Δοκιμές φυσιγγίων

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 136 έως 150 (από 166 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #41589

      Τα έχω δοκιμάσει όλα στον πίνακα ,στις αποστάσεις που ανέφερα ,και εξακολουθώ να τα δοκιμάζω από καιρό σε καιρό χωρίς να παρατηρήσω ουσιαστικές μεταβολές,εκτός από κάποια φυσίγγια συγκεκριμένης γνωστής εταιρείας με πολλές πιέσεις ,που οι κατανομές τους είναι τόσο διαφορετικές από φυσίγγι σε φυσίγγι που  καταρρίπτουν όλους τους νόμους της στατιστικής.

    Γι΄ αυτό τείνω να πιστέψω ότι οι Beretta τα MAX D δεν τα πάνε.Tι αυλό έχει το όπλο με το οποίο τα δοκίμασες; Αν και νομίζω ότι άκρη δεν βγαίνει ούτε και για τον Δάσκαλο (GUN DOCTOR)


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #41591

      Φίλε Kostask εσύ που ασχολείσαι με ιδιογομώσεις και έχεις και γνώσεις αλλά και εμπειρία, θέλω να μου λύσεις  μια απορία: Μπορεί ένα φυσίγγι 34 gr με ταχύτητες   420 m/sec με συγκεντρωτήρα,να βγάζει μόνο 580 bars πιέσεις,την στιγμή που κλωτσάει σαν μουλάρι;

    Απορία εξικνούμενη από δοκιμές γνωστού περιοδικού του χώρου,σε εξίσου γνωστά φυσίγγια ,πασίγνωστης εταιρείας.

      Και κάτι άλλο: Αληθεύει ότι οι ταχύτητες και οι καλές κατανομές ενός φυσιγγίου , ανεξαρτήτως βάρους γομώσεων ,είναι ποσά αντιστρόφως ανάλογα;

    Στα ρωτάω αυτά γιατί κάτι εταιρείες ,έχω την εντύπωση, ότι πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλλες…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #336322

    [font=” Verdana”]Φίλε Δημήτρη το διάστημα που ασχολούμαι δεν μου επιτρέπει να είμαι απόλυτος.[/font]

    [font=” Verdana”]Όμως είναι γενικώς αποδεκτό από τους βλητικούς (δεν εννοώ τους αρθρογράφους) οτι οι υπερβολικές ταχύτητες συνεπάγονται και υψηλές πιέσεις.[/font]

    [font=” Verdana”]Η αύξηση της ταχύτητας σ’ ενα φυσίγγι επιτυγχάνεται με 2 τρόπους. Ο ένας είναι με μεγαλύτερη ποσότητα πυρίτιδας από την προβλεπόμενη και ο άλλος ασκώντας μεγαλύτερες πιέσεις στην πυρίτιδα κατα το κλείσιμο.[/font]

    [font=” Verdana”]Το ζητούμενο από τον κατασκευαστή, ερασιτέχνη η επαγγελματία είναι να πάρει από την πυρίτιδα που χρησιμοποιεί, την ανώτερη φυσιολογική ταχύτητα χωρίς να λειτουργεί σε βάρος των κατανομών. Πολλές φορές όμως εξ αιτίας της επιμονής των καταναλωτών για όλο και πιο γρήγορα φυσίγγια ορισμένοι κατασκευαστές το παρακάνουν με τις πιέσεις. Κάποιοι άλλοι απλά βαφτίζουν τα φυσίγγια τους γρήγορα και αναγράφουν ανύπαρκτες ταχύτητες.[/font]

    [font=” Verdana”]Είναι απόλυτα φυσιολογικό ένα υπερβολικά γρήγορο φυσίγγι να ανοίγει την τουφεκιά, αφού μεγάλο μέρος των σκαγιών παραμορφώνεται λόγω των αυξημένων πιέσεων.[/font]

    [font=” Verdana”]Τώρα αν θες την γνώμη μου για το φυσίγγι που λες, 34γρ 420m/s με πιέσεις 570bars, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι αληθινές οι μετρήσεις. Εκτός και αν η μέτρηση των πιέσεων έγινε με 0c ενώ η μέτρηση της ταχύτητας με 36c [/font][font=” Verdana”];)]” type=”#_x0000_t75″>. Μην κοροϊδευόμαστε, οι μονοβασικές πυρίτιδες που χρησιμοποιούνται σε γομώσεις των 34 γραμμαρίων είναι ημιπροοδευτικές με δοσολογίες στο 1,75 και δίνουν πιέσεις τις τάξης των 640-700 bars. Για να πετύχουμε V1 420m/s με ένα τέτοιο φυσίγγι θα ξεπεράσουμε τα 750 bars.[/font]

    [font=” Verdana”]Σκεφτείτε οτι τα σκοπευτικά φυσίγγια που πλησιάζουν αυτές τις ταχύτητες είναι γεμισμένα με ταχύκαυστες πυρίτιδες και έχουν να προωθήσουν ελάχιστο φορτίο.[/font]

    [font=” Verdana”]Πριν από λίγο καιρό που χρονομετρήσαμε αρκετά επώνυμα φυσίγγια γεμισμένα κυρίως με προοδευτικές πυρίτιδες. η ταχύτητα τους κυμάνθηκε μέχρι τα 385 m/s με εξαίρεση το Winchester super X που έφτασε τα 412 m/s έχοντας φυσιολογική ανάκρουση για 36 γραμ φυσίγγι. Δεν ξέρω τι παίζεται με αυτό, αφού οι Αμερικάνικες πυρίτιδες δεν βγαίνουν στο εμπόριο.[/font]

    Παράδειγμα το Lepre της Nobel Sport (37gr) κλωτσά λιγότερο απο ένα 34αρι γιατί η Tecna είναι super προοδευτική και ναι μεν οι παραγόμενες πιέσεις εφαρμόζονται στην κάνη για περισσότερο χρόνο αλλά παραμένουν σημαντικά χαμηλότερες από αυτές που αναπτύσσονται ακαριαία στις ημιπροοδευτικές πυρίτιδες. Βέβαια τα 420 m/s που αναγράφονται στο διαφημιστικό τους φυλλάδιο ανήκουν στην σφαίρα της φαντασίας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #41594

    Κώστα σε διορθώνω: Γιάννης είναι το όνομά μου…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #41599

    Γιάννη, ο αυλός του όπλου μου είναι 18,4. Όσο για τις δοκιμές των περιοδικών, είναι ηλίου φαεινότερον ότι μας δουλεύουν. Δεν φταίνε τελείως αυτοί βέβαια, γιατί όταν ο μέσος Έλληνας κυνηγός μέσα στην άγνοιά του έχει μάθει να ζητάει υπερυψηλές ταχχύτητες και καταδικάζει οτιδήποτε κάτω από τα 400 μ/δ σαν ψοφίμι, τόσο οι κατασκευαστές όσο και οι δοκιμαστές τηρούν μία Omerta, βάσει της οποίας κανένα φυσίγγι δεν αποδίδει κάτω από αυτό το ψυχολογικό όριο.

    Βέβαια, ΟΛΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ έχουν αρχικές ταχύτητες κάτω από 400 μ/δ, ακόμα και τα περισσότερα σκοπευτικά. Αντί να παραποιούν όμως την αλήθεια, θα μπορούσαν πρώτα και καλύτερα τα περιοδικά να ενημερώσουν τους αναγνώστες τους ότι οι υψηλές αρχικές ταχύτητες έχουν μόνο μειονεκτήματα και να αλλάξει κάποτε αυτό το κλίμα της παραπληροφόρησης. Η ταχύτητα σκοτώνει μόνο στα αυτοκίνητα και στις μοτοσυκλέτες. Τα φυσίγγια είναι άλλη ιστορία.

    Φιλικά,

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #41601

    Καλημερα σε ολους,

     Δυστυχως το θεμα παραπληροφορηση, ειναι κατι το οποιο σηκωνει πολυ συζητηση. Αλλωστε πως μπορεις να διαψευσεις καποιον που σου λεει οτι το ταδε φυσιγγι βγαζει τοσες πιεσεις, τετοια ταχυτητα αρχικη, τετοια μετα απο 5 μετρα κλπ. Το κακο ειναι οτι χρειαζονται μηχανηματα αρκετα εξειδικευμενα και ακριβα, ωστε να μπορουμε να μετρησουμε και μεις τις διαφορες μετρησεις που βλεπουμε στα περιοδικα η στα φυλλαδια.

     Απο την αλλη, ο μεσος κυνηγος, θελει ενα σουπερ γρηγορο φυσιγγι, με πολυ χαμηλες πιεσεις ομως, πραγμα που νομιζω οτι ειναι αδυνατον. Ολα δυστυχως ειναι θεμα διαφημισης, κακης κατα τη γνωμη μου.

     Πριν ασχοληθω με τα δικα μου φυσιγγια, ειχα βρει 2-3 μαρκες, και εκανα τις δοκιμες μου με αυτα. Η πρωτη δοκιμη ηταν να ριξω ενα ντουμπλε, και να δω το κλωτσημα του οπλου, γιατι για μενα αυξημενες πιεσεις σε ενα ελαφρυ φυσιγγι 32 γρ, δεν δικαιολογουνται.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #41763

    PALIKARI LEO ,NA EISE KALA PALIKARI.ME EKANES KAI GELASA LIGO!!!!. “…MOIAZOUN SA LOUKOUMAS….”

    POLI PALIA  , NOMIZO THN DEKAETEIA TOU  1950-60,STA PEIRAMATA POU EGINAN STO PANEPISTHMIO THS OKLAHOMA,BRHKAN AKRIBOS AUTO.DHLADH ,MERIKES NTOUFEKIES DEN EIXAN KATHOLOU SKAGIA STO KENTRO-OUTE ENA-KAI TO ONOMASAN TOTE PAIDIA MOU DO-NUT POU SHMAINEI STA ELLHNIKA LOUKOUMAS OPOS TO ONOMASE DHLADH KAI O FILOS LEO!!!!(XILIA XRONIA ZOH NA EXEIS PALIKARI)

    AUTO MALISTA TOUS ODOIGISE STO NA KATALABOUN KALITERA THN THEORIA THS PITHANOTHTOS POU ISXEIEI MONO STA OPLA ME SKAGIA KAI OXI STA RABDOTA(BLHMA)

    AUTH H THEORIA ,MAS LEEI ME LIGA LOGIA OTI TA SKAGIA EXOUN MERIKES FORES PERIERGH ANTIDRASH,KAI  DEN AKOLOUTHOUN  TO “NOMO” OTAN PREPEI KAI OPOS THA PREPEI 

    GIA NA KATALABETE KALHTERA,ERIKSAN 10.000 BOLES SE KLEISTO EIDIKO XORO  KAI ENO OLA HTAN ENTAKSEI ,EAN THIMAME KALA 2-3 BOLES ME TO FOUL CHOKE TOUS EDOSAN MONO 19-20% SUGGENROSH ,ETSI XORIS KAMIA EKSHGHSHS!!!(NOMOS PITHANOTHTOS)

    THA HTHELA NA SAS ROTHSO KAI KATI AKOMA,TOUS FILOUS  POU GEMIZOUN MONOI TOUS.EAN KANETE KSANA DOKIMES,KOITAKSTE NA BALETE TO STOXO LIGO PIO MAKRIA,OSTE STO STOXO NA YPARXOUN MONO 270 ME 300 TO POLI SKAGIA.TORA KOITAKSTE NA DEITE EAN YPARXOUN KENA.H DIAFANIA POU EFTIAKSE O FILOS KOSTASK EINAI POLI KALI IDEA!!!

    FILE KOSTASK FTIAKSE KAI MIA ME DIAMETRO 3″,KAI DES TORA POSA KENA YPARXOUN PALIKARI,EAN MPOREIS.

    LOIPON OPO SHMERA GIA NA MHN KATALABAINOUN OI ANTIKUNIGOI TI GINETE, THA LEME  :

    EXO  LOUKOUMADES(TA FISIGGIA DEN EXOUN SKAGIA STO KENTRO)

    EXO  KERIA (TA FISIGGIA EXOUN TROMERI SUGGENROSH STO KENTRO)

    EXO AUGA (OMOIOMORFH KATANOMH)

    EUXARISTO POLI

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #336373

    Προχτές ήμουν σε κατάστημα κυνηγετικών φυσιγγίων που γεμίζει και ο ίδιος φυσίγγια με την επωνυμία του. Ο άνθρωπος αποδείχτηκε γνώστης και πάνω απ’ όλα είδα οτι κάνει δοκιμές στον κυνηγότοπο και σε πίνακες μαί με ταχογράφο για να δει τι κάνουν τα φυσίγγια του. Θα ήθελα εάν βρεθούμε να μιλήσω με τον Κωστή (Kostask) και τον Λεωνίδα (Leo) για να μου πουν την γνώμη τους. Πάντως θα τα δοκιμάσω και εργώ στον πίνακα διότι αυτά που είδα (δοκιμές, βλητικά αποτελέσματα, κ.α.) δεν κρύβω οτι με εντυπωσίασαν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #42001

    παιδια τα φυσιγγια ΥΨΗΛΟΣ τα γνωριζετε?? το εργοστασιο ειναι πανω Βορεια ελλαδα απο οσο ξερω και ακουσα επισης οτι μπορεις να πας και δεις τεσταρισματα στα φυσιγγια του.φιλαρακι που κυνηγαμε μαζι μου ειπε οτι εχουν πολυ καλες κατανομες και ειναι σχετικα φτηνα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    277
    DELOS στις #42002

    ΦΙΛΕ ΑΝΔΡΕΑ,

    ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΤΑ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΤΟΥ “ΥΨΗΛΟΥ”, ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΕΙΚΟΕΙΔΗ ΔΙΑΣΠΟΡΕΑ ΣΕ ΠΙΝΑΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ.

    ΤΑ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΑ ΤΟΥ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΣΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΓΙΑΤΙ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΣΤΑ ΟΡΤΙΚΙΑ.

    ΦΙΛΙΚΑ,

    ΣΠΥΡΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #42123

    Το Σάββατο έκανα κάποιες δοκιμές για να δω την συμπεριφορά των φυσιγγίων σε συνθήκες καύσωνα (36c, με ελάχιστη υγρασία).

    Δοκίμασα  δικά μου και αγορασμένα φυσίγγια.

    Τα έτοιμα φυσίγγια έδωσαν απογοητευτικές συγκεντρώσεις και ακανόνιστες κατανομές, είναι φυσικό αφού δεν είναι δυνατόν οι εταιρείες να γεμίζουν άλλα φυσίγγια για καλοκαίρι και άλλα για χειμώνα, ούτε να φτιάχνουν διαφορετικά φυσίγγια για την Μακεδονία και την Πελοπόννησο. Στα 35 μέτρα με το τσοκ που συνηθίζω να κάνω τις δοκιμές μου (LM), τα ποσοστά συγκέντρωσης δεν ξεπέρασαν σε κανένα φυσίγγι του εμπορίου, Ελληνικό ή εισαγόμενο το 58%.

    Τα δικά μου, αυτά που σε θερμοκρασίες 25-26c μου είχαν δώσει 74% κατέβηκαν στο 63-64%.

    Το πρόβλημα όμως ήταν γενικά οι κατανομές, η περιφέρεια είχε αδυνατίσει διευρύνοντας τον δραστικό κύκλο στα 90 εκατοστά με κάποια κενά όμως. Το παρήγορο ήταν, ότι τα περιφερειακά σκάγια όπως έδειξε ο τηλεφωνικός κατάλογος υστερούσαν ελάχιστα σε διάτρηση από τα κεντρικά, που σημαίνει ότι το φυσίγγι σκοτώνει.

    Δεν νομίζω βέβαια να υπάρξουν παρόμοιες συνθήκες στο κυνήγι αφού δεν θα βγεί κανείς με καύσωνα  για τρυγόνια, ούτε τον Σεπτέμβρη έχουμε τόσο υψηλές θερμοκρασίες.

    Απλά ήθελα να δω στην πράξη την επίδραση της υψηλής θερμοκρασίας.

    Το σίγουρο είναι ότι στην έναρξη τα φυσίγγια που έχουν καλοκαιρινές προδιαγραφές (λιγότερο πιεσμένα) αποδίδουν άριστα. Αυτό είναι και το πλεονέκτημα των ιδιογομώσεων έναντι των φυσιγγίων του εμπορίου.

    Στα φυσίγγια όμως που προορίζονται για τα ορτύκια και είναι επιθυμητή η διασπορά που προξενούν οι μεγαλύτερες πιέσεις δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. 

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    88
    ChristosZ στις #344724

    Αγαπητοί συνάδελφοι. Ξεθάβω αυτό το θέμα για τους εξής λόγους:

     

    1.   Το άλλο, σχεδόν συνονόματό του, έχει γίνει πολύ μεγάλο και δύσκολο να  το διαβάσει κάποιος.

    2. Βρίσκω αυτό εδώ πιο ενδιαφέρον καθότι αναφέρονται εμπειρίες από δοκιμές, σημαντικοί κατά την γνώμη μου προβληματισμοί και αναζητήσεις σε αντιπαράθεση με το άλλο που έχει καταντήσει διαφημιστικό φυσιγγίων.

     

    Έχω φτιάξει ένα ταμπλό για να κάνω τις δοκιμές μου κάπως προχωρημένο. Βασικά είναι ένα συναρμολογούμενο πλαίσιο από μεταλλικούς σωλήνες. Στο κάτω μέρος προσαρμόζω χαρτί σε ρολό 40m και 127cm πλάτος. Ένα κομμάτι λαμαρίνα προφυλάσσει το καλό χαρτί από τα σκάγια. Ξετυλίγω το χαρτί προς τα πάνω και το στερεώνω σε ένα καρούλι από προηγούμενο τελειωμένο χαρτί. Στο πλάι έχω προσαρμόσει μοτεράκι που δουλεύει με μπαταρία και γυρίζει το πάνω καρούλι τυλίγοντας το χαρτί γύρω του.

     

    Το ζητούμενο για μένα ήταν να αποφύγω το βαρετό πηγαινέλα και το κάθε φορά στερέωμα χαρτιού. Αυτό καθότι χρησιμοποιώ μια ψηφιακή με τηλεφακό, φωτογραφίζω την τουφεκιά και την επεξεργάζομαι από κει. Στο μοτέρ έχω βάλει καλώδιο 30μ με διακόπτη onoff.

     

    Τα προβλήματα στην αποφυγή του βαρετού πηγαινέλα που όσοι κάνετε δοκιμές θα γνωρίζεται είναι 2 και αν κάποιος έχει ιδέα παρακαλώ ας την πει.

     

    Στο πλαίσιο που έφτιαξα όταν το χαρτί τυλίγεται στο πάνω καρούλι κάποια στιγμή σχετικά σύντομα αρχίζει και παίρνει προς τη μια πλευρά. Τυλίγεται στραβά δηλαδή. (προσπαθήστε να τυλίξετε ρολό μια κόλλα χαρτί και  κοιτάτε τις άκρες). Πάω λοιπόν εκεί να το διορθώσω. Το πλαίσιο είναι ρυθμιζόμενο βέβαια αλλά όσο κι αν προσπαθήσω να φέρω τα καρούλια και τους λοιπούς σωλήνες παράλληλα πάλι συμβαίνει ή χρειάζεται τακτικό έλεγχο. Χρειάζεται λοιπόν κάποιο είδος οδηγούς ή κάποιο μηχανισμό που να παίρνει το χαρτί και να το τυλίγει ίσια. 

     

    Το άλλο είναι ότι από τα 30 ή 20μ. μακριά δεν φαίνονται με γυμνό μάτι οι τρύπες των σκαγιών και πότε έχει φύγει το τουφεκισμένο χαρτί. ’ρα λοιπόν θα ήθελα κάτι που να πατάω το διακόπτη και να μου κάνει μια προκαθορισμένη κίνηση 1.20μ π.χ. και μετά να σταματά ή να αδρανοποιείται.

    ……………………………………

     

     Με βλητικούς χαιρετισμούς

    Χρήστος

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #82512

    Χρήστο μου, ούτε ο Μακαρίτης ο Brister δεν πρέπει να είχε τέτοιο set up. Να σαι καλά! Όσο για την διακοπή του μοτέρ, θα μπορούσες να πας σε κάποιο κατάστημα με ηλεκτρονοικά (Μίχος) και να τους εξηγήσεις τι θέλεις.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5754
    Prowler ® στις #82516

    Φίλε Χρήστο, λυπάμαι που δεν μπορώ να σε βοηθήσω….. έχω όμως να σου πω ότι:

    ΕΙΣΑΙ ΑΠΑΙΧΤΟΣ!!!!!

    ΚΑΙ @#&*$ ΤΙΣ ΠΑΤΕΝΤΕΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #82527

    Οντως τό πήγαινε έλα στόν πίνακα είναι κουραστικό κ ούτε σκέφτηκα νά κάνω ότι κατάφερες Χρήστο ! Ειδικά όταν είναι κάποιος μόνος κ ξεχάσει κάτι πηγαίνοντας γιά τό μέτρημα γίνεται τό βάσανο. Πρωτόγονος ο τρόπος τών δικών μου δοκιμών κ εύγε γιά τήν τεχνολογική εξέλιξη.   Χρήστος.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 136 έως 150 (από 166 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων