπες δυνατοτητες) και ειναι σωστη η εκτιμηση αυτη..

    πως εξηγητε το οτι η βλητικη συμπεριφορα ως προς την συγγεντρωση  εχει τρελες διαφορες,,,  και το νορμαλ φερνει σαφεστατη υπεροχη εναντι του μαγκνουμ???

    οπως ειπα στην προηγουμενη μου αναρτηση   ακομα και στην περιπτωση που φταιει ενα κοντακι…

    δεν γινετε να τα παει καλα στο χ φυσιγγιο και δραμα στο ψ…

    ενα λαθος κοντακι θα τα παει χαλια με ολα  ανεξαρτητως τα φυσιγγια ,,,,αδιαφορο βαρους- μαρκας- κατασκευαστη ..κλπ

    πραγμα που στην περιπτωση του φιλου δεν συμβαινει.

    οσο για το τεστ ΝΑΙ πρεπει να γινει στα 45!!!!

     οχι γιατι αυτη ειναι η ορθη αποσταση μετρησης βλητικων συμπεριφορων… αλλα γιατι  σ αυτη- καλλως κακως-  εχει κανει απ αρχης τις μετρησεις ο φιλος και μονο ετσι,,κρατοντας την αποσταση σταθερη,,, θα μπορεσει να εχει σαφη συμπερασματα  με τον πειραματισμο του με τα τσοκ που προτεινουμε  για πιθανη βελτιωση του φαινομενου

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #413801

    καλησπερα! εχω μια Franchi 612 light 61 ποντους κανη,εξωτερικα τσοκ και αυλο 18,5.θελω να ρωτησω τα εξης..οσον αφορα τον αυλο εχω διαβασει οτι οσο πιο μεγαλος ειναι τοσο το καλυτερο δηλαδη ενας αυλος 18,5 ειναι καλυτερος απο ενα 18.3..ισχυει κατι τετοιο? βλητικα δηλαδη ειναι καλυτερο το οπλο με μεγαλυτερο αυλο? επισης εχω δει κατι εξωτερικα τσοκ απο το οπλουργειο Ηφαιστος με porting και συστημα tula.λεγονται hyperchokes..τα εχει δοκιμασει κανεις? αλλα ακομα και αν δεν τα εχετε δοκιμασει,πιστευετε οτι θα δω διαφορα οσον αφορα την ποιοτητα τουφεκιας η καποιο αλλο πλεονεκτημα ? σας ευχαριστω εκτος προτερων για τις απαντησεις σας!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    63
    perdikas337 στις #413835

    καλησπερα! εχω μια Franchi 612 light 61 ποντους κανη,εξωτερικα τσοκ και αυλο 18,5.θελω να ρωτησω τα εξης..οσον αφορα τον αυλο εχω διαβασει οτι οσο πιο μεγαλος ειναι τοσο το καλυτερο δηλαδη ενας αυλος 18,5 ειναι καλυτερος απο ενα 18.3..ισχυει κατι τετοιο? βλητικα δηλαδη ειναι καλυτερο το οπλο με μεγαλυτερο αυλο? επισης εχω δει κατι εξωτερικα τσοκ απο το οπλουργειο Ηφαιστος με porting και συστημα tula.λεγονται hyperchokes..τα εχει δοκιμασει κανεις? αλλα ακομα και αν δεν τα εχετε δοκιμασει,πιστευετε οτι θα δω διαφορα οσον αφορα την ποιοτητα τουφεκιας η καποιο αλλο πλεονεκτημα ? σας ευχαριστω εκτος προτερων για τις απαντησεις σας!

    Αυτο ειναι μυθος αγαπητε συνεδελφε ,αν συνεβαινε αυτο τοτε δεν θα αγοραζε κανεις κανες με αυλο 18,3 παρα μονο με 18,5  οποτε η εταιρια θα αναγκαζοντανε να κατασκευαζει κανες μονο με αυλο 18,5, φυσικα και δεν συμβαινει αυτο αλλα βγαζει κανες με αυλους 18,3  ,  18,4  ,  18,5 κ.λπ, για ολα τα γουστα δηλαδη, και οπως λεει και η παροιμια , περι ωρεξεως κολοκυθωπιτα…………ΦΙΛΙΚΑ  ΠΑΝΤΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 337………..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #414017

    καλησπερα! εχω μια Franchi 612 light 61 ποντους κανη,εξωτερικα τσοκ και αυλο 18,5.θελω να ρωτησω τα εξης..οσον αφορα τον αυλο εχω διαβασει οτι οσο πιο μεγαλος ειναι τοσο το καλυτερο δηλαδη ενας αυλος 18,5 ειναι καλυτερος απο ενα 18.3..ισχυει κατι τετοιο? βλητικα δηλαδη ειναι καλυτερο το οπλο με μεγαλυτερο αυλο? επισης εχω δει κατι εξωτερικα τσοκ απο το οπλουργειο Ηφαιστος με porting και συστημα tula.λεγονται hyperchokes..τα εχει δοκιμασει κανεις? αλλα ακομα και αν δεν τα εχετε δοκιμασει,πιστευετε οτι θα δω διαφορα οσον αφορα την ποιοτητα τουφεκιας η καποιο αλλο πλεονεκτημα ? σας ευχαριστω εκτος προτερων για τις απαντησεις σας!

    τα τσοκ που φτιαχνει ο Παπατσαρουχας ειναι φοβερα  σαν ποιοτητα τουφεκιας , τα εχει και τα ριχνει ο πατριωτης σου ο Μιχαλης σε μια Breda που εχει , και ειναι τρομερα ευχαριστημενος απο οτι μου εχει πει , πριν μιλησουμε ομως για διαμετρο αυλου , πως ξερουμε οτι το 18,3 ισχυει η το 18,5 ισχυει , αν δεν μετρηθει απο οπλουργο ? οπλα με 18,4 ειχαν 18,2 και οπλα με οπτιμα κανες 18,6 μετρηθηκαν 18,45 , μην τσιμπαμε με οτι διαβαζουμε απο το εργοαστασιο , ενδεικτικη ειναι η σταμπα στην κανη και οχι αντικειμενικη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #414039

    επισης εχω δει κατι εξωτερικα τσοκ απο το οπλουργειο Ηφαιστος με porting και συστημα tula.λεγονται hyperchokes..τα εχει δοκιμασει κανεις? αλλα ακομα και αν δεν τα εχετε δοκιμασει,πιστευετε οτι θα δω διαφορα οσον αφορα την ποιοτητα τουφεκιας η καποιο αλλο πλεονεκτημα ? σας ευχαριστω εκτος προτερων για τις απαντησεις σας!

     

    ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΒΕΝΕLLI ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ…ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΔΙΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ Κ ΕΛΑΦΡΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΤΡΗΣΗ… Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΙΣ ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΗΤΑΝ ΕΜΦΑΝΕΣΤΑΤΣΗ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #414093

    καλησπερα! καταρχην ευχαριστω  ολους για τις απαντησεις! Τι ειναι καλυτερο σε ενα οπλο? στενος αυλος? η πιο ευρυς? π.χ το 18.5 ειναι καλυτερο απο το 18.2?   το λεω αυτο γιατι βλεπω πολυ ακριβα οπλα και εχουν αλλα 18.2 αλλα 18.5 αλλα 18.6..αρα πιο ειναι καλυτερο?  οσον αφορα τα hyperchoke μετα και τα σχολια σας θα παρω σιγουρα ενα 3 αστρα και ενα 4 αστρα…το μονο αρνητικο που εχω ακουσει για τα hyperchokes ειναι ο ηχος αλλα δεν θα εχω προβλημα με αυτο γιατι απο δω και περα θα κυνηγαω με ηλεκτρονικες ωτοασπιδες..πιστευω οτι δεν πρεπει να παιζουμε με την ακοη μας οπως και με την οραση μας..προσωπικα κυνηγαω παντα με shotproof γυαλια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    sot στις #414101

    καλησπερα! καταρχην ευχαριστω ολους για τις απαντησεις! Τι ειναι καλυτερο σε ενα οπλο? στενος αυλος? η πιο ευρυς? π.χ το 18.5 ειναι καλυτερο απο το 18.2? το λεω αυτο γιατι βλεπω πολυ ακριβα οπλα και εχουν αλλα 18.2 αλλα 18.5 αλλα 18.6..αρα πιο ειναι καλυτερο? οσον αφορα τα hyperchoke μετα και τα σχολια σας θα παρω σιγουρα ενα 3 αστρα και ενα 4 αστρα…το μονο αρνητικο που εχω ακουσει για τα hyperchokes ειναι ο ηχος αλλα δεν θα εχω προβλημα με αυτο γιατι απο δω και περα θα κυνηγαω με ηλεκτρονικες ωτοασπιδες..πιστευω οτι δεν πρεπει να παιζουμε με την ακοη μας οπως και με την οραση μας..προσωπικα κυνηγαω παντα με shotproof γυαλια…

    Φίλε μου αν βρεις μια επιστημονικά τεκμηριωμένη και έγκυρη απάντηση σε αυτές τις ερωτήσεις να γράψεις ένα βιβλίο που σου εγγυώμαι θα γίνει αυτομάτως το μεγαλύτερο διεθνές best-seller στον χώρο! Την στιγμή που οι ίδιες οι εταιρίες που σου λένε αγόρασε το δικό μου όπλο με τους μεγαλύτερους κώνους, τους διευρυμένους αυλούς, την φοβερή γεωμετρία και τα σουπερντουπερ τσοκ που είναι το καλυτερότερο απ’όλα δεν παρέχουν καμία σοβαρή τεκμηρίωση για τους ισχυρισμούς τους, ποιος περιμένεις να σου απαντήσει έγκυρα; Η πιο εκτεταμένη έρευνα που έχει γίνει (από όσο γνωρίζω πάντα) είναι η: Sporting Shotgun Performance (http://www.shotgun-insight.com/books.html). Το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει ακόμα, αλλά το γενικό συμπέρασμα είναι ότι οι περισσότεροι από αυτούς τους βαριούς ισχυρισμούς δεν έχουν επιστημονικά μετρήσιμες διαφορές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #414154

    οσον αφορα τα hyperchoke μετα και τα σχολια σας θα παρω σιγουρα ενα 3 αστρα και ενα 4 αστρα…

    ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΤΑ 4 ΚΑΙ ΤΑ 2 ΑΣΤΡΑ…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,621 έως 1,635 (από 1,737 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων