KOYRZHAAR

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 243 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #335574

     

    Φίλε Coolis δεν ξέχασα να στο πω απλά περιμένω απάντηση από Αγγλία για το από πού θα το προμηθευτής μέσω Internet (δεν υπάρχει εδώ) θα επανέλθω σύντομα.

     

    Όμως αν θέλεις γενικά την γνώμη μου θα σου έλεγα πως η ικανότητα  εκπαιδεύσεως σκύλων δεν αποκτάτε διαβάζοντας ένα βιβλίο και εφαρμόζοντας την μέθοδό του σαν «οδηγίες συναρμολόγησης επίπλου». Τα βιβλία αποτυπώνουν την άποψη του συγγραφέα τους και επειδή δεν μιλάμε για επιστημονικά βιβλία που βασίζονται σε έρευνες, δεδομένα, νόμους κλπ κλπ, αλλά για απόψεις εκπαιδευτών και εκτροφέων που βασίζονται στις γνώσεις που έχουν πάρει από παλαιότερους και από την προσωπική τους εμπειρία. Για τον λόγο αυτό υπάρχουν πολλές, διαφορετικές και μερικές φορές αντικρουόμενες μέθοδοι εκπαίδευσης. Εξ άλλου πολλά βιβλία γράφουν: για να  πετύχουμε “αυτό” κάνουμε “έτσι”, δεν λένε όμως αν ο σκύλος δεν κάνει το “έτσι” τότε τι κάνουμε;

    Προτείνω λοιπόν για να μη χαλάσεις τον σκύλο σου αφού διαβάσεις διάφορα βιβλία  να πάς κοντά σε έναν έμπειρο κυνηγό ή επαγγελματία εκπαιδευτή (εν ανάγκη να πληρώσεις μαθήματα) για να δεις πως γίνεται στην πράξη.

    Από βιβλία εκτός του Νικολαράκου που έχει προαναφερθεί, το Η εκπαίδευση του σκύλου φέρμας του J.M.Pilard (θα το βρεις στον ΟΚΑΔΕ) είναι πολύ καλό. Εκπαίδευση σκύλων της Celina del Amo (εκδόσεις Ψύχαλου) Δεν είναι ειδικό για κυνηγόσκυλα ούτε καλομεταφρασμένο, ούτε συμφωνώ σε όσα γράφει αλλά θα δεις ένα άλλο τρόπο εκπαίδευσης που θα σε βοηθήσει στο στόχο σου. Μέσα στο βιβλίο Τα μυστικά ενός μπεκατσοκυνηγού υπάρχουν μερικές σελίδες αφιερωμένες στην εκπαίδευση, στο προτείνω όχι σαν ειδικό εκπαιδευτικό βιβλίο αλλά γιατί έχει τακτοποιημένα τα θέματα της εκπαίδευσης. Πώς να εκπαιδεύσετε τον σκύλο σας του Tom Scott, ένα βιβλίο για θέματα υπακοής και καθηκόντων ασφαλείας. Ίσως είναι μακριά από το ενδιαφέρον σου και σίγουρα πολύ μακριά από την δική μου νοοτροπία στις σχέσεις μου με τους σκύλους, αλλά θα μάθεις και την άλλη πλευρά, κάποια φορά, κάτι μπορεί να το χρησιμοποιήσεις. Τέλος για να μπορείς να καταλαβαίνεις τον σκύλο σου κάπως καλύτερα και να τον ερμηνεύεις  σωστά διάβασε τα Σήματα Ηρεμίας της Turid Rougas μετάφραση και πώληση Γιάννης Αραχωβίτης. Υπάρχουν και άλλα βιβλία όσα περισσότερα μπορείς διάβασε. Αυτά που ανέφερα είναι μόνο για να δεις  πόσες διαφορετικές  προσεγγίσεις υπάρχουν. 

    Φιλικά


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #37740

    Σιγουρα δεν αποκτατε απο τα βιβλια και το καταλαβαινω αυτο, απλα ετσι για να διαβασω και να περνω καποιες ιδεες. Αλλωστε επειδη καθημερινα μετα την δουλεια μου την πηγαινω βολτα σε καποιο γυρω βουνο ετσι για να γυμναζετε κιολας βλεπω οτι καθε μερα ολο και βελτιωνεται και ηδη τωρα εχει αρχισει σιγα σιγα και ακουει καποια πραγματα οπως το -εδω- το -κατσε- το   -μεσα- βεβαια την βλεπω και μετα την μιση με μια ωρα στο βουνο μαλλον κουραζετε και δεν εχει τοσο διαθεση και ετσι δεν την κουραζω παρα πανω αφου ειναι ακομα 7 μηνων καλα δεν κανω?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #37820

    Πολύ καλά κάνεις και δεν την κουράζεις στις βόλτες,  αργότερα σταδιακά θα αυξάνεις τον χρόνο. Οι λέξεις «εντολές» όταν δίνονται πρέπει να εκτελούνται, πρώτα δώσε της να καταλάβει τι ζητάς και μετά δώσε εντολή. Π.χ όταν απασχολείται με κάτι ή φεύγει μη πεις έλα. Αν είναι ανάγκη να φύγεις πήγαινε κοντά της βάλτε την στον οδηγό και φύγε. όταν έρχεται προς εσένα ή βλέπεις πως δεν κάνει τίποτα πες το όνομά της και ΕΛΑ. όταν έρθει επαίνεσέ την.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    54
    ΣΥΣΥ στις #37832

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΝΙΚΟΣ ΑΠΟ ΛΑΜΙΑ.ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΗ ΠΕΙΡΑ ΣΤΑ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ ΕΚΠΕΔΕΥΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ.ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑ ΜΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΠΑΩ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.ΣΑΝ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΕΡΡΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΣΚΥΛΙΑ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΟΥ ΤΑ ΕΒΛΕΠΕΣ ΚΑΙ ΕΛΕΓΕΣ ΔΕΝ ΒΓΕΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΙΡΑ ΜΙΑ ΣΚΥΛΑ ΕΠΑΝΙΕΛ 2 ΕΤΩΝ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΓΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΕΙΧΕ ΑΛΑΞΕΙ 3-4 ΧΕΡΙΑ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΧΑΜΙΛΗ ΤΙΜΗ.ΕΓΩ ΧΡΕΙΣΤΗΚΑ ΑΚΡΙΒΩΣ 2 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΩ ΠΩΣ ΣΧΕΔΩΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΓΕΙΚΥΝΗΓΙ. ΠΗΓΕΝΑ ΚΑΙ ΣΥΚΩΝΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ 2-3 ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ .ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΦΟΒΙΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΚΟΜΛΕΞ ΤΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΡΟΜΕΡΟ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΑΛΑΖΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΦΙΛΕ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ. ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΥΤΑ ΒΓΕΝΟΥΝ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΜΙΚΡΑ ΚΑΙ ΧΑΛΑΝΕ ΣΤΗΝ ΠΩΡΕΙΑ.ΟΣΑ ΠΕΣΑΝΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1 ΕΤΩΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΥΝΕΣΤΑΛΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΦΟΒΙΕΣ ΓΙΝΑΝ ΤΑ ΚΑΛΗΤΕΡΑ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΡΑΣΠΑΘΗΣΕ ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΩΣΕΙΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΛΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΤΙ ΕΚΑΝΩ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #37838

    Καταρχην να σας ξανα ευχαριστησω ολους σας για τις πολυτιμες συμβουλες και για την ενθαρρηνση σας.

    Τωρα, το σκυλι δεν υπαρχει περιπτωσει να το παρατησω, οπως εχω πει το δουλευω καθημερινα και δεν απογοητευομαι ευκολα εως καθολου και παντα προσπαθω να μην αφηνω δουλειες στη μεση ειδικα αυτες που με ευχαριστουν. Οταν αποφασησα να ξαναπαρω σκυλι μετα το χαμο ενως μποξερ (απο καλαζαρ) που ειχα το σκευτικα παρα πολυ και μετα το αποφασισα, οποτε σιγουρα ξερω τι θελω.

    Μια αλλη απορια που εχω γιατι μερικοι μου τα λεν ετσι και αλλοι διαφορετικα,  μπορω να βγαλω το σκυλι για να μαθενει απο καποιο που ειναι εμπειρο και αριστο κυνηγοσκυλο, κανει η οχι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    54
    ΣΥΣΥ στις #37936

    ΝΙΚΟΣ ΑΠΟ ΛΑΜΙΑ.ΕΓΩ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΦΕΡΑΝ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΗ ΣΚΥΛΑ ΠΟΥ ΠΕΙΡΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΕΤΩΝ ΤΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΤΡΟΜΕΡΟ ΕΠΑΝΙΕΛ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΕΜΠΕΙΡΟ ΜΑΘΕΝΕΙ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΜΑΘΕΝΕΙ ΠΟΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΞΕΠΕΡΝΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΕΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΣΥΓΟΥΡΙΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΒΑΛΤΩ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΕΜΠΕΙΡΟ ΑΦΟΒΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #38058

    ΕΝΤΑΞΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΤΕ ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #38164

    Αντιγραφή από την άποψή που είχα καταθέση τον Φεβρουάριο για το ίδιο θέμα :

    Κάτι ακόμη, πολύ προσοχή όταν βγάζουμε ένα νεαρό άπειρο σκύλο με έναν μαθημένο. Τις περισσότερες φορές κακό κάνουμε παρά καλό. Πρώτα πρέπει και τα δύο να ξέρουν να συνεργάζονται (δεν λέω κυνηγούν) με άλλον σκύλο. Ο έμπειρος πρέπει να είναι τέλειος, άριστα εκπαιδευμένος και ισορροπημένος γιατί ο νέος περισσότερο από τα “καλά” αντιγράφει τα “κακά”. Ο νέος πρέπει να έχει τελειώσει με την εκπαίδευση στο Έλα, Κάτω, Μείνε, Κοντά για να είναι ελεγχόμενος και να προλάβουμε όποιο παραστράτημα. Μιά βασική αρχή της εκπαίδευσης είναι : να προβλέπουμε και να προλαβαίνουμε παρά να διορθώνουμε.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #38237

    Ο ΕΡΜΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΟ 8 ΕΤΩΝ ΑΛΑΝΘΑΣΤΟ ΤΟ ΚΑΜΑΡΙ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΙΑΣ! ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΑ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΞΑΝΑ ΠΕΙ, ΣΤΗ ΒΑΣΙΚΗ ΥΠΑΚΟΗ ΤΑ ΠΑΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΞΥΠΝΗ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ. ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΣΚΥΛΟ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΑ ΠΟΣΟ ΚΑΛΟ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΣ ΤΩΡΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΑ ΔΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΚΑΙ ΕΥΕΛΠΙΣΤΩ ΣΕ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #38247

    Όλα δείχνουν καλά, καλή δουλειά και όπου χρειαστείς βοήθεια εδώ είμαστε όλοι να πούμε την γνώμη μας. Εύχομαι να σε ακούσω να την αποκαλείς και αυτήν αλάνθαστη και καμάρι σας.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #38249

    ΦΙΛΕ KALLISTON ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ!!! ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΠΡΙΖΩ ΣΥΧΝΑ Ο ΕΡΜΗΣ Ο ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΣΤΟ ΤΕΡΜΑ ΤΗΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΝΩ ΕΣΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΕΙΣΤΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #39491

    ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΡΟΤΟΦΟΒΙΑ.

    ΕΤΣΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΑΦΟΥ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ.

    ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ, ΟΠΩΣ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΣΚ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ 20 ΟΡΤΥΚΙΑ ΚΑΙ ΕΦΤΑΣΑ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ.

    ΠΕΤΑΩ 3 ΠΟΥΛΙΑ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ  ΑΠΟ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΠΕΡΝΩ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΝΩ ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ ΤΕΤΟΙΑ ΜΥΤΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ 60 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΗ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΣΥΚΩΝΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΗΣ ΠΕΡΝΕΙ ΤΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΚΑΝΕΙ ΤΡΙΑ ΣΑΛΤΑ ΚΑΙ ΚΟΚΑΛΩΝΕΙ ΕΙΧΑ ΚΑΤΟΥΡΗΘΕΙ ΕΠΑΝΩ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΛΕΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΝΕΧΙΖΟΤΑΝ ΚΑΙ Η ΦΕΡΜΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ.

    ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΒΓΑΖΩ ΤΗ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΔΕ Η ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΕΠΕΣΕ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΛΕΩ ΕΝΤΑΞΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ. ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΠΕΡΝΩ ΠΑΛΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥΛΙΑ ΤΑ ΑΦΗΝΩ ΚΑΙ ΛΕΩ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΩ ΠΙΣΩ ΚΑΜΙΑ 150 ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΡΙΞΩ ΣΤΟ ΑΕΡΑ ΜΟΛΙΣ ΕΙΝΑΙ ΦΕΡΜΑΡΙΖΜΕΝΗ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΙΘΙΖΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΜΟΛΙΣ ΦΕΡΜΑΡΕ ΚΟΥΝΩ ΤΟ ΚΛΕΙΣΤΡΟ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΑΦΗΝΕΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΩΧ ΛΕΩ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩ ΔΕ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΚΑΙ ΦΕΥΓΩ ΚΑΙ ΠΑΩ ΣΕ ΜΕΡΟΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ (ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΤΑ ΕΥΡΙΣΚΕ ΟΛΑ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΛΕΩ ΑΣ ΡΙΞΩ ΜΙΑ ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΥΤΕΡΑ, ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΕΣΚΑΨΕ ΛΑΓΟΥΜΙ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙ (ΓΥΡΙΣΕ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΜΕΡΑ ΤΩΡΑ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΑ ΛΕΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΑ ΖΕΙΤΕ ΜΗΝ ΤΥΧΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΑΣ ΑΥΤΑ.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #39503

    Λυπάμαι φίλε Coolis, αν είναι όπως τα λες φαίνεται σοβαρό.

    Σε αρκετούς από εμάς έχει τύχει κάτι παρόμοιο. Και σε μένα με μια πανέμορφη και με φοβερή μύτη πόϊντερ πριν κάποια χρόνια και θυμάμαι τώρα πόσο είχα στενοχωρηθεί και απογοητευτεί. Τελικά μετά από πολλές προσπάθειες είχα αναγκαστεί να την χαρίσω σε μια θεία μου για να την έχει για παρέα και έτσι είναι και το ζώο ευτυχισμένο. Τι άλλο να σου πω δεν ξέρω, γιατί από την περιγραφή σου φαίνεται δύσκολο να ξεπεραστεί. Κρίμα… 

    Κουράγιο και μη το βάλεις κάτω. Στο επόμενο σκυλί σου εύχομαι να είσαι πιο τυχερός.

    Φιλικά,

    Βαγγέλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #39560

    Koύλη μην απελπίζεσαι στείλε μαιλ στον Kalliston ίσως να μην είναι πολύ αργά και  κατι να μπορεί να γίνει.

    Το ότι τρόμαξε μόνο στην θέα του όπλου σημαίνει οτι το σκυλί είχε κάποια άσχημη εμπειρία σε μικτότερη ηλικεία. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #39583

     

    Coolis λυπάμε, η κατάσταση που περιγράφεις είναι πανικού. Όπως είχα γράψει στη 1η υποπαράγραφο στη πρώτη αναφορά μου, οι φοβίες τις περισσότερες φορές γενικεύονται. Είναι περίεργο πως είχατε διαγνώσει την ελαφριά ανθρωποφοβία και όχι την κροτοφοβία που φθάνει σε πανικό. Ο φόβος στη θέα του όπλου έχει δύο πηγές η πρώτη: το βλέπει σαν το ραβδί που κάποιος το ξυλοφόρτωσε ή σαν το μέσον (όπλο) που το φόβισε κάποια ευαίσθητη στιγμή της ζωής του (έχοντας πάντα την προδιάθεση, κληρονομική ή επίκτητη).

    Πολλοί κυνηγοί έχουν την εντύπωση πως αν πάνε πάνω από τα κουτάβια και πυροβολήσουν ή αν δέσουν το κουτάβι από την ζώνη τους και αδειάσουν καμιά 10 φορές την καραμπίνα το κουτάβι θα γίνει ατρόμητο. Κατά την άποψή πολλών μεγάλων (εντός και εκτός Ελλάδας) εκπαιδευτών, κυναγωγών αλλά και επιστημόνων που ασχολούνται με τη συμπεριφορά των ζώων αυτό είναι απαράδεκτο. Όχι με λόγια όπως «μου είπε ο παππούς  ή ο κολλητός του ξαδέλφου μου» αλλά καταγραμμένα σε βιβλία και εκπαιδευτικές βιντεοταινίες. Μη ξεχνάμε ότι οι περισσότερες κροτοφοβίες προέρχονται από πόνο. Το τύμπανο των κουταβιών είναι ευπαθές (εκτός από τυφλά γεννιούνται και κουφά, τις επόμενες εβδομάδες ο κρότος προκαλεί πόνο) έτσι συνδυάζουν τον πόνο με τον κρότο που τον προκάλεσε. Το ίδιο παθαίνουν αν κατά λάθος τουφεκιστούν.

    Coolis  δεν ξέρω τι να πω, σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να ξέρεις ακριβώς τι έχει γίνει με τον σκύλο για να βαδίσεις διορθωτικά, άλλως ο δρόμος για την θεραπεία είναι μακρύς και θέλει υπομονή και επιμονή. Αν ο σκύλος αυτός ήταν στα χέρια κάποιου επαγγελματία, σίγουρα δεν θα έχανε εργατώρες μαζί του. Αν τον αγαπάς και έχεις χρόνο και διάθεση αξίζει να κάνεις μία προσπάθεια και όπου σε βγάλει. Αν καταφέρεις να το ξεπεράσει μια που είναι κατά τα άλλα καλός θα είναι ο σκύλος της ζωής σου. Θα είναι το επίτευγμά σου. Αν πάλι φτάσεις σε ένα επίπεδο ικανοποιητικό αλλά δεν αντέχει την τουφεκιά οι κόποι σου δεν θα είναι χαμένοι γιατί θα του έχεις δώσει την ευκαιρία να ζήσει την υπόλοιπη ζωή του χωρίς να υποφέρει από πανικό. Υπάρχουν επαγγελματίες που ασχολούνται με την κροτοφοβία.

    Φιλικά

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 243 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων