COCKERS

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 81 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    277
    ΙΑΚ στις #42155

    ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΕΞΥΠΝΟ ΑΛΛΑ ΩΣ ΠΑΘΩΝ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΟΥΤΑΒΙΟΥ ΔΙΟΤΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΨΑΧΝΕΙΣ ΓΙΑ ΙΡΛΑΝΔΙΚΟ ΣΕΤΤΕΡ ΑΛΛΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΚΚΕΡ

    ΠΡΕΠΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΣΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΡΑΤΣΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ .

    ΦΙΛΙΚΑ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    ΦΙΛΟΣ στις #42157

    ΙΑΚΩΒΕ

     ΚΥΝΗΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΜΟΥ ΚΥΡΙΩΣ ΜΠΕΚΑΤΣΑ (ΑΥΤΟΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ)

    ΟΡΤΥΚΙΑ , ΤΡΙΓΩΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΑΙΖΟΝ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ (ΕΓΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ)  ΦΑΣΕΣ…ΤΟ ΣΕΤΤΕΡ ΤΟ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ…..

    ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΥΛ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΟΝΤΙΝΗ – ΑΡΓΗ ΕΡΕΥΝΑ ΘΕΛΩ ΤΟ ΚΟΚΚΕΡΑΚΙ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #336398


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από ΦΙΛΟΣ στίς 13 Ιούλιος 2004


    ΦΙΛΕ ΚΩΣΤΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ…

    ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΩΡΑ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΚΟΚΕΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ…ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΕΝΑ ΚΟΚΕΡΑΚΙ (ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΜΕΓΕΘΟΥΣ) ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΑ ΑΙΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΩΝ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΑΤΥΧΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΘΑΡΟ ΚΑΝΑΠΕΔΟΣΚΥΛΟ ΟΠΩΣ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ…….

    ΕΛΠΙΖΩ ΜΕΣΩ ΤΟΥ FORUM ΚΑΤΙ ΝΑ ΒΡΩ…..


    Κατ’ αρχήν καλωσόρισες στο φόρουμ, πράγματι οι ανησυχίες σου για τα καναπεδόσκυλα είναι βάσιμες αλλά αν αγοράσεις κουτάβι από κυνηγό και όχι από pet-shop, δεν νομίζω οτι θα έχεις πρόβλημα αφού ένας κυνηγός δεν κρατάει σκυλί που δεν κυνηγά.

    Ο Ιάκωβος σου είπε κάποια πράγματα, Ο Γ. Νικολακόπουλος θα σε διαφωτίσει όσο γίνεται καλύτερα.

    Παρόλο που είμαι στα σκαριά για την αγορά ενός ακόμα σκύλου, το κοκεράκι δεν το αλλάζω με τίποτα.

    Να ξέρεις ότι μαθαίνουν τρομερά εύκολα και γρήγορα, αλλά ταυτόχρονα είναι πολύ πεισματάρικα σκυλιά οπότε δεν πρέπει να χαλαρώσεις ποτέ την εκπαίδευση τους.

    Ευχαρίστως να σε βοηθήσουμε στην ανέυρεση ενός κουταβιού, αλλά δεν νομίζω οτι θα υπάρξουν κουτάβια στο άμεσο μέλλον, αφού ο Γιάννης δεν εξαντλεί την σκυλίτσα του με αλεπάλληλες γέννες.

    Η δικιά μου πέρα από το ότι δεν έχει χαρτιά, είναι ακόμα μικρή και δεν σκοπεύω να την βάλω πριν την επόμενη ’νοιξη.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #65101

    ΑΠΛΑ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΘΟΥΝ ΟΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΙ ΦΙΛΟΙ!

    ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΙ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΜΠΤΥΞΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΙΔΙΑ ΘΕΜΑΤΑ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #65196

    Κούλη καλά έκανες και αναφέρηκες στις επαναλήψεις των θεμάτων, και εγώ δεν θυμάμε που έχω γράψει ή διαβάσει τι. Σαν συντονιστής έχω μεταφέρει αρκετά θέματα, θα παρατηρήσατε πως μερικές φορές η μεταφορά εξαφανίζει από μερικά μέλη ολόκληρα θέματα ή σε άλλα δεν μπορούν να τα διαβάσουν γιατί είναι μισά. Έτσι δεν επιχειρώ να μεταφέρω άλλα.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    163
    LUPUS στις #65377

     

    διαβασα με ιδιαιτερο ενδιαφερον τις συζητησεις σχετικα με τα κοκερ. δεν εχω σκυλο βασικα λογο ελειψης χωρου. θεωρω το κοκερ πολυ ομορφο  σκυλι και πιστευω πως ταιριαζει στα κυνηγια που κανω.  επισης μου αρεσει να βλεπω το σκυλι να δουλευει ενω δεν θα μου αρεσε, εμενα προσωπικα, ενα σκυλι μεγαλης ερευνας. οποτε σκεφτομενος αυτα και αυτα, το κοκερ ισως ειναι το πρωτο στην λιστα με δευτερο το επανιελ μπρετον για μελλοντικη συνεργασια μαζι τους. Το οτι ομως με το κοκερ μπορεις να πραγαμτοποιησεις πληθωρα κυνηγιων με τον ιδιο σκυλο και οτι ισως?? στην εκπαιδευση ειναι πιο ευκολο απο τα σκυλια φερμας , δειχνει να ειναι πιο σωστη επιλογη τελικα το κοκερ.

    με ενδιαφερει να μαθω και αν και διαβασα ολη την ενοτητα δεν βρηκα καποια απαντηση τοσο κατατοπιστικη, αν στα ορτυκια σου δινει παντα δυνατοτητα για  βολη ή αν καποιες φορες λόγω του τροπου ερευνας και ξεπεταγματος μπορει να μην σου δινει αυτη την δυνατοτητα. οπως επισης, μια και μπορει να σου σηκωσει το ορτυκι στα 15 ας πουμε μετρα απο σενα, αν η βολη ειναι επικυνδινη σχετικα με τον σκυλο.

    Και επισης με ενδιαφερει το εξης. και θα ηθελα τοσο μια απαντηση απο τον Κιαννη ( Καλιστον) οσο και απο αλλους κατοχους κοκερ. Σε διαμερισμα ειναι δυνατον να μεγαλωσει και ζησει ενα κοκερ με σκοπο το κυνηγι?  Οτι θα μπορει να ζησει γενικα το γνωριζω αλλα αν ειναι  τελικα να του δημιουργηθει προβλημα τοτε το βρισκω αμαρτια. Και εννοω τοσο αν μπορει να αναπτυχθει σωστα σωματικα οσο και ” ψυχικα” ωστε να μπορει να αποδωσει στο κυνηγι.

    νικολας 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    824
    Θάνοςlaw στις #341187

    Παιδιά πείτε του LUPUS  ότι είναι οκ ..να το πάρει το σκυλάκι να ησυχάσουμε..::J)))

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #341188

    Νικόλα ένα σωστό κοκερ που προέρχεται από κυνηγετική γενεολογία μπορεί να δουλέψει πολύ καλά με το ορτύκι. Ο τρόπος που κυνηγά εφόσον δουλεύει σωστά δεν αφήνει ορτύκι να φύγει ατουφέκιστο. Αν μάλιστα μάθει την ακινησία δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Όπως και να ‘χει το ορτύκι με το που θα σηκωθεί θα πάρει κάποιο ύψος και αν το αφήσεις λίγο να στρώσει δεν κινδυνεύει ο σκύλος ακόμα και αν τρέξει ξοπίσω του.

    Στην εκπαίδευση μπορεί να έχει μεγαλύτερη αντίληψη από άλλα σκυλιά, αλλά είναι και περισσότερο πεισματάρικο. Χρειάζεται προσεκτική μεταχείριση.

    Τέλος δεν έχει κανένα πρόβλημα στο διαμέρισμα. Αυτά που λένε ότι τα σκυλιά υποφέρουν στα διαμερίσματα είναι μπαρούφες. Ακόμα και το Κούρτσχααρ μου όταν είμαι στο χωριό και το έχω ελεύθερο σε όλο το οικόπεδο, η χαρά του είναι να βρίσκεται μαζί μου μέσα στο σπίτι. Επειδή δεν μπορεί να το κάνει κοιμάται εξω στο χαλάκι της πόρτας και όχι στο κουμάσι του.

    Αν λοιπόν μπορείς να του εξασφαλίσεις καθημερινή έξοδο μιας ώρας μην σε απασχολεί η ζωή στο διαμέρισμα.

    Πάντως μακρια από petshops, θα δώσεις 400 ευρώ αντί 600 και θα πάρεις ένα κοκεροειδές από γονείς που δεν έχουν κυνηγήσει ποτέ και αν τυχόν σου πουν ότι έχει χαρτιά θα είναι αμφιβόλου προέλευσης. Πρόσφατα πήρε συναδελφος κοκεράκι από τέτοιο μαγαζί. Το τι κακές συνήθειες κουβαλάει δεν λέγεται. Δαγκώνει τον κόσμο, ξεσχίζει τα έπιπλα και γενικά είναι ανεπίδεκτο. Προσπάθησα να του μάθω 2-3 πραγματάκια με τον ήπιο τρόπο αλλά ο κούταβος δεν έπαιρνε με τίποτα χαμπάρι. Μόνο όταν τον έπιανα από τον σβέρκο εκτελούσε. Είχε κατανοήσει τι του ζητάω και απλά δεν γούσταρε να εκτελέσει.

    Εξαιρετική επιλογή είναι και τα springer, μεγαλόσωμα όσο χρειάζεται για να κυνηγήσουν σε τερεν ορτυκιού (τρίφύλλια) αλλά και σε μπεκατσοτόπια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #65464

     

    Φίλε Νικόλα, ο Κώστας με κάλυψε. Θα έλεγα επί πλέον πως οι σκύλοι που ζουν «μέσα» αποκτούν πλεονεκτήματα που μας βοηθούν στην εκπαίδευση, στο κυνήγι αλλά και στην συμβίωση μαζί τους. Εμείς παρατηρώντας τον πολύ περισσότερο μαθαίνουμε να καταλαβαίνουμε την «γλώσσα» του άρα έχουμε καλύτερη επικοινωνία. Η καθημερινή άσκηση είναι απαραίτητη σε όλους τους σκύλους αθλητές είτε ζουν «μέσα» ή «έξω» περιορισμένοι σε ταράτσες, μπαλκόνια ή κλούβες.

    Όσο για την εκπαίδευση, κακώς πολλοί  θεωρούν ευκολότερη την εκπαίδευση των σπάνιελς σε σύγκριση με τους δείκτες. Είναι ίσης έκτασης δυσκολίας και αξίας, αν όχι κάτι περισσότερο εφ όσον πάνε και στα τριχωτά, πράγμα που λίγοι δείκτες κάνουν. Φυσικά λέγοντας εκπαιδευμένο σκύλο εννοούμε πράγματι εκπαιδευμένο και όχι πασαλείμματα.

     

    Για τα ορτύκια θα σου πω το εξής, στο πέρασμα της 28ης  ο εκπαιδευτής ενός 9μηνίτικου σπρίνγκερ θεώρησε καλό να μη χάσει το κουτάβι αυτή την εμπειρία, πήρε λοιπόν το κουτάβι και δύο χρονιάρικα πόϊντερς, με το σπρινγκεράκι κυνήγησε ο ιδιοκτήτης του (μέλος στο φόρουμ μας) και με τα δύο πόϊντερς ο ίδιος. Αποτέλεσμα: 24 ορτύκια το σπρινγκεράκι, 20 τα δύο πόϊντερς. Καταλαβαίνετε την καζούρα που έφαγε ο εκπαιδευτής και εκτροφέας πόϊντερς.

    Πέραν της πλάκας τα κόκερς κάνουν καλή δουλειά και στα ορτύκια, για μένα είναι απαραίτητη η ακινησία και δεν θεωρώ εκπαιδευμένο σπάνιελ χωρίς αυτήν.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    163
    LUPUS στις #65468

     

    σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

    Γιαννη οσον αφορα την εκπαιδευση, η αποψη μου οτι ισως χρειζονται λιγοτερη εκπαιδευση, οφειλονταν  στο οτι δεν εχεις να κανεις με φερμα, αρα αυτοματα λιγοτερη εκπαιδευση. Στα βασικα παραγγελματα ή απορτ ετσι κι αλλιως ολοι οι κυνηγετικοι σκυλοι πρεπει να εκπαιδευτουν. Απο την αλλη αναφερθηκα στο θεμα εκπαιδευσης, αναλογιζομενος οτι αυτη  ερθει μεσα απο τρεξιμο δικο μου και οχι καποιου εκπαιδευτη Βεβαια ολα αυτα που λεω ειναι ακομα  ιδεες οι  οποιες και μπορουν στην πορεια να αλλαξουν.

    Τριχωτο με κοκερ? δλδ? αν εχεις ορεξη δωσε μου λιγο να καταλαβω. Γιατι ετσι κι αλλιως μπορει να σου ξεπεταξει λαγο ετσι δεν ειναι? οποτε τι εκπαιδευση μπορει να εχει  πανω σε τριχωτο?

    νικολας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    452
    filaraki στις #65724

    Aπο σήμερα φίλοι μου είμαι κάτοχος μιας υπέροχης 3χρονης κοκκερίνας που ολοι γνωρίζετε. Είναι η Ρενα που ο φίλος μας ο Kostask είχε την καλοσύνη να μου εμπιστευθεί για να ομορφύνει την ζωή μου πράγμα που κατάφερε ήδη από τις πρώτες ώρες που είμαστε μαζί. Θέλω να τον ευχαριστήσω και δημόσια από το βήμα αυτό μιας και σαν τον καλό νεράϊδο [το αρσενικό της νεράίδας 😉 ] πραγματοποίησε μια επιθυμία διακαή που είχα. Να είσαι καλά πάντα φίλε Κώστα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #65727

    Νικόλα δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς. Απλά η επιθυμία σου για απόκτηση ενός σπανιελ συνέπεσε με μια δική μου κατάσταση που δεν μου επιτρέπει να κρατήσω δεύτερο σκύλο. Έγινε ότι καλύτερο για την Ρένα. Θα ξαναρχίσει να κυνηγά και θα περνάει καλά κοντά σου. Δεν είναι μόνο ότι σε έχω γνωρίσει και ξέρω τι άνθρωπος είσαι. Το ότι ο Γιάννης δέχτηκε να σου δώσει σκύλο δείχνει ότι η Ρένα βρήκε αυτό που χρειάζονταν. Είμαι σίγουρος ότι θα τα πάτε πολύ καλά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    163
    LUPUS στις #65870

     

    αντε Νικο καλα κυνηγια μαζι της.

    περιμενω τις εμπειριες σου τωρα, μηπως καταφερω και κατασταλαξω και εγω καπου.

    νικολας 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    452
    filaraki στις #65874

    Nα κανονίσουμε να πάμε μαζί ώστε να έχεις πληροφορίες από πρώτο χέρι.

    Δελτίο εμπειριών θα εκδόσω την προσεχή Δευτέρα μετά από το κυνήγι ;-)))

    Συμπυκνωμένα θα σου πώ ότι πέρασα και εγώ από την ίδια φάση πέρυσι ώσπου έθεσα το ερώτημα στον εαυτό μου ώς αλλος Κεννεντυ “Μη ρωτάς τι μπορεί να κάνει ενα σκυλάκι για σένα, αλλά τί μπορείς να κάνεις εσύ γιαυτό”.

    Γιατι φίλε Νικόλα το κακόμοιρο δεν μας διαλέγει. Το διαλέγουμε. Οταν θάσαι έτοιμος θα χτυπήσει το καμπανάκι! Θα δείς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #66332

    Καλορίζικη και από μένα. Καλύτερα για να σταθεροποιηθεί και η Ρένα μετά την αλλαγή στην εργασία του Κωστή, τέλος καλό όλα καλά.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 81 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων