ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 83 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #38168

    Κώστα με κάλυψες πλήρως, μέχρι να γράψω το δικό μου είχε πέσει η απάντησή σου, σκέψου έκανα μία ώρα για να το γράψω (βγάλε και κάτι από την δουλειά του γραφείου) πες μισή ώρα. Α ρε Ρένα μεξαπέρασες στο κομπιούτερ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    277
    ΙΑΚ στις #38178

    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΙΣ ΕΦΑΡΜΟΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ

    ΚΕ ΓΙΑΝΝΗ ΟΧΙ ΝΑ ΠΕΡΙΑΥΤΟΛΟΓΗΣΩ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΚΑΙ ΠΑΝΕΞΥΠΝΟ

    ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΔΥΟ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝΤΟΣ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΒΕΛΤΙΩΣΗ (ΕΔΕΙΧΝΕ ΦΟΒΙΕΣ ΣΤΙΣ ΑΠΟΤΟΜΕΣ ΦΩΝΕΣ Η ΚΙΝΗΣΕΙΣ )ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΝΩ ΝΟΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΚΑΤΩ (ΞΑΠΛΩΤΗ ΜΠΡΟΥΜΗΤΑ ΟΜΩΣ ΟΧΙ ΚΑΘΙΣΤΗ)ΗΔΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΠΕΤΑΩ 2-3 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΑ ΦΕΡΝΕΙ ΕΝΑ ΕΝΑ (ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΤΗΣ ΤΑ ΖΗΤΑΩ)ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΑΛΥΣΙΔΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΔΥΣΚΟΛΗ ΔΙΟΤΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ ΗΣΥΧΗ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΗ(ΣΚΙΑ ΜΟΥ Η ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ)ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΜΕΝΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ ΟΤΑΝ ΛΕΙΠΟΥΜΕ ΡΗΜΑΖΕΙ ΤΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΩΜΑΤΑ

    ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΜΑΛΩΝΩ (ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΕΙΡΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ )ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΜΙΛΑΩ ΑΠΟΤΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΛΕΙΝΩ ΓΙΑ ΚΑΜΜΙΑ ΩΡΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

    ΑΜΑ ΑΝΕΒΩ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ ΣΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΣΤΗΝ ΦΕΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΣ

    ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ DIGITAL ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΦΩΤΟ ΣΤΟ PC ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΣΤΕΙΛΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΩΣΤΑ

    ΚΑΛΗΣΑΣ ΜΕΡΑ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    277
    ΙΑΚ στις #38186

    Α ΣΥΓΜΩΜΗ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΓΙΑΝΝΗ ΣΤΟ ΠΩΣ ΤΗΝ ΦΩΝΑΖΩ

    ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΕΦΕΡΝΕ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΗΤΑΝ HOLLY ΓΙΑΤΙ ΓΕΝΗΘΗΚΕ ΣΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΑ

    BIANCA

    ΚΩΣΤΑ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΣΙΤΕ ΔΙΟΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΕ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΣΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΑ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ ΟΛΟ ΛΕΥΚΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΤΙΠΟΤΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #335727

     

    Ιάκωβε αν κατάλαβα καλά, ΙΣΩΣ προσπαθείς να κάνεις με την Μπιάνκα μερικά από όσα είδες πως κάνει η Σουίτυ. Για να φθάσει όμως η Σουίτυ εκεί πέρασε από στάδια εκπαίδευσης, δηλαδή πρώτα έμαθε το κάτω με λέξη και οπτικό σήμα , μετά με σφυρίχτρα, μετά το μείνε με οδηγό, μείνε χωρίς οδηγό, μείνε και απομακρύνομαι , μείνε και εξαφανίζομαι κλπ κλπ και φυσικά το Έλα που αρχίζει από τα γεννητούρια και τελειώνει στο χρόνο. Και αφού τελειώσουν αυτά αρχίζουν να πλέκονται με το απόρτ που δεν είναι πλέον παιχνίδι αλλά ΕΝΤΟΛΗ. Όποιος έχει μια τελική «εικόνα» του τι πρέπει να κάνει ένας καλοεκπαιδευμένος σκύλος και προσπαθεί να μάθει στον σκύλο του να συμπεριφέρεται σύμφωνα με την «εικόνα» αυτή μονομιάς, σίγουρα θα μπλοκάρει τον σκύλο με επώδυνες συνέπειες. Το κουτάβι μαθαίνει βήμα βήμα και με την επανάληψη. Όλα όσα γράφω είναι μετά από ένα ΙΣΟΣ, δεν είμαι σίγουρος ότι έτσι ενεργείς αλλά οφείλω να σε προειδοποιήσω εγκαίρως γιατί τα λάθη γίνονται εύκολα αλλά διορθώνονται δύσκολα. Τώρα όσο για τον κήπο…. Έχω επτά ενήλικα συν τα 6 κουτάβια που έμειναν δυόμιση τρεις μήνες …. δεν έσπασε φύλο στον κήπο μου. Τόοοοσο σούπερ είναι οι σκύλοι μου; Όχι δεν είναι, εύκολα θα μπορούσα να σας “παραμυθιάσω” (ή το χειρότερο να το πιστεύω και εγώ ο ίδιος), απλά παίρνω τα μέτρα μου.

    Οι ιδιοκτήτες των  πέντε κουταβιών μας (το έκτο είναι πολύ μακριά) μας επισκέπτονται κάθε εβδομάδα για να τους καθοδηγούμε σε θέματα εκπαίδευσης, καλής συμβίωσης, περιποίησης κλπ. και για να τα προετοιμάσουμε για την έκθεση μορφολογίας. Μερικοί μας είπαν πως τους χάλασαν μερικά φύλα από ένα δύο φυτά τους (φυσικό είναι να ασχοληθεί το κουτάβι που είναι μόνο του ώρες με κάτι που του κουνιέται) και τους έκανε εντύπωση γιατί στο σπίτι μου δεν πειράζουν τίποτα. Η αλήθεια είναι ότι φεύγοντας από τα χέρια μας ήταν αγγελάκια, μας επισκέπτονται διαολάκια και μερικά (όπου υπάρχουν παιδάκια) με κερατάκια αλλά σε ένα τέταρτο έχουν ξαναγίνει αγγελάκια. Ποιο είναι το μυστικό; Τα μαθαίνουμε ότι «δεν περνάει το δικό τους». Πώς; Με υπομονή, επιμονή, απόλυτη ηρεμία και σταθερότητα. Χωρίς φωνή χωρίς βία. Παράδειγμα ένα κουτάβι προσπαθεί να ανέβει στην πολυθρόνα, κάθομαι δίπλα και το εμποδίζω να ανέβει 1,2,3..  23.. 103 θα βαρεθεί και θα φύγει, νίκησα. Αν την 102 έλεγα άντε αφού το θες ανέβα ή είδες τι έξυπνο είναι, ας το να ανέβει, ή.. ή..  το κουτάβι θα μάθει ότι επιμένοντας θα κάνει αυτό που θέλει. Κάνω την ίδια δουλειά για το πόδι της καρέκλας που θέλει να ροκανίσει γιατί τον ενοχλούν τα δόντια που βγάζει, και αφού σταματήσει του δίνω ένα κόκαλο για να απασχολείται και να ανακουφίσει τα ούλα του. Κάνοντας το ίδιο για πέντε έξι θέματα το κουτάβι θα εγκαταλείπει με το πρώτο γιατί θα έχει καταλάβει πως δεν υποχωρώ ποτέ. Μεγαλώνοντας προσθέτω το ΜΗ ή ΟΧΙ για να μπορώ να απαγορεύω από μακριά. Προϋποθέσεις : ότι απαγορεύω είναι για πάντα όχι όταν θέλουμε να το χαϊδέψουμε του λέμε ανέβα στον καναπέ και όταν δεν θέλουμε ή είναι κάποιος ξένος απαγορεύεται. Δεν καταλαβαίνει αυτές τις διαφορές ο σκύλος. Ότι απαγορεύεται απαγορεύεται από όλους. Πχ. δεν αφήνουμε τον σκύλο να μπει μέσα στο σπίτι αλλά όταν απουσιάζουμε τα παιδιά τον βάζουν για να παίξουν, με την πρώτη ευκαιρία θα χωθεί μέσα.

    Λες ότι της μιλάς απότομα, πότε; Μόνο την στιγμή της ζημιάς μετράει το μάλωμα (αλλαγή τόνου φωνής, όχι ένταση) αν το κουτάβι έβγαλε το χώμα από την γλάστρα γιατί είναι πολλές ώρες μόνο του και δεν ξέρει τι να κάνει και το μαλώσεις όταν επιστρέψεις δεν έχει την δυνατότητα να συνδέσει: πράξη Χ μάλωμα, αντίθετα μπορεί να συνδέσει: μόλις τον είδα πήγα κοντά του χαρούμενος Χ μάλωμα.

    Τον κλείνεις στο σπίτι του για τιμωρία. Το σπίτι του σκύλου όπως και το παιδικό δωμάτιο δεν είναι τόπος τιμωρίας ή φυλακή. Είναι το αναπαυτήριο, ο χώρος προσωπικής απομόνωσης, η προστατευμένη θέση είναι ο χώρος που αγαπά, το βασίλειό του. Μη του το καταστρέφεις.

    Ναι θα χαρώ να την δω από κοντά και να τα πούμε λιγάκι, αυτή την Κυριακή παραδίδουμε ένα σεμινάριο σε μία σχολή εκπαιδευτών, την άλλη εβδομάδα θα πάω Σκοτία για να δω στην πράξη πως εκπαιδεύει τους σκύλους του ο Mike Smith ο συγγραφέας του παγκόσμιου best seller: Working Springers and Cockers, θα κυνηγήσουμε λίγο και ….σημειώστε Robbie.

    [font=” ‘Times New Roman’; FONT-SIZE: 12pt; mso-ansi-language: EN-GB; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman’; mso-fareast-language: EN-US; mso-bidi-language: AR-SA”]Φιλικά[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    277
    ΙΑΚ στις #38248

    κε Γιαννη με εστειλες κανονικα !!

    αρχιζω παλι απο την αρχη θα σε ενημερωσω για την προδο

    σε ευχαριστω για τον χρονο σου να γραψεις τοσα πραγματα και να μασ καθοδηγησ  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #38296

    ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΓΙΑΝΝΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΑΦΟΥ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΖΗΤΑΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ , ΕΙΝΑΙ

    ΣΤΟ ΝΕΚΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΟ ΘΗΡΑΜΑ ….??  ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΟ ..??

    ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΚΙΝΗΣΙΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΕΣ ΟΙ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΣΤΟΝ ΚΑΤΗΦΟΡΟ ΜΙΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΠΕΡΔΙΚΑ Η ΕΝΑ ΟΡΤΥΚΙ  ΚΑΙ ΟΣΟ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ Η ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟ  ΜΑΡΚΑΡΙΣΜΑ  ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΥ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΣΗΜΑΔΕΨΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΤΟΥ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΗΡΕΜΗ ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ.

    ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟΣΥΓΚΡΑΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΗΡΕΜΙΑΣ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ, ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΝΟΜΙΖΩ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΦΑΕΙ ΣΚΑΓΙΑ Ο ΣΚΥΛΟΣ Η ΟΧΙ.

    ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΚΑΤΑΠΕΛΤΗ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΣΙΜΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΕΣΟΥΜΕ ΜΕ ΕΝΑ ΣΠΑΓΓΑΚΙ ΕΝΑ ΞΥΛΑΡΑΚΙ ΣΧΕΔΟΝ ΙΣΟ ΜΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΠΟΥΛΙΟΥ , ΕΤΣΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΟΤΑΝ ΣΗΚΩΘΕΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕΡΙΚΑ ΜΕΤΡΑ.

    Υ.Γ  ΓΙΑΝΝΗ ΔΩΣΕ  ΜΟΥ ΚΑΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΦΥΡΙΧΤΡΕΣ

    ΠΟΤΕ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ..?? ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΓΓΕΛΜΑ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟ ΚΑΙ ΜΕ 1 η 2 ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ …?? Η ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΑ ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ…???   PLEASE HELPPPPPP  ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ

     

    ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #335747

     

    ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ……..ΣΤΟ ΝΕΚΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΟ ΘΗΡΑΜΑ

    Γιώργο η αίσθηση του παγωμένου σκληρού και μερικές φορές νοτισμένου πουλιού δεν είναι ευχάριστη σε πολλούς σκύλους και κυρίως σε όσους πρωτοέρχονται σε επαφή ή γενικώς δεν τους πολυαρέσει το απόρτ. Φροντίζουμε πριν το μάθημα να ξεπαγώσουμε το πουλί σε μέρος που να το κτυπά αέρας και να μη το πολυπιάνουμε με τα χέρια μας. Μόλις τελειώσουμε το ξαναβάζουμε στην κατάψυξη (χωριστά φυσικά από τα θηράματα που θα φάμε). Μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε αρκετές φορές, αν το «χαλάσει» ο σκύλος ή αρχίσει να μυρίζει το πετάμε. Για να μη συμφωνείς σε αυτό σημαίνει ότι οι σκύλοι που έχεις εκπαιδεύσει με κατεψυγμένο ήταν παθιασμένοι με το απόρτ, το ίδιο και οι δικοί μου, απευθυνόμενος, όμως, σε πολλούς μέσω του forum δεν θα έπρεπε να λάβω υπόψη μου όλες τις περιπτώσεις;  ’σε που μερικοί σκύλοι μασούν το κατεψυγμένο.

     

    ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΚΙΝΗΣΙΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΕΣ ΟΙ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΣΤΟΝ ΚΑΤΗΦΟΡΟ ΜΙΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΠΕΡΔΙΚΑ Η ΕΝΑ ΟΡΤΥΚΙ  ΚΑΙ ΟΣΟ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ Η ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟ  ΜΑΡΚΑΡΙΣΜΑ  ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ.

    Ο σκύλος ξεπετά την πέρδικα ή το ορτύκι και κάθεται κάτω, πυροβολούμε και τραυματίζουμε το πουλί που πάει στον κατήφορο. Λέμε στο σκύλο «πάμε» αν το πουλί πάει να πιάσει μακριά. Αν το έχει μαρκάρει (εντοπίσει)  καλώς, αν όχι του δείχνουμε την κατεύθυνση. Ή λέμε «φέρτο» αν το πουλί έπεσε κοντά και κοταρίζει. Ο σκύλος φεύγει πίσω από το πουλί. Τι χάσαμε από την ακινησία; Κάποια δευτερόλεπτα καθυστέρησης του σκύλου. Τι κερδίσαμε; Μια δεύτερη ευκαιρία να ξανατουφεκίσουμε … και την ακεραιότητα του σκύλου. Συμφωνώ μαζί σου για την αυτοσυγκράτηση αλλά έτσι δεν χάνουμε περισσότερα πουλιά; Δεν κυνηγάμε μόνο ορτύκι… θυμήσου πόσο «χώρο» σκόπευσης έχουμε στο ντούσκο. 

    Γιώργο δεν είναι δύσκολη για τον σκύλο η ακινησία ούτε κόβει το πάθος του για κυνήγι (συμβαίνει ελάχιστες φορές σε σκύλους φέρμας) είναι όμως μακροχρόνια η εκπαίδευσή της, ας μη το πάμε όμως «όσα δεν φτάνει η αλεπού…..» γιατί τα οφέλη είναι περισσότερα.

    ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΣΙΜΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΕΣΟΥΜΕ ΜΕ ΕΝΑ ΣΠΑΓΓΑΚΙ ΕΝΑ ΞΥΛΑΡΑΚΙ ΣΧΕΔΟΝ ΙΣΟ ΜΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΠΟΥΛΙΟΥ

    Πολύ σωστό, το χρησιμοποιώ και εγώ σε ορτύκια και κολίνους ιδίως σε ανοιχτούς χώρους γιατί το ξυλαράκι μπλέκει, καλύτερα είναι το βαρίδι ψαρέματος. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι: αφαιρούμε μερικά φτερά από τις φτερούγες, η τα ψαλιδίζουμε στις άκρες.Για την σφυρίχτρα αντιγράφω από το θέμα cockers 10/3/04, αν θέλεις κάτι επι πλέον είμαι στην διάθεσή σου.

    Η σφυρίχτρα είναι πολύ χρήσιμη κυρίως στην εκπαίδευση, μετά μόνο για τις μακρινές αποστάσεις. Η καλύτερη για τα σπάνιελς είναι η 210½ της ACME.

    Ένα πιπ με έμφαση = κάτω

    Δύο πιπ ήπια = στρίψε ή γύρνα και δες με

    Πολλά πιπι πιπ πιπ = έλα

    Ξεκινάμε την αγωγή από την ώρα που τα κουταβάκια ακούνε ήχους 10-18 ημ.

    Όταν πάμε προς το μέρος τους λέμε με το στόμα πάπι πάπι πάπι και σε λίγες ημέρες το αλλάζουμε με ένα συρικτό ήχο με τα χείλη μας σαν σφύριγμα στον ίδιο σκοπό. Όλα τα κουταβάκια στην αρχή μπουσουλάνε προς τον ήχο προς τα εμάς γιατί ξέρουν ότι θα βρουν χάδι, μετά τον απογαλακτισμό το φαί τους και χάδι. Όταν τα βγάζουμε τις πρώτες φορές έξω από τον χώρο της γέννας  περπατάμε με την όπισθεν και τα καλούμε με τον ίδιο ήχο, αυτά τρέχουν ανάμεσα από τα πόδια μας για ασφάλεια αλλά και για να πάρουν το χάδι τους. Περίπου 2 μηνών μέρα με την ημέρα κάνουμε σταδιακή εναλλαγή χρίσης του συριγμού μας με την σφυρίχτρα (προσοχή όχι δυνατά γιατί το τύμπανο είναι πολύ ευαίσθητο, η περισσότερες κροτοφοβίες συμβαίνουν από πόνο. Πολλοί καου μπόυς θεωρούν εξυπνάδα να ρίξουν πάνω από τα κουτάβια (μωρά) με πιστολάκι για να τα «μάθουν») Αποφεύγουμε να καλούμε τα κουτάβια όταν απομακρύνονται από μας ή ασχολούνται με κάτι ενδιαφέρον Τα καλούμε μόνο όταν βλέπουμε ότι έρχονται ή ότι χαζεύουν και είμαστε βέβαιοι ότι θα έρθουν για να βρουν κάτι πιο ενδιαφέρον. Μπράβο –μπράβο και όχι πολλές φορές. Μεγαλώνοντας όποτε θέλουμε να τα καλέσουμε για φαγητό σφυρίζουμε και λέμε την λέξη ΕΛΑ ή ΕΔΩ.

    Όταν το κουτάβι μάθει το ΚΑΤΣΕ (ή ΚΑΤΩ – δηλαδή στα πίσω πόδια) καλά, περπατάμε έχοντάς τον στο αριστερό μας πόδι, δίνουμε εντολή με το στόμα και με την παλάμη (σαν stop) και συγχρόνως ένα πιπ με την σφυρίχτρα, σιγά σιγά περνάμε από το στόμα – σφυρίχτρα μόνο σε σφυρίχτρα. Τα μαθήματα δυσκολεύουν αν ο σκύλος εκτελεί τα προηγούμενα τέλεια με οποιεσδήποτε συνθήκες. Εντολή κάτω χωρίς να σταματήσουμε εμείς, από μικρή απόσταση, από μακριά, όταν απομακρύνεται ή όταν έρχεται, όταν πάει για το φαί του που επιδεικτικά του έχουμε αφήσει κ.ο.κ. Πάντα ένα πιπ και το σινιάλο με το χέρι. Σε λίγο καιρό θα μπορείτε να τον καθίζεται με φωνή ή σφύριγμα ή σινιάλο.

    Όταν ο σκύλακας των 8-10 μηνών βγει στο χωράφι για να μάθει την έρευνα κάθε φορά που στρίβει γυρνώντας προς εμάς (δεν έχει σημασία αν είναι κοντά ή μακριά) σφυρίζουμε ένα σύντομο και ήπιο πιπ πιπ —κάθε φορά. Σε μερικές φορές θα δοκιμάσετε όταν ο σκύλος απομακρύνετε περισσότερο από όσο πρέπει να δώσετε ένα πιπ πιπ θα γυρίσει, πέστε του μπράβο μπράβο, σε 20-25 ημέρες θα έχετε κανονίσει το βάθος της έρευνας του σκύλου σας αλλά θα γίνει συνήθεια στο σκύλο μετά από 1-2 μήνες αφού σταδιακά θα αλλάζεται από χωράφι στο ντυμένο και αργότερα στο πυκνό. Αν δεν γυρίσει : πιπ κάτω,  πιπ πιπ πιπ εδώ, πριν έρθει στα πόδια σας γυρνάτε προς την κατεύθυνση που θα έπρεπε να είχε πάρει ο σκύλος σας και του δείχνετε με το χέρι προς τα πού να πάει.

    Κάθε φορά που σφυρίζετε ο σκύλος σας κοιτάει (αν όχι φωνάξτε τον με το όνομά του) εκμεταλλευτείτε το κοίταγμά του όταν  κάνετε δύο πιπ και δώστε του οπτική εντολή ( κάτω, έλα, πίσω, αλλαγή κατεύθυνσης όλα με το χέρι).

     

     Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #38351

    ΑΜΑΝ ΡΕ ΓΙΑΝΝΗ ΠΑΡΑΤΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

    ΑΜΑΝ ΠΙΑ …………………

     

    ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΣ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΩΜΕΝΕΣ ΟΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ

    ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

    ΤΩΡΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΩ ΕΞΥΠΝΟΣ ΣΤΟΝ ΘΕΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΟΥΜΠΑΡΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΠΡΗΞΕΙ  

    ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #38374

    Φίλε Kalliston,

    Ξαναδιάβαζα το θέμα από την αρχή για να μπορώ να ερμηνεύσω κάποιες πολύ κατατοπιστικές απαντήσεις που αφορούσαν καίρια ζητήματα εκπαίδευσης  που αφορούν όλους μας. Δεν μπορώ να αντισταθώ στο πειρασμό να σε ξαναευχαριστήσω που αφιερώνεις τόσο από το χρόνο σου για να μεταδώσεις και σε εμάς κάποιες γνώσεις σου.

    Για να έρθω στο λόγο που σου γράφω όμως. Θα με ενδιέφερε κι εμένα και πιστεύω κι άλλους φίλους, να μάθω περισσότερα για την τεχνική εκπαίδευσης στο κουνέλι, την οποία κάπου πιο πάνω αναφέρεις. Δεν ξέρω αν είναι δύσκολο να μεταφερθεί στο γραπτό για αυτο και ρωτάω.

    Επίσης θα ήθελα την γνώμη σου κι όποιου άλλου φίλου γνωρίζει κάτι σχετικό, αν είναι σωστό να επιχειρήσω τέτοιου είδους εκπαίδευση (με κάποιο κουνέλι δηλαδή) στην 10 μηνών Κούρτσχααρ σκυλίτσα μου, που προορίζω περισσότερο για κυνήγια φέρμας. Μήπως η πλεονεξία μου κάνει κάποιο κακό, με την έννοια ότι μπορεί να της χαλάσω την φέρμα;

    Ευχαριστώ,

    Βαγγέλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #38456

    ΤΩΡΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΩ ΕΞΥΠΝΟΣ ΣΤΟΝ ΘΕΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΟΥΜΠΑΡΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΠΡΗΞΕΙ  

    Παίξε το ότι θές… το θέμα είναι θα σε πιστέψει κανείς;

    Χωρίς πλάκα Γιώργο νομίζεις πως είναι εύκολο να αλλάξεις κυνηγο-κυνοφιλικές απόψεις σε ανθρώπους που από παππού, πατέρα, περιβάλον έχουν τις εμπειρίες χρόνων και τις μεθόδους τους; Πες την άποψή σου, κάποια στιγμή θα πιάσει τόπο.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #38459

    Βαγγέλη, σε αυτή την ηλικία συγκεντρώσου σε ότι αφορά έρευνα, εντοπισμό θηράματος (πουλί), σταθερή φέρμα, απαναφορά. Για το χαρισματικό σκύλο που λέγεται Γερμανικός κοντότριχος δείκτης το κουνέλι θα είναι παιχνιδάκι, αλλά αργότερα. ’λλη η εκπαίδευση για τα σπάνιελς και άλλη για δείκτες.

    Κάποια στιγμή θα βρώ την ευκαιρία και θα τα γράψω.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #38460

    ΟΚ φίλε, σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή.

    Βαγγέλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    spy στις #38469

    οταν γραψεις για δεικτες να μου το πεισ και εμενα να μαθω τιποτα γιατι θελω μια καποια καθοδηγηση και εγω μιας και ο πατερας μου δεν ειχε ποτε σκυλο φερμας. βεβαια εχω αθτη τη στιγμη 3 αλλα φερμαρουν λογω συνεχους απασχολησης μαζι τους επι 1 χρονο συνεχεια καθε μερα και οχι μονο σε εκπαιδευτικα αλλα περισσοτερο στο κυνηγι. πιστευω πως πανω στο κυνηγι μαθαινει με τις διαφορες εμπειριες το καθε σκυλι. 

    φιλικα.

    Αντωνης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #38481


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Kalliston Hellas στίς 21 Mάϊος 2004


    Χωρίς πλάκα Γιώργο νομίζεις πως είναι εύκολο να αλλάξεις κυνηγο-κυνοφιλικές απόψεις σε ανθρώπους που από παππού, πατέρα, περιβάλον έχουν τις εμπειρίες χρόνων και τις μεθόδους τους; Πες την άποψή σου, κάποια στιγμή θα πιάσει τόπο.

    Φιλικά

     

     

     

     

     


    ΓΙΑΝΝΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΜΙΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ, ΚΑΙ  ΟΤΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΥ ΛΕΝΕ …….ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ……ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ …..???

    ΟΠΟΤΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΑΛΑΞΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΑΦΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΕ ΣΕΝΑ

     

    ΓΙΩΡΓΟΣ

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #38491


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από spy στίς 21 Mάϊος 2004


    πιστευω πως πανω στο κυνηγι μαθαινει με τις διαφορες εμπειριες το καθε σκυλι. 

     


    Φίλε μου ειδικά την σημερινή εποχή δεν αρκούν οι κυνηγετικές εξορμήσεις για να εκπαιδευτεί ένα σκυλί αλλά ούτε κι ένας κυνηγός.

    Είναι τόσες λίγες ειδικά για τους κατοίκους των αστικών κέντρων, ώστε αν περιμένουμε να ολοκληρωθεί η εκπαίδευση μόνο μέσω του κυνηγίου, πιθανόν να χρειάστεί να ψάξουμε νέο σκύλο γιατί θα έχει γεράσει.

    Το ίδιο ισχύει και για μας, αν ένας νέος κυνηγός δεν εξασκηθεί  στην κυνηγετική σκοποβολή θα περάσουν χρόνια πριν μπορέσει να έχει κάποιες σοβαρές επιτυχειες.

    Γι΄αυτό διαβάζουμε συνέχεια στις αφηγήσεις των κυνηγών να λένε: “σήκωσα 8 μπεκάτσες τουφεκισμένη μια, ευχαριστήθηκα όμως φέρμες”.

     Που σημαίνει οτι ό ένας από τους δύο συντρόφους είναι ανεκπαίδευτος…..και δεν κάνει καλά την δουλειά του.

    [/indent]

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 83 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων