ΜΠΙΜΠΕΡ Η’ ΚΟΥΔΟΥΝΑΚΙ???

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 87 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    720
    kynigofotis στις #341315

    ΔΗΜΗΤΡΗ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΠΕΜΒΑΙΝΩ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ (Η ΤΣΑΝΤΑ).ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΜΕ ΚΑΡΤΕΡΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΡΙΣΚΕΙ ΟΛΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΝΤΙΘΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΑΚΟ ΣΟΥ.ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΣΧΗΜΟ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ.

    ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΜΕ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ,ΔΕΝ ΦΟΡΑΕΙ ΜΠΕΚΑΤΣΟΠΑΝΤΕΛΟΝΟ,ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ,Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΟΥ ΔΕΝ ΦΕΡΜΑΡΕ ΞΑΠΛΩΤΑ Η’ ΜΕ ΣΗΚΩΜΕΝΟ ΠΟΔΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ.ΔΗΛΑΔΗ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΟΙΩΘΕΙ ΜΕΙΟΝΕΚΤΙΚΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΦΑ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ;ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΚΥΝΗΓΩ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΧΤΥΠΑΕΙ.ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΙΟ ΕΚΛΕΚΤΟ ΜΕΖΕ;ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΤΡΩΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΤΟΤΕ ΣΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΡΑΕΙ ΔΙΣΚΑΚΙΑ.

    ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΦΥΣΙΚΑ ΟΤΑΝ ΚΙΝΕΙΤΕ ΣΕ ΝΟΜΙΜΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ.

     

    ΦΙΛΙΚΑ,ΦΩΤΗΣ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #65754

    ΔΗΜΗΤΡΗ ΚΥΝΗΓΑΩ Κ ΕΓΩ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ DRAHTHAAR Κ ΦΥΣΙΚΑ ΤΣΟΚΑΝΑΚΙ.ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΥΜΠΑΘΗΣΑ ΤΟ ΜΠΙΠΕΡ.ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΜΕ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΚΥΛΙ ΜΕ ΜΠΙΠΕΡ ΑΣΧΕΤΑ ΟΤΙ Η ΣΚΥΛΑΜΟΥ ΧΑΝΟΤΑΝ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ .ΑΝ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΔΕ ΚΑΝΑ ΤΡΙΧΩΤΟ ΝΤΟΡΟ ΜΙΣΗ ΩΡΑ Κ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΑ ΚΑΜΠΑΝΑΚΙ.ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΚΥΝΗΓΗΣΑ Κ ΣΕ ΜΕΡΗ ΜΕ ΝΤΟΥΣΚΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΛΑ ΣΕΤΤΕΡ ΜΕ ΜΠΙΠΕΡ ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΣΕ ΑΝΟΙΚΤΑ ΜΕΡΗ ΜΕ ΣΚΥΛΟ 200-300 ΜΕΤΡΩΝ Κ ΒΑΛΕ ΟΜΩΣ ΦΙΛΕ “ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΟ”(ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΣΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ ΜΠΟΡΩ)ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΣ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΜΕ ΜΠΙΠΕΡ.ΟΤΙ ΘΑ ΣΕ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΣΚΥΛΙ ΘΑ ΣΕ ΠΑΕΙ ,ΟΤΙ ΘΑ ΑΚΟΥΣ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΤΟ ΣΚΥΛΟ Κ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΕΙΣ Κ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΜΠΙΠΕΡ.ΤΩΡΑ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ,ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΣΚΥΛΙΟΥ.ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΠΟΥΛΙΑ Κ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΟ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΣΕΝΑ 300 ΜΕΤΡΑ Κ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΦΕΡΜΑ.ΕΣΥ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΠΕΡ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΣΧΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ Κ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Κ ΠΛΑΓΙΑ ΜΕ ΝΤΟΥΣΚΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ 7-8ΛΕΠΤΑ .ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ,ΕΣΥ ΜΕ ΤΗΝ ΦΑΣΑΡΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΣΤΟ ΣΚΥΛΟ ΓΙΑ  ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΝΤΟΥΦΕΚΙΣΕΙΣ .ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΥΤΟ.ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΑΛΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΣΤΑ 70-100 ΜΕΤΡΑ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΟΡΑΤΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ,ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΤΟ ΚΟΥΔΟΥΝΑΚΙ Κ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΒΑΛΑ ΣΤΗ ΦΕΡΜΑ Κ ΣΕ ΛΙΓΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ.ΑΡΑ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΠΕΡ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΟΥΛΙΑ Κ ΕΧΕΙΣ ΣΚΥΛΟ ΜΠΕΚΑΤΣΑ 70-100-150 ΜΕΤΡΑ ΠΕΡΝΕΙΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΚΤΟ ΣΚΥΛΟ.

    ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΣΑΝΤΑ Κ ΟΧΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΥΡΔΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΕ ΜΕΝΑ?ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΒΓΑΛΕΣ ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΜΕ ΜΑΓΕΥΕΙ ΤΟ ΔΑΣΟΣ…..ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ !ΕΞΑΛΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ,ΦΤΑΝΩ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΩ ΜΕ ΜΠΙΠΕΡ ΦΕΤΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ,ΑΝ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΘΑ ΤΟ ΠΕΤΑΓΑ!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    kirkleon στις #65758

    Λοιπόν για να μην παρεξηγούμαστε, καλά κάνεις και κυνηγάς με μπίπερ. Απο την στιγμή που δεν είναι παράνομο. Αλλά για μένα ο μόνος λόγος του μπίπερ είναι η τσάντα. Να θυμάσαι πάντα όμως η ουσία δεν είναι η ποσότητα αλλά η ποιότητα στο κυνήγι.

    ΦΙΛΙΚΑ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #65770

    ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ!!!ΡΕ ΣΥ ΔΗΜΗΤΡΗ ,ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ.ΑΝ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑ Κ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΣΑΝΤΑ ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΣ .ΟΤΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΦΕΡΜΑΡΕΙ 7-8 ΛΕΠΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ?ΕΠΕΙΔΗ ΣΟΥ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ.ΚΥΝΗΓΟΥΣΑ Κ ΘΑ ΚΥΝΗΓΑΩ ΜΕ ΚΟΥΔΟΥΝΑΚΙ,ΟΜΩΣ ΤΟ ΜΠΙΠΕΡ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΒΟΗΘΗΜΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΣΚΥΛΟ.ΔΕΝ ΕΚΤΕΛΕΙ ΑΥΤΟ ΤΙΣ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ!ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΚΥΝΗΓΗΣΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΜΕ ΑΞΙΑ ΣΕΤΤΕΡ!

    ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΥΝΗΓΟΙ !Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ Κ Η ΤΣΑΝΤΑ ΜΑΖΙ ,ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ!!!ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΟ ΜΠΙΠΕΡ ΚΑΛΟΣ Η ΚΑΚΟΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #65772

    Το συμπερασμα μεχρι τωρα ειναι???

    Οτι το μπιπερ βοηθαει πολυ στην τσαντα?  Εγω δεν το νομιζω, το μονο που κανει ειναι να σε βοηθαει να βρεις που ειναι ο σκυλος σου.  Για τσαντες και σακουλες εγω δεν θα σχολιασω τιποτα, οσο απλο και να το κανουμε ολοι εχουμε υποψη μας παντα την καρπωση.

    Προσωπικα δεν μου αρεσει ουτε το ενα ουτε το αλλο, αν εχεις μονο ενα σκυλο που δεν ανοιγεται πολυ, αλλα και οταν ανοιγεται, εχεις παντα γνωση το που περιπου βρισκεται τοτε και τα 2 χαλουν την ολη ηρεμια του βουνου και την αγαλιαση που σου δινει ο αερας, οι μυρωδιες και ολα τα αλλα που σε κανουν να κανεις πολλα χιλιομετρα, και να χανεις ωρες υπνου για να ανεβεις στο βουνο, μπας και κτυπησεις και καμια περδικα ή μπεκατσα….

    Ανδρεας

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    gkiaouris_1 στις #341318

    θα συμφωνησω με το Δημητρη, αλλωστε αποκλειστικα ο λογος χρησης του μπιμπερ στο κυνηγι ειναι να εντοπησουμε το σκυλι την στιγμη της φερμας. Αυτοματα εχουμε ενα επιπλεον αβανταζ απο το καμπανακι και επιπλεον εναντι του θυραματος. Ειναι αληθεια οτι πολλα σκυλια ανοιγονται σε ΓΕΛΕΙΕΣ αποστασεις και φυσικα γι’ αυτο δε φταινε τα σκυλια αλλα οι κυναγωγοι τους. Ολοι εχουμε γινει μαρτηρες σκυλων που σινανταμε στο βουνο ή στο λογγο και μετα απο διο κορφες βλεποθμε τον κυνηγω να μας ρωταει “Μηπως ειδες ενα σκυλι…. ετσι και ετσι;”

     

    Βεβαια αυτο ειναι μια παθογεννια αποτελεσμα των περιοδικων και της απληστιας της ανθρωπινης φυσης. Τα περιοδικα απο τη μια ηθελαν να μας πουλησουν τα πανακριβα κουταβια των εκτροφεων απο τους αγωνες. Αλλα αλλος ο σκυλος αγωνων αλλος ο κυνηγιτικος σκυλος.

     

    Επισης κατι αλλο που με ενοχλει στη συγχρωνη κυνηγητικη κουλτουρα των μπεκατσοκυνιγων ειναι οι παγανες που στινονται γυρω απο τα ρουμανια και 3-4 σκυλια να αλωνιζουν μεσα οστε να ξεσικωσουν τη μπεκατσα 2-3 φορεσ και να φτασει σε αποστασι βολης. Σε αυτο δε βλεπω τιποτα το ωραιο και συναρπαστικο, ουτε την ευκαιρια εχουμε να δουμε ωραιες φερμες ουτε η συνεργασια σκυλου και κυνηγου αναδεικνιεται. Απλα ενα τετοιο κυνηγι μας γεμιζει τη τσαντα και μας κανει μαγκες αναμεσα στους αλλους κυνηγους/ κυναγωγους/ και οτι ολοι αλλο θελετε.

     

    Αυτα που λεω δεν ειναι μομφη για κανεναν αλπα τα επισημενω, εχω και εγω λαβει μερος σε τετοια κυνιγια αλλα ποτε δεν αφησα τα σκυλια μου αναξελεκτα να τρεχουν στους λογγους και τα βουνα. Τελος αναρωτιεμε τι μπεκατσες θα κυνηγαμε μετα απο χρονια αν συνεχισουμε να κυνηγαμε με τους ιδιους ρυθμους τους λογγους και τα βουνα με σκυλια “καμικαζι”? Αυτη η ερωτηση ερχετε ευκολα στο μυαλο μου οταν ολες οι ιστοριες που μου διηγειτε ο πατερας απο κυνηγια μπεκατσες φανταζουν σαν παραμυθια στα αυτια μου, και ηταν μολις πριν 15 χρονια σε μερη διπλα στην αθηνα!
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    kirkleon στις #65776

    Πέτρο, συμφωνώ ότι η ποιότητα και η τσάντα είναι ο καλύτερος συνδυασμός αλλά Μπίπερ, κόρνες και κλάξον για τις μπεκάτσες δεν είναι ποιότητα.

    ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #65807

    Από τις απαντήσεις αυτών που διαφωνούν με την χρήση του Μπίπερ παρατηρώ ότι όλοι σχεδόν παραδέχονται την χρησιμότητά του αλλά δεν το αποδέχονται από αισθητικής άποψης και δεν το θεωρούν παραδοσιακό.

    Αλλά το τι είναι αισθητικά αποδεκτό είναι εντελώς υποκειμενικό και όσο για το τι είναι παραδοσιακό αυτό κι αν σηκώνει μεγάλη κουβέντα.

    Αισθητικά απαράδεκτο για μένα είναι τα θηριώδη 4×4 αγροτικά με τα νίκελ ενώ αισθητικά αποδεκτό είναι το να πηγαίνεις για κυνήγι με άλογο.

      Αισθητικά απαράδεκτο είναι να κυνηγάς με καραμπίνα ή super-pose τελευταίας τεχνολογίας με διευρυμένο αυλό,φυσίγγια σχεδιασμένα από Η.Υ. και φορώντας ρούχα και παπούτσια διαστημικής τεχνολογίας μπας και κρυώσει ή βραχεί ο …ποπός σου. Αισθητικά αποδεκτό είναι να κυνηγάς με δίκανο εμπροσθογεμές μαύρης πυρίτιδας και φορώντας κουστουμάκι λαδί με μαύρη λεπτή γραβάτα και δερμάτινες μπότες ιππασίας.

    Καταλαβαίνετε σε τι γελοίες καταστάσεις οδηγούμαστε με αυτή την λογική;

      Για να καταλάβετε τι εννοώ δείτε στις διαφημίσεις των Κυνηγετικών περιοδικών κάποιους εκτροφείς αγγλικών φυλών να ποζάρουν ο μεν ένας με Ιταλικό παραδοσιακό καπελάκι κυνηγίου με φτερό, κρατώντας αδέξια πλαγιόκανο αγγλικό ο δε άλλος που τρέφει και θηριώδη γενειάδα, με γάντια χωρίς δάχτυλα κατα το made in USA πρότυπό του. Η αποθέωση του κιτς.Αντίθετα άλλος εκτροφέας ηπειρωτικής φυλής, φοράει τα ρούχα που φοράει ο μέσος Έλληνας κυνηγός και ποζάρει με το ύφος και την όψη του μέσου Έλληνα κυνηγού και όχι δήθεν.

    Το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ: η αισθητική είναι προσωπική υπόθεση του καθενός και αντανακλά την καλλιέργειά του και τον χαρακτήρα του.Και το σημαντικώτερο: Η αισθητική δεν επιβάλλεται.

      Εγώ πχ σιχαίνομαι τα Pointers για την εμφανισή τους και τον τρόπο εργασίας τους.Δεν θα ήμουν όμως γελοίος αν προσπαθούσα να επιβάλλω την εντελώς προσωπική μου αυτή άποψη στους φίλους και κατόχους αυτής της φυλής;

      Λατρεύω τα δίκανα αλλά σε κάποια κυνήγια  χρησιμοποιώ αυτογεμές γιατί είναι πιο χρηστικό και αποδοτικότερο.

      Κυνηγάω μπεκάτσα με Drahthaar και κουδουνάκι και δεν μου αρέσει το μπίπερ αλλά αν κυνηγούσα με Setter θα το χρησιμοποιούσα γιατί θα μου ήταν χρήσιμο.

      Ας αφήσουμε λοιπόν τους αφορισμούς του στυλ ‘ όποιος χρησιμοποιεί μπίπερ είναι δολοφόνος μπεκατσών  και όχι παραδοσιακός κυνηγός’ γιατί παραδοσιακός δεν είναι κανείς μας αφού χρησιμοποιούμε την τελευταία λέξη της τεχνολογίας σε όπλα και εξοπλισμό και ας κοιτάξουμε να αντιμετωπίσουμε άλλες ουσιαστικότερες καταστάσεις όπως το καρτέρι και την μη φροντίδα των βιοτόπων και της μπεκάτσας και της πέρδικας και άλλων θηραμάτων.

      Και επιτέλους ας πάψουμε να επηρεαζόμαστε από αυτούς που προσπαθούν να μας επιβάλλουν το στυλ τους και να κάνουν το κυνήγι πασαρέλα γελοίων κυνηγών και σκύλων…..

    Φιλικά και παραδοσιακά: Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    720
    kynigofotis στις #65808

    ΓΙΑΝΝΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΠΑΙΝΕΨΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ Η ΠΟΙΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΔΟΘΗΚΕ ΚΑΙ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΕΘΙΞΕΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΚΥΝΗΓΙ.

    ΤΟ ΣΤΥΛ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΚΑΙ ΜΗ ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΟ ΟΤΑΝ ΚΙΝΕΙΤΕ ΣΕ ΝΟΜΙΜΑ ΠΛΑΙΣΙΑ.

     

    ΦΙΛΙΚΑ,ΦΩΤΗΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #65810

    Έτσι ακριβώς είναι Γιάννη μου. Ο καθένας μας αποφασίζει ποια άποψη θα υποστηρίξει ανάλογα με το που τον κατατάσουν τα κυνήγια του και τα σκυλιά.

    Κάποιος φίλος ομολόγησε ότι ενώ ήταν πολέμιος των μπιπερ τώρα το χρησιμοποιεί. Σωστά έπραξε. Παλιότερα δεν ήθελε να το καταλάβει γιατι τα σκυλια του τότε, δεν κυνηγούσαν πάνω από 60-70 μέτρα και τον ενοχλούσε ο θόρυβος που χαλούσε την ατμόσφαιρα του δάσους. Μόλις όμως διαπίστωσε ότι δεν μπορεί να κυνηγήσει με ένα πραγματικά ανοικτό σκυλο έπαψε ο θόρυβος να είναι πρόβλημα. Ας αφήσουμε ο ένας τον άλλο να χαρεί το κυνήγι του όπως αυτός θέλει εφόσον είναι νόμιμος και ας κοιτάξουμε τον εαυτό μας.

    Ειλικρινά μετά από 2,5 χρόνια στο ’ρτεμις αρχίζω να βαριέμαι. Η αιτία είναι αυτού του είδους οι αφορισμοί και μανία ορισμένων να θέλουν να επιβάλουν σώνει και καλά την άποψη τους.

    Γιατί κυνηγάς στα Σκόπια? είσαι δολοφόνος επειδή έκανες περισσότερα πουλιά από τα εδώ δεδομένα.

    Γιατί βγάζεις τα σκυλιά σου για εκπαιδευτικό? δολοφονείς τα πουλάκια την ώρα που ο επαγγελματίας βγάζει τα δικά του υπό την ανοχή της θηροφυλακής.

    Γιατί ντουφέκισες την μπεκάτσα που πετάχτηκε από τα πόδια σου ενώ δεν έχεις σκύλο?

    Κυνηγάς μόνο τσίχλες? δεν είσαι πραγματικός κυνηγός.

    Ότι αρέσει σε μας είναι το σωστό, ότι αρέσει στους άλλους είναι λάθος.

    Τελικά εμείς οι κυνηγοί δεν έχουμε ξεπεράσει ακόμα την παιδική ηλικία. Δεν έχουμε καταλάβει ότι το κυνήγι είναι μια ευχάριστη απασχόληση και όχι αυτοσκοπός. Ίσως για κάποιους που από απλοί κυνηγοί μεταπήδησαν στους επαγγελματίες να είναι αυτοσκοπός, για μας όχι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #65817

    Εύγε Κώστα. Δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα. Ειλικρινά, εύγε!!!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    114
    dviziria στις #65937

    Νομίζω ότι οι τάσεις επιβολής απόψεων αλλά και η “κατηγοριοποίηση” είναι εγγενές χαρακτηριστικό των ανθρώπων και δεν αφορούν μόνο το κυνήγι. Οι μοτοσυκλετιστές χωρίζονται σε ταξιδιώτες, χωμάτινους και πίστας, οι κομπιουτερόπληκτοι σε microsoft-ικούς και αντι-microsoft-ικούς, σε φλώρους και ροκάδες, σε βόρεια και νότια προάστια, σε Χανιώτες κια Ηρακλειώτες κλπ κλπ. Μάλιστα όταν δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε χωριζόμαστε αυτοδικαίως ως “εμείς και οι άλλοι”.

    Ίσως είναι πλέον χαρακτηριστικό στις ασχολίες του ελεύθερου χρόνου μας όπου οι περισσότεροι παθιάζονται μιας και είναι διέξοδος από την καθημερινότητα.

    Πάντως και εγώ είμαι εναντίον του μπίπερ αλλά θα αποκτήσω σύντομα διότι πραγματικά δεν έχω άλλο τρόπο να βρίσκω το πόιντερ μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    kirkleon στις #65953

    Ρε παιδιά και εγω σε πολύ πυκνό κυνηγάω και τα σκυλιά μου ανοίγονται 100-200 μέτρα. Γιατί δεν το χρειάζομαι το μπίπερ; Πώς τα βρίσκω τα σκυλιά και εσείς δεν μπορείτε; Μήπως σας φταίει τίποτα άλλο;;;;

    ΦΙΛΙΚΑ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #341355

    Δημήτρη 100 μπράβο σε σένα που τα βρίσκεις, τίποτα σ’ αυτούς που δεν τα βρίσκουν. Καλά κάνεις και δεν χρησιμοποιείς μπίπερ.

    Υπάρχουν όμως και άπειροι κυνηγοί που ίσως είτε δεν ξέρουν να κουμαντάρουν τα σκυλιά τους είτε δεν μπορούν να εντοπίσουν την ακριβή θέση για τον οποιονδήποτε λόγο.

    Δεν έχουν κι αυτοί δικαίωμα στην μηδαμινή τους κάρπωση?

    Κάποιοι δεν θέλουν να βρίσκονται διαρκώς στην αγχώδη κατάσταση του εντοπισμού όταν το τσοκανάκι είναι στην φάση ακούγεται δεν ακούγεται. Δεν είναι λίγες οι φορές που όταν ο σκύλος βρίσκεται σε οριακή απόσταση καβαλά την ραχούλα και δεν ακούμε τίποτα. Ψάχνουμε λοιπόν τον σκύλο τριγύρω ενώ αυτός έχει φερμάρει στην πίσω πλευρά με αποτέλεσμα να έρχεται ύστερα από ώρα και να μας κοιτά με απορεία γιατί δεν τον ακολουθήσαμε.

     Τα 150-200 μέτρα είναι συνήθως υποκειμενική εκτίμηση. Και αυτών που τα σκυλιά δεν πάνε πάνω από 30+30, 150 τα βλέπουνε.

    Εκτός όλων των άλλων το μπίπερ μπορεί να σώσει τον σκύλο μας από δυσάρεστες καταστάσεις.Αν του συμβεί οτιδήποτε θα τον βρούμε αμέσως και ίσως προλάβουμε να τον γλυτώσουμε.

    Εφόσον κάποιος βρίσκει αμέσως τα σκυλιά του με το τσοκανάκι δεν χάνει και τίποτα, αφού μπορεί έτσι να καρπώνεσαι όλα τα πουλιά. Μήπως τελικά ενοχλεί που με αυτο το βοηθητικό μέσον μειώνεται η ψαλίδα μεταξύ κυνηγαράδων και κυνηγών του Σαββατοκύριακου?

    Μήπως αυτός που βρίσκει αμέσως τα σκυλιά του γιατί ποτέ δεν χάνονται από τα μάτια του, αισθάνεται μειονεκτικά έναντι αυτών που στον ίδιο χρόνο ερευνούν τριπλάσια περιοχή?

    Μήπως την αδυναμία μας για ικανοποιητική κάρπωση την καλύπτουμε με την δήθεν αδιαφορία μας προς αυτή?

    Ακούμε συνέχεια γι’ αυτή. Γιατί δεν έχω συναντήσει μέχρι τώρα κανένα που να μην τον ενδιαφέρει να αποδείξει τις κυνηγετικές του αρετές μέσω της ποσότητας?

    Γιατί δεν δεχόμαστε ότι ο άλλος διαθέτει καλύτερα σκυλιά από εμας ή ότι είναι καλύτερο τουφέκι?

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #65975

    Γιατί είναι ο εγωισμός που μπαίνει μπροστά μας. Ακόμα και στη ψυχαγωγία του κυνηγιού βάζουμε το χειρότερο εγώ μας μπροστά και προσπαθούμε να πείσουμε τον εαυτό μας ότι είμαστε “παραδοσιακοί” και δεν χρησιμοποιούμε το τάδε ή το δείνα μέσο θήρας. Δεν παραδεχόμαστε ότι δεν μπορούμε ή ότι δεν ξέρουμε. Προς Θεού. Τα ξέρουμε και τα κάνουμε όλα. Στα μούτρα μας.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 87 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων