ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 110 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    DimitrisC στις #69875
    Σχετικά με το θέμα της ανασφάλειας, πρέπει να ομολογήσω ότι δε θα ήθελα να έχω ένα σκύλο ανασφαλή.

    Έχω σκυλιά πόιντερ και όσοι είναι κάτοχοι αυτής της φυλής, γνωρίζουν καλά ότι τουλάχιστο τα μισά πόιντερ είναι λιγότερο ή περισσότερο ανασφαλή ή και φοβικά. Είχα λοιπόν κάποιες φορές στη κατοχή μου τέτοια σκυλιά. Τελικά με τη κατάλληλη συμπεριφορά και εκπαίδευση πολλά από αυτά, κυνηγάνε καλά αλλά δε θα το επιδίωκα να κάνω γέννα με τέτοιο σκυλί.

     

    Νομίζω ότι όταν μιλάει για ανασφάλεια ο Αντώνης, δεν εννοεί την ανασφάλεια στο κυνηγητικό σκύλο έτσι όπως εμείς τη καταλαβαίνουμε. Μήπως Αντώνη εννοείς να έχει ο σκύλος καλή και συχνή επαφή με τον ιδιοκτήτη; Γιατί σε αυτή τη περίπτωση συμφωνώ απόλυτα.

     

    Πολλά νεαρά σκυλιά στα πρώτα χρόνια της καριέρας τους, κρατάνε την επαφή με τον ιδιοκτήτη τους κάπως άτσαλα και αυτό μεταφράζεται από πολλούς ως ανασφάλεια. Στη πραγματικότητα όσο άτσαλα ψάχνουν ένα δάσος ή πλησιάζουν ένα πούλι, τόσο άτσαλα ψάχνουν και τον ιδιοκτήτη τους. Αυτό είναι απειρία και με το χρόνο και τις εμπειρίες εξαφανίζεται.

     

    Δημήτρης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #69881

    Νομίζω ότι όταν μιλάει για ανασφάλεια ο Αντώνης, δεν εννοεί την ανασφάλεια στο κυνηγητικό σκύλο έτσι όπως εμείς τη καταλαβαίνουμε. Μήπως Αντώνη εννοείς να έχει ο σκύλος καλή και συχνή επαφή με τον ιδιοκτήτη; Γιατί σε αυτή τη περίπτωση συμφωνώ απόλυτα

    ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΞΕΦΡΑΣΑ ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΗΣΚΕΤΑΙ  ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΟ,ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΒΡΗΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΝΤΑΣΗ ΚΑΙ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΜΑΣ,ΑΝ ΘΑ ΤΟΝ ΠΡΟΛΑΒΩ ΣΤΗ ΦΕΡΜΑ,ΑΝ ΘΑ ΣΗΚΩΘΕΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ,ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΣΚΥΛΟ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΞΑΧΝΟΥΜΕ ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΥΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΜΙΑ ΜΥΡΩΔΙΑ ΣΤΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΒΟΥΝΑ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΗΤΕΡΗ ΦΕΡΜΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΥΛ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΣΥΝΕΓΑΣΙΑ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΒΓΕΙ ΠΡΩΤΟΣ .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    41
    fragoulisp στις #69996

    φιλοι γιασας

    Θα μπορουσε καποιος να μου πει που θα βρω το βιβλιο του Χρηστου

    Νικολαρακου <<Η εκπαιδευση των κυνηγοσκυλων>>

      ευχαριστω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #70060

    Γεια σου, Ειναι αξιόλογο βιβλίο. Το αγόρασα πέρσι από την DIANA, θα το βρεις σε οπλοπωλεία που έχουν και τύπο, σε μερικά κανονικά βιβλιοπωλεία ή μπορείς να επικοινωνήσεις με τον Χρ. Χατζιώτη (εκδότης) και να σου πει που κοντά στην περιοχής σου υπάρχει, φαντάζομαι πως θα μπορεί να στο στείλει και αντικαταβολή.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    41
    fragoulisp στις #70113

    ευχαριστω Γιαννη να εισαι καλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    paggosb στις #70894

     Καλημέρα σε όλους! Θα σας περιγράψω ένα περιστατικό και θέλω τη γνώμη σας. Έχω ένα σεττεράκι 1,5 χρονών και φέτος το έβγαλα σε πέρδικα αρχικά και μπεκάτσα κατόπιν. Από πέρδικα εκεί που πήγαινα, δεν είχε παρά ένα κο παδάκι 6-7 πουλιών και μοιραία οι συναντήσεις στις εξόδους ήταν περιορισμένες. Ωστόσο τις έψαχνε, αλλά τις τρεις (ναι, μόνο!) φορές που τις βρήκαμε, αυτές δεν του έδωσαν ευκαιρία για φέρμα. Από λευκές φέρμες όμως… καλά τα πήγαμε! (Σημαντική σημείωση: ήμασταν πολύ τυχεροί αφού με την έναρξη σηκώσαμε 4 και πήραμε ένα πουλί, το οποίο μου το ξεπέταξε από εκεί που πήγε και κρύφτηκε.)

     Στη μπεκάτσα τώρα. Εδώ τα πράγματα πήγαν πολύ καλύτερα. Πολλές συναντήσεις (σε βαθμό που σε δύο μήνες μέσα, έπαψε να ενδιαφερεται για κοτσύφια και μικροπούλια και έψαχνε μόνο μακρομύτες). Φέρμες λευκές αρκετές, φέρμες με πουλιά λιγότερες, αλλά δεν με πειράζει τόσο, αφού για φέτος αποφάσισα να βάλω σε δεύτερη μοίρα την κάρπωση καθώς σημασία έχει να μάθει τι ψάχνουμε και πως αυτό συμπεριφέρεται. Το… πρόβλημα τώρα: Προχτές μου φέρμαρε μια παχουλή κυρία που δεν τόλμησα όμως να τουφεκίσω αφού με είχε ενώπιος ενωπίο με τον συγκυνηγό μου. Στη συνέχεια καθώς την ψάχναμε αυτή ξεσηκώθηκε, μόνη της, την τουφέκισα και έπεσε. Φωνάζω το μικρό λοιπόν, που είχε ανοιχτεί ψάχνοντας καμιά 10ρια μέτρα παρακάτω να πάρει μια μυρουδιά και αυτός δε μπορούσε να τη βρει! Τρελάθηκα! Του δείχνω στο σημείο που έπεσε, του λέω εδώ εδώ (το δάχτυλό μου εν τω μεταξύ να δείχνει στους 20 πόντους από το πουλί!) έρχεται ψάχνει τίποτα! Επιμένω εγώ και τότε αφού προσπέρασε μέσα στα κλαδιά, δάχτυλο και πουλί περί τους 40 πόντους, τότε έκανε ξαφνικά μια στροφή προς τα πίσω και εκεί κοκάλωσε φερμάρωντας.

     Μα να τον έχω σχεδόν ένα ολόκληρο λεπτό, να ψάχνει εκεί κοντά και να μην παίρνει μυρουδιά!!! Δεν ξέρω λοιπόν πόσο σοβαρή ένδειξη ήταν αυτή αλλά και τι σημαίνει. Να ανυσηχώ; Φταίει το νεαρό της ηλικίας, σε συνδυασμό με το ότι είναι <<καινούριος μαθητής σε καινούριο σχολείο>>; Τι να πω.. Εδώ λοιπόν θέλω τη βοήθειά σας αλλά και τις πολύτιμες γνώσεις σας, αφού κι εγώ κι ο σκύλος μου, πρώτη φορά  φέτος κυνηγάμε μπεκάτσα, ενώ από σκυλιά ξέρω πολύ λίγα. Αναμένω λοιπόν με ενδιαφέρον, την άποψή σας.

     Βασίλης

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #70913

    ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΣΟΥ ΒΑΣΙΛΗ Κ ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.ΣΥΜΦΩΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΥΤΗΣ-ΟΣΦΡΗΣΗΣ.ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΦΕΡΜΑΡΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ Κ ΜΕΤΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΕ ΝΑ  ΤΟ ΒΡΕΙ.ΙΣΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΗΣΟΥΝ ΤΟΣΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΝΑ ΤΟ ΕΒΡΙΣΚΕ ΠΙΟ ΑΝΕΤΑ.ΤΟΥ ΜΠΕΡΔΕΨΕΣ ΤΙΣ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΟΥ.ΕΞΑΛΛΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟΥ ΦΩΝΑΖΕΣ Κ ΕΙΧΕΣ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟΣΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΠΡΟΣ ΤΗ ΜΥΤΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕ ΕΚΑΝΕ ΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΗΡΘΕ ΜΥΡΩΔΙΑ Κ ΤΗΝ ΒΡΗΚΕ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΚΑΘΑΡΑ.ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ .ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΚΑΤΣΕ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΦΩΝΑΞΕ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ Κ ΑΣΤΟ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ .ΜΗΝ ΑΝΥΠΟΜΟΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙ Κ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ.ΤΟ ΝΑ ΤΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ .ΤΟ ΜΟΝΟ ΒΟΗΘΗΣΕ ΤΟ ΜΕ ΤΟ ΑΕΡΑΚΙ ΑΝ ΕΧΕΙ .ΒΑΛΤΟ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟ ΑΕΡΑΚΙ Κ ΕΚΕΙΝΟ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #70918

    ΒΑΣΙΛΗ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΗΣ ΚΑΘΟΛΟΥ,ΘΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΤΟ ΕΝΑ 8 ΕΤΩΝ ΚΟΡΥΦΗ ΣΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΚΑΙ ΕΝΑ 4 ΕΤΩΝ ΠΟΥ ΕΜΠΕΙΡΟ, ΒΑΡΕΣΑ ΜΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΚΑΙ ΕΠΕΣΕ ΣΤΟ ΚΑΘΑΡΟ ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΒΛΕΠΑΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΕΡΝΑΓΑΝΕ ΑΠΟ ΕΠΑΝΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΜΥΡΩΔΙΑ ΤΗΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΧΑΜΕ ΔΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΧΑΝΑΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΥΛΙ,ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥΛΙΑ ΑΠΙΘΑΝΑ ΝΑ ΤΑ ΒΡΗΣΚΟΥΝ.ΠΟΛΕΣ ΦΟΡΕΣ  ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΦΕΚΙΑ  ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΕΥΡΙΚΟ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟ ΣΥΜΒΕΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    panos990 στις #70942

    επεισης να συμπληρωσω οτι μετα την τουφεκια το θηραμα χανει το μεγαλυτερο μερος της μυρωδιας του(εφοσον το πετυχουμε βεβαια). ετσι ειναι δυσκολοτερο για τα σκυλια να το βρουν,συν ολα τα αλλα που ειπαν οι υπολοιποι φιλοι.αντιθετος ανεμος,του εκοβες τις αναθυμιασεις,νευρικοτητα μετα τιν τουφεκια και απειρια φυσικα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    paggosb στις #70980

     

     Kαλησπέρα σε όλους. Από ότι βλέπω, και οι τρεις συμφωνείτε στο ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Πάλι καλά, γιατί πρέπει να ομολογήσω πως στιγμιαία, ανησύχισα μήπως και αυτό το περιστατικό ήταν χαρακτηριστικό για τις ικανότητες του σκύλου μου. Ακριβώς επειδή για φέτος έχω βάλει την κάρπωση σε δεύτερη μοίρα, μέλημά μου είναι να τον παρατηρώ, να τον βοηθάω όπου κρίνω πως του χρειάζεται και να μάθουμε (και αυτό αφορά κι εμένα) να κυνηγάμε μαζί. Ακριβώς λοιπόν λόγω της απειρίας, θεώρησα επιβεβλημένη τη γνώμη σας.

     ΜΗΝ ΑΝΥΠΟΜΟΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙ Κ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ.ΤΟ ΝΑ ΤΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ .

     

     Αγαπητέ petrosmousoulis,η αλήθεια είναι πως επειδή είναι μικρός ακόμα, έχει πολλά να μάθει. Ωστόσο παρατήρησα πως καθώς ψάχνουμε τα πουλιά, αν τα εντοπίσω πρώτος, ένας καλός τρόπος να τον καθοδηγήσω, είναι να του δείχνω που είναι, κουνώντας με σταθερό ρυθμό το χέρι μου προς τα πουλιά και λέγοντάς του με λιγο έξαψη: <<ψάξε ψάξε>>, ενώ προσέχω η ένταση της φωνής μου να μην είναι δυνατή και τον απωθήσω. Σε κάθε –σωστό- τελείωμα της φάσης, πάντα τον επιβραβεύω με ένα χάδι και ένα τρυφερό <<μπράβο>>. Συνήθως, έρχεται και ψάχνει εκει που του δείχνω. Αν πάρει μυρουδιά θα κάνει τον τόπο άνω κάτω μέχρι να βρει το πουλί. Αν όμως δεν πάρει μυρουδιά, τότε φεύγει και ψάχνει αλλού. Λογικό νομίζω…

     

     ΑΝΤΟΝΙΟ με καθησύχασες περισσότερο, με το περιστατικό που μου ανέφερες. Εγώ θεωρούσα δεδομένο πως το πεσμένο θήραμα είναι πάντα εύκολη δουλειά για ένα σκύλο! Αφού λοιπόν και οι έμπειροι υποπίπτουν σε τέτοια λάθη, τότε ας μη γίνομαι απαιτητικός!

     

     panos m μου έχει τύχει να μου φερμάρει ορτύκι ο σκύλος μου (όχι αυτός για τον οποίο ζήτησα τη γνώμη σας)  και το ορτύκι να είναι σκοτωμένο αλλά… από την προηγούμενη ημέρα!!! Βέβαια κι εγώ πιστεύω πως το νεκρό θήραμα χάνει σε πολύ μεγάλο βαθμό τη μυρουδιά του, αλλά στην περίπτωση που σας ανέφερα η μπεκάτσα ήταν μόλις 2-3 λεπτά τουφεκισμένη. Μπορεί όμως να χάθηκε πολύ γρήγορα η μυρουδιά της ή εγώ να εμπόδισα τον μικρό να την εντοπίσει. Πάντως αν ξανασυμβεί αυτό, θα το αντιμετωπίσω πιο ψύχραιμα πια.

     

     Ελικρινά σας ευχαριστώ για το χρόνο που διαθέσατε.

     

     Βασίλης

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #71014

    Η απώλεια σκοτωμένου θηράματός από σκύλο  9 στις 10 περιπτώσεις είναι σφάλμα του κυναγωγού  και όχι του σκύλου.

    Δεν πιστεύω ότι χανεται η μυρωδιά με τον θάνατό, αλλάζει ναι αλλά όχι ότι χάνεται,  Ασε που τυχόν αιμοραγία (μια σταγόνα αρκέι)  την κάνει πολύ εντονότερη.

    Απλά είναι σφάλμα εκπαίδευσης, σκύλος προπονημένος στο απόρτ με διαταγή δεν χάνει θήραμα, γιατί η διαταγή βγάζει τον σκύλο από την αναζήτηση του ζωντανού (μυρωδια ζωντανού)  και τον συγκεντρώνει στην μυρωδιά του νεκρού. 

    Εαν παρεπιπτόντως  “χαθεί” το πουλί πάρε τον σκύλο μακρία ηρέμησέτον βαλτον καλά στον άερα και άστον πάντα από μια απόσταση  από σένα. Τότε σίγουρα θα το βρεί.

    Παντελής

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    paggosb στις #342721

     Παντελή, απ’ότι βλέπω, όλοι δίνετε σημασία στην απόσταση κυναγωγού-σκύλου. Θα το λάβω σοβαρά υπόψιν την επόμενη φορά. Ευχαριστώ.

     Βασίλης

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    spyrakos στις #71128

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ, ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΑΚΙ ΠΟΙΝΤΕΡ 2,5 ΜΗΝΩΝ.ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΙΖΑΜΕ ΕΧΘΕΣ ΔΕΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΣΚΟΙΝΑΚΙ ΕΝΑ ΞΥΛΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ ΠΕΤΑΩ, ΑΜΕΣΩΣ ΤΡΕΧΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΑΣΕΙ.ΤΟΥ ΤΟ ΤΡΑΒΑΩ ΠΑΛΙ , ΤΟ ΞΑΝΑΠΕΤΑΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ. ΣΕ ΠΕΝΤΕ ΛΕΠΤΑ ΕΜΕΙΝΕ <<ΚΟΚΚΑΛΟ>> ΟΤΑΝ ΤΟ ΞΑΝΑΠΕΤΑΞΑ!!!!

    ΣΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΞΑΝΑΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΑΥΤΗ , ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΟ ΦΕΡΜΑΡΕ!!!!

    ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΥΤΟ? (ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΝΕΑΡΟΥ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΤΟΥ)

    ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΦΕΡΜΑΡΕΙ Ή ΑΠΛΩΣ <<ΕΤΥΧΕ>>?

    Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ , ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΓΝΩΜΟΝΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #71138

    Η απώλεια σκοτωμένου θηράματός από σκύλο  9 στις 10 περιπτώσεις είναι σφάλμα του κυναγωγού  και όχι του σκύλουΜύνημα σταλμένο από steel

    ΠΑΝΤΕΛΗ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.Ο ΣΚΥΛΟΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΟΣΟ ΚΑΛΟΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΑΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΛΑΘΗ.ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΦΕΡΤΟ ΟΤΑΝ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΟΤΑΝ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΕΥΡΙΚΟΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΤΗΝ ΜΥΡΩΔΙΑ ΤΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΕΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΟΙΟ ΕΜΠΕΙΡΑ ΣΚΥΛΙΑ,ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΟΤΑΝ ΒΡΕΧΕΙ ΕΚΕΙ Η ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΗ ΧΑΝΕΤΑΙ.ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΕΝΑ ΠΟΥΛΙ ΝΑ ΤΟ ΣΗΚΩΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΔΕΝ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΜΥΡΩΔΙΑ ΤΟΥ, ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΣΦΑΛΜΑ ΤΟΥ ΚΥΝΑΓΩΓΟΥ Η ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΠΟΣΟ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΟΡΤΥΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΛΑΒΩΜΕΝΟ Η ΣΚΟΤΩΜΕΝΟ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΠΥΚΝΗ ΚΑΛΑΜΙΑ ΑΥΤΑ ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.

    ΣΠΥΡΑΚΟ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΑΙΜΑΤΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΦΕΡΜΑ ΤΟΥ ΑΠΟ 50 ΗΜΕΡΩΝ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΔΕΙΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΕΙ ΚΑΛΟ.ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΤΟΝΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΤΗΣ ΦΕΡΜΑΣ,Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΝΑ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΣΕ ΘΗΡΑΜΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΤΗΝ ΜΥΤΗ ΤΟΥ,ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΘΑ ΦΕΡΜΑΡΕΙ Η ΟΧΙ.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #342756

    ΦΙΛΕ spyrakos ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΑΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΙ’ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΓΙΑ ΠΟΛΛΗ ΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΡΕΘΕΙ.ΤΟ ΟΤΙ ΣΟΥ ΦΕΡΝΕΙ ΤΟ ΞΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΗΜΑΔΙ ΚΑΘΩΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΜΦΥΤΟΥ ΑΠΟΡΤ ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΕΡΜΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟ ΣΗΜΑΔΙ. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΟ ΜΕ ΦΤΕΡΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΘΗΡΑΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ ΞΥΛΟ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 110 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων