ΜΠΙΜΠΕΡ Η’ ΚΟΥΔΟΥΝΑΚΙ???

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 87 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    441
    mesonas στις #341672

    Από τις λίγες εμπειρίες μου είδα ότι τα πουλιά φεύγουν με τον ήχο καί μόνο, ένας συνάδελφος χρειάστηκε να σηκωθεί τρείς φορές το πουλί γιά να το πάρει καί τις τρείς με το κουδούνι από μακριά.Δοκίμασα δύο φορές χωρίς κουδούνι καί τις δύο πήρα πουλί, βέβαια ίσως ήταν σύμπτωση γι’ αυτό θα συνεχίσω εναλλάξ μέχρι να επιβεβαιώσω. Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι δεν ξέρεις πού είναι ο σκύλος, αν φερμάρει κάπου,ή αν ξεπετάξει κάποιο πουλί από πού θα σού έρθει.Γι’ αυτό αν καί έχω ταχθεί κατά του μπίπερ γιά τον σπαστικό καί παρείσακτο στο δάσος ήχο πού βγάζει, δεν ξέρω αν μπορούμε να το χρησιμοποιούμε χωρίς ήχο.Ετσι το μόνο πού θα ακούγεται θα είναι τα βήματα καί η ανάσα τού σκύλου καθώς τρέχει καί το μπίμπερ να χτυπάει μόνο στην περίπτωση φέρμας γιά να μπορούμε να εντωπίσουμε το σημείο.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #68195

      Αγαπητοι μου φιλοι δεν θελω να πουλησω αμπελοφιλοσοφιες,αλλα ειμαι αντιθετος με το μπιπερ.Κανουμε μια δραστηριοτητα που κυριο χαρακτηριστικοτης ειναι η παραδοση.Τωρα τι σχεση με την παραδοση εχει ενα παλιοπραγμμα που το μονο που θες οταν το ακους μεσα στη σιγαλια του δασους….ειναι να το πυροβολησεις.Χωρις τον σκυλακο εννοειται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #68246

    ΜΗΠΩΣ ΗΡΘΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΥΔΟΥΝΑΚΙ??????!!!

    Οπώς έχω ξαναγράψει είμαι ασπονδος εχθρός του μπίπερ, και εξακολουθώ, Από πέρυσι όσο πάω και καθιερώνω να κυνηγάω μπεκάτσα χωρίς καν κουδούνι. Βεβαια κάποιοι είπαν “τέτοιες μαλακιές λέτε και κάνετε και ο κόσμος έχει τα drahthaar  για κοκόνια” -. Τώρα βεβαια ο καθένας για τα περί “κοκονιού” έχει τις δικές του απόψεις. 

    Αυτό το Σ/Κ επιβεβαιωσα ακόμα μια φορά ότι το “κουδουνάκι” τελείωσε τουλάχιστον για τα μέρη σε αποστάσεις μέχρι 300 ΚΜ από την Αθήνα. 

    Η πίεση που δέχονται τα πουλιά είναι μεγάλη, με αποτέλεσμα να είναι πολύ ευαίσθητα και νευρικά. Φευγούν μακριά και πιστεύω ότι σε πολλά μέρη  δεν κανουν τα καθιερωμένα δρομολόγια  πρωί- βράδυ, (γιατί όσες το κάνουν πεθαίνουν) . 

    Τώρα για τα “κοκόνια” που κυνηγάνε χωρίς  κουδούνι και biber. Τα προσόντα που χρειάζεται να έχει. Απόλυτη επαφή με το αφεντικό.  πάντα να έχει τον νού του που είναι ο κυνηγός,  η ερευνα του να προσαρμοσμένη απόλυτα στον εκαστοτε τόπο ή “μικρόκοσμό”  δεν πρέπει ποτέ να παρασένεται από τις μυρωδιές και το πάθος του. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ  να κάνει φασαρία τρέχοντας και πηδώντας ασποπα πέρα δώθε, ποιό το όφελος τότε από την μη χρήση του κουδουνιού και ταυτόχρονα δεν ακούει που είναι το αφεντικό. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΜΥΤΗ, την χρειάζεται, θα πρέπει να δώσει “σήμα” για την ύπαρξη της μπεκάτσας ακόμα και από τους βραδυνούς ντορούς.  θα πρέπει από εκεί και πέρα να βρεί το πουλί πολλές φορές καθυστερώντας για να φτασει κοντά ο κυνηγός. όταν πιά το φέρμαρει να μείνει εκεί μέχρι να τον δεί το ο κυνηγός ή να λάβει εντολή για ξεσήκωμα. Θα πρέπει να μπλοκάρει το πουλί σε κοντινή΄τελική φέρμα, οι μακρινές δεν πολύ ωφελούν για το λόγο ότι ο κυνηγός μην ξέροντας που ακριβώς είναι ο σκύλος πολύ ευκολα θα κάνει λάθος στην θέση. Εαν ακούει το αφεντικό να περιφέρεται γύρω χωρίς να τον βλέπει, τότε πρέπει να δώσει σήμα με ένα βήμα στα φύλλα μόλις σταματήσει το αφεντικό, γιατί τότε μόνο μπορεί να τον ακούσει. Εαν παρά τάυτα αισθανεται΄ότι το αφεντικό του δεν μπορεί να τον εντοπίσει αλλά είναι πολύ κοντά του, τότε πρέπει να παρει την πρωτοβουλία και να ξεσηκώσει με ορμή και θόρυβο το θήραμα. Θεμιτό για πολλούς λόγους 1ον το πουλί έχει συνέχεια τον νού τού στον κυνηγό που κάνει θόρυβο, έτσι το ξεσήκωμα από τον σκύλο το τρομάζει σηκώνεται με θόρυβο και ψηλά έχοντας όμως στον νού του το σκύλο πιά και όχι τον κυνηγό. Ο κυνηγός από τον θόρυβο του σκύλου και του σηκώματος  “ενεργοποιείται” και με το πουλί ψηλά βελτιώνει τις πιθανότητες του.  Εαν πάλι το αφεντικό είναι σε εντελώς λάθος μεριά τότε παρατάει την φέρμα ήσυχα ήσυχα και πάει κοντά στο αφεντικό μέχρι να τον δεί το αφεντικό και μετά ξάνα πίσω στο πουλί. Φερμες έκπληξης δηλαδή περνάμε ασχέτως κοντά από το πουλί και μας έρχεται η μυρωδιά και κοκαλώνουμε, σε αυτό το κυνήγι δεν οφελούν γιατί τότε η ανεύρεση του σκύλου είναι εξαιρετικά δύσκολη, Τίποτα από όλα τα προαναφερόμενα δεν μπορεί πιά να λειτουργήσει.

    Τα αφεντικό του “κοκονιού”  τώρα, Δεν του επιτρεπεται ουδεμία χαλάρωση πρέπει συνεχώς να είναι “πάνω” στον σκύλο, να είναι απόλυτα σίγουρος και γνώστης  και τις παραμικρής λεπτομέρειας της συμπεριφοράς του σκύλου, Να μπορεί να κινείται  άνετα γρήγορα και σταθερα και όσο το δυνατόν αθόρυβα μέσα στο δάσος, συμπεριφορές αγριογούρουνου εξαφανίζουν κάθε πλεονεκτημα που έχει η μη χρησιμοποιήση κουδουνιούν, να έχει άριστη φυσική κατάσταση γιατί χρειάζεται πολλαπλάσιο περπάτημα.

    Αυτά για τα “κοκόνια” και τα αφεντικά τους.

    Ανοικτός σε κάθε παρατήρηση στον τρόπο αυτό του κυνηγίου.

    Αυτός ο τρόπος μου έδωσε το Σάββατοαπέδωσε 7 σηκώματα, ντουφεκίστηκαν τα 6, έπρεπε να παρθούν τα 4 αλλά δεν ήταν η μέρα μου και πάρθηκαν τα 2.  4 πουλιά στην τσάντα σε 6 σηκώματα ντουφεκίστηκαν τα 5.  Στο ίδιο μέρος ήταν 2 παρέες, κλασσικές  έκαναν 2 σηκώματα στο ίδιο πουλί που έφυγε μακριά.

    Την Κυριακή

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #68462

    ΠΑΝΤΟΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΜΠΙΠΕΡ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΗΧΟ ΤΟΥ ΓΕΡΑΚΙΟΥ ΣΤΗ ΦΕΡΜΑ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΚΑΛΥΤΕΡΟ,ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΓΙΑ  ΤΟΥΣ ΛΑΤΡΕΙΣ ΤΟΥ ΚΟΥΔΟΥΝΙΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΥΡΗΝΑΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ,ΑΠΛΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #341723

    ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ Κ ΔΕΔΟΜΕΜΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑ Κ ΚΥΝΗΓΑΩ ΑΚΟΜΑ ΧΩΡΙΣ ΚΟΥΔΟΥΝΑΚΙ ΜΕ ΤΟ DRAHTHAAR ΣΤΑ ΜΕΡΗ ΜΟΥ,ΠΟΥ ΤΑ  ΘΕΩΡΩ “ΚΟΤΕΤΣΙΑ”ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΜΠΙΠΕΡ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΝΤΙΑΙΣΘΗΤΙΚΟ ΠΡΟΙΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΕΥΚΟΛΕΣ ΣΤΟ ΝΑ ΤΗΣ ΝΤΟΥΦΕΚΙΣΕΙ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ.ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΠΛΕΟΝ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ .ΤΟ ΜΠΙΠΕΡ ΤΟ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΣΕ ΜΕΡΗ ΟΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΣ ΜΕ ΚΟΝΤΙΝΟ ΣΚΥΛΙ 50-60-70 ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΒΟΗΘΑΕΙ.ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΚΤΟΣ ΤΗ ΦΑΣΑΡΙΑ ΤΟΥ ΜΠΙΠΕΡ Η ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ Κ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ.ΤΟ ΜΠΙΠΕΡ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΣΕ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΟΝΤΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 150  ΜΕΤΡΑ ΣΤΟ ΔΑΣΣΟΣ Κ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΕΜΒΕΛΙΑ ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ 150-200-300 Μ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΟ(ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ Κ 300-400  ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΑΛΛΑ ΛΕΩ ΜΕΣΟ ΟΡΟ).ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΔΑΣΟΣ ΛΕΩ,ΑΝΟΙΓΕΤΑΙ Κ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΧΕΙ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΕΧΕΙ Κ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΟΥ.

    Ο ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΘΕΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΟΝΤΙΝΟ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΕΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΜΩΣ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ.ΚΑΠΟΤΕ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΙΣΩΣ Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΜΠΙΠΕΡ ,ΑΥΤΟ ΑΛΛΑΞΕ ΜΟΛΙΣ “ΕΜΑΘΑ” ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΩ ΜΕ ΑΝΟΙΚΤΟ ΣΚΥΛΙ.ΕΚΕΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΤΟ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖΩ ΜΕ ΣΥΓΚΥΝΗΓΟΥΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ.ΤΗ ΖΗΜΙΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ Κ ΟΧΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΚΥΛΙ ΜΕ ΜΠΙΠΕΡ Η ΚΟΥΔΟΥΝΑΚΙ.

    ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΕΧΘΑΝΟΝΤΑΙ ΤΟ ΜΠΙΠΕΡ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΘΑΝΕ Κ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ!ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΥΝΗΓΟΙ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟΣΟ ΚΟΠΟ ΚΟΝΤΡΟΛΑΡΟΥΝ ΕΝΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ΣΚΥΛΟ ,ΠΟΥ ΞΟΔΕΥΟΥΝ ΤΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ,ΠΟΥ  ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ Κ ΑΥΤΟΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ “ΜΑΖΕΤΕΣ” ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΜΠΙΠΕΡ.

    ΤΟ ΜΠΙΠΕΡ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΜΕΣΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΑΠΟΔΕΧΕΣΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΦΕΡΜΑ.ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΑΙ ΣΕ ΠΛΑΓΙΑ ΣΤΑ 200 ΜΕΤΡΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΣΟΥ ΣΕ ΦΕΡΜΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ Κ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΣΗ ΩΡΑ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ.ΠΡΩΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΡΙΣΚΟ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ Η ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΣΤΗ ΦΕΡΜΑ ΤΟΣΑ ΛΕΠΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΦΑΣΑΡΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ,ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΣΚΥΛΙ,ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΝΤΟΥΦΕΚΙΣΕΙΣ Η ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΕΙ ΧΑΜΠΑΡΙ Η ΜΠΕΚΑΤΣΑ Κ ΘΑ ΤΗΝ ΚΟΠΑΝΗΣΕΙ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ!ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ ΜΕ ΤΣΟΚΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΜΒΕΛΕΙΑ ΚΟΝΤΙΝΗ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΑΝΕΒΑΣΜΑ Κ ΠΗΡΕ ΤΗ ΦΕΡΜΑ ΣΤΑ 70-80 Μ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ .ΤΟ ΤΣΟΚΑΝΑΚΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ Κ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ.ΣΥΜΦΩΝΟ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΛΛΕΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΣΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΕΙ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ Κ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ “ΝΤΙΝ”ΠΟΥ ΘΑ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΗΧΟ ΤΟΥ ΚΟΥΔΟΥΝΙΟΥ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΤΟ ΚΟΥΔΟΥΝΑΚΙ Κ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΝ ΓΥΡΕΥΕΙ Η ΟΧΙ!ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΜΑΓΕΙΑ Κ ΙΔΙΩΣ ΣΕ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ Κ ΜΥΤΗ ΚΑΤΩ ,ΤΗΝ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ Κ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΖΩ ΙΔΙΩΣ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΑΠΟΦΕΡΕΙ ΤΟ ΘΕΜΙΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

    Η “ΣΥΝΤΑΓΗ” ΜΕ ΤΣΟΚΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ Κ ΠΙΟ ΜΑΓΓΙΚΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ,ΤΟ ΜΠΙΠΕΡ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΜΕΣΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ “ΕΥΚΟΛΟ”ΑΛΛΑ ΚΡΥΒΕΙ ΑΛΛΕΣ ΠΑΓΙΔΕΣ.

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΟ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΑΠΟ ΣΚΥΛΙΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΠΟΥ ΤΡΕΧΟΥΝ Κ ΔΕΝ ΓΥΡΝΑΝΕ ΠΙΣΩ ,ΧΑΝΟΝΤΑΙ ,ΟΧΙ ΓΙΑ ΛΕΠΤΑ,ΓΙΑ ΩΡΑ-ΩΡΕΣ,ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΝΕ  ΓΙΑ ΠΑΡΤΥ ΤΟΥΣ, Κ ΦΟΡΑΝΕ ΜΠΙΠΕΡ Η’ ΚΟΥΔΟΥΝΑΚΙ ΑΚΟΜΑ Κ ΕΧΕΙΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΤΟΥΣ ΜΕ ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ Κ ΦΩΝΕΣ ΝΑ “ΓΚΑΡΙΖΟΥΝ” ΣΤΟ ΔΑΣΣΟΣ ΕΛΠΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΜΕΤΑΔΙΔΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΡΦΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ “ΤΑΧΥΡΙΘΜΗ” ΟΜΩΣ Κ ΤΣΑΝΤΙΖΟΝΤΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΔΕΝ ΥΠΑΚΟΥΕΙ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #68497

    Πέτρο για τα θέματα της απόστασης πούντα ρε παιδιά οι 200αρες και οι 300αρες, γιατί από όσο έχω δεί εγώ τα Ελληνικά βουνά στο κυνήγι της μπεκατσας στα 200 μέτρα πάει τον έχασες τον σκύλο, έχει γυρίσει πλαγιά και όχι μπίπερ δεν ακούγεται ούτε ντουφεκιά.  Ακούω για μακρινους σκύλους στην έρευνα και ακόμα δεν έχω δεί στο βόυνό κανένα. Εκτός και εαν εννοούμε έρευνα το “πήρα το μονοπατί γυρισα πλαγιά και ξαναγύρισα από το μονοπάτι”. τότε πάω πάσο, οι περισσότεροι εννούν πολύ μακρινή έρευνα τα 70-100  μέτρα.

    Οσο για το ΄”κοντινος” και μακρινός σκύλος, ο έμπειρος σκύλος – ο σκύλος κυνηγός  ρυθμίζει ταχύτητα κια έυρος από τις συνθήκες – (αυτό υπάρχει και ώς όρος στους αγώνες πρακτικού κυνηγίου) Μια από τις συνθήκες είναι “χωρίς κουδούνι- με κουδούνι – μεγάλο μικρό  και μπίπερ. Ο σκύλος κυνηγός θα κινείται όσο εκεί που νοιώθει ότι το αφεντικό του θα τον βρεί. Εχώ δεί σκύλο που ενώ χωρίς κουδούνι πήγαινε 20-25 μέτρα με το που του έβαζες κουδούνι ο σκύλος άυξανε ταχύτητα στο διπλο και την απόσταση στα όρια του κουδουνίου.

    Παντελής

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #68572

    ΠΑΝΤΕΛΗ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ 200 ΜΕΤΡΑ ΣΕ ΔΑΣΣΟΣ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ 200.ΟΧΙ 50-60Μ Κ ΤΑ ΚΑΝΩ 200.ΤΩΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΠΕΙΘΟΥΝ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΠΩ! ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΠΑΡΕΑ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙΣ!

    ΠΑΝΤΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝΕ ΟΠΤΙΚΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΕΜΑΣ ΟΣΑ ΤΑ ΕΧΑΝΕΣ ΜΕ ΤΑ ΚΟΥΔΟΥΝΑΚΙΑ ΕΜΕΙΣ ΛΕΓΑΜΕ ΑΥΤΑ “ΚΟΚΟΝΙΑ”.ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΧΑΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ.ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΠΛΕΟΝ.

    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΧΑΝΟΝΤΑΙ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΟΝΤΑΙ Κ ΔΕΝ ΣΕ ΒΡΙΣΚΟΥΝ Κ ΤΡΑΒΑΝΕ ΕΥΘΕΙΕΣ Κ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΒΟΥΝΟ,ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΝΑ ΒΡΟΥΝΕ ΘΗΡΑΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΟΠΤΙΚΗ ΕΠΑΦΗ Κ ΑΚΟΥΣ ΜΟΝΟ ΤΟ ΜΠΙΠΕΡ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ,ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΚΟΑ,ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΘΕΡΗ ΦΕΡΜΑ Κ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΣΕ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΕΣΤΩ Κ ΑΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ Κ ΠΑΣ ΑΝΑΠΟΔΑ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ 200 Μ Κ ΨΑΧΝΕΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΣΦΥΡΙΞΕΙΣ.ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΑΝΟΙΧΤΗ ,ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΚΥΛΙΑ ΛΕΩ.ΔΕΝ ΛΕΩ ΣΤΟ ΚΑΜΠΟ .ΣΕ ΔΑΣΣΟΣ ΜΙΛΑΩ.

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΥΛΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΛΗΠΤΙΚΑ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ ΣΤΑ 20-25 ΜΕΤΡΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΑΛΛΑ 150-200 Μ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ.

    ΛΕΣ”Ο ΣΚΥΛΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΘΑ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΟΣΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΤΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΒΡΕΙ”.

    ΠΑΝΤΕΛΗ  ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΑΚΟΜΑ Κ ΓΙΑ DRAHTHAAR.ΚΑΠΟΤΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΑΥΤΟ.ΤΩΡΑ ΜΕ ΚΟΥΡΑΖΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ .ΑΠΟ ΤΙ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ,ΘΕΛΩ Η ΕΡΕΥΝΑ ΤΟΥ ΝΑ ΜΕ “ΤΡΑΒΑΕΙ” .

    ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΕΟ.ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΕΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Κ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ.ΟΤΙ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΣΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ.ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΟΥΤΕ ΕΝΘΟΥΣΙΑΖΟΜΕ ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ Κ ΜΕ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΑΝΟΥΣΙΕΣ,ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΚΥΝΗΓΗΣΑ -ΕΙΔΑ -ΝΤΟΥΦΕΚΙΣΑ  – ΠΗΡΑ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΤΕΤΟΙΑ (ΑΝΟΙΧΤΑ) Κ ΠΛΕΟΝ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΕΡΙΑΖΕΙ.ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΠΩΣ ΚΥΝΗΓΑΩ ΜΕ DRAHTHAAR Κ ΞΕΡΩ ΤΙ ΚΑΝΕΙ.ΤΟ DRAHTHAAR ΕΧΕΙ ΕΡΕΥΝΑ ΜΕ ΡΥΘΜΟ  Κ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΠΙΑΝΕΙ ΜΙΑ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΗ Κ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΚΙΝΗΤΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΦΡΕΣΚΙΑ ΚΤΛ… ΕΩΣ ΤΗ ΦΕΡΜΑ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΑΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ .ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Κ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ!!!

    ΤΟ ΣΕΤΤΕΡ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΕ ΔΑΣΣΟΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΦΑΣΗ ,ΙΣΩΣ 1-2 ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΝΕΒΑΣΜΑ Κ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΕΙΧΑ ΑΝΟΙΚΤΟ ΠΕΔΙΟ,ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΣΤΗ ΦΕΡΜΑ Κ ΤΟ ΠΩΣ ΠΟΝΤΑΡΕΙ ΑΝ ΤΟΥ  ΠΕΡΠΑΤΟΥΣΕ Η ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΜΟΝΟ ΕΒΛΕΠΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΛΕΩ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΕΝΕΤΑΙ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ Κ ΤΑ ΔΥΟ ΣΚΥΛΙΑ.ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΧΕΣΑΙ ΦΙΛΕ ΠΑΝΤΕΛΗ ΣΕ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΥΝ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ Κ ΔΕΝ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΟ ΑΛΛΑ ΤΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΓΙΑΤΙ Η ΕΡΕΥΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΝΤΟΡΙΤΙΚΗ (ΕΥΘΕΙΕΣ) Κ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΜΕΝΗ Κ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΣΗΜΕΙΟ ΕΡΕΥΝΑΣ Κ ΔΕΝ ΤΑ ΧΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ Κ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙΣ!!!!!!!!

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    kirkleon στις #68598

    Συμφωνώ με τον steel όσον αφορά την απόσταση. Και θα σας πω το εξής: Ένας αθλητής του στίβου καλύπτει τρέχοντας με σπορτέξ στο στίβο 300 μετρα σε 35 δευτερα. Στο βουνό και στο δάσος για να καλυφθεί μία απόσταση 300 μέτρων χρειάζεται πάνω από ένα λεπτό (κλίση βουνού, λάσπες, βλάστηση κλπ) συν το γεγονός ότι έχεις να βρείς και το σκύλο και ας ακούγεται το μπίπερ (που πολύ αμφιβάλω αν ακούγεται μπίπερ στα 300 μέτρα μέσα στο δάσος και στις ρεματιές) Ο χρόνος λοιπόν να φτάσεις στο σκύλο που φερμάρει και να πάρεις θέση πάει κοντά στα 2 λεπτά. Πόσες μπεκάτσες κάθονται σε φέρμα πάνω από δύο λεπτά? Νομίζω ότι οι αποστάσεις που λέει ο Πέτρος είναι υπερβολικές. Σίγουρα τα σκυλιά του θα κυνηγάνε μακριά και θα ανοίγονται αλλά 300 και 400 μέτρα είναι πάρα πολλά. Σίγουρα είναι λάθος εκτίμιση.

    ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #341745

    ΔΗΜΗΤΡΗ ΑΝ Κ ΜΕΣΟ ΟΡΟ 200 ΜΕΤΡΑ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΜΕ ΒΓΑΖΕΤΑΙ ΑΣΧΕΤΟ!!

    ΤΟ ΜΠΙΠΕΡ ΕΧΕΙ ΕΜΒΕΛΙΑ 200-300 ΜΕΤΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟ ΑΕΡΑ Κ ΒΡΟΧΗ Κ ΜΕ ΡΕΜΑΤΙΕΣ ΟΧΙ ΒΑΘΕΙΕΣ.ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΣΤΑ ΜΕΡΗ ΜΟΥ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 200 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ.ΑΥΤΟ ΘΕΩΡΗΣΕ ΤΟ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΑΦΟΥ ΤΑ ΚΥΝΗΓΑΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10 ΧΡΟΝΙΑ.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΚΑΘΕΤΑΙ Η ΜΠΕΚΑΤΣΑ 2 ΛΕΠΤΑ ΣΤΗ ΦΕΡΜΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ!Η’ ΕΓΩ ΚΥΝΗΓΑΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ Κ ΤΟ ΠΑΙΖΩ ΚΥΝΗΓΑΡΑΣ Κ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΑΣΤΕΡΙΑ Η’ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ.ΠΑΝΤΩΣ ΑΣ ΜΗΝ ΜΙΛΗΣΩ ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΩ ΜΕ ΠΟΙΟ ΑΝΟΙΚΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΦΕΡΜΑΡΙΣΤΕΣ ΟΣΑ ΛΕΠΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΣΚΥΛΟ .ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ ΝΑ ΤΙΣ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙΣ.ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΓΙΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΚΥΛΙ,ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΚΟΥΜΠΑΡΟΥ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΑ ΛΕΠΤΑ ΤΗΝ ΣΚΥΛΑ ΤΟΥ ΣΕ ΦΕΡΜΑ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΠΕΡ Κ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΤΟ ΚΛΩΤΣΑΓΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙ.ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟΝΙΣΑ ΦΕΤΟΣ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΑΡΕΣΕΙ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΑΚΟΜΑ Κ ΦΩΝΕΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΗΚΩΝΟΝΤΑΙ.ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΤΕ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΨΕΥΤΗΣ !!!ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΕΔΩ Κ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ Κ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ.

    ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΛΕΩ Κ ΦΥΣΙΚΑ ΑΥΤΟ ΥΠΟΣΤΙΡΙΖΩ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ ΟΥΤΕ ΣΕ ΝΟΥΜΕΡΑ ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ.ΙΔΙΩΣ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΘΑ ΕΛΕΓΑ “ΑΠΙΣΤΟΣ ΘΩΜΑΣ”.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ!!!

    ΔΗΜΗΤΡΗ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    kirkleon στις #68604

    Ρε Πέτρο μην αρπαζεσαι. Δεν θέλουμε να βγάλουμε άσχετο ούτε εσένα ούτε τα σκυλιά σου απλά λέμε οτι το πιθανότερο είναι να κάνεις λάθος στην εκτίμιση της απόστασης.  Δεν λέμε οτι το κάνεις από υπερβολή αλλά από λάθος.  Ανθρωποι είμαστε και κάνουμε και κανένα λάθος…ολοι μας.

    ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    720
    kynigofotis στις #68605

    ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΠΕΤΡΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΩΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΣΤΗΝ ΦΕΡΜΑ.

    ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΜΑΣ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΕΙΑ.ΑΠΟ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΦΕΤΙΝΕΣ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΥ ΔΕΧΟΝΤΟΥΣΑΝ ΦΕΡΜΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΗ ΩΡΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ.ΥΠΗΡΧΑΝ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΟΥΣΑΝ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΥΝΟΥ ΠΑΠΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ.

    ΤΩΡΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΜΟΥ (ΕΠΑΝΙΕΛ)ΠΕΡΝΑ ΤΑ 100 ΜΕΤΡΑ.ΓΙΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΑ ΑΝΟΙΚΤΟ ΣΕΤΤΕΡ-ΠΟΙΝΤΕΡ ΣΕ ΤΙ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΚΙΝΕΙΤΕ.ΚΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ.ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΕΥΡΕΣΗ ΤΗΣ.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΩ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΙΝΕΙΤΕ ΓΥΡΩ ΜΟΥ;ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ ΣΕ ‘ΑΥΤΗ’.ΑΡΑ ΤΟΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΝΑ ΚΙΝΕΙΤΕ ΣΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΤΕΝΤΟΜΕΝΟ ΤΟ ΑΥΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΦΕΡΜΑΡΕ.

    ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΩ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΝΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΠΟΙΝΤΕΡ.ΟΙ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΙΝΗΤΟ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΘΕΣΗ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΑΜΕ ΤΟ ΜΠΙΠΕΡ ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ.ΜΕ ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΩ ΠΩΣ ΕΑΝ ΕΙΧΑ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΚΥΛΟ ΘΑ ΕΒΛΕΠΑ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΤΑ ΜΙΣΑ ΠΟΥΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΕ ΚΑΛΥΨΕΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ.

    ΑΥΤΑ ΚΥΡΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ.

     

    ΦΙΛΙΚΑ,ΦΩΤΗΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #68611

    Εγω το βλεπω πολυ δυσκολο να μπορεσεις να πλησιασεις τον σκυλο σου που ειναι σε φερμα στα 150και βαλε, μετρα και να εχεις πολλες πιθανοτητες να παρεις την μπεκατσα.

    1ον θελεις χρονο τουλαχιστον 2-3 λεπτα.

    2ον Αν θα κατσει το πουλλι ακινητο.

    3ον Αν θα κατσει σταθερος ο σκυλος.

    4ον, αν στο επιτρεπει η μορφολογια του εδαφους.

    5ον Αν μπορεις πραγματικα να πλησιασεις τον σκυλο χωρις να κανεις πολυ φασαρια, γιατι φασαρια θα κανεις

    6ον Αν εχεις την σωματικη-ψυχικη ηρεμια της γρηγορης κινησης αρα της κουρασης απο την ταχυτητα να βρεθεις κοντα στον σκυλο σου, για να κανεις καλη και επιτυχιμενη σκοπευση – και αν στο επιτρεψει το πουλι να το σκοπευσης σωστα…

    Ειναι πολλοι οι παραγοντες παιδια.

    Εντουτοις, δεν ειναι απιθανο, και αν ο Πετρος λεει οτι γινεται τοτε σιγουρα καποιες φορες θα γινεται αλλα οχι παντα ετσι… γιατι μιλαμε για δασος ετσι!

    Ανδρεας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #68612

    ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΕΝ ΑΡΠΑΖΟΜΑΙ .ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΝΟΥΜΕ .ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ!

    ΦΩΤΗ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΛΛΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Κ ΜΙΛΑΕΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ.ΓΙΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΛΥΨΕΣ ΑΡΚΕΤΑ ΕΜΕΝΑ ΣΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    kirkleon στις #68618

    Πές τα ρε Ανδρέα θα μας τρελάνουνε εδώ πέρα. 

    ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #341746

    ΠΡΩΤΟΝ ΑΝ ΚΑΤΣΕΙ Η ΜΠΕΚΑΤΣΑ Κ ΑΝ ΜΕΙΝΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΑΚΙΝΗΤΟΣ?

    ΑΠΑΝΤΩ ,ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Η ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΑΝ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ ??????????????ΓΙΑ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΕΝΤΟΛΕΣ Κ ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ(ΟΧΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ) ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ??????

    ΠΟΙΑ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ ΔΗΛΑΔΗ ΣΕ ΓΚΑΖΟΝ ΚΥΝΗΓΑΩ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΕΓΩ Κ ΤΟΣΟΙ ΑΛΛΟΙ????????

    ΤΟ ΜΟΝΟ ΑΝ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙΣ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΕΚΕΙ ΝΑΙ !ΜΠΟΡΕΙ Η ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ Κ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙ ,ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΚΥΛΙΑ ΤΕΤΟΙΑ Κ ΜΠΙΠΕΡ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ Κ ΣΑΝ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΠΟΥ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΟ ΜΠΙΠΕΡ ΤΕΛΕΙΟ Κ ΤΟ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΝ.ΟΧΙ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΟΜΩΣ Ο  ΣΚΥΛΟΣ!!!!ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΜΕ ΚΟΝΤΙΝΟ ΣΚΥΛΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΟΥΛΙ ΘΑ ΔΕΧΤΕΙ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΜΑΡΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ Η’ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΑΘΟΡΥΒΑ ΜΗΠΩΣ?????ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΧΑΜΠΑΡΙ ΚΑΝ.

    Ε,ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΕΟ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 87 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων