KOYRZHAAR

Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 241 έως 243 (από 243 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #341167


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από savages στίς 14 Οκτώβριος 2005


    ΦΙΛΕ KOSTAK ΧΑΘΗΚΕΣ

    ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΡΣΟ.


    Δυστυχώς οι επαγγελματικές υποχρεώσεις μ’ εχουν κρατήσει μακριά από τους κυνηγότοπους. Έχω κάνει ελάχιστα κυνήγια φέτος, οστόσο τα μηνύματα από τον σκυλάκο μου είναι τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα παραπάνω από θετικά.

    Θα προσπαθήσω να κάνω μια σύντομη περιγραφή της συμπεριφοράς του στον κυνηγότοπο.

    Με το που θα ακούσει το κλικ που κάνει το λούρι όταν τον ελευθερώνω, αρχίζει να λασάρει με ξέφρενο καλπασμό καλύπτοντας όλο το χωράφι. Η κίνηση του είναι τέλεια θα έλεγα, δείχνει οτι το κάνει χωρίς καμία ιδιαίτερη προσπάθεια. Είναι ταχύτατος, έχει μεγάλο άλμα και δεν διστάζει να βουτήξει στα κανάλια της Κωπαίδας. Μπαίνει στα πυκνά χωρίς δεύτερη σκέψη. Υπακούει στις δείξεις και στις ανακλήσεις.

    Συνεργάζεται καλά με την ποιντερίνα του φίλου μου του “Mitros”.  Είναι ικανά να ψάξουν σε ελάχιστο χρόνο ένα μεγάλο χωράφι με λασαρίσματα μεγάλου πλάτους. θα κάνουν άριστο δυδιμο μόλις οριμάσουν.

    Σε όσες περιπτώσεις έχει βρεθεί σε χωράφι με πουλιά, τα παίρνει από πολύ μακριά και δεν δυσκολεύεται να τα εντοπίσει με ακρίβεια. Εκεί που υστερεί λόγω παρορμιτισμού και έλειψης πείρας είναι στην φέρμα. Ενώ φερμάρει κανονικά ( δεν κουτουλάει τα πουλιά) μόλις καταλάβει ότι του ποδαρώνουν ορμά να τα πιάσει. Για μένα η κυριότερη αιτία είναι τα πολλά εκπαιδευτικά χωρίς δυνατότητα τουφεκιάς. Στο μυαλό του έχει μείνει η εντύπωση ότι το πουλί από την στιγμή που μετακινηθεί χάνεται. Πιστεύω ότι μετά από κάποια κυνήγια που θα δει αρκετές φορές το πουλί να πέφτει από την τουφεκιά θα καταλάβει τι ακριβώς γίνεται.

    Απορτάρει τέλεια, άριστος στην ικανότητα εξέυρεσης του σκοτωμένου θηράματος ακόμα και σε δύσκολα σημεία όπως είναι τα καλαμπόκια. ’ψογη επαναφορά στο χέρι και πάρα πολύ μαλακό δόντι.

    Αν τον είχε κάποιος με δυνατότητα να το βγάζει καθημερινά στο κυνήγι, θα εξελίσονταν πολύ σύντομα.  Δυστυχώς εγώ στις αρχές Νοέμβρη φεύγω στην Αίγυπτο για 4 μήνες και τουλάχιστον σ’ αυτό το ταξίδι δεν θα μπορέσω να τον πάρω μαζί. Ίσως αν βρώ κάποιον φίλο που θα αναλάβει να τον κρατήσει για να τον κυνηγήσει αυτή την χρονιά, θα είναι ότι καλύτερο.

     

    [/indent]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #69092

    Τι εγινε ρε παιδια? Οι βελουδοματες εχουν κανει εδω και καιρο την εμφανιση τους και δεν εχω δει ουτε εναν κουρτσχαρά να αναφερει κατι… Εχω αρχισει να ανησυχω για σας..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    savages στις #69094

    Μέχρι τώρα έχουμε σηκώσει με τον μικρό ( 16 μηνών ) περίπου 8 πουλιά .Προς το παρόν δεν έχει την υπομονή να κρατήσει την φέρμα για πολλή μόλις αρχίσουν τα πουλιά να κινούνται σπάει και τα κυνηγάει. Σιγά σιγά ελπίζω να στρώσει.Πιστεύω την επόμενη χρονιά να είναι πολύ καλύτερος .

Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 241 έως 243 (από 243 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων