ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 76 έως 83 (από 83 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #62898

     

    Χμμ!!! Καλοζωισμένη φαίνεται η Κλειώ, να την χαίρεσαι σε καλά κυνήγια.

    Προσοχή όμως γιατί οι αγωνίες «περνάν» και στον σκύλο.

    Η συνεργασία με τον σκύλο μας είναι μία απόλαυση έστω και αν δεν είναι του επιπέδου των προσδοκιών μας. Η προσπάθεια που θα καταβάλουμε για την περαιτέρω βελτίωσή του είναι κομμάτι του κυνηγίου, ας γίνεται με ηρεμία για να το απολαμβάνουμε.

    Φιλικά


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #340735

     

    Τάσο, καλωσόρισες στο φόρουμ μας.

    Ακολούθησε τις συμβουλές του mitros, επέλεξε την ενότητα «Κυνηγόσκυλα» πάνω δεξιά θα δεις Θέματα  

    Με το βελάκι επέλεξε «Αρχή», θα βρεις πολλά θέματα που θα σε βοηθήσουν.

    Θα έλεγα πως στην θέση σου θα αγόραζα ένα καλό βιβλίο που να αναφέρεται στην φυλή, θα μάθαινα όσα μπορούσα περισσότερα ξεκινώντας από την ιστορική αναδρομή μέχρι την σημερινή εξέλιξη, από την μορφολογία μέχρι τον τρόπο που κυνηγούν και για ποια θηράματα είναι κατάλληλα. Θα μάθαινα με λίγα λόγια τα πάντα για την φυλή που θα με συντροφεύει για τα επόμενα 15 χρόνια και που πιθανόν θα συνέχιζα με τους απογόνους του σκύλου μου. Θα διάβαζα ακόμη κάποια βιβλία που αναφέρονται γενικά στην συμπεριφορά και την επικοινωνία των σκύλων. Αφού έτσι μάθαινα (τουλάχιστον θεωρητικά) τι σημαίνει σκύλος και ειδικά για τη φυλή που με ενδιαφέρει τότε θα άρχιζα να ενημερώνομαι για την εκπαίδευσή του. Καταρχήν θα έψαχνα ποιες μέθοδοι υπάρχουν για να εκπαιδεύουμε, ποια νομίζουμε πως μας ταιριάζει και με ποια πιστεύουμε πως θα αποδώσει καλύτερα ο σκύλος μας. Αφού επέλεγα την μέθοδο θα διάβαζα αντιπροσωπευτικά βιβλία διαφόρων εκπαιδευτών.

    Σίγουρα κανένα βιβλίο δεν μπορεί να μας κάνει εκπαιδευτές μπορεί όμως να μας βάλει τις βάσεις γι’ αυτό συγχρόνως θα ερχόμουν σε επαφή με ανθρώπους που γνωρίζουν καλά την φυλή για να συλλέξω πληροφορίες και να αποκομίσω από την πείρα τους.

    Λέμε πως όσο καλοί και αν είναι οι πρώτοι μας σκύλοι ποτέ δεν θα φτάσουν το πραγματικό τους επίπεδο εξ αιτίας της δικής μας άγνοιας και ανικανότητας. Λέμε ακόμη πως όλοι οι σκύλοι γεννιούνται με προσόντα που σιγά σιγά αντί να τα βγάλουμε στην επιφάνεια, να τα καλλιεργήσουμε και να τα εκμεταλλευτούμε στο έπακρο τους τα υποβαθμίζουμε λόγω άγνοιας.

    Πιστεύω πως αν κάποιος κάνει όλα αυτά και δει αποτελέσματα θα θελήσει να πάει και λίγο παραπάνω, τότε η συνεργασία με έναν καλό επαγγελματία εκπαιδευτή είναι απαραίτητη. Με έναν εκπαιδευτή που θα εκπαιδεύσει κυναγωγό και σκύλο.

    Μέσα στην ενότητά μας λοιπόν θα βρείτε αρκετές πηγές για να ξεκινήσετε.

    Φιλικά 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #62918


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Kalliston Hellas στίς 18 Aυγουστος 2005


     

    Χμμ!!! Καλοζωισμένη φαίνεται η Κλειώ,


    [/indent]

    Γιάννη δεν μου αρέσουνε οπτικά τα πολλή αδύνατα σκυλιά

    Η Κλειώ τώρα είναι 12 μηνών και 24κιλα και σύμφωνα με την γιατρό που την παρακολουθεί είναι πολλή καλή.

    Χαρακτηριστικά μου είπε ότι έχει όγκο αρσενικού λόγο μυϊκής μάζας άλλωστε είναι ακόμα στην ανάπτυξη όποτε νομίζω χρειάζεται

    το κάτι παραπάνω.

     

         

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/05/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    TASOSVERIA στις #62919

    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΩΣΑΤΕ.ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.ΑΠ”ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ.ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΧΟΛΕΙΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #62940

    Γιάννη δεν μου αρέσουνε οπτικά τα πολλή αδύνατα σκυλιά

    Όχι μόνο οπτικά αλλά και επί της ουσίας. Τα κουταβάκια και τους σκύλακες προσπαθώ να τους έχω προς το σύν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #62941

    ΑΠ”ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ.ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΧΟΛΕΙΑ.

    Αυτό το διάβασμα είναι τελείως διαφορετικό από του σχολείου. Όσο περισσότερο κάνεις κέφι το κυνήγι με σκύλο τόσο απολαυστικότερο θα είναι το διάβασμα.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #63066

    Στης πρώτες κυνηγετικές εξόδους η Κλειώ είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της χωρίς όμως να με ανησυχεί ιδιαίτερα.

    Στην Θήβα που το μέρος ήταν ξερό χωρίς καθόλου υγρασία και με

    ελάχιστο έως και ανύπαρκτο αέρα άφηνε πουλιά στο πέρασμα της ενώ

    στην κοπαϊδα με υγρασία ήταν λες και πέρναγες με σκούπα.

    Εντύπωση μου έκανε ότι μετά από τρίωρο ψάξιμο συνέχιζε με τον ίδιο ρυθμό χωρίς να δείχνει σημάδια κούρασης.

    Στο μόνο σημείο που έδειξε καθαρά να υστερεί ήταν η επαναφορά μια

    και δεν τις είχα κάνει εκπαίδευση με θήραμα.

    Όταν της ζήτησα να επαναφέρει ένα ορτύκι  έτρεξε και μόλις το έβαλε στο στόμα το παράτησε σαν να την ενοχλούσαν τα πούπουλα.

    Τώρα έχουμε αρχίσει το μάθημα τις επαναφοράς από την αρχή και έχουμε φτάσει σε σημείο να μου επαναφέρει το νταμι με φτερούγες ορτυκιού.

    Βέβαια συνεχίζει να δείχνει κάποιο δισταγμό όταν πάει να το βάλει στο στόμα τις αλλά το επαναφέρει.    

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #63427

    Λιπών τα νέα από την εκπαίδευση τις Κλειώ στο απορτ είναι θετικά.

    Το νταμι έχει γίνει πάλι το αγαπημένο τις παιχνίδι όπως ήταν πριν του

    βάλω  επάνω τις φτερούγες ορτυκιού και έχει εξαλειφθεί και

    ο παραμικρός δισταγμός για επαναφορά.

    Εχθές το μοναδικό ορτύκι  που τουφέκισα  ξεκίνησα εγώ να πάω να το μαζέψω και από περιέργεια για να δω αντιδράσεις τις έδωσα εντολή

     για επαναφορά.

    Το αποτέλεσμα ήταν αλλού να έχει πέσει το ορτύκι και αλλού να

    πηγαίνει το σκυλί.

    Εγώ πηγαίνοντας στο μέρος που είχε πέσει το πουλί να μην βρίσκω τίποτα και τελικά  βλέπω το σκυλί να έρχεται από άλλο σημείο και στο στόμα κρατούσε το ορτύκι και μάλιστα ζωντανό.  

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 76 έως 83 (από 83 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων