KOYRZHAAR

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 243 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #39657

    Αγαπητε Κalliston ξερω οτι η κατασταση ειναι δυσκολη και πραγματικα δεν εχω προβλημα να ασχολειθω, απλα θελω να βρισω τον εκτροφεα γιατι κατα τη γνωμη μου σιγουρα το ηξερε αφου το πηρα εξι μηνων και, δεν θελω να του πω να το παρει πισω γιατι δεν θελω το σκυλι να υποφερει. Χιλιες φορες δηλαδη να το στειλω στο Νονο μου στο κτημα του που ξερω οτι θα ειναι παρεα με τα αλλα και παντα φροντισμενο παρα σε αυτον εκει.

    Μπορεις μηπως να μου συστησεις μερικους απο αυτους τους ειδικους που ομως να ξερεις οτι δεν θα με κοροιδεψουν απλα και μονο για να βγαλουν καποια μεροκαματα.

    Γιατι εγω δεν εχω τις γνωσεις και την εμπειρια για να κανω κατι και ισως να μην το κανω σωστα και να ειναι χειροτερα.

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #39750

    Aγαπητε Kalliston, μαλλον θα ειμαι εκει μαζι με το σκυλι οποτε θα τα πουμε απο κοντα και θα τη δεις κιολας και θα στα εξηγησω. 

    Οποτε θα τα πουμε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #40089

    Cοοlis σε περιμέναμε, φαντάζομαι κάτι θα σου έτυχε. Αν είσαι κοντά μπορείς αν θες να περάσεις από το σπίτι μου με την σκυλίτσα.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #40689

    ΑΓΑΠΗΤΕ KALLISTON,

    ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ, ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΤΗΛ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 9600494 ΚΑΙ ΤΟ ΚΗΝ. 6977000952 ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΘΩ ΜΕ ΤΗ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΜΟΥ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    KURTZHAAR στις #40841

    Φιλε coolis γεια σου,ειμαι νεο μελος αλλα αρκετα χρονια ΚΟΥΡΤΣΧΑΡΑΣ,διαβασα το προβλημα σου και εχω να σου πω τα εξης:φαινεται οτι η σκυλα οταν επρεπε δεν κοινωνικοποιηθηκε οτα επρεπε.Αυτο ομως βελτιωνεται.Περισοτερη στοργη και συναναστροφη με κοσμο θα βοηθουσε παρα πολυ.ΜΑΝΑΡΕΜΑ που λεμε εμεις οι κυνηγοι.Οσο για το κυνηγι βγαλε το ζωο σε αγριο θηραμα και πολλες συναντησεις.Θα δεις οτι μερα με τη μερα η σκυλα θα αλλαξει συμπεριφορα.Και να ξερεις οτι ολα τα σκυλια εχουν μονο ενα αφεντικο.Γι΄αυτο παρε τη σκυλα κοντα σου.

     

    ΦΙΛΙΚΑ ΘΕΜΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #41105

    ΦΙΛΕ ΘΕΜΗ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ!

    ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑLLISTON (κου ΓΙΑΝΝΗ ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΟΤΟΦΟΒΙΚΟ, ΑΠΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΚΟΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΑΡΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο KALLISTON ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΩ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΟΗΘΗΣΩ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΣΤΑΓΜΟΥΣ ΕΧΕΙ.  ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ! 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #42394

    Όπως έχω γράψει σε άλλη ενότητα, έχω αποφασίσει να αγοράσω ένα θηλυκό κουτάβι Κούρτσχααρ.

    Φροντίζω να ενημερώνομαι όσο γίνεται περισσότερο για τα χαρακτηριστικά της φυλής και την πορεία της στην Ελλάδα. Παρακολουθώ την εξέλιξη του εκτροφείου και των προγόνων του κουταβιού μέσω των παλιών περιοδικών δηλαδή εδώ και 4χρόνια.

    Ναι μεν το κουτάβει προέρχεται από πρωταθλητές εργασίας και πρακτικού κυνηγίου, αλλά με ενδιαφέρει να είναι και μορφολογικά εντάξυ για τους γνωστούς λόγους. Σκοπεύω να ασχοληθώ σοβαρά και θα ήθελα να ξεκινήσω με μεγαλύτερες πιθανότητες στο να μου βγεί.

    Θα παρακαλούσα όσα μέλη είναι κάτοχοι Κούτσχααρ, να μου που 2 λόγια για το πως απέκτησαν το σκύλο τους, τις εμπειρίες τους και γενικά ότι νομίζουν ενδιαφέρον.

    Τονίζω οτι η επιλογή της φυλής έχει γίνει μετά από σκέψη πολλών μηνών και τα γνωρίσματα της, πληρούν τις προυποθέσεις και τα κυνήγια που με ενδιαφέρουν. Αυτά είναι λαγός, ορτύκι, μπεκάτσα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #42402

    ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΦΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΓΙΑ ΚΑΚΗ ΜΟΥ ΤΥΧΗ ΠΡΙΝ Ο ΚΑLLISTON (ΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ) ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ, ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΣΚΥΛΙ ΑΦΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΤΙ ΡΑΤΣΑ ΜΑΣ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ.

    ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΚΟΜΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ DIANA ΒΑΣΗ ΤΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΚΥΝΗΓΙΣΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΦΕΤΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ, ΒΕΒΑΙΑ ΑΚΟΜΑ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ!!!

    ΤΕΛΙΚΑ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΥΑΛΟ ΕΧΕΙ ΠΟΔΙΑ!

    ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΜΕΤΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΣΧΟΛΙΑ ΜΟΥ, ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΥΛΙ…ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ.

    ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #42417

    Κούλη, έχω μείνει με την απορεία, το κουτάβι το αγόρασες από γνωστό εκτροφέα η από κάποιον ευκαιριακό? Δώσε μας αν θες κάποιες πληροφορίες – οχι όνομα- έτσι για να ξέρουμε τι έχει συμβεί. Έχει σημασία αυτό που σε ρωτάω για πολλούς λόγους. Όλοι οι σοβαροί εκτροφείς Κουρτσχααρ είναι και μέλη του Club, δεν θέλω να πιστέψω πως κάποιος από αυτούς θα πουλούσε φοβικό κουτάβι εις γνώση του, εκτός και αν το πήρες σχεδόν χάρισμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #336460

     

    εκτός και αν το πήρες σχεδόν χάρισμα.

    Φίλε Κώστα κάνω ένσταση για αυτό το σκεπτικό.

    Και τελείως χάρισμα να το έπαιρνε έπρεπε να είναι ενήμερος. Αν δεν μπορούσαν να τον ενημερώσουν, δεν έπρεπε να το αγοράσει. Το χαρισμένο ή το φθηνό ή το πανάκριβο κουτάβι δεν στοιχίζουν τίποτα μπροστά στα έξοδα 12-15 χρόνων συντήρησης ενός σκύλου. Τουλάχιστον να αποδίδουν κάτι.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #336462

    Γιάννη συμφωνώ μαζί σου, όμως το συγκεκριμένο ζώο αποκλείεται να έχει πουληθεί από επαγγελματία εκτροφέα. Αν δεν απατόμαι έτρεμε και μόνο στην θέα του όπλου που σημαίνει οτι κάποιος είχε τουφεκίσει δίπλα στο σκυλί, περισσότερες από μια φορές. Γνωρίζεις καλύτερα από μένα πως κανένας σοβαρός εκτροφέας δεν θα έκανε κάτι τέτοιο σ’ ένα κουτάβι που δεν είναι ούτε 6 μηνών. Ούτε μοιάζει για περίπτωση γεννετικής κροτοφοβίας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #42546

    Ναι, Κώστα, δεν είναι κροτοφοβικό. Σε κανένα θόρυβο (ούτε μεταλλικό μπολ που έσκασε δίπλα της) η σκύλα δεν φοβήθηκε. Μόνο στη θέα του όπλου και τον πυροβολισμό πανικοβάλλεται. Πως να ξεχωρίσει κανείς την κληρονομική ή επίκτητη κροτοφοβία αν δεν γνωρίζει τους προγόνους και τις συνθήκες ανατροφής του κουταβιού. Το σίγουρο είναι πως η Diana είναι μια καλή σκυλίτσα απόλυτα φυσιολογική μέχρι να αισθανθεί πίεση οπότε παραδίνεται. Κάποιος την είχε ισοπεδώσει. Μόνο με πολύ αγάπη και υπομονή (τα έχει αυτά ο Κούλης) ξεκινώντας από το μηδέν, με πολύ αργά και προσεχτικά βήματα, μέσω της εκπαίδευσης με υποστηρικτική μέθοδο, μπορεί να αποκτήσει αυτοπεποίθηση και να ξεπεράσει το πρόβλημα της. Ελάχιστοι θα ασχολούντο με ένα τέτοιο σκύλο, ο Κούλης -προς τιμή- του προσπαθεί να της δώσει μια ευκαιρία, αν δεν τα καταφέρει θα της βρει ένα καλό σπίτι για να ζήσει την ζωή της σαν σύντροφος. Φυσικά η ψυχική της κατάσταση θα είναι βελτιωμένη. Αν θέλει ο Κούλης ας σου πει από που την αγόρασε, πάντως δεν έχει καμία σχέση με εκτροφή.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    panosa στις #336484

    Agaphte Kwsta,

    an kai tha exoume thn eykairia na ta poume ki apo konta thn Trith to brady, na sou pw ki egw thn dikh mou empeiria me ta Kurzhaar mexri shmera.

    Logw agaphs sth sygkekrimenh ratsa (morfologika mou aresoun poly) kai protimhshs sto tropo pou kynhgoun, mexri shmera exw apokthhsei embeiria me tria diaforetika skylia.

    To prwto to agorasa apo filo kynhgo (koutavi), enw ta alla 2 meta apo epikoinwnia me ton syllogo Kurzhaar (Thessaloniki) pou me enhmerwse sxetika me tis gennes pou eixan dhlwthei thn sygkekrimenh xronikh periodo, kathws epishs kai gia tous ektrofeis pou yparxoun.

    To prwto htan ena kataplhktiko zwo se xarakthra kai kynegetiko pathos, to opoio ekpaideysa monos mou – me opoies synepeies mporei ayto na eixe – mias kai hmoun teleiws apeiros kai mathaina ki egw panw sto zwo. To apotelesma htan na exw ena kalo kynhgoskylo to opoio me synodeye se ola mou ta kynhgia.

    Logw epaggelmatikwn ypoxrewsewn, to deytero kai ton trito skylo mou, protimhsa na ton parw “etoimo”,  ekpaideymeno stis vasikes entoles, kai me arketa kalh empeiria se thhrama – kyriws pedinh perdika kai oreinh perdika.

    Emeina 2 ebdomades sth Thessalonikh, opou thn prwth evgaina prwi apogeyma me 4 skylia se “ekpaideytika” pedinhs perdikas mazi me ton ektrofea, kai thn deyterh ebdomada kynhghsa me ta 2 zwa sta opoia eixa katalhksei, gia na dialeksw telika ena apo ta dyo.

    Kai ta 2 skylia ta opoia perasan apo ta xeria mou (to ena dystyxws to exasa – ennow pethane), htan kai h trith pou exw twra einai, poly kala zwa.

    Statherotath ferma, dynath myth, ypakoua, me megalo pathos kai dynamh. Kapoioi protimoun “anoikta” skylia, kapoioi alloi kontina, egw aplws mporw na pw oti ola exoun na kanoun me tis proswpikes protimhseis tou kathenos, kai ton tropo pou kynhgaei. Basiko omws sta anoikta skylia einai na proyparksei h swsth ekpaideysh wste na yparxei o elegxos tou zwou. Ta 2 teleytaia pou anaferw htan/einai poly anoikta skylia gia ta dedomena twn Kurzhaar, alla para poly ypakoua.  

    O megalos mou fovos htan mhpws ta skylia logw oti ta phra 2+ xronwn den tha mporousan eykola na me mathoun san afentiko tous, omws kathws zoun mazi me thn oikogeneia mou mesa sto spiti grhgora dethhkan mazi mas kai mas deixnoun oxi mono thn megalh agaph tous alla kai thn adynamia pou mas exoun.

    Ayta apo thn dikh mou empeiria. sthn thesh sou tha epikoinwnousa me ton syllogo Kurzhaar, prin na apofasisw apo pou telika tha parw skylo. Ksexasa na anaferw oti kata thn diereynhsh ki wspou na katalhksw ston sygkekrimeno ektrofea ap’opou kai telika agorasa, eida polla skylia, kai episkefthhka toulaxiston 4 diaforetikous ektrofeis. Aplws kapoios ap’ olous se kerdizei.

    Epishs na ksanapw sto forum opws eixa pei kai palaiotera oti sta Kurzhaar, an kapoios skeftetai na agorasei zwo fermeno apo anatolikes xwres, as proseksei ti kynhgia exei kanei to zwo, mias kai polla apo ayta exoun vgei se trixwto thhrama kai polles fores kynhgoun oikosita zwa opws provata pou tygxainei na briskontai ston topo pou kynhgame (milaw apo proswpikh empeiria pou mou etyxe). 

    Filika

    Panos 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #42675

    Αγαπητέ φίλε Πάνο,

     

    Χαίρομαι πολύ που είχες τόσο καλές εμπειρίες από τα σκυλιά που επέλεξες.

    Όπως ήδη έχω γράψει η επιλογή της ράτσας αυτής έγινε με  βάση τα κυνήγια που κάνω και νομίζω ότι ήταν  μονόδρομος.

    Αν διάβασες το μήνυμα μου στο θέμα «επιλογή κουταβιού», έκανα πολύ συστηματικό ψάξιμο. Φυσικά είναι διαφορετικά όταν ψάχνεις για κουτάβι απ’ ότι για έτοιμο σκύλο. Στην επιλογή κουταβιού είναι πιο απλά τα πράγματα..

    Για να καταλάβεις τι εννοώ, φακέλωσα σε αρχείο XL την πορεία στους αγώνες μορφολογίας και πρακτικού κυνηγίου όλους του σκύλους που έχει κατεβάσει  κάθε εκτροφείο. Αυτό έγινε ψάχνοντας στα παλιά τεύχη των περιοδικών αλλά και από τα αποτελέσματα των αγώνων που βρίσκονται στο site του Ομίλου Κούρτσχααρ.

    Όλη αυτή η ερεύνα με οδήγησε σε 3-4 εκτροφεία από τα οποία μόνο το ένα βρίσκεται  στην Αθήνα, αλλά τυχαίνει να είναι από τα καλύτερα και με ανοδική πορεία  τα τελευταία χρόνια.

    Ένας από τους ιδιοκτήτες είναι ο αντιπρόεδρος του Ομίλου, η κύρια απασχόληση τους δεν είναι η εκπαίδευση και η εκτροφή, είναι όμως η τρέλα τους.

    Κυνηγάνε με τα σκυλιά και γενικά άκουσα καλά λόγια από ανθρώπους που έχουν πάρει κουτάβια απ’ αυτούς.

     

    Τώρα για τα περί μακρινής έρευνας όλα είναι σχετικά. Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο αφού στα κυνήγια που κάνω ή θα κάνω (ορτύκι-λαγός-μπεκάτσα) ο σκύλος δεν χρειάζεται να ανοίγεται περισσότερο από 150 μέτρα γύρω από εμένα.

     

    Συζητώντας με πολλούς κυνηγούς για το θέμα αυτό έχω την εντύπωση ότι υπάρχει σύγχυση. Δεν έχω βέβαια την εμπειρία, αλλά την περασμένη χρονιά έκανα κάποια κυνήγια μπεκάτσας με φίλο μου ιδιοκτήτη ενός τέτοιου σκύλου (ανοικτής έρευνας).

     

     Αυτά που είδα δεν μου άρεσαν καθόλου. Μιλάμε για σκυλί πρωταθλητή που έχει έλθει από την Ιταλία με πολλούς τίτλους και είναι απόγονος του γνωστού Λάβερακ «ARNO».

    Ρίχνω μεγάλη ευθύνη στον φίλο μου γιατί κατά την γνώμη μου δεν ξέρει και δεν μπορεί να καθοδηγήσει ένα τέτοιο σκύλο.

     

    Συγκεκριμένα με το που αμολάει το σκυλί, αρχίζει τον υπέροχο καλπασμό του και με εξαιρετικά λασέ ανεβαίνει την πλαγιά. Όσπου να φτάσουμε εμείς στην μέση το σκυλί έχει ήδη φτάσει στην μέση της επόμενης πλαγιάς, δεν ακούμε καν το μπίπερ και αναρωτιόμαστε που να βρίσκεται. Εγώ καλύτερα προπονημένος και με λιγότερα κιλά καταφέρνω να καβαλήσω την πλαγιά και έρχομαι φάτσα με τον σκύλο που επιστρέφει φουριόζος. Με προσπερνάει και κατευθύνεται σε μια ρεματιά όπου λόγω πυκνού τον ξαναχάνω.

    ’ντε πάλι από την αρχή να δούμε που πήγε γιατί και πάλι δεν ακούγεται το μπίπερ. Ξαφνικά παίρνει το μάτι μου κάτι πορτοκαλί να ανεβαίνει την πλαγιά στο τέρμα της ρεματιάς ένα χιλιόμετρο μακριά, εκεί άρχισε να ακούγεται πάλι το μπίπερ γιατί δεν παρεμβάλλονταν άλλο βουνό μπροστά μας.

    Όλη αυτή την ώρα, ο σκύλος δεν έδειξε καν να νοιάζεται για μας, δεν ανταποκρίθηκε καμιά φορά στο κάλεσμα του αφεντικού του.

    Μέσα σε 2 χρόνια το σκυλί είχε χάσει την εκπαίδευση του και είμαι σίγουρος ότι τα μόνα πουλιά που παίρνει ο φίλος μου (όπως αποδείχτηκε σε επόμενο κυνήγι) είναι αυτά που συναντά το ζώο στο ξεκίνημα της ατίθασης πορείας του.

    Στο πολύ πυκνό τα πράγματα είναι χειρότερα. Στην περιοχή μου υπάρχουν κάποια ξεχωριστά σημεία που κρατούν πάντα μπεκάτσες (όχι πολλές αλλά σταθερές κάθε χρόνο). Όμως είναι τόσο πυκνά λόγω του ότι έχουν εγκαταλειφθεί εδώ και 40 χρόνια, που δεν υπάρχουν ούτε μονοπάτια. Έτσι για να διασχίσεις μια απόσταση 500 μέτρων η θα πρεπει να ψάχνεις περάσματα ή να καταξεσχιστείς στα βάτα περνώντας μέσα από τις πατουλιές.

    Το σκυλί βέβαια δεν χαμπάριαζει τίποτα, περνάει από παντού και γρήγορα φτάνει στην άλλη άκρη σε μεγάλη απόσταση. Ξαφνικά ακούμε τον ήχο της φέρμας, πως φτάνουν όμως εκεί? Ο φίλος μου αρχίζει να τρέχει, εγώ δεν τολμώ καν να περάσω μέσα από τα βάτα, τα κλαδιά των δένδρων που φτάνουν μέχρι το έδαφος και τις παγίδες από τα νεροφαγώματα που είναι χορταριασμένα.

    Πιάνω λοιπόν ένα υψωματάκι και παρακολουθώ προσπαθώντας να εντοπίσω σκύλο και άνθρωπο. Μέχρι να φθάσει εκεί ο φίλος μου η μπεκάτσα έκανε 3 φορές την πεταλούδα πριν χαθεί οριστικά. Μετά από ώρα βρεθήκαμε χαμηλά στον δρόμο.

    Ο φίλος μου χρειάζονταν μπεταντίν αφού ήταν γεμάτος γρατζουνιές.

    Αυτό το σκηνικό επαναλήφθηκε πολλές φορές, τα πουλιά που βάρεσε ήταν όλα κοντινά στο μέρος που αφήναμε τα σκυλιά. Εγώ πήρα μόνο μία, αφού όπως ήταν λογικό ο ιδιοκτήτης των σκυλιών έπιανε το καλύτερο σημείο, εγώ απλά παρακολουθούσα και έπιανα το απίθανο σημείο διαφυγής της μπεκάτσας.

     

    Δεν ξέρω αν αυτό λέγεται μακρινή έρευνα και πρέπει κάποιος να είναι υπερήφανος που το σκυλί του ψάχνει όλο τον τόπο ενώ ο ίδιος δεν μπορεί να τουφεκίσει τίποτα.

    Ο ARNO είναι υπέροχο ζώο, όμως δεν μπορεί ο καθένας μας να τον καθοδηγήσει, με αποτέλεσμα  να πηγαίνει χαμένη τέτοια εκπαίδευση.

     

    Θα ήταν πολύ χρήσιμο να μας πεί κάποιος φίλος με εμπειρία, πως εννοείται η μακρινή έρευνα και πως πρέπει να χειρίζεται το σκυλί του ο κυνηγός, ώστε να αντιλαμβάνεται ότι δεν κυνηγάει για τον εαυτό του και ότι για να βάλει το πουλί στο στόμα  χρειάζεται το ντουφέκι του αφεντικού του.

     

    Εγώ χωρίς να είμαι σίγουρος αν η άποψη μου είναι σωστή, θεωρώ ότι ο σκύλος στο πυκνό δεν πρέπει να απομακρύνεται περισσότερο απ’ όσο ακούγεται ένα κουδούνι. Αντίθετα στις γυμνές και βραχώδεις πλαγιές των βουνών μας εφόσον υπάρχει η δυνατότητα οπτικής επαφής, είναι προτέρημα να ψάχνει μακρύτερα. Όχι όμως να βρίσκεται 2 βουνά πιο πέρα από το αφεντικό του.

     

    Α, μην ξεχάσω τον κίνδυνο της απώλειας η της κλοπής. Μια Κυριακή μας πήρε τηλέφωνο αυτός που είχε τον αδελφό του ARNO, τον είχε χάσει από τις 11 το πρωί μέχρι τις 5 το απόγευμα. Ο άνθρωπός κόντευε να πάθει νευρικό κλονισμό, πώς να το κάνουμε πέρα από το δέσιμο και την αγάπη είναι και το 1.800.000 δρχ που κόστισε το κάθε σκυλί.

     

    Πω πω πάλι κατάφερα να γράψω ολόκληρη έκθεση. Είναι όμως ένα θέμα που απασχολεί πολλούς κυνηγούς και νομίζω ότι οι γνώμες των έμπειρων μελών θα βοηθήσουν πολύ.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    panosa στις #42676

    Kwsta,

    aisthanthhka les kai diavaza kynhgetikh istoria sto ethnos – kynhgi. Tromerh perigrafh!!!

    Exeis dikio se ayta pou grafeis. Proswpikes empeiries kategrapsa sto mynhma mou kai sigoura den eimai oute eidikos, oute epaggelmatias ekpaideyths. Gi ayto allwste anefera oti egw epeleksa thn ratsa ayth basei tou trpou kynhgiou pou mou aresei emena na kanw, xwris pote na pw oti to Kurzhaar einai h kalyterh ratsa pou yparxei, klp.

    Gia emena (isws na kanw kai lathos, kai kala kaneis kai to theteis kai san erwthsh sto forum) akomh kai to thema ths anoikths ereynas einai sxetiko. O Arno pou perigrafeis gia paradeigma, mporei na einai kataplhktiko skyli apo pleyras prosontwn, alla emena den tha mou tairiaze pote mias kai mou aresei na exw epafh me to skylo mou kai na xairomai toso thn ereyna pou kanei (ennow oxi vlepontas thn me ta kyalia) oso kai thn ferma pou tha kanei, thn opoia kai thelw na oloklhrwnw me thn toufekia mou.

    Proswpika eimai pio praktikos, kai otan lew oti to sygkekrimeno zwo pou exw twra exei anoikth ereyna, to lew sygkrinontas to me alla Kurzhaar pou exw dei ston kynhgotopo. H skyla mou anoigetai mexri 250 – 300 metra (ayto gia emena einai yperarketo) alla exei poly kalo xarakthra, einai ypakouh, kai exei arketa statherh ferma. Sto de pykno den exei thn dynatothta na anoigetai poly, kai etsi metriazei thn ereyna ths arketa, logw ths pyknothtas.

    Sou eyxomai olopsyxa na breis to zwo pou psaxneis kai na xareis polla kynhgia mazi tou.

    Filika

    Panos  

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 243 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων