ΠΩΣ ΔΙΑΛΕΓΟΥΜΕ ΚΟΥΤΑΒΙ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 124 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #72895

    Μακη,

    Δεν μπορω παρα να συμφωνησω μαζι σου, σιγουρα παιζει ρολο η επιλεκτικη εκτροφη, και σημαντικο μαλιστα αλλα πολυ μεγαλο ρολο παιζουν και οι επαφες του ζωου με το θηραμα.  Οσο για τα κουταβια, ουτε εγω μπορω να πω οτι εχω καταληξει καπου για το πως διαλεγουμε κουταβι – για αυτο το επομενο κουταβι που εχω προγραμματισμενο να παρω δεν θα το δω καθολου, εμαθα αρκετα για τους γονεις, μου κανουν και οι δυο, το γεναιαλογικο του δεντρο με αφηνει απολυτα ικανοποιημενο, ετσι δεν προκειται να κανω οποιαδηποτε αλλα “¨τεστ” επιλογης. Εμπιστευομαι ομως και τον εκτροφεα που βασικα αυτος θα κανει την επιλογη γνωριζοντας τι θελω στο μελλον απο τον σκυλο.

     Εκεινο που θα ηθελα να συζητησουμε ειναι το διαστημα εκπαιδευσης στο οποιο αναφερεσαι.  Εβδομαδες??  Λιγο δυσκολο το βλεπω, χρειαζεται νομιζω περισσοτερος καιρος, αλλα οχι μονο εκπαιδευτικες εξοδοι αλλα και εξοδοι με θηραματα στο στομα.

    Ανδρεας


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    makis_m στις #72903

    Ανδρέα,

    το θέμα του χρόνου που χρειάζεται για να εκκινήσει ο σκύλο είναι απόλυτα συνδεμένο με την συχνότητα των εξόδων και την πιθανότητα εύρεσης θηράματος.

    Ενας “τυπικός” κυνηγός πόλης δε μπορεί να ξεπεράσει τις 50 εξόδους ανά περίοδο (Σ/Κ) αν εργάζεται. Σε αυτές η πιθανότητα να συναντήσει θήραμα μειώνει ακόμη περισσότερο τις “παραγωγικές” εξόδους ειδικά αν πρόκειται για ξεκίνημα σκύλου (όπου δύσκολα πουλιά εξ ορισμού δε θα βρεθούν).

    Αν το καλοσκεφτείς μιλάμε για μονοψήφιο αριθμό ουσιαστικών εξόδων ανά έτος. Φαντάσου να είχες τη δυνατότητα 1 ώρα από το σπιτι σου να έχεις 90%-100% παραγωγικές εξόδους. Πόσο θα χρειαζόταν για να αποκτήσει αντίστοιχη “ετήσια” εμπειρία ο σκύλος σου (ειδικά σε καλοκαιρινούς μήνες όπου η μέρα είναι αρκετά μεγάλη και για απογευματινή εκπαίδευση);

    Φιλικά,

    Μάκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #72910

    Μετά από περίπου είκοσι χρόνια ενασχόλησης με το θέμα πρέπει να ομολογήσω ότι στο θέμα επιλογής κουταβιού δεν έχω τελικά καταλήξει πουθενα.

    Κατ’ αρχή Μάκη καλωσόρισες στην παρέα μας, πίστεψε με δεν είσαι ο μόνος που δεν έχεις καταλήξει.

    Αν διαβάσεις από την αρχή το θέμα όλοι το ίδιο λέμε. Γνωρίζω εκτροφείς «πολλών καρατίων» με πείρα πάνω από 50 χρόνια και μάλιστα προέρχονται από οικογένειες εκτροφέων σκύλων (και αλόγων και αγελάδων με συμμετοχή σε εκθέσεις). Σαφώς έχουν «άλλο μάτι» αλλά δηλώνουν ξεκάθαρα πως αν μπορούσαν να διαλέγουν με σιγουριά τότε δεν θα υπήρχαν πρωταθλητές κλάσεως έξω από τα εκτροφεία τους.

    Το θέμα αφορά την επιλογή κουταβιού, είτε από δική μας γέννα είτε από το να διαλέξουμε από μία τοκετομάδα (αν μας δίνεται ευκαιρία) και πως θα μπορέσουμε να έχουμε περισσότερες πιθανότητες από την επιλογή μας αυτή. Η όλη σου σκέψη ξεκινά από αυτό αλλά μεταθέτει και στο «μετά». Το «μετά» είναι άλλη ιστορία (πολύ ευχαρίστως να την συζητήσουμε) που έχει να κάνει με τις γνώσεις του νέου ιδιοκτήτη (κυνοτεχνικές και εκπαιδεύσεως), τις ικανότητές του (δεν αρκεί να γνωρίζει θεωρητικά, αλλά να κάνει τις γνώσεις του πράξεις με θετικά αποτελέσματα στον σκύλο του), την διάθεσή του να ασχοληθεί σοβαρά με το κουτάβι, τον διαθέσιμο χρόνο του, το περιβάλλον του και πολλούς άλλους παράγοντες. Όλα αυτά, όταν κλείσει ο κύκλος θα δέσουν μεταξύ τους με την συχνή και σωστή επαφή με το θήραμα όπως πολύ σωστά αναφέρεις και συμφωνεί ο Ανδρέας… όπως προανέφερα αυτά είναι θέματα εκπαιδεύσεως και όχι επιλογής κουταβιού.

    Ανδρέα, αν δεν είσαι πολύ γνώστης της φυλής καλά κάνεις και επαφίεσαι στον εκτροφέα, είναι ο μόνος που «κάτι ξέρει περισσότερο».

    Είσαι σίγουρος για την τιμιότητα του; Αν ναι, είσαι σίγουρος πως έχει καταλάβει τι θέλεις; Αν ναι, είσαι σίγουρος πως μεταξύ δύο ίσης αξίας κουταβιών αυτό που μένει πίσω δεν θα ήταν αυτό που θα σου έκανε κλικ; (Οι ερωτήσεις είναι για την κουβέντα μας όχι για απάντηση).

    Ξέρω πως μένεις Κύπρο και πως πιθανόν το κουτάβι να σου έρθει από άλλη χώρα. Καταλαβαίνω πως τα έξοδα είναι πολλά και ίσως αδύνατον να καταβληθούν, από προσωπική όμως πείρα έχω αποφασίσει να μη πάρω ποτέ κουτάβι χωρίς να το δω. Γιατί; Θα σου πω μία εμπειρία μου: Από άριστο, τίμιο και «υπεράνω πάσης υποψίας» εκτροφέα και εκπαιδευτή (από την Σκωτία) που περίμενα 2 και.. χρόνια για να μου διαλέξει ένα κουτάβι χρονιάρικο, γύρισα με άδειο κλουβί. Ήμασταν απλώς γνωστοί και από τότε γίναμε φίλοι, θέλω να πω πως δεν προσπάθησε να με κοροϊδέψει. Ατυχείς καταστάσεις υγείας δεν του επέτρεψαν να φτάσει το κουτάβι στο επίπεδο που επιθυμούσα, κατέβασε την τιμή για να μη δυσαρεστηθώ (το κουτάβι ήταν καλό αλλά όχι αυτό που ήθελα) αν και την ίδια ημέρα του ζητούσαν επιμόνως από Αμερική με τιμή διπλάσια από την αρχική δική μου.

    Σκέψου το.

    Φιλικά

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #72916

    Συμφωνω απολυτως..  Δεν ειναι καθολου σωστο να παρουμε κοθταβι χωρις να το δουμε απο “κοντα”…

      -> Ενας φιλος πηρε ενα πανιελακι απο Θεσ/κη με απολυτη σιγουρια οτι ειναι οπως του ειπαν…Μορφολογικα ηταν μια χαρα το σκυλι.. το ειχε στο σπιτι του, οταν μετα απο 2 ημερες αποφασισε να το βγαλει στους αγρους περνοντας μαζι του και μια τσιχλα..  Πεταει την τσιχλα το πανιελακι τον κοιταγε στα ματια καθισμενο στα πισω του ποδια….1-2-3-4-5 φορεσ τιποτα πανιελακι,…, σιγα σιγα μετα απο 50 προσπαθειες ξεκινησε και πηγαινε το επερνε το δαγκωνε του το εφενε δεν του το εφερνε κλπκλπκλπ… Το σκυλι οταν ακουσε εναν τενεκε και μετα απο λιγο την καραμπινα ακομα τρεχει….. το εχασε .. ειχε λοιπον κροτοφοβια συν της αλλης….
      Αποτελεσμα να χασει 150 ευρω για την μεταφορα του κουταβιου και χαλασμα φυλιας με τον ανθωπο απο την Θεσ/κη…
    Παντα πρεπει να γνωριζουμε τους γονεις αλλα θα πρεπει να ριξουμε και μια ματια και στο κουταβι….
      Ολα αυτα τα ερωτηματα που θετει ο Γιαννης  ειναι θεμα πολυωρης κουβεντας, και γενικως ειναι ερωτηματα τα οποια μεγαλοι εκτροφεις σε ολους τους τομεις δεν μπορουν να ειναι απολυτοι σιγουροι για αυτο που θα σου πουν.
    Δεν σας εχει τυχει γεννα που να πειτε οτι  , να αυτο το κουταβι θα το κρατησω εγω και τα αλλα θα τα δωσω σε φιλους. Αυτο ειναι το καλο κουταβι..πως το καταλαβατε τωρα? Μερικοι απλοι λογοι..τρωει πιο πολυ απο ολα τα αλλα κουταβια, ειναι κοινωνικο με και οχι απομονομενο κλπκλπκλπ.. Να λοιπον που πολοι λογοι στην πορεια βγαινουν λανθασμενοι….
     
    Πιστευω πως πρεπει να ξεχωρισουμε για ποιον λογο θελουμε ενα κουταβι. Δηλαδη, ενας εκτροφεας θέλει γι ααλλον λογο ενα κουταβι απο εναν ερασιτεχνη η επαγγελματια κυνηγο. Εχω δει πολλους ανθρωπους πηγαινοντας να διαλεξουν ενα κουταβι θελουν να παρουν το καλυτερο (για αυτους) χωρις να σκεφτοντε για το τι δουλεια το θελουν..
     

     Ας μην  ειμαστε ευκολοπιστοι για την επιλογη του κουταβιου, ας ειμαστε σε θεση να γνωριζουμε για πιον λογο θελουμε ενα κουταβι και για ποιον σκοπο…

     Μια φορα ειχα ενα κουρτσχααρα τον οποιο μου τον ειχανε δωσει διοτι πιστευαν πως δεν ηταν οπως επρεπε..(ακου τωρα να δεις)…οταν σε ηλικια 9 μηννων βγαλαμε στο βουνο ολα τα αδερφια μαζι αυτος που ξεχωριζε τοσο μορφολογικα οσο και εργασιακα ηταν ο δικος μου.. Τοτε μου τον ζητησανε για αγορα οι ιδιοι που μου τον χαρισανε…

     …δυο κυνοφιλοι κουβεντιαζουν μαζι και τα σκυλια τους..  ” κοιτα να δεις πως ειναι το κουταβι μου…μορφολογια μουσουδα τριχωμα χρωμα κλπκλπκλπ..  ο αλλος λοιπον του λεει…εμενα ο σκυλος μου ειναι ημιαιμος .. τον βλεπεις .. δεν εχει καλη μορφολογια δεν εχει τα χρωματα που εχει ο δικος σου, και γενικος ειναι αρκετα διαφορετικος σχετικα με το προτυπο φυλης του. Θελω ομως να τα συγκρινουμε στην εργασια και στον χαρακτηρα τους…

    PS

    sorry gia ta orthografika alla me ayton I explorer 7 Beta 2…  exo provlima me thn grafh Ellinikon xaraktiron…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #72919

     Πιστευω πως πρεπει να ξεχωρισουμε για ποιον λογο θελουμε ενα κουταβι. Δηλαδη, ενας εκτροφεας θέλει γι ααλλον λογο ενα κουταβι απο εναν ερασιτεχνη η επαγγελματια κυνηγο. Εχω δει πολλους ανθρωπους πηγαινοντας να διαλεξουν ενα κουταβι θελουν να παρουν το καλυτερο (για αυτους) χωρις να σκεφτοντε για το τι δουλεια το θελουν..
     

     Ας μην  ειμαστε ευκολοπιστοι για την επιλογη του κουταβιου, ας ειμαστε σε θεση να γνωριζουμε για πιον λογο θελουμε ενα κουταβι και για ποιον σκοπο… Μύνημα σταλμένο από BillCentro

    ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΠΟΛΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΚΑΘΑΡΗΣΕΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΛΟΥΜΕ,ΤΟ ΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ.ΣΕ ΕΝΑ ΕΜΠΕΙΡΟ ΕΚΤΡΟΦΕΑ(ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΣΑΝ ΧΡΗΜΑ,ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΔΩΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΣΚΑΡΤΑΡΟΥΜΕ)ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΑΝ  ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑΜΕ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΑΣ.ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΦΟΥ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΘΑ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΝ  ΜΕΤΡΙΑ, ΚΑΛΑ ,ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΜΟΝΟ ΤΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    makis_m στις #343294

    Καλημέρα σε όλους,

    σε όσα ειπώθηκαν να προσθέσω τη δική μου εμπειρία από “επαγγελματίες” και μή εκτροφείς… Δυο φορές πήρα σκύλο από επαγγελματία και έχω να πώ ότι η συμπεριφορά τους κατ’ ελάχιστο δεν τιμά τον κλάδο. Ο ένας είναι μάλιστα πολυ γνωστός εκτροφέας και ο άλλος μεγαλο-εισαγωγέας. Αντίθετα η αντιμετώπιση ξένων (Γάλλων) σε τηλεφωνήματα και κάθε φύσης διερεύνιση είναι από καλή μέχρι άριστη. Όταν κατάφερα να επισκεφτώ δυο πολύ γνωστούς εκτροφείς στη Γαλλία (με σκύλους παγκόσμιους πρωταθλητές και γραμμές με εκατοντάδες τίτλους) κάθισαν και συζήτησαν μαζί μου για ώρα παρ ότι από την αρχή ξεκαθάρισα ότι τα σκυλιά τους δεν ήταν αυτό που έψαχνα. Αυτό για μένα είναι επιαγγελματισμός και αγάπη στη φυλή. Μάλιστα κάποιοι έφτασαν να μου προτείνουν άλλα εκτροφεία και να μου δώσουν περιοδικά με διευθύνσεις και τηλέφωνα. Ο Έλληνας μονο που δε με πέταξε έξω όταν είπα ότι θέλω να δώ τους γονείς. Ετσι νομίζει ότι αυξάνει το κύρος του στους “αμαθείς”. Ίσως να υπάρχουν κάποιοι σοβαροί, αλλά εγώ στα είκοσι χρόνια που ασχολούμαι δεν τους έχω συναντήσει!

    Ερασιτέχνες υπάρχουν αξιόλογοι αλλά εκεί πρέπει να τους ξέρεις προσωπικά για να μην πετύχεις ξεσκαρτάρισμα γέννας.

    Εγώ σε όσα γράφτηαν θα πρόσθετα και την ερώτηση πού ξέρετε ότι το κουτάβι προέρχεται από την τοκετοομάδα που σας λένε. Με βάση όσα έχω δεί, γέννες με το σωρό ειδικά τους ανοιξίατικους και καλοκαιρινούς μήνες, αντε βρές ποιό κουτάβι ανήκει σε ποιά ομάδα….

    Αν τα αποτελέσματα σε αγώνες δείχνουν ότι η χώρα βρισκεται σε καλό επίπεδο πρέπει να σημειώσω δυο πράγματα που για μένα είναι και τα βασικότερα για την αξιολόγηση του επιπέδου μιας φυλής σε μια χώρα και μιλάω πάντα για αγγλικές φυλές, πρώτον η εκτροφή βασίζεται πλήρως σε ξένους γεννήτορες, αρα όσοι λέμε επαγγελματίες εκτροφείς δεν έχουν αποδείξει ακόμη ότι είναι σε θέση να δώσουν κάτι αξιόλογο με ελάχιστες εξαιρέσεις ευκαιριακού χαρακτήρα.

    Δεύτερον το κλείσιμο των βιβλίων ΒΕΑ για τις αγγλικές φυλές και η επικέντρωση στη μεγάλη έρευνα (2-3 αγώνες μόνο σε άγριο θήραμα το χρόνο σε αντίθεση με δεκάδες σε πεδινή) δίνουν μια επαγγελματική κατεύθυνση στους ομίλους φυλών που δε βοηθά στην προσέγγιση του μέσου κυνηγού στην οργανωμενη κυνοφιλία.

    Ακόμη και από το χώρο του forum είναι φανερό το παραπάνω, πόσους εκτροφείς είδατε να συμμετέχουν και να δίνουν τα φώτα τους στους μελλοντικούς πελάτες; (Γίαννη αποτελείς φωτεινή εξαιρεση!)

    Ας ελπίζουμε ότι όσο …αδυνατίζουν οι αγελάδες κάποιοι θα συνέλθουν και θα αντιμετωπίσουν τους κυνηγούς σαν κάτι παραπάνω από κορόιδα.

    Φιλικά,

    Μάκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #72927

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 2 ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΕΚΤΡΟΦΕΑ ΕΔΩ Κ 4 ΜΕΡΕΣ.ΠΑΝΤΑ ΜΙΛΑΩ ΗΛΙΚΕΙΑΣ ΜΕΧΡΙ 6-7 ΜΗΝΩΝ.ΟΤΑΝ ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΟ ΣΕ ΓΝΩΣΤΟ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΚΤΡΟΦΕΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΟ ΕΠΕΙΔΗ ΚΡΥΒΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ Κ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ.ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΨΑΧΝΩ ΚΑΤΙ ΕΤΟΙΜΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΖΗΤΑΩ ΣΑΝ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ.ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?ΠΡΩΤΟΝ ΕΝΑ ΥΓΕΙΕΣ ΚΟΥΤΑΒΙ .ΑΠΟ ΕΚΕΙ Κ ΠΕΡΑ ΕΧΩ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΕΚΤΙΜΗΣΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ Κ ΠΕΡΝΩ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟΓΟΝΟΥΣ ΤΟΥ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ.

     ΤΩΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΙΜΗΣ!ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΝΕ ΜΕΡΙΚΟΙ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ Κ ΤΗΝ “ΠΑΤΑΝΕ” ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ.ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Κ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΑΚΡΙΒΑ Κ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ. Ο ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΕΧΕΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΜΙΑ ΓΕΝΝΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΟΥΤΑΒΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ ΓΙΑΤΙ …….ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ!ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΗΡΙΖΕΣΑΙ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ Κ ΠΕΡΝΕΙΣ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΙΣΩΣ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ .ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΘΕΜΑ ΣΚΥΛΙΟΥ ΟΣΟ ΑΚΡΙΒΩΣ Κ ΘΕΜΑ ΣΥΓΚΗΡΙΩΝ(ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ-ΚΥΝΗΓΙΑ ΚΤΛ).ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΣΟΥ ΒΓΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΙΟ ΣΚΥΛΙ Κ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΕΓΚΑΙΡΑ ΑΥΤΟ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΣΩΣΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΤΙΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΡΙΣΤΟ ΤΟΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ????Ο ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ???

    ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΝΑΣ ΣΩΣΤΟΣ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΠΡΩΤΟΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΕΙΝΑΙ ΥΓΕΙΕΣ,ΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΟΥΤΑΒΙ-ΣΚΥΛΙ,Κ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΑΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΙΟΥ.ΑΥΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ.

    ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΞΕΚΙΝΗΜΕΝΟ ΣΚΥΛΙ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΕΣ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ……!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    makis_m στις #72932

    Πιστεύω ότι η μόνη αξιόπιστη και ρεαλιστική λύση στο θέμα επιλογή κουταβιού είναι ο σχηματισμός ομάδων πορωμένων ερασιτεχνών που ξέρουν τα σκυλιά των υπόλοιπων της ομάδας (τα έχουν κυνηγήσει σε πραγματικές συνθήκες) και κανονιζουν μεταξύ τους γέννες. Ετσι μόνο είσαι βεβαιος για τις αρετές και τα μειονεκτήματα κάθε σκύλου, όταν τον έχεισ δεί αρκετές φορές σε πραγματικό κυνήγι και όχι σε δοκιμασίες 10 λεπτών.

    Το μόνο πρόβλημα σε αυτή τη λύση είναι η είσοδος νέων μελών που δεν έχουν κάτι να προσθέσουν άμεσα στην ομάδα (δηλαδή δεν έχουν σκύλους υψηλών προδιαγραφών). Θα μου πείτε ότι αυτή είναι ουσιαστικά η περιγραφή της λειτουργίας του ομίλου φυλής και θα απαντήσω ότι η διαφοροποίηση είναι ο όρος πορωμένος ερασιτέχνης…..

    Πιστεύω ότι το forum μπορεί να συμβάλλει σε αυτή την κατεύθυνση ειδικά στις πολυπληθείς φυλές και ότι μπορούμε σταδιακά να δημιουργήσουμε μια οnline μια βάση δεδομένων με τα γεννεολογικά δέντρα των σκύλων στα Ιταλικά πρότυπα, απ όπου μπορεί καθένας να τραβήξει χρήσιμη πληροφόρηση.

    Εναλλακτικά μόνη λύση είναι η επέκταση του θεσμου των ΑΚΙ σε πραγματικό θήραμα που μου φαντάζει ιδιαίτερα δύσκολη να πραγματοποιηθεί.

    Φιλικά,Μάκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    HUNTER1974 στις #343299

    ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΓΙ’ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ (ΚΥΝΗΓΑΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 6 ΧΡΟΝΙΑ) ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ 2 ΣΚΥΛΙΑ (1 ΕΠΑΝΙΕΛ ΘΥΛ 4 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΘΥΛ 1.5 ΧΡΟΝΩΝ),ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΑΠΟ ΦΙΛΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ.ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΚΑΛΑ ΑΙΜΑΤΑ,ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΛΑ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ (ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ) ΜΟΝΟ ΜΕ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ  ΑΠΟ ΜΙΚΡΑ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΞΟΔΟΥΣ.ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΚΥΛΙΑ ΦΙΛΩΝ-ΓΝΩΣΤΩΝ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΘΗΚΑΝ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥ ΒΑΝ ΝΤΕ…… ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΜΕΙΝΑΝ ΑΔΟΥΛΕΥΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΕΛΗΞΑΝ ΠΑΡΑΤΗΜΕΝΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΛΗ Ή’ ΧΩΡΙΟ.ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ (ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΜΕ ΤΙΜΑ) ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΣΚΥΛΙ ΕΝΑ ΠΟΙΝΤΕΡ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΥΧΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΣΤΟΝ ΚΥΝΗΓΟΤΟΠΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΚΕΦΙΑ.Ε ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΕΑΝ ΞΑΝΑΠΑΡΩ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΟΥ ΜΑΘΩ ΟΣΟ ΤΟ ΣΥΝΑΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΩΡΑ ΕΚ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΜΕ ΑΝΤΑΜΕΙΨΑΝΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΑΡΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΕΤΕ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΦΥΣΙΚΑ,ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΚΤΡΟΦΕΑ ΚΤΛ ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ 20 ΑΥΓ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΚΥΛΟ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΜΕ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΜΟΥ.

    ΦΙΛΙΚΑ ΘΑΝΑΣΗΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #72934

    Γεια σας κυριοι,

    Χαιρομαι που η αναφορα μου για την μελλοντικη αποκτηση κουταβιου χωρις να το δω εχει γινει αντικειμενο σοβαρης συζητησης, ετσι μου βγαινουν και εμενα αποψεις, αμφιβολιες, αλλα και ισως απορειες τις οποιες μπορω σιγα σιγα λυσω στο μυαλο μου. Επιτελους και μετα απο λιγο καιρο ευκαιρια να ξαναδουλεψουμε το “κυνηγοσκυλα” το οποιο υποφερει το τελευταιο καιρο απο καποια ελλειψη θεματων.(Ολα τα θεματα ειναι σημαντικα δεν εννοω να προσβαλω κανεναν)

    Λοιπον η αποφαση μου για αγορα σκυλιου απο το εξωτερικο εχει να κανει με την μη υπαρξη αυτου που θελω στην Κυπρο. Υπαρχουν εκτροφεις της φυλης που με ενδιαφερει, η οποια δεν ειναι και η πιο δημοφιλης αλλα οταν τους συναντησα δεν μου γεμισαν το ματι, φανηκαν να περηφανευονται για τα σκυλια τους, μειωνοντας αλλους, χωρις να γνωριζουν για τις δικες μου γνωσεις (οι οποιες μπορει να ειναι περιορισμενες) αλλα και για την δικη μου κριση. Αυτο με οδηγησε στο να κοιταξω προσωρινα σε αλλη φυλη αλλα τελικα κατεληξα οτι καλυτερα θα ηταν να επαιρνα σκυλο φυλης της πρωτης επιλογης μου.

    Η αποφαση μου αυτη χρονολογείται εδω και ενα χρονο, οπου και ενημερωσα τον μελλοντικο μου εκτροφεα για την επιλογη μου να παρω κουταβι απο εκεινον. Αυτος μου αναφερε τις προγραμματισμενες γεννες του, μου εστειλε το πετικρι μιας απο αυτες και μου αναφερε αρκετες λεπτομερειες αναφορικα με τον τροπο κυνηγιου και χαρακτηριστικα του καθε σκυλου τοσο μορφολογικα οσο και εργασιακα. Ακομα και αν δεν ειχα σκοπο να παρω σκυλο η αναφορα και συζητηση πανω στο πετικρι μου εδωσε καποια στοιχεια του τι να αναμενω αν παρω τελικα σκυλι απο την γεννα εκεινη. Αναφερω οτι ο ανθρωπος αυτος δεν ειναι επαγγελματιας, αλλα εχω καταλαβει οτι αγαπαει εκεινο που κανει παρα πολυ, και οτι εχει και γνωσεις στο θεμα σιγουρα περισσοτερες απο πολλους αλλους που εχω συναντήσει. Επισης φαινεται οτι εχει και διαθεση να μου μεταφερει γνωσεις το οποιο θεωρω πολυ σημαντικο. Ο κυριος αυτος απο την συγκεκριμενη γεννα θα παρει την επιβαση του σκυλου του. Εκτος τουτου δεν ειναι βεβαιο 100% οτι τα σκυλια θα του κανουν «κλικ», αν

    οχι τοτε δεν θα παρω σκυλι, αυτο μου το εχει αναφερει ξεκαθαρα. Επισης εχω αντιληφθει οτι σε ορισμενες περιπτωσεις που εδειχνα οτι πετουσα στα συνεφα με επανέφερε συνειδητά στο εδαφος για να μην υπαρξουν μεγαλυτερες απογοητευσεις αργοτερα.

    Πολυ σημαντικο ειναι το οτι χωρις να εχω δει τον ανθρωπο καθολου αυτος προσφερθηκε αν δεν παρω σκυλι απο εκεινον να μου δωσει στοιχεια για όποιο αλλο σκυλι ενδιαφερθω απο την συγκεκριμενη φυλη. Ετσι και εγω σ’αυτη την περιπτωση εμπιστευομαι το ενστικτο μου(χωρις να σημαινει οτι ειναι 100% σωστο) και προχωρω με την επιλογη μου. Σιγουρα εμπεριέχεται και ρισκο στην ολη υποθεση το οποιο δυστυχως συνεπαγεται και σε διπλο κοστος λογο των μεταφορικων, ειναι σαν να παιρνω 2 κουταβια. Να αναφερω επισης οτι η γεννα εχε γινει αλλα ακομα δεν ξερω με βεβαιοτητα αν θα παρω 100% σκυλι, αν οχι θα κοιταξω καπου αλλου, ισως και με την βοηθεια του ιδιου ανθρωπου. Επισης θεωρω σημαντικο να αναφερω οτι γυρευω σκυλι δεκαετιας, για να ειναι συντροφος στο κυνηγι και καλος φιλος στο σπιτι.

    Επισης κυριε Γιαννη, εγω δεν εχω τις γνωσεις τις δικες σου για την επιλογη κουταβιου, αν τις ειχα ισως και εγω να ηθελα να επαιρνα σκυλι αφου πρωτα το ειχα δει, και βεβαιωνομουν για την ποιοτητα του. Παντως οσα σκυλια πηρα μεχρι τωρα τα εχω δει και ήμουν μαλιστα και βεβαιος οτι ειχα κανει καλη επιλογη. Μερικα βγηκαν, μερικα οχι!

    Επισης θα ηθελα να αναφερω οτι ο εκτροφεας αυτος ειναι μελος του φορουμ, και βασικα απο το φορουμ τον εχω γνωρισει, επισης εχω παρατηρησει ολα σχεδον τα μηνύματα του απο τον καιρο που τον εβαλα στους υποψηφιους εκτροφεις και οτι σε ολα ειναι κατ’εμενα σωστος ασχετα αν διαφωνει με το θεμα ή συμφωνει. Ελπιζω παντως με τα

    «καλα» λογια που εγραψα γι’αυτον να μην επηρεαστει προς εμενα, με τον ενα ή τον αλλο τροπο.

    Παντως αν ειναι και προχωρησει η πραξη θα σας κρατησω ενημερους για την επιλογη μου.

    Ευχαριστω για την υπομονη,

    Ανδρεας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #72944

    Επισης κυριε Γιαννη, εγω δεν εχω τις γνωσεις τις δικες σου για την επιλογη κουταβιου, αν τις ειχα ισως και εγω να ηθελα να επαιρνα σκυλι αφου πρωτα το ειχα δει, και βεβαιωνομουν για την ποιοτητα του.

    Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να πάρεις σύντομα το κουτάβι σου. Για την ανωτέρω πρότασή σου, συμφωνώ, θα θυμάσαι πως έγραφα:  

    Ανδρέα, αν δεν είσαι πολύ γνώστης της φυλής καλά κάνεις και επαφίεσαι στον εκτροφέα, είναι ο μόνος που «κάτι ξέρει περισσότερο».

    Οι υπόλοιπες ερωτήσεις ήταν ρητορικές αν και απάντησες με σαφήνεια. Ξέρουμε όλοι πως μερικές φορές δημιουργείται μία «χημεία» μεταξύ ανθρώπων που κάνει τον ένα να εμπιστευτεί τον άλλο.

    και βεβαιωνομουν για την ποιοτητα του.

    Ας υποθέσουμε πως έχω ελάχιστες γνώσεις περισσότερες από σένα, αυτές φίλε Ανδρέα είναι στο ότι γνωρίζω πως και οι επαΐοντες δεν μιλάνε ποτέ για “βεβαιότητα”, μιλάνε για “περισσότερες πιθανότητες”.

    Μου έχει ζητηθεί από μία Κυνηγητική Ομοσπονδία να περιλάβουν κάποια άρθρα μου σε ένα βιβλίο οδηγό για τους κυνηγούς που εκδίδουν. Είχαν ζητήσει και την επιλογή κουταβιού, τους την έχω στείλει, θα ρωτήσω αν δεν τους πειράζει να την περάσω από τώρα στο φόρουμ.

    Έχεις δίκιο και για το θέμα Κυνηγόσκυλα, τελευταία είναι υποτονικό. Οποιαδήποτε πρόταση είναι δεκτή.

    Φιλικά και σύντομα να σου πούμε καλορίζικο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #72945

     sorry gia ta orthografika alla…

    Δεν ενδιαφέρει κανέναν η ορθογραφία. Τα Greeklish και τα κεφαλαία χωρίς στίξη μερικές φορές κουράζουν γιατί δεν αντιλαμβανόμαστε που αλλάζει το νόημα. Οι σκέψεις και οι απόψεις μετράνε και αυτές τις έχεις εκφράσει 761 φορές μέχρι σήμερα, προσωπικά σ’ ευχαριστώ.

     

    Πιστευω πως πρεπει να ξεχωρισουμε για ποιον λογο θελουμε ενα κουταβι

    Βασική προϋπόθεση και για την επιλογή φυλής, έτσι δεν είναι;

     

    ας ειμαστε σε θεση να γνωριζουμε…

    Πέστε πως θέλουμε να αγοράσουμε ένα μικρό μηχανάκι, δεν θα πρέπει πρώτα να γνωρίζουμε να οδηγούμε; Δεν θα ήμαστε ενήμεροι για το πόσα κυβικά είναι; Δεν θα ξέρουμε τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα από μια ανταγωνιστική μάρκα; Δεν θα κάνουμε μια έρευνα αγοράς; Ίσως να ζητήσουμε να κάνουμε και test drive. Ε, όταν πρόκειται για ένα έμψυχο που θα το έχουμε κοντά μας περίπου μια δεκαπενταετία… βεβαίως θα πρέπει να είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #343307

     πήρα σκύλο από επαγγελματία και έχω να πώ ότι η συμπεριφορά τους κατ’ ελάχιστο δεν τιμά τον κλάδο

    [font=” Verdana”]Δεν μπορώ να πω πως έχεις άδικο, με την πείρα δε που έχω από δεκάδες ξένους εκτροφείς και εκπαιδευτές, η σύγκριση βαρύνει προς την άποψή σου. Όμως σε δύο θέματα που έχουμε ήδη πολυσυζητήσει τα των Ελλήνων επαγγελματιών, είμαι σαφώς τοποθετημένος υπέρ τους. Ή αν θέλεις είμαι υπέρ της υπάρξεώς των ως «θεσμός». Η άποψή μου είναι πως όσο εμείς δεν ενημερωνόμαστε, δεν ασχολούμαστε σε βάθος, δεν ψαχνόμαστε, δεν ξέρουμε τι να απαιτούμε, τόσο τους προτρέπουμε σε αντιεπαγγελματικές συμπεριφορές, με λίγα λόγια έχουμε μερίδιο ευθύνης.

    [/font]

    και ο άλλος μεγαλο-εισαγωγέας.

    Ποτέ δεν θα έπαιρνα[font=” Verdana”] σκύλο από τέτοιο «επαγγελματία». Θεωρώ ανήθικο επάγγελμα την «εμπορευματοποίηση» και «μαζική παραγωγή» που τροφοδοτεί τις δυστυχισμένες ψυχές που πωλούνται από τα [/font]Pet shops[font=” Verdana”]. Το ότι δουλεύουν έτσι δεν είναι παράνομο, ίσα ίσα που είναι πιο νόμιμοι από όλους εμάς τους μικροεκτροφείς, κυνηγούς ή μη, τουλάχιστον πληρώνουν ΦΠΑ και εφορία. Ο μεγαλύτερος από αυτούς τους εισαγωγείς είχε μεταφέρει τις περισσότερες κληρονομικές παθήσεις και κακούς χαρακτήρες μέσω των ανεξέλεγκτων μαζικών εισαγωγών από το ανατολικό μπλόκ. Κάποτε κατάλαβε πως υπάρχει ψωμί και στην «οργανωμένη κυνοφιλία» κυρίως στον χώρο των εκθέσεων, άρχισε να στρέφεται και στις ποιοτικότερες εισαγωγές, να εμφανίζεται και σε ομίλους. Έφαγε πόρτα αρκετές φορές, σας πληροφορώ πως τα τελευταία χρόνια έχει αλλάξει η ποιότητα των εισαγωγών του, κατάλαβε πως υπάρχουν και ενημερωμένοι που δεν μασάνε, άλλη ποιότητα στα μαγαζιά και άλλη σε εκθέτες. Σε μία έκθεση με πλεύρισε και προσφέρθηκε να μου χαρίσει ένα κόκερ που είχε….. Τον ευχαρίστησα και του το απέκλισα. Έτσι σήμερα μπορώ και εκφράζω την δική μου άποψη. Ναι θεωρώ ανήθικο να εισάγονται κουτάβια 25 έως 40 ημερών αφ’ ενός μεν γιατί η αεροπορική μεταφορά πάει με το βάρος, αφετέρου γιατί είναι λιγότερα τα έξοδα διατροφής εμβολίων (!!!!) κλπ. Σημειώστε πως τα πολύ μικρά τραβούν περισσότερο τον αγοραστή. Αν το κουτάβι περάσει τους 3-4 μήνες αφ’ ενός μεν είναι ζημιά για το κατάστημα αφετέρου δεν πουλιέται. Έτσι υπάρχει το κύκλωμα μέσω του εισαγωγέα που θα φύγει το κουτάβι από το ένα μαγαζί και θα πάει σε άλλο. Κουτάβια από γυάλα σε γυάλα δηλαδή.[/font]

      Εγώ σε όσα γράφτηαν θα πρόσθετα και την ερώτηση πού ξέρετε ότι το κουτάβι προέρχεται από την τοκετοομάδα που σας λένε.

    Αν συντρέχουν λόγοι μια εξέταση DNA λύνει την όποια αμφισβήτηση, σήμερα δεν είναι δύσκολο και δεν στοιχίζει πολύ.

     το κλείσιμο των βιβλίων ΒΕΑ για τις αγγλικές φυλές

    Πραγματικά δεν καταλαβαίνω σε τι θα πρόσφερε η εκ νέου ΒΕΑ 1 κατάταξη, υποτίθεται πως επί μία 12ετία ο κόσμος ενημερωνόταν πως θα σταματήσουν κάποια στιγμή η αναγνωρίσεις. Όποιος κυνηγός (η μη) για οποιονδήποτε λόγο  είχε σκύλο χωρίς «χαρτιά» θα μπορούσε να τον αναγνωρίσει,  και μετά από 3 διαδοχικές αναγνωρίσεις των απογόνων να είναι πλήρως εγγεγραμμένα στο ΒΕΚ. Έστω και από αμέλεια να μην το έκαναν οι σκύλοι τους είναι πλέον εκτός αναπαραγωγής λόγω ηλικίας. Όσοι εκ του πονηρού δεν έγραφαν τους σκύλους τους ας μείνουν με την πονηριά τους. Δεν θα με πείραζε αν μερικοί που έβγαζαν σωρηδόν κοκόνια κάποια στιγμή έβλεπαν και μερικά άξια σκυλάκια και έλεγαν

    «Ρε κρίμα που δεν τα δήλωνα». Αυτό που με ενοχλεί είναι πως διατυμπάνιζαν «τι τα θέλεις μωρέ τα χαρτιά; με τα χαρτιά θα κυνηγάς; πάρε εδώ πρώτο πράμα». Και το πρώτο πράμα ζευγάρωνε με άλλο πρώτο πράμα και οι φυλές από την μια τραβάν την κατηφόρα και από την άλλη την ανηφόρα. Στο τέλος να και ένα άξιο (και καθαρόαιμο) σκυλάκι του κουμπάρου που ενδίδει στο ζευγάρωμα, τώρα τι κάνουμε; Φωνάζουμε πως ο ΚΟΕ κάνει κλειστά κυκλώματα, μα ποιο είναι το κλειστό κύκλωμα; η πλειονότητα που πλήρωνε τις γέννες ή οι λίγοι πονηροί που επί 12 χρόνια δεν είχε πάρει τίποτα το αυτί τους περί αναγνωρίσεων. Πως βρίσκονται σήμερα σκύλοι χωρίς «χαρτιά» από πού ξεφύτρωσαν; Χαμένα χαρτιά δεν υπάρχουν, υπάρχουν οι όμιλοι που εκδίδουν αντίγραφα. Χαμένα από ανατολικό μπλόκ; απάτη από χέρι. Εν πάση περιπτώση έστω πως υπάρχουν μερικά άξια κυνηγόσκυλα χωρίς «χαρτιά» θα μου πείτε να πάει χαμένο τέτοιο αίμα; Πριν απαντήσω θα σας πω πως πάμπολλες  φορές ως υπεύθυνος στίβων ενημέρωνα τον κριτή τι σημαίνει αναγνώριση, δεν πίστευαν στα αυτιά τους, όταν δε έβλεπαν τους προς αναγνώριση σκύλους δεν πίστευαν στα μάτια τους. Μία φορά, ένας Πορτογάλος καλός κριτής έκανε αναγνώριση Σέττερς, μπαίνει μέσα ο ιδιοκτήτης με τον σκύλο του μεγέθους σπρίνγκερ, από ΒΕΑ 2 για ΒΕΑ 3. Του λέω να τον παρουσιάσει, ο κριτής κοιτούσε προς την είσοδο, περίμενα, στην αρχή νόμιζα πως ο κριτής περίμενε να στήσει κάπως καλά τον σκύλο ο ιδιοκτήτης, τον βοήθησα και ξανα περίμενα, ο κριτής εξακολουθούσε να κοιτά την είσοδο του ρινγκ, κάποια στιγμή για να προχωρούν οι κρίσεις τον ρωτώ, λοιπόν τι να γράψω; μου απαντά μα περιμένω να δω το σέττερ, δηλαδή το κόβεται τον ξαναρωτώ, μου λέει εσύ τι θα έκανες στην θέση μου, του είπα πως δεν είμαι κριτής αλλά και να ήμουν δεν δικαιούμαι να εκφέρω γνώμη, αυτό όμως που οφείλω να σας πω είναι πως σαν νέα και αναπτυσσόμενη στην κυνοφιλία χώρα θα βασίσουμε την εκτροφή μας στους σκύλους που εσείς θα εγκρίνεται. Μου απάντησε επί λέξει «Για την καλή μου καρδιά και μόνο πες του να πάρει τα χαρτιά του και να φύγει σαν να μην τον είδα ποτέ, ας βρεθεί άλλος κριτής να του δώσει την μαχαιριά». Οι περισσότεροι έλεγαν Ο.Κ μοιάζει με την φυλή και κουνούσαν το κεφάλι τους. Θεωρώ το σύστημα διάτρητο. Τι θα πρότεινα;  εξετάσεις μόνο από τον ΚΟΕ, θα έλεγα πως ουσιαστικά είναι έργο των ομίλων φυλών, αλλά ελάχιστοι παράγουν θετικό έργο, οι υπόλοιποι είναι όμιλοι τύποις με μοναδικό σκοπό μια ετήσια έκθεση και μια κοπή πίττας, έτσι για να υπάρχουν τα προεδριλίκια. Αναλογιστείτε πόσοι όμιλοι υπάρχουν (όχι μόνο κυνηγητικοί) και πιο είναι το έργο τους. Για μία φορά ετησίως στην Αθήνα και μία στην Θες/νίκη. Από έναν κριτή σπεσιαλίστα της φυλής (γνωρίζετε πως υπάρχουν σπεσιαλίστες και All rounders) και έναν κριτή επιπέδου FCI αφού πρώτα ενημερωθούν από το Δ.Σ για την σπουδαιότητα της κρίσεως των. Να γίνονται αποδεκτοί σκύλοι από Πολύ καλός και πάνω. Αν είναι από φυλές που υπόκεινται σε εργασία πριν οριστικά αναγνωριστούν ως ΒΕΑ 1 να έχουν πάρει τουλάχιστον ένα πολύ καλός σε ειδικούς αγώνες (Χωρίς χαρτιά, αλλά με την βεβαίωση της πρώτης αναγνώρισης) άλλως δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα το ιδιαίτερο στην εκτροφή και ας καθίσουν χωρίς χαρτιά.

    Και όλα αυτά με την προϋπόθεση να απόδεχτεί η FCI το άνοιγμα πάλι του ΒΕΑ1

    Η ώρα πέρασε… Καληνύχτα σας  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    makis_m στις #72970

    Καλησπέρα σε όλους,

    Γιάννη η άποψή σου είναι παραπάνω από σεβαστή, αλλά επετρεψέ μου να πώ ότι είναι αθέλητα κάπως μονόπλευρη. Από το μήνυμά σου προκύπτει (χωρίς πιθανά να το θέλεις) ότι οι σκύλοι που είναι γραμμένοι στα μητρώα καθαροαιμίας πληρούν τα πρότυπα φυλής και ότι το πρόβλημα προέρχεται από όσους αναγνωρίζονται. Επέτρεψέ μου να πώ (αν και δεν έχω τη δική σου εμπειρία) ότι στα σέτερ και τα επανιέλ ένα μεγάλο ποσοστό των συστηματικών εκτροφών είναι εκτός προδιαγραφών φυλής (μορφολογία, στύλ, κυνηγητικό πάθος). Το θέμα έχει αναλυθεί μέχρι εξάντλησης και δε βλέπω λόγο να επανέλθω.

    Θεωρώ εξ ορισμού σημαντική τη δυνατότητα κάποιου να ενταχθεί όποτε αυτός κρίνει σωστό στην οργανωμένη κυνοφιλία. Αν το δούμε πρακτικά, τι να κάνεις τα χαρτιά αν το σκυλί δεν κυνηγάει; Οφελιμιστικά λοιπόν η επιλογή της αναγνώρισης αφορά όντως όσους έχουν κάτι άνω του μετρίου στην κατοχή τους και είναι πολλοί. Αν λοιπόν “ευτυχήσεις” να φιάξεις ένα καλό σκύλο και θέλεις να κρατήσεις κάποια κουτάβια (προσοχή, μιλάμε για την συντριπτική πλειοψηφία των σκύλων που κυνηγάνε τώρα και όχι για μειοψηφία!) γιατί να μην μπορείς; Δε λέω ότι θα γίνει από χιλιάδες ιδιοκτήτες σε μια βδομάδα, αλλά από την άλλη τί στοιχίζει μια εκδήλωση αναγνώρισης σε ένα όμιλο; Σχεδόν τίποτε παρά μόνο καλή διάθεση.

    Το ιδιαίτερα ανησυχητικό για μένα, που ανακάλυψα ψωνίζοντας κουτάβι από επαγγελματίες, είναι η μηδενική επένδυση σε θηλυκές. Αν και όλοι οι σοβαροί εκτροφείς τονίζουν οτι οι θηλυκές είναι η βάση οποιασδήποτε προσπάθειας εκτροφής, στη χώρα μας και στις φυλές που παρακολουθώ, το ποσοστό θηλυκών που διακρίνεται ετήσια πλησιάζει το μηδέν (δυο στα σέττερ μέσα στην 50αδα αν θυμάμαι καλά). Στις επαγγελματικές εκτροφές που ξέρω, χρησιμοποιείται ότι υπάρχει πρόχειρο! Αυτός είναι ο λόγος που επιμένω στο να μην κλείσουν τα μητρώα αναγνώρισης ώστε να μπουν και μερικά “κυνηγημένα” σκυλιά που ξέρουν από πέτρα και πουρνάρι.

    ’ποψή μου είναι ότι η εκτροφή στα κυνηγόσκυλα παίρνει περίεργο δρόμο με επιλογές που στηρίζονται σε συντριπτικό ποσοστό σε ικανότητες και μορφολογία (κυνήγι πεδινής και μεγάλη έρευνα) που δεν συνάδουν με τον τυπικό Ελληνικό κυνηγότοπο και θήραμα. Θα δούμε από κει και πέρα τί θα προκύψει στο μέλλον….

    Φιλικά, Μάκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #72975

     Από το μήνυμά σου προκύπτει (χωρίς πιθανά να το θέλεις) ότι οι σκύλοι που είναι γραμμένοι στα μητρώα καθαροαιμίας πληρούν τα πρότυπα φυλής και ότι το πρόβλημα προέρχεται από όσους αναγνωρίζονται.

    Αν προκύπτει κάτι τέτοιο δεν έχω κάπου εκφραστεί σωστά. Σαφώς υπάρχει πρόβλημα σε πολλές φυλές, σαφώς δεν είναι ο λόγος μόνο οι αναγνωρίσεις. {Είναι πάντως υπερβολή, αν όχι άδικο να φέρνουμε σαν παράδειγμα τα Επανιέλ Μπρετόν}. Αν διαβάσεις στο φόρουμ σε πάμπολλα θέματα αναφέρω πως δεν αρκούν «τα χαρτιά», πάντα υποστηρίζω την συνύπαρξη των κυνηγητικών προσόντων και του στάνταρτ της φυλής, τον έλεγχο τον προγόνων και πολλά άλλα που έχουν καταγραφεί και σε άρθρα. Πιθανόν να θεωρούσα πως επειδή οι απόψεις μου είναι δηλωμένες τις γνωρίζουν όλοι, λάθος μου.

    Όπως όμως, γράφω αποδέχομαι το άνοιγμα του ΒΕΑ 1 με αυστηρές προϋποθέσεις ΣΕ ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν θα ήθελα να είναι: «Θεωρώ εξ ορισμού σημαντική τη δυνατότητα κάποιου να ενταχθεί όποτε αυτός κρίνει σωστό στην οργανωμένη κυνοφιλία».  Και εξηγώ, αν ο «κάποιος» είναι ο ιδιοκτήτης, φυσικά είναι δική του επιλογή πότε και αν θα ενταχθεί στην οργανωμένη κυνοφιλία. Δεν με ενδιαφέρει από πού κρατά η σκούφια του αρκεί να τηρεί τους γραπτούς και τους άγραφους νόμους της κυνοφιλίας για να είναι αποδεκτός. Αν όμως πρόκειται για «κάποιο» σκύλο να εισέλθει στην οργανωμένη κυνοφιλία (όρα νέο γενετικό υλικό) δεν με ενδιαφέρει μόνο αν είναι σωστός μορφολογικά, θέλω να είναι και κυνηγητικά (ή όποια άλλη εργασία ορίζει για την φυλή του η FCI, μη ξεχνάμε πως αν ανοίξει το ΒΕΑ1 δεν θα είναι μόνο για τα σκυλιά μας αλλά για όλες τις φυλές). Με ενδιαφέρει και πως ήταν οι προγονοί του και τι ικανότητες είχαν.

      

    Αν το δούμε πρακτικά, τι να κάνεις τα χαρτιά αν το σκυλί δεν κυνηγάει; Οφελιμιστικά λοιπόν η επιλογή της αναγνώρισης αφορά όντως όσους έχουν κάτι άνω του μετρίου στην κατοχή τους και είναι πολλοί. Αν λοιπόν “ευτυχήσεις” να φιάξεις ένα καλό σκύλο και θέλεις να κρατήσεις κάποια κουτάβια (προσοχή, μιλάμε για την συντριπτική πλειοψηφία των σκύλων που κυνηγάνε τώρα και όχι για μειοψηφία!) γιατί να μην μπορείς;

    Αν εννοείς με τις προδιαγραφές (ή και αυστηρότερες) από αυτές που ανέφερα, συμφωνώ. Αν κάποιος «ευτυχίσει να φτιάξει ένα καλό σκύλο» μετά από 30 «μιγάδες» και θεωρήσει δικαίωμά του να τον αναγνωρίσει, όχι, δεν θα ήθελα να γεννοβολήσει ανεπαρκή κουτάβια. Το “αίμα που θα πέσει” μέχρι να αποκλιστεί (αν αποκλιστεί ) όταν φτάσει ΒΕΑ 3 (με τους κανονισμούς των προηγούμενων αναγνωρίσεων) μπορεί να φέρει πολύ πίσω τα κυνοφιλικά.

    Εγώ έκανα πρόταση, δεν είμαι αρνητικός ούτε απόλυτος.

    Όσοι δεν έχουν δηλωμένους τους σκύλους τους γιατί δεν το έκαναν; Γιατί εγώ πληρώνω εγγραφές και είμαι υπόλογος για το επίπεδο των κουταβιών μου;

    Όσο για την «συντριπτική πλειοψηφία των σκύλων που κυνηγάνε» δεν συμφωνώ. Το πώς ο καθένας νομίζει πως οι σκύλοι του κυνηγάνε σηκώνει πολύ κουβέντα. Εγώ πιστεύω πως η συντριπτική πλειοψηφία των αξιόλογων σκύλων είναι ήδη εγγεγραμμένη. Μερίδα αυτών παίρνει μέρος σε αγώνες εργασίας και μορφολογίας, θα έπρεπε να είναι περισσότεροι.

    Αλλά επειδή είμαι υπέρ της εκμετάλλευσης (της αξιοποίησης) και του τελευταίου ικανού και σωστού σκύλου έχω κάνει την πρότασή μου, γραπτά, όχι μόνο στο φόρουμ αλλά και σε αρμόδια άτομα.

    Όσο δε για την φράση «τι να τα κάνεις τα χαρτιά αν το σκυλί δεν κυνηγά» θα την αντιστρέψω στο «τι να το κάνεις ένα σκυλί που κυνηγά και δεν ξέρεις τι έκαναν οι πρόγονοι και τα αδέλφια του, γιατί να αποκτήσει χαρτιά αν δεν είναι σίγουρο πως θα παράγει εργασιακά και μορφολογικά σωστά κουτάβια».

     

    … από την άλλη τί στοιχίζει μια εκδήλωση αναγνώρισης σε ένα όμιλο;  

    Η αναγνώριση δεν στοιχίζει τίποτα, αντιθέτως είναι καθαρό έσοδο για τον όμιλο. Η άστοχη αναγνώριση στοιχίζει στην φυλή.

     

    Στις επαγγελματικές εκτροφές που ξέρω, χρησιμοποιείται ότι υπάρχει πρόχειρο! Αυτός είναι ο λόγος που επιμένω στο να μην κλείσουν τα μητρώα αναγνώρισης ώστε να μπουν και μερικά “κυνηγημένα” σκυλιά που ξέρουν από πέτρα και πουρνάρι.

    Όποιος χρησιμοποιεί ότι υπάρχει πρόχειρο (και δεν έχει δώσει καλά δείγματα) “να καεί στην πυρά” ως κακός επαγγελματίας. Γιατί τα μερικά “κυνηγημένα” σκυλιά που ξέρουν από πέτρα και πουρνάρι δεν έχουν φροντίσει να είναι γραμμένα για να ξέρω αν και οι πρόγονοι ήταν κυνηγημένοι; Για να μπορώ με μια σχετική σιγουριά να προσδοκώ σε σωστά κουτάβια;

     

    ’ποψή μου είναι ότι η εκτροφή στα κυνηγόσκυλα παίρνει περίεργο δρόμο με επιλογές που στηρίζονται σε συντριπτικό ποσοστό σε ικανότητες και μορφολογία (κυνήγι πεδινής και μεγάλη έρευνα) που δεν συνάδουν με τον τυπικό Ελληνικό κυνηγότοπο και θήραμα.

    Η άποψή σου είναι σωστή για μια μειονότητα φυλών (όχι σκύλων, αλλά φυλών) όταν όμως μιλάμε για κυνηγόσκυλα πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας όλες τις φυλές των ομάδων 6,7 και 8. Στις περισσότερες δεν υπάρχουν όμιλοι ή αν υπάρχουν δεν κάνουν αγώνες εργασίας. Όταν δε μιλάμε για αναγνώριση θα πρέπει να έχουμε υπόψη μας πως οι κανόνες θα ισχύουν για όλες τις φυλές για όλες τις ομάδες.

     

    Αγαπητέ Μάκη, χαίρομαι που σαν νέο μέλος φέρνεις σοβαρά και σωστά θέματα προς συζήτηση, η όποια διαφορά των απόψεών μας είναι θετικό στοιχείο. Πιστεύω πως στο βάθος έχουμε κοινό στόχο «να πάνε μπροστά τα κυνηγόσκυλα και να είναι εύκολο να βρίσκουμε αξιόλογα και σωστά κουτάβια που από αυτά θα ξαναπάρουμε καλά κουτάβια».

     

    Να διευκρινίσω πως η αποκοπή φράσεων που ξεχωρίζει με άλλο χρώμα δεν γίνεται με σκωπτική διάθεση αλλά επειδή μπορεί να παρεμβάλλονται άλλες απόψεις να ξέρει ο αναγνώστης που αναφερόμαστε.

     

    Αν καταφέρουμε (εμείς του φόρουμ) να καταλήξουμε σε ένα νέο μοντέλο αναγνώρισης και καταφέρουμε να μαζέψουμε 3.500  υπογραφές (των μελών), σας εγγυώμαι πως θα έχουμε την συμπαράσταση του τύπου και μετά καμία Γενική Συνέλευση του ΚΟΕ δεν θα μπορεί να την συζητήσει ελαφρά τη καρδία. Με την προϋπόθεση πως γίνεται αποδεκτό από την FCI

    Φιλικά     

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 124 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων