ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 63 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #51972

    ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΟΠΛΟ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟ ΚΥΝΗΓΙ,ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΘΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΕΡΙΕΛΑΒΕ ΣΤΗ ΓΚΑΜΑ ΤΗΣ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΑΥΤΟΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ,ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΩΘΗΣΕΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ‘ΠΙΑΣΙΑΡΙΚΟ’? Ε,ΜΑΣ ΠΟΥΛΑΕΙ ΤΑ…70 ΜΕΤΡΑ! ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #51974

    Mia erotisi…Pos mporeite kai jexorizete oti einai sta 70  metra kai oxi sta 60 h sta 55 h akoma kai sta 50???  Eimaste toso sigouroi oti oi apostaseis einai panta alithines??Giati alo sta 70 kai alo sta 50 kai alo sta 60 ktlktlktlktl…Prosopika rixno xoris na exo ton periorismo tis apostasis.Exo kanei toufekies pou den to perimena se makrines apostaseis me epitixia alla KAI para poles me apotixia……Ala pote den eimai 100% sigouros oti einai sta 60 i sta 70 i sta 50…Kai min poume tora oti einai thema empirias kai thema poses toufekies exeis rijei.. Yparxei kapio kolpaki pou den to gnorizo?I meta apo kathe toufekia (panta se thirama) pigenoume kai metrame bimata apostasis??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #51977

    Λεό φίλε θέλω να μου εξηγήσεις κάτι γιατί με μπερδεύει κάτι μάλλον. Γνωρίζουμε οτι το μήκος της κάννης πλέον δεν είναι αυτό που δίνει στον κυνηγό μεγαλύτερο βεληνεκές όπως πιστεύουν πολύ. Έτσι δεν είναι ;

    Εάν λοιπόν επιχειρήσω εγώ με ένα όπλο που έχει 71 εκ. κάννη με φουλ τσοκάρισμα θα μπορώ να πυροβολώ στα 70 μέτρα πουλιά με κανονικά φυσίγγια;;; (όχι με heavy shot)

    Πάσα εξήγηση δεκτή και φίλε μεταξύ μας δεν χρειάζεται ποτέ να ξαναπείς τίποτα για τυχόν ενδεχόμενο παρεξήγησης. Δεν χρειάζεται πιστεύω διότι τουλάχιστον εγώ πιστεύω οτι είμαστε μια μεγάλη παρέα εδώ μέσα.

    Τέλος για το παρακάτω που λες

    Έχω σηκώσει το ντουφέκι σε πουλιά τόσο ψηλά, που ο φίλος που στεκόταν δίπλα μου μου τράβαγε το μανίκι για να μου κατεβάσει το όπλο, θεωρώντας ότι μάλλον αστειεύομαι, και όμως, ήμουν εύστοχος. Για την ακρίβεια, παραδέχομαι ότι ίσως είμαι καλύτερος στις μακρινές ντουφεκιές παρά στις κοντινές. Όσοι κυνηγούν μαζί μου, είναι μάρτυρες σε πολλά εξωφρενικά περιστατικά επιτυχιών σε απίστευτες αποστάσεις.

    επέτρεψε μου να πω οτι πιστεύω πως είναι θέμα συγκυριών και όχι κανόνας. Έχω πάρει γερακότσιχλα που την ώρα που σήκωνα το όπλο ο άλλος δίπλα μου έλεγε τι κάνεις; Η γερακότσιχλα έπεσε ξερή από τον θεό που λέμε αλλά όταν την πήρα στα χέρια μου είδα οτι είχα δεχτεί ένα σκάγι το οποίο είχεπεράσει το μάτι και την είχε χτυπήσει μέσα στο κεφάλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #51981

     MHPOS MPOREI KAPOIOS NA GRAPSEI TI OPLO EINAI AUTO?

    YPARXEI DIAFHMHSHS?

    EUXARISTO

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #51983

    FABARM DEN EINAI?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #338703

    OK. Πρώτον, δεν ξέρω καν για ποιο όπλο μιλάτε. Υποθέτω θα έχει πολύ μακριά κάννη (85-90 εκ???) γι αυτό και με ρωτάς για το θα ίσχυε το ίδιο και με 71 εκατοστά. Η προσωπική μου γνώμη λοιπόν όσον αφορά την επίδραση του μήκους της κάννης στην συγκέντρωση της ντουφεκιάς, διαφέρει από την άποψη ότι το μόνο υπεύθυνο για την συγκέντρωση είναι το τσοκ. Πιστεύω αντίθετα, ότι το μήκος της κάννης παίζει μεγάλο ρόλο, όπως έπαιζε ανέκαθεν, άσχετα αν τώρα θέλουν να μας πείσουν για το αντίθετο. Έχω διαβάσει για τις θεωρίες περί μάυρης πυρίτιδος και ότι χρειαζόταν 76 εκατοστά για να ολοκληρωθεί η καύση της, καθώς και για τα 35-40 εκατοστά που χρειάζονται οι σύγχρονες άκαπνες πυρίτιδες, αλλά η εμπειρία μου με διάφορα μήκη καννών ανά τα χρόνια με έχει διδάξει άλλα. Ξέρω επίσης ότι κάποιοι χρησιμοποιούν σαν επιχείρημα, ότι οι αμερικανοί χρησιμοποιούν κονόκαννα όπλα στο κυνήγι της γαλοπούλας, όπου υπάρχει ανάγκη για πολύ σφικτή ντουφεκιά. Δεν μας λένε όμως, ότι οι κάννες είναι κοντές επειδή ο κυνηγός είναι καθισμένος/ξαπλωμένος μέσα στην βλάστηση και οι μακριές κάννες θα εμπόδιζαν την ευκινησία του και θα έμπλεκαν στα κλαδιά.

    Όσον αφορά τώρα το ερώτημά σου, θεωρώ πως ΟΧΙ, μία κάννη 71 εκατοστών δεν είναι δυνατόν να επιτύχει το ίδιο δραστικό βεληνεκές με μία 91 εκατοστών, κρατώντας βέβαια όλες τις άλλες παραμέτρους σταθερούς. (τσοκ, αυλός, κώνος προσαρμογής κλπ.).

    Πέρυσι είχα διαβάσει μία σειρά δοκιμών στην Κυνηγεσία & Κυνοφιλία, σχετικά με την επίδραση του μήκους της κάννης στην συγκέντρωση της ντουφεκιάς. Παρ’ όλο που η μεθοδολογία ήταν κατά την γνώμη μου λάθος (χρησιμοποιούσαν στο ίδιο όπλο, εσωτερικά τσοκ και προεκτεινόμενα κατά 5 εκ. για να αυξήσουν το μήκος) και πάλι δεν με έπεισαν για τα συμπεράσματά τους. Κάθε φψτογραφία που έδειχναν, αποτύπωνε πάντα υπεροχή της μακριάς κάννης, και απλά σχολίαζαν ότι “η υπεροχή αυτή είναι άνάξια λόγου”. Σε όλα τα τσοκαρίσματα οι φωτογραφίες απεδείκνυαν, η μία μετά την άλλη το ίδιο πράγμα, ότι οι μακριές κάννες αποδίδουν σφικτότερες συγκεντρώσεις. Είναι επιπλέον και γεγονός ότι αποδίδουν και υψηλότερες ταχύτητες, κάτι που εύκολα μπορούμε να αξιολογήσουμε και στο κυνήγι, αν συγκρίνουμε την προσκόπευση με ένα όπλο με κάννη 60 εκατοστών και με ένα όμοιο αλλά με κάννη 71-76 εκατοστών. Επιπλέον, από τις φωτογραφίες είχε βγει και ένα ακόμα συμπέρασμα: Ότι τα φυσίγγια διασποράς είχαν μεγαλύτερη διασπορά και πιο ομοιόμορφη κατανομή με τις μακριές κάννες.

    Δεν θέλω να πείσω κανέναν, απλά αυτές είναι οι παρατηρήσεις μου, και φυσικά έχω διαμορφώσει μία άποψη που πιθανόν να είναι και υποκειμενική.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #51984

    Ωραια ερωτηση bill, οντως καμμια φορα, το πουλι που νομιζεις στο θεο δεν ειναι πανω απο 30-40 μετρα. Εχει συμβει σε ολους μας, και πιστευω οτι δεν υπαρχει ασφαλης τροπος υπολογισμου της αποστασης με το ματι. Απο την αλλη, ο μονος λογος που δεν θα πυροβολουσα ενα πουλι στα 60-70 μετρα ειναι το γεγονος οτι δυσκολα θα το βρεις αν πεσει, ειτε τραυματισμενο ειτε νεκρο. Αν ομως εχεις εμπιστοσυνη στα φυσιγγια σου (No Limits, Hevishot) η το μερος ειναι καθαρο και μπορεις να βρεις το πουλι, τοτε δεν βλεπω το λογο γιατι να μην πυροβολησεις. Αλλωστε καποια θηραματα ελαχιστες εως σπανιες φορες περνανε κοντα μας, οποτε οι ευκαιριες για τουφεκια στα 30-40 μετρα ειναι ελαχιστες.

    Οσο για τη χρησιμοτητα ενος τετοιου οπλου η οχι, παρτε παραδειγμα απο τα ραβδωτα. Το θεμα ειναι να αισθανεσαι ισος ως προς τους αλλους Ευρωπαιους, και να μπορεις να το χρησιμοποιησεις σε καποιο κυνηγοτοπο. Με την ιδια λογικη, θα επρεπε αναλογως τα μερη να πωλουνται και τα φυσιγγια, ο εξοπλισμος κλπ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #51988

    ΛΕΩΝΙΔΑ ΕΧΕΙ 90 ΕΚ ΚΑΝΝΗ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #51991

    Διαφημισεις σε παλιοτερα περιοδικα εδειχναν ενα οπλο της εταιριας Marlin το μοντελο Goose Gun με κανη 90cm. Η κατασκευη οπλων με κανες τοσο μακριες νομιζω οτι εχει λογικη, και ενας απο τους λογους που εδινε το περιοδικο τοτε ηταν οτι η μακρυτερη κανη εξαλειφει το φαινομενο να σταματαει το οπλο οταν πυροβολαμε. Αυτο το στιγμιαιο σταματημα σε κοντινα πουλια ισως δεν ειναι προβλημα, αλλα σε μια χηνα στα 50-60μ παει ολη τη τουφεκια πισω. Ετσι τουλαχιστον ελεγε το αρθρο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #51994

    PALIKARI BILLBE,

    MPOREIS NA STHLEIS MHNUMA ME TO ONOMA TOU OPLOU PALIKARI?

    SE EUXARISTO POLI 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #51995

    GUN DOCTOR ΤΟ ΟΠΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ FABARM ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ SUPER GOOSE

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #51997

    Συνοψίζοντας, είναι μια Fabarm H368 με κάννη 90 εκατοστών, αυλό tribore, θαλάμη 76χιλ (3′) και τσόκ σταθερό φούλ (18,7-> 17,5).  Εχει φαρδιά ρίγα 12χιλ και αναδιπλούμενο κλεισιοσκόπιο.  Το μοντέλο αναφέρεται σαν Fabarm Lion Super Goose.  Η παρουσίαση έγινε στο Εθνος-Κυνήγι της Τετ.26 Ιαν.2005 με τον εύγλωτο τίτλο “Για χήνες μόνο…”.  Κόστος 1.140Ε.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #338705

    Δάσκαλε πρόκειται για Fabarm με 90 cm κάνη και σταθερό Full τσοκ.

    KOSTASGR2000: Το μεγάλο μήκος της κάνης βοηθά παρα πολύ στις μακρινές τουφεκιές λόγω αυξημένης γραμμής σκόπευσης. Με χρήση του σωστού μεγέθους σκαγιών ανάλογα με το θήραμα και με ένα καλό απλό φυσίγγι, είναι δυνατόν κάποιος εξοικιωμένος στις μακρινές τουφεκιές να πάρει πουλιά. Απαραίτητη προυπόθεση η μικρή γωνία σκόπευσης γιατί αν πρόκειται για τραβέρσα είναι θέμα τύχης με προσκοπευσεις της τάξεως των 7-8 μέτρων. 

    Φέτος στις τσίχλες είχα την ευκαιρία για πολλές μακρινές βολές. Εκεί που νόμιζα ότι έχω πρόβλημα σ’ αυτές τις τουφεκιές, αποδείχτηκε ότι με λίγη εξοικείωση και παράλληλα με την χρήση του demi τσοκ + πιο χοντρά σκάγια το πρόβλημα ήταν στο μυαλό μου. Με το που συνηδητοποίησα τον ρυθμό της κίνησης του όπλου σε σχέση με το θήραμα, μου φαίνεται ευκολότερο να κατεβάσω μια τσίχλα στα 50 μέτρα, παρά μια άλλη που είναι στα 25 αλλά πετά ανάμεσα στα κλαδιά των δένδρων. Εκεί που τα πράγματα δυσκολεύουν είναι στον απομακρινόμενο στόχο, χωρίς καθόλου γωνία (στην ίδια ευθεία) . Εκεί πραγματι χρειάζεται φουλ τσοκ. Το προηγούμενο Σάββατο έριξα σε δυο κοτσύφια απομακρινόμενα σε υπερβολικά μεγάλη απόσταση. Τα πήρα και τα 2 αλλά τραυματισμένα, χωρίς όμως να μπορούν να κινηθούν. 

    Μακάρι να είχαμε χήνες, πιστεύω ότι θα βοηθούσε πολύ μια κάνη 90 εκατοστών με προοδευτικό σταθερό τσοκάρισμα. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #52003

    Συμφωνώ με τον Leo ότι δεν είναι δυνατόν μια κάννη 90εκ να έχει ίδια συμπεριφορά με μια κάννη 70εκ.  Οπωσδήποτε θα δίνει μεγαλύτερη ταχύτητα αφού η γόμωση επιταχύνεται για 20 ολόκληρα εκατοστά περισσότερο. 

    Και πάλι η διαφορά εξαρτάται από τη γόμωση πόσο αργή η γρήγορη είναι.  Αλλη διαφορά θα είναι σε σκοπευτικά φυσίγγια και άλλη σε magnum. Στα magnum και γενικά σε πολύ προοδευτικές γομώσεις θα φανεί περισσότερο η διαφορά στην ταχύτητα.

    Ομως στο τέστ που γράφεις Λεωνίδα, δοκιμάστηκε το ίδιο όπλο με εσωτερικό τσόκ και με έσω έξω τσόκ, δηλαδή μια διαφορά 5 εκατοστών.  Εκεί δε νομίζω ότι παίζει τόσο ρόλο αυτή η μικρή διαφορά στο μήκος της κάννης.  Αν παρατηρήθηκε κάποια διαφορά στην κατανομή και τη συγκέντρωση μάλλον οφείλεται στο τελείως διαφορετικό τσόκ, παρά στα 5εκ διαφορά μήκους.  Και δεν εννοώ τη σύσφιγξη του τσόκ που θα ήταν ίδια αλλά στη εν γένει διαμόρφωσή του.

    Πόση να είναι η αύξηση της ταχύτητας σε αυτά τα 5 εκατοστά.  Να είναι 5m/s; προσωπικά δε νομίζω να είναι μεγαλύτερη.

    Πάντως και στην συγκέντρωση και στην κατανομή δικαιολογείται κάποια βελτίωση στις πιό μακριές κάννες.  Εχει κοπάσει περισσότερο η πίεση των αερίων και η τάπα δεν εμβολίζει τόσο βίαια τα σκάγια κατά την έξοδό τους.

    Ομως αυτά δεν μπορούν να παρατηρηθούν αξιόλογα σε μικρές διαφορές π.χ 66 – 71 εκατοστά παρά μόνο σε διαφορές πάνω από 10 εκατοστά μήκους.

    Μάλλον ξεφύγαμε από το θέμα μας που είναι τα κυνηγετικά περιοδικά…
    Αν μπορεί ο συντονιστής ας μεταφέρει τα σχετικά post σε άλλο θέμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #52049

    Για τον Gun Doctor.

    Shotguns for specialized hunting types… The LION H368 SUPER GOOSE with its 36’’ barrel (90 cm) is available in a wooden or composite version. Its TRIBORE

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 63 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων