GPS

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 79 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #63794

    Εάν θυμάμαι καλά κάποιος φίλος πρέπει να έψαχνε την παρακάτω πυξίδα

    που θα διατίθεται στα LIDI από τις 19/9/05

     

     

     

    στην σύνοψη

    Ψηφιακή πυξίδα

    …με μαγνητικό αισθητήρα, προσφέρει ακριβή και αξιόπιστη ένδειξη κατεύθυνσης!

    • Ενδείξεις/ λειτουργίες: Ημερομηνία μαζί με την ημέρα της εβδομάδας, αφύπνιση με λειτουργία “Snooze”, πυξίδα με βελόνα κατεύθυνσης, ψηφιακή ένδειξη βαθμών/ σημείων του ορίζοντα και θερμοκρασίας σε °C ή °F
    • Συμπεριλαμβάνονται 3 αλκαλικές μπαταρίες ΑΑΑ, 3 χρόνια εγγύηση
    • Διαστάσεις: 13,3 x 7,2 x 3 cm
    • Τεμάχιο

     17,90 €*


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    103
    DENISLUK στις #63803

    ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ “RINO 110” ΤΗΣ GARMIN ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ VHF !!

    ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΣ ΦΘΗΝΟΥΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΑΣΥΡΜΑΤΟΥΣ PMR.

    ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΙΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ. ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ E-MAIL ΚΑΙ ΣΤΗΝ GARMIN ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΔΩ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ (ΣΚΟΡΔΙΛΗΣ), ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΑΓΝΟΗΣΕΙ.. 

    PLEASE HELP…!!!!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #63832

    απο 15/9 η πυξιδα θα ειναι εκει με 17,90ευρο φιλε mitros ευχαριστω πολλη για την εννημερωση αυτην εψαχνα αν καποιος συναδελφος που δεν εχει lidl στην περιοχη που μενει να μου να του την παρω εγω και να την στειλω

    ΜΦΧ

    Γίωργος 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #66823

    * Αντίπαλος του GPS
    Ο πρώτος από τους περίπου 30 δορυφόρους του ευρωπαϊκού συστήματος πλοήγησης παρουσιάστηκε την Τετάρτη από αξιωματούχους της ΕΕ, περίπου έναν μήνα πριν από την εκτόξευσή του από τη Ρωσία. Δύο ακόμα δορυφόροι θα τεθούν σε τροχιά το 2008 για να ολοκληρωθεί η φάση ελέγχου.
    Ο πρώτος δορυφόρος Giove A (Galileo In-Orbit Validation Element ή τροχιακό σύστημα ελέγχου Galileo) θα εκτοξευτεί το Δεκέμβριο από το κοσμοδρόμιο του Μπαϊκονούρ στο Καζακστάν και θα λειτουργήσει ως μονάδα αναφοράς και ελέγχου, ανακοίνωσε η ESA (Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Διαστήματος), η οποία διαχειρίζεται το έργο των 3,6 δισ. ευρώ.
    Μέχρι την έναρξη λειτουργίας του Galileo, που προορίζεται κυρίως για πολιτικές χρήσεις, η Ευρώπη θα συνεχίσει να βασίζεται στο αμερικανικό σύστυμα GPS για τις ανάγκες γεωγραφικού εντοπισμού στη ναυσιπλοΐα και άλλες εφαρμογές. Το GPS ανήκει στον αμερικανικό στρατό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #66851

    την πθξιδα που αναφερετε την εχω παρει απο τα lidl κ εγω.για τα λεφτα της ειναι πολυ καλη.το μονο που με χαλαει ειναι το μεγεθος κ το βαρος της.βασικα μεχρι τωρα μονο το ξυπνητηρι εχω χρησημοποιησει κ την πυξιδα για να βλεπω τον αερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    ARCHON στις #66886

    ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΜΙΟ 168 ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΧΑΡΤΕΣ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #343406

    Από 14 χρόνων έκανα πορείες και διανυκτερεύσεις στα βουνά, πολλές φορές μόνος. Έχω πέσει σε κακοκαιρίες, σε ομίχλες και απρόοπτα, πάντα την έβγαζα καθαρή. Έχω μία υπέροχη αίσθηση του χρόνου (σπάνια βλέπω ρολόι) και του χώρου. Στα 56 μου χρόνια κάποιοι φίλοι προφανώς διαβλέπουν επερχόμενο….. πως το λένε ρε παιδιά? Έμενταλ? όχι.. πώς? ά.. ναι.. αλσχάιμερ. Πάντως μου έκαναν δώρο ένα GPS GARMIN etrex Legent και ένα CD χαρτών. Το πάλεψα λίγο αλλά κάτι δεν πάει καλά, η αυτό είναι ζαβό ή εγώ. Λένε στον οδηγό πως πρέπει να ρυθμίσεις την πυξίδα στην αρχή και κάθε φορά που αλλάζεις μπαταρίες. Όσο και αν προσπάθησα δεν είδα πουθενά το υπομενού γι’ αυτό. Υπάρχει κανείς συνάδελφος στην Αττική που να κατέει πράμα για να μου κάνει φροντιστήριο? Όχι πως θα το χρησιμοποιώ, αλλά να.. για να τους αποδείξω πως δεν έχω έμενταλ.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    Panagiotis στις #73473

    Κύριε Γιάννη καλημέρα. Ποιο μόντελο GPS έχετε, εχει τρια διαφορετικά. Εαν δεν με απατάει η μνήμη μου το συγκεγριμένο μοντέλο δεν έχει ηλεκτρονική πυξίδα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #73485

    Γιάννη εγώ έχω ένα Magellan explorist το οποίο η μόνη ρύθμιση

    που έκανα για να δούλεψη ήταν να βάλω χώρα, ημερομηνία,

    και η ώρα για να συντονιστεί με τους δορυφόρους.

    Αυτή την διαδικασία την ζητάει πάντα όπως είπες και εσύ

    όταν αλλάζεις μπαταρίες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #73488

    Είναι αλήθεια πως είναι λίγο ιδιότροπο το μενού του garmin και χρειάζεται εξοικείωση. Εχω το ίδιο μοντέλο από το 2002 αλλά ποτέ δεν κατάφερα να το κατανοήσω σε ικανοποιητικό βαθμό πέρα από τα βασικά.  Βέβαια, ποτέ δεν του αφιέρωσα αρκετό χρόνο… 

    Αν θέλετε κ.Γιάννη, οι λίγες γνώσεις μου στο χειρισμό της συσκευής είναι στη διάθεσή σας.  Θέλω από μέρες να κάνω μια εκδρομή προς το Σχοινιά, να δώ αν ήρθαν παπιά.  Νομίζω ότι δεν είναι δύσκολο να βρεθούμε για λίγο ένα απόγευμα.

    Το συγκεκριμένο μοντέλο (Garmin eTrex Legend) δεν έχει κανονική πυξίδα ούτε αλτίμετρο, τα υπολογίζει από τα σήματα των δορυφόρων.  Αυτό που κάπου διάβασα αλλά παρατήρησα κι εγώ 1-2 φορές είναι ότι σε ελάχιστες περιπτώσεις η συσκευή αδυνατεί να καταλάβει πού είμαστε και χρειάζεται να της το υποδείξουμε ή να την αναγκάσουμε να “ψάξει” εκ του μηδενός.  Αυτό νομίζω ότι γίνεται από την οθόνη που δείχνει τους δορυφόρους επιλέγοντας το “new location”.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #343409

    Καλημέρα από την Ελλάδα πλέον όπου θα παραμείνω κανα μήνα.

    Γιάννη ο καλύτερος τρόπος για να κατανοήσει κανείς το μενού ενός GPS είναι να γίνει στην πράξη. Περιστασιακα και περισσότερο δοκιμαστικά είχα χρησιμοποιήσει πέρυσι το garmin ενός φίλου. Ποτέ δεν παρουσιαστηκε ανάλογη περίπτωση, να χρειαστεί δηλαδή κάποια ρύθμιση. Μάλιστα σύγκρινα καθόλη την διαδρομή τις ενδείξεις του σε σχέση με το δικό μου Magellan explorist.

    Κάτι άλλο μια και συζητάμε για GPS, θα ήθελα να πω ότι ότι δεν είναι σε καμία περίπτωση ένα ακόμη άχρηστο αξεσουάρ που κουβαλάμε μαζί μας.

    Ακόμα και όταν κινούμαστε σε γνωστές περιοχές, η ακρίβεια του μας προσφέρει μεγάλες ευκολίες.

    Εμένα πάντως το explorist παρόλο που δεν διαθέτει χαρτες με βοήθησε αφάνταστα στο να κινηθώ αλλά και να μάθω το Κάιρο σε ελάχιστο χρονικό διάστημα.

    Στην πόλη αυτή σπάνια συναντάς (εκτός του κέντρου βεβαια), πινακίδες που να είναι στα αγγλικά. Επίσης είναι απίθανο να συναντήσεις κάποιον που να μιλά αγγλικά για να ρωτήσεις. Οπότε όταν οδηγείς αντιμετοπίζεις μεγάλο πρόβλημα.

    Αρχικά αυτό που έκανα ήταν να βάλω το στίγμα του σπιτιού μου και να το έχω ανοικτό στις διαδρομές που έκανα. Σε κάθε χαρακτηριστικό σημείο της πόλης που περνούσα, έκανα εισαγωγή του σημείου. Δηλαδή γνωστά ξενοδοχεία, μεγάλες πλατείες και γέφυρες. Σε λιγότερο από μια εβδομάδα είχε δημιουργηθεί στο GPS ένας υποτυπώδης χάρτης του Καίρου. Αν κάποια στιγμή βρισκόμουν σε άγνωστο σημείο, ρίχνοντας μια ματιά έβλεπα το πλησιέστρο σημασμένο και ήξερα προς τα πού θα πρέπει να κατευθυνθώ χωρίς να κάνω άσκοπους κύκλους.

    Κατόπιν όταν ήθελα να βρώ κάποια διεύθυνση σε άγνωστη περιοχή, το δούλεψα σε συνεργασία με το Google earth.  Έβρισκα στον χάρτη του Google το σημείο και τους δρόμους που πρέπει να ακολουθήσω. Κατόπιν περνούσα στο GPS τις συντεταγμένες τους που επίσης δίνονται στον χάρτη. Από εκεί και πέρα ήταν πολύ απλό να φτιάξω μια πορεία και να φτάσω με σιγουριά στο σημείο που ήθελα. Εξαιρετική βοήθεια το Google earth. Δεν είναι μόνο χάρτης, η φωτογραφική απεικόνιση σε βοηθά να έχεις σαφή εικόνα της περιοχής.

    Το κόστος ενός gps δεν είναι πλέον απαγορευτικό. Πιστεύω ότι είναι απολυτα χρήσιμο σε οποιονδήποτε κυνηγό. Έχω ξαναγράψει ότι σε συνεργασία μ’ ενα κινητό μπορεί να σωσει ζωές, αφού  ο εντοπισμός της θέσης μας σε περίπτωση κινδύνου είναι άμεσος χωρίς να χάνεται πολύτιμος χρόνος.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #73492


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Hunter.Gr στίς 18 Aπρίλιος 2006


    Θέλω από μέρες να κάνω μια εκδρομή προς το Σχοινιά, να δώ αν ήρθαν παπιά. 


    [/indent]Νίκο, πήγα το Σάββατο το μεσημέρι. Δεν έχει πάρα πολλά πράγματα, κυρίως πρασινοκέφαλα (περισσότερες καστανιές) και λίγα σαρσέλια εαρινά. Δεν λέω ότι δεν έχει μπανιστήρι, απλά μην φανταστείς ότι γίνεται το προπέρσινο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #73530

    Είναι αλήθεια πως είναι λίγο ιδιότροπο το μενού του garmin και χρειάζεται εξοικείωση

    _______________________

    Να λεω την Αληθεια …Απο 2-διμηνου ειμαι κατοχος ενος Garmin GPS Map 76CS και εδω και αρκετα χρονια (απο το 1990) ενα JRC JLU 4400 (χειρος)

    ΤΟ JRC  οπως καταλαβαινετε λογω παλαιοτητας ειναι αρκετα δυσχρηστο και το μενου του δεν ειναι καθολου ευκολο.

    Εν Αντιθεσει to Garmin εχει ενα μενου εξαιρετικο, πολυ απλο και ευκολο στην χρηση.

    Ισως να ειναι θεμα μοντελου αλλα το ποσο ευκολο στην χρηση του ειναι δεν λεγεται.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #343419

     

    Παιδιά ευχαριστώ. Tο Magellan 100 μου είπαν και άλλοι πως είναι πιο εύκολο.

    Διαβάζοντας το αγγλικό βιβλιαράκι οδηγιών δεν αναφέρει πουθενά καλυμπράρισμα πυξίδας, μόνο το δισέλιδο συνοπτικό, φωτοτυπημένο μεταφρασμένο αντίγραφο το περιγράφει, κατάλαβα λοιπόν πως αναφέρεται σε (ή και σε) άλλο μοντέλο.

     

    Αν θέλετε κ.Γιάννη, οι λίγες γνώσεις μου στο χειρισμό της συσκευής είναι στη διάθεσή σας.  Θέλω από μέρες να κάνω μια εκδρομή προς το Σχοινιά, να δώ αν ήρθαν παπιά.  Νομίζω ότι δεν είναι δύσκολο να βρεθούμε για λίγο ένα απόγευμα.

    Πολύ ευχαρίστως, να προηγηθεί μόνο ένα τηλεφώνημα για να είμαι διαθέσιμος, 22940 95019, 697 2223883. Και εμένα τα βασικά με ενδιαφέρουν.

    Καλημέρα από την Ελλάδα πλέον όπου θα παραμείνω κανα μήνα.

    Βρε καλώς τον, καλή διαμονή και καλά να περάσεις.

     Γιάννη ο καλύτερος τρόπος για να κατανοήσει κανείς το μενού ενός GPS είναι να γίνει στην πράξη.

    Έτσι άρχισα αλλά κόλλησα στο θέμα ρυθμίσεων που όπως κατάλαβα δεν αφορούν το δικό μου μοντέλο. Έτσι έχασα χρόνο που δεν μου περισσεύει αυτόν τον καιρό.

    Κάτι άλλο μια και συζητάμε για GPS, θα ήθελα να πω ότι ότι δεν είναι σε καμία περίπτωση ένα ακόμη άχρηστο αξεσουάρ που κουβαλάμε μαζί μας.

    Ποτέ η τεχνολογία δεν είναι άχρηστη, μία φίλη μου έχει ένα φορητό και για το αυτοκίνητο που μιλά Ελληνικά, έχει πλάκα που της λέει να στρίψει και αν δεν το κάνει… ξεροβήχει και δίνει νέες οδηγίες. Αλλά και χωρίς αυτή δεν έπαθα τίποτα μέχρι τώρα. Έχω κάνει πάμπολλα ταξίδια στο εξωτερικό για δουλειές πολλές φορές οδηγώντας από χώρα σε χώρα (όχι από κεντρικούς δρόμους) για να επισκεφτώ εργοστάσια. Έχω βρεθεί για κυνήγι μόνος να οδηγώ μέσα σε αφιλόξενα δάση, σε βουνά χωρών όχι και τόσο φιλικών τότε. Έχω κάνει άπειρα ιστιοπλοϊκά ταξίδια με μία πυξίδα με χάρτες και διπαράλληλο. Έχω πέσει σε ομίχλες και όλα αυτά που γνωρίζουν όλοι οι κυνηγοί. Πιστεύω πως τα νέα αυτά τεχνολογικά βοηθήματα κάνουν την ζωή μας πιο εύκολη και νοιώθουμε μεγαλύτερη ασφάλεια. Είναι εντυπωσιακό το θέαμα που είδα στο P/C ενός φίλου που είχε καταγράψει την πτήση του με αιωρόπτερο, εκτός της απεικόνισης έβλεπες την ταχύτητα πτήσεως, το ύψος, το στίγμα, μέσες τιμές και πολλά άλλα το οποία τα είχε και σε μορφή εκτυπώσιμη.

    Φιλικά  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #73860

    ΑΠΟ ΧΤΕΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΛΟΥ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΟΥ GPS,[e-GΟ](110€ ΚΟΣΤΙΣΕ)ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΣΤΑΔΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ…..ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΥΚΟΛΟ,ΑΝ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΘΩΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΧΑΡΤΗΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ…..ΜΟΝΟ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟΣ ΚΑΙ ΕΠΑΡΧΙΑΚΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΟΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΚ.ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ TEST DRIVE..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 79 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων