Δοκιμές φυσιγγίων

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 151 έως 165 (από 166 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #82528

    Χρήστο δε ξέρω αν σε βοηθώ αλλά θα σου πρότεινα να σκεφτείς τη λογική του μηχανισμού των ρολλών στα πατζούρια των κουφωμάτων (ένας άξονας επάνω και κανάλια δεξιά-αριστερά) ώστε να μη μαζεύεται το χαρτί από μία άκρη και βασικά πιστεύω πως πρέπει να φέρνει μία μικρή αντίσταση το κάτω καρούλι ώστε να μαζεύει το χαρτί τεντωμένο.

    Για το δεύτερο πρόβλημα είναι λίγο δύσκολο να ρυθμίσεις το 1,20μ χρονικά στο μηχανισμό γιατί σίγουρα πιο γρήγορα θα το μαζεύει όταν έχει πολύ χαρτί το επάνω καρούλι και πιο αργά όταν το χαρτί είναι λίγο. Σκέψου κάποια πατέντα που να χρωματίζεται το χαρτί στο σημείο που σταματά κάθε φορά ώστε να το ανεβάζεις όσο πρέπει.

    Ελπίζω να βοήθησα κάπως στη σκέψη σου…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #82538

     Χρηστο, αν εχεις προσβαση σε καποιο τεχνικο γραφειο, δες το τροπο που δουλευει το χαρτι ο Plotter τους. Φαντασου τον αξονα μεσα στο χαρτι, και στο πλαι να κουμπονουν 2 οδηγοι ωστε να μη φευγει δεξια αριστερα. Φαντασου 2 στρογγυλα προστατευτικα μεγαλυτερης διαμετρου απο το παχος του ρολου, τα οποια ομως επειδη κουμπωνουν, γυριζουν μαζι με τον αξονα και το ρολο, και οχι στον αερα μονα τους.

     Βεβαια επειδη εκει χρησιμοποιηται αλλος μηχανισμος, αυτη ακριβως η κατασκευη κραταει και το χαρτι τεντωμενο.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    88
    ChristosZ στις #344734

    Ευχαριστώ θερμά όλους για τα καλά λόγια και τη συμμετοχή.

     

      Να μην πάρω όλη την πατέντα πάνω μου, να σας πω ότι το ταμπλό το πλήρωσα. Πήγα σε κάποιον γνωστό μου οπλουργό-μηχανουργό τεχνίτη και ερημοσπίτη του είπα την ιδέα και ένα σχεδιάγραμμα, έκανε και κείνος μερικές αλλαγές (όχι όλες προς το καλύτερο) και το έφτιαξε. Πληρώθηκε βέβαια. Δεν είμαι τόσο μάστορας ούτε εργαλεία, χώρο, χρόνο έχω και απ’ την άλλη να ζήσει και κανένας άλλος. Όχι ότι πλήρωσα τα τρελά λεφτά (ένα κυνηγετικό ΣΚ από Αθήνα προς την επαρχία φαντάζομαι θέλει αρκετά περισσότερα).

     

    Ναι, υπάρχουν κάποιες ιδέες. Όσο αφορά οδηγούς , πατέντα τύπου plotter ίσως να δουλεύει με κάποιο τρόπο αν και δεν μπορώ να φανταστώ κάτι που προφανώς να δουλεύει και να μπορεί εύκολα να κατασκευαστεί. Προτιμώ να βρω κάποιον σχετικό τεχνίτη και να το συζητάω πάντα σε σχέση με το τι μπορεί να μου φτιάξει σε λογικό κόστος. Θα το σκεφτώ.

    Τεντωμένο το χαρτί είναι ως ένα σημείο γιατί περισσότερο δυσκολεύεται το μοτέρ και έχω απώλειες στη μεταφορά της κίνησης.

    Επιφυλάσσομαι και για το λόγο ότι το ταμπλό έχει και άλλα μειονεκτήματα, είναι σχετικά βαρύ και πολύπλοκο, πολλά κομμάτια. Περιμένω μήπως αποφασίσω να φτιάξω άλλο πιο ελαφρύ και απλό. Η ωραία λύση και πατέντα βρίσκεται στην απλότητα συνήθως.

    Μια άλλη σκέψη ήταν να αντικαταστήσω το πάνω καρούλι με δύο σωλήνες με λαστιχένιο περιτύλιγμα οι οποίοι θα μαγκώνουν το χαρτί και θα το τραβούν πάνω. Δεν θα τυλίγεται πουθενά και έτσι απλοποιούνται τα πράγματα. Επιπλέον αν θέλω να κρατήσω τα χαρτιά είναι εύκολο μετά από κάθε βολή να το κόβω.! Γιατί δεν κρύβω ότι το να επεξεργάζεσαι την τουφεκιά σε πραγματικές διαστάσεις και όχι από μια φωτογραφία έχει άλλη γλύκα.

     

    Μου άρεσε ιδιαίτερα η ιδέα να βάφεται το χαρτί στο σημείο που σταματά και νομίζω προς τα κει θα πάω. Γιατί καλώς η κακώς κατοικώ σε μια μικρή πόλη στην Κύπρο που καλοί τεχνίτες και εξειδικευμένα εξαρτήματα σπανίζουν.

     

    Φιλικά

      Χρήστος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    296
    J.BROWNING στις #82898

    ΛΙΓΟ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΑΛΛΑ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΕΙΔΑ ΜΙΑ ΒΟΜΒΑ ΠΟΥ ΠΕΤΑΞΕ Ο GUN DOCTOR ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ.ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΠΙΑ ΜΕ ΤΟ ΝΤΕΜΙ*** ΠΑΡΑ ΜΕ ΤΟ ΦΟΥΛ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΣΤΙ ΤΟΤΕ ΣΦΙΧΤΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΤΕΜΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΥΝΗΓΙ.ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΟΠΛΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΑ 3 ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΝΤΙΝΗ ΚΑΙ 1 ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΚΡΙΝΗ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    88
    ChristosZ στις #344770

    Δημήτρη, λυπάμαι που δεν έχω μια απάντηση αλλά μου άρεσε πολύ η ερώτηση και πως την έθεσες. Σηκώνει κουβέντα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #344773

    Μερικές πιθανές απαντήσεις στην ερώτηση του Δημήτρη (γιατί τα περισσότερα όπλα κατασκευάζονται με μισό και φούλ τσόκ;)

    1. Το φούλ τσόκ είναι πολύ αποτελεσματικό σε …τενεκέδες και ως γνωστό οι περισσότεροι κυνηγοί έτσι δοκιμάζουν τα όπλα τους.

    2. Το φούλ τσόκ μπορεί να γίνει κύλινδρος με λίγο ρεκτιφιάρισμα από τον οπλουργό, το ανάποδο δεν γίνεται.

    3. Το φούλ τσόκ μπορεί να δώσει απόδοση κυλίνδρου με χρήση φυσιγγίων διασποράς, το ανάποδο δεν γίνεται.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #344775

    Πολλοί κυνηγούν την πάπια όταν πετά ακόμη και σε μεγάλο ύψος. Γι’ αυτούς νομίζω ότι ταιριάζει το φουλ. Στην ίδια κατηγορία ανήκουν και οι περιπτώσεις που όταν πάμε σε πολυσύχναστα μέρη και βρίσκουμε μπροστά μας μία, δύο ακόμη και τρεις σειρές από κυνηγούς. Όταν και αν περάσει κάποια πάπια από όλους αυτούς σίγουρο είναι ότι θα πετάει σε μεγάλο ύψος.

    Υπάρχουν όμως και κυνηγοί που βρίσκουν ένα ήσυχο μέρος με νεράκια και περιμένουν τις πάπιες που έρχονται να καθήσουν. Εκεί χρειάζεται το ντεμί *** ή ακόμη και πιο ανοιχτό.

    Όλα δηλαδή εξαρτώνται από τον τρόπο και το μέρος που κυνηγάμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    296
    J.BROWNING στις #82927

    ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΝΤΕΜΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙΣ ΜΑΚΡΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΥΛ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΕΡΟΔΥΝΑΜΙΚΟ ΚΑΙ ΔΙΑΤΗΡΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΚΙΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΑ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΟΥΝ ΜΑΚΡΥΤΕΡΑ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ.

    ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΩΝ ΜΠΑΜΠΗ ΑΙΓΗΝΗΤΗ ΜΕ ΤΟ ΝΤΕΜΙ ΧΤΥΠΑΣ ΜΑΚΡΥΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΣΥΝΔΙΑΣΕΙΣ ΒΑΡΙΕΣ ΓΟΜΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΨΙΛΑ ΣΚΑΓΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΦΙΧΤΟ ΤΣΟΚΑΚΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΧΟΝΤΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ.Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ ΟΜΩΣ GUN DOCTOR MIΛAEI ΓΙΑ ΠΑΠΙΑ ΑΡΑ ΧΟΝΤΡΑ ΣΚΑΓΙΑ.ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΩΣ ΑΣ ΜΕ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.

    ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ?ΜΟΥ ΛΕΤΕ?

    ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ ΤΟ ΣΦΙΧΤΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΤΕΜΙ ΓΙΑΤΙ ΚΥΝΗΓΑΩ ΟΡΤΥΚΙ ΠΕΡΔΙΚΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΤΣΙΧΛΑ.ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΤΣΙΧΛΑ ΧΤΥΠΑΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ  ΜΕ ΤΟ 4 ΕΧΩ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΠΟΥΛΙΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.ΑΛΛΑ ΜΑΚΡΥΤΕΡΑ ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΗΜΑΔΕΨΩ ΦΕΝΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΤΟ ΠΟΥΛΙ.

    ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΦΙΧΤΑ ΤΣΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ.ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΦΟΡΑΩ 5 Κ 4.ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #82934


    [indent]

    ΛΙΓΟ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΑΛΛΑ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΕΙΔΑ ΜΙΑ ΒΟΜΒΑ ΠΟΥ ΠΕΤΑΞΕ Ο GUN DOCTOR ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ.ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΠΙΑ ΜΕ ΤΟ ΝΤΕΜΙ*** ΠΑΡΑ ΜΕ ΤΟ ΦΟΥΛ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΣΤΙ ΤΟΤΕ ΣΦΙΧΤΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΤΕΜΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΥΝΗΓΙ.ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΟΠΛΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΑ 3 ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΝΤΙΝΗ ΚΑΙ 1 ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΚΡΙΝΗ?

    Τό σκεπτικό είναι η μικρότερη άτρακτος-σύννεφο-ουρά τών σκαγιών πού πιθανών ,δέν είναι απόλυτα ξεκάθαρο τουλάχιστον σέ μένα τουλάχιστον σέ μακρινές αποστάσεις- από τό τσόκ ***  άν είναι μικρότερο-η συγκριτικά μέ τσόκ * . Από τήν άλλη σχετικά στενοί αυλοί μέχρι κ 18,5 πού έχω δεί δίνουν στά 35 μέτρα ποσοστά τής τάξεως τού 75 + % μέ πετυχημένο μοίρασμα τών σκαγιών μέ *** σέ σύγκριση μέ τό foul πού μέ τό ίδιο ποσοστό κάνουν υπερσυγκέντρωση κάτι πού κάνει τίς τραβερσάτες βολές ιδιαίτερα δύσκολες ! Η εισαγωγή όπλων μέ σταθερά demi-foul είναι κατάλοιπα τών εποχών πού τά φυσίγγια δίναν καλά αποτελέσματα μέ κλειστά τσοκαρίσματα κ γιά νά λέμε τήν πλήρη αλήθεια κ τώρα μέ ψάξιμο όμως μπορούν νά σταθούν γιά καρτεροντούφεκα ! Πολύπλοκο είναι μά μέ δοκιμές φυσιγγίων-τσόκ μπορούν νά δωθούν λύσεις πού νά δίνουν πετυχημένες βολές ανάλογα τό θήραμα κ τίς αποστάσεις πού ρίχνουμε άσχετα μέ τό ότι τά περισσότερα όπλα πού έχω δεί σέ site εργοστασίων κατασκευάζονται σέ πολλούς συνδιασμούς μά εδώ μάς φέρνουν τά κλασσικά 5/10 & 10/10 !!!!!   Χρήστος.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #82939

     Μην ξεχνατε και το γεγονος οτι καποτε, μερικες δεκαετιες πριν, δεν χαραμιζαν ευκολα φυσιγγια στο φτερο. Πιτσιρικας θυμαμαι καρτερια εδω κατω, σε πευκωνες κυριως, ή κυπαρισσια, να περιμενουν τα τρυγονια και τους συκοφαγους, να τους ριξουν στα καθιστα. Σπανια εριχναν στο φτερο, ειδικα οι παλιοτεροι. Οποτε σε ακινητο στοχο, το σφιχτο τσοκ λογω ακριβως της υπερσυγκεντρωσης, βοηθουσε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    296
    J.BROWNING στις #82968

    ΦΙΛΕ ΧΡΗΣΤΟ  ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΥΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΦΥΣΕΚΙΑ.ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑ ΜΕ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΟ ΣΤΑΘΕΡΑ ΤΣΟΚΑΚΙΑ 3* Κ  2* ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΒΟΛΕΥΤΕΙ ΜΕ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΜΑΛΛΙΝΕΣ ΤΑΠΕΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ.ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΒΟΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΣΟΥΝ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΟΙ ΟΠΛΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΕΣ?

    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΝΟΥΝ (ΑΝΟΙΧΤΟΤΕΡΑ) ΤΣΟΚΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΩΝ ΚΥΛΙΝΔΡΟ.

    ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΣΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΣΙΧΛΑΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΜΠΗΧΤΕΣ ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ(ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΦΥΣΕΚΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΡΙΞΩ ΜΙΑ ΣΕΖΟΝ)ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΩΤΕΡΑ.ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ 2 ΚΑΙ Ο 1 ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΘΗΚΗ ΤΟΥΣ ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΟΙ?

    ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΟΤΑΝ ΠΗΡΑ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΕ ΤΑ ΤΣΟΚΑΚΙΑ ΞΕΝΕΡΩΣΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΝΟΙΧΤΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ.ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.ΑΡΑ ΤΙ ΕΙΧΕΣ ΓΙΑΝΝΗ ΤΙ ΕΙΧΑ ΠΑΝΤΑ.

    ΞΕΦΥΓΑΜΕ ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΑΝ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΑ ΠΑΠΙΑ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΑ ΧΙΟΝΙΑ ΤΙ ΝΑ ΒΑΛΩ? ΝΤΕΜΙ Η ΦΟΥΛ?

    ΕΝΑ ΠΑΠΙ ΣΤΑ 45 ΜΕΤΡΑ ΜΕ 42 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΝΟΥΜΕΡΟ ΣΚΑΓΙΩΝ 2 ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΣΟΚΑΚΙ ΘΑ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ?ΑΝ ΒΛΕΠΕΙ Ο GUN DOCTOR ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #82979

    Αν του ρίξεις  με Νο2, χάνεις τον καιρό σου. 5άρια ή άντε 4άρια είναι υπεραρκετά.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #83001


    [indent]

    ΦΙΛΕ ΧΡΗΣΤΟ  ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΥΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΦΥΣΕΚΙΑ.ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑ ΜΕ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΟ ΣΤΑΘΕΡΑ ΤΣΟΚΑΚΙΑ 3* Κ  2* ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΒΟΛΕΥΤΕΙ ΜΕ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΜΑΛΛΙΝΕΣ ΤΑΠΕΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ.ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΒΟΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΣΟΥΝ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΟΙ ΟΠΛΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΕΣ? Τά εργοστάσια κατασκευάζουν λειόκανα μέ πολλούς συνδιασμούς τσοκαρισμάτων μά τουλάχιστον παλιότερα δέν γινόταν εισαγωγή τους. Κάτι άρχισε νά αλλάζει τόν τελευταίο καιρό μά κ πάλι ενδέχεται νά σού αρέσουν τά υπόλοιπα χαρακτηριστικά ενός όπλου κ νά έχει τελείως ακατάλληλα τσοκαρίσματα γιά τά κυνήγια πού ασκείς !

    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΝΟΥΝ (ΑΝΟΙΧΤΟΤΕΡΑ) ΤΣΟΚΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΩΝ ΚΥΛΙΝΔΡΟ. Αυτό ίσως είναι καλύτερα νά τό κάνουν οί κατασκευαστές-βελτιωτές τσόκ !

    ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΟΤΑΝ ΠΗΡΑ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΕ ΤΑ ΤΣΟΚΑΚΙΑ ΞΕΝΕΡΩΣΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΝΟΙΧΤΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ.ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.ΑΡΑ ΤΙ ΕΙΧΕΣ ΓΙΑΝΝΗ ΤΙ ΕΙΧΑ ΠΑΝΤΑ.  Τό πιθανότερο νά μήν είναι κύλινδρος !!!! Σέ δικό μου όπλο αφού είχαν μετρηθεί μέ χιλιοστόμετρο-παχύμετρο τά στόμια τών τσόκ τό έχοντα πέντε γραμμές έδινε διαφορά μέ τόν αυλό 2/10 δηλαδή ήταν βελτιωμένος !  Είχα στείλει τό extra-foul γιά νά γίνει 18,5 όπως ο αυλός ! Χρήστος.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #83024

    Για μεγάλη διασπορά σε κοντινές αποστάσεις, δοκιμάστε τσοκάκια που έχουν διάμετρο από 0.2 χιλ. μέχρι 0.4 χιλ. μεγαλύτερη του αυλού της κάνης. Τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά χρησιμοποιώντας φυσίγγια με συγκεντρωτήρα (όχι αποκεντρωτήρα ή φυσίγγια διασποράς).

    Λευτέρης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #84858

    Γιά νά ξεκαθαρίσω ορισμένα θέματα κ ένα ήταν μέ τήν τυχόν διαφυγή αερίων από ένα συγκεκριμένο φυσίγγι μέ χαρτοπολτό κ πλαστικό σέ αυλό 18,92 πήγα στόν χώρο δοκιμών κ μέ όπλο μέ σταμπάρισμα 18,5 . Τά τσοκαρίσματα ήταν στό 6,5/10 & 6/10 αντίστοιχα. Τό δεύτερο πού ήθελα νά τσεκάρω ήταν η σχετικότητα τού αυλού μέ τήν σύσφιξη χωρίς νά περιλαμβάνεται τό πλαστικό κυάθιο στήν γόμωση μιά κ τό είχα δεί σέ παλιές δοκιμές τό τί γίνεται μέ συγκεντρωτήρα κ 18,3 .Διάλεξα τό Ν4 σέ 3,1 γιά λιγότερα μετρημένα στόν πίνακα σκάγια από 36 γραμ. φορτίο. Λοιπόν 58% μέσο όρο σέ πέντε φυσίγγια γιά τό πρώτο & 66% γιά τό δεύτερο πού ακόμη κ τήν καλύτερη κ χειρότερη απόδοση πού αφαίρεσα κ έκανα τήν διαίρεση διά τρία δέν άλλαξε σημαντικά ! Τελικά οί υπερσυγκεντρώσεις κ οί ακατάστατες κατανομές δέν οφειλόταν στήν υποτιθέμενη διαφυγή μά σέ άλλους παράγοντες πού δυστηχώς δέν γνωρίζω μιά κ ο 18,5 έδινε τίς ίδιες σχεδόν αποτυπώσεις. Υπήρχαν κ μέ τά δυό όπλα χαρακτηρισμένες καλές-μέτριες-άθλιες κ όλα αυτά στά 35 μέτρα παρακαλώ ! Εκεί βέβαια πού έχασα τήν μπάλα τελείως ήταν όταν μέ τόν διευρημένο κ τό ίδιο τσοκάρισμα πήγα στό Ν5 σέ 2,8 κ οί πέντε τουφεκιές ήταν από μέτριες+ κ πάνω μέ πολύ καλή σταθερότητα στό ποσοστό συγκέντρωσης.   Χρήστος.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 151 έως 165 (από 166 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων