ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 83 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    theo64 στις #38500

    Φίλε Κώστα το κυνήγι με σκύλο είναι τόσο πολύπλοκο που χρειάζονται πάρα πολλά για να πει κανείς ότι είναι καλός κυνηγός. Πέρα απο καλός σκοπευτής θα πρέπει να ξέρει κάποια πράγματα που είναι απαραίτητα. Πρώτον θα πρέπει να ξέρει να εκπαιδεύσει σωστά τα σκυλιά του και επίσης να ξέρει να τα καθοδηγεί σωστά στον κυνηγότοπο. Και το σημαντικότερο είναι να ξέρει να “διαβάζει” σωστα την περιοχή στην οποία θα κυνηγήσει. Νομίζω ότι αυτα τα δύο για να τα αποκτήσει κάποιος χρειάζεται να αφιερώσει πολλές ώρες σε κυνηγετικές εξορμήσεις ώστε να αποκτήσει τις σχετικές εμπειρίες. Π.Χ πόσες φορές λαγοκυνηγοί με καλά σκυλιά σηκώνουν λαγό αλλά τους φεύγει ατουφέκιστος γιατί δεν “έπιασαν” σωστά το μέρος; Ή πόσες φορές μπεκατσάδες σηκώνουν μπεκάτσες αλλά λόγω κακής θέσης που έχουν πάρει δεν μπορούν να τις τουφεκίσουν; Ή το σημαντικότερο πόσες φορές παρέες κυνηγουν στην ίδια περιοχή αλλά αυτοί που ξέρουν να διαβάζουν την περιοχή ξέρουν τα σημεία που κρατά το θήραμα που κυνηγούν με αποτέλεσμα να γυρίζουν με “γεμάτη την τσάντα” ενώ άλλοι απλά να γυρίζουν μέσα στο βουνό χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα;

    Φιλικά Θόδωρος

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #335777

    Φίλε Θοδωρή συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, όμως αυτά που αναφέρεις είναι πράγματα που μαθαίνονται μόνο στον κυνηγότοπο. Η ταχύτητα εκμάθησης του καθενός εξαρτάται από πολλούς παράγοντες με κυριότερο τον δάσκαλο-συνκυνηγό που θα έχεις, αν περιμένεις να τα ανακαλήψεις μόνος σου θα περάσουν πολλά χρόνια. 

    Ωστόσο κάποια πράγματα που μπορούν να γίνουν σχεδόν δίπλα στο σπίτι σου, φροντίζεις να τα μάθεις όσο γίνεται καλύτερα. Το να εκπαιδεύσεις το κουτάβι σου με ήμερο θήραμα δεν είναι πυρηνική φυσική, ειδικά όταν υπάρχουν τόσο έμπειροι άνθρωποι να σε συμβουλέψουν. Θα γλειτώσεις πολύ χαμένο χρόνο στο κυνήγι.

    Επίσης το πιατάκι στο σκοπευτήριο δεν είναι μπεκάτσα, αλλά η εικόνα που συγκρατεί το μυαλό σου και η εξοικίωση με την σωστή τουφεκιά, έρχεται αυθόρμητα την στιγμή που θα την χρειαστείς και σου δίνει το αποτέλεσμα.

    Ο κυνηγός πρέπει να εκπαιδεύεται σε όλα. Και να μην ξέρει να διαβάσει την περιοχή, μια δυο τρεις θα μάθει, θα του δείξει ο παλιός που θα είναι μαζί του που πρέπει να σταθεί, αν όμως δεν ξέρει να τουφεκάει δεν θα κάνει απολύτως τίποτα.

    Εμπειρία  στο κυνήγι των πουλιών με σκύλο δεν έχω, τις περισσότερες φορές όμως βλέπω τον σκύλο να οδηγεί τον κυνηγό, τον σκύλο να προσπαθεί να βάλει την μπεκάτσα ανάμεσα σ’ αυτόν και το αφεντικό του, πράγμα που σημαίνει οτι αν δεν υπάρχει διάθεση για μάθηση όσα χρόνια και να περάσουν θα παραμείνει ίδιος.

    Το ξέρεις άλλωστε καλύτερα σαν εκπαιδευτικός που είσαι.

    Φιλικά, Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    theo64 στις #335779

    Φίλε Κώστα, δεν διαφωνούμε σε τίποτε γιατι αν πρόσεξες λέω “ότι πέρα απο καλός σκοπευτής….”. ’ρα θεωρώ δεδομένο ότι κάθε κυνηγός θα πρέπει να έχει εξασκηθεί ώστε να έχει βελτιώσει κατα το δυνατόν τις σκοπευτικές του ικανότητες. Επίσης για τα σκυλιά του λέω ότι “θα πρέπει να ξέρει να τα εκπαιδεύσει σωστά…”. ’ρα θεωρώ την σωστή εκπαίδευση του κυνηγόσκυλου απαραίτητη προυπόθεση. Φυσικά εκπαίδευση του σκύλου δεν γίνεται μόνο στο κυνηγότοπο αλλά είναι καθημερινή και συνεχής. Ειδικά αν το σκυλί είναι κουτάβι η προσπάθεια που θα πρέπει να καταβάλλουμε είναι ακόμη μεγαλύτερη και φυσικά η γνώμη κάποιου ειδικού είναι παντα χρήσιμη γιατί μπορεί να μας δώσει λύσεις σε διάφορα προβλήματα που θα αντιμετωπίσουμε και που απο μόνοι μας θα ήταν είτε πολύ δύσκολο είτε αδύνατον να γίνει. Όσο για το “διάβασμα” μιας περιοχής νομίζω ότι είναι απο τα πιο δύσκολα πράγματα που πρέπει να μάθει κάθε κυνηγός και φυσικά ο καλύτερος δάσκαλος είναι κάποιος έμπειρος συνκυνηγός ο οποίος θα μας μάθει τα μυστικά για το κάθε θήραμα. Τώρα γιαυτο που λες ότι τις περισσότερες φορές ο σκύλος είναι αυτός που καθοθηγεί τον κυνηγό στον κυνηγότοπο νομίζω συμβαίνει ακριβώς γιατί μην ξέροντας που που να αναζητήσουμε το θήραμα αφήνουμε τον σκύλο να αναλάβει πρωτοβουλίες και να μας οδηγήσει σ’ αυτό. Ο έμπειρος κυνηγός που μπορεί να “διαβάσει” την περιοχή μπορεί να προβλέψει τα πιθανα σημεία στα οποία θα συναντήσει το θήραμα ανάλογα με την μορφολογία της περιοχής και την εποχή, άρα καθοδηγεί τα σκυλιά του στα σημεία που πρέπει να ψάξουν και έτσι έχει μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα με λιγότερο κόπο.

    Φιλικά Θόδωρος

    Υ.Γ. Το να εκπαιδεύσεις ένα σκυλί σίγουρα δεν είναι πυρηνική φυσική αλλά πολλές φορές ειδικά αν πρόκειται για κουτάβι-φέρμα η εκπαίδευση του με ήμερο θήραμα μπορεί να αποβεί ολέθρια για το σκυλί και να αποκτήσει”χούγια” που αργότερα πολύ δύσκολα θα τα κόψει, με αποτέλεσμα καταστροφικό για τον κυνηγό. Γιαυτό πάντα πρίν φέρουμε το κουτάβι σε επαφή με ήμερο θήραμα καλό είναι παίρνουμε την γνώμη ενος ειδικού για το τι πρέπει να κάνουμε και τι πρέπει να αποφεύγουμε.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    theo64 στις #38504

    Όσο για την ώρα (5:30π.μ) που έγραψα το μήνυμα, είναι λίγο πριν πάω στο σχολείο (είδες αιθισμός!!!), γιατί σήμερα είναι ημέρα πανελλαδικών εξετάσεων και σαν χειριστής του Η/Υ θα πρέπει να βρίσκομαι στην θέση μου στις 6:15π.μ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    theo64 στις #38505

    Συγνώμη για την ορθογραφία της λέξης “εθισμός” αλλά … ήμουνα από τον ύπνο και κατάλαβα την «πατάτα» αφού έστειλα το μήνυμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #335787


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από theo64 στίς 22 Mάϊος 2004


    Συγνώμη για την ορθογραφία της λέξης “εθισμός” αλλά … ήμουνα από τον ύπνο και κατάλαβα την «πατάτα» αφού έστειλα το μήνυμα.


    Μια μικρή παρένθεση σε ένα σοβαρό θέμα, το οποίο παρακολουθώ, μια και έχω κι εγώ σκυλί.

    Αν δεν υπήρχε το Word, δεν θα έπρεπε να γράφω. Θα ξεχνάγατε και αυτά που ξέρετε.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #38527

    Σταυρο μου η ορθογραφία είναι το λιγότερο που απασχολεί το φόρουμ. Το περιεχόμενο των μηνυμάτων είναι αυτό που μας ενδιαφέρει.

    Κάνοντας χιούμορ, θα πω οτι εσύ με το Γιώργο τον Λιόλιο θα κάνατε αχτύπητο δίδυμο στις πανελλήνιες!!!!!!!!!

    Πάντως εγώ προτιμώ ένα κείμενο με χίλια ορθογραφικά λάθη παρά να είναι γραμμένο σε γκρικλις.

    Ο μόνος που δικαιολογείται είναι ο Gun doctor. (άρπα την Μπεκατσόφτερε)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    785
    MPEKATSOFTEROS στις #335789

    DEN HXERA OTI SAS ENOXLO ME TA GREEKLISH MOU   EGO 8A SYNEXISO NA GRAFO ETSI.

    ETSI EIMAI, ETSI 8ELO KAI ETSI KANO POU LEEI…..  EMENA ME BOLEYOUN POLU TA GREEKLISH. ETSI EXO SYNH8ISEI!!!

    EX’ALLOU KAI EGO, EXOTERIKO EIMAI, OPOTE DIKAIOLOGOUMAI. (ARPA THN PALI PISO TORA KOSTA  )

    FILIKA,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #38632

     

    Τheo64 Ξέρεις πόσες φορές βλέπω αυτό που έγραψα και διαπιστώνω λάθος; Έλα που δεν μπορώ να μπω για διόρθωση.

    Όντως τα γκρίκλις με καθυστερούν αλλά προκειμένου να διαβάσω το θέμα αυτών που τα χρησιμοποιούν δεν με κουράζει, αν είναι πλάκες τα προσπερνάω.

     

    Ο έμπειρος κυνηγός που μπορεί να “διαβάσει” την περιοχή μπορεί να προβλέψει τα πιθανα σημεία στα οποία θα συναντήσει το θήραμα ανάλογα με την μορφολογία της περιοχής και την εποχή, άρα καθοδηγεί τα σκυλιά του στα σημεία που πρέπει να ψάξουν και έτσι έχει μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα με λιγότερο κόπο.

    Ο κανόνας είναι αυτός γι αυτό έτσι πρέπει να ενεργούμε, υπάρχουν όμως μερικές εξαιρέσεις. Ο κυνηγός που συνεργάζεται με τον σκύλο του εύκολα αντιλαμβάνεται ότι πρέπει να εμπιστευτεί τον σκύλο του.

    Παράδειγμα, έριχνε δυνατή βροχή όλο το βράδυ, το γύρισε σε ψιλόβροχο  κατά τις 10, βγήκαμε αμέσως. Βαδίζαμε στο «ντυμένο» χαλαροί με σκοπό να ψάξουμε καλά αρκετά πιο πάνω όπου υπήρχαν πευκάκια με κλαριά μέχρι το έδαφος. Δεξιά υπήρχε ένα αμπέλι. Ο Ντόναλντ (κόκερ) έφευγε προς εκεί, την πρώτη φορά τον επανέφερα, αν δεν γνώριζα τις αντιδράσεις του δεν θα έμπαινα μέσα στη λασπουριά του αμπελιού, τελικά έβγαλε μπεκάτσα: Πάνω δεν βρήκαμε τίποτα και στο γυρισμό έψαξα όλα τα αμπέλια και σήκωσε άλλες δύο. Χρυσός κανόνας: να εκμεταλλευόμαστε πάντα τον άνεμο.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    785
    MPEKATSOFTEROS στις #38634

    SYMFONO ME TON FILO GIANNH. PREPEI POLLES FORES NA EMPISTEYOMASTE TO SKULO MAS.ME TIS ANALOGES, EMPEIRIES, APOKTA EMPISTOSYNH KAI O IDIOS STON EAYTO TOU KAI PSAXNEI TA PONHRA SHMEIA. KAI XANA, LEO KAI EGO ME THN SEIRA MOU, POS PREPEI PANTA NA EXOUME TON ANEMO SYMMAXO. PANTA KONTRA STON AERA GIA NA MPOREI KAI TO SKULI NA DOULEPSEI SOSTA!!!OTI RATSA KAI NA EIANI, O AERAS EINAI AYTOS POU 8A TON ODHGHSEI STO 8HRAMA. ALLA KAI H EPIMONH KAI PA8OS GIA EREYNA!!!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #338910

     

    Μύνημα σταλμένο από MPEKATSOFTEROS στίς 08 Mάρτιος 2004 ώρα 3:13μμ – IP 62.255.32.6
    Πλατινένιο μέλος

    13 Οκτώβριος 2003
    472   Μηνύματα

    FILOI MOU, DIARKOS MILAME GIA TA OPLA, TO SKOPEYTHRIO TA CHOKES, TA FYSIGGIA KTL.

    EXOUME XEHASEI OMOS, ENA APO TA SYMANTIKOTERA KEFALAIA STO 8EMA KYNHGI, TO OPOIO DEN EINAI ALLO, PERA APO THN DIARKHS ASKHSH-EKPAIDEYSH TON FILON MAS SKYLON.

    ETSI TA HDH “ETOIMA” KYNHGOSKYLA, XREIAZONTAI DIARKHS ASKHSH, ENO TA NEA SKYLIA, XREIAZONTAI EXODOUS ME SYNANTHSEIS SE 8HRAMATA, ETSI OSTE NA APOKTHSOUN PIO POLU PEIRA, NA KATALABOUN TO TI ZHTAME APO AYTA OTAN BGAINOUME GIA KYNHGI, ALLA KAI EMEIS OI IDIOI, NA EPIGENTRO8OUME SE PI8ANA MEIONEKTHMATA POU EXEI O SKYLOS MAS KAI POU ISOS NA XREIAZONTAI DIOR8OSH. TA MEIONEKTHMATA AYTA LOIPON, SYNH8OS DEN TA BLEPOUME OTAN BGAINOUME GIA KYNHGI KAI O LOGOS DEN EINAI ALLOS APO TO OPLO.EKEINH TH STIGMH KRATAME OPLO KAI DEN MPOROUME NA ESTIASTOUME STON SKYLO MAS.

    ETSI LOIPON, PREPEI OLOI MAS NA ESTIASOUME EKEI MEXRI THN ENARXH THS EPOMENHS SAIZON ETSI OSTE TA SKYLIA MAS NA EINAI ETOIMOPOLEMA STHN ENARXH.

    EGO PROSOPIKA, EXO ENA SETTER IRLANDIAS, TO POPOIO EINAI 9 MHNON TORA. TO EBGAZA MONO SE MPEKATSA KAI MOU EBGALE 2 MONH THS TELEIOS KAI KANA 3ARI-4 ME THN BOH8EIA TOU MEGALOU (TIS XEPETAGE ME PONTARISMA)

    TORA 8A ARXISOTA EKPAIDEYTIKA SE AGRIO ORTYKI ME APOTELESMA NA BELTIOSO KAPOIA PRAGMATA KAI ARGOTERA ISOS THN BGALO KAI SE PERDIKA!!!

    AYTA APO EMENA!!!

    ————-
    ΜΠΕΚΑΤΣΟΦΤΕΡΟΣ

    Μύνημα σταλμένο από babis στίς 09 Mάρτιος 2004 ώρα 11:37πμ – IP 212.251.74.226
    Χρυσό μέλος
     
    14 Ιούλιος 2003
    188   Μηνύματα

    Το θέμα εκπαιδεύτηκα είναι ένα μεγάλο θεμα

    Ειδικά την περίοδο που δεν επιτρέπεται το κυνήγι .

    Θα πρέπει να ξέρουμε ποτέ και που θα πάμε τον σκύλο ,

    Κάποια εποχή να πούλια αναπαράγονται και δεν κάνει να τα τρομάζουμε .

    Όσο για το θήραμα που θα βάλουμε τα σκυλιά δόξα το θεό υπάρχει  αρκετό .

    Και καμπίσιες πέρδικες έχουμε και πέρδικες και ορτύκια και στα νησιά έχει αρκετές πέρδικες .

    συνηθος τα εκπαιδευτικα ειναι η ανεύρεση πουλιων για την εναρξη . ειδικα στην ορεινη περδικα , και τα ορτυκια .

     

    Μύνημα σταλμένο από Kalliston Hellas στίς 11 Mάρτιος 2004 ώρα 4:53μμ – IP 212.205.199.230
    Συντονιστής φόρουμ
     
    20 Mάϊος 2003
    544   Μηνύματα

     

    Πολύ χαίρομαι όταν διαβάζω προτάσεις – προτροπές σαν του Μπεκατσόφτερου και του Μπάμπη για την προστασία του θηράματος και την εκπαίδευση –εξάσκηση – συντήρηση του συνεργάτη μας του σκύλου.

    Σύντροφος ναι! Συνεργάτης ναι! Συγκυνηγός ναι! Φιλαράκι ναι! ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΕΡΓΑΛΕΙΟ. Όλοι ξέρουμε ότι ακόμη υπάρχουν άνθρωποι που έχουν τον σκύλο  μόνο σαν «όργανο» άσκησης θήρας. Πολλέςφορές έχουν μεγαλύτερη εκτίμηση στην καραμπίνα τους γιατί την πλήρωσαν κάποια χιλιάρικα περισσότερα από τον σκύλο τους. Λίγοι είναι πια αυτοί οι κυνοχρήστες αλλά κάνουν μεγάλη ζημιά στην οικογένειά μας. ’λλοι από άγνοια και άλλοι από ζαμανφουτισμό. Ας βοηθήσουμε όλοι μέσα από το Forum να ανοίξουμε τα μάτια τουλάχιστον σε όσους έχουν άγνοια. Με ερωτήσεις, με απαντήσεις, με προτροπές και επιχειρήματα να τους δώσουμε να καταλάβουν ότι όταν ο σκύλος τους τρώει καλά, έχει στεγνό και προστατευμένο από τους καιρούς σπίτι. Όχι στο χώμα δεμένος με μια αλυσίδα να ζει πάνω στα ούρα και τα κόπρανά του. Να έχει προστασία από τα εσω-εξωπαράσιτα, τα εμβόλια του, μια στοιχειώδη κτηνιατρική παρακολούθηση. Να φροντίζουμε που και που για καθάρισμα και βούρτσισμα του τριχώματός του. Και φυσικά άσκηση και εκπαίδευση. Τότε θα καταλάβουν την πραγματική του αξία, τότε θα δουν τον σκύλο τους να τα δίνει όλα για χάρη τους.

    Φιλικά

    ————-
    Kalliston Hellas
    και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Μύνημα σταλμένο από kazam στίς 12 Mάρτιος 2004 ώρα 1:05μμ – IP 195.97.48.86
     
    13 Φεβρουάριος 2004
    131   Μηνύματα

      Φίλοι  μου μπορει να κανω λαθος, αλλα ποτε μου δεν ξεκινησα τα σκυλια μου σε αλλο θηραμα εκτος απο ορτυκι και κυριως σε αγριο και παντα με ενα σκυλλο παλιο.Η πρωτη διαπιστωση και το πρωτο μαθημα ειναι η τιμη(συναινεση) Μπορει  στα αρχικα σταδια εκπαιδευσης λογω υπερβαλλοντος ζηλου να  χρησιμοποιησω ορτυκι ημερο απλως για να δω τι κανει η μυτουλα του και να  ενθουσιαστω εαν φερμαρει.Ποτε δεν βγαζω το σκυλι  σε μπεκατσα  η σε  περδικα  εαν  δεν ειμαι  σιγουρος οτι εμαθε τα ορτυκια καλα.Νομιζω οτι θα συμφωνησετε μαζι μου οτι οτι την πιο μικρη μαλαξη την εχει το ορτυκι.

      Φανταζεστε τι θα γινεται εαν το ζωο μας μαθει την πολυ δυνατη μαλαξη της μπεκατσας  η της  περδικας και δεν δινει σημασια για το ορτυκι:  Βεβαια μπορει τα ενδιαφεροντα ενος κυνηγου να μην περιλαμβανουν το ορτυκι και να μην τον νοιαζει.

      Δεν  ξερετε  ποσες φορες  ακουω  γνωστους μου κυνη γους στο νησι να λενε  οτι εχουν καταπληκτικα σκυλια για μπεκατσες η περδικες  αλλα στο κυνηγι ορτυκιου βλεπεις οτι η αποτυχια ειναι παταγωδης(δικαιολογια πρωτη οτι δεντους ενδιαφερει –Ποιους αυτουςσαν κυνηγους ητα σκυλια τους που δεν μπορουν να πιασουν μια πιο διακριτικη μαλαξη  οπως του ορτυκιου;

    Με την τακτικη που ακολουθω πιστευω οτι τα αποτελεσματα μου  ειναι αριστα .Να τονισω οτι παντα κυνηγω με ποιντερ και παρ`ολες τισ ταχυτητες που αναπυσσει η ξανοιγεται δεν με απογοητευσε  σχεδον ποτε .

      Φιλοι μου  ολοι αφηνουμε πουλια πισω μας .Το θέμα ειναι ποσα,ποτε και πως τα αφηνουμε. 

    Καζαμ

    Μύνημα σταλμένο από BIZZAROS στίς 12 Mάρτιος 2004 ώρα 1:28μμ – IP 212.70.194.248
     
    12 Ιούλιος 2003
    129   Μηνύματα

    ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΝ ΤΑ ΘΕΣ ΓΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ, ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΗΘΙΖΟΥΝ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΝ ΣΤΟ ΚΑΘΑΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΟΓΓΙΑΖΟΥΝ.

    ΤΑΣΟΣ

    Μύνημα σταλμένο από babis στίς 12 Mάρτιος 2004 ώρα 2:29μμ – IP 212.251.74.226
    Χρυσό μέλος
     
    14 Ιούλιος 2003
    188   Μηνύματα

    Τα σκυλιά μου τα θεωρό φίλους μου .

    Έχω κάτσει άπειρες ώρες μαζί τους έτσι απλός για να κάθομαι .

    Μερικοί λένε ότι δεν κάνει να παίζεις με τον σκύλο όταν είναι μικρός ,

    να μην τον χαϊδεύεις και αλλά παρόμοια  . ειδικά με τον σκύλο που τον

    εχω από μικρή ηλικία έχω ξοδέψει πολλές ώρες για να παίζω μαζί του .

    Είναι ζώο και αυτό και περνάει όλες τις φάσεις . μωρό εφηβεία και ολοκληρωμένο .

    Όταν η συμπεριφορά που έχεις απέναντι στο σκύλο είναι σαν αυτή που θα είχες αν είχες ένα μωράκι από την μικρή ηλικία και όσο μεγαλώνει η συμπεριφορά σου αλλάζει πιστεύω έχεις πετύχει το καλύτερο . όταν είναι μικρό δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση να κάνει ότι και ένα μεγάλο .

    Όλοι κάνουμε λάθη απέναντι στα σκυλιά , και ειδικά στην φάση που περνάνε την εφηβεία . αυτό ισχύει και στους γονείς προς τα παιδία τους .

    Όταν καταφέρεις να δεθείς και να δώσεις ευκαιρίες να σε καταλάβει ο σκύλος και το αντίθετο πιστεύω ότι έχεις καταφέρει το μεγαλύτερο κομμάτι που λέγετε σχέση σκύλος – άνθρωπος .

    Όπως και εσύ θέλεις να μένεις σε ένα καθαρό σπίτι έτσι και το σκυλί πρέπει να μένει σε καθαρό σπίτι .

    Όπως και εσύ θέλεις να πίνεις καθαρό και φρέσκο νερό έτσι και το σκυλί πρέπει να έχει καθαρό και φρέσκο νερό .

    Όπως εσύ θέλεις να τρως σωστό φαΐ έτσι και το σκυλί πρέπει να τρέφεται σωστά .

    Ποτέ δεν είπα στον εαυτό μου ε και τι έγινε σκυλιά είναι δεν έχουνε ανάγκη .

    Όπως όταν μαλώσεις τα παιδία σου κρατάνε μούτρα πιστεύω και ο σκύλος το κάνει αυτό .

    Ο σκύλος δεν είναι ακριβός το εργαλείο στο κυνήγι , είναι ο φίλο σου που και θα τσακωθείς μαζί του και θα κυνηγήσετε καλά και που θα χαίρεστε αν πάρετε κάποιο θήραμα .

    Αυτά που αναφέρομαι είναι προσωπική μου γνώμη και συμπεριφορά απέναντι στα σκυλιά .

     

     

    Μύνημα σταλμένο από MPEKATSOFTEROS στίς 12 Mάρτιος 2004 ώρα 2:54μμ – IP 62.255.32.6
    Πλατινένιο μέλος

    13 Οκτώβριος 2003
    472   Μηνύματα

    Φιλοι μου καλημερα και απο εμενα(μιας και εδω ειναι πρωι ακομα). Κατ’αρχην να συμφωνησω με τον φιλο Νικολακοπουλο, οσον αφορα τις αποψεις του περι του τι ειναι ο σκυλος για εμας. Εγω προσωοπικα φιλοι μου, οταν αποφασισα να παρω ενα σκυλι (μιας και ειχα “ξεμεινει” απο σκυλι εδω και 4 περιπου χρονια) αποφασισα να παρω κατ’αρχας ενα φιλο, γιατι ετσι το βλεπω το σκυλι μας. Ενα φιλο που θα ερχεται μαζι μου στο κυνηγι οταν θα πηγαινω μονος μου και θα μου κανει συντροφια. Αυτος ο φιλος λοιπον, με τις δυνατοτητες που εχει, μυτη ερευνα κτλ, θα με βοηθησει στο να κυνηγησω εχωντας καποια καλυτερα αποτελεσματα σε συγκεκριμενα θηραματα που χρειαζονται σκυλι για να κυνηγηθουν.Ποτε δεν σκεφτηκα οτι το σκυλι ειναι εργαλειο. Ισως να μπορεσουμε να το πουμε αυτο χαριτολογωνταςδινωντας ετσι καποια αξια στα σκυλια μας με την εννοια οτι κανουν καλη δουλεια!!Τοτε εγω πιστευω και μονο με μια τετοια εννοια μπορεις να χαρακτηρισεις τον σκυλο σου σαν εργαλειο.

    Οσον αφορα τον φιλο καζαμ τωρα (τα λεγομενα του και οχι τον ιδιο προσωπικα), θα ηθελα να πω τα εξης : Αποψη μου την οποια πιστευω βαθυτατα, ειναι οτι καλα μπεκατσοσκυλα, γινονται αυτα τα οποια ερχονται σαν πρωτη επαφη με θηραμα με την μπεκατσα. Αυτο το μοναδικο πουλι, πιστευω πως εντυπωσιαζει εμας τους μπεκατσοκυνηγους για το μοναδικο κυνηγι που μας προσφερει και την ομορφια του. Πιστευω ομως, πως καποια παρομοια αισθηση που δεν μπορουμε να την αντιληφτουμε εμεις, νοιωθουν και τα σκυλια μας για αυτο το πουλι, οταν τους ερχεται αυτη η μηρωδια της μπεκατσας. Εγω προσωπικα, εχω οπως ξαναπει, ενα ποιντερ αρσενικο και τωρα εχω και ενα Σεττερ Ιρλανδιας το οποιο ειναι 9 μηνων αυτη τη στιγμη. Το ποιντερ αυτο, το εκπαιδευσα μονος μου, με διαρκεις εξοδους συτο κυνηγι αλλα και σε εκπαιδευτικα. Εχω χαλασει τεραστια ποσα σε βενζινες προκειμενου να βγαλω το σκυλι αυτο σε μερη καταλληλα και οπου κρατανε πουλια. Εχω χαλασει επισης ποσα σε τροφες, βιταμινες και αλλα πολλα που σχετιζονται με την υγεια του σκυλιου μου και οχι μονο. Το αποτελεσμα, ειναι πως το ποιντερ αυτο φιλοι μου, εχει βγει ενα σκυλι παντοσ καιρου και τοπου που λενε. Δηλαδη κυνηγαει απο μπεκατσα στο βουνο-στο δασος μεχρι ορτυκι στον καμπο και παπια στον βαλτο. Δεν δισταζει να μπει βαθεια μεσα στο λογγο ετσι ωστε να ερθει σε επαφη με την μπεκατσα, αλλα ουτε δισταζει να μπει στα παγωμενα νερα του βαλτου τον χειμωνα προκειμενου να φερει ενα χτυπημενο παπι. Δεν θελω να περιαυτολογησω ‘η να κανω το σκυλι μου να φανει σαν θεος. Σιγουρα-αναμφισβητητα υπαρχουν και αλλα πολυ καλητερα σκυλια απο το δικο μου. Ομως εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο αυτα που μπορει και μου προσφερει και με δεδομενο τα στανταρ τησ φυλης του.

    Οπως ειπα λοιπον και πιο πριν, θεωρω οτι καλα μπεκατσοσκυλα, γινονται αυτα που ερχονται με επαφη με θηραμα σαν πρωτη επαφη με την μπεκατσα. Εγω λοιπον, απο 5 μηνων το σκυλακι αυτο το επαιρνα μαζι μου σε εξοδους μπεκατσας και μονο μπεκατσα, αν αφαιρεσεις πολυ λιγες εξοδους ετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου,στην εναρξη της σαιζον, προκειμενου να σιγοθρευτω για κροτοφοβια κτλ. Το πρωτο θηραμα που δαγκωσε ηταν μπεκατσα. Τα πρωτα πουλια που σηκωσε (αφου βεβαια τα ειχε σε φερμα ο ποιντερ) ηταν μπεκατσες και μαλιστα 4 σε ενα μονο απογευμα. Το σκυλι αυτο, εμαθε μαζι με τον μεγαλο, να ψαχνει τα πιο πυκνα μερη του δασους τα οποια ειναι και υποπτα οσον αφορα για το αν θα κρατανε πουλια η οχι. Με αποτελεσμα, φετος να μου βγαλει μονη της εντελως σε ηλικια 7 μηνων, 2 μπεκατσες και φερμαρισμενες. Τωρα, εχει φτασει σε βαθμο, τετοιο ουτως ωστε να πιστευω, πως στην επομενη σαιζον, θα κυνηγαει την μπεκατσα καλυτερα απο τον ποιντερ και αυτο πιστευω οφειλεται στο οτι ξεκινησε και συνεχισε μονο με αυτο το θηραμα. Ειναι σαν να εχει εστιαστει μονο σε αυτην την μηρωδια και με την παραμικρη αναθυμιαση, γυρναει και προσπαθει να βρει την πηγη αυτης της μυρωδιας.

    Ειναι πιστευω το τι αρεσει στον καθενα να κυνηγαει και το πως θα βγαλει και το σκυλι του, και οχι το τι και το πως πρεπει να το βγαλει.

    Αυτα απο εμενα, συγχωρεστε με αν σας κουρασα με το μακρυ μυνημα μου, απλα ηθελα να εκφρασω οσο καλυτερα μπορουσα αυτα που πιστευω περι εκαπιδευσης, το οποιο ειναι πραγματικα πολυυυ μεγαλο κεφαλαιο!!!

    Φιλικα παντα, Κωστης!!!

     

     

     

    ————-
    ΜΠΕΚΑΤΣΟΦΤΕΡΟΣ

    Μύνημα σταλμένο από Kalliston Hellas στίς 12 Mάρτιος 2004 ώρα 5:50μμ – IP 212.205.199.230
    Δές Kalliston Hellas's Προφίλ
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #53114

     

    Μύνημα σταλμένο από kostask στίς 22 Φεβρουάριος 2005 ώρα 11:14πμ – IP 213.142.137.107

    19 Mάϊος 2003
    2029   Μηνύματα

    Θα πρότεινα αν δεν έχει αντίρηση ο συντονιστής της ενότητας, να μπει σε πρωτεραιότητα το θέμα “ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ” ώστε τώρα που τελειώνει το κυνήγι και όλοι θα αρχίσουν να βγάζουν τους σκύλους τους στις περιοχές που επιτρέπεται, να έχουμε κάποιες αναφορές.

    Νομίζω ότι η θεματική ενότητα “Κυνηγόσκυλα” είναι καταλληλότερη να φιλοξενίσει το θέμα αυτό, καθώς δεν πρόκειται για Κυνηγετική εξόρμιση.

    Ευχαριστώ

    ————-
    Φιλικά, Κώστας

    Μύνημα σταλμένο από coolis στίς 22 Φεβρουάριος 2005 ώρα 11:49πμ – IP 193.92.154.153
    Χρυσό μέλος
     
    14 Iανουάριος 2004
    325   Μηνύματα

    ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ ΚΩΣΤΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΟΙ ΑΣΧΟΛΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΚΥΛΟΥΣ ΜΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΕΜΑΣ. 

    ————-
    Ο ΣΚΥΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΑΛΕΙΟ…!

    Μύνημα σταλμένο από Justinian στίς 22 Φεβρουάριος 2005 ώρα 6:01μμ – IP 213.16.205.41
    Πλατινένιο μέλος
     
    09 Mάϊος 2004
    461   Μηνύματα

    Και φυσικα να θετουμε ερωτησεις πανω στον τροπο διεξαγωγης των εκπαιδευτικων..

    ————-
    Justinian-Lesvos Island

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    chasseur στις #53190

    Όντας εντελώς αρχάριος στην εκπαίδευση σκύλων,πότε πρέπει να βγάλουμε το σκύλο έξω στο ύπαιθρο και πότε και για πόσο  ελέγχοντας τον με ένα σκοινί και πότε εντελώς ελεύθερο?? Όταν λέω πότε  δεν αναφέρομαι σε ηλικία αλλα σε στάδιο εκπαίδευσης.

    Ευχαριστώ.

    Σπύρος 

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #53194

    Σπύρο γεια σου,

    για να βοηθήσεις τους φίλους που θα ήθελαν να σου απαντήσουν, θα ήταν καλύτερα αν έγραφες φυλή, ηλικία και κάτι για το ταμπεραμέντο του σκύλου σου.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    chasseur στις #53196

    Συγγνώμη για την παράλειψη,αλλα γράφω βιαστικά απο την δουλειά.

    Ο σκύλος είναι epagneul breton  8 μηνών και τον απέκτησα πρίν ένα μήνα. Είναι υπερβολικά δραστήριος και στο νού του έχει την σκανταλιά. Νομίζω  αυτό οφείλεται στο ότι μέχρι να έρθει στα χέρια μου δεν είχε εμπειρία απο διαβίωση μέσα στο σπίτι.

    Σπύρος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 83 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων