ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 110 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    452
    filaraki στις #67565

    FILARAKI ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΕ ΤΙΣ ΦΤΕΡΟΥΓΕΣ ΧΩΡΙΣ ΣΥΡΜΑΤΟΒΟΥΡΤΣΑ ΟΜΩΣ .

    ___________________

    Αυτό είναι όλο το μυστικό. Κάντο και θα δείς.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    Κ-13 στις #69002

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΓΛΙΚΟ ΣΕΤΤΕΡ , ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 1,5 ΧΡΟΝΩΝ. Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΔΩΣΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΟΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ. ΩΡΑΙΑ. ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΜΩΣ ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΚΑΝΕΝΑ ΟΡΤΥΚΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ…ΜΠΡΟΣ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΔΟΥΣ… ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. ΑΝ ΠΕΣΕΙ ΣΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΘΑ ΦΕΡΑΡΕΙ,ΑΝ ΤΟ ΧΤΥΠΗΣΩ (ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ) ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΡΤ κτλ. ΑΠΟ ΕΞΟΔΟΥΣ ΑΛΛΟ ΤΙΠΟΤΑ. ΨΑΧΝΕΙ ΔΕ ΛΕΩ. ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΕΓΩ ΟΤΙ ΑΝ ΜΥΡΙΣΕΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΘΑ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ? ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΠΑΙΖΕΙ ΒΙΟΛΙ? ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΣΚΥΛΙ ΚΑΙ ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ( ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΣΚΥΛΙ) Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΦΙΛΟΣ , ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ. ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΕΣΕΙΣ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΤΡΟΠΟ <<ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ>>?? ΑΠΟΔΙΔΕΙ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ?

    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ Κ-13!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #69053

    Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑ ΕΞΟΔΟΥΣ ΣΕ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΕΙΔΙΚΑ Η ΕΠΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΗΛΗ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΞΑΦΝΙΚΑ ΟΤΑΝ ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΘΗΡΑΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΠΟΛΛΑ ΣΚΥΛΙΑ ΧΩΡΙΣ ΕΜΠΕΙΡΕΙΑ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΠΟΥΛΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΚΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΕΡΜΑΡΕΙ,ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΕΞΟΔΟΥΣ ΜΕ ΣΚΟΠΟ  ΝΑ ΒΡΕΙ ΘΗΡΑΜΑ,ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΣΕ ΝΤΟΠΙΑΡΙΚΟ ΟΡΤΥΚΙ Η ΣΕ ΟΡΤΥΚΙ ΕΚΤΡΟΦΕΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΕΑΝ ΘΑ ΦΕΡΜΑΡΕΙ.ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΕΜΠΕΙΡΟ ΣΚΥΛΟ ΧΩΡΙΣ ΕΛΑΤΩΜΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΤΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΞΟΔΟΥΣ ΜΑΖΙ ΜΕΤΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #69644

    ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ

    ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΕΤΤΕΡ ΠΕΡΙΠΟΥ 3 ΧΡΟΝΩΝ ΕΝΩ ΣΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΦΕΤΟΣ ΠΗΓΕ ΚΑΛΑ ΕΨΑΧΝΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΟΝΤΑ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΧΑΝΕΤΕ ΑΝΟΙΓΕΤΕ ΤΟΣΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΠΑΦΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΟΥΤΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣ ΓΥΡΙΖΕΙ ΣΕ 5 ΛΕΠΤΑ ΣΕ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ…….ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ………. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΛΑΜΠΡΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    ARCHON στις #69651

    Αν γυριζει στα 5 λεπτα εχεις επαφη….αλλα εμενα μου ακουγεται νορμαλ για ενα σεττερ.Αν δεν το εκανε αυτο δεν θα ηταν σεττερ.Δεν το βλεπω προβλημα.

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #342050

    ΛΥΣΗ????ΑΝ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΕΧΕΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ -ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ Κ ΔΕΝ ΣΕ ΧΑΝΕΙ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ !ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΣΤΑΘΕΡΑ Κ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ.ΑΝ ΟΜΩΣ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ,ΔΕΝ ΤΟ ΧΑΝΕΙΣ, ΤΟΤΕ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΑΥΤΟ Η’ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ Κ ΤΡΟΠΟ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ.ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ ,ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΛΕΣ 3 ΕΤΩΝ ΤΙ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΔΕΙΞΕΙ ΕΩΣ ΤΩΡΑ?ΧΑΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΨΑΧΝΕΙ Κ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΒΡΕΙ ΣΕ ΦΕΡΜΑ ΠΟΤΕ?ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΦΤΑΙΕΙ??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #69714

    Κανει  5 λεπτα να γυρισει ή να το δεις??

    Εχει μεγαλη σημασια νομιζω….. Παλι, ολα ειναι στην κριση του καθε ενος, για εμενα 5 λεπτα ειναι παρα πολυ μεγαλος χρονος, για βαλτε το χρονομετρο μια φορα, και θα δειτε!  Αλλο να νομιζεις 5 λεπτα, και αλλο να χρονομετρισεις 5 λεπτα. 

    Φιλε, δες καποιο επαγγελματια

    Ανδρεας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #69715

    ΕΑΝ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΩΝ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΑΝΑΚΛΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΙ ΞΑΧΝΕΙ ΑΣΚΟΠΑ.ΠΟΛΛΑ ΣΚΥΛΙΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΟΥΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΧΝΟΥΝ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΤΟΥΣ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΦΤΑΧΤΕΙ ΣΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ,ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟΣ ΣΚΥΛΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ.ΜΠΟΡΕΙ ΠΑΛΙ ΟΤΑΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΝΑ ΚΡΥΦΤΗΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΕ ΒΡΗΣΚΕΙ,Ο ΣΚΥΛΟΣ ΠΑΘΕΝΕΙ ΣΟΚ  ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΒΡΗΣΚΕΙ ΑΥΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ,ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΤΟΝ ΜΑΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #69766

    Διαφωνώ κάθετα με τις μεθόδους κρυψηματός κλπ.  Την θεωρώ αναποτελεσματική και εν δυνάμη καταστροφική σε βάθος χρόνου.

    Ο σκύλος ψάχνει να μας βρεί και εμείς κρυβόμαστε???  δηλαδή τί θέλουμε να δημιουργήσουμε ανασφάλειες στον σκύλο. Το αποτέλεσμα το έχετε σκεφτεί??

    Να έξετάσουμε μερικές πιθανότητες, 1η εχουμε να κάνουμε με ένα σκύλο σχετικά ανασφαλή που για κάποιο λόγο απομακρύθηκε,  γιατί όμως απομακρύνεται ένας σκύλος??  γιατί παρασύρθηκε από μία μυρωδιά, από έναν ξένο σκύλο – από ένα τριχωτό. και επανέρχεται κοντά μας. Εαν κρυφτούμε του δημιουργούμε μια ανασφάλεια τον ξεσυντονίζουμε από αυτό που έκανε πρίν (έρευνα και μετατοπίζουμε το ενδιαφέρον του από το θήραμα σε εμάς) χαλάμε την οποία συγκέντρωση έχει ο σκύλος στην μύτη του. Ο σκύλος εαν το κάνουμε μερικές φορές πιά δεν ψάχνει πραγματικά ή ψάχνει περιοδικά, μπορεί να τρέχει μπορεί να δείχνει ότι ψάχνει αλλά στην ουσία τρώει περισσότερο από το μισό της έρευνας του στο να έχει τον νού του που ήμαστε εμείς. Κυνηγετική καταστροφή.

    2η περίπτωση έχουμε έναν σκύλο ποιο ανεξάρτητο, γυρνάει πίσω ψάχνει να μας βρεί στο τέλος πάντα μας βρίσκει σχετικά εύκολα,  και σκέφτεται εντάξει μωρέ και να τον χάσω για λίγο τί έγινε, και αυτό το λίγο γίνεται περισσότερο και περισσότερο και έχουμε τα αντίθετα απ΄ότι επιδιώκουμε. 

    Αν τυχόν κάποιος κρυφτεί από τον σκύλο του και δεν τον βρίσκει ο σκύλος του, τον πετάει, εαν δεν μπορεί να βρεί ανθρωπο με την μυρωδιά τότε πως θα βρεί μπεκάτσα ή όρτύκι??

    Εγώ εφαρμόζω ακριβώς το αντίθετο, δηλαδή είμαι πάντα “πάνω” στον σκύλο, να νοιώθει δηλαδή ο σκύλος ότι ότι και αν συμβεί το αφεντικό θα με βρεί. Το αποτέλεσμα είναι να μένει ο σκύλος τρομερά συγκεντρωμένος στην έρευνα του και στην μύτη του, πραγματικά ψάχνει. Υπήρξαν σκύλοι που σαν κουτάβια 5-5,5 μηνών μου έδιναν τα “συκώτια” στο χέρι γαι να τους προλάβω. Αν όμως δεν μπορώ να τον προλάβω, όταν έχει χαθεί και επανέρχεται θα με βρεί ακριβώς εκεί που με “άφησε” (έχασε επαφή)  και μόλις με δεί και με καταλάβει αλλάζω εντελώς κατεύθηνση φωνάζοντάς τον να ψάξει αντίθετα- του στέλνω το ενδιαφέρον στην αντίθετη κατεύθυνηση. Το σπασιμο της έρευνας δεξιά αριστερά-  είναι ο καλύτερος τρόπος για να ελένξεις την έρευνα και να περιορίσεις το πλάτος της και το βαθος της, Αυτό προυποθέτει βασικη υπακοή ο σκύλος να γυρνάει στο σφύριγμα. αλλά πρέπει να σφυράμε σε σωστό χρόνο, λίγο πριν “χάσουμε” τον σκύλο, Ετσι έχουμε έναν σκύλο που εξαντλεί το πλάτος του χώρου του (όπως αυτό ορίζεται σε σχέση με τον τόπο) Υπερβολικά γρήγορα σφυρίγματα ξεσυντονίζουν την έρευνα του σκύλου και του σπάνε τα νεύρα με αποτέλεσμα το αντίθετο να αρχίσει να “γράφει” το σφύριγμα, Αργά σφυρίγματα πολλές φορές δεν ακούγονται από τον σκύλο, και ας νομίζουμε εμείς ότι ακούγονται. 

    Εαν τέλος έχουμε κάνει τόσα λάθη, (βασική κλπ) και ο σκύλος δεν ανταποκρίνεται ήτε από λάθη δικά μας ήτε από κακοκεφαλιά δική του. Ως τελικό μέτρο έχω το Σχιστό. Τον βγάζω καλοκαιριάτικα στις 10 το πρωί, αυτός φεύγει χάνεται ξανάρχεται εγώ το σύστημα μου με βρίσκει εκεί που πρέπει και του δείχνω αντίθετα, σε  1 ώρα θα ξεκινήσει να “πέφτει” σε ρυθμό, πάνω κάτω και ο ήλιος ντάλα.  Θα πίει νερό μόνο όταν “πάρει πόντο” . Πόσο θα αντέξει ο “καρ…..λης” κάποια στιγμή θα μαζευτεί θα δώ την φέρμα και θα πάω κοντα σε απόσταση καλής βολής, τότε πίνει νερό. αλλιώς εκεί μέχρι να πεθάνει. Εαν τα παρατησει (που θα τα παρατήσει) εγώ συνεχίζω σα να μην τρέχει τίποτα, εαν αρχίσει να έρχεται πίσω μου παραπατόντας θα τον βάλω καλά στον άερα και θα πάω πάνω σε πουλιά. και τότε σίγουρα θα ενδιαφερθεί για τα πουλιά. Το πράγμα δουλεύει, Τι πετυχαίνω?? πολλά μαζί- τον μαθαίνω ότι πρέπει να κάθεται σε απόσταση επαφής για να μπορεσω να “ντουφεκίσω” για να πιεί νερό, μακρινές φέρμες και χασίματα είναι ανώφελα για αυτόν , άσε που του επιβάλλω την κυριαρχία μου ακόμα περισσότερο. τον μαθαίνω ότι πρέπει να ψάχνει συνέχεια γιατί αν δεν βρεί δεν έχει νερό, μαθαίνει να κάνει συντήρηση δυνάμεων κλπ.  Η πείνα και η δίψα εξημερώνουν αγρίμια όχι σκυλιά.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #69805

    O ΣΚΥΛΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΤΟΥ ΕΑΝ ΨΑΧΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ.Η ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΣΤΑ 5 ΛΕΠΤΑ ΧΩΡΙΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΜΑΝΙΑΣΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ 10 ΛΕΠΤΑ,ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΠΤΑ ΕΑΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΠΥΚΝΟ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΒΡΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΣΕ ΦΕΡΜΑ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΘΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΑΝΤΙΟ.Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΟΝ ΞΑΧΝΩ.Η ΜΕΘΟΔΟΣ ΤΟΥ ΚΡΥΨΗΜΑΤΟΣ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΘΕΤΙΚΑ ΠΑΝΤΟΤΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ ΜΙΚΡΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ  Ο ΣΚΥΛΟΣ ΨΑΧΝΕΙ ΑΣΚΟΠΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΗ.ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΑΛΑΞΕΙΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΗΣΚΕΙΣ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΧΑΖΕΥΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ,ΑΣΕ ΠΟΥ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΧΩΡΙΣ ΣΚΥΛΟ,ΑΣ ΜΗΝ ΠΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΦΟΛΑΣ ΠΟΥ ΤΟΤΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ.ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΝΕΞΕΛΕΚΤΟ ΠΑΘΟΣ ΤΟ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΚΟΡΥΦΗ. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #342084

    Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, πρώτα απ΄όλα, Τα 5′  λεπτά χάσιμο επαφής με τον σκύλο είναι τεράστιος χρόνος, δικαιολογείται μόνο όταν ο σκύλος είναι σε φέρμα.  10-15″  είναι ένας ανεκτός χρόνος.  Σε 10″ ο σκύλος έχει διανύσει 50-100 μέτρα. αυτές οι αποστάσεις είναι στην ουσία πολύ μεγάλες.

    Τώρα για το κρύψιμο, επιμένω ότι περισσότερα προβλήματα δημιουργεί παρά φτιάχνει.Ο σκύλος πρέπει να είναι ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΟΣ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ (δηλαδή έρευνα με την μύτη) – χρέος του κυναγώγου είναι να κατευθύνει τον σκύλο του οσο είναι σε νεαρή ηλικία και να δημιουργεί μια σχέση συνεργασίας στο μέλλον.  Οι σκύλοι που είναι ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΈΝΟΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ είναι αυτοί που βρίσκουν πάντοτε θηράματα. και να είστε σίγουροι ότι πολύ λίγοι σκύλοι είναι συγκεντρωμένοι σε αυτό που κάνουν, πιστεύω ότι ένα ποσοστό  80% των σκύλων ψάχνουν περιστασιακά τρώνε αλλοι λίγο και άλλοι περισσότερο ασχολούμενοι με “αλλότρια”, να ψάξουμε το αφεντικό- από που ακόύγεται το κουδούνι, προς τα πού έπεσε ο διπλανός πυροβολισμός, να μυρίσουμε και να κατουρήσουμε όπου οι άλλοι σκύλοι. κλπ κλπ.

    Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν χρειάζονται τέτοιες μεθόδοι. Καλή βασική εκπαίδευση και αγάπη – κατανόηση – χαλαρότητα κατά την διάρκεια του “φτιαξίματος” είναι το ζουμί.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Pet62 στις #69840

    ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΟΡΑΕΙ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΑΚΙΝΗΤΟΣ…ΑΛΛΑ ΕΚΤΟΣ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΚΡΥΨΙΜΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΥΛΟ..ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ, ΔΕΝ ΕΦΕΡΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.. Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΑΦΕΝΤΙΚΟ- ΣΚΥΛΟΣ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #342089

    ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΔΙΑΦΩΝΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

    ΕΧΕΤΕ  ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΕΙ ΟΤΙ ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΟ Η’ ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ “ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΝΤΑΣ” ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΕΡΕΥΝΑ ΜΑΚΡΙΝΗ ΠΟΥ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟΣ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΤΟΥ ΤΟ ΟΔΗΓΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΤΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΧΩΡΙΣ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ,ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΤΟΥ ΒΗΜΑΤΑ ΕΝΝΟΩ,ΤΙ ΚΑΚΟ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΚΥΝΗΓΟΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟ ΤΟΥ ΣΥΝΤΡΟΦΟ!ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ. ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ ΟΤΙ ΣΚΟΥΠΙΖΕΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΡΟΜΠΟΤ=ΑΝ ΤΟ ΠΑΜΕ ΣΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ …..

    ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΥΧΟΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ.ΜΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΘΟΣ ΤΟΥ ΝΑ ΕΡΕΥΝΑ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ Κ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΣΑΝ ΠΑΛΑΒΟ ,ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΤΑΙ ,Κ ΞΑΦΝΙΚΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΕ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ Η’ ΣΤΟ ΚΑΜΠΟ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ 3 ΟΙΚΟΠΕΔΑ Κ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΧΕΛΙΔΟΝΙΑ Κ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥ ΣΦΥΡΑΜΕ Κ ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Κ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΜΙΑ ΤΕΛΕΙΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ!

    ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ.

    ΠΡΩΤΗ ΚΑΤΑΛΗΞΗ….ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ,ΜΟΝΟΝΤΟΡΙΤΙΚΟ(ΧΑΝΕΤΑΙ ΜΕ ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ  ΣΕ ΕΥΘΕΙΕΣ),ΟΧΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΟ,ΞΕΣΙΚΩΝΕΙ ΠΟΥΛΙΑ ΚΤΛ.

    ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΤΑΛΗΞΗ …ΤΕΛΕΙΟ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΟ!!!

    ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΑΝΤΙΘΕΣΗ? ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΚΥΡΙΟΙ.ΤΟ ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ….ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ,ΓΝΩΣΕΙΣ,ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #69862

    ΠΑΝΤΑ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Η ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ Η ΕΜΠΕΙΡΕΙΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΘΗΡΑΜΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΥΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΟΚΤΩ ΕΤΩΝ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΥΝΕΧΗ ΕΠΑΦΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΜΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΖΟΡΙΣΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΛΗΣΙΑΣΩ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΦΕΡΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ,ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΡΥΦΤΟΥΛΙ,ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΙ,ΠΟΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΕΠΑΦΗ.Ο ΣΚΥΛΟΣ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΞΑΧΝΕΙ ΑΣΚΟΠΑ ΞΕΡΕΙ ΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΟΥ.ΣΕ ΕΝΑ ΝΕΑΡΟ ΣΚΥΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΤΟΥ,ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟΝ ΕΧΑΣΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΧΑΝ ΡΙΞΕΙ ΦΟΛΕΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΟΙΡΑΙΟ.ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΕ ΜΕΝΑ ΩΣΤΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ.ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΝΑ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΤΟΥΣ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ ΜΕ ΦΩΝΗ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΤΟΥΣ ΚΟΥΡΕΛΙΑ.ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΥΣ ΓΕΝΝΗΤΟΡΕΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΚΟΥΤΑΒΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #69874

    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ. ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ

    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟ ΣΕΤΕΡ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ ΚΟΝΤΑ ΟΠΩΣ ΓΙΝΟΤΑΝΕ ΜΕ ΤΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΑΥΓΟΥΣΤΟ/ΣΕΠΤ/ΟΚΤΩΒ/ ΘΕΛΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΑΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΜΙΑ ΔΕΞΙΑ ΜΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΓΙΑ ΨΑΞΙΜΟ  ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΔΕΙΞΕΙ ΣΗΜΑΔΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΤΟΥ ΣΧΙΣΤΟΥ……………

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΛΑΜΠΡΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 110 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων