ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 63 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #51816

     

     Διόρθωση: Φίλε Νίκο (Παπαΐωάννου) και όχι Κώστα όπως παρασυρόμενος έγραψα, λόγω του συντάκτη του πρώτου μηνύματος …


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #51817

    ΠΑΝΤΩΣ Η ΕΠΙΔΕΙΞΙΟΜΑΝΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΟΣΩΝ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΨΑΡΑΔΕΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣ ΚΑΙ ΨΑΡΑΣ, ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΥΝΗΓΟΤΟΠΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕ ΨΑΡΟΤΟΠΟΥΣ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ‘ ΚΟΛΗΤΟΙ’ ΝΑ ΠΑΡΕΞΗΓΙΟΥΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ Ο ΕΝΑΣ ΕΠΙΑΣΕ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΟΧΙ.

    ΠΟΛΛΕΣ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #51821

    ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ,

    ΓΙΑΤΙ ΔΥΣΑΝΑΣΧΕΤΕΙΤΕ???? Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΤΥΠΟΣ ΑΠΕΥΘYΝΕΤΑΙ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ TARGET GROUP ΠOY ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ/ΑΝΑΓΚΕΣ. ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ Ο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ” ΑΠΑΡΤΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ 300.000 ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ 20-30-50???……-5.000???? ΕΝΕΡΓΑ ΜΕΛΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ FORUM. ΝΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ, ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ “ΑΡΠΑΧΤΕΣ” ΚΟΙΤΑΝΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝΕ, ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η “ΠΟΙΟΤΗΤΑ” ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΗΓΟΡΩ.

    ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΣΕ ΘΗΡΑΜΑ/ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΠΥΚΝΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ, ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΓΥΡΩ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΒΛΕΠΕΤΕ….. ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΒΡΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ,ΧΤΥΠΟΥΝ ΓΕΡΑΚΙΑ ΓΙΑ… ΠΛΑΚΑ,ΔΕ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΟΥ,ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ “ΠΟΝΗΡΟΙ” ΚΑΙ ΕΣΥ Ο ΑΓΑΘΟΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΗΛΗΞΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΣΟΥΝ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ,ΣΕ ΠΡΟΣΠΕΡΝΟΥΝ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ, ΔΕΝ ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΣΟΥΝ ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΠΟΥ ΚΑΘΟΣΟΥΝ ΕΣΥ ΕΧΘΕΣ ΣΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΣΥ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙΣ ΠΑΕΙ…..κ.α

    ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΟΜΑΣΤΕ, ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ VALUE, ΔΕΝ ΑΝΑΖΗΤΟΥΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ, ΔΕΝ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΥΣ ΤΗ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΚΤΟΥΝ.

    ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΙ “Ο ΚΥΝΗΓΟΣ”, ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

    ΣΤΑ MEDIA ΤΟΥ ΑΓΓΛΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟ ESTIMATE VALUE ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΣΟΥ ΚΑΘΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ TARGET GROUP ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ. 

    ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ.

    ΦΙΛΙΚΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #51824

    Simfono me esas kai prostheto, oloi aytoi oi anthropoi oi opoioi einai epidijiomaneis,egomaneis,narkisoi …… jeroles ….. einai etsi stin kathimerinotita tous .Pisteyoun oti kanoun kati pou den mporei i den exei skeftei kapios allos….–Einai gia poli doulemo oi anthropoi–….–Alla as min psaxnomaste toso poli–….–Opos eimaste oloi stin kathimerinotita mas stin zoi mas stis sinanstrofes mas eimaste pantou to idio–…… den einai sto kinigi oute einai kinigioi..Einai stin apli kathimerinotita, stin kathe stigmi pou zoune….Orthos kai den exoun value aytoi oi anthropoi..ALLA konta sta jera kaigonte kai ta xlora….DISTIXOS…

    …PARA POLES PROKLITIKES SIMPERIFORES…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #51827

    Πιστευω παντως οτι υπαρχουν ανθρωποι που σεβονται προσωπα και πραγματα, περιουσιες και θεσμους, και προπαντως ξερουν οτι το κυνηγι ειναι μια δραστηριοτητα που σε ικανοποιει ψυχικα. Δεν βρισκω λοιπον λογο δημοσιευσης θηραματων σε ματσα, ουτε σε σειρες και τετραγωνακια οπως καμμια φορα βλεπουμε στις ταινιες. Ολη αυτη η συμπεριφορα ειναι και προκλητικη, και δινει λαθος εντυπωσεις, οτι δηλαδη ο αυτοσκοπος του κυνηγιου ειναι να γυρισεις με ενα ματσο πουλια, και να τα επιδεικνυεις ωστε να σε επευφημουν ολοι.

    Αλλωστε ενας απο τους νομους του κυνηγιου, τους αγραφους, λεει οτι το θηραμα το σεβεσαι και μολις το σκοτωσεις. Δεν το γελοιοποιεις, δεν το κακομεταχειριζεσαι, αλλωστε η αξια και η πονηρια του θηραματος ειναι που δινει αξια στην προσπαθεια του κυνηγου, και σε καμμια περιπτωση η ποσοτητα.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #51830

    ΒΙΚΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΤΗ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑΣ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΒΑΡΥΤΗΤΑ.

    ΕΓΩ ΔΕ, ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΠΡΟ ΠΟΛΛΟΥ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΑΦΕΝΟΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΑΦΕΤΕΡΟΥ ΔΕΝ ΥΠΟΒΙΒΑΖΩ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ.

    ΦΙΛΙΚΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #338686

    Μόλις αγόρασα το περιοδικό. Τα θηράματα που τόσο άκομψα προσπαθούν να κρύψουν είναι μία τουλάχιστον “Βαρβάρα”, φαίνεται καθαρά στις περισσότερες φωτογραφίες, και μάλλον ένα τουρλί (αυτό με το ανάποδο ράμφος), είδη και τα δύο απαγορευμένα. Δεν μπορώ να καταλάβω, δεν είχαν άλλες φωτογραφίες να βάλουν;

    Όσο για τον κράχτη στόματος, “απαραίτητο εφόδιο του βαλτοκυνηγού”, δεν λέω, ουσιαστικά μπορεί και να είναι, αλλά έλα που απαγορεύεται (ηχομιμητική συσκευή) και το υπογράφει ο ίδιος ο εκδότης. Το μόνο ελαφρυντικό της υπόθεσης είναι ότι το συγκεκριμένο άρθρο είναι περίληψη παλαιότερου άρθρου του περιοδικού (άλλου αρθρογράφου) που για κάποιο περίεργο λόγο το υπέγραψε ο εκδότης σ’ αυτό το τεύχος.

    Από την άλλη, τα πράγματα σώζει για άλλη μία φορά ο Χατζιώτης, με το πολύ καλό άρθρο του, το γιατί δεν παρουσιάζει το περιοδικό δοκιμές φυσιγγίων. Ειλικρινές και με στοιχεία, το άρθρο επιβεβαιώνει γιατί οι δοκιμές αυτές δεν μπορεί να είναι αξιόπιστες, και γιατί ένα σοβαρό περιοδικό δεν πρέπει να το αναλαμβάνει κάτι τέτοιο με την παρούσα κατάσταση στην Ελλάδα.  Το “άλλο” περιοδικό έφαγε τα μούτρα του με αυτήν την τακτική, τουλάχιστον για όσους το πήρανε χαμπάρι.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #51870

     

     Λεωνίδα έχεις απόλυτο δίκιο ειδικά με τις δοκιμές, όσοι το επιχειρούν όντως αναλαμβάνουν ρίσκο, όση καλή και να είναι η πρόθεσή τους, ο σύγχρονος πιστεύω έλληνας κυνηγός έχει και παιδεία και γνώσεις, ικανές να τον προστατέψουν από διαφημιστικά τερτίπια. Εξάλλου μιά, δυό, τρείς δοκιμές ούτως ή άλλως τις κάνουμε, να  δούμε τι μας πάει και σε μας και στο όπλο μας, επομένως είναι δύσκολο να συνεχίζει να αγοράζει κάποιος φυσίγγια που δεν “του πάνε” ακόμη και άν είναι συνιστώμενα.

     Πως όμως είναι δυνατόν από την άλλη, βασικά στοιχεία, όπως το βάρος των σκαγιών, οι πιέσεις τους κλπ να μην αναγράφονται στα κουτιά πολλών τύπων φυσιγγίων ακόμη μέχρι σήμερα και εμένα να με πείσει ως κυνηγό, η οποιαδήποτε δοκιμή, αφού ο ίδιος ο κατασκευαστής αποφεύγει να δώσει στοιχεία ή αποτελέσματα δοκιμών…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #51878

    ΒΙΚΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΤΗ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑΣ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΒΑΡΥΤΗΤΑ.

    ΕΓΩ ΔΕ, ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΠΡΟ ΠΟΛΛΟΥ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΑΦΕΝΟΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΑΦΕΤΕΡΟΥ ΔΕΝ ΥΠΟΒΙΒΑΖΩ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ.

    ΦΙΛΙΚΑ

    ————-

    alex

    Εννοειται Αλεξη οτι υπαρχουν, απλα θελω να πιστευω οτι σιγα σιγα αυτη η μειοψηφια αυξανεται. Παλιοτερα, ο πυροβολισμος σε γερακι πχ, ηταν πιο διαδεδομενος, τωρα αν πυροβολησει κανεις θα ακουσει μπινελικια και φωνες τοσες οσες να σηκωθει να φυγει. Απλα λεω οτι οι φωνες τις λογικης, και οι ανθρωποι που ψαχνουν την ποιοτητα και οχι την ποσοτητα αυξανονται. Η τουλαχιστον ετσι μου φαινεται.

    Τα περιοδικα πλεον τα αγοραζω μονο εαν δω ενα αρθρο που φαινεται ενδιαφερον, η την παρουσιαση ενος προιοντος που με ενδιαφερει. Απο πολυ καιρο, τις δοκιμες τις κανει κανεις μονος του, και δεν νομιζω οτι μπορεις να βγαλεις σωστα συμπερασματα αν το οπλο σου η οι συνθηκες κυνηγιου ειναι εντελως διαφορετικα απο της δοκιμης. Αλλωστε οι δοκιμες στο χαρτι με την Αquilla ηταν τοσο καλες, αλλα στην πραξη ηταν μετριες εως κακες.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #338692

    Εγω προσωπικα δεν εχω παρει καμια χρονια αυτα τα “μεγαλα” περιοδικα-οδηγους! Απ’οτι βλεπω -αν πεσει κανενα στα χερια μου ειναι- ειναι γεματα διαφιμισεις! Μπορει να εχουν καμια φορα κανα ενδιαφερον αρθρο αλλα δεν αξιζει πιστευω να παρεις το περιοδικο για ενα αρθρο!

    Επισης η τιμη τους κυμαινεται απο 15-20Ε περιπου (διορθωστε με αν κανω λαθος)!!!

    Με αυτα τα λεφτα παιρνεις περιπου 3 κουτια φυσιγγια και πας κανεις και τις δοκιμες σου, κανεις και το κυνηγι σου και οτι αλλο γουσταρεις!

    Αποψη μου…!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #51939


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από dragonares στίς 02 Φεβρουάριος 2005


    Επισης η τιμη τους κυμαινεται απο 15-20Ε περιπου (διορθωστε με αν κανω λαθος)!!!

    Με αυτα τα λεφτα παιρνεις περιπου 3 κουτια φυσιγγια και πας κανεις και τις δοκιμες σου, κανεις και το κυνηγι σου και οτι αλλο γουσταρεις!
    Αποψη μου…!!!


    [/indent]

    Μάλλον κάνεις λάθος φίλε μου. 6,00€ είναι η τιμή του συγκεκριμένου που συζητάμε (όχι όμως ότι είναι και φτηνό).

     Μάλλον το μπερδεύεις με κάποια άλλα, που συνήθως περιέχουν και κάποιο DVD…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #51946

    Σε περιοδικό του χώρου (προσωπικά αγαπημένο) είδα ένα δελτίου τύπου ( σε μορφή άρθρου) χωρίς το όνομα του συγγραφέα (προσωπική άποψη για ευνόητους λόγους) οπου διαφημίζεται ένα αυτογεμές για βολές στα 65 με 70 μέτρα. Λίγη προσοχή δεν βλάπτει ειδικά όταν το διαβάζουν χιλιάδες αναγνώστες. Πάντα με καλοπροαίρετο τρόπο σκέψης θα ήθελα να πω οτι τέτοια <<άρθρα>> δεν νομίζω οτι βοηθούν στο να ανέβει το επίπεδο των κυνηγών. Κάθε άλλο μάλιστα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #51947

    Κώστα,

    Τέτοια άρθρα απλά υποτιμούν τη νοημοσύνη των αναγνωστών…

    Ελπίζουν ότι κάποιος….(αφελής?????) θα δώσει τα ωραία του € για να αγοράσει “μια σουφλέκα” για να σκοτώνει χήνες (τις είδε κανείς??????) στα 70 μέτρα……

    Κρίμα…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #51960

    Παιδιά, νομίζω ότι ο τίτλος τα λέει όλα “για χήνες μόνο …”.
    Πολλοί έχουν 10 όπλα στην κατοχή τους, γιατί όχι και ένα εξειδικευμένο;
    Αρκετοί πηγαίνουν Βουλγαρία και Ρωσσία ειδικά για χήνες, γιατί όχι λοιπόν;

    Είναι ένα πολύ ειδικό όπλο για πολύ ειδικά κυνήγια και πολύ ειδικούς κυνηγούς!!.  Το μόνο που με χαλάει ανεπανόρθωτα είναι το σταθερό φούλ τσόκ.  Εχουμε καλομάθει βλέπεις με τα τσοκάκια και εγώ ακόμα χειρότερα με το πολυτσόκ.

    Ας μην ξεχνάμε ότι συχνά παρουσιάζονται από τα περιοδικά και πανάκριβα όπλα που απευθύνονται ίσως μόνο σε 5-10 Ελληνες κυνηγούς.  Παρόλα αυτά παρουσιάζονται.

    Να διευκρινίσω ότι εγώ έχω μόνο μια Beretta 391 με 66εκ κάννη και μου αρκεί για όλα τα κυνήγια ακόμα και για το σκοπευτήριο.  Το δίκαννο του πεθερού μου, προς το παρόν, αναπαύεται στην ντουλάπα.

    Συμφωνώ απόλυτα με τον Κώστα ότι πρόκειται για ένα δελτίο τύπου υπό μορφή “άρθρου”.  Δεν είναι αυτό δοκιμή-παρουσίαση όπλου και βέβαια γιαυτό είναι και ανυπόγραφο.

    Και μια λίγο άσχετη παρατήρηση :
    Από τη μιά πλευρά ισχυριζόμαστε (απολογούμενοι στους “οικολόγους”) ότι το κυνηγετικό όπλο δεν έχει εξελιχθεί ουσιαστικά τα τελευταία 100 χρόνια και το ωφέλιμο βεληνεκές του είναι το πολύ 40μ.  Από την άλλη, βλέπουμε τέτοια ειδικά όπλα και ειδικά φυσίγγια (100metri, HeviShot κλπ) που αναιρούν βάναυσα αυτόν τον ισχυρισμό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #338697

    Φίλε Νίκο εγώ αυτό περί 65 με 70 μέτρα τα ακούω και ανατριχιάζω. Το ΄κυνηγετικό όπλο όπως λες είναι το πολύ 40 μέτρα. Από εκεί και πέρα είναι θέμα καθαρά τύχης για μένα. Εξαιρώ κάποια ειδικά φυσίγγια που επέτρεψε μου για κάποια από αυτά να έχω αμφιβολίες. Σε όπλα όμως όπως είπα και πριν αυτά τα 70 μέτρα μου φαίνονται ……… .(τέλως πάντων κάπως).

    Για να μην πει κανείς οτι μιλάω χωρίς να εχω δοκιμάσει κάποια πράγματα, θα ήθελα να πω οτι είχα ένα όπλο αυτής της εταιρείας και αυτής της τεχνολογίας οπότε μερικά πράγματα τα έχω δει στην πράξη.

    Τέλος θα ήθελα να πω και κάτι άλλο . Ας πούμε οτι δεχόμαστε αυτό περί 70 μέτρων βολές. Πόσοι από εμάς τους κυνηγούς θα μπορούσαμε να καταβάλλουμε σκοπεύοντας σωστά σ’αυτήν την απόσταση;;;;; Και μην μου πείτε οτι ας το πάρουν αυτοί που μπορούν να σκοπεύσουν διότι ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 63 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων