ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 106 έως 110 (από 110 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #76128

    Το σκυλακι μου δινει την εντυπωση ότι θελει το μπαλακι για να το παιξει γιατι ξαπλωνει στα 2 μετρα απο εμενα και το δαγκωνει.

    ’ρα το θέμα είναι ευκολότερο, θα αρχίσεις από το να μη το παίρνεις αμέσως από το στόμα του αλλά θα λες Κράτα- κράτα, και θα το παίρνεις μαλακά επιβραβαίβωντας το. Μη κάνεις περισσότερα από 2-3 απόρτ την ημέρα και όχι κάθε μέρα, θα βαρεθεί και θα θέλει το μπαλάκι μόνο για μάσημα. Εξαφάνιζε το μπαλάκι μετά τα μαθήματα. Μάλλον πλησιάζει ο καιρός που θα πρέπει να αντικαταστήσεις το μπαλάκι με ένα ντάμυ και να έχεις το μπαλάκι μόνο για παιχνίδι και εισαγωγή σε δυσκολότερα απόρτ. Το ντάμυ αφού ολοκληρώσει όλα τα μαθήματα του απόρτ (από τα απλά στα σύνθετα και από τα εύκολα στα δύσκολα) θα γίνει και το σκαλί για το θήραμα «ντύνοντάς το» με φτερούγα από πουλί ή δέρμα από τριχωτό.

    Πριν του πεταξω το μπαλακι θα πρεπει να το πω κατσε να του το δωσω στο στομα και μετα να το πεταξω ή να το πεταξω μολις κατσει;    

    Δεν είναι μικρό ακόμα για να υπακούσει σε εντολές κάτσε ή κάτω; Εν πάση περιπτώσει αν ξέρει να κάθεται στα πίσω του πόδια χωρίς να χαλά την εντολή έστω και αν πετάς το μπαλάκι ή περνά ένα άλλο ζώο κλπ, τότε θα δόσεις την εντολή που χρησιμοποιείς για να κάτσει στα πίσω πόδια και θα πετάξεις το μπαλάκι πίσω σου, έτοιμος να του ανακόψεις την πιθανή προσπάθειά του να το κυνηγήσει και να το απορτάρει. Όταν το δεις πως είναι ήρεμο και όχι στην «τσίτα να την κοπανήσει» (εγώ μετρώ μέχρι το 12) κάνε ένα βήμα στο πλάι (ελευθερώνοντάς του το πεδίο) και συγχρόνως δώσε και την εντολή φέρ’το, δείχνοντας προς το μπαλάκι. Θα επαναλάβω πως σε ηλικία 5 μηνών τα κουτάβια μου μόνο «παίζουν» απόρτ, αργότερα αφού έχουν τελειοποιηθεί στο να κάθονται και να έρχονται κάθε φορά που θα δώσω εντολή με το στόμα ή με νεύμα ή με σφυρίχτρα τότε αρχίζω το απόρτ με εντολές, Κάτω-φέρτ’ο-κράτα-άσ’το. Τότε κάθε 2-3 απόρτ τα αφήνω στο κάτω και μαζεύω μόνος μου το ντάμυ, έτσι καταλαβαίνουν πως δεν είναι πια παιχνίδι, πως το ντάμυ πρέπει να καταλήγει σε μένα, κατά το κοινώς λεγόμενο «εγώ μοιράζω τα φύλα».

    Φιλικά   


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #76140

    Οι τρείς τελευταίες επισκέψεις στον κτηνίατρο ήταν αρκετά διασκεδαστικές….
    Έχει πλάκα όταν ακούς τους ιδιοκτήτες να προστάζουν στα Γερμανικά τον σκύλο τους…Σίτζ, Πλάτς, Φούς, κλπ κλπ κλπ..… Προς στιγμήν, νομίζω πως βρίσκομαι σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών…Ειδικά όταν ο σκύλος δεν εκτελεί, και ο ιδιοκτήτης αρχίζει να τον προστάζει με έντονο ύφος και αγριάδα…
     Το περίεργο είναι,.., πώς αν τους ρωτήσεις γιατί η εκπαίδευση έγινε με γερμανικές εντολές, οι περισσότεροι δεν δίνουν σαφείς εξηγήσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #76157

    Ωραία σκηνή, την έχω δει σε πολλά μέρη ακόμη και σε κυνηγότοπους, αρκετές φορές βλέποντας «το γράψιμο» του σκύλου ακούω και την γνωστή επωδό… «τι είπα εγώ;;;»

    Μερικές φορές μου έρχεται να πω: μωρέ και πούρο να κάπνιζες πάλι δεν θα σε άκουγε. Όχι πως φταίνε  οι λέξεις ή οι εκπαιδευτές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #76162

    Εχει το κυνήγι τα γελια του,

    Για τις εντολές  έχουν επικρατήσει μερικές σαν διεθνές λεξιλόγιο, όπως ας πούμε τα γαλλικά στην μαγειρική, τα αγγλικά στα τεχνικά κλπ.

    Πάντως δεν είναι απαράιτητα και κακό κακό είναι το “γράψιμο” του σκύλου καμμιά λέξη δεν εκπαιδεύει τον σκύλο από μόνης της δεν έχει κάτι μαγικό που κάνει την δουλεία μόνη της.

    Μετά πχ εγώ για εκπαίδευα (οχι πια χρησιμοποιώ και εγώ τα γερμανόφερτα) για πολλά χρόνια τα σκυλιά μου στο FUSH (να περπατάει δίπλα στο πόδι) με την λέξη “ΔΙΠΛΑ”  ο φίλος μου ο Νίκος με την λέξη “πόδι”.  Εγώ το ZITSH με το κάτσε και ο Νικος με το κάτω, Για το plush εγώ με το “ΚΑΤΩ” και ο Νικος με το “ΜΕΙΝΕ”  και πάει λέγοντας  οπότε μάλλον τα Γερμανικά είναι καλύτερα, και ήμου από αυτούς που δεν τα χώνευα αρχικά. Αλλά δεν βγαίνει άκρη αλλιώς.

    Πέρυσι έχω πάει μια πέρδικα, πάει η μεγάλη μου σκύλα για απόρτ την πιάνει και νάσου ο νεαρός μου αρπάζει το κεφάλι της πέρδικας,  ο νεαρός έχει πάρει “χούι” να κλέβει τα πουλιά από τα άλλα σκυλιά των φίλων μου, ΄σιγά σιγά είναι αποθρασυνθεί  και πήγαινε και αγρίευε τις σκύλες του φιλου οποίες πολύ έυκολα το παρέδιδαν, το είχα αφήσει το θέμα (κακώς)  και στην ουσία ακόμα και ο φίλος μου διασκέδαζε με το θέαμα, ελά όμως που η μεγάλη μου δεν υπήρχε πιθανότητα να αφήσει το πουλί, και αρχίζουν να τραβάνε ο καθένας το δικό του κομματι, έτοιμοι να αρπαχτούν, στο σφύριγμα παρ΄όλα που ήταν καλά εκπαιδευμένα  δεν ανταποκρίθηκαν, και τότε λέω “και τωρα τι θέλετε να σας γ……ω” και ώ του θάυματος κολλήσανε ο ένας δίπλα στον άλλο και την φέρανε μαζί.

    Σίγουρα δεν καταλάβανε τι τους έλεγα αλλά σίγουρα έπιασαν την διάθεση μου.Ερίξα πολύ γελιο γιατί έκαναν και αρκετό δρόμο έτσι  για να ανέβουν το γκρεμό και η πέρδικα απλά είχε ξεχειλωμενο λαιμό και η όλη τους προσπάθεια να μην την χαλάσουν κάνωντας όλο τον δρόμο έτσι, ήταν για γελιά. 

    Πιστεύω ακράδαντα ότι οι σκύλοι δεν καταλαβάινουν λέξεις καταλαβάινουν ένταση  -χροιά κλπ. Μέ ένα φίλο μου πειραματιστήκαμε με την ποίντερ που είχα τότε της έλεγα “έξω” με την χροιά που έλεγα το “μέσα”  και αντίστροφά  το αποτέλεσμα ήταν ο σκύλος να καταλαβάινει την χροιά και όχι την λέξη.

    Εαν άλλο παράδειγμα ο σκύλος εκπαιδευμενός στο plush απόλυτα με την σφυρίκτρα “ρέφερυ”  στραγάλι, είχα δεί κάποιο Γερμανό και έδινε την εντολή στα κοντινά με πρρρρρ από το στόμα, και το δοκίμασα ο σκύλος με την 1η κατάλαβε αμέσω την εντολή και εκτελούσε άψογα στις κοντινες αποστάσεις όπου η χροιά του ήχου ήταν προστακτική, την εκτελούσε και με τους 2 τρόπους.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    gaios στις #76175

    Γεια σου  kalliston,

    Το απορτ παει καλα νομιζω εχουμε διορθωσει το προβλημα.Τι είναι το νταμυ;Που μπορω να το βρω;Οσο για το κατσε το σκυλακι υπακουει όταν εγω το εχω πιασει τιποτα παραπανω.

     

    Ευχαριστω για την βοηθεια.

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 106 έως 110 (από 110 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων