Δοκιμές φυσιγγίων

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 166 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #40742

    Φιλε leo δεν με εκπλησει οτι τα φυσιγγια ειχαν χαμηλες ταχυτητες.Αλλα πρεπει να κανεις τον κοπο να τεσταρεις τουλαχιστον 5 απο το καθενα ,για να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα.Φιλικα και ευχαριστω για τον κοπο σου.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #40744

    Φίλε Dionisos τα 5 φυσίγγια απαιτούνται για να διαπιστώσουμε την σταθερότητα του φυσιγγίου και όχι της μετρήσεως. Αν λοιπόν μετρούσαμε 5 και κάποια από αυτά είχαν αποκλήσεις πάνω από 3% θα ήταν ακόμα χειρότερο αποτέλεσμα. Οι ταχύτητες όντως κειμένονται σ΄αυτά τα επίπεδα.

    Ευχαριστώ κι εγώ το Αλκη, ο οποίος έχει πιο προχωρημένη τρέλα από εμας και βλέπω να φτιάχνουμε καλό τιμ.

    Τα δικά μου φυσίγγια έδωσαν τις ακόλουθες μετρήσεις:

    JK6 1,65X33 gr No 9 ρελιασμένο  392 m/s 

     -“- -“-  -“- αρέλιαστο 390 m/s

    JK6 1,50X30 gr No 9 αρελιαστο    387 m/s 

    SOKOL 1,50X30 gr No 9 αρελιαστο 365  m/s

    AS24 ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΟ 1,25Χ24 ΡΕΛΙ   397 m/s

    Και η έκπληξη:

    Winchester Super X  35,5 gr No 5 412 m/s

    Οι συγκεντρώσεις στο αρέλιαστοJK6 1,65X33 gr No 9 ήταν εντυπωσιακές :  Στα 27 μέτρα με τσοκ SKT έβαλε στον κύκλο των 76 cm 472 σκάγια από τα 594 και ποσοστό 79,46%.  Τα Flyers ήταν ελάχιστα αλλά σκορπισμένα σε μεγάλη ακτίνα. Το διαπίστωσα αφού χρησιμοποίησα χαρτόνια 1,80Χ1,70.

    Στη γόμωση των 30 γραμμαρίων τα πράγματα  ήταν ικανοποιητικά αλλά όχι με τόσο υπερβολικές συγκεντρώσεις: 71,6% το JK6 και 67% το SOKOL. Η περιφέρεια του κύκλου παρουσίαζε κάποια κενά αλλά αυτό μπορεί να οφείλεται στον διαφορετικό συγκεντρωτήρα και στο ότι είχα ανοίξει τα φύλλα του πριν το κλείσιμο του φυσιγγίου, για μεγαλύτερη διασπορά αφού τα προορίζω για τα ορτύκια.

    Τα νούμερα των συγκεντρώσεων μπορεί να φαντάζουν υπερβολικά, αλλά μην ξεχνάτε οτι οι τουφεκιές έχουν γίνει στα 27 μέτρα. 

    Αυριο θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφίες από τα χαρτόνια.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #40746

    Ενα μπράβο σε kostask, leo & old timer που μέτρησαν παρά την πολλή ζέστη τις ταχύτητες των φυσιγγίων

    Ηθελα να ρωτήσω το εξής: τι σημαίνει αρέλισατο, και βασικά τι ακριβώς είναι το ρέλιασμα ??

    Εχει καμμιά σχέση με το αστεροειδές κλείσιμο και το κλείσιμο με χαρτί ?? 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #40749

    Ρελιασμα εννοώ το τελικό φινίρισμα που κάνουμε με το ειδικό εξάρτημα που τοποθετείται στο δράπανο (δες τις φωτογραφίες στο άρθρο για τις ιδιογομώσεις)
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #40750

    ’υτό ήθελα να αποφύγω για έχει φρακάρει το θέμα με τις ιδιογωμόσεις και θα ψάχνω με τις ώρες.

    Αλλα θα το βρώ που θα πάει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #40754


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kritsilis στίς 13 Ιούνιος 2004


    ’υτό ήθελα να αποφύγω για έχει φρακάρει το θέμα με τις ιδιογωμόσεις και θα ψάχνω με τις ώρες.

    Αλλα θα το βρώ που θα πάει


    Αντώνη κάνε κλικ στην παρακάτω διεύθυνση για να μην παιδεύεσαι.

    http://www.e-artemis.gr/news/templates/Car&#8230;;zoneid=31

    [/indent]
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #336185

    Ανακεφαλαιώνω τα αποτελέσματα των δοκιμών μου με φυσίγγια για Τσίχλες, Ορτύκια, Τρυγόνια, γεμισμένα με JK6, προσθέτοντας την μέτρηση της αρχικής τους ταχύτητας αλλά και καλύτερες φωτογραφίες.

     

    Η αρχική ταχύτητα είναι 390-392 m/s , αρκετά καλή για φυσίγγι που προορίζεται για τέτοιου είδους θηράματα..

    Η διαφορά της ταχύτητας μεταξύ ρελιασμένου και αρέλιαστου φυσιγγίου (εντελώς απίεστος συγκεντρωτήρας), ήταν μόλις 2 m/s που σημαίνει ότι και η διαφορά πιέσεων είναι μηδαμινή εφόσον το ρέλιασμα γίνει σωστά. Προφανώς οι πιέσεις των ρελιασμένων βρίσκονται σε απόλυτα φυσιολογικά επίπεδα. 

    Ναι μεν στο αρέλιαστο οι συγκέντρωση είναι μεγαλύτερη κατά 6 ποσοστιαίες μονάδες αλλά παρατηρείται υπερσυγκέντρωση στο κέντρο του κύκλου έναντι του ρελιασμένου. Πιθανώς στις μακρινές τουφεκιές (35-40 Μ) να δουλέψει καλύτερα.

    Πάντως τα αρέλιαστα δεν έχουν κανένα πρόβλημα  εμπλοκών και δουλεύονται κανονικά από την καραμπίνα μου. Έριξα δύο πούλες με αυτά  και μια εμπλοκή που προέκυψε, οφείλονταν στο ότι όταν γέμιζα δεν πίεσα αρκετά το φυσίγγι στην αποθήκη ώστε να κάνει το χαρακτηριστικό κλικ, που σημαίνει ότι κούμπωσε.

    Παρόλο που η MEC 9000 τα κλείνει αρκετά καλά και χωρίς ρέλιασμα,

     

    Μπορούμε να  τα περάσουμε από την ρελιάστρα χωρίς καθόλου πίεση (ελάχιστο κατέβασμα  58,5mm) απλά  και μόνο για  να δώσει στον κάλυκα μια πιο κυλινδρική μορφή στο πάνω μέρος.

     

    ΟΙ ΜΕΤΡΉΣΕΙΣ ΈΧΟΥΝ ΩΣ ΕΞΗΣ

     

    ΤΣΙΧΛΟΦΥΣΙΓΓΟ

     

    JK6 1,65 X 33gr No 9  Ρελιασμένο  ΒΟΛΗ 27Μ (SKT) Συγκέντρωση73%

     

     

     

    JK6 1,65 X 33gr No 9 Αρελιαστο  ΒΟΛΗ 27Μ (SKT)Συγκέντρωση 79,5%

     

     

    JK6 1,65 X 33gr No9  Ρελιασμένο ΒΟΛΗ 36Μ (SKT) Συγκέντρωση 46%

     

     

     

    [/color]

    JK6 1,65 X 33gr No9 Ρελιασμένο ΒΟΛΗ 36Μ (LM) Συγκέντρωση 64%

     

     

    JK6 1,65 X 33gr No7-9 Double Ρελιασμένο ΒΟΛΗ 36Μ (LM)Συγκέντρωση 68,5%

    Ιδανικό για καρτέρι τσίχλας η για τρυγόνια  αν γεμιστεί με σκάγια Νο 7-8

     

     

     

    JK6 1,50 X 30gr No9 Αρελιαστο ΒΟΛΗ 27Μ (SKT)Συγκέντρωση 71,6%

    Ιδανικό για ορτύκια αν γεμιστεί με σκάγια Νο10  Αρχ. Ταχύτητα 387m/s

     

    SOKOL 1,50 X 30gr No 9  Αρελιαστο ΒΟΛΗ 27Μ (SKT) Συγκέντρωση 67%

    Για ορτύκια αν γεμιστεί με σκάγια Νο10  Αρχ. Ταχύτητα 365m/s

    Ελαφρά μικρότερη συγκέντρωση και λίγο πιο αργό, κάτι που όμως δεν επηρεάζει τις βολές για την χρήση που προορίζεται.

     

    Οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν με φόντο το φως του παράθυρου, ώστε να διακρίνονται καλύτερα οι τρύπες από τα σκάγια. Η ιδέα ήταν του “Old timer” ο οποίος είναι επαγγελματίας φωτογράφος. Έχει χρησιμοποιηθεί ψηφιακή βιντεοκάμερα αλλά η απόδοση της δεν είναι καλή στη φωτογράφηση.

     

     

     

     

     

     

     
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #40760


    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 13 Ιούνιος 2004


    Ρελιασμα εννοώ το τελικό φινίρισμα που κάνουμε με το ειδικό εξάρτημα που τοποθετείται στο δράπανο (δες τις φωτογραφίες στο άρθρο για τις ιδιογομώσεις) <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Καλησπερα και απο μενα.

     Εμεις εδω ομως δεν εχουμε προχωρησει τοσο πολυ, που να μετραμε ταχυτητες, αλλα καταφεραμε να ρυθμισουμε τελικα την RCBS ωστε να κλεινει κανονικα με το αστεροειδες κλεισιμο. Το κακο της μηχανης ειναι οτι ειναι πρεσσα γομωσεως ενος φυσιγγιου, ετσι πρεπει να βαζεις και να βγαζεις διαφορα εξαρτηματα αν θες να τελειωνεις ενα ενα τα φυσιγγια, η να τα γεμιζεις ανα σταδια, απλα αλλαζοντας καθε φορα το εξαρτημα.

     Αυτο που ομως ειναι φοβερα χρησιμο, ειναι ενα τελικο σταδιο, ενας κυλινδρος με στενωση, σαν τσοκ, που πιεζει τα χειλη του καλυκα, και δεν χρειαζεται κανενα ρελιασμα. Επισης, επειδη δεν πιεζονται τα υλικα προς τα κατω, δεν πρεπει να αυξανονται και οι πιεσεις. Το θεμα ομως ειναι οτι η συγκεκριμενη τελευταια φαση, ειναι χρησιμη σε οσους θα χρησιμοποιησουν τα φυσιγγια σε αυτογεμη, ενω τα δικανα δεν πρεπει να εχουν προβλημα.

     

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #40765

    Σήμερα κοίταξα κι αυτό που είπε κι ο GUN DOCTOR, για τις “τρύπες” δηλαδή των 5 ιντσών στις κατανομές μου. Ενώ αρχικά ήμουν σίγουρος ότι δεν πρόκειται να βρω καμμία, τελικά αν ψάξεις μία μία τις ντουφεκιές, βρίσκεις αρκετές. Ο μέσος όρος ήταν 2 με 3 τρύπες, ευτυχώς όλες στην περιφέρεια. Η μόνη κατανομή που δεν είχε ούτε μία τρύπα, ήταν με φυσίγγι magnum 50 γραμμαρίων, Νο 2 (!!!), ριγμένο με super full choke. Τρέχα γύρευε…

    Φιλικά,

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #40774

    Κωστα ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ

    πολυ μεθοδικη δουλεια και σωστα συμπερασματα (και εγω ετσι κατεληξα στα δικα μου)

    περιεργη κατανομη το JK61,65Χ33 ν9 ρελιασμενο στα 36Μ με LM (πρεπει να βρουμε αλλο τροπο να τα περιγραφουμε, ισως αριθμηση στη φωτογραφια μαζι με την περιγραφη).  πανω πυκνη -κατω αραιη. ισως πρεπει να το δεις αλλη μια φορα (να ριξεις και αλλο σε χαρτι), εχει διαφορα απο ολα τα αλλα που μας δειχνεις που ειναι ολα καλα και ομοιομορφα. η συγκεντρωση πολυ καλη για LM στα 36Μ. θελω να μας πεις αν εχεις στοιχεια απο φυσιγγια παραγωγης, νομιζω πως δεν θα περνανε το 55-58 max.

    για το SOKOL1,50X30  για ορτυκια, μην σε νοιαζει η ταχυτητα. με τα ν10 θα ανεβει αρκετα, υπολογιζω ισως και 10μ. εισαι πολυ κοντα στο δικο μου 29/10 που σου ελεγα, μπορουμε να το δουμε μαζι μηπως γλυτωσεις κοπο. το χρησιμοποιω και ολο το χειμωνα σε τσιχλα σε πυκνα σε περπατητα και ειναι θανατος ακομα και με παγωνιες. το κακο ειναι στο φαγητο,βαζει πολλα σκαγια στα πουλια.

    ξανα μπραβο

    Αλκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #40775

    EIMAI POLI XAROUMENOS POU BLEPO TOSO ENDIAFERON APO OLA TA PALIKARIA STHN PARTIDA.

    PALIKARI KOSTASK,

    TO RELIASMA DEN GINETE  EDO U.S.A, GIATI DEN TO KANNOUN OI MIXANES TOUS ALLA OUTE KAI TO KSEROUN.PRIN APO KAMPOSA XRONIA PISO,EIXA METATREPSH MIA MHXANH MEC,ALLA OI TEXNIKOI THS ETAIRIAS  MEC APOFASHSAN YPARXOUN KINDINOI ME TAREUMATA ALLOSTE POULOUN ANETA TIS MHXANES TOUS OPOS EINAI

    EAN THELEIS NA EXEIS ENA LEPTO,RIXO??,ERGOSTASIAKO KLEISIMO ME RELIASMA,PREPEI NA AGORASEIS ENA EXARTHMA-ANTALLAKTIKO,APO MIA EPAGGELMATIKH MHXANH GOMOSEOS FISIGGION OPOS AUTES POU EXOUN STHN ITALIA.TO GIRISMA GINETE SE 250 RPM PERIPOU ENAKANEI THN DOULIA XORIS SXEDON KATHOLOU PIESH.

    PALIKARI LEO,

    AKRIBOS OPOS BRHKES OTI YPARXOUN AUTA TA KENA TON 5 INCHES,ETSI KAI POLI PALEOTERA TA EIXAN BREI ALLA KAI ANALLUSH??   MEGALOI OPLOKATASKEUASTES

    PREPEI NA BREIS POSA SKAGIA EXOUN MPEI MESA STON KUKLO TON 30 INCHES.META PREPEI NA BREIS POSA SKAGIA EXOUN PERASEI MESA STON KUKLO TON 20 INCHES(PELLET DISTRIBUTION FACTOR)

    AFAIRESE TA SKAGIA POU EXOUN MPEI STON 20 ,APO AUTA STON 30.

     EAN BREIS OTI EXEIS POLI PERISOTERA SKAGIA STON KUKLO TON 20 ,TOTE THA DEIS OTI KAI OI TRIPES THA EINAI PERISOTERESSTHN NTOUFEKIA,ALLA PROS THN PERIFEREIA!!!(TRIPES  EINAI O KUKLOS TON 5 INCHES XORIS KANENA SKAGI-EAN YPARXEI ESTO ENA TOTE DEN EINAI TRUPA)

    BLEPO PALIKARI PIO PANO STO MUNHMA SOU LES, EUTIXOS POU OI TRUPES EINAI STHN PERIFERIA.

     STA PEIRAMATA , SE ZONTANA PRASINOKEFALA PALIKARI, BRHKAN OTI OTAN TA SKAGIA HTAN MAZEMENA STON KUKLO TON 20 (UPERSUGGENROSH??)TOTE TA POULIA DEN EPEFTAN(DEN MPOROUSAN OI SKOPEUTAS NA TA PATIXOUN-PETOUSAN TA POULIA)ENO ME FISIGGIA POU EDINAN MIA OMOIOMORFH, TELOIA KATANOMH TOTE OLA HTAN THAUMASIA.   (PTEROTO PANTA THIRAMA) 

    ENA KOMATI GIALI STROGGULO 5 INCHES-BOHTHAEI POLI.

    NA EISTE KALA OLOI KAI EAN THELETE KAI KANETE KAI AUTES TIS METRISEIS ,GRAPSTE NA TIS MATHOUME.

    EUXARISTO POLI

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #40777

    μολις ειδα το μηνυμα του GUN DOCTOR ,ακριβως αυτο που ελεγα

    αν θυμασαι ελεγα θελω κατανομη απο 50-50 εως 40-60 (60 στον εξω κυκλο) το ειδα πρακτικα , μετα δικα μου φυσιγγια τα πουλια πεφτουν. δεν ειμαι καλος (…ακομα) και χρειαζομαι πολυ την ομοιομορφη πυκνουτσικη περιφερεια που μου συγχωρει τα λαθη. εσυ μαλλον παιρνεις τσιχλα με μονοβολο ( δεν σε πειραζω, διαπιστωση ειναι, εισαι πολυ καλος)

    Αλκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #40779

    για να μην ξεχασω

    σας ευχαριστω ολους , τον kostask, τον leo , τον kritsilis και τους αλλους που δεν συγκρατησα τα ονοματα τους ( συγνωμη εχω προβλημα με Ram ) για την υπομονη που δειξατε μαζι μου περασα πολυ καλα , ελπιζω να το ξανακανουμε συντομα

    σας ευχαριστω

    Αλκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #40780


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 13 Ιούνιος 2004



    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kritsilis στίς 13 Ιούνιος 2004


    ’υτό ήθελα να αποφύγω για έχει φρακάρει το θέμα με τις ιδιογωμόσεις και θα ψάχνω με τις ώρες.

    Αλλα θα το βρώ που θα πάει


    Αντώνη κάνε κλικ στην παρακάτω διεύθυνση για να μην παιδεύεσαι.

    http://www.e-artemis.gr/news/templates/Car&#8230;;zoneid=31

    [/indent]


    [/indent]οκ Thanks,το θυμήθηκα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #40781


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από old-timer στίς 13 Ιούνιος 2004


    ζηλεψα μια λαβη καποιου poze που ετυχε και ειδα και θα πειραξω τη δικη μου. την ωρα της ΗΤΤΑΣ στο skeet ειπες κατι για το δακτυλο στη σκανδαλη,πρεπει να ξερω κατι πριν σφαξω την λαβη μου ;


    [/indent]

    Εγώ δεν είδα καμμιά ήττα στο skeet εκτός από 5 μέλη του ΦΟΡΟΥΜ να διασκεδάζουν. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι κάποιος από τα μέλη έριχνε με cal 28 ( άν είναι δυνατόν ??)

    Βέβαια ότι επισυμάνσεις και προβληματισμούς έχω , τους έχω διατυπώσει στην ενότητα “σκοπευτικά” και βέβαια έπεται συνέχεια στις παρατηρήσεις μου όχι τόσο στο skeet ( με εξαίρεση το φόντο…αλλά δεν μπορούμε να βγάλουμε το βουνό από τη μέση………εκτός βέβαια αν πούμε ότι εκεί κρύβεται ο Μπιν Λαντεν), αλλά στο sporting

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 166 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων