ΠΩΣ ΔΙΑΛΕΓΟΥΜΕ ΚΟΥΤΑΒΙ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 124 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    SAMWIN στις #42810

    ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΟΥΣΙΑ ΛΙΓΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΑΠΟ ΤΟ FORUM ΕΧΑΣΑ ΕΠΙΣΟΔΕΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ.

    ΚΩΣΤΑ ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ  ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΩ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΥΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΑ ΖΩΑ,ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ[ΑΛΛΩΣΤΕ ΠΟΙΟΣ ΤΙΣ ΕΧΕΙ?]ΑΛΛΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΕΒΑΖΑ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΙΡΑ.

    ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΚΑΠΟΤΕ ΟΠΩΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΕ,ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΦΥΛΗ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΤΕΙΝΩΣ ΗΣΟΥΝ ΥΠΕΡΜΑΧΟΣ.

    Η ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΙΣΧΥΕΙ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #336512

    Φίλε Τάκη και Ιάκωβε, σας ευχαριστώ για τις ευχές σας.

    “ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΦΥΛΗ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΤΕΙΝΩΣ ΗΣΟΥΝ ΥΠΕΡΜΑΧΟΣ.”

    Τάκη μου να είσαι σίγουρος ότι δεν θα την ξεχάσω την Ρένα, αν αυτή εννοείς.

    Συνέχιζω να την εκπαιδεύω και να με εκπαιδεύει. Έχουμε φτάσει σε πολύ καλο σημείο μπορώ να πω.

    Έχουμε καταφέρει πλέον η εκτέλεση όλων των εντολών να γίνεται μόνο με χαρακτηριστικές κινήσεις και σφιρίχτρα. Αυτή την περίοδο της μαθαίνω την ακινησία από απόσταση κάτι πολύ σημαντικό για ένα σπάνιελ αλλά και απαραίτητο για την συνεργασία του με σκύλο φέρμας.

    Τα πάει πολύ καλά πιστεύω και σε λίγο καιρό θα είναι έτοιμη να εκτελεί την ακινησία παρουσία θηράματος.

    Αν μη τι άλλο κοντά της έμαθα κι εγώ το πως πρέπει να γίνεται η εκπαίδευση, κάτι που θα μου χρειαστεί λίαν συντόμως. Το ευτύχημα είναι οτι δεν την χάλασα με τις αλχημίες που έκανα στην αρχή.

    Όχι δεν θα την παραμελίσω ούτε θα την παρατήσω. Αυτό το σκυλί ξέρει να με γοητεύει.  Σήμερα το απόγευμα στερέωνα την νέα σκεπή (πολυεστερικό ελενιτ) στην κλούβα τους. Η Ρένα όλη αυτή την ώρα με παρακολουθούσε από κοντά. Έβλεπε οτι κάθε λίγο κατέβαινα από την σκάλα και έπαιρνα πρόκες και δερματάκια για το στερέωμα. Κάποια στιγμή με το που κατεβαίνω πηγαίνει στην καρέκλα που είχα ακουμπίσει τα πράγματα και μου απορτάρει ένα δερματάκι.:)] src=”http://www.e-artemis.gr/Forum/smileys/smiley1.gif” width=17>

    Λες να την κάνω βοηθό μου?;)] src=”http://www.e-artemis.gr/Forum/smileys/smiley2.gif” width=17>

    Παρεπιπτόντως το κόστος της κατασκευής ενός σωστού σκυλόσπιτου 4Χ2 μέτρα θα ξεπεράσει κατά πολύ την αξία του νέου μου κουταβιού.


    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #42929

    Θα είχε ενδιαφέρον να κάνουμε μια κουβέντα ώστε να πει ο καθένας μας τις απόψεις του για ένα θέμα που απασχολεί τους περισσότερους κυνηγούς όταν πρόκειται να αγοράσουν ένα νέο κουτάβι.

    Από όλους μας έχει περάσει η σκέψη “ να αγοράσω καθαρόαιμο με χαρτιά η από κυνηγό που ξέρω τα σκυλιά του”?

    Παίρνοντας  παράδειγμα  τον εαυτό μου, μέχρι πρότινος ήμουν της άποψης «δεν κυνηγάνε τα χαρτιά αλλά ο σκύλος». Ήταν φυσικό βέβαια να υποστηρίζω κάτι τέτοιο αφού όλα τα χρόνια τέτοια σκυλιά είχαμε και όλοι όσους γνώριζα με τέτοια σκυλιά κυνηγούσαν.

    Όταν άρχισα να συμμετέχω στα ιντερνετικά κυνηγετικά φόρουμ, άκουσα και την άλλη άποψη, είδα κάποια καλά σκυλιά, κάτι με έτρωγε μέσα μου. Εκείνο τον καιρό ήλθε και το Κοκεράκι μου, το οποίο δεν είχε χαρτιά.

    Βλέποντας το πάθος του και την εκπαιδευσιμότητα που διέθετε, ναι μεν ενισχύθηκε η άποψη μου ότι δεν είναι απαραίτητα τα χαρτιά και ότι συνεπάγεται, αλλά παράλληλα άρχισα να ψάχνομαι για το πόσο ανταποκρινόταν η σκυλίτσα μου στα μορφολογικά πρότυπα της φυλής.

    Εκεί έφαγα τα πρώτα χαστούκια  γιατί όταν λέμε μορφολογία δεν εννοούμε ομορφιά αλλά την σωστή διάπλαση-αναλογίες του σκύλου που έχουν να κάνουν με μελλοντικά προβλήματα υγείας και απόδοσης αφού ένας σκύλος με λάθος αναλογίες π.χ. στα πόδια πιθανώς θα κουράζεται εύκολα, θα καταπονεί κάποια άλλα μέρη του σώματος του κ.λ.π. Δεν μιλάω για σύγκριση με εκθεσιακό σκύλο αλλά με σκύλο εργασίας.

    Βρήκα λοιπόν ότι η Ρένα είχε μακρύτερο σώμα από το κανονικό και ότι τα πίσω πόδια έχουν κλήση προς τα έξω. Τι σημαίνει αυτό?

    Ο μακρύς κορμός καταπονεί περισσότερο την σπονδυλική στήλη, το σκυλί γερνώντας ίσως παρουσιάσει πρόβλημα, δηλαδή νωρίτερα από ένα φυσιολογικό. Η κλήση των ποδιών προς τα έξω διορθώνεται με πολλή εξάσκηση σε ανηφορικά εδάφη.

    Δεν είναι βέβαια σοβαρά προβλήματα αλλά θα ήταν καλύτερα να μην υπάρχουν.

    Ερχόμαστε τώρα στο θέμα του ζευγαρώματος, εκεί να δείτε πρόβλημα. Δύσκολα θα δεχτεί ιδιοκτήτης σκύλου με pedigree να ζευγαρώσει τον επιβήτορα του με σκύλα που δεν έχει χαρτιά. Οπότε πάμε στην επιλογή σκύλου χωρίς χαρτιά.

    Δεν ξέρουμε που δεν ξέρουμε τίποτα για τους προγόνους της δικής μας σκύλας, την ζευγαρώνουμε και με ένα σκυλί που βρίσκεται στην ίδια κατάσταση και κουβαλάει κι αυτό τις δικές του μορφολογικές ατέλειες. Τι γίνεται τώρα?  Παίρνουμε κάποια κουτάβια που αν τύχει και κληρονομήσουν τα χαρίσματα των γονιών έχει καλώς, αν όμως μερικά από αυτά μοιάσουν σε κάποιο προβληματικό παππού, την πατήσαμε.

    Έπειτα είναι και το άλλο, ενώ σε μια γέννα τα έξοδα είναι ίδια είτε πρόκειται για σκυλιά με χαρτιά είτε όχι, όταν θελήσουμε να πουλήσουμε τα κουτάβια θα πάρουμε πολύ λιγότερα χρήματα.

     

    Για τις κληρονομικές φοβίες και για τα εργασιακά πρότυπα έχουμε ξαναμιλήσει οπότε δεν χρειάζεται να πω τίποτα. 

    Πέρα απ’ όλα αυτά το σημαντικότερο είναι ότι ενώ η φυλή στην οποία ανήκει ο σκύλος μας έχει εξελιχθεί, εμείς την φέρνουμε προς τα πίσω.

    Θα μου πείτε “Τι με νοιάζει εμένα άμα το σκυλί μου κυνηγάει όπως θέλω”, Όλοι μας το έχουμε πει αυτό αλλά μετά από λίγο καιρό, ειδικά όταν βλέπουμε ότι το σκυλί μας τα πάει πολύ καλά μας τρώει μέσα μας που δεν έχουμε χαρτιά.

    Δεν ξέρω αν κάνω λάθος, όμως δεν νομίζω ότι πίσω από την θεωρία αυτή κρύβονται εμπορικά συμφέροντα.

    Σίγουρα το να αγοράσουμε από εκτροφέα δεν μας εξασφαλίζει για την πορεία του κουταβιού. Χρειάζεται πολύ ψάξιμο και καμία εμπιστοσύνη. Η βοήθεια ενός έμπειρου φίλου μας κρίνεται απαραίτητη για την σωστή επιλογή.

     

     


    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #336532

     

    Το θέμα είναι πολύ σοβαρό, αξίζει να συζητηθεί.

    Στις 24 Μαΐου όταν άνοιξα το θέμα «Απόψεις για την αγορά κυνηγόσκυλου» φανταζόμουν πως θα διαβάζαμε πολλές γνώμες, δυστυχώς μόνο τέσσερις φίλοι πήραν μέρος. Σαν εισαγωγή έγραφα : «….Οι ενότητες είναι Επιλογή της φυλής, Επιλογή φύλου, Με ή χωρίς χαρτιά, Ναι ή όχι στη μορφολογία, και η Επιλογή κουταβιού ή νεαρού (ξεκινημένου:) ή ενήλικου έτοιμου εκπαιδευμένου. Δεν αναφέρομαι στα εμπειρικά κριτήρια μας για την επιλογή κουταβιού από μία συγκεκριμένη τοκετομάδα

     Θεωρώ την σωστή αγορά κυνηγόσκυλου θέμα πρωταρχικής σημασίας για όλους τους γνωστούς μας λόγους προς όφελος του κυνηγίου… αλλά και προς όφελος των σκύλων: ο «ανίκανος» σκύλος μερικές φορές πέφτει σε δυσμένεια, παραμελείται, κακοποιείται ή καταλήγει αδέσποτος.

     Παρακαλώ τους συναδέλφους που έχουν να συμπληρώσουν και κυρίως αυτούς που έχουν άλλες απόψεις να τις καταθέσουν για την ενημέρωση όλων μας. »

    ’ντε σε λίγες μέρες ανοίγει το κυνήγι, ας έχουμε καλούς σκύλους για συντρόφους.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    824
    Θάνοςlaw στις #44281

    loipon paidia egw tha sas pw ena tropo na dialegete koutabi …egw to efarmozw xronia kai den me exei prodosei pote…….akouste loipon tin apopsi mou ….epei opos exei proanaferthei den eimaste mesa sta koutavia kai den mporoume pote na eimaste sigouroi den dialegoume emeis to koutabi…..alla vazoume na dialeksei auton pou ta kserei kalitera …..kai fisika aftos den einai allos para mono i mana tous…….etsi loipon otan ta koutavia einai mikra akoma ta apomakrinoume apo tin mana kai opoio i mana paei kai ferei pisw proto afto kai kratame………………..  

    blepeis i mana panta kserei ….kai malista etsi dialegoun koutavia kai oi kynotrofoi ….. ……kai aloste den einai tixew pou oi kynotrofoi exoun tous protaulites………………………………..

    ante loipon kales epiloges kai kalo voli

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #44297

    Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΟΥΤΑΒΙΟΥ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΧΕΙΟ..ΑΝ ΣΟΥ ΚΑΤΣΕΙ ΣΟΥ ΕΚΑΤΣΕ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    XIDIS στις #45007

     Η ΚΑΛΗ ΔΙΑΛΟΓΗ ΚΟΥΤΑΒΙΟΥ ΓΙΝΕΤΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΟΣ ΖΙΤΑΜΕ ΕΜΗΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΒΕΒΕΑ Η ΓΟΝΗΣ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΙΤΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΠΡΕΠΗ ΝΑ ΕΙΝΕ ΚΑΘΑΡΟΕΜΟΙ  ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΓΝΟΡΙΖΟΥΜΕ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΕΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΝΩ ΜΕΤΑ ΔΙΑΛΕΓΟΥΜΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΙ ΑΠΟ ΓΕΝΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΡΕΣΗ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΛΟ ΣΚΥΛΙ ΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΕΣ ΩΡΕΣ ΑΦΥΕΡΟΣΗ ΠΑΝΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΥΓΟΥΡΑ 90% ΠΕΤΙΧΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΛΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΤΗΣ ΓΕΝΑΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #337413

    Διάβασα στην Κ&Κ ένα παρεμφερές (στον τίτλο) άρθρο του Κου ’κη Λάππα. Πολύ έξυπνα στρέφει την προσοχή μας στον σωστό στόχο. Όταν διαβάζω ένα άρθρο πάντα κοιτώ ποιος το έγραψε. Δεν είναι τυχαίο πως τα καλά κομμάτια έχουν γραφεί από ανθρώπους που ασχολούνται ενεργά με την κυνοφιλία. Ο ’κης Λάππας είναι επιχειρηματίας, μορφωμένος και σοβαρός άνθρωπος. Από τα πρώτα μέλη του ΟΚΑΔΕ (Πόϊντερ και Σέττερς κλάμπ), έχει διατελέσει μέλος του Δ.Σ αρκετές φορές, είναι κριτής και έχει αφιερώσει άπειρες ώρες για το καλό του ομίλου και την σωστή πορεία των φυλών αυτών στην Ελλάδα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #50087

    Μύνημα σταλμένο από ΑΝΤΟΝΙΟ στίς 23 Δεκέμβριος 2004 ώρα 10:15πμ – IP 212.205.169.238
     
    05 Φεβρουάριος 2004
    14   Μηνύματα

    Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΝΟΣ ΚΟΥΤΑΒΙΟΥ ΑΠΟ ΜΙΑ ΓΕΝΝΑ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΤΕΙ ΑΡΘΡΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΕΣΤ,ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΛΥΣΟΥΜΕ,ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΛΥΣΗ ΒΑΣΤΑ ΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ  ΜΕΧΡΙ 6ΜΗΝΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΗ, ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΟΤΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΤΙΜΗ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΤΟΝ ΠΥΧΗ ” Ο ΑΛΛΟΣ ΣΟΥ ΛΕΕΙ 6ΜΗΝΩΝ ΑΡΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ” ΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΡΗΤΙΡΙΑ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΟΥΜΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ  ΝΑ ΠΕΣΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΚΟΥΤΑΒΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #50200

    Μύνημα σταλμένο από ΣΥΣΥ στίς 24 Δεκέμβριος 2004 ώρα 10:47μμ – IP 62.74.163.55
     
    16 Νοέμβριος 2003
    21   Μηνύματα

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΕ ΛΕΝΕ ΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΛΑΜΙΑ .ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΑΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ .ΟΣΟΙ ΜΕ ΞΕΡΟΥΝ ΜΕ ΡΩΤΑΝΕ ΠΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΚΑΙ ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ,ΓΙΑΤΗ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΡΝΩ  ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ ΜΑΖΙ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΓΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΥΝΗΓΙ ΛΕΝΕ ΠΑΛΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΙΑΛΕΞΕΣ.ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΔΙΑΛΕΓΩ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΛΑ ΤΑ ΒΓΑΖΩ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ 4 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΓΡΙΟ ΘΥΡΑΜΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΚΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΜΑΘΕΝΕΙ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 12 ΜΥΝΩΝ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΘΥΡΑΜΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΨΑΧΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΛΑ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ.ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΚΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ.ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΑ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΑΦΗΕΡΩΝΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΑΝ ΤΩΝ ΕΧΕΙΣ ΦΗΣΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΥΓΕΝΕΙΣ ΟΣΟ ΠΟΙΟ ΣΥΧΝΑ ΓΕΙΑ ΚΥΝΗΓΙ.ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΥΡΑ ΕΝΑ ΣΚΥΛΑΚΙ 11 ΜΥΝΩΝ ΣΕ ΤΙΜΗ ΚΟΥΤΑΒΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ ΜΟΝΟ 2 ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΤΟ ΠΥΓΕΝΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΟΡΤΥΚΙΑ  ΣΕ 2 ΜΥΝΕΣ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΕΓΙΝΕ ΑΓΝΩΡΙΣΤΟ ΤΟ ΕΙΔΕ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΥΡΑ ΚΑΙ ΤΡΕΛΑΘΗΚΕ ΕΓΙΝΕ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΚΥΛΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΜΟΣ ΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΚΑΛΑ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΚΑΤΑ  ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ  ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ  ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ .ΠΩΣ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΚΥΝΗΓΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΞΗΓΗΣΕ ΤΟ ΜΟΥ ΑΥΤΟ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #340356

    Μια και αναφέρθηκε το θέμα της αγοράς κουταβιού από την Ουγκαρία θα θυμίσω κάτι που είχε αναφέρει ο kalliston παλιότερα.

    Παρόλο που αυτές οι χώρες είναι πολύ πιο μπροστά από εμάς στην κυνοφιλία, χρειάζεται προσοχή στις αγορές. Μακριά από pet-shop που φέρνουν εκατοντάδες κουτάβια από εκεί. Για μεγαλύτερο κέρδος επιλέγουν την σαβούρα και συνήθως δεν υπάρχουν χαρτιά. ’λλωστε η τιμή τους δεν έχει μεγάλη διαφορά από το να πάρεις το κουτάβι από κάποιον Έλληνα εκτροφέα. Την έχω πατήσει και ξέρω.

    Κατα καιρούς μέσω ιντερνετ έχω πέσει πάνω σε καλά μικρά εκτροφία στην Ρουμανία και Πολωνία. Οι άνθρωποι αυτοί είναι γνωστοί στον ευρωπαικό χώρο γιατί συμμετέχουν συχνά σε μεγάλες εκθέσεις και θεωρούνται αξιόπιστοι.

    Πως όμως ρε παιδιά να αισθανθώ ασφαλής από μια τέτοια αγορά?

    Δεν κρύβω ότι το Πάσχα ακύρωσα την τελευταία στιγμή μια αγορά παρόλο που είχα διασταυρωμένες πληροφορίες. Ηξερα όλο το γενεολογικό δέντρο τόσο του επιβήτορα όσο και τις μάνας. Προέρχονταν από γνωστά Hege-Haus. Μάλιστα ο πατέρας και ο παππους του επιβήτορα βρίσκονται σε Ελληνικά χέρια αυτή την στιγμή.

    Κόλλησα πρώτα από όλα στην μεταφορά και στους κινδύνους που κρύβονται. Δηλαδή προπληρώνεις ένα κουτάβι που το έχεις δει σε 30 φωτογραφίες, εντάξυ δέχομαι ότι ο εκτροφέας θα φροντίσει όσο γίνεται να επιλέξει καλό κουτάβι γιατί τον ενδιαφέρει η ελληνική αγορά και η προβολή του εκτροφείου του. Αν όμως κάτι δεν πάει καλά, πάνε τα χρήματα. Και μην νομίζετε ότι ήταν λιγότερα, το αντίθετο θα έλεγα. Μαζί με τα μεταφορικά θα ξεπερνούσε το κόστος αγοράς ενος κουταβιού από τον Έλληνα εκτροφέα που έχει τα ίδια αίματα. Βέβαια μιλάμε για γονείς με βραβεία σε μεγάλες Ευρωπαικές εκθέσεις και με Kleemann.

    ‘Όμως  ο Έλληνας εκτροφέας αν κάτι δεν πάει καλά θα δεχθεί να σου δώσει κάποιο άλλο κουτάβι ή ακόμα και τα χρήματα σου.

    Τελικά κατα σύμπτωση κατέληξα να κλείσω κουτάβι από Έλληνα εκτροφέα, που προέρχεται από τα ίδια αίματα (αδελφός του ξένου επιβήτορα) και με κόστος λιγότερο από τα μισά χρήματα. Πρόκειται για κουτάβι από τον ARIEL του Γαβ. Νιάνιου.

    Τον ARIEL τον είδα για πρώτη φορά στην έκθεση του ΚΟΕ στα πλαίσια της DIANA. Μου έκανε κλικ από την πρώτη στιγμή, δεν ήταν μόνο ότι βγήκε καλύτερο στην ομάδα 7. Ο σκύλος είναι η προσωποποίηση των μορφολογικών στάνταρ της φυλής.

    Έψαξα και βρήκα το πλήρες γενεολογικό του δένδρο (ας είναι καλά το Γερμανικό Κούρτσχααρ club). Κουβαλάει τα αίματα των καλύτερων hege haus της δεκαετίας του 90. Έκλεισα κουτάβι ένα μηνα πριν την γέννα, ανέβηκα στην Θεσσαλονίκη να δω από κοντά τους γονείς. Ένα στοιχείο που με ενδιαφέρει ιδιαίτερα είναι ο χαρακτήρας του ζώου. Και οι δύο γονείς είναι σκυλιά που χαίρεσαι να τα έχεις δίπλα σου.

    Εδώ είμαι με τον ARIEL στο εκτροφείο του Γ. Νιάνιου

    Στην έκθεση της Κατερίνης είχα την ευκαιρία να ακούσω την κρίση τόσο του ARIEL όσο κι του γιού του που συμμετείχε στην ανοικτή αρσενικών. Ο Ρουμάνος κριτής είπε τα καλύτερα λόγια. Ο σκύλος είναι πρωταθλητής και πάντα μέσα στα 3 πρώτα της ομάδας του.

    Η γέννα έγινε πριν 5 μέρες, το κουτάβι (θηλυκό) θα το πάρω στα χέρια μου τον Σεπτέμβρη όταν θα έχουν γίνει οι  εμβολιασμοί. Φυσικά μέχρι τότε θα το δω 3-4 φορές αφού θα ανέβω για κάποια εκπαιδευτικά αλλά και για κυνήγι στην έναρξη.

    Όπως είπα και προηγουμένως το κόστος της αγοράς είναι πολύ μικρότερο απ’ όσο θα μου στοιχιζε μια εισαγωγή. Αυτό όμως είναι το λιγότερο, την σιγουριά που αισθάνομαι από τον τρόπο επιλογής δεν θα την είχα σε καμία περίπτωση αγοράζοντας ένα κουτάβι από το εξωτερικό.

    Βεβαιώς δεν ισχυρίζομαι ότι δεν μπορείς να κάνεις μια επιτυχειμένη αγορά απ’ έξω, απλά η προσωπική μου άποψη είναι ότι εφόσον δεν αντέχω το κόστος της κατ ιδίαν επίσκεψης στο εκτροφείο του εξωτερικού, δεν αισθάνομαι ασφαλής.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #340363

    Δείτε πως γίνεται η διαδικασία αγοράς ενός κουταβιού από ένα σοβαρό μικρό εκτροφείο. Παρακάτω είναι το μαιλ που μου έστειλε προχθές για την τελευταία γέννα της δεύτερης σκύλας του. Σε προηγούμενα μαιλ με είχε ενημερώσει πλήρως για τους τίτλους τόσο σε μορφολογία όσο και σε εργασία. Αν κάνετε κλικ στο λινκ θα δειτε τις πρώτες φωτογραφίες από τα νεογέννητα κουτάβια.

    Αφού επιλέξεις αυτό που σου αρέσει το κλείνεις με μια πολύ μικρή προκαταβολή και κάθε εβδομάδα σου στέλνει νέες φωτογραφίες για να βλέπεις την πορεία του κουταβιού. Όταν γίνει 30 ημερών σου στέλνει φωτογραφίες με υποτυπώδες στήσιμο του κουταβιού απ΄όλες τις πλευρές για να μπορείς να διακρίνεις τυχόν ατέλειες. (όσο μπορεί να γίνει αυτό από μια φωτογραφία).

    Επίσης ισχυρίζεται πως δεν στέλνει το κουτάβι αν διαπιστωσει κάποιο πρόβλημα και επιστρεφει την προκαταβολή εφόσον δεν υπάρχει άλλο διαθέσημο που να σε ικανοποιεί.

    Μπορεί κάποιος αν αντέχει τόσο μεγάλο ταξίδι με λεωφορείο να πάει και να το παραλάβει ο ίδιος (το εισητήριο κοστίζει 250ευρώ).

    Το συνολικό κόστος του κουταβιού φτάνει μαζί με τα μεταφορικά περίπου στα 850 ευρώ. Στην Ελλάδα οι τιμές ξεκινούν από 350 ευρώ για αντίστοιχα κουτάβια. ¨οπως καταλαβαίνετε δεν συμφέρει με τίποτα αν μπορεις να βρεις εδώ κάτι αναλογο.

     

    Witaj Kostas,
    HELOO

    NEWS:
    1.
    http://www.salsa.wyzel.pl/timapupies/ :)

    2. CACIB, CAC, BOB – SALSA win Breed on Krakow CACIB Show

    http://www.salsa.wyzel.pl

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #60603

    ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ(ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΑ ΒΑΛΑΝΤΙΑ,ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ-ΓΕΝΕΟΛΟΓΙΑ) ΑΠΟ ΠΕΙΡΑ ΟΧΙ ΠΩΣ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΙ ΚΑΙ ΒΛΕΠΥΝ ΤΙ ΚΡΥΒΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΙ.ΠΡΟΣΦΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΙ ΑΠΟ ΕΛΗΝΝΑ ΕΚΤΡΟΦΕΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ,ΓΙΑΤΙ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ,ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΝΗΓΑΣ Κ.Τ.Λ.Π.ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΜΟΥ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΒΡΗΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙ ΕΠΑΦΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΣΤΑΓΜΟ(ΑΥΤΟ ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΦΙΛΟ ΜΟΥ).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #340384

    Κατα καιρούς επιχειρείται να γίνει διαχωρισμός μεταξύ κυνηγόσκυλων και αγωνόσκυλων. Ειδικά στις αγγελίες για κουτάβια τονίζεται σαν πρωτέρημα “Από γονείς κυνηγούς” και τελείωσε. Επειδή γράφει κυνηγόσκυλα σημαίνει ότι πρέπει και καλά να είμαστε ήσυχοι, ενώ αν προέρχονταν από traialers και επιλεκτική εκτροφή θα έπρεπε να τα βάψουμε μαύρα γιατί μάλλον τα κουτάβια γεννήθηκαν για να τρέχουν  στον κάμπο και να ψάχνουν για πεδινές – φαντάσματα.

    Δηλαδή ρε παιδιά τόσα πουλόσκυλα που υπάρχουν αυτή την στιγμή στην Ελλάδα που βρέθηκαν ?

    Δεν κουβαλάνε σχεδόν όλα λίγο πολύ τα αίματα αυτών των αγωνόσκυλων που εισήχθησαν από το 92 και μετά?

    Εντάξυ κάποιοι έφεραν μόνοι τους σκυλιά απ’ έξω κάποιοι είχαν και πριν καθαρόαιμα αλλά είναι αδύνατο αυτός ο μεγάλος αριθμός πουλόσκυλων να μην έχει προέλθει από διασταυρώσεις με απογόνους των traialers.

    Με όσους φίλους κατέχουν σκύλους χωρίς χαρτιά και έχω μιλήσει για την καταγωγή τους, όλο και κάποιο γνωστό όνομα θα αναφέρουν. Τι συμβαίνει λοιπόν, τα προερχόμενα από τυχαίες διασταυρώσεις μπορούν να μεταβιβάσουν καλύτερα τα πρωτερήματα των γονέων τους? Δεν έχουν συνεισφέρει λοιπόν τα αγωνόσκυλα που εισήχθησαν για να έχουμε πολύ συχνά άριστα φαινότυπα στο κυνήγι? 

    ’ν λοιπόν για την πορεία ενός κουταβιού δεν μας εξασφαλίζουν ούτε οι τίτλοι, ούτε τα ονόματα των προγόνων, πως θα μας εξασφαλίσει το γεγονός ότι απλά οι γονείς είναι καλοί κυνηγοί σύμφωνα πάντα με την γνώμη του αφεντικού τους?

    Επειτα αυτά τα φουκαριάρικα τα αγωνόσκυλα πως επιλέχθηκαν και πως φτιάχθηκαν από τους κυναγωγούς τους? Αν ξεκίναγαν μ’ ένα κυνηγό δεν θα γίνονταν καλά κυνηγόσκυλα? Αν η εκπαίδευση τους δεν ήταν προσαρμοσμένη στην δεκάλεπτη προπόνηση δεν θα μάθαιναν να κάνουν κράτη για να βγάλουν τα εξάωρα κυνήγια?

    Συμπερασματικά λοιπόν δεν υπάρχουν κυνηγόσκυλα και αγωνόσκυλα. Υπάρχουν σκύλοι που διαθέτουν περισσότερο ή λιγότερο τα χαρίσματα που απαιτούνται για να λέγονται άξια κυνηγόσκυλα.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #60756

    ΚΩΣΤΑ ΤΑ ΑΓΩΝΟΣΚΥΛΑ ΝΑ ΤΑ ΠΩ Κ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΠΡΟΗΛΘΑΝ ΑΠΟ ΓΕΝΝΕΣ ΑΠΟ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑΝ ΑΠΛΑ.ΟΙ ΚΥΝΑΓΩΓΟΙ ΜΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΑΠΟ ΑΙΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΓΕΝΝΕΣ(ΕΚΤΡΟΦΗ) ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥΣ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.ΕΝΑ ΚΡΗΤΗΡΙΟ ΣΤΟ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΣΩ ΣΥΣΤΗΜΑ Κ ΟΣΚΕΛΕΤΟΣ ΤΟΥ ΚΟΥΤΑΒΙΟΥ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ-ΚΑΛΠΑΣΜΟ ΣΤΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΦΥΛΗΣ.Η ΓΕΝΝΑ ΑΠΟ ΓΟΝΕΙΣ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΑΛΛΟ ΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΥΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ,ΑΛΛΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ-ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΑ,ΚΤΛ.ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΓΩΝΟΣΚΥΛΟ ΣΤΑ ΚΑΤΑΛΗΛΑ ΧΕΡΙΑ ΑΛΛΙΩΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΟ.ΦΥΣΙΚΑ ΣΤΟ ΝΑ ΑΠΟΔΩΣΕΙ ΕΣΤΩ Κ ΤΟ 10ΛΕΠΤΟ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΤΑΣΗ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΗΤΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ.ΑΠΟΤΗ ΜΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΖΩΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ(ΤΟ ΠΙΣΩ Κ ΤΟ ΕΜΠΡΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑ) Κ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ Ο ΚΥΝΑΓΩΓΟΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΝΤΡΕΣΑΡΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΠΟ.ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ Κ ΕΣΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΓΩΝΟΣΚΥΛΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Κ ΚΑΛΟ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΟ ΑΠΛΑ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ.ΑΡΑ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΤΕ ΑΠΟ TRAILLERS ΓΟΝΕΙΣ  ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ.Η ΜΑΓΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 124 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων