ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 110 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #71235

    ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΩΝ ΛΕΠΤΩΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΒΑΡΙΕΤΑΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #71236


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από ΑΝΤΟΝΙΟ στίς 09 Φεβρουάριος 2006


    ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΩΝ ΛΕΠΤΩΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΒΑΡΙΕΤΑΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.


    [/indent]

     

    Sostos..Peripou sta 10-15min..

    Prepei na prospathisete ta mathimata na min ta sindiasei  me kati asximo…prepei na to vlepei san paixnidi i san ora pou tin pernate mazi kanontas pramatakia…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #71239

    ΠΑΝΤΕΛΗ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.Ο ΣΚΥΛΟΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΟΣΟ ΚΑΛΟΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΑΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΛΑΘΗ.ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΦΕΡΤΟ ΟΤΑΝ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΟΤΑΝ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΕΥΡΙΚΟΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΤΗΝ ΜΥΡΩΔΙΑ ΤΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΕΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΟΙΟ ΕΜΠΕΙΡΑ ΣΚΥΛΙΑ,ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΟΤΑΝ ΒΡΕΧΕΙ ΕΚΕΙ Η ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΗ ΧΑΝΕΤΑΙ.ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΕΝΑ ΠΟΥΛΙ ΝΑ ΤΟ ΣΗΚΩΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΔΕΝ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΜΥΡΩΔΙΑ ΤΟΥ, ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΣΦΑΛΜΑ ΤΟΥ ΚΥΝΑΓΩΓΟΥ Η ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΠΟΣΟ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΟΡΤΥΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΛΑΒΩΜΕΝΟ Η ΣΚΟΤΩΜΕΝΟ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΠΥΚΝΗ ΚΑΛΑΜΙΑ ΑΥΤΑ ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.

    Αντόνιο  προσωπικά θα μού ήταν πολύ εύκολα να χρεώνω τα λάθη πάνω στα θηράματα στα σκυλιά- Ως κριτής αγώνων πολλές φορές αισθάνομαι άσχημα γιατί λόγω κανονισμού στην ουσία για λάθη του αφεντικού τιμωρώ στην ουσία τον σκύλο που διαγωνίζεται, υπόψη ότι και εγώ σαν συμμετέχων σε αγώνες έχω “κάψει” τους σκύλους μου  σε σημείο τέτοιο που να με “χέζουν”  οι κριτές. πολύ απλά γιατί δεν είμαι ήρεμος όπως είμαι στο κυνήγι.  Τα λάθη εκτός  από τα λάθη της στιγμής είναι και τα λάθη εκπαίδευσης  που  έχουν προηγηθεί.

    Οσο για το να αφήσει πίσω θήραμα, ο σκύλος έχουν προηγηθεί λάθη του κυνηγού, κακή εκτίμηση πολλές φορές υπέρεκτίμηση  των δυνατοτήτων των σκύλων τους έτσι περιμένουν πράγματα περισσότερα από αυτά που μπορούν να προσφέρουν  τα σκυλιά. 

    Εγώ πριν αρκετά χρόνια αλλάξα ράτσα, γιατί  θεώρησα ότι αυτή που είχα και κυνηγούσα χρόνια δεν μπορούσε να με καλύψει σε αυτά που ήθελα –  Δηλαδή μέχρι τότε λειτουργούσα κυνηγετικά λάθος, αρά το λάθος που ήταν στον σκύλο που είχα πρίν ή στην δική μου επιλογή. Οταν θα βγάλεις πχ ένα “ποιντερ” να κυνηγήσει με χιονόνερο και περιμένεις να δουλέψει 5-6 ώρες και να μην αφήσει πίσω θήραμα μάλλον εσύ είσαι λάθος και όχι ο σκύλος. Ο σκύλος πιθανόν να δουλέψει πραγματικά   το πολύ 1 ώρα μετά αν δεν τα παρατήσει ίσως να συνεχίζει να προσπαθεί αλλά δεν θα μπορεί να μυρίσει -Ίσως ακόμα να φέρμαρεί και κανένα πουλί αλλά θα είναι φέρμα “εκπληξης”  δηλαδή από τύχη.

    Οταν πχ βγαίνεις με ένα drahthaar  για πέρδικες και στις 12 το μεσημέρι σηκώσεις τα πουλιά και πάρεις ένα ο δε σκύλος έχει πάρει τον κατήφορο στο κατόπι τα υπόλοιπα  και μετά έρχεται με την γλώσσα στα πόδια  και εσύ περιμένεις να βρεί την σφηνωμένη, που είναι το λάθος στον σκύλο ή στον κυναγωγό που δεν τον έμαθε να μην τις κυνηγάει, και αντέ αυτό είναι λίγο δύσκολο,  αλλά το να βάλει το σκύλο 5΄ λεπτά να ξελαχανιάσει  να τον ποτίσει λίγο και μετά να τον πάει εκεί που υπολογίζει ότι έπεσε το πουλί, δεν είναι κάτι δύσκολο, οι περισότεροι όμως θα τρέξουν πρώτα μόνοι τους στο σημείο θα τσαλαπατήσουν το μέρος θα κρύψουν τα ίχνη του πουλιου  αν ποδάρωσε, μέχρι να ξαναέρθει το σκύλι. Ποιος έιναι λάθος?

    Είναι φορές όμως που οι καταστάσεις ξεπερνού τις δυνατότητες και του καλύτερου σκύλου  και αυτό είναι μέσα στο παιχνίδι του κυνηγίου. Δεν χρειάζονται απορίψεις στον σκύλο κλπ. συνήθως επιδεινώνουν την κατάσταση.

    Παντελής

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #71281

    ΠΑΝΤΕΛΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΗΣΗΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ ΤΩΝ ΣΚΥΛΩΝ ΜΑΣ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΟΥΡΑΣΗ ,ΕΚΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΑΣ,ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΝΟΡΜΑΛ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.ΕΝΑΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΟΥ ΣΕ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΠΕΙΡΑ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΟΡΥΦΗ?ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΓΕΜΙΣΕΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ Η ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ Ο ΚΥΝΑΓΩΓΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΤΑ ΛΑΘΗ ΠΑΝΤΟΤΕ ΣΕ ΜΑΣ,Ο ΚΑΘΕ ΣΚΥΛΟΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΣΕ ΛΑΘΗ, ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΟΙ ΣΤΙΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΚΕΦΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΒΑΡΑΜΕ ΣΤΟ ΓΑΜΟ ΤΟΥ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ.ΟΥΔΕΙΣ ΑΛΑΘΗΤΟΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    spyrakos στις #71284

    ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ , ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΩ ΠΟΥ ΕΙΠΑΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ (ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΡΕΘΕΙ).

    ΕΓΚΡΙΝΕΤΕ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΚΟΥΤΑΒΙΟΥ ΜΕ ΗΜΕΡΟ ΘΗΡΑΜΑ (ΟΡΤΥΚΙ – ΠΕΡΔΙΚΑ) Ή ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΕ ΑΓΡΙΟ?ΑΛΛΟΙ ΝΑΙ ΑΛΛΟΙ ΟΧΙ!

    ΤΙ ΛΕΤΕ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #71285

    ΦΙΛΕ ΣΠΥΡΑΚΟ ΟΧΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΕ ΑΓΡΙΟ.

    ΥΓ.ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΟΥ ΑΠΟΡΤ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΓΙΑ ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ  ΜΕ ΕΝΑ ΜΠΑΛΑΚΙ ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΙΑΖΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    spyrakos στις #71353

    ΦΙΛΕ ANTONIO ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ!!!!

    ΜΕ ΕΧΕΙ ΤΡΕΛΛΑΝΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ…….ΤΟΥ ΠΕΤΑΩ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΣΗΜΕΡΑ, ΤΗΝ ΜΥΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΗ ΦΕΡΝΕΙ ΣΤΟ Χ Ε Ρ Ι ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ!!!!!!!!

    ΤΟΥ ΤΟ ΞΑΝΑΕΚΑΝΑ 3 ΦΟΡΕΣ ΜΕΤΡΗΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

    ΦΤΟΥ ΜΗ ΤΟ ΜΑΤΙΑΣΩ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ 

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #342811

    Φίλε Σπυράκο,

    Τα δεμένα φτερά σε καλάμια για να κάνουμε το κουταβάκι να φερμάρει, σου λέω εκ πείρας είναι τελείως λάθος εφόσον γίνει περισσότερο από μια φορά.

    Σε όλους μας αρέσει να βλέπουμε το “μωράκι” μας να στήνεται με στυλ μπροστά στο φτερό που κινείται και δώστου επαναλήψεις. Το μόνο που καταφέρνουμε στο τέλος είναι να δώσουμε την λανθασμένη εντύπωση στο κουτάβι ότι πρέπει να φερμαρει αυτό που βλέπει με τα μάτια του και με το που κινηθεί έχει το δικαίωμα να το καταδιώξει προσπαθόντας να το πιάσει.

    Αν ξαναξεκίναγα με κουτάβι τώρα, θα έδινα μεγάλη βάση στον χρόνο που ασχολούμαι μαζί του παίζοντας, την γενική εκπαίδευση που πέρα από το ότι κάνει τον σκύλο πειθαρχιμένο, βοηθά και στην βελτίωση της αντίληψης του.

    Θα ακολουθούσα με θρησκευτική ευλάβια τις οδηγείες για την σωστή εκμάθηση του απόρτ. Οποιαδήποτε άλλη μορφή εκπαίδευσης με ήμερο θήραμα, προυποθέτει εμπειρία, κατάλληλο θήραμα (δυσεύρετο), και σενάρια που βρίσκονται πολύ κοντά στην πραγματικότητα. Δεν υπάρχουν μεσοβέζικες λύσεις. Το παραμικρό λάθος πληρώνεται.

    Είναι καλύτερα να αφήσεις τα ήμερα και να περιοριστείς σε βόλτες στον κυνηγότοπο, όταν έλθει η ώρα (4-5 μηνών). Η παραμονή του κουταβιού στο κυνηγότοπο καθώς και το έδαφος είναι ανάλογα με την ηλικία του.

    Εκεί αργά η γρήγορα θα αναπτύξει τα ένστικτα του με φυσικό τρόπο όπως αρμόζει σ’ ένα ζώο.

    Το καλύτερο μέρος γι’ αυτή την εκπαίδευση ειναι το μέρος που συνηθίζουμε να κυνηγάμε.

    Η συχνή επίσκεψη στους κλασσικούς χώρους που χρησιμοποιούνται σαν εκπαιδευτήρια σκύλων, δίνει επίσης λανθασμένες εντυπώσεις αφού κάνει το άπειρο κουταβάκι μας να νομίζει ότι παντού θα είναι όπως εδώ. 3-4 φορές την κατάλληλη χρονική στιγμή είναι αρκετές για να δει θήραμα που λέμε. Μετά το πηγαίνεις στα μέρη που κυνηγάς, φροντίζοντας να αλλάζεις διαρκώς τις παραστάσεις.

    Αν κυνηγάς σε μια συγκεκριμένη περιοχή μονίμως, φρόντισε να την μάθει καλά πριν έλθει η στιγμή για το πρώτο κυνήγι.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    spyrakos στις #71373

    ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΕ ΜΙΑ ΦΑΡΜΑ Η ΟΠΟΙΑ ΔΙΑΤΙΘΕΤΑΙ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΚΥΛΩΝ ( ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ‘ΑΓΡΙΑ’ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ) ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΜΙΑ 10ΑΡΙΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΡΑΦΙ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #71407

     O ΚΩΣΤΑΣ ΕΝΟΕΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΣΚΥΛΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙ ΘΗΡΑΜΑ(ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΕΡΔΙΚΑ)ΠΧ.ΣΧΙΣΤΟ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΣΕ ΚΑΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΘΗΡΑΜΑ .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #343505

    Μύνημα σταλμένο από Τοξότης στίς 03 Mάϊος 2006 ώρα 11:53πμ – IP 217.77.224.129
    Προφίλ Αναζήτηση Μνημόνιο Αποστολή μηνύματος Επεξεργασία Διαγραφή

    Τοξότης
    Στάνταρντ μέλος
     
    07 Φεβρουάριος 2006
    28   Μηνύματα

    Ζητώ την άποψή σας

    Έχω ένα μπρετόν 10 μηνών τώρα αρσενικό και έιμαι στο στάδιο εκπαίδευσης.θα ήθελα την  άποψή σας για διάφορα κομάτια τις εκπαίδευσης.

    Α’ Μεδοθική έρευνα -να το περπατήσω εγώ για να μάθει ή να στήσω θηράματα να τα σηκώνει για να καταλάβει τον τρόπο έρευνας;

    Β’ Θήραμα για φέρμα – ακινησία – απορτ( θα ήταν σωστό να αγοράζω μερικά ορτύκια για λίγα εκπαιδευτικά ή θα κάνει ζημιά;

     

    Και κάτι διαφορετικό απο τα άνωθει ,το κουτάβι έχει μεγάλο τρίχωμα θα ήταν σωστό να το κουρέψω ελάχιστα στη μουσούδα στα αφτιά και σε διάφορα άλλα σημεία για να ”ανασάνει” κάπως τώρα με τι ζέστες.

    Ευχαριστώ

    ————-
    Vasilis – Lanber

    Μύνημα σταλμένο από ΑΝΤΟΝΙΟ στίς 03 Mάϊος 2006 ώρα 5:42μμ – IP 62.38.24.93
    Προφίλ Αναζήτηση Μνημόνιο Αποστολή μηνύματος Επεξεργασία Διαγραφή

    ΑΝΤΟΝΙΟ
    Χρυσό μέλος
     
    05 Φεβρουάριος 2004
    248   Μηνύματα

    AYTO ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΔΟΥΣ ΣΕ ΑΓΡΙΟ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΚΤΡΟΦΗΣ,ΤΗΝ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΜΕΝΗ ΕΡΕΥΝΑ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ.ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΥΠΑΚΟΗΣ ,ΕΠΑΝΑΦΟΡΑΣ,ΚΑΙ ΕΞΟΔΟΥΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

    ΥΓ.ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΧΡΟΝΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΑΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗ,ΟΙ ΕΞΟΔΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΛΑΘΟΣ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΙΑ Η ΑΛΛΗ,ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΝΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΜΕ ΑΓΡΙΟ ΘΗΡΑΜΑ.ΕΝΑ ΝΤΡΕΣΑΡΙΣΜΑ ΣΚΥΛΟΥ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ 250-300 ΕΥΡΩ ΜΗΝΙΑΙΟΣ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΒΕΝΖΙΝΕΣ-ΑΓΧΟΣ,ΕΑΝ ΘΑ ΒΡΩ ΘΗΡΑΜΑ ΝΑ ΣΗΚΩΣΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ Κ.Τ.Λ.Π. ΒΓΑΙΝΕΙ ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΙΔΙΟ,ΑΡΚΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΛΜΠΑΝΗ.

    ————-
    ΙΣΧΥΣ ΔΙΑ ΤΗΣ ΓΝΩΣΕΩΣ
    —ΑΝΤΟΝΙΟ—

    Μύνημα σταλμένο από ΣΥΣΥ στίς 03 Mάϊος 2006 ώρα 8:58μμ – IP 62.74.163.128
    Προφίλ Αναζήτηση Μνημόνιο Αποστολή μηνύματος Επεξεργασία Διαγραφή

    ΣΥΣΥ
    Στάνταρντ μέλος
     
    16 Νοέμβριος 2003
    45   Μηνύματα

    ΦΙΛΕ ΤΟΞΩΤΗ ΓΕΙΑ ΝΙΚΟΣ ΑΠΟ ΛΑΜΙΑ.ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΜΡΕΤΟΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΚΥΛΙΑ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΣΟΥ .ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙΣ ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΑΠΟ 30ΕΩΣ 45 ΛΕΠΤΑ ΧΩΡΙΣ ΘΥΡΑΜΑ ΑΚΟΜΑ ΑΠΛΑ ΒΟΛΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΘΕ ΤΟΥ ΑΠΛΗ ΥΠΑΚΟΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙΣ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΑΝΕΜΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΓΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΑΚΙΝΗΣΙΕΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ .ΕΓΩ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΘΑ ΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΕΤΑ ΤΗΣ 20 ΙΟΥΛΙΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΙΕΖΩ ΤΩΡΑ ΑΚΟΜΑ ΧΑΛΑΡΑ ΑΣΤΟ ΝΑ ΧΡΟΝΙΑΣΕΙ ΠΡΩΤΑ .

    Μύνημα σταλμένο από Τοξότης στίς 04 Mάϊος 2006 ώρα 12:36μμ – IP 217.77.224.129
    Προφίλ Αναζήτηση Μνημόνιο Αποστολή μηνύματος Επεξεργασία Διαγραφή

    Τοξότης
    Στάνταρντ μέλος
     
    07 Φεβρουάριος 2006
    28   Μηνύματα

    Φίλε Νίκο  θα ήθελα να βρεθούμε κάποια στιγμή στο μέλλον εφόσον είσαι και σχετικά κοντά Λάμία και εγώ Λάρισα για καλύτερη ανταλλαγή απόψεων που έχουμε και ίδια ράτσα σκυλιών.Ίσως κοντά στα Φάρσαλα που αν θυμάμαι καλά έχεις φίλους,να κάνουμε κάποιο εκπαιδευτικό των σκύλων μιάς και όπως μου έχει πεί σε κάποιο άλλο θέμα για θηράματα – εξορμήσεις εκπαιδευτικές έχουν εμφανιστεί ορτύκια στην περιοχή αυτή.Τηλ.6948376510

    Όσο για αυτά που μου προτείνεις πρός το παρόν αυτά πράτω ακριβώς και είμαι πολύ ικανοποιημένος απο την συμπεριφορά του σκύλου ,απλά ζητάω απόψεις εμπειροτέρων απο εμένα εν’ όψει τις περιόδου που είπες για πιό δύσκολη εκπαίδευση  και απαιτήσεις απο τον (έκτωρ – κουτάβι) που θα πρέπει κάποια στιγμή να κάνω εφαρμογή με τον καλύτερο τρόπο.

    Σε ευχαριστώ

    ————-
    Vasilis – Lanber

    Μύνημα σταλμένο από ΣΥΣΥ στίς 04 Mάϊος 2006 ώρα 9:08μμ – IP 62.74.163.140
    Προφίλ Αναζήτηση Μνημόνιο Αποστολή μηνύματος Επεξεργασία Διαγραφή

    ΣΥΣΥ
    Στάνταρντ μέλος
     
    16 Νοέμβριος 2003
    45   Μηνύματα

    ΚΟΙΤΑ ΦΙΛΕ ΤΟΞΩΤΗ ΕΜΕΝΑ Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΛΑΣΣΟΝΑ ΛΑΡΙΣΗΣ ΟΛΟ ΟΛΑ ΤΑ ΞΑΔΕΡΦΙΑ ΜΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΙ ΕΛΑΣΣΟΝΑ ΚΑΙ ΓΥΡΩ .ΑΝΕΒΕΝΩ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΓΙΑ ΟΡΕΙΝΕΣ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΟ ΚΑΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑ .ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΑΝΙΕΛ ΣΟΥ ΥΠΕΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 11-6-06 Η ΕΚΘΕΣΗ ΟΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΡΩΣ ΜΕ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ .ΕΛΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΕΠΑΝΙΕΛ ΚΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΣ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΕΠΑΝΙΕΛ.ΦΙΛΙΚΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #73981

    Ρύθμιση Έρευνας – Θήραμα Εκτροφής – κουρεμα Επανιέλ Μπρετόν

    Έχω ένα μπρετόν 10 μηνών τώρα αρσενικό και έιμαι στο στάδιο εκπαίδευσης.θα ήθελα την  άποψή σας για διάφορα κομάτια τις εκπαίδευσης.

    Συμφωνώ με τις απόψεις των προαναφερθέντων πως είναι νωρίς για φέρμες και ακινησία.

    Πολλοί, εξαιρετικοί κατά τα άλλα σκύλοι, αφήνουν θηράματα πίσω τους γιατί ποτέ δεν τους έμαθαν αυτό που λες μεθοδική έρευνα και άλλοι την λένε διασταυρούμενη. Έχουμε όλοι υπόψη μας πως ένας σκύλος δεν είναι δυνατόν να κάνει υπέροχα σε πλάτος και βάθος λασέ (γυρίσματα) στο βουνό ή στο σφιχτά ντυμένο.

    Είναι φυσικό οι συνθήκες του τοπίου να αναγκάζουν τον σκύλο να κινείται διαφορετικά από τον κάμπο. Πάντα όμως θα πρέπει να ερευνά κατά πλάτος και βάθος την περιοχή του με όποιο τρόπο μπορεί.

    Τι γίνεται όμως στην πράξη; Οι περισσότεροι κυνηγοί λένε πως μια και δεν κυνηγώ στον κάμπο ο σκύλος μου θα κυνηγά, έτσι και αλλιώς, ακανόνιστα… άρα δεν είναι ανάγκη να του μάθω έρευνα. Σίγουρα υπάρχουν μερικά σκυλιά που από καλή αίσθηση ερευνούν μεθοδικά από μόνα τους, η πλειονότητα όμως θέλει υποβοήθηση, ακόμη και αυτά (τα καλά σκυλιά) που παίρνουν μέρος σε αγώνες.

    Το σύνηθες λάθος του ανεκπαίδευτου σκύλου είναι πως φεύγει προς μία κατεύθυνση, κάπου μακριά αλλάζει πορεία, μετά γυρνά πίσω και φεύγει ευθεία πάλι προς άλλη κατεύθυνση. Αποτέλεσμα, έχει αφήσει πολλά τμήματα (λωρίδες) άψαχτα. Όσο πιο καλά και ανοιχτά σκυλιά είναι, όσο περισσότερο πάθος έχουν για να φύγουν να ψάξουν τόσο περισσότερο πέφτουν σε αυτό το λάθος.

    Τι λοιπόν πρέπει να κάνουμε; Να τα κουρδίζουμε σαν να πάνε σε κλασικούς αγώνες; Θα πατήσουν ποτέ το βουνό έτσι; Όχι και ναι.

    Η δική μου άποψη είναι πως όταν λέμε «εκπαιδεύω» δεν πρέπει σώνει και καλά να εννοούμε πως καταπιέζουμε τον σκύλο να κάνει κάτι. Πολλοί αποφεύγουν τις εκπαιδεύσεις γιατί πιστεύουν πως θα «κόψουν» τον σκύλο. Δεν είναι πάντα έτσι, όταν ακολουθούνται μέθοδοι μακροχρόνιοι που το ένα σκαλί σε ανεβάζει στο άλλο τότε όλα εξελίσσονται ομαλά.

    Σε γενικές γραμμές θα περιγράψω τι κάνω με τα κουτάβια μου (φέρμας). Από μωρά όταν τα βγάζω στον κήπο μου και με ακολουθούν παίζοντας, μαζί με τα διάφορα χάδια και επαινετικά λόγια περπατώ ζικ- ζακ. Όταν αργότερα 4μιση -5 μηνών τα βγάζω στη εξοχή ελεύθερα σε ελεγχόμενο χώρο για να μάθουν τον έξω κόσμο, στην αρχή τα αφήνω να μυρίζουν να κυνηγούν ζουζούνια και τα γνωστά, όποτε κινηθώ θα πάω πάλι ζικ –ζακ. Από τότε και μετά (αν δεν είναι στο λουρί) όταν περπατάμε στην εξοχή πάω πάντα δεξιά- αριστερά προκαλώντας τα πότε με ήχους με το στόμα και πότε με σφυριγματάκια με τα χείλη να προπορεύονται μεν αλλά να κάνουν και αυτά ζικ – ζακ. Δεν τους δίνω εντολές, Εδώ, Στρίψε, γύρνα κλπ. Όταν χαζεύουν ή είναι απορροφημένα σε κάτι δεν τα διακόπτω, δεν τα εξαναγκάζω να προχωρήσουν, συνεχίζω την πορεία μου και όταν βαρεθούν θα έρθουν τρέχοντας να με προλάβουν, τότε τα επαινώ και συγχρόνως επιταχύνω το βήμα μου προς την κατεύθυνση που θέλω να πάνε, τίποτα άλλο. Εν το μεταξύ έχουν μάθει και το παιχνίδι (απόρτ) με το μπαλάκι του τένις και πριν τελειώσουμε την βόλτα τους το πετώ 2-3 φορές. Αρχίζω από ένα τέταρτο της ώρας και βαθμιαία το αυξάνω μέχρι τα τρία τέταρτα. Πριν γυρίσουμε στο αυτοκίνητο ή στο σπίτι τα βάζω στο λουρί έστω και για 200μ. Έτσι κατανοούν πως είναι άλλη η βόλτα και άλλο το περπάτημα κοντά στο πόδι. Με τις εβδομάδες αλλάζω τα τοπία, όλο και τα δυσκολεύω ξαναμικραίνοντας τον χρόνο εξόδου. Πάντα φυσικά περπατώ αριστερά δεξιά. Σιγά σιγά μαθαίνουν να μπαίνουν στα πυκνά και μετά στα αγκαθωτά, πότε ακολουθώντας με και πότε με την βοήθεια της μπάλας του τένις που την πετώ όλο και σε πιο δύσκολα σημεία (σταδιακά). Από 6 μηνών και πάνω κρύβω το μπαλάκι κάπου (αργότερα 2 και περισσότερα μπαλάκια) και κατόπιν αφήνω το κουτάβι ΠΑΝΤΑ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ, ήδη πάει από μόνο του αριστερά δεξιά, κρατώ μία πορεία που να του έρθει η μυρωδιά από την άκρη και όχι να πέσει πάνω της, έτσι μαθαίνει πως «βρίσκει» στα όρια οπότε παίρνει όλο και περισσότερο τόπο. Στα μαθήματα απόρτ έχει περάσει από το μπαλάκι στο ντάμυ και το έχει συνηθίσει καλά, τότε είναι καιρός να μεταφέρω το σενάριο στην εξοχή και αφού εκτελεί άψογα τότε το χρησιμοποιώ και στην πορεία μας. Παράλληλα έχει μάθει να πηγαίνει εκεί που δείχνει το προτεταμένο χέρι με το γνωστό τρόπο του απόρτ. Είναι ώρα να το κάνουμε και στην κίνηση.

    Αποφεύγουμε όλο το ίδιο και το ίδιο σενάριο εργασίας για να μη γίνει ανιαρό, αλλάζουμε και τοπία. Πάντα περπατώ ζικ – ζακ. Για τα κυνήγια που κάνω πάω 80% στο βουνό, 10% σε ίσωμα και 10% σε νερά, και πάντα κόντρα στον αέρα. Δεν πάω καθημερινά, δεν πάω σαν αγγαρεία αλλά κάνω την βόλτα μου με το κουτάβι μου.  

    Από 8 έως 10 μηνών (ανάλογα με το κουτάβι) είναι έτοιμο να ξεκινήσει σοβαρότερη δουλειά. Αρχίζω από τον κάμπο, έχω αφήσει τον σκύλο μία εβδομάδα χωρίς βόλτες, προτιμώ να είναι δροσερή ώρα και να φυσά ελαφρά. Βρίσκω ένα χωράφι με χαμηλή βλάστηση, τον λύνω και του δείχνω προς μία άκρη φεύγοντας και εγώ τρέχοντας για λίγο προς την ίδια κατεύθυνση, αν ο σκύλος δεν φτάσει μέχρι το τέλος του χωραφιού ( ή εκεί που θέλω) ξανακάνω πως έτρεχα προς τα εκεί δείχνοντας με το χέρι την αρχική κατεύθυνση και προτρέποντας τον με λόγια να γυρίσει να πάει μέχρι τέλους. Επιστρέφω στο κέντρο. Όταν ο σκύλος επιστρέφει προς τα εμένα φεύγω προς το άλλο άκρο τρέχοντας και δείχνοντας με το χέρι την κατεύθυνση που πρέπει να πάει ο σκύλος. Στην αρχή γίνονται λάθη, θέλει επιμονή και υπομονή, χωρίς νεύρα απειλές και φωνές. Όταν καταλάβει το πλάτος θα ρυθμίσω και το βάθος, Όταν ο σκύλος επιστρέφει κάνοντας την στροφή προς τα πίσω θα περάσει πάνω ή σχεδόν πάνω στα χνάρια του. Εμείς θέλουμε κάθε φορά να πηγαίνει και πιο μπροστά. ’ρα θα πρέπει να το κόβουμε και να τον κάνουμε να γυρνά πάντα από την μπροστινή μεριά (προς το τέλος του χωραφιού), αν το κάνει αλλά δεν αφήνει αρκετή απόσταση κινούμε πιο σύντομα μπροστά οπότε για να περάσει ο σκύλος από μπροστά μου όταν διασταυρωθούμε θα πρέπει να πάρει το σωστό βάθος. Αν ο σκύλος φεύγει περισσότερο από όσο πρέπει τότε χρησιμοποιώ την σφυρίχτρα για δύο λόγους, ο ένας είναι για να τον σταματήσω, για να μη πάρει των ομματιών του που λένε. Ο δεύτερος είναι για να ρυθμίσω το πλάτος. Αν δεν πρόκειται να την κοπανίσει αλλά θέλω μόνο να ρυθμίσω το γύρισμα πιο κοντά, κάθε φορά την στιγμή που γυρνά έστω και αν δεν είναι στην σωστή απόσταση σφυρίζω πιπ-πιπ, γυρνά πιπ-πιπ, ξαναγυρνά πιπ-πιπ μετά από αρκετές φορές συνδέει στροφή= σφύριγμα και εκεί το αλλάζω σε σφύριγμα= στρίψε, μια δοκιμή πιπ-πιπ και… ωπ στρίβει. Αν όχι, ξαναγυρνώ να σφυρίζω όταν στρίβει, θέλει λίγο υπομονή. Την επόμενη φορά θα πετύχει. Έτσι κάθε φορά που θέλω να στρίψει σφυρίζω ένα πιπ-πιπ. Σε λίγο καιρό στρίβει εκεί που πρέπει και χωρίς σφυρίχτρα.

    Όλα αυτά γίνονται πολύ εύκολα σαν φυσική συνέχεια των περιπάτων με τα ζικ-ζακ. Δεν είναι κούρδισμα, δεν είναι καταπίεση, δεν είναι καταστροφή του σκύλου.

    Μετά από συνεχόμενες σωστές εξόδους στον κάμπο, μεταφέρω το ίδιο σκηνικό στο βουνό, στην αρχή σε χαμηλή βλάστηση (θυμάρια, ασφάκες κλπ) και σταδιακά δυσκολεύω σε βράχο, πυκνό, πουρναρότοπους κλπ. Ο σκύλος φυσικά δεν κάνει άψογα λασέ αλλά σε γενικές γραμμές ερευνά αριστερά και δεξιά σε τόσο πλάτος και βάθος που του επιτρέπει το τοπίο. Όταν διαπιστώσω πως «κλέβει» τόπο ή αφήνει άψαχτο κομμάτι, τον καθοδηγώ (διορθώνω) με την σφυρίχτρα και δείξιμο.

    Εν τω μεταξύ έχουν περάσει 1-2 μήνες, έχει τελειώσει με τη βασική εκπαίδευση, έχει τελειώσει και με το απορτ με σκοτωμένο θήραμα και είναι εποχή να αρχίσει τα εκπαιδευτικά σε θήραμα. Ο σκύλος πια ξέρει να ψάχνει, από τώρα και στο εξής θα δώσει όλη του την προσοχή στο θήραμα θα εκδηλώσει το πάθος του και το κυριότερο εμείς δεν θα έχουμε να επεμβαίνουμε, ότι ήταν να κάνουμε το έχουμε κάνει, τώρα ο σκύλος έχει την πρωτοβουλία, τώρα θα γίνει ο σολίστας, εμείς απλά θα κουνάμε την μπαγκέτα, ίσως χρειαστούν μερικές ψιλοδιορθώσεις, ουσιαστικά όμως δεν θα έχουμε παρουσία του θηράματος να εκπαιδεύουμε τον σκύλο.  

    Εδώ θα ήθελα να απαντήσω και στο άλλο σου ερώτημα για τα αγοραστά ορτύκια.

    Σαφώς το καλύτερο είναι το άγριο θήραμα.

    Το αγοραστό είναι για την περίπτωση που θέλουμε να κάνουμε κάποιες διορθώσεις, για να κάνουμε τα σενάρια που θέλουμε ανάλογα με την περίπτωση.

    Τώρα… υπάρχουν και κυνηγοί που μένουν δεκάδες χιλιόμετρα από ένα τόπο που θα μπορούσαν να βρουν άγριο θήραμα για τα εκπαιδευτικά τους και δεν έχουν χρόνο ή χρήμα για τόσες εξόδους, τι κάνουν; Η γνώμη μου είναι πως αν αξίζει να κάψεις βενζίνη για να πας κυνήγι αξίζει 10 φορές περισσότερο να την κάψεις για εκπαιδευτικά.

    Πάντως το στητό θήραμα δεν είναι κακό ούτε τόσο καταδικαστέο όπως το παρουσιάζουν, αρκεί να ξέρεις κατ’ αρχήν τι και γιατί το κάνεις, δεύτερον να χρησιμοποιείς θήραμα που αποδεδειγμένα θα πετάξει, τρίτον, να μη πας τον σκύλο περισσότερο από 1 ή 2 φορές στο ίδιο αγοραστό γιατί κουράζεται και παραδίδεται, 4ον, να ξέρεις πως υπάρχουν διαφόρων ειδών ορτύκια και λίγα από αυτά πετάνε, 5ον, πως δεν είναι μόνο το ορτύκι αλλά υπάρχουν και άλλα θηράματα όπως οι κολίνοι, οι πέρδικες αλλά και τα περιστέρια που έχουν καταπληκτικό πέταμα. 6ον, Να ξέρεις ακόμα πως τα αγοραστά πρέπει να τα έχεις σε κατάλληλο χώρο και όχι σε κλουβάκι για να μπορούν να κάνουν φτερό. 7ον, 8ον… πολλά άλλα που όσοι καταδικάζουν το στητό δεν τα έχουν υπόψη τους. Θα πω ένα μόνο παράδειγμα από βίντεο του  D. Argiu που εκπαιδεύει δεκάδες κουτάβια με θηράματα εκτροφής του. Παίρνει τα πουλιά από το κοτέτσι σε κλούβα, τα αφήνει στο χωράφι με ένα χωνί από κοτετσόσυρμα, πάντα χωρίς να τα πιάνει. Αφού περάσει ώρα βγάζει τους σκύλους που θα εκπαιδεύσει και όταν κάνουν φτερό ή αν δεν φερμαριστούν το σούρουπο θα επιστρέψουν στο κοτέτσι τους.

     

    Και κάτι διαφορετικό απο τα άνωθει ,το κουτάβι έχει μεγάλο τρίχωμα θα ήταν σωστό να το κουρέψω ελάχιστα στη μουσούδα στα αφτιά και σε διάφορα άλλα σημεία για να ‘ανασάνει’ κάπως τώρα με τι ζέστες.

    Τα επανιέλ δεν έχουν μακρύ τρίχωμα στην μουσούδα, μπορείς πάντως να το κουρέψεις με μηχανή με κοπτικό   Νο 7, Τα αυτιά από το μέσα μέρος και γύρο από την βάση τους για να μη μπαίνουν άγανα στον ακουστικό πόρο. Την τραχηλιά, είναι το V που σχηματίζεται από τα αυτιά μέχρι την λακουβίτσα πριν το στέρνο. Αν πιάσεις τα δύο αυτιά και τα σηκώσεις προς τα πάνω και δεις τον λαιμό από μπροστά θα ξεχωρίζουν οι τρίχες που σχηματίζουν το V. Αν ο σκύλος κάνει πρωταθλητισμό σε μορφολογία δεν χρησιμοποιούμε ποτέ μηχανή αλλά μαδάμε με το χέρι, άντε για όσους δεν ξέρουν να χρησιμοποιηθεί ψαλίδι διπλό αραιώματος (για το επανιέλ 35 δοντιών). Με καλό και ταχτικό βούρτσισμα με βούρτσα σλίκερ απομακρύνονται οι νεκρές τρίχες και ο υπομανδύας. Για όσους δεν κάνουν πρωταθλητισμό αλλά θέλουν να αφαιρούν εύκολα και γρήγορα το νεκρό τρίχωμα υπάρχει ένα εργαλείο που είναι της εταιρείας MARS Γερμανίας και λέγεται King Coat. Υπάρχουν διάφοροι τύποι για όλες τις φυλές, για επανιέλ, σπάνιελς και σέττερς είναι κατάλληλο αυτό με τις 26 λεπίδες. Δεν υπάρχει στην Ελλάδα, το βρίσκεις μέσω διαδικτύου και η τιμή του είναι περίπου 40 με 50Ε.   

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #73987

    ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΧΡΟΝΟ, ΥΠΟΜΟΝΗ,ΜΕΛΕΤΗ ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΙΣ ΣΩΣΤΑ,ΩΣΤΕ ΕΝΑΣ ΣΚΥΛΟΣ ΜΕ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ  ΝΑ ΜΗΝ ΜΗΝΕΙ ΣΤΗΝ ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟΥ.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    Ανώνυμος στις #74077

    Να αναφέρω ότι με βάση τις απόψεις σας (ευχαριστώ) όπως τα αναφέρετε θεωρώ και εγώ σωστά και αυτά βάζω στα εκπαιδευτικά κάθε φορά που βγάζω τον σκύλο.

    Ο Kalliston (ευχαριστώ)κατάλαβε γιατί ανέφερα μεδοθικά και όχι διασταυρούμενα.Στήν μεδοική έρευνα τον προχωρούσα εγώ(χιλιόμετρα)σε κάθε χωράφι όχι με ψηλή βλαστηση για να έχω οπτική επαφή,στην αρχή με λουρί και μετά με λίγο παρότρυνση με λίγο επιβράβευση (τροφή) κ.λ.π όταν πήγαινε να κλέψει κοβότανε με σφύριγμα,τις δέ εντολές με κινήσεις των χεριών με την ίδια λογική αλλά με λιγότερη χρήση σφυρίγτρας,αυτό επαναλαμβάνεται κάθε φορά όλο και πιό συχνά.

    Αυτό που με δυσκολεύει είναι στο απόρτ ,χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία και απο πιό μικρό έπαιρνε το μπαλάκι ή άλλα αντικείμενα μέχρι και τσίχλα που χτύπησα μια μέρα μου τα φέρνει αμέσως ,αλλά για να τα αφήσει απο το στόμα δύσκολα πρέπει να τον δώσω κάτι άλλο να κάνει .

    Να συμπληρώσω στα παραπάνω ότι όταν τον βάζω στην ψηλή βλάστηση(να χρησημοποιεί μύτη) σε κάθε αλλαγή λασέ θα σηκώσει κεφάλι να δεί που θα του υποδείξω με παρότρυνση φυσικά ή κάποιος ΄΄τυχαίος΄΄ ήχος(πετραδάκι χωρίς να με δεί ότι το πετάω για να μη το δεί σαν παιχνίδι)πρός την κατεύθνση που θέλω να γυρίζει.Να αναφέρω εδώ ότι σε όλα αυτά που ανέφερα σίγουρα κάποιες στιγμές υπάρχουν κενά αλλά δεν ξεχνάω ότι είναι μικρό ακόμα ,χωβρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα βρώ τρόπο να το καταλάβει(χαίδεμα ή  φωνές ανάλογα κ.λ.π).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #74100

    … σε κάθε αλλαγή λασέ θα σηκώσει κεφάλι να δεί που θα του υποδείξω με παρότρυνση φυσικά ή κάποιος ΄΄τυχαίος΄΄ ήχος(πετραδάκι χωρίς να με δεί ότι το πετάω για να μη το δεί σαν παιχνίδι)πρός την κατεύθνση που θέλω να γυρίζει

    Φίλε Τοξότη έχω την εντύπωση πως έχεις πέσει στην παγίδα, αυτή που φοβούνται οι περισσότεροι και δεν εκπαιδεύουν τους σκύλους τους. Ήδη έχεις κάνει τον σκύλο σου «εξαρτημένο» σε υποδείξεις. Κατά μεγάλο ποσοστό αυτό κόβει τις πρωτοβουλίες του γι’ αυτό θεωρείται (και είναι) ανεπιθύμητο. Μόνο στα σπάνιελς είναι επιθυμητό.

    Αν ξαναδιαβάσεις όσα έγραψα θα δεις πως τονίζω ότι δεν δίνω εντολές (ούτε τυχαίες), ο λόγος είναι να μη περιμένει από εμένα να του πω τι θα κάνει. Η μόνη περίοδος με παρότρυνση να φύγει προς κάποια κατεύθυνση είναι αυτή στον κάμπο, αλλά ο σκύλος είναι πια ώριμος μετά από όσα έχουμε κάνει οπότε δεν περιμένει να του υποδείξουμε τι να κάνει, αλλά θα σηκώσει κεφάλι να δεί την θέση μας για να πάρει την πορεία του. Το κάνει από μόνος του. Εν αντιθέσει με τον δικό σου (αν έχω καταλάβει σωστά) που μπήκε στην διαδικασία των υποδείξεων πριν του έχει γίνει βίωμα το ζικ-ζακ, δηλαδή ανώριμος για να κάνει εύκολα και χωρίς πολλές υποδείξεις τα λασέ του κάμπου. Η  σφυρίχτρα είναι μόνο για την αρχή μέχρι να ρυθμιστεί το επιθυμητό εύρος, η κατάχρηση είναι κακή. Η φιλοσοφία είναι: να ενεργεί ο σκύλος πιστεύοντας πως ότι κάνει το κάνει από μόνος του, αυτό πετυχαίνει η σταδιακή μακροχρόνια εκπαίδευση. Ο οποιοσδήποτε επαγγελματίας εκπαιδευτής μπορεί εύκολα να κάνει τον σκύλο να έχει απόλυτα λασέ στον κάμπο, θα χρειαστεί όμως πολύ περισσότερο χρόνο για να διατηρεί ο σκύλος μία μεθοδική έρευνα στο βουνό.

    Ίσως να μην έχω καταλάβει πλήρως σε τι κατάσταση (φάση εκπαίδευσης) είναι το επανιέλ σου και να είναι περιττά όσα ανέφερα, καλύτερα όμως προλάβεις κάτι αν δεν πάει καλά μέχρι να συναντηθείς με τον κοντοχωριανό σου Νίκο που φαίνεται να έχει μεγάλη εμπειρία.

    Φιλικά   

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 110 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων