COCKERS

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 76 έως 81 (από 81 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #66335

     

    …ισως χρειζονται λιγοτερη εκπαιδευση, οφειλονταν  στο οτι δεν εχεις να κανεις με φερμα, αρα αυτοματα λιγοτερη εκπαιδευση.

    Ουσιαστικά ένας σκύλος φέρμας δεν εκπαιδεύεται για να φερμάρει, ίσως χρειαστεί να «βγάλουμε στην επιφάνεια» το ένστικτό του ή να κάνουμε διορθώσεις σταθεροποίησης (άντε και στυλ). Σε αντιστάθμισμα χρονικό και όχι ποιοτικό βάλε την ιχνηλασία.  

     

    Γιατι ετσι κι αλλιως μπορει να σου ξεπεταξει λαγο ετσι δεν ειναι? οποτε τι εκπαιδευση μπορει να εχει  πανω σε τριχωτο?

    Το να τον ξεπετάξει τυχαία δεν λέει τίποτα, για να μάθει να τον ξεπετά, να μάθει τα πιθανά σημεία γιατακιάσματος, να ακολουθήσει ίχνη μέχρι εκεί και να μένει ακίνητος στο ξεπέταγμα θέλει εκπαίδευση. Οι ’γγλοι έχουν ειδικούς διαμορφωμένους χώρους (rabbit pen) που εκπαιδεύουν τα σπάνιελς.

    Φιλικά.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    452
    filaraki στις #66434

    Καλορίζικη και από μένα. Καλύτερα για να σταθεροποιηθεί και η Ρένα μετά την αλλαγή στην εργασία του Κωστή, τέλος καλό όλα καλά.

    ____________________________________________________

    Eυχαριστώ πολύ Γιάννη μου. Παρ΄όλη την περιπετειώδη είσοδο της στην ζωή μου -“ψευδοκύηση”, γέννα, καισαρική, στείρωση- η κούκλα τώρα είναι μια χαρά και απολαμβάνουμε ο ένας την άλλη.

    Νίκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    452
    filaraki στις #66883

    Σήμερα πήραμε τα βουνά. Φερμάραμε κιόλας..Αμέ. Τί; Δεν πιστεύετε;;; Ιδού!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    284
    Royal Hunt στις #66887

    Όμορφο σκυλάκι!Να σού ζήσει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #345473

    Μύνημα σταλμένο από ivis στίς 11 Mάρτιος 2007 ώρα 10:53μμ – IP 85.75.77.157
    Προφίλ Αναζήτηση Μνημόνιο Αποστολή μηνύματος Επεξεργασία Διαγραφή

    ivis
    Χρυσό μέλος
     
    30 Mάρτιος 2006
    71   Μηνύματα

    paidia thelo na rotiso tin gnomi sas gia ta koker prokite na mou xarisoun ena kai thelo na matho an kaneis apo esas an exei kai na mou pei ti skilos einai kai pia ta proterimata tou. kai an alitheui i frasi oti ta koker einai (skoupes).

    euxaristo.

    Μύνημα σταλμένο από sotirislaw στίς 12 Mάρτιος 2007 ώρα 9:27πμ – IP 62.74.155.98
    Προφίλ Αναζήτηση Μνημόνιο Αποστολή μηνύματος Επεξεργασία Διαγραφή

    sotirislaw
    Χρυσό μέλος
     
    08 Σεπτέμβριος 2006
    43   Μηνύματα

    Κυνηγούσα 5 χρόνια με κόκερ και θεωρώ πως θα μπορούσα να εκφέρω άποψη επί του παρόντος. Αρχικά πρέπει να ξεκαθαρίσουμε πως ένα σκυλί δεν μπορεί να κρίνει τη ράτσα και δεύτερον πως στα κόκερ θα πρέπει να προσέξεις πολύ τα σκυλιά του σαλονιού, διότι δυστυχώς δεν έχουν όλα τα κόκερ κυνηγετικά αίματα. Σε γενικές γραμμές είναι πολύ υπάκουα σκυλιά, μεθοδικά με έξοχο και μαλακό απόρτ. Με τον δικό μου κυνήγησα πολύ ορτύκι, στο οποίο ήταν άριστος και πολύ πιο αποδοτικός από πολλά σκυλιά φέρμας. Στην μπεκάτσα έμπαινε σε όλα τα πυκνά, αλλά έπρεπε συνεχώς να τον ακολουθώ ή να τον κρατώ σε αποστάσεις τουφεκιάς, διότι τις ξεπέταγε πολύ έυκολα και δίχως να το καταλάβω. Στην πέρδικα τον πήρα μια-δυο φορές, αλλά δεν τις προλάβαινε στο ποδάρωμα και για να μου ανταποδώσει μου σήκωσε ένα λαγό. Στα καρτερίσια ήταν έξοχος στο απόρτ και ειδικά στα υδρόβια, όπου δεν έχανα σχεδόν κανένα θήραμα, ακόμη και από βαθια και κρύα νερά. Στις τσίχλες δε τον είχα εκπαιδεύσει να πηγαίνει από την άλλη μεριά των θάμνων και τις ξεπέταγε προς το μέρος μου. Θα τολμούσα να πω πως αν τα σκυλιά φέρμας είναι ηλεκτρικές σκούπες, το κόκερ τότε σίγουρα είναι σκούπα χειρός και ο κυνηγός το φαράσι.

    Μύνημα σταλμένο από LYROS974 στίς 12 Mάρτιος 2007 ώρα 12:18μμ – IP 85.75.213.238
    Προφίλ Αναζήτηση Μνημόνιο Αποστολή μηνύματος Επεξεργασία Διαγραφή

    LYROS974
    Χρυσό μέλος
     
    11 Δεκέμβριος 2006
    109   Μηνύματα

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΓΩ ΚΥΝΗΓΑΩ ΜΕ ΚΟΚΕΡ 8 ΧΡΟΝΙΑ.ΤΟ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΩ ΜΟΝΟ ΣΕ ΚΑΡΤΕΡΙΑ ΚΑΙ ΟΡΤΥΚΙΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ.ΣΤΑ ΜΕΝ ΚΑΡΤΕΡΑΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΜΕΝΕΙ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΔΙΔΕΙ ΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΔΕΝ ΧΑΝΩ ΚΑΝΕΝΑ ΘΗΡΑΜΑ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΟ ΕΙΤΕ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΕΙ.ΣΤΑ ΔΕ ΟΡΤΥΚΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟΣΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΜΕΘΟΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΑΝ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟ ΧΩΡΑΦΙ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΗΚΩΣΟΥΜΕ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΣΥΝΗΣΤΟΥΣΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΙΜΑΤΑ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΡΕΙΣ ΓΕΝΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΛΟΝΙΟΥ ΤΟΤΕ ΘΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΕΙΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

    ————-
    ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙ BENELLI FOR EVER.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #91971

    DIAVAZW ME IDIETERI PROSOXI AYTA POY GRAFETE..

    EIDA KAPOU OTI THELEI MEGALI PROSOXI, O SKYLOS POY THA PAROYME NA PROERXETE APO KINIGITIKOYS GONEIS,,

    DEN IPARXEI PERIPTWSEI ENA KOKER APO GONEIS SALONIOY NA BGEI STO BOYNO? KAI NA KSIPNISOYN TA ENSTIKTA TIS FILIS TOY??

    ENDIAFEROMAI GIA ENA KOYTAVI, GIA KINIGI OXI GIA SALONI,,!!

    OPIOS EXEI NA MOY PRITINEI KATI,..EDW EIMAI,,

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 76 έως 81 (από 81 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων