ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 83 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    720
    kynigofotis στις #55833

    ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΡΤΥΚΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΚΩΠΑΙΔΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΜΑΣ;

     

    ΦΙΛΙΚΑ,ΦΩΤΗΣ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    zeppos στις #339538

    Κώστα η γνώμη μου είναι ότι το σκυλί σου δεν έχει ακόμη “γευτεί” στα δόντια του τη πέρδικα σε πραγματικό απόρτ κυνηγίου και γι’αυτό δεν τις κυνηγάει. Μην ανησυχείς και όλα θα πάνε καλά. Έχω μια απορία για το Σχιστό. Νόμιζα ότι τα εκπαιδευτικά απαγορεύονται από το τέλος του Μάρτη έως τον Ιούνιο. Είχα δεί και σχετικές ταμπέλες εκεί τα Χριστούγεννα που έβγαζα τα σκυλιά μου βόλτα μια και έχω σπίτι πολύ κοντά στο βουνό. Τι γίνεται τα άφησαν ελεύθερα;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #339539

    Γιώργο δεν πρόκειται για το Σχιστό. Το συγκεκριμένο βουνό ανήκει στην δικαιοδωσία άλλου Κυνηγετικού Συλλόγου ο οποίος επιτρέπει την εκπαίδευση όλο τον χρόνο.

    Βέβαια πέρα απ’ αυτό όπως έγραψα σε άλλο μήνυμα, καλό είναι όσοι έχουν έτοιμα σκυλιά να μην τα βγάζουν μέχρι τον Ιούνιο για να ενοχλούμε όσο γίνεται λιγότερο τα πουλιά σ’ αυτήν την φάση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    DimitrisC στις #55935
    Καλημέρα σας

     

    Σχετικά με τα εκπαιδευτικά σε πέρδικες αυτή την εποχή θα ήθελα να κάνω κάποιες επισημάνσεις.

    Αυτές οι ημέρες είναι οι πιο επικίνδυνες για τις γέννες, γιατί ακόμα τα ζευγάρια δεν έχουν πάρει την απόφαση να προστατεύσουν με κίνδυνο της ζωής τους τις φωλιές που έχουν ήδη φτιάξει και τα αυγά που έχουν ήδη αρχίσει να γεννάνε.

    Δύο πιθανοί κίνδυνοι με τα ίδια καταστροφικά αποτελέσματα υπάρχουν αυτές τις ημέρες.

    Ο πρώτος είναι το ζευγάρι αφού έχει ενοχληθεί μερικές φορές από τα σκυλιά, να αποφασίσει ότι η φωλιά που επέλεξε δεν του προσφέρει αρκετή ασφάλεια και να φύγει είτε για να φτιάξει αλλού φωλιά είτε αποφασίζοντας να μη ξαναπροσπαθήσει. Δυστυχώς, το εγχείρημα να φτιάξει αλλού φωλιά, τις περισσότερες φορές αποτυγχάνει γιατί οι περισσότερες κατάλληλες περιοχές έχουν ήδη οριοθετηθεί και καταληφθεί, από άλλα ζευγάρια.

    Ο δεύτερος κίνδυνος είναι, όταν η κλώσα που θα ξεσηκωθεί από τον σκύλο, είτε επειδή ο ίδιος σκύλος την ξανασήκωσε λίγο πιο κάτω είτε επειδή κατάλαβε ότι έπεσε στην αντίληψη κάποιου αρπακτικού πουλιού, να αργήσει να επιστρέψει στη φωλιά και έτσι να διαταραχθεί η θερμοκρασία των αυγών. Τότε δυστυχώς τα υπό εκκόλαψη περδικόπουλα πεθαίνουν.

     

    Και στις δύο περιπτώσεις τα αποτελέσματα είναι καταστροφικά γιατί χάνεται μία ολόκληρη γέννα που θα μπορούσε να δώσει ένα κοπάδι πέρδικες αργότερα.

     

    Ειδικά αυτές τις ημέρες, είναι πιο πιθανό τα εκπαιδευτικά να προκαλέσουν το πρώτο σενάριο, ενώ όσο πλησιάζουμε στο τέλος του μήνα οι περισσότερες αποτυχημένες γέννες οφείλονται στο δεύτερο.

     

    Καταλαβαίνω την αγωνία που έχουμε όλοι όσοι έχουμε κουτάβια και θέλουμε να τους δώσουμε ευκαιρίες να συναντήσουν άγριο θήραμα, αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει να το κόπο να ξεκληρίζουμε τόσο άδικα τα κοπάδια ειδικά τη περίοδο που είναι τόσο ευάλωτα.

     

    Βέβαια, υπάρχουν κάποιες περιοχές που πράγματι σύμφωνα με το νόμο επιτρέπονται τα εκπαιδευτικά όλο το χρόνο. Το νομικό όμως αυτό ατόπημα δεν οφείλεται στους κυνηγούς. Από όσο γνωρίζω, οι ομοσπονδίες και η συνομοσπονδία έχουν επανειλημμένως προσπαθήσει να εξηγήσουν στα αρμόδια όργανα της πολιτείας το πρόβλημα, αλλά επειδή αυτοί που αποφασίζουν για τους κυνηγούς, δεν είναι οι ίδιοι κυνηγοί, δε μπορούνε να καταλάβουν τη σοβαρότητα του λάθους τους.

     

    Εμείς που θέλουμε να λέμε ότι είμαστε η νέα γενιά των συνειδητοποιημένων κυνηγών, οφείλουμε να προστατεύουμε τη φύση με δική μας πρωτοβουλία, ακόμα και όταν οι νόμοι του κράτους μας “επιτρέπουν” να τη καταστρέφουμε.

     

    Δημήτρης
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #55940

    Δημήτρη έχεις δίκιο. Φταίμε κι εμείς όμως και κυρίως όσοι δεν έχουν την αγωνία που είπες αφού διαθέτουν έτοιμα σκυλιά.

    Προσωπικά δεν σκοπεύω να συνεχίσω με τσούκαρ πριν τον Ιούνιο. Θα ασχοληθώ λίγο ψάχνοντας τα περαστικά ορτύκια όσο έχει επιστρόφια.

    Βέβαιως για μια ακόμα φορά το τίμημα το πληρώνουν οι Αθηναίοι, που πρεπει να σκέφτονται με τον ορθό τρόπο.

    Είναι που είναι ελάχιστες οι ευκαιρίες για εκπαιδευτικές & κυνηγετικές εξόδους, πρέπει να αφήσουμε τα κουτάβια μας σε στασημότητα την ώρα που σε όλη την επαρχία γίνεται χαμός. Και δεν μιλάω για ΖΕΣ, παντου γίνονται εκπαιδευτικά από λαγόσκυλα-πουλόσκυλα. Τα βλέπω με τα μάτια μου.

    Γιατί όμως ρε παιδιά θα πρέπει μόνο εμείς οι αθηναίοι να σεβόμαστε τους νόμους και να τηρούμε την ηθική τάξη? Ποιος δίνει το δικαίομα στον επαρχιώτη να παρανομεί? επειδή το θήραμα βρίσκεται δίπλα στο σπίτι του και ο θηροφύλακας παίζει πρέφα στο καφενείο μαζί του?

    Και μην μου πείτε πως δεν συμβαίνουν αυτά. Έχω ξαναπεί ότι ζω στην Αθήνα αλλά είμαι χωριάτης. Τα βλέπω με τα μάτια μου και ακούω την άποψη τους σε συζητήσεις. 

    Ξέρω το ότι δεν θα βγάλω το κουτάβι μου στις περδικες ελάχιστα θα προσφέρει, αφού τα βουνά θα είναι γεμάτα (απο σκύλους) σε όλη την Ελλάδα. Το κάνω για να τα έχω καλά με τον εαυτό μου, άλλωστε το κουταβάκι πόσες συναντήσεις θα είχε.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #56002

    Ποιό Ιούνιο ρε παιδιά, έκανα και εγώ την βλακεία πριν 3 χρόνια να πάω 1η Ιουνίου στο Σχιστό, αλλά ρε παιδιά κρίμα – κρίμα και άδικο, έπιασε η σκύλα μου 2 μικρά εντελώς γυμνα ακόμα από φτερά αν ήθελα θα έπιανα και εγώ. ΚΡΙΜΑ , τι και αν επιτρεπόταν τι κερδισα δηλαδή, τι κερδίζει στην ουσία κάποιος από αυτούς τους 2-3 μηνες πάνω στους σκύλους τους, Πέρα από την δική του και μόνο “ευχαρίστηση”  για μένα τα εκπαιδευτικά θα πρέπει να παίρνουν και όλο τον Ιούνιο,  Μας φτάνει και μας περισσεύει όλονών οι άλλοι 2,5 μήνες μέχρι την έναρξη,  Ας αναλώσουμε αυτό το κλείστο διάστημα με την βελτίωση της υπακοής, ας δουλέψουμε σε πράγματα που υστερεί ο σκύλος μας, (νερό – απορτ κλπ)  Δεν έγινε και τίποτα, Θα θέλαμε εμείς να έχουμε μια σκύλα γεννημένη και κάθε 3 και λίγο να έρχεται κάποιος να την ενοχλεί?? Ολοι έχουν κουτάβια για ξεκίνημα. 

    Παντελής 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #56010

    Παντελή στο Σχιστό φέτος τα εκπαιδευτικά θα επιτραπούν μετά τις 15 Ιουνίου και από του χρόνου ενδεχομένως από την 1η Ιουλίου.

    Επιμένω όμως ότι εδώ μιλάμε για χώρους που χρησιμεύουν αποκλειστικά για εκπαίδευση, δεν επιτρέπεται το κυνήγι και τα πουλιά προέρχονται από απελευθερώσεις.

    Συζητάμε για οικειοθελές σταμάτημα των εκπαιδευτικών σε περιοχές επιτρεπόμενες, ενώ γίνεται χαμός εκτός ΖΕΣ.

    Ότι και να πούμε εμείς εδώ θα μείνει στα λόγια, οι Γκρέκα στα βουνά θα δεινοπαθήσουν και πάλι, το ίδιο και οι τσούκαρ στα νησιά. Αν δεν αναλάβει δράση ο κάθε τοπικός Σύλλογος να φυλάξει τα βουνά του δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.

    Εγώ θα παίζω με το κουτάβι μου στον κάμπο του χωριού μου και οι Καλαματιανοί θα κάνουν πάρτι στο βουνό και θα λένε κοίτα τον μαλάκα τι μαθαίνει στον σκύλο του (εννοώ την εκπαίδευση που προείπες).

    Επειδή εδώ είναι φόρουμ (ιντερνετικός τρόπος συζήτησης) νομίζω ότι πρέπει να τα λέμε όλα. Δεν πρέπει να κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας. Τι να το κάνω εγώ λοιπόν να έχω τσουκαρ στο Σχιστό όταν εκεί που θα κυνηγήσω σε λίγο δεν θα υπάρχει τίποτα.

    Μετά θα φταίει πάλι η ΚΣΕ κ.λ.π.-κ.λ.π.

    Τι φταίει η ΚΣΕ ρε παιδιά όταν οι έκτακτοι θηροφύλακες που προσλαμβάνει ο κάθε σύλλογος όχι απλά δεν κάνουν την δουλειά τους αλλά πολλές φορές παρανομούν και οι ίδιοι.

    Δεν τους βάζω όλους στο ίδιο καλάθι, για παράδειγμα στην Λιτή Θεσσαλονίκης όπου απαγορεύονται τα εκπαιδευτικά μετά την λήξη του κυνηγίου, βγάλαμε τα σκυλιά μας για κατούρημα στον δρόμο δίπλα στα χωράφια και αμέσως εμφανίστηκε το τζιπ της θηροφυλακής.

    Δεν τα λέω αυτά γιατί θέλω σώνει και καλά να συνεχίσω τα εκπαιδευτικά, απλά το όλο θέμα μοιάζει κωμικοτραγικό. Πάμε για το καρφί και χάνουμε το πέταλο.

    Χθες το πρωί κόντεψα να πατήσω δυο λαγόσκυλα στον εθνικό δρόμο Πύργου – Καλαμάτας. Πετάχτηκαν ξαφνικά  μπροστά μου. Φορούσαν και τα δύο φίμωτρα…….

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #56444

    Στην κοπαϊδα σήμερα θα μπορούσες να βρεις μόνο ντοπιαρικα.

    Υπήρχανε πολλά σκυλιά αλλά μετρημένα ήταν αυτά που σήκωσαν

    έστω και ένα ορτύκι. Αξιοσημείωτο είναι ότι  πλησίαζες στο σημείο

    που άκουγες το ορτύκι αλλά τα σκυλιά δεν το έβρισκαν και μόλις

    απομακρυνόσουνα άρχιζε πάλι να φωνάζει.

    Για την  Κλειώ ήταν η πρώτη της προσπάθεια σε αυτό το θήραμα

    αλλά δυστυχώς δεν καρποφόρησε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #339630

    Kalimera,

    Mitro antithetos stin eyriteri perioxi tis Thivas-Aliartou oli tin ebdomada arketa ortikia sikothikan! :)] src=”http://www.e-artemis.gr/Forum/smileys/smiley1.gif” width=17>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #56483

    Simfono kai as prostheso merikes akoma “oikologikes peremvaseis”…

     Afisan fidia dilitiorides & mi stin perioxi tis A.Sotiras..apotrelesma ola t a paidakia to kalokeri eminan mesa..ixame vevea kai kati epitheseis…

     Se orina xoria tis Fthiotidas afisan kati -den thimame to onoma tous- AGRIOGATES APOTELESMA..?????? afiste to kalitera….

     Kai telos fetos pro imeron….afisan stin Livadia PSILOUS….akouson akouson….Gioa rotiste posoi anthropoi pigan sta farmakia gia tis aparetites alifes ..

     kata poso einai ola ayta Nomima…kai pios einai ipeythinos Nomima…Kai pios pernei & dinei tis apofaseis Nomima…As bgei enas Ekprosopos Nomimos na ta ejigisei ola ayta…………..

    p.s. As min anatrejoume kai se analoges periptoseis peri oikologikis paremvasis…. Safos kai eimaste yper tis fisis kai tin agapame..alla prepei na yparxei ena stop se teties energeies…Gia fantastite na afisoun ekatomiria Kounoupia giati ta vatraxakia stis limnes kai stis parapotamies perioxes den exoun trofi??????Einai ayti logiki????????? Kai telos poioi  logodotoun se periptoseis epithesis kai traymatismou, merikes fores thanasimos traymatismos..???????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #56486

    Ρε παιδια αν όλα αυτά αληθεύουν τότε μιλάμε για ανισόροπους. Τι σχέση έχει η οικολογεία με επικίνδυνες και ανεξέλγκτες απελευθερώσεις.

    Που τα βρίσκουν αυτά τα φίδια και πως τα εισάγουν? δεν περνάνε από κάποιον έλεγχο? αποκλείεται. Επομένως δεν είναι δύσκολο να βρεθούν αν κινηθεί ο κρατικός μηχανισμός. Δεν υπάρχει όμως συντονισμός.

    Δυστυχώς στο οικολογικό κίνημα έχουν βρεί καταφύγειο, άτομα αντικοινωνικά, ανέραστα με ψυχολογικά προβλήματα, διαταραγμένες προσωπικότητες θα έλεγα, που πολλές φορές αισθάνονται μίσος για τους ανθρώπους. Για μένα χρειάζεται επειγουσα εισαγγελική παρέμβαση και απαγόρευση οποιασδήποτε εισαγωγής ζώων και ερπετών πέρα από οικόσιτα.

    Αν δεν μπλοκαριστεί η εισαγωγή των ειδών αυτών, δεν γίνεται τίποτα. Η απαλευθέρωση δεν ελέγχεται. Μπορεί οποιοσδήποτε να το κάνει χωρίς να τον αντιληφθεί κανείς.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    720
    kynigofotis στις #56487

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΑΣ.ΓΙΑ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΥΡΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΣΑΡΩΝΙΔΑΣ-ΧΑΡΑΚΑ-ΛΕΓΡΑΙΝΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΣΥΝΑΔΕΦΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΠΡΟ ΕΚΠΛΗΞΕΩΝ.

    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΛΩΝ ΜΑΣ.

     

    ΦΙΛΙΚΑ,ΦΩΤΗΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #62851

    Εχθές έκανα το τελευταίο εκπαιδευτικό στην Κλειώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/05/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    TASOSVERIA στις #62855

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ. ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΠΑΝΙΕΛ ΜΠΡΕΤΟΝ 4,5 ΜΗΝΩΝ ΘΥΛΗΚΟ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥΣ .ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ.ΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΟΡΤΗΚΙ ΚΑΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑ.ΑΠΟ ΑΠΟΡΤ ΠΑΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #62869

    Τάσο καταρχήν τα επανιελ είναι πολλή ευαίσθητα σαν χαρακτήρες και

    δεν θέλουν μάλωμα. Στην ηλικία που είναι το μόνο που μπορείς να

    κανείς είναι  κοινωνικοποίηση και κάποιες εντολές σε μορφή παιχνιδιού.

    Εάν ψάξεις σε παλαιοτέρα θέματα θα βρεις πολλές χρήσιμες συμβουλές καθώς και βιβλία με θέμα την εκπαίδευση των κυνηγόσκυλων.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 83 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων