ΜΠΙΜΠΕΡ Η’ ΚΟΥΔΟΥΝΑΚΙ???

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 87 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #65977

    Peri Orejeos ,,, Kolokithpita….

    Einai sto xeri tou idioktiti an thelei na xrisimopiisi biber i oxi…
    Tora, ean kapioi prospathoun na epivaloun tin gnomi tous, ayto einai Mega lathos…

    PS
    To thema einai na eyxaristiomaste ayto pou kanoume….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    114
    dviziria στις #65988

    Παιδιά, ο φίλος XIRO τα είπε όλα και μάλιστα πολύ ωραία. Τι θα πει παραδοσιακός?

    Παραδοσιακά ο παππούς μου σκότωνω μια δεκαριά λαγούς “στο φεγγάρι” (ή όπως το λέμε στην Κρήτη, στο τόπομα). Μήπως πρέπει να κάνω και εγώ το ίδιο?

    Μήπως πρέπει να πάρω το παλιό αγνώστου πατρός 16άρι του πατέρα μου και να βγαίνω κυνήγι παρά το γεγονός ότι έχει η κάννη του πιο πολλές λακούβες από την Εθνική οδό? ή μήπως αντί να φοράω τα ωραία μου και ζεστά Columbia μποτάκια να βάζω γουρουνοτσάρουχα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    nikfak στις #66064

    Παιδιά θα συμφωνήσω κι εγώ με τους πιο μετριοπαθείς ότι βασικά σε μια διαδικασία – τρέλλα, όπου ολοι μας επιδιδόμαστε πάνω από όλα επειδή απλά την ‘βρίσκουμε’, παρά την ταλαιπωρία και το όποιο κόστος (ακόμα και αυτά τα δύο υποκειμενικά για τον καθένα μας), είμαστε ελεύθεροι να τη χαιρόμαστε με οποιοδήποτε, πάντοτε βέβαια νόμιμο, τρόπο θέλουμε.

    Επειδή δεν θέλω να πω πολλά το μόνο που προσωπικά προσάπτω στο μπίπερ είναι ότι ακριβώς κάπου αγγίζει αυτό το λεπτό όριο χαράς του καθενός μας στην καθημερινή (οι πιο τυχεροί) ή βδομαδιάτικη βόλτα μα ς στο βουνό. Και για να εξηγούμαι,  για να ακούει ο κάτοχος σκύλου μακριάς έρευνας (αν και τους σιχαίνομαι αυτούς τους όρους και τους προσδιορισμούς που τσουβαλιάζουν τα πάντα) το σκύλο του στα 200 – 300 ή και 400 μέτρα αυτό σημαίνει ότι θα τον ακούω κι εγώ που θα βρίσκομαι σε απόσταση 400 – 600 ή και 800 μέτρα (αρκετά πιθανό νομίζω) μακριά από τον συνάδελφο, χωρίς βέβαια τα δικά μου αυτιά και η ψυχική μου ηρεμία να χρωστούν κάτι σε κάποιον από τους δυό τους. Αυτά βέβαια ίσως είναι ψιλά γράμματα για τον έλληνα νομοθέτη και τον αντιπροσωπο των μπίπερ στην ελλάδα.

    Και κάτι υποκειμενικό. Προσωπικά δεν θα χρησιμοποιήσω μπίπερ μάλλον ποτέ γιατί πριν από καμιά δεκαριά χρόνια αναγκαστήκαμε με τον πατέρα μου κι ένα ακόμα φίλο του κυνηγό να φύγουμε από μπεκατσοκυνήγι σε ένα πανέμορφο ελατοδάσος του μαινάλου κάτω από το χρυσοβίτσι (μέρος όπου σήμερα απαγορεύεται) επειδή ακριβώς δύο κάφροι (και το εννοώ) κυνηγοί που βρίσκονταν σε απόσταση πάνω από 1000 μέτρα, είχαν τρία σκυλία πόιντερ – σέττερ με μπίπερ τα οποία είχαν ρυθμίσει τόσο έντονα που μας τρέλλαναν κυριολεκτικά.

    Παρόλαυτά εφόσον είναι νόμιμο μπορεί ο καθένας να το χρησιμοποιεί, απλά με λίγη σοφρωσύνη……. (αλήθεια αφού επιτρέπεται ο ήχος γερακιού στην ακινητοποίηση, πράγμα ολίγον τι ανήθικο, γιατί να μην επιτρέπονται οι υπόλοιποι κράχτες στο κυνήγι. Κι αυτό θα διέφυγε του νομοθέτη. Μάλλον απαιτείται μια μικρή βελτίωση στο θεσμικό πλαίσιο χρήσης του μπίπερ.)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    824
    Θάνοςlaw στις #66077

    Συνάδελφοι μπεκατσάδες …το κουδουνάκι είναι από τα χρόνια τον παππούδων μας συνδεμένο με τον κυνηγετικό σκύλο. ’ρα και με τον παραδοσιακό τρόπο κυνηγιού .

    Έτσι λοιπόν παραδοσιακά επιλέγω το κουδουνάκι για το σκύλο μου ..και μην ξεχνάτε ο ήχος από το κουδουνάκι είναι ένας συνηθισμένος θόρυβος μέσα στο δάσος και τα πουλιά είναι πλέων εξοικειωμένα μαζί του και αυτό το οφείλουμε στους κτηνοτρόφους της υπαίθρου ….και μην ξεγελιέστε ότι χάρη στο μπίπερ θα κάνετε περισσότερα πουλιά και θα δείτε περισσότερες φέρμες…..Φέρμες σηκώνουν τα πουλιά μόνο αν είναι ήρεμα και δεν έχουν κυνηγηθεί ….και φυσικά εξαρτάτε από την εμπειρία αλλά και την μύτη του σκύλου.

     

    Τώρα όσο για το μπιπερ , νομίζω ότι είναι κάλο για τα σκυλιά μεγάλης έρευνας και δεν νομίζω ότι χρησιμοποιώντας το κάποιος θα δει προκοπή εάν δεν έχει καλό σκύλο.

     

     

    Φιλικά….Θάνος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #66079

    εμενα κ μονο ο ηχος απο το μπιπερ με χαλαει αλλα αυτο ειναι εντελως υποκειμενικο.περσι ειχα τημ πρβτη εμπειρια με μπιπερ κ θα σας πω τι με “χαλασε”.ειχαμε παει με ενα φιλο που φορουσε μπιπερ στον σκυλο του που αναπαρηγαγε την φωνη του γερακιου.πεσαμε σε μερα με αρκετες μπεκατσες κ μετα απο καμποσα σηκωματα καταλαβα οτι κ μονο ο ηχος εγκλωβιζει την μπεκατσα στον θαμνο σηκωνεται μονο αν δωσεις εντολη στον σκυλο κ την ξεσηκωσει.σχεδον την πατουσε ο σκυλος για να σηκωθει.ο ιδιος σκυλος με κουδουνακι κανει κανονικες φερμες ενω οταν φοραει το μπιπερ οι φερμες του ειναι μεγαλης διαρκειας.προσωπικα δεν συμφωνω με την τακτικη αυτη.το βρισκω λιγο υπουλο.

    συμφωνω ομως σε σκυλια μεγαλης ερευνας βοηθαει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #66159

    Η απόψη μου είναι εντελώς αντίθετη για το biber  και την έχω εκφράσει πολλαπλός και στο παρελθόν, για δε του χρησιμοποιούντες biber με φωνή γερακιού, ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ,  και εξηγώ το γιατί,  Είναι ηχομμιμητική συσκευή ή ΟΧΙ, Το επιδιωκόμενο αποτέλεσμα είναι το ίδιο με το κραχτάκι? και ο σκοπός ο ίδιος? ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΡΠΩΣΗ  και ΣΤΕΡΗΣΗ ΤΩΝ ΜΕΘΟΔΩΝ  ΑΜΥΝΑΣ  TOY ΘΗΡΑΜΑΤΌΣ,  Ετσι είναι είτε το θέλετε είτε όχι φίλοι μου. 

    Οσο για 8-10 λεπτά φέρμα, βγάλτε το γέράκι και να δούμε πόσο θα κάτσει η μπεκάτσα στην φέρμα. ή ακόμα και η πέρδικα γιατί και εκεί το χρησιμοποιούν. Και βεβαια εγώ θέτω και θέμα κυνηγετικής ηθικής. Για μένα δεν θετω θεμα αισθητικής στο θέμα του “γερακιού” θέτω θέμα λαθροθηρίας. 

    Το Σάββατο κατάφερα και κυνήγησα τον 17μηνο σκυλάκο μου χωρίς κουδούνι σε κυνήγι πέρδικάς σε ντυμένο, (θέλει φιάξιμο ακόμα αλλά είναι σε καλό δρόμο) πολύ το χάρηκα,  όπως ακριβώς χαιρομαι και το κυνήγι της μπεκάτσας χωρίς καν κουδούνι.Η απόλυτη συνεργασία με τον σκύλο – η μέγιστή επάφή με την φύση.

    Και δεν νοιώθω μειονεκτικά στην τσάντα στο τέλος της ημέρας.

    Παντελής 

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    125
    Stoxos (tsironis giannis) στις #66164

    ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΒΙΒΕΡ ΗΡΘΕ ΓΙΑ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟ ΚΥΝΗΓΗ ΜΑΣ ΚΙΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΧΑΛΑΣΗ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΑ ΠΕΡΙ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΕΓΩ ΘΕΛΟ ΝΑ ΒΓΕΝΩ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΗ ΚΑΙ 2 ΜΕ 3 ΦΕΡΜΕΣ ΝΑ ΤΗΣ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΕΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΠΕΡΝΩ ΚΑΙ 2 ΠΟΥΛΙΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΖΗΤΑΩ ΚΑΤΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΨΗΦΗΖΩ ΝΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΕΡ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    720
    kynigofotis στις #341395

    ΕΓΩ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΤΗΚΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ.

    ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΚΥΛΟ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ BIPPER ΤΟ ΓΕΡΑΚΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΕΝΤΑΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ.

    ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΩ ΕΓΩ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΟΥ ΜΕ BIPPER ΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΕΝΟΣ ΦΙΛΟΥ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ 20 ΠΟΥΛΙΑ;ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ 15 ΠΟΥΛΙΑ ΝΑ ΕΧΩ 16-17.ΣΙΓΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΛΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΝΟΜΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΕΝΑΣ ΣΚΥΛΟΣ ΕΝΑΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΥΚΝΟ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΚΑΙ ΑΠ’ΕΞΩ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΕΡΙΚΥΚΛΩΜΕΝΟ ΑΠΟ 3-4 ΑΤΟΜΑ.

    Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΠΕΙ ΟΤΑΝ ΚΙΝΕΙΤΕ ΣΕ ΝΟΜΙΜΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΕΒΑΣΤΗ.

     

    ΦΙΛΙΚΑ,ΦΩΤΗΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #66192

    Μια ερώτηση ρε παιδιά, σε σταματάει ο θηροφύλακας και γιατί είναι “αναποδος” σε γράφει για χρήση ηχομιμητικής συσκευής  λόγω ότι το biber σου έχει φωνή γερακιού,  και πας στο δικαστήριο και του λές ότι δεν είναι κράχτης (ο νόμος όμως ορίζει ηχομιμητικές συσκευές)  αλλά το έχω για να βρίσκω τον σκύλο, και αν σε ρωτήσει ο δικαστής γιατί έχει φωνή γερακιού και όχι κάποιο άλλο ήχο?? Τι θα απαντήσει κάποιος.

    Τώρα θα ρωτήσω κάτι άλλο αν κάποιος χρησιμοποιήσει ομοιώματα κουκουβάγιας για να προσελκύσει  τις σιταρήθρες, δεν κυνηγάει κουκουβαγιές αλλά σιταρήθρες  είναι παράνομος ή όχι???

    Ποιά η διαφόρα?? ότι μεσολαβεί ο σκύλος?????

    Να σας πώ εγώ γιατί χρησιμοποιούν biber γερακιού γιατί τους άλλους θορύβους και το κουδούνι το έχουν μάθει οι μπεκάτσες και την κοπανάνε. Βάζουνε το γεράκι για να καθηλώσουν το πουλί. Να σας πώ και επόμενο βήμα ούτε κάν μπίπερ δεν θα χρησιμοποιούν θα τους βρίσκούν τους σκύλους με εντοπιστές γιατί να χαλάμε την αισθητική του τόπου με την ηχορύπανση. ??

    Παντελής 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    720
    kynigofotis στις #66196

    ΡΕ ΠΑΝΤΕΛΗ ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΕΝΑ BIPPER ΜΕ ΜΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ Η ΟΠΟΙΑ ΜΑΖΕΥΕΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ.ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΡΑΚΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΑΝ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΣΗΧΟ ΘΑ ΠΕΤΑΧΤΕΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΧΑΜΠΑΡΙ Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ.

    ΕΠΙΣΗΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ.ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΚΥΛΟ ΠΟΥΛΙΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙΣ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ 10 ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΣΥ ΝΑ ΣΗΚΩΣΕΙΣ 2 (ΚΑΛΗ ΩΡΑ ΟΠΩΣ ΕΓΩ).ΤΟ ΖΩΝΤΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΣΗΜΑΣΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.

     

    ΦΙΛΙΚΑ,ΦΩΤΗΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #66200

    Aκριβώς έτσι είναι φίλε Φώτη.Ένα έμπειρο σκυλί που κυνηγάει για το αφεντικό του θα κάνει περισσότερα πουλιά από κάποιο άλλο έστω και αν έχει μπίπερ,σειρήνα ή ραντάρ…

      Ένας φίλος (πρώην μαθητής μου) έχει ένα Αγγλικό Setter που βγάζει μάτια.Φοβερή φέρμα και παρακολούθηση του θηράματος , άψογη και ανοικτή αλλά ελεγχόμενη έρευνα και φυσικά …. μπίπερ.

      Εν τούτοις κάνει λιγότερες μπεκάτσες από μένα με την Drahthaar-ίτσα μου που ψάχνει κοντά και όταν φερμάρει και την πλησιάσω στο 1 μέτρο ορμάει μόνη της και μου ξεπετάει το όποιο θήραμα.Κάνει τον διπλάσιο , ίσως και παραπάνω, χρόνο για να ψάξει την ίδια έκταση με το Setter,αλλά λειτουργεί σαν σκούπα και δεν αφίνει τίποτα πίσω της και οι φέρμες της είναι σε τέτοια απόσταση από μένα που δεν χρειάζεται μπίπερ και πολλές φορές ούτε κουδουνάκι.

      Και όπως ανέφερε και ο Φώτης όταν κυνηγάνε 4-5 άτομα μαζί τα πουλιά δεν έχουν καμμιά ευκαιρία διαφυγής.

      Εγώ έχω δει και το άλλο φαινόμενο.Μπροστά τα σκυλιά και πίσω 4-5 άτομα σε απόσταση το ένα από το άλλο εν είδει παγάνας.

      Τέλος πάντων είναι πολλές οι πτυχές του τρόπου κυνηγιού της μπεκάτσας αλλά εμείς ‘διυλίζουμε τον κώνωπα και καταπίνουμε την κάμηλο’.Όπου κώνωψ εν προκειμένω το …μπίπερ και κάμηλος …το καρτέρι της μπεκάτσας.

      Πάντως ένα είναι σίγουρο:δεν έχουμε ανάγκη και από άλλους περιοριστικούς για το κυνήγι νόμους.Ας εφαρμόσουμε τους ήδη υπερβολικούς σε αυστηρότητα και ας φροντίσουμε να αποκτήσουμε Κυνηγετική συνείδηση και Παιδεία.

      Και προς αποφυγήν κάθε παρεξήγησης (ξανα) δηλώνω ότι δεν χρησιμοποιώ μπίπερ γιατί δεν μου χρειάζεται,αλλά έχω διαπιστώσει από συγκυνηγούς μου ότι είναι χρήσιμο σε ορισμένους κυνηγούς και σκύλους χωρίς να μπορεί να καταστήσει ένα σκύλο καλύτερο ή αποτελεσματικώτερο από ότι ήδη είναι.Απλώς δίνει μια παραπάνω ευκαιρία όπως και τα σύγχρονα όπλα έναντι των  παλιότερων κλπ.

    Φιλικά: Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #66212

    Γιάννη κανένα biber δεν μπορεί να υποκαταστήσει την σωστή  έρευνα, αυτό είναι αλήθεια όπως είναι αλήθεια ότι βοηθάει να “μένουν” τα πουλιά  ειδικά η πέρδικα, (μη την ξεχνάτε )  το biber με φψνή γερακιού, στο φινάλε ας μην χρησιμοποιούν την φωνή γερακιού, ας βάλουν τον κοινό ήχο. για να μην παρανομούν κιόλας, 

    Φώτη γιατί δεν μπορώ να την συγκρίνω, το ίδιο αποτέλεσμα δεν επιδιώκουν, τα μέσα ίδια δεν είναι.  Δηλαδή οι ασύρματοι είναι παράνομοι στο κυνήγι και το biber δεν είναι???  Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας,  η “βιομηχανία” των σκύλων προωθεί πολλά πράγματα και ένα από αυτά είναι  το ΒΙΒΕΡ. Οσο για την μεγάλη και ανοικτή έρευνα. Ολα είναι σχετικά οι περισσότεροι έχουν χάσει το αίσθημα του μέτρου, 30-40 μέτρα λέγονται πολύ εύκολα 100, 105 μετρα είναι ένα γήπεδο ποδοσφαίρου,  Από περιέργεια αφήστε τον σκύλο σας στην μία ακρή και πήγαινεται στην άλλη και δείτε πόσο μεγάλος φάινεται για να έχεται μιά αίσθηση του πόσο είναι τα εκατό μέτρα.

     

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #341400

    ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΦΩΝΗΣ ΤΟΥ ΓΕΡΑΚΙΟΥ ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΜΠΙΠΕΡ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΟΤΙ ΚΑΘΗΛΩΝΕΙ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ.ΕΓΩ ΕΞΑΛΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΝΑΝ ΗΧΟ ΑΛΛΟ .ΟΥΤΕ ΞΕΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ.

    ΟΜΩΣ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΥΝ Π.Χ ΣΕ ΕΝΑ ΔΑΣΟΣ ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΑΝΟΙΧΤΑ ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΟΠΤΙΚΗ ΕΠΑΦΗ Κ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΤΟ ΜΠΙΠΕΡ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ!ΔΕΝ ΓΕΝΗΘΗΚΑΝ ΕΤΟΙΜΑ!!!!ΜΕΧΡΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΝΑ ΑΠΟΔΩΣΗ ΘΑ ΕΧΕΙ ΞΕΣΗΚΩΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ ΓΙΑ ΩΡΑ ΛΟΓΩ ΑΠΕΙΡΙΑΣ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΝΑ ΚΟΝΤΙΝΟ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΟΠΤΙΚΗ ΕΠΑΦΗ Κ ΕΙΣΑΙ ΣΤΑ 30-40 ΜΕΤΡΑ ΑΝ ΣΗΚΩΘΕΙ ΜΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΝΤΟΥΦΕΚΑΣ!ΕΝΩ ΣΤΟ ΜΑΚΡΙΝΟ ΜΕ ΜΠΙΠΕΡ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΝΤΟΥΦΕΚΑΣ!ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΠΙΠΕΡ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΤΕΡΗΜΑΤΑ Κ ΜΕΙΟΝΕΚΤΙΜΑΤΑ.ΑΝ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΟΤΙΑΣ Κ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΦΕΡΜΑ ΑΛΛΑ ΠΟΔΑΡΟΝΟΥΝ Κ ΚΑΝΟΥΝ ΒΑΤΡΑΧΟΠΗΔΗΜΑΤΑ ΤΟΤΕ ΟΣΟ ΕΜΠΕΙΡΟ Κ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΤΟΤΕ ΠΑΛΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΕ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΚΟΝΤΙΝΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΥΠΑ Κ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΠΕΔΙΟ ΒΟΛΗΣ!

    ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΜΩΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΘΗΜΕΝΟ Κ ΠΕΡΝΕΙ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ Κ ΒΡΙΣΚΕΙ ,ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΠΙΠΕΡ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΕΥΚΟΛΗΝΕΙ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΟ.ΑΝ ΤΟ ΜΕΡΟΣ Π.Χ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΤΟ ΜΕ ΦΤΕΡΗ Η’ ΝΤΟΥΣΚΟ Κ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΕΧΕΙ ΕΥΡΕΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΤΟ ΚΟΥΔΟΥΝΑΚΙ ΔΕΝ ΣΕ ΒΟΗΘΑΕΙ.

    ΑΝ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΤΟ ΜΠΙΠΕΡ ΘΑ ΔΥΣΚΟΛΕΨΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΥΤΑ.ΕΧΩ Κ ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΤΕΤΟΙΟ ΣΚΥΛΙ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΩ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΗΝ ΒΡΩ ΤΗΝ ΑΚΡΗ.ΤΟ ΞΑΝΑΕΙΠΑ ΣΕ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΠΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 50 ΜΕΤΡΑ,ΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΨΑΧΝΕΙ 150-300 Μ Κ ΕΧΕΙ ΡΕΜΑΤΙΕΣ ,ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ Κ ΤΟ ΜΠΙΠΕΡ ΧΑΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ.

    ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΠΩΣ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ Κ ΒΡΕΘΗΚΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΝ ΜΠΙΠΕΡ Κ ΕΓΩ ΤΟΥΣ “ΕΒΡΙΖΑ” ΑΛΛΑΞΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ  Κ ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΟΚΤΗΣΑ Κ ΕΙΔΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΚΥΛΙΑ.ΔΕΝ ΚΡΥΒΟΜΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΚΤΥΛΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΟΗΘΗΜΑ ΠΟΥ, ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΓΕΡΑΚΙΟΥ ,Κ ΕΧΕΙΣ ΑΠΛΟ ΗΧΟ ΣΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΖΕΙΣ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΣΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΜΑΚΡΙΝΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΕΡΜΑΡΕΙ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΤΗΝ ΚΑΘΗΛΩΝΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ Κ ΟΧΙ ΤΟ ΜΠΙΠΕΡ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΙΟΤΙ ΑΝ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΣΤΗ ΦΕΡΜΑΡΙΣΜΕΝΗ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΑΠΟ ΣΚΥΛΟ ΜΕ ΜΠΙΠΕΡ ΤΟΣΗ ΩΡΑ ,ΤΟΤΕ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ Κ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ.

    ΑΔΙΑΦΟΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΣΚΥΛΩΝ ΔΙΟΤΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΑΝΟΙΚΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΑΝΑ ΕΧΕΙ Κ 10 ΜΠΙΠΕΡ.

    ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 2 ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΕΣ ,ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΡΕΣΚΟΝΤΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ,ΤΟ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ, ΤΟ ΠΩΣ ΞΑΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΕΙΣ, ΤΟ ΠΩΣ ΠΕΡΝΟΥΝ ΝΤΟΡΟ ,ΤΟ ΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΕΒΑΣΜΑ ,ΤΟ ΠΩΣ ΦΕΡΜΑΡΟΥΝ Κ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΤΑΙ Κ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΕΔΑΦΟΣ Κ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΗ ΦΕΡΜΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ.ΠΕΡΙΛΕΙΠΤΙΚΑ!Η ΜΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΣΟΚΑΝΑΚΙ ,Η ΔΕ ΑΛΛΟΙ ΜΠΙΠΕΡ ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΗΣΤΟΝ.ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ!ΕΓΩ ΑΝΗΚΩ Κ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #66250

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΤΗΝ ΚΑΘΗΛΩΝΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ Κ ΟΧΙ ΤΟ ΜΠΙΠΕΡ

    Πέτρο αυτό είναι σχετικά εύκολο να το διαπιστώσεις, μια μέρα που θα έχει πουλιά και σηκωσεις 1-2 καθηλωμένα με το biber-γεράκι, βγάλτο  και κυνηγά, είναι ένα πείραμα που νομίζω ότι θα μας βοηθήσει να καταλάβουμε πώς και τί.

    Εγώ έχω καταλήξει στο συμπερασμα ότι στα πονηρεμένα πουλιά το κουδούνι κάνει περισσότερη ζημιά απ΄ότι καλό. Καλύτερα χωρίς κουδούνι. 

    Οσο για την εκπαίδευση του σκύλου Πετρο, μην κοοιδευόμαστε μεταξυ μας, είναι δεδομένο στα σκυλιά ότι όσο ο σκύλος φεύγει μακρύτερα αλλά νοιώθει ότι θα τον βρείς εαν είναι μακρία, (πράγμα που γίνεται με το μπίπερ) τόσο μακρύτερα θα φεύγει θέλοντας να φτάσει στο όριο. Μην περιμένεις ποτέ να “μαζευτεί” σκύλος που φoράει biber. 

    Πέτρο δεν νοιώθω ότι χρειάζομαι biber στους σκύλους μου, γιατί φροντίζω κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης να έχω ξεκαθαρίσει τι θέλω να κάνει ο σκύλος.  Τα πουλιά θα έρθουν μόνα τους αν ο σκύλος “βρισκει”  , Ολά στο κυνήγι ξεκινούν από την σωστή έρευνα, Εχεις σωστή έρευνα έχεις πουλιά δεν έχεις σωστή έρευνα δεν έχει πουλιά.

    Εγώ ανήκω στην κατηγορία των κυνηγών που θέλουν να βρίσκουν πουλιά. έχω ένα “ψώνιο” δεν μπορώ να βρίσκω εγώ περισσότερα από τον σκύλο. με πιάνει μια τρέλλα, γιατί όπώς έλεγε και ο πάτέρας μου “αν είναι να βρίσκω εγώ τα πουλιά τότε δεν χρειάζομαι σκύλο γιατί να τον ταιζω”

    Αυτό όμως έιναι δύσκολο να αποδειχτεί στην μπεκάτσα έτσι τεστάρω τον σκύλο πρίν (στην πέρδικα και στο ορτύκι) εαν δεν “βρισκει”, φεύγει από τα χέρια μου.  Γιατί μην έχεις την ιδέα ότι ο σκύλος που δεν μπορεί να βρεί τις περδικές ή τα ορτυκια θα βρίσκει τις μπεκάτσες, Τα ίδια “σκατα” θα είναι και στην μπεκάτσα απλά εκεί υπάρχουν αντικειμενικές δυσκολίες να το αποδείξεις.

     

    Παντελής  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #66253

    ΠΑΝΤΕΛΗ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΗΧΟ ΓΕΡΑΚΙΟΥ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΟ CANNIBEP.ΑΠΛΟ ΗΧΟ ΕΧΕΙ .

    ΠΑΝΤΕΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ .Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ.ΟΤΑΝ ΠΗΡΑ ΤΟ ΣΕΤΤΕΡ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΗΞΕΡΑ ΑΠΟ ΠΡΙΝ (70%)ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΨΑΧΝΕΙ.ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΑΝΟΙΓΕΤΑΙ ΘΕΩΡΩ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΨΑΧΝΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ.ΑΣ ΠΑΕΙ Κ 300 ΜΕΤΡΑ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΗΤΑΝ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ Κ ΕΧΩ ΔΕΧΤΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΥΤΑ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ,ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ,ΔΕΝ ΑΠΟΣΚΟΠΩ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΕΡΕΥΝΑ.ΑΛΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΣΚΥΛΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΓΧΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΤΟΥ.ΠΡΕΠΕΙ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΣΥ ΜΟΝΟ ΤΟ ΑΚΟΥΣ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΑΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΚΑΤΕΥΘΗΝΣΗ Κ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟΥ ΣΦΥΡΑΣ Κ ΝΑ ΞΕΣΗΚΩΝΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ.ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΟΔΗΓΙΚΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΣΤΑ DRAHTHAAR.ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ Κ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΙ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΤΟΤΕ ΤΟ ΑΝΑΖΗΤΑΣ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΤΑΙ Κ ΟΧΙ ΝΑ ΜΑΖΕΥΤΕΙ.ΑΥΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΡΕΥΝΑ.ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΑΓΩΝΕΣ.ΜΙΛΑΩ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ.ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΑΚΤΙΝΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΣΕΝΑ(200-300Μ) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΟ Κ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ, ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΤΑΙ ΑΝΕΞΕΛΕΚΤΑ.ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΚΠΕΔΕΥΤΟ Κ ΣΕ ΚΟΥΡΑΖΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΦΩΝΕΣ ΕΝΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΦΟΒΕΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ .

    ΤΟ ΤΙ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ Κ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΚΥΛΙ =ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΣΕ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ.

    ΑΝ ΣΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΑΝΟΙΧΤΟ ΣΗΚΩΝΕΙΣ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΤΕ Η ΕΡΕΥΝΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΕΝΟΜΕΝΙΚΑ ΑΝΟΙΧΤΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΑΠΟΔΙΔΕΙ Κ ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!ΣΕ ΑΥΤΟ ΣΥΜΦΩΝΟ.ΔΕΝ ΣΠΑΩ  ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΚΑΛΠΑΖΕΙ Κ ΝΑ ΧΑΝΕΤΑΙ!ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΚΥΛΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΑΡΟΤΙ ΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΠΑΕΙ ΣΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ????

    ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΛΕΟΝ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ Κ ΤΙΣ 2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 87 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων