GPS

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 79 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    88
    RAUL στις #60457

    Η ΑΝΑΒΑΣΗ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ Η ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ,ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ?

    ΕΧΩ ΕΝΑ  MAGELLAN MERIDIEN  KAI ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑΥΤΙΚΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ? 

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    ΧΡΗΣΤΟΣ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #60476


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από RAUL στίς 24 Ιούνιος 2005


    Η ΑΝΑΒΑΣΗ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ Η ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ,ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ?

    ΕΧΩ ΕΝΑ  MAGELLAN MERIDIEN  KAI ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑΥΤΙΚΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ? 

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    ΧΡΗΣΤΟΣ


    http://www.anavasi.gr 

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #60883

    θελω να παρω ενα GPS αλλα οχι τιποτα συνθετο κ με πολλες λεπτομερειες.απλα να σημειωσω καποια σημεια στο νησι κυριως για καποια μπεκατσοτοπια κ κατι καρτερια που ειναι μπερδεμα με τους χωματοδρομους να τα βρεις.επισης θελω να βαζω το στιγμα του αυτοκινητου για το βρισκω ευκολα μετα το κυνηγι.αυτες τις δυνατοτητες τις παρεχει ενα φτηνο GPS με χαρτη του νησιου?καποιοσ μου ειχε πει οτι αυτες τις αναγκες τις καλυπτει κ μια ηλεκτρονικη πυξιδα.ισχυει κατι τετοιο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #60886

    Α! υπαρχουν τετοια μηχανηματα που μπορουν να κανουν αυτα που θελω χωρις χαρτη?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    Panagiotis στις #60923

    http://www.sportfishing.gr/

    Εχει τα παντα και ειναι ελληνικο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #60926

    Γιώργο εάν θέλεις ένα σχετικά φτηνό και απλό GPS ρίξε μια ματιά για το magellan explorist 100 στο οποίο έχει αναφερθεί παλαιότερα ο Κώστας

    Η τιμή του στην Ελλάδα είναι περίπου στα 135 ευρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #60936

    παιδια ευχαριστω αλλα το μοντελο που λες δημητρη δεν το βρισκω.ξερεις καμια διευθυνση να το εχει στα σιγουρα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #60947

     

    Εάν βάλεις στο yahoo στην αναζήτηση magellan explorist 100 θα σου βγάλει περίπου δέκα σελίδες.

     

    Για τα magellan ο αντιπρόσωπος είναι

    Α.Φιλιπακης ΕΠΕ

    Ακτή Μουτσοπουλου 56

    Τηλ. 2104286121- 2104286861-3

    Υποστηρίζουνε και Ελληνικό μενού

     

    http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/…4423341-5115310

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #340404

    Η παράλληλη χρήση χάρτη με το GPS κρίνεται απαραίτητη εφόσον θέλει κάποιος να το εκμεταλευτεί πλήρως  και όχι μόνο για την επιστροφή του στο αυτοκίνητο.

    Πρόσφατα σ’ ένα ταξίδι χρησιμοποίησα παράλληλα με το δικό μου κι ένα GPS με χάρτες. Όσο κινήσαι στην Εθνική οδό ή σε μεγάλους επαρχιακούς δρόμους αυτά με τους χάρτες δεν παίζονται. Στους κυνηγότοπους και στους μικρούς χωματόδρομους απαιτούνται χάρτες ειδικοί για να είναι αποτελεσματική η χρήση.

    Υπάρχουν τέτοιοι χάρτες αλλά είναι πολύ ακριβοί και χρειάζεται ειδικό πρόγραμμα για την επεξεργασία τους στο PC πριν τους εγκαταστήσουμε ώστε να είναι πιο λειτουργικοί. Οπότε το κόστος GPS – πρόγραμμα συν ηλεκτρονικοί χάρτες αγγίζουν τα 1000 ευρώ.

    Θεωρώ για κυνηγετική χρήση, αρκεί ένα απλό GPS των 100-130 ευρώ μαζί με κάποιους ειδικούς χάρτες  που δεν κοστίζουν περισσότερο από 7,5 ευρώ ο καθένας.

    Αν κάποιος αφιερώσει ένα Σαββατοκύριακο μπορεί εύκολα να μάθει όσα χρειάζονται για να εντοπίζει στον χάρτη ένα στιγμα και ακολούθως να το μεταφέρει στο GPS του έτοιμο για πορεία.

    Αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να τον βοηθήσω να μάθει τα βασικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #60957

    στο μοντελο που βρηκα κ εχω βαλει την φωτο του πιο πανω δεν μπαινουν χαρτες.δεν εχω εμπειρια απο τετοια μηχανηματα αλλα απο οτι καταλαβα σημειωνει την πορεια που εκανες κ μπορεις να την αντιστρεψεις κιολας κ ακολουθωντας την να γυρισεις στο σημειο απο οπου ξεκινησες.ετσι δεν ειναι κωστα?μπορω να σημειωσω εναν κυνηγοτοπο κ οταν θελω μετα απο μερες να παω εκει(με την βοηθεια της ηλεκτρονικης πυξιδας υποθετω)?αυτες ειναι οι βασικες λειτουργιες που χρειαζομαι κ αν ειναι οντως ετσι οπως νομιζω τοτε με καλυπτει απολυτα.εχω καταλαβει κατι λαθος?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #340405

    Πέρα από αυτά που αναφέρεις κάνει και άλλα πολλά. Το κυριότερο εκ των οποίων είναι ότι μπορείς να πας με απόλυτη ακρίβεια σ’ ενα κυνηγότοπο που θα σου υποδείξει κάποιος φίλος σου που χρησιμοποιεί επίσης GPS. Εφόσον έχει αποθηκεύσει μερικά σημεία που έχει βρει πουλιά μπορείς να ακολουθήσεις την ίδια ακριβώς διαδρομή.

    Οι ειδικοί χάρτες μεγάλης κλίμακας έχουν σημειωμένα τα τοπονύμια, τις πηγές, τις στάνες, τα ξωκλήσια και άλλα γνωστά σημεία. Αν κάποιος που γνωρίζει την περιοχή σου πει για παράδειγμα ότι γύρω από την τάδε πηγή υπάρχει ένα κοπάδι πέρδικες, μπορείς να βρεις τις συντεταγμένες του σημείου και κάποιων δασικών δρόμων και να φτάσεις ως εκεί χωρίς να έχεις πάει ποτέ άλλωτε.

    Αν κυνηγάς μπεκάτσα σε μια περιοχή τακτικά και κάθε χρόνο, μπορείς να αποθηκεύεις τα σημεία που βρίσκεις πουλιά με ημερομηνίες και να κρατάς στατιστικά στοιχεία τα οποία θα σου φανούν πολύ χρήσιμα.

    Φυσικά το κυριότερο που σου προσφέρει είναι η ασφάλεια σε περίπτωση που χαθείς για οποιονδήποτε λόγο. Γι’ αυτό είμαι κάτα των GPS με ηλεκτρονικό χάρτη. Αν μάθεις να χρησιμοποιείς  τον κλασσικό χάρτη μπορείς να προσανατολιστείς ακόμα και αν τύχει να μην έχεις σήμα ή να μείνεις από μπαταρίες κ.λ.π.

    Γενικά πάντως στο βουνό και την θάλασσα που χρειάζεται απόλυτος σεβασμός, το GPS σώζει ζωές και σε γλειτώνει από μεγάλη ταλαιπωρία. Στα μεγάλα υψόμετρα η ομίχλη είναι σύνηθες φαινόμενο.

    Τον Χριστούγεννα του 2002 ήμουν για σκι στο όρος Πιριν της Βουλγαρίας. Ξεκίνησα μια διαδρομή εκτός πίστας και ξαφνικά έπιασε ομίχλη. Θα ήμουν ακόμα εκεί αν η απόλυτη ησυχία του δάσους δεν με βοηθούσε ν’ ακούσω κάποια στιγμή μετά από αρκετά χιλιόμετρα τον μακρινό ήχο του λιφτ.

    Η φωτογραφία είναι λίγη ώρα πριν πυκνώσει η ομίχλη σε μιά στάση που έκανα για νερό και ξεκούραση στην πηγή.

    Δεν έχω φοβηθεί άλλη φορά τόσο. Τότε ήταν που μου μπήκε η ιδέα για αγορά JPS με σκοπό την χρήση του στο βουνό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #340414


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 02 Ιούλιος 2005


    Τον Χριστούγεννα του 2002 ήμουν για σκι στο όρος Πιριν της Βουλγαρίας. Ξεκίνησα μια διαδρομή εκτός πίστας και ξαφνικά έπιασε ομίχλη. Θα ήμουν ακόμα εκεί αν η απόλυτη ησυχία του δάσους δεν με βοηθούσε ν’ ακούσω κάποια στιγμή μετά από αρκετά χιλιόμετρα τον μακρινό ήχο του λιφτ.

    Η φωτογραφία είναι λίγη ώρα πριν πυκνώσει η ομίχλη σε μιά στάση που έκανα για νερό και ξεκούραση στην πηγή.

    Τι κρίμα, που δούλευε εκείνη την ώρα!!!!!!

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Λαβερακ στις #60970

    Σταυρο μαυρα ματια καναμε να σε δουμε.

    Ξερετε οτι GPS πλεον προσφερουν και διαφορες εταιρειες δωρεαν ενσωματωμενο?

    Καποια απο τα αμαξια ειναι:Toyota Corolla,chevrolet aveo,mercedes cl,slk,e,clk,c

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    jema στις #60974

    ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΡΙΞΕΙ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΕΔΩ.

    http://WWW.MOUNTΑΙNS.GR ( ΑΝΑΒΑΣΗ )

    ΕΧΩ ΤΟ GARMIN GPSMAP60CS ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΛΥΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΩΝ ΜΟΝΤΕΛΩΝ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΕΞΕΛΙΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ” ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΙ ” ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΡΗΣΕΙΣ ( ΒΟΥΝΟ – ΘΑΛΑΣΣΑ ).

    ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΑ….

    ΓΙΑΝΝΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #60984

    Σταύρο εγώ δεν είχα κοντά μου εσένα και το κινητό δεν έπιανε για να φωνάξω τον Jim-Pap να με τραβήξει.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 79 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων