Δοκιμές φυσιγγίων

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 166 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #40782

    Κωστα

    διαβασε τον GYN DOCTOR πιο πανω και δες:

    Sokol 1,45Χ29gr ν10 διαμ.1,9mm 28σκαγια/γραμμαριο συνολο 754 ταχ.384μ/sec

    τσοκ 0,125 (κανονικος βελτιωμενος κυλινδρος,οχι 4 αστρα, σχεδον skeet) στα 25Μ κυκλος 30 in  506 σκαγια  67,1 % κυκλος 20in 259 σκαγια, εξω κυκλος  247 σκαγια σχεδον 50-50 (51,2-48,8). ειναι το 29/10

    Αλκης


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #40783

    ..Χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι κάποιος από τα μέλη έριχνε με cal 28

    εγω νομιζα πως ηταν εικοσαρακι, …αγορι μου εισαι πολυ καλος

    Αλκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #40784


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από old-timer στίς 13 Ιούνιος 2004


    περιεργη κατανομη το JK61,65Χ33 ν9 ρελιασμενο στα 36Μ με LM (πρεπει να βρουμε αλλο τροπο να τα περιγραφουμε, ισως αριθμηση στη φωτογραφια μαζι με την περιγραφη).  πανω πυκνη -κατω αραιη. ισως πρεπει να το δεις αλλη μια φορα (να ριξεις και αλλο σε χαρτι), εχει διαφορα απο ολα τα αλλα που μας δειχνεις που ειναι ολα καλα και ομοιομορφα. η συγκεντρωση πολυ καλη για LM στα 36Μ. θελω να μας πεις αν εχεις στοιχεια απο φυσιγγια παραγωγης, νομιζω πως δεν θα περνανε το 55-58 max.

    για το SOKOL1,50X30  για ορτυκια, μην σε νοιαζει η ταχυτητα. με τα ν10 θα ανεβει αρκετα, υπολογιζω ισως και 10μ. εισαι πολυ κοντα στο δικο μου 29/10 που σου ελεγα, μπορουμε να το δουμε μαζι μηπως γλυτωσεις κοπο. το χρησιμοποιω και ολο το χειμωνα σε τσιχλα σε πυκνα σε περπατητα και ειναι θανατος ακομα και με παγωνιες. το κακο ειναι στο φαγητο,βαζει πολλα σκαγια στα πουλια.

    ξανα μπραβο

    Αλκης


    ’λκη προφανώς στη συγκεκριμένη βολή η τουφεκιά μου έφυγε προς τα πάνω, έξω από το χαρτί. Δεν έχει επιλεγεί σωστά το κέντρο της.

     Βέβαια μην περιμένεις δραματική βελτίωση, απλά θα προστεθούν αρκετά ακόμα σκάγια στο κάτω μέρος του εσωτερικού κύκλου. Το προηγούμενο Σάββατο που έγινε η δοκιμή δεν είχα τοσο μεγάλα χαρτιά όσο χθές και πάνω στην βιασύνη μου δεν σημάδεψα καν.

    Είδες τι αγχος έχω αφού με πιέζει ο χρόνος να κάνω γρήγορα τις δοκιμές, για να αρχίσουν να ρίχνουν οι σκοπευτές. Οπωσδήποτε θα επαναληφθούν οι δοκιμές με LM στα 36 μέτρα αλλά με 8αρια σκάγια και Double 7-8 για να έχω ξεκάθαρη εικόνα για τα φυσίγγια των τρυγονιών.

    Για τα ορτύκια θα με ενδιέφερε η Sokol, οπότε θα πρέπει να δοκιμάσω μερικά από τα φυσίγγια σου στο όπλο μου και μάλλον καλύτερα θα πρέπει να γεμίσω εγώ στην δική μου μηχανή με την συνταγή σου, γιατί κι αυτό παίζει ρόλο. Υπάρχει περίπτωση αυτά που θα γεμίσω εγώ να έχουν εντελώς διαφορετική συμπεριφορά. Το ζήτημα είναι οτι θα πρέπει επειδή προορίζονται για ορτύκια και τουφεκιές έως 20 μέτρα να βρούμε τρόπο να ανοίγει γρήγορα η τουφεκιά. Σκέπτομαι ίσως την μισόταπα.

    Κατα τα άλλα δεν θέλω να μπλέξω με άλλες πυρίτιδες, η jk6 με καλύπτει πλήρως και επειδή οι δοκιμές και το ψάξιμο για την κατάλληλη τουφεκιά δεν είναι εύκολη υπόθεση -χρειάζεται χρόνος- θα μείνω με αυτήν. Απλά το μόνο που έχω να κάνω είναι να την δοκιμάσω στις πολύ υγρές μέρες (δυνατοί νοτιάδες με υψηλή υγρασία) μήπως και πρέπει να αλλάξω την δοσολογία. Στο πολύ κρύο η jk6 είναι άπαιχτη, πέρυσι κυνηγησα όλο τον φλεβάρη με αυτήν, τις μοναδικές μέρες που δεν είχα την αναμενόμενη απόδωση ηταν όταν επικρατούσαν οι νοτιάδες με τις συνθήκες που περιέγραψα παραπάνω. Μετά τις πρωινές ώρες που στέγνωνε η υγρασία βελτιωνονταν κατα πολύ.

     

    [/indent]
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #40785

    ’λκη θα αγοράσω 10αρακια και θα γεμίσω με την συνταγή σου.

    Πραγματικά αριστη τουφεκια!!!!!!
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #40788

    Κωστα,

    μην βιαζεσαι, εισαι πολυ κοντα. να σου δωσω ετοιμα φυσιγγια να δοκιμασεις και να σου δωσω στοιχεια πως αλλαζει η συμπεριφορα της ντουφεκιας απο 1,40 μεχρι 1,50 και με 28 γρ μεχρι 30,5 και με αλλα καψουλια για να κρινεις εσυ. αφου δεν πιεζεις στο ρελιασμα (τελικο πανω απο 58mm) δεν νομιζω να εχουμε μεγαλες διαφορες με τις μηχανες. θα δουμε

    με νοτια, …χασε και κανενα πουλι ρε Κωστα

    Αλκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #40790

    Να χάσω βρε ’λκη μου αλλά όχι τραυματισμένο.

    Αυτό παρατηρώ, πολλά κοψόφτερα με τον νοτια.

    Θέλω να το ψάξω για να δω που οφείλεται. Πρόκειται για αραίωση των κατανομών? μείωση της κινητικής ενέργειας? η και τα 2 μαζί.

    Σαν πιθανότερη λύση βλέπω μικρή αύξηση της πυρίτιδας και μείωση των σκαγιών κατα ενα γραμμάριο. Ίσως και χρήση άλλου καψύλιου, λιγότερο ισχυρού το 686 ας πούμε. 


    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    412
    KA-BAR στις #40793

    Κώστα(καί ΣΙΑ),καταπληκτική η δουλειά σας.

    Αλήθεια,τί γίνετε μέ τούς νοτιάδες,καί πέφτει η απόδωση τών φυσιγγίων μας;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #40795

    Ανδρέα καλή η ερώτηση σου, αν και οι κατασκευαστές δεν παραδέχονται κάτι τέτοιο (ίσως γιατι δεν τους συμφέρει), είναι πραγματικότητα. Θα το ψάξουμε με δοκιμές να δούμε πώς συμπεριφέρεται και πόσο αλλάζει μια καλή τουφεκια υπό αυτές τισ συνθήκες.

    Θα μετρήσουμε κατανομές, συγκεντρώσεις, διατριτικότητα και ταχύτητα. Κάτι από όλα αυτά θα αλλάζει για να έχουμε αρνητικά αποτελέσματα.
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #40796

    και εγω δεν το εχω ψαξει αυτο.

    υποψιαζομαι οτι με νοτια και υγρασια εχουμε πιο πυκνη ατμοσφαιρα, αρα πιο μεγαλη αντισταση και ισως ανοιγει πιο γρηγορα η ντουφεκια. αραιοτερη δηλ. κατανομη απο αυτο που υπολογιζεις. αν ειναι αυτο τελικα, ισως δεν πειράζεις ενα καλο φυσιγγι, το ξεπερνας με σφιχτοτερο τσοκ ή κοντινότερες βολές.

    όπως έιπα ομως, δεν το εχω ψαξει, όποιος ξερει ας μας πει.

    ’λκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #336194

    Σίγουρα πυκνότερη ατμόσφαιρα έχουμε με το μεγάλο ψύχος.

    Μια άλλη εκδοχή είναι ο επιρεασμός της καύσης της πυρίτιδας και κατά συνέπεια η απόδωση της. Γι’ αυτό οι διβασικές μένουν ανεπιρέαστες. Το καλύτερο για να δουμε τι συμβαίνει στην τουφεκιά, είναι να έχουμε στο αυτοκίνητο ένα χαρτόνι  και να κάνουμε δοκιμή επι τόπου στον κυνηγότοπο.
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #40798

    Κώστα

    νομιζω πως η καυση δεν πρεπει να επηρρεαζεται, το φυσιγγι ειναι “κλειστο συστημα”. θελω να πιστευω πως το προβλημα ειναι μετα. ΘΑ ΤΟ ΒΡΟΥΜΕ ΟΜΩΣ

    ΥΓ. τι ωρες κοιμασαι εσυ, δεν μου ειπες;

    Aλκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #40802

    Κι η δική μου γνώμη είναι ότι μάλλον έχει να κάνει με την καύση της πυρίτιδας και όχι με την αντίσταση της ατμόσφαιρας, που είναι μεγαλύτερη με το κρύο όπως είπε και ο Κώστας.

    Ένας σίγουρος τρόπος να αντιμετωπίσεις την υγρασία είναι με διβασικές πυρίτιδες. Ίσως το χαρακτηριστικό τους να αποδίδουν σχεδόν διπλάσια calories από τις μονοβασικές κατά την καύση, να έχει κάτι να κάνει με την αποτελεσματικότητά τους στην υγρασία. Πάντως με πολύ νοτιά, ότι και να κάνεις με σκάγια, τσοκ κλπ δεν πετυχαίνεις και ουσιαστικές διαφορές. Τα πουλιά φεύγουν τραυματισμένα ή πέφτουν αλλά με πολύ αίμα. Τα φαινόμενα αυτά είναι εντονότερα με τα ψιλά σκάγια, 8,9,10 και πολύ πιο ήπια έως ανύπαρκτα με χοντρά.

    ζηλεψα μια λαβη καποιου poze που ετυχε και ειδα και θα πειραξω τη δικη μου. την ωρα της ΗΤΤΑΣ στο skeet ειπες κατι για το δακτυλο στη σκανδαλη,πρεπει να ξερω κατι πριν σφαξω την λαβη μου ;

    ευχαριστω για ολα

    Αλκης

    Χαίρομαι που σου άρεσε το κοντάκι μου. Όποτε θέλεις, είναι στην διάθεσή σου για αντιγραφή. Όσο για το δάκτυλο στην σκανδάλη, είναι σημαντικό να είναι κάθετο ώς προς τον άξονα της σκανδάλης, και να αγκαλιάζει χαλαρά την σκανδάλη, πατώντας την με το μαλακό μέρος του δείκτη 3-4 χιλ. πριν την πρώτη φάλαγγα. Αν η θέση του δείκτη στην σκανδάλη είναι σωστή, τότε αποφεύγεις ευκολότερα το “flinch” ή αλλιώς “κο ντε τουά” (ελληνογαλλιστί), κοινώς το φαινόμενο άρνησης πατήματος. Να και μία φωτό της λαβής του, για να αρχίσεις τα πειράγματα στο Bettinsoli.

    Φιλικά,

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #336195

    Αγαπητέ GUN DOCTOR,

    Γνωρίζω την μέθοδο που περιγράφεις για την αξιολόγηση της κατανομής. Υπάρχουν κι άλλες μέθοδοι που χρησιμοποιούν “γκρίλες”, χωρίζοντας τον κύκλο σε περιοχές ίσου εμβαδού. Η γκρίλα που χρησιμοποιώ εγώ για αξιολόγηση, χωρίζει τον κύκλο σε 12 τμήματα , αντί των 16 που είθισται, με τα εξωτερικά 8 τμήματα να είναι λίγο μεγαλύετρου εμβαδού από τα εσωτερικά 4, γιατί θέλω να είμαι πιο ρεαλιστής όσον αφορά τον καταμερισμό των σκαγιών στο κέντρο και στην περιφέρεια. Στο κέντρο όλες οι κατανομές είναι πυκνότερες (Gaussian distribution). Σου δείχνω και μία τέτοια γκρίλα με μία πολύ καλή ντουφεκιά που δεν άφησε καμμία “τρύπα” 5 ιντσών. (Magnum, 50 gr. No 2, Super full choke)

    Χαράζω έναν δεύτερο ομόκεντρο κύκλο 15 ιντσών (38 εκατοστών) και χωρίζω και τους δύο κύκλους με έναν σταυρό σε 8 μέρη, και ύστερα και την περιφερειακή ροδέλα ξανά στα δύο, και παίρνω 12 τμήματα. Μ’ αυτόν τον τρόπο, τα τμήματα της περιφέρειας έχουν λίγο μεγαλύτερο εμβαδόν από τα τμήματα του κέντρου, κι αν υπάρχει ομοιογένεια στα ποσοστά, θεωρώ ότι έχω μία καλή κατανομή.

    Φιλικά,

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #40803


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από old-timer στίς 13 Ιούνιος 2004


    ..Χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι κάποιος από τα μέλη έριχνε με cal 28

    εγω νομιζα πως ηταν εικοσαρακι, …αγορι μου εισαι πολυ καλος


    [/indent]

    Mε 20άρι έριξα στο Sporting, ενω με το 28αρι στο skeet. Τελευταία φορά που ρίχνω με 2 διαφορεικά όπλα …..καθάριζα 1 ώρα το καθένα μετά τις 2 πούλες , λόγω των “ΙΤΑΛΙΚΩΝ” φυσιγγίων.

    Περισσότερα στο θέμα με τα “Φυσίγγια B&P”… 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #40805

    Τα 2 τελευταία σαββατοκύριακα του Φλεβάρη, αν θυμάστε είχε πολύ υγρασία τα πρωινά. Μέχρι τις 12 το μεσημέρι όσες τσίχλες πήρα ήταν όλες ζωντανές εκτός από κανα δυο πουλιά που κτυπήθηκαν σε πολύ κοντινές αποστάσεις. Το τελευταίο Σάββατο ήταν μαζί μου στο ’ργος, ένα παιδί που γέμιζε μόνος του με Α1 Γαλλίας.

    Η τουφεκιά του ήταν τσιμπιμένη, την ένοιωθες στην καραμπίνα. Όμως σε βολές που έπρεπε να πάρει τα πουλιά, τα έπερνε επί τόπου. Μου έδωσε κανα δυο φυσίγγια και η μοναδική τσίχλα που έριξα εκείνο το πρωί ξερή σε νορμαλ απόσταση, ήταν με δικό του φυσίγγι.

    Πάντως το να έχω και άλλα φυσίγγια μαζί μου, γεμισμένα με δυβασική πυρίτιδα δεν είναι λύση, καθώς μιλάμε για εντελώς διαφορετική συμπεριφόρα. Εντελώς διαφορετικές προσκοπεύσεις, ειδικά στις βολές πάνω από τα 20 μέτρα, αφού οι κλασσικές δυβασικές (SIPE, S4) έχουν πολύ μικρές αρχικές ταχύτητες της τάξεως του 360m/s. Στις κοντινές που δεν φαίνεται η διαφορά δουλεύουν όλα τα φυσίγγια οπότε είναι δώρον – άδωρο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 166 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων