ΜΠΙΜΠΕΡ Η’ ΚΟΥΔΟΥΝΑΚΙ???

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 87 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    DimitrisC στις #66254
    Καλημέρα σας

     

    Χρησιμοποιώ τα τελευταία τέσσερα χρόνια δύο μπίπερ εναλλάξ στο σκυλί μου, (για λόγους προληπτικούς…).

    Το ένα έχει ήχο γερακιού στη φέρμα, και το άλλο όχι. Πολλές φορές προσπάθησα να δω διαφορά στη διάρκεια της φέρμας αλλά ποτέ δεν είδα. Ξέρω ότι θεωρητικά μπορούμε να πούμε πολλά και διάφορα αλλά η πράξη έχει την ουσία.

    Στη πράξη λοιπόν δεν απέδωσε τίποτε περισσότερο ο ήχος γερακιού.

     

    Δημήτρης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #66425


    [indent]

    Εγώ έχω καταλήξει στο συμπερασμα ότι στα πονηρεμένα πουλιά το κουδούνι κάνει περισσότερη ζημιά απ΄ότι καλό. Καλύτερα χωρίς κουδούνι. 

    Παντελή σε μια πολύ έξυπνη μπεκάτσα ( κυνηγημένη στο μέρος που γεννήθηκε ) που καταλάβαινα την παρουσία της ( χωρίς οπτική επαφή ) πάντα μετά την απομακρυνσή της ( από το τετράποδο ) σχεδόν πάντα στο ίδιο μέρος , αποφάσισα να της αφαιρέσω το καμπανάκι ( της Μάρας ) για πιο ύσηχη προσέγγιση. Το μόνο που κατάφερα ήταν να δώ την μπεκάτσα να φεύγει ( πάλι!!!!!) με το που κατάλαβε την παρουσία της σκυλίτσας από πολύ μεγάλη απόσταση.   ΧΡΗΣΤΟΣ.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #67438

    ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡ

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΛΑΜΠΡΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #67449

    Χρήστο είναι κάτι που έχω καθιερωσει και όσο πάει το χρησιμοποιώ πολύ περισσότερο, δεν αρκεί  μόνο το κουδούνι ή οχι, ό σκύλος  μην έχοντας κουδούνι γίνεται πολύ περισσότερο προσεκτικός. στους θορύβους, ακούει και αυτός τον θόρυβο που κάνει  και έχοντας μυαλό και εμπειρία  λειτουργεί αναλόγος,είναι φορές που το βλέπεις και είναι για γέλια μόλις καταλάβει την παρουσία της μπεκάτσας πάει “μην σπάσω τα αυγά” προσέχει τα κλαριά που περνάει πως τα περναει αποφεύγει τα πηδήματα πολλές φορές κάθεται και μελετάει το χώρο. ολα αυτά μαζί και σε μένα δίνουν την ευκαιρία καλύτερης “μελέτης” του μέρους και των συνθηκών άερα, πυκνότητα βλάστησης και έτσι ενεργώ αναλόγως, άλλες φορές την πάω ακριβώς καβάλα, άλλες φορές κινούμαι παράλληλα σε απόσταση και μπροστά της και άλλες φορές την παρατάω να τα βγάλει πέρα και φεύγω πολύ μπροστα με μεγάλο κύκλο για να κόψω τον δρόμο του πουλιού. Δεν είναι μια διαδικασία που μαθαίνεται από τον σκύλο την 1η φορά, Θέλει εντυπώσεις και μυαλό.

    ΤΑ πουλιά συνδυαζουν κουδούνι – κινηση σκύλου – κίνηση ανθρώπου, Αν κάτι από αυτή την αλληλουχία το αλλάξεις βελτιώνεις τις πιθανότητες σου.

    Εμενα μου έχει συμβεί πέρυσι σε μέρα που τα πουλιά δεν “σήκωναν” φέρμα, Εχουμε βγεί με τον φίλο μου μαζί περισσότερο για να δεί ο σκύλος (μόλις αφιχθείς από Γερμανία) του μερικά πουλιά. η σκυλα μου χωρίς κουδούνι, ο σκύλος του με κουδούνι, η σκύλα την έπιασεσ τον πάτο του ρέματος και την ακολούθησε στην πλαγιά του ρέματος, φερμάρει, ειδοποιώ τον φίλο μου, έρχεται πέρνει θέση, σφυρίζει τον σκύλο του να έρθει, αλλά ο σκύλος είχε πιαστεί στις μυρωδιές κάτω και δεν ερχόταν, χρειάστηκε 5-6 επαναλήψεις για τον φέρει κοντά τόση ώρα η μπεκάτσα πήγε να κάνει 5-6 μέτρα και ξαναέμεινε μόλις ο΄σκύλος ήρθε με το κουδούνι, σηκώθηκε δεν δέχτηκε πολύ χαρακτηριστικά το κουδούνι ούτε στα 20 μέτρα.

    Αυτό το είδος του κυνηγίου το είχα δεί στο σεττερ ενός φιλου μου με εξαιρετικά αποτέλεσματα γιατί ήταν και πολύ ποιό ευκολο να βρείς το σκύλο λόγω χρώματος, και αν παρααργούσε ο φίλος μου η σκύλα του άφηνε την φέρμα και πήγιανε μ΄χρι να τον δεί και να την δεί για να ξααπάει στη φέρμα. Απολαυστικά και αποδοτικά κυνήγια για μένα.Τα πάντα είναι και θέμα γούστου.

    Παντελής

    Τα πουλιά συνδυάζουν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    719
    KALTSDIM στις #67480

    ΦΙΛΕ ΛΑΜΠΡΟ . ΠΕΡΙΣΙΝΗ ΑΓΟΡΑ CANIBEEP = 136,00 ΕΥΡΩ ΜΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΗΧΟΥΣ .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #67523

    Ένα έμπειρο σκυλί που κυνηγάει για το αφεντικό του θα κάνει περισσότερα πουλιά από κάποιο άλλο έστω και αν έχει μπίπερ,σειρήνα ή ραντάρ…

    ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΗ .ΚΑΠΟΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΟΥΓΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΕΤΑΓΜΑ ΤΗΣ ΣΤΑ ΠΥΚΝΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΟΥΔΟΥΝΑΚΙ(ΠΥΡΗΝΑΙΩΝ) ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΠΟΛΛΕΣ,ΟΣΚΥΛΟΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙ ΜΕΤΡΙΑΖΕΙ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΠΟΥ ΒΡΗΣΚΟΜΑΙ,ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΑΙ Η ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΦΕΥΓΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΩ ΤΗΝ ΓΑΥΓΙΖΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΦΥΓΕ Η ΟΤΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΠΑΝΩ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΝΟΥ ΜΟΥ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #67539

    ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑLTSDIM………………ΛΑΜΠΡΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    kirkleon στις #67544

    Φίλε ΑΝΤΟΝΙΟ και ΓΙΑΝΝΗ το θέμα δεν είναι αν ενα σκυλί που είναι καλό με κουδουνάκι κάνει περισσότερες μπεκάτσες από ένα άλλο όχι τόσο καλό που έχει μπίπερ αλλά, τι θα έκανε το ίδιο σκυλί με μπίπερ ή κουδουνάκι. Το μπίπερ ή το κουδουνάκι είναι για τον κυνηγό και όχι για τον σκύλο. Ένας κυνηγός με το ίδιο σκυλί θα έχει περισσότερες ευκαιρίες να τουφεκίσει πουλιά αν στον σκύλο του βάλει μπίπερ παρά κουδουνάκι. Και αυτό γιατί είναι πιο εύκολο να βρείς το σκύλο που φερμάρει στο πυκνό και σου κορνάρει το μπιπερ και σου λέει “εδώ είμαι”. Το σίγουρο είναι ότι κάνεις περισσότερα πουλιά με μπίπερ παρά με κουδουνάκι. Είναι όμως και πιο ποιοτικό??? Προτιμώ να δυσκολεύομαι και να βαράω λιγότερες παρά να μην δυσκολεύομαι τόσο και να βαράω περισσότερες. Τα νούμερα ποτέ δεν μου έλεγαν τίποτα. Δηλαδή αν τις πετύχεις στα βαμβάκια (ΟΧΙ εσυ προσωπικά γενικά το λέω) με παγωνιά και σηκώνονται σαν ορτύκια και τις θερίσεις, θα το ευχαριστηθείς καλύτερα από μία φερμαριστή στο πυκνο που θα πάρεις με μία δύσκολη ντουφεκιά??? 

    ΦΙΛΙΚΑ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1288
    PRINCE στις #67554

    paidia kalispera se olous

    ego kinigao me mia skilitsa me erketo mialo pou den anoigete sxedon pote mono an tin parasirei kamia poniremeni mpekatsa , parola auta kinigao mono me koudounaki alla akomh kai etsi sta meri pou kinigao antimetopizo diskolies poles fores otan fermarei kai psaxno na tin bro . exo beeper kai to vazo kapies fores mono stin ferma.h mana tis (pou den tin bgazo pleon sto kinigi) xoris beeper 8a einai sxedon axristi giati einai anoiktis ereunas .genika apopsi mou einai gia tin mpekatsa oti xreiazete ena metrias ereunas skili giati polles fores h mpekatsa den dexete poli ora ferma opote tin xanoume.kai oso gia to bipper opos boleuei ton ka8ena re paidia.(pantos einai paranomo alla oloi to poulane kanonika )o nomos leei oti ka8e hlektiko h hlektroniko meso gia kinigi einai paranomo, opote kai to bepper einai paranomo.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #67589

    Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΗ.ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ, ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΟΣΚΥΛΟΣ ΣΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΥΑΛΟ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΚΥΛΙΑ ΙΣΩΣ ΤΟ ΜΠΙΠΕΡ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΟ,ΣΕ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΛΠΑΖΟΝΤΑΣ ΣΤΑ 400 ΜΕΤΡΑ ΤΟ ΚΟΥΔΟΥΝΑΚΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΣ ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΑ 5 ΠΟΥΛΙΑ ΤΑ 2 ΘΑ ΔΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΦΕΚΙΣΕΙ ΟΚΥΝΗΓΟΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΠΟΥ Ο ΤΟΠΟΣ ΕΒΡΑΖΕ ΚΑΙ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΔΕΙ.ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΥΧΕΙ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΟ ΜΠΙΠΕΡ(ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ ΣΕ ΜΕΝΑ) Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΗ ΓΙΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 2 ΠΟΥΛΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΧΙ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΣ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Η ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΠΟΝΗΡΗ.ΟΙΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΠΛΩΣ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    182
    GMAS στις #67654

    ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΩΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟΥ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟ ΜΠΙΠΕΡ…..

    ΦΕΥΓΩ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΑ ΚΟΥΔΟΥΝΑΚΙΑ….ΛΕΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΣ ΠΑΩ ΧΩΡΙΣ ΚΟΥΔΟΥΝΙ…..ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΜΙΑ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΘΟΡΥΒΟ ΣΤΑ ΦΥΛΛΑ…..ΕΝΩ ΜΟΛΙΣ ΦΕΡΜΑΡΑΝ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΠΟΥ ΗΤΑΝ….ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΕ 500 ΜΕΤΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΦΕΡΜΑΡΕΙ 4 ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΦΕΚΙΣΑ ΚΑΜΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΠΟΘ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ…..ΩΡΑΙΑ ΛΕΩ ΕΧΕΙ ΠΟΥΛΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΓΥΡΝΑΩ ΣΠΙΤΙ ΠΑΙΡΝΩ ΤΑ ΚΟΥΔΟΥΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΣΕ ΔΙΠΛΑΝΗ ΡΕΜΑΤΙΑ…..ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΩΡΕΣ ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΕ ΤΟΡΟΥΣ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ 6-7 ΛΕΥΚΕΣ ΦΕΡΜΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑ……

    ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΟΥΔΟΥΝΙΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΔΕΧΟΝΤΑΝ ΦΕΡΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ…..ΟΤΑΝ ΕΙΧΑΝ ΤΑ ΚΟΥΔΟΥΝΙΑ ΟΙ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΕΦΕΥΓΑΝ 50-100 ΜΕΤΡΑ ΠΡΙΝ ΦΤΑΣΟΥΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ….ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ…..ΑΝ ΕΙΧΑ ΜΠΙΠΕΡ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗ ΦΕΡΜΑ ΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ; ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΦΕΡΜΑΡΙΣΤΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ….ΕΓΩ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΚΑΝΑ 5ΑΡΙ ΠΟΥΛΙΑ ΣΤΟ ΣΑΚΙΔΙΟ….

    ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΠΙΜΕΝΩ ΣΤΟ ΚΟΥΔΟΥΝΑΚΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ….ΜΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΣΤΟ ΠΥΚΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΧΤΥΠΑΕΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟΡΟ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ…..ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ…..ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ;…ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΕΓΚΑΙΡΩΣ;ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΩ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ…..ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΟΥΝΑ ΠΗΓΕ;ΘΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΒΡΩ;ΘΑ ΔΕΧΤΕΙ ΦΕΡΜΑ;

    ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ Η ΑΓΩΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΧΤΩ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΣΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ Η ΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ ΤΗΝ ΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ…. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    kirkleon στις #67662

    ΠΕΣ ΤΑ ΡΕ GMAS!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #67668

    Το κουδουνάκι έχει και μια τέχνη ρε παιδιά πώς να το κάνουμε, δεν είσαι μοναχά “καρπωτής”  μαθαίνεις να διαβαζεις τον σκύλο σου το μέρος κλπ.

    Μια χρονιά με είχε πιάσει μια λόξα να κάνω διαφορετικά κουδούνια από αυτά που κυκλοφορούν, κατέληξα να βάλω ένα χυτό μπρούτζινο με σιδερένια γλώσσα, ο ήχος ψιλός και διαπεραστικός,  τον άκουγες από πολύ μακρία αν και δεν ήταν δυνατός,  μόνο που ενοχλούσε και τις μπεκάτσες.

    Στο κυνήγι κουβάλώ στο γιλέκο μου 2 κουδούνια το ένα είναι ένα μεγάλο κλασσικό λαμαρινένιο, ακούγεται αρκετά μακρία, Το έχω για τα  μέρη που ο σκύλος χρειάζεται να πάρει τόπο, Το άλλο είναι ένα μικρό στρογγυλό μπρουτζινο, το έχω σε ένα κόκινο λουρι, το οποίο έιναι σταθερό σε μηκός κια μεγάλο στον λαιμό του σκύλου, γιατί όλη αυτή η φασαρία, το κουδουνάκι αυτό βαράει στην ουσία μόνο όταν ο σκύλος πήδάει ή τρέχει έντονά, έτσι το σκυλί όταν σκύψει στον ντορό, ή ποντάρει αυτό δεν βαράει καθόλου, Με αυτόν τον τρόπο έχω μια γενική ιδέα που βρίσκεται ο σκύλος, και τον βρίσκω λίγο ποιό ευκολα, αλλά και η μπεκάτσα δεν ενοχλείται πολύ, παρ΄ όλα αυτά είναι φορές που που αναγκάζομαι από την συμπεριφορά της μπεκάτσας να το βγάλω και αυτό.

     Το να κυνηγάς όμως χωρίς κουδούνι ενε΄χει κινδύνους, από τους παρευρισκόμενούς κυνηγούς, μου έχει συμβεί να ντουφεκίσουν την φερμαριστή μπεκάτσα του σκύλου μου χωρίς να έχουν πάρει χαμπάρι ούτε εμένα ούτε τον σκύλο, παρολιγό να με σκαγιώσουν μάλιστα, και μου στησανε και ολόκληρο καυγά  γιατί δεν είχα μπίπερ στο σκύλο για να καταλάβουν ότι υπάρχει σκύλος, Και αυτοί τωρα θεωρούσαν τον εαυτό τους “μπεκατσάδες”  και εραστές του δάσους.

    .  

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #67773

    Το κουδουνάκι έχει και μια τέχνη ρε παιδιά πώς να το κάνουμε, δεν είσαι μοναχά “καρπωτής”  μαθαίνεις να διαβαζεις τον σκύλο σου το μέρος κλπΜύνημα σταλμένο από steel

    ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ,ΕΠΕΙΔΗ ΚΥΝΗΓΑΩ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΠΥΡΗΝΑΙΩΝ ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΒΕΝΩ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΗΧΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΣΚΥΛΟ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΩ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΔΙΑ ΜΕ ΚΟΥΔΟΥΝΙΑ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ Η ΜΠΕΚΑΤΣΑ-ΛΑΓΟΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΗΧΟΥΣ.ΓΙΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΣΑΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΤΟΝ ΛΑΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΗΧΟ ΤΟΥ ΜΠΙΠΕΡ,ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΝΟΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΛΑΓΟ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    DimitrisC στις #67944
    Καλησπέρα σας

     

    Η μεγάλη πλειοψηφία των σκύλων δε χρειάζεται μπίπερ στο κυνήγι της μπεκάτσας. Όταν ένας κυνηγός βγάζει ένα σκυλί τη φορά, τότε εάν το σκυλί αυτό δε χάνεται στο πυκνό, είναι καλύτερα να μη χρησιμοποιεί μπίπερ.

     

    Οι περισσότεροι κυνηγοί, αγοράζουν το μπίπερ θεωρώντας ότι με τη βοήθειά του θα καρπωθούν περισσότερες μπεκάτσες.

    Καλό θα ήταν να γνωρίζουν ότι ο σκύλος που φοράει μπίπερ, έχει τη δυνατότητα να φερμάρει λιγότερες μπεκάτσες από όσες θα φέρμαρε εάν φορούσε κουδουνάκι και ακόμα λιγότερες από όσες εάν δε φορούσε τίποτε.

     

    Όσοι λοιπόν έχουν ένα σκύλο που αισθάνονται ότι μπορούν να τον παρακολουθήσουν και χωρίς μπίπερ, τότε καλό είναι να μη παρασυρθούν από τη μόδα της εποχής.

     

    Δημήτρης
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 87 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων