ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 110 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #66524

    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΑ ΑΙΜΑΤΑ ΚΑΘΟΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ.ΜΕΡΙΚΑ ΣΚΥΛΙΑ ΧΩΡΙΣ ΙΔΑΙΤΕΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥΣ,ΜΠΟΡΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΛΙΓΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ(ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΟΥ ΛΑΒΕΡΑΚ ΗΤΑΝ ΔΥΚΟΛΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ ΤΑ ΒΕΛΤΙΩΣΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΑΝΑΝ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΣΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΜΑΣ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #66766

     

    Κατ’ αρχήν να πω πως στον λίγο χρόνο που είχα να ασχοληθώ με το φόρουμ διάβαζα τον τίτλο του θέματος και νόμιζα πως είναι ο παλαιός έτσι προτιμούσα να δω ένα νέο θέμα. Θα ήθελα να γράψω σε μερικές περιπτώσεις την άποψή μου αλλά τώρα… περσινά ξινά σταφύλια.

     Θερμή παράκληση, πριν ανοίξετε ένα νέο θέμα δείτε μήπως υπάρχει παρόμοιο, είναι κρίμα για έναν που θέλει να ενημερωθεί να διαβάζει μόνο τα μισά γιατί τα άλλα μισά είναι αλλού. Κατά το παρελθόν συγχώνευσα παρόμοια θέματα, λόγω όμως διαφόρων συστημάτων στα P/C μας μερικοί δεν έχουν την δυνατότητα να τα διαβάσουν. Για να μη κατηγορηθώ πως «έκοψα» κάποια θέματα δεν ξανακάνω μεταφορά θεμάτων.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #66772

     

    Φιλαράκι, σε αυτές τις περιπτώσεις είναι καλύτερα να προλαμβάνεις με την εκπαίδευση. Τι εννοώ, όσες φορές έχω αναφερθεί στο θέμα εκπαίδευση έχω πει πως η εκπαίδευση αρχίζει από τις πρώτες εβδομάδες της ζωής του κουταβιού και συνεχίζεται δια βίου. Μερικοί ακούν την λέξη εκπαίδευση και το μυαλό τους πάει μόνο στην βασική υπακοή και τα κυνηγητικά. Η άποψή μου είναι πως μέσα από μία αγωγή με επιβράβευση και ανταμοιβή (θετική μέθοδος) για ότι «καλό» κάνει το κουτάβι μέσα από την συνεχή καθημερινή μας επαφή θα κάνει αυτά που επιθυμούμε. (Για να το συνδέσω και με το Κεντρικό θέμα θα επεκταθώ για λίγο) μέχρι ο σκύλος να έρθει σε ώριμη ηλικία που πλέον θα είναι σε θέση να καταλαβαίνει τι του ζητάμε (οπότε τότε θα πάρει την πρώτη του «εντολή»), έχει πολλά να μάθει. Έχει να κοινωνικοποιηθεί με ανθρώπους, ζώα, θορύβους, αυτοκίνητα κλπ. Έχει να μάθει να περπατά με οδηγό χωρίς να μας τραβολογά ή να τον σέρνουμε. Έχει να γνωρίσει την φύση, να μάθει σταδιακά όλα τα εδάφη και τα πυκνά. Από τα πρώτα – πρώτα είναι να μάθει το που θα λερώνει (house training).

    Η ηλικία που θα αρχίσει η πραγματική εκπαίδευση ποικίλει από φυλή σε φυλή και από άτομο σε άτομο, σίγουρα όμως ένα κουτάβι που έχει μυηθεί στην θετική μέθοδο είναι πιο δεκτικό και ώριμο να ξεκινήσει την  βασική εκπαίδευση νωρίτερα από ένα άλλο που μεγαλώνει σε ένα κυνοστάσιο και ταΐζεται από αυτόματη ταΐστρα.

    Βρίσκω πιο δόκιμο τον όρο «βασική εκπαίδευση» παρά «εκπαίδευση βασικής υπακοής» για ένα κυνηγόσκυλο. Ναι μεν θέλω σκύλο υπάκουο αλλά όχι υποταγμένο. Όσον αφορά την μέθοδο που ακολουθώ είμαι σαφώς υπέρ των Αγγλικής και Θετικής αντί των άλλων μεθόδων, αλλά όπως κατά κόρον έχω γράψει μπορούμε να φτάσουμε στον τελικό στόχο από δεκάδες δρόμους, ο καθένας επιλέγει τον δικό του. Θα έλεγα όμως πως καλό είναι να τους γνωρίζουμε όλους, όπως και από κάθε μέθοδο όλες τις διαφορετικές τεχνικές εφαρμογής μιας εντολής. Όπου δεν μπορούμε να τα βγάλουμε πέρα με την μία τεχνική εφαρμόζουμε την άλλη.

     

    Επιστρέφω στο πρόβλημά σου, προλαβαίνω σημαίνει δύο πράγματα πρώτον Αγωγή: Όσο είναι νεογέννητο η μάνα τρώει τα περιττώματα από τον χώρο, μόλις απογαλακτίσουν η μάνα σταματά να καθαρίζει, συγχρόνως αρχίσουν να απομακρύνονται και να λερώνουν μακριά από το μέρος που κοιμούνται. Ο σωστός εκτροφέας στρώνει με εφημερίδες των χώρο αυτό και σιγά σιγά τις απομακρύνει, τα μωρά έχοντας συνηθίσει την μυρωδιά της εφημερίδας την ψάχνουν για να λερώσουν, αργότερα μεταφέρεται έξω από το δωμάτιο και τέλος την τοποθετούμε εκεί που θέλουμε να λερώνουν. Μέχρι 4-5 μηνών δεν έχουν τον πλήρη έλεγχο των σφικτήρων οπότε υπάρχουν «ατυχήματα», τα «ατυχήματα» αυτά μπορεί να επανέλθουν προκαλούμενα από στρεσογόνες καταστάσεις όπως η αλλαγή περιβάλλοντος – νέα αφεντικά. Αισθάνομαι πολύ υπερήφανος  όταν νέοι ιδιοκτήτες των κουταβιών μου μου λένε πως από την πρώτη μέρα λέρωσε έξω από το σπίτι, πως δεν έκλαψε την νύχτα και πως τους συνήθισε από την πρώτη στιγμή. Φυσικά τους έχω εξηγήσει πριν φύγουν με το κουτάβι πως να διατηρήσουν τις καλές του συνήθειες και αυτό είναι το δεύτερο σκέλος: Πρέπει να έχουν πρόγραμμα ταΐσματος και ταχτικών εξόδων, συνήθως αμέσως μετά έως και μισή ώρα μετά το γεύμα, να μη περπατούν συνεχώς γιατί το κουτάβι εξερευνά και αποσπάτε η προσοχή του οπότε θα λερώσει μόλις επιστρέψει στο σπίτι του. Αν υπάρχει περιφραγμένος χώρος και αφήσουμε το κουτάβι ελεύθερο να τρέξει η κίνηση διεγείρει το έντερο οπότε ενεργείται.  Να προτιμούν ένα συγκεκριμένο χώρο κοντά στο σπίτι με χώμα, να περιμένουν μέχρι να λερώσει και μετά όχι κατευθείαν στο σπίτι αλλά μια βολτούλα. Την ώρα που λερώνει λέμε μπράβο και μια συγκεκριμένη λέξη π.χ. μερικοί λένε τσίς η κακά, εγώ λέω  τέλειωνε, καταλαβαίνεις πως δεν έχει σημασία η λέξη αρκεί να την συνδυάσει με την πράξη και όταν το πεις και εκτελέσει αυτό θα σε ευχαριστήσει. Αν πιάσουμε το κουτάβι επ’ αυτοφώρω να λερώνει σε απαγορευμένο σημείο πρέπει να το πιάσουμε από το σβέρκο όπως θα έκανε η μάνα του λέγοντας ήρεμα μη ή όχι και να το σύρουμε εκεί που πρέπει να είχε πάει. Μετά από δευτερόλεπτα όσο και να του δείξουμε, όσο και να το μαλώσουμε δεν συνδέει την πράξη του με την τιμωρία γιατί απλούστατα ο σκύλος δεν κάνει συνειρμούς.

    Αν δεν μπορούμε να βγάζουμε τον σκύλο από την κλούβα του ταχτικά για να λερώνει πρέπει ξέρουμε πως θα καθαρίζουμε συνεχώς. Μόνο όταν από την αρχή που το βάζουμε σε έναν νέο χώρο φροντίζουμε να προλαβαίνουμε να μη λερώνει εκεί, σιγά σιγά θα αυξάνουμε τα χρονικά διαστήματα που παραμένει μέσα. Αν συνηθίσει έτσι δεν θα λερώνει ή τουλάχιστον θα λερώνει μόνο σε μεγάλη ανάγκη. Υπάρχουν μερικοί σκύλοι που δεν λερώνουν ποτέ (νομίζω πως έχω ξαναγράψει για δύο σκύλες μου που έμειναν μέσα στο σπίτι μου από Παρασκευή μεσημέρι μέχρι Δευτέρα γιατί λείπαμε σε αγώνες. Ενώ τους είχαμε βάλει τις πάνες που προσελκύουν τα κουτάβια δεν είχαν λερώσει, έκαναν δε «οικονομία δυνάμεων» δεν είχαν φάει το φαγητό που έπρεπε και δεν είχαν πιει το νερό). Αυτό δεν είναι συχνό φαινόμενο και συμβαίνει συνήθως με σκύλους που ζουν «μέσα». Πάντως καλά θα κάνεις να ρωτήσεις τον Κωστή γιατί αν θυμάμαι καλά έγραφε πως η Ρένα δεν λέρωνε στον χώρο της. Ξέρει τα μυστικά της και πιθανόν να σε βοηθήσει.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    452
    filaraki στις #66811

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Γιάννη μου για την κατατοπιστικότατη απάντηση.

    Οπως μου είπε και ο Κώστας η Ρένα έχει πεισματάρικο χαρακτήρα και ταυτόχρονα είναι και πολύ συναισθηματική. Αντε τώρα να παντρέψεις αυτά τα δυό με ήπιες μεθόδους στις οποίες πιστεύω και εγώ. Βάλε και την ταλαιπωρία μιας στείρωσης συν την αλλαγή αφεντικού και περιβάλλοντος και το μείγμα είναι έτοιμο (και ..βρωμάει). Στις 3 βδομάδες που είμαστε μαζί διακρίνω ότι αφήνεται καθε μέρα και περισσότερο αλλα ενα παιχνίδι κυριαρχίας παίζεται μεταξύ μας, το οποίο και απολαμβάνω μεν αλλά δεν αφήνω να μου ξεφύγει από τον έλεγχο. Είναι και 2μιση χρόνων δεν είναι κουτάβι οπότε δεν πιάνουν τα κόλπα εύκολα. Επίσης ο γιατρός έδωσε αντιβιώσεις, απογαλακτισμούς και είπε να τρώει όσο θέλει για 15 μέρες. Αντε τώρα να βάλεις πρόγραμμα. Από βδομάδα που θα τελειώσουν αυτά θα μπουμε σε μια σειρά.

    Αναρωτιέμαι άν την ταϊζω μιά φορά την ημέρα, ποιά είναι η καλλίτερη ώρα;

    Φιλικά

    Νίκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    paggosb στις #66993

    Κύριοι καλησπέρα σας. Έχω ένα σέττερ (αγγλικό) 16 μηνών και πρέπει να ομολογήσω πως δεν το βοήθησα όσο έπρεπε με τη βασική εκπαίδευση. Έτσι λοιπόν, ενώ δείχνει ενδιαφέρον στις εξόδους (ορτύκι-πέρδικα-μπεκάτσα), δεν απορτάρει και δεν μπαίνει στο νερό. Είναι γλυκός χαρακτήρας, τα πάει πολύ καλά μαζί μου και γενικότερα είναι πολύ κοινωνικό ζώο, παρόλο το νεαρό της ηλικίας του.

    Θα ήθελα λοιπόν, όποιος μπορεί να με συμβουλεύσει σχετικά, γιατί ήδη με τα χίλια ζόρια έβρισκα τα ορτύκια μες στα βαμπάκια ενώ προχτές σε ένα ποταμάκι δεν τουφέκισα δύο πάπιες, ακριβώς επειδή ούτε θα τις απόρταρε, αλλά ούτε και θα έμπαινε στο νερό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και αναμένω συμβουλές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    452
    filaraki στις #66996

    Θα ήθελα λοιπόν, όποιος μπορεί να με συμβουλεύσει σχετικά

    _________________________________________________________

    Eγώ θα σου συστήσω φίλε μου Paggosb να αγοράσεις το βιβλίο του Χρήστου Νικολαράκου “Η εκπαίδευση των κυνηγόσκυλων”  (Κυνηγετικές Εκδόσεις) και να ακολουθήσεις βήμα πρός βήμα τις οδηγίες του από την αρχή ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ, ΧΩΡΙΣ ΒΙΑΣΥΝΗ, και όλα θα πάνε καλά.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    paggosb στις #67011

     Ευχαριστώ filaraki. Βλέπεις, δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία από σκυλιά και ό,τι ξέρω, το γνωρίζω από έντυπα ως επί το πλείστον. Θεωρώ λοιπόν τις γνώσεις μου, περιορισμένες και θα ήταν κρίμα η δική μου άγνοια να εμποδίσει το σκύλο μου να αναπτύξει τις όποιες αρετές του.

    Βασίλης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #67056

    Θα ήθελα λοιπόν, όποιος μπορεί να με συμβουλεύσει σχετικά, γιατί ήδη με τα χίλια ζόρια έβρισκα τα ορτύκια μες στα βαμπάκια ενώ προχτές σε ένα ποταμάκι δεν τουφέκισα δύο πάπιες, ακριβώς επειδή ούτε θα τις απόρταρε, αλλά ούτε και θα έμπαινε στο νερό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και αναμένω συμβουλές.Μύνημα σταλμένο από paggosb.

    Α)THN ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΕΜΦΥΤΗ,ΤΙΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ(ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΘΕΜΑ)ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ,ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΜΑΘΕΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΒΑΘΕΙΑ ΓΕΡΑΜΑΤΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟΝ  ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΛΩΣΗ.Β)ΕΑΝ ΤΟ ΣΚΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΝΕΥΡΙΚΟ(ΠΑΘΟΣ) ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΕΙ ΤΟ ΧΤΥΠΗΜΕΝΟ ΘΗΡΑΜΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΒΡΗΣΚΕΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ.ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΘΕΛΕΙ ΑΠΟ ΜΙΚΤΗ ΗΛΙΚΙΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΠΟ ΤΑ ΡΙΧΑ ΜΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΜΠΑΛΑΚΙ .Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ Η ΣΚΥΛΑ ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΑΠΟ 50 ΜΕΤΡΑ ΤΡΟΜΕΡΗ ΣΤΟ ΚΟΛΥΜΠΙ,(ΑΠΟ ΜΙΚΡΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΜΑΘΕΝΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΟΛΥΜΠΟΥΣΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΡΧΟΤΑΝ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ )ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΝΕΥΡΟ ΣΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΒΑΒΑΚΙ ΤΑ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΕΙ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΡΟΜΕΡΗ ΜΥΤΗ.ΥΠΟΜΟΝΗ ΘΕΛΗΣΗ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    savages στις #341604

    Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα κούρτσχααρ 16 μηνών αρσενικό.Είναι ο πρώτος μου σκύλος και σαφώς μαθαίνω και εγώ μαζί μ’αυτόν.Έχουμε όμως ένα σοβαρό πρόβλημα με το απόρτ. Έχει την τάση να το φάει. Βέβαια έως τώρα δεν έχει φάει κανένα γιατί τον έχω προλάβει.Μπορεί κάποιος να πει πως μπορώ να του το κόψω αυτό

    ευχαριστω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #341606


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από savages στίς 21 Νοέμβριος 2005


    Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα κούρτσχααρ 16 μηνών αρσενικό.Είναι ο πρώτος μου σκύλος και σαφώς μαθαίνω και εγώ μαζί μ’αυτόν.Έχουμε όμως ένα σοβαρό πρόβλημα με το απόρτ. Έχει την τάση να το φάει. Βέβαια έως τώρα δεν έχει φάει κανένα γιατί τον έχω προλάβει.Μπορεί κάποιος να πει πως μπορώ να του το κόψω αυτό

    ευχαριστω

    ΕΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΟΡΤΥΚΙ α)ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΣΤΡΑΒΩΣΕΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΚΥΛΟ(ΖΗΛΕΙΑ)ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΣΚΥΛΑ ΑΠΟ ΜΙΚΡΗ ΕΚΑΝΕ ΑΨΟΓΟ ΑΠΟΡΤ,ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΤΗΣ ΣΤΟ ΑΠΟΡΤ(ΟΡΤΥΚΙ) ΠΗΓΕ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΑΥΤΗ ΣΤΡΑΒΩΣΕ.ΣΕ ΜΙΑ ΕΞΟΔΟ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΧΑΛΑΣΕ 8 ΟΡΤΥΚΙΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΑ ΦΑΕΙ ΤΗΣ ΤΑ ΕΒΓΑΖΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΣΕΙ,ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΕ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ.ΤΗΝ ΕΚΟΨΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΝΗΓΗΣΑ ΣΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΓΚΟΥ ΘΕΛΕΙΣ Η ΤΟ ΞΕΧΑΣΕ ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕ ΠΟΤΕ(Η ΣΚΥΛΑ ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ 7 ΕΤΩΝ)ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΕΙΝΑΙ ΓΛΥΚΟ ΘΗΡΑΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ,ΣΕ ΚΑΜΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΡΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΑΠΟΡΤ,ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΗ ΦΩΝΗ ΜΕ ΤΑΡΑΚΟΥΝΗΜΑ ΤΟΥ ΣΑΓΩΝΙΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΔΕΝ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ.ΥΠΟΜΟΝΗ.


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    452
    filaraki στις #67499

    Αγαπητε Savages μπορείς να το διορθώσεις ως εξής:

    1 . Για πουλιά: Παίρνεις μια συρματόβουρτσα και της κόβεις το ξύλο που έχει στη λαβή. κατόπιν την τυλίγεις με φτερούγες από το πουλί που κυνηγάς τις οποίες στερεώνεις πάνω στη βούρτσα με σπάγκο. Παίζοντας μαζί του του πετάς τη βουρτσα και αυτός παει να στην φέρει αλλά δεν μπορεί να κάνει σκληρό δόντι γιατί τρυπιέται. Μια δυό φορές την ημέρα όχι παραπάνω. Σε λίγο καιρό θα είναι εντάξει.

    2 . Για τριχωτό θα πάρεις ένα τομάρι από κουνέλι ή λαγο και θα το τυλίξεις με συρματόπλεγμα και θα ακολουθήσεις την ίδια τακτική.

    Νίκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #67517

    Αν θέλεις ρίξε και μια ματιά σε αυτό το θέμα…τα ίδια συζητάγαμε και πέρυσι τέτοια εποχή:

    Αρχικό θέμα Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μύνημα
    1 2 3 4 5 6 7 vagelisdr 60 1741 03 Σεπτέμβριος 2005   ώρα   12:33μμ
    Από   skarabgr
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    savages στις #67530

    ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΦΙΛΕ ΑΝΤΟΝΙΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΓΙΑ ΑΠΟΡΤ ΜΕ ΟΡΤΥΚΙΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΛΛΟ ΣΚΥΛΙ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕ ΠΑΓΩΜΕΝΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ .ΤΟΝ ΕΧΩ ΔΕΜΕΝΟ ΜΕ ΤΟ ΛΟΥΡΙ ΤΟΥ ΠΕΤΑΩ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΕΝΤΟΛΗ ΦΕΡΤΟ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΑΒΑΩ ΜΕ ΤΟ ΛΟΥΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΗ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙ ΤΟΝ 2 ΜΕΤΡΩΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΑΓΚΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΠΡΩΧΝΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΟΙΣΟΦΑΓΟ ΑΝΑΜΑΣΟΝΤΑΣ.ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. FILARAKI ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΕ ΤΙΣ ΦΤΕΡΟΥΓΕΣ ΧΩΡΙΣ ΣΥΡΜΑΤΟΒΟΥΡΤΣΑ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΞΥΛΟ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΣΚΥΒΕΙ ΑΦΗΝΕΙ ΤΟ ΞΥΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΑΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΔΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΣΟΥΛΑΕΙ. ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ  ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ ΤΗΣ ΑΝΤΑΜΟΙΒΗΣ.ΤΟΝ ¨ΛΑΔΩΝΟ¨ΜΕ ΛΟΥΚΑΝΙΚΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΤΑ ΧΑΛΑΕΙ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΙΑΝΕΙ ΤΟ ΜΑΣΑΕΙ ΑΜΕΣΩΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #67535

    Κωστή μαλλον θα πρέπει να τον αρχίσεις απο την αρχή. Οι ανταμοιβές στο απορτ απαγορεύονται.

    Ακολούθησε τις ενδεδειγμένες μεθόδους και συμβουλες που αναφέρονται στο θέμα περι σκληρού δοντιού.

    Τον δικό μου ( είναι αδελφια με τον σκύλο του Κώστα), τον άρχισα από 2,5 μηνών. Στην αρχή σε στενό διάδρομο όπως με είχε συμβουλεύσει ο Κάλλιστον και μετά κανονικά. Με Θήραμα τον άρχισα στους 6-7 μήνες.

    Τελειοποίησε το απόρτ πολύ γρήγορα παρακολουθόντας το κοκκεράκι και την επιβράβευση (μπραβο και χάδια).

    Τώρα πλέον και σαλάμι να βρει μου το φέρνει ακόμα και αν είναι εκτός οπτικού πεδίου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    savages στις #67538

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ. ΘΑ ΤΟΝ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΠΙΟ. ΚΩΣΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΩΡΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΣΚΥΛΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΘΑ ΤΟΝ ΕΠΑΙΡΝΑ ΕΓΩ ΤΟΝ ΟΡΣΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΤΟ ΑΔΕΡΦΙ ΤΟΥ. ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΔΙΝΕΙΣ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΣΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΘΗΚΑ. ΑΠΟ ΖΕΣΤΗ ΕΚΕΙ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 110 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων