ΜΠΙΜΠΕΡ Η’ ΚΟΥΔΟΥΝΑΚΙ???

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 76 έως 87 (από 87 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    31
    gsgouros στις #68650

    ΚΑΙ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΤΟΥ ΚΟΥΔΟΥΝΙΟΥ. ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ. ΕΑΝ ΟΜΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ ΚΥΝΗΓΑΣ ΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΑΚΡΙΑ ΣΟΥ ΤΟΤΕ ΤΟ BEEPER ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΣ ΤΟ ΣΚΛΥΛΟ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #68698

      Εγώ βάζω στο σκύλο μου Κουδούνα….υποχρεωτικά….

      (κρατάτε με… ):Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    JOHNSP στις #68721

     ΕΧΕΤΑΙ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΟΥΛΙΑ? ΑΛΛΑΞΤΕ ΣΚΥΛΟ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΤΕ BEEBER. ΦΙΛΙΚΑ. ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΥΝΗΓΟΤΟΠΟ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    DimitrisC στις #341763
    Καλημέρα σας

     

    Στο παρελθόν είχα τη τύχη να διαθέτω ένα πόιντερ με πραγματικά ανοικτή έρευνα. Οφείλω να ομολογήσω ότι το βασικό του μειονέκτημα στο κυνήγι της μπεκάτσας ήταν ότι δεν άλλαζε το τρόπο έρευνας ανάλογα με τον τόπο.

     

    Πράγματι το σκυλί ανοιγόταν σε αποστάσεις 100, 150 και 200 μέτρων. Όταν κυνηγούσα σε ψιλό πουρνάρι, το θέαμα ήταν μοναδικό. Έστελνα το σκύλο σε μία πλαγιά και εγώ καθόμουν με τον αδερφό μου από κάτω και παρακολουθούσαμε την έρευνά του. Δεν είχαμε πρόβλημα να ακούσουμε το μπίπερ στα 100 και 200 μέτρα, γιατί μεταξύ του σκύλου και εμάς δε παρεμβαλλόταν βλάστηση, αφού καθόμαστε 10 με 20 μέτρα από τα ριζά της πλαγιάς. Όταν έβρισκε μπεκάτσα τη μπλόκαρε για πολύ ώρα, (πράγμα που αποδεικνύει ότι κατά κανόνα η φασαρία διώχνει τα πουλιά και όχι το σκυλί). Να τρέξουμε στη φέρμα δεν υπήρχε περίπτωση, απλά περιμέναμε να ξαναβρεί και να σηκώσει αρκετές φορές το πουλί και αναλόγως της πορείας του πιάναμε και πόστο. Εάν τελικά το πουλί αποφάσιζε να κατηφορίσει, μας έδινε και δικαίωμα βολής, αλλιώς, όχι.

     

    Στο αγκάθι δε το έβγαζα γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να μπορέσω να βρω διάδρομο για να τρέξω στη φέρμα όταν αυτή γινόταν σε απόσταση μεγαλύτερη των 50 μέτρων.

     

    Στο πευκοδάσος, δε το έβγαζα γιατί στο πεύκο όπως πολύ καλά γνωρίζουμε όλοι μας, ο κανόνας είναι ότι μπαίνει και ο κυνηγός μέσα στο δάσος αναγκαστικά και επειδή είναι πυκνή η βλάστηση, δεν ακούγεται το μπίπερ περισσότερο από 100 μέτρα. Ένα άλλο πρόβλημα που είχα με το πεύκο, είναι πως όταν κατάφερνα να ακούσω τη φέρμα από μακριά, μου ήταν δύσκολο να πλησιάσω το σκυλί εγκαίρως και αθόρυβα, (λιγότερο από τρία με τέσσερα λεπτά), γιατί δε το επιτρέπει η τόσο πυκνή βλάστηση.

    Πρέπει εδώ να ομολογήσω ότι υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα μέρη που τα γνωρίζω πολύ καλά. Ξέρω όλους τους διαδρόμους και τις εξόδους διαφυγής των πουλιών. Σε αυτά τα μέρη, ο σκύλος ήταν πολύτιμος γιατί δεν έχανα χρόνο. Εντόπιζε τα πουλιά γρήγορα και εγώ έτρεχα να πάρω θέση μακριά του μεν, αλλά στο διάδρομο που ήξερα ότι μάλλον θα περάσει το πουλί. Φαντάζομαι όμως ότι επειδή αυτός ο τρόπος κυνηγίου αποτελεί εξαίρεση, δε θα πρέπει να ληφθεί υπ’ όψιν.

     

    Στις ποταμιές δε το έβγαζα το σκυλί. Δε χρειάζεται να εξηγήσω το γιατί. Όσοι κυνηγούν τα ποτάμια, καταλαβαίνουν.

     

    Στην ασφάκα το έβγαζα και είχα και καλά αποτελέσματα.

     

    Στο ντούτσκο, ήταν πρακτικά σπάνια χρήσιμο, γιατί τα μέρη με ντούτσκο έχουν πολλές πλαγιές και ρεματιές και δεν ακούγεται το μπίπερ όταν παρεμβάλλεται χώμα ανάμεσα στο κυνηγό και το σκύλο.

    Υπάρχουν και κάποια μέρη που δεν έχουν τόσα πολλά λοφάκια και ρεματιές. Τότε το σκυλί είναι χρήσιμο, αλλά τα μέρη αυτά είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.

     

    Στο έλατο χαιρόμουν να τον κυνηγάω. Χρήσιμος και αποδοτικός. Συχνά δεν άκουγα τις φέρμες του όταν ήταν σε μεγάλες αποστάσεις, αλλά όταν τις άκουγα, η σχετικά αραιή βλάστηση μου επέτρεπε να πλησιάσω γρήγορα και αθόρυβα.

     

    Τα συμπεράσματα δικά σας.

     

    Δημήτρης
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #341773

    Μια στατιστικη παιδιά.

    Τι ποσοστό μπεκατσών θεωρείται ότι αφήνεται πίσω στο μέρος που ψάξατε με τον σκύλος σας?? Δηλαδή από την μία μεριά να βάλουμε το πόσες μπεκάτσες πιστεύουμε ότι υπήρχαν στο μέρος που ψαξαμε με τον σκύλο μας  – πόσες από αυτές “ζήτησε’ ο σκύλος μας  αλλά ήτε πιστεύουμε ότι σηκώθηκαν ήτε ότι απλά δεν τις έβγαλε ο σκύλος μας, και πόσες από αυτές τελικά μας επέτρεψαν να έχουμε μία ντουφεκιά (το αν τις πήραμε ή όχι δεν έχει σημασία)΄.Και γενική περιγραφή της εργασίας του σκύλου. (κοντινός – ανοικτός)

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    kirkleon στις #68865

    Παντελή, όλα αυτά είναι πιθανότητες και αοριστίες. Το σίγουρο είναι ένα και δεν το λέω εγώ αλλά άνθρωπος ο οποίος έχει σκοτώσει στην ζωή του πάνω από 3.500 μπεκάτσες και το έχουν πεί και πολλοί εκτροφείς, εκπαιδευτές κλπ. ΑΝ ΓΝΩΡΊΖΕ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΠΟΣΑ ΠΟΥΛΙΑ ΑΦΗΝΕΙ ΠΙΣΩ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΑ ΣΗΚΩΣΕΙ Ή ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ, ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ!!! Σε καμμία περίπτωση δεν μπορείς να πεις “δύο πουλιά ήταν στο μερος και τα πήρα” Με λίγα λόγια τα πουλιά που σηκώνουμε είναι πολύ λίγα σε σχέση με αυτά που υπάρχουν στον κυνηγότοπο είτε έχεις Μπίπερ, είτε έχεις κουδουνάκι. Το θέμα μας δεν είναι αυτό, το θέμα είναι αν κάποιος χρησιμοποιεί Μπίπερ ή κουδουνάκι και για πιό λόγο. Η απόψεις διίστανται…

    ΦΙΛΙΚΑ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    388
    baspan στις #68873

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΙΣΩ ΜΑΣ.ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΣΑ ΠΟΥΛΙΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΕΨΑΞΕ ΤΟ ΣΚΥΛΙ.ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΟΝΤΙΝΟ ΣΚΥΛΙ ΘΑ ΑΦΗΣΕΙ ΠΙΣΩ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΨΑΞΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ.ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ.ΘΕΩΡΙΕΣ ΟΠΩΣ:ΜΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΜΟΥ ΘΑ ΤΗ ΒΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ.ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΓΥΡΝΩΝΤΑΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΟΥΜΕ ΠΟΥΛΙΑ Η ΠΙΣΩ ΜΑΣ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΣΥΝ/ΛΦΟΙ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΝ/ΛΦΟΥΣ ΣΗΚΩΝΟΥΜΕ ΠΟΥΛΙΑ.ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΡΑΝΤΑΡ ΠΟΥ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΖΕΙ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΤΡΕΞΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΠΟΥ ΑΜΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΗ ΞΗΜΕΡΩΣΑΜΕ.ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΠΙΟ ΛΙΓΟ ΤΟΠΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΑ ΠΑΡΑ ΝΑ ΚΑΒΑΛΑΩ ΒΟΥΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΖΩ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ.ΟΣΟ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΛΙΓΟΣΤΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΝΗΡΕΥΟΥΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΠΙΟ ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΠΙΜΟΝΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #341778

    ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ !ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ.

    ΟΤΑΝ ΤΑ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΥΠΟΥ ΠΛΑΤΑΝΙΕΣ Μ Ε ΒΑΤΣΙΝΙΕΣ – ΑΓΡΙΟΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΙΕΣ Κ ΡΥΑΚΙΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΤΑ ΚΟΤΕΤΣΙΑ ΕΚΕΙ ΘΕΛΕΙΣ ΣΚΥΛΟ  ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΠΥΚΝΟ Κ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΦΗΝΕΙ ΑΨΑΧΤΟ ΤΙΠΟΤΑ .ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙΣ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΥΚΝΑ Κ ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΤΟ ΚΑΜΠΑΝΑΚΙ ΑΠ’ΕΞΩ.ΕΚΕΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΤΟ ΣΚΥΛΟ Κ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΠΑΝΑΚΙ. ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ  ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ Η ΕΡΕΥΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΙΝΗ(ΤΟ ΛΕΩ ΑΠΛΑ)Κ “ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ”.ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ ΡΑΤΣΑΣ ΜΙΛΑΩ. ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΞΕΦΡΕΝΟ ΚΑΛΠΑΣΜΟ -ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΡΕΥΝΑ (ΟΧΙ ΑΓΩΝΩΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ) ΘΑ ΒΡΕΙ Κ ΑΥΤΟ ΠΟΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΡΗ ΟΙ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΤΟΠΙΑΖΟΥΝ Κ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΜΕΡΗ ΤΟΥΣ ΛΟΥΦΑΖΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΥΚΝΟ.ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΤΗΣ ΚΟΝΤΙΝΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ ΠΙΣΩ ΤΕΤΟΙΑ ΠΟΥΛΙΑ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΩ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΜΕΡΗ.

    ΟΤΑΝ ΚΥΝΗΓΑΣ ΣΕ ΔΑΣΣΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΜΕΡΗ Κ ΕΚΕΙ ΚΡΥΒΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ “ΓΩΝΙΕΣ” ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ Η ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ Κ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗ Π.Χ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΕ ΒΑΤΡΑΧΟΠΗΔΗΜΑΤΑ ,ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΣΗΧΗ ΚΤΛ Η’ ΟΤΑΝ ΤΟ ΔΑΣΣΟΣ ΕΙΤΕ ΜΕ ΕΛΑΤΑ ΕΙΤΕ ΜΕ ΝΤΟΥΣΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΟ Κ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΣΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ Κ ΝΑ ΣΕ ΠΑΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΣΤΟ ΠΟΥΛΙ ΕΝΩ ΕΣΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΤΟΤΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΟ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΗ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ  ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΨΟΓΑ Κ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΑΦΟΥ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΚΡΙΑ.ΚΑΠΟΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΜΟΝΟ ΩΣ ΛΑΤΡΗΣ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗΣ ΜΕ ΣΚΥΛΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΟΝΤΙΝΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΣΤΟ ΔΑΣΣΟΣ Κ ΕΚΕΙ ΥΠΕΡΤΕΡΕΙ ΤΟ ΚΟΝΤΙΝΟ ΣΚΥΛΙ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ ΚΕΝΑ ΑΨΑΧΤΑ ΜΕΤΑΞΥ ΕΜΕΝΑ Κ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΟΤΙ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΤΑΙ Κ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΟΠΤΙΚΗ ΕΠΑΦΗ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΩΤΙΚΟ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ.ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΑΦΗΝΕΙ ΠΙΣΩ ΠΟΥΛΙΑ.ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΑΝ ΚΥΝΗΓΗΣΑ ΜΕ ΚΑΛΟ ΣΚΥΛΙ ΑΝΟΙΧΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΓΟΤΑΝΕ ΤΟΣΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΑΜΕ ΤΟ ΜΠΙΠΕΡ ΜΟΝΟ Η’ Κ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΥΓΑΜΕ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΕΒΑΖΕ ΣΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕΣΑ Κ ΤΑ ΚΡΑΤΑΓΕ ΣΤΗ ΦΕΡΜΑ ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝΕ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΤΑ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΑ ΚΕΝΑ ΕΓΩ ΕΨΑΧΝΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΣΕ ΑΚΤΙΝΑ 30-70-100 ΜΕΤΡΑ ΔΕΝ ΑΦΗΝΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΨΑΧΤΟ.ΟΜΩΣ Η ΣΥΓΧΩΡΕΜΕΝΗ Η ΣΚΥΛΙΤΣΑ (ΣΕΤΤΕΡ) ΤΟΥ ΚΟΥΜΠΑΡΟΥ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΣΕ ΦΕΡΜΑ ΕΝΩ ΕΓΩ ΑΚΟΜΑ ΕΡΕΥΝΟΥΣΑ.ΦΥΣΙΚΑ ΥΠΗΡΞΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝΕ Κ ΤΑ 3 ΣΚΥΛΙΑ ΜΑΖΙ ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ ΤΑ ΜΑΚΡΙΝΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΑΜΕ ΜΕ ΤΗ ΣΚΥΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΑΟΣ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ (ΝΤΟΥΣΚΑ-ΕΛΑΤΑ) ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΕΒΓΑΖΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΚΕΙ .ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΣΤΑ ΜΕΡΗ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΕΚΕΙ ΥΠΕΤΕΡΟΥΣΑ ΕΓΩ .

    ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ Κ ΜΕ ΤΟ ΣΕΤΤΕΡ ΠΟΥ ΕΧΩ.ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΠΑΡΑ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ 18 ΜΗΝΩΝ ΣΤΟ ΔΑΣΣΟΣ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΑΦΗΝΩ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΠΙΣΩ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ ΜΕ ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΕΝΟ ΣΚΥΛΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΙΝΟ.ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΛΕΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΒΛΕΠΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΕΚΜΙΡΙΩΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ.ΔΙΟΤΙ ΜΑΘΗΜΕΝΟ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ ΕΩΣ 100 Μ ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΚΥΝΗΓΑΩ ΜΕ ΤΟ ΠΙΟ ΝΕΑΡΟ Κ ΑΝΟΙΧΤΟ  ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΜΕΡΗ Κ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΠΟΔΩΤΙΚΟΤΕΡΟ.ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΝ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΕΨΑΧΝΕ 200 ΜΕΤΡΑ Κ ΕΓΩ ΣΗΚΩΝΑ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ.

    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΗΡΑΜΑ ,ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΝΤΙΛΕΙΨΕΙΣ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΑΔΙΚΟ ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΕΛΩ Κ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΝΑ ΜΕΤΑΔΩΣΩ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ Κ ΟΧΙ ΕΠΙΡΕΑΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΡΑΤΣΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ Κ ΟΧΙ ΣΕ ΒΙΝΤΕΟΤΑΙΝΙΕΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #341781

    Μάλλον παρεξηγήθηκε η ερώτηση που έθεσα.  Δεν την έγραψα γιατί θεωρώ ότι κάποιος σκύλος δεν αφήνει τίποτα πίσω του, αν και σίγουρα υπάρχουν σκύλοι που δύσκολα αφήνουν πίσω τους κάτι. Απλά θελω να δώ σε τί ποσοστό δίνει η κάθε μέθοδος έρευνας  την  αίσθηση της υπάρξης θηραμάτων μέσα σε ενα χώρο. Πραγμα που είναι άμεσα εξαρτημένο από το biber ή κουδούνι. Πιστεύω ότι η χρήση biber (παντα με ανοικτή “έρευνα”)  σε β’αζει σε μια διαδικασία και ενα τρόπο λειτουργίας που δεν σε αφήνει να “καταλάβεις” τον τόπο.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #68991

    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΗΡΑΜΑ ,ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΝΤΙΛΕΙΨΕΙΣ.

    Αυτο ειναι σιγουρο, ολοι εχουμε τις δικες μας εμπειριες και βασει αυτων ειναι και τα συμπερασματα μας.

    Πολλες φορες, ασχετα αν το σκυλι ειναι μακρυνο, κοντινο, με beeper, με κουδουνακι, την μεγαλυτερη σημασια εχει ο τροπος που κυνηγαμε. 

     Την περασμενη κυριακι και αφου πηγα για τσιχλες(εκει που καθομουνα πανω απο ενα ρυακι με βατους, πλατανους και αλλη πυκνη βλαστηση, βλεπω 2 τυπους με 3 ποιντερ να κατηφοριζουν προς τον ποταμο.  Με θαυμασμο εβλεπα τα ποιντερ που μολις πλησιασαν το ρυακι αντιληφθησαν την υπαρξη πουλιων εγιναν πιο σχολαστικα και υποπτα, και ξαφνικα μια φερμα.  Κοντευουν οι ανθρωποι, 3 ποιντερ σε φερμα στο ιδιο σημειο, δινεται η εντολη φευγει μια μπεκατσα, 3 ντουφεκιες και φευγει η μπεκατσα, τα σκυλια τρεχουν προς την φορά των βολων, κινουνται και οι κυνηγοι με γρηγορο βαδι, και ξαφνικα καλυψαν μια αποσταση 100 μετρων σε 3 λεπτα!!!  Απο οτι καταλαβα λιγο πιο κατω υπηρξε μια αλλη φερμα και αυτη την φορα πηρανε και την μπεκατσα.

    Αφου καθησα ακομα λιγο, κατηφορησα λιγο πιο περα απο το σημειο που εγινε η φερμα της πρωτης μπεκατσας, εριξα μια πετρα, μετα ακομα μια και  βγηκε η πρωτη μπεκατσα, σαστισα της εριξα αλλα την εχασα.  Με αυτη την διαδικασια τους ακολουθησα, σιγα σιγα, εριχνα πετρες, και στο τελος ειχα 5 σηκωματα και πηρα 1 μπεκατσα!!

    Στην ουσια, δεν αφησαν τα σκυλια τους να ψαξουν στα σημεια που επρεπε και αυτο συνηθως γινεται με τα σκυλια της κοντινης ερευνας, τα οποια πρεπει κατα την αποψη μου να αφηνουμε λιγο πιο πολυ χρονο για να ψαχνουν ουτως ωστε να καλυπτουν περισσοτερο χωρο.

    Οσον αφορα το θηραματα που αφηνουμε πισω, ειμαι σιγουρος οτι στο τελος της ημερας οι φιλοι συγκυνηγοι της πιο πανω περιπτωσης θα ειναι πολυ χαρουμενοι με το αποτελεσμα ασχετα αν αφησαν τα μισα πουλια πισω τους!

    Ανδρεας

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    47
    panagiotis στις #69381

     ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΕΑΣ ΚΑΙ Ο ΒΑΣΙΛΗΣ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΔΙΟΤΙ ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΜΑΛΙΣΤΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΑΛΛΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΗΚΩΣΗ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ,ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΔΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΨΑΞΕΙ ΚΑΛΑ ΟΙ ΠΡΟΙΓΟΥΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΗΚΩΣΑΜΕ ΕΜΕΙΣ… ΑΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑ ΣΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ  ΣΗΚΩΝΟΝΤΑΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ …. ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΠΑΝΤΩΣ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΥΔΟΥΝΑΚΙ, ΚΟΥΔΟΥΝΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    panos990 στις #69396

    παιδια συμφωνω οτι ολα τα σκυλια αφηνουν πουλια πισω αλλα μην ξεχνατε και τις πονηριες τις μπεκατσας!!!το οτι πηγατε πισω απο αλλους κυνηγους καιβρηκατε μπεκατσες δεν σημενει απαραιτητα οτι τα σκυλια τις αφησανε πισω αλλα ισως οπως μου εχει τυχει πολλες φορες το πουλι που σηκωσα να κανει κυκλο και να γυριζει πισω η ακομα μετα το αρχικο σηκωμα να ξανασηκωθει και να γυρισει πισω.συγκεκριμενα πριν ενα μηνα περιπου σηκωνω μια μπεκατσα μετα απο φερμα βλεπω την πορεια της, την ψαχνω δεξια και αριστερα απο εκει που την ειδα αλλατιποτα.μετα γυριζω παλι πισω και πεταχτηκε μονη τις 10 περιπου μετρα απο το αρχικο μερος που την ειχα βρει.

    τελικα αυτο το πουλι το πηρα μετα απο τρεις εξοδους,αν φυσικα ηταν το ιδιο.

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 76 έως 87 (από 87 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων