ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ

Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 61 έως 63 (από 63 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #338715

    Συνάδελφοι καλημέρα. Στο περιοδικό κυνηγετικές αποδράσεις υπάρχει ένα άρθρο του Ν. Κυπρίδημου που μιλάει για τις βολές στα υδρόβια. Λέει λοιπόν μεταξύ άλλων οτι ύστερα από δοκιμές που έγιναν στην Αμερική από επίσημο φορέα καταγράφηκε πως στα 50 μέτρα έχουμε 13% πιθανότητες να καταβάλλουμε ένα παπί. Και αυτό διότι πολύ απλά πέρα από αυτά τα μέτρα δεν μπορεί να έχουμε μια σωστή κατανομή. Το να βγάζει ένα όπλο σωστές κατανομές με πιθανότητες άμεσης καταβολής στα 70 μέτρα μου φαίνεται κάπως. Εγώ δέχομαι εάν κάποιος από εμάς κάνει ένα τεστ σ’αυτήν την απόσταση και έχει σε πίνακα μια πολύ καλή κατανομή να αναιρέσω όλα όσα έχω πει. Μέχρι όμως να δω σε πίνακα όλα αυτά και όχι σε δελτία τύπου επιτρέψτε μου να έχω την δική μου άποψη. Επικεντρωθήκαμε περισσότερο στο εάν κάποιος μπορεί να <<στοχεύσει>> σ’αυτήν την απόσταση και όχι εάν το όπλο μας μπορεί να έχει την σωστή απόδοση σ’αυτά τα μέτρα που είναι και το σπουδαιότερο πιστεύω.

    Τέλος επειδή ο Λεό ανέφερε και τις αποδόσεις των φυσιγγίων No LImits θα ήθελα να του πω το εξής. Όταν με όπλο το οποίο γνωρίζουμε σίγουρα ότι είναι στα μέτρα μας και βάλει εκεί που στοχεύουμε πυροβολούμε σε στόχο στα 80 μέτρα στηρίζοντας το όπλο σε σταθερό σημείο και βλέπουμε να έχει 2 σκάγια τα ένα πάνω αριστερά και το άλλο κάτω δεξιά μπορούμε να πούμε οτι αποδίδει το εν λόγω φυσίγγι;;; 


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #338718

    Κώστα, ο καθένας μας έχει τις απόψεις του και φυσικά εμμένει σ’ αυτές. Μήπως η έρευνα που έκαναν οι αμερικανοί και έβαλαν το όριο των 50 μέτρων ήταν με ατσάλινα σκάγια; Αν ναι, τότε δεν έχει καμμία σχέση με αυτά που χρησιμοποιούμε εμείς, και επομένως δεν αποδεικνύει τίποτα. Όσο για τα no limits, δέχομαι τα αποτελέσματα της δοκιμής σου με το δικό σου όπλο, όπως δέχομαι και τα αποτελέσματα της δοκιμής μου, με αρκετά φυσίγγια, όπου στα 70 μέτρα, έκαναν συστηματικά τον στόχο κόσκινο. Περισσότερα έχω γράψει στο θέμα “no limits”.

    Για τα συμβατικά φυσίγγια με μολύβδινα σκάγια, παραδέχομαι ότι είναι κυρίως θέμα τύχης να καταβάλλεις πουλί στα 70 μέτρα, αλλά στα 50 μέτρα όλα σχεδόν τα ποιοτικά φυσίγγια είναι απόλυτα ικανά να το κάνουν με μεγάλη σταθερότητα. Στα 60 μέτρα, υπάρχουν φυσίγγια με αξιώσεις για άμεση καταβολή με αρκετά καλή σταθερότητα. Όσο για το hevishot, χθες είχα μία επικοινωνία με τον George Trulock (των ομώνυμων τσοκ), και με διαβεβαίωσε ότι με κάποια τσοκ, παίρνουν σταθερά 55-60 % συγκέντρωση στις 75 γυάρδες.

    Τέλος πάντων, έχουμε ξεφύγει από το θέμα μας, και καλό θα ήταν αν θέλεις να το συζητήσουμε περαιτέρω, να μεταφερθούμε στις αρμόδιες ενότητες.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #52062

    Λεό δεν είπα τίποτα για τα heavy shot που προσωπικά πιστεύω οτι κάνουν όσα λένε φίλε.

    Για την δοκιμή πιστεύω οτι ήταν με μολύβδινα σκάγια. Δεν το ξεκαθαρίζει όμως.

Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 61 έως 63 (από 63 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων