ΠΩΣ ΔΙΑΛΕΓΟΥΜΕ ΚΟΥΤΑΒΙ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 124 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #60769

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΓΩΝΟΣΚΥΛΑ ΧΑΛΑΣΑΝ ΤΑ ΣΤΑΝΤΑΡ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ(ΤΑ ΣΕΤΤΕΡ ΜΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΕΠΑΝΙΕΛ) ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΡΙΤΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΘΑΡΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΟΛΜΗ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΕΚΤΟΣ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΣΚΥΛΙ,ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΘΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΑ  ΣΚΥΛΙΑ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #340389

    Αντώνη δεν ξέρω τι γίνεται με τα Σεττερ, αλλά το να προσαρμόσεις μια φυλή στις τωρινές απαιτήσεις του κυνηγίου δεν είναι κακό αλλά και καθόλου εύκολο. Δεν το κάνει οποιοσδήποτε. Οι άνθρωποι αυτοί έχουν τεράστια εμπειρία και προχωρούν με μικρά αλλά σταθερά βήματα.

    Δεν ξέρω από που βγάζεις τα συμπεράσματα σου: ( τα σημερινά σετερ θα έπρεπε να απορίπτονται).

    Πάντως στα Κούρτσχααρ που οι αλλαγές είναι πιο πρόσφατες και εμφανείς, νομίζω ότι ωφελήθηκε η φυλή. Ακόμα και οι Γερμανοί αν και δεν το παραδέχονται προσπαθούν να ελαφρύνουν τα σκυλιά τους.

    Παρατήρησα μέσω δεκάδων φωτογραφιών σκύλων από πολλά εκτροφεία που βρήκα στο site του γερμανικού Ομίλου ότι οι γίγαντες των 66 εκατοστών και των 35 κιλών είναι ελάχιστοι πλέον.

    Ακόμα και στα Hege haus οι γέννες των τελευταίων χρόνων κινούνταν κατα την γνώμη μου προς αυτή την κατεύθυνση.

    Βεβαίως όταν οι Ιταλοί και οι Σέρβοι επίλέγουν σκυλους για τους αγώνες δίνουν μεγάλη βαρύτητα όπως είναι φυσικό στις εργασιακές ικανότητες. Αν αξίζει εργασιακά ένας σκύλος που δύσκολα φτάνει στο πολύ καλός θα προοθηθεί και σαν αγωνόσκυλο και σαν γεννήτορας.

    Υπάρχουν λεπτομέριες για την επιθυμητή σωματοκατασκευή του σκύλου που δεν μπορούμε εμείς να τις γνωρίζουμε. Πρόσφατα διάβαζα σ’ ενα άρθρο ότι οι σκύλοι με μακρύτερο κορμό αποδίδουν καλύτερα στα ομαλά εδάφη (στον καλπασμό), ενώ οι πιο τετράγωνοι κινούνται με μεγαλύτερη ευκολία στα ορεινά και ανώμαλα εδάφη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #60804

    den nomizo na agoraseis koutavi apo episimo – sosto- eysinidito – palio & testarismeno, ektrofea kai na peseis thima….  Ektos ean agoraseis apo kapoion gnosto tou gnostou kok , alla kai pali , ti thima na peseis otan gnorizeis tin sigkekrimeni fili? Mporeis na deis to koutavi ..  To thema ton kriton einai ligo parajeno & megalo treno… 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #340392

     

    Δείτε πως γίνεται η διαδικασία αγοράς ενός κουταβιού από ένα σοβαρό μικρό εκτροφείο…. Αφού επιλέξεις αυτό που σου αρέσει το κλείνεις με μια πολύ μικρή προκαταβολή και κάθε εβδομάδα σου στέλνει νέες φωτογραφίες για να βλέπεις την πορεία του κουταβιού. Όταν γίνει 30 ημερών σου στέλνει φωτογραφίες με υποτυπώδες στήσιμο του κουταβιού απ΄όλες τις πλευρές για να μπορείς να διακρίνεις τυχόν ατέλειες. (όσο μπορεί να γίνει αυτό από μια φωτογραφία).

    Είναι μία μέθοδος από τις πολλές που μπορεί να ακούσετε. Μπορείτε όμως να επιμείνετε σε μία δική σας μέθοδο. Προσωπικά ποτέ δεν στέλνω προκαταβολές, όταν πετύχω ζευγάρωμα από γονείς και γραμμές που επιθυμώ (έχω έρθει φυσικά σε επαφή με τον εκτροφέα από καιρό) τον ενημερώνω ότι πράγματι ενδιαφέρομαι για κουτάβι, Το καλύτερο αρσενικό, ή το καλύτερο θηλυκό ή το καλύτερο της γέννας ανεξαρτήτως φύλου. Όταν γίνει η γέννα ενημερώνομαι τακτικά για την εξέλιξή της. Την 3η εβδομάδα έχω ένα πρώτο βίντεο με όλα τα κουτάβια μαζί σε διάφορες στιγμές. Νέο βίντεο την 7η εβδομάδα με όλα τα κουτάβια μαζί και τα καλύτερα μόνα τους, στημένα μπρός, πίσω, πλαϊνά, ζουμάρισμένα στις γωνιώσεις, στο κεφάλι από όλες τις πλευρές, στα βλέφαρα, στα δόντια κλπ. σαν να τα παρουσιάζουν σε κριτή. Περπατώντας για να δω την κίνηση και ελεύθερα (παίζοντας τρώγοντας κλπ). Επιλέγω κάποια και το συζητώ με τον εκτροφέα (μερικές φορές δεν βλέπεις κάτι καλά στο βίντεο) αν μου επαληθεύσει τις υποψίες μου επιλέγω το αμέσως επόμενο. Τότε συνεννοούμαι αν θέλω άλλο βίντεο ή όχι και αποφασίζουμε πότε θα πάω να παραλάβω το κουτάβι. Αν είναι όλα όπως τα περίμενα κάνω την αγορά αν όχι γυρίζω με άδειο κλουβί. Είναι τόσο βαρύτερο το άδειο κλουβί όσο μακρύτερα ήταν η χώρα που πήγες. Σίγουρα όμως δεν θα κουβαλάς για τα επόμενα 15 χρόνια ένα βαρύ φορτίο. Για όσα κουτάβια εκτροφής μου έχουν πάει στη Νορβηγία, Νότιο Αφρική, Φινλανδία, Γαλλία και Σκόπια καθώς και σε κάποιον Κύπριο που τελικώς δεν απάντησε εγκαίρως έχω στείλει ένα βίντεο με κομμάτια από την γέννα έως την ημέρα της συμφωνίας, κάνοντας φόκους στα σημεία που θεωρούσα ως εξαιρετικά καλά ή κακά. Στο ίδιο βίντεο περιέχονται στατιστικά στοιχεία της γέννας, οδηγίες διατροφής και σε μερικούς που δεν είναι γνώστες στοιχεία ανατροφής των πρώτων μηνών. Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #60823

    Γιάννη να πούμε καλορίζικο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #60827

    ΤΟ ΝΑ ΕΛΑΦΡΙΝΗΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΟΣ ΣΚΥΛΟΥ Η ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΓΩΝΙΩΣΕΙΣ ΔΕ ΠΑ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΣΤΑΝΑΡ ΦΥΛΗΣ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΟΥ ΛΑΒΕΡΑΚ ΑΠΟ ΟΤΙ ΛΕΝΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΗΤΑΝ ΨΗΛΑ ΣΚΥΛΙΑ ΒΑΡΙΑ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΕΚΠΑΙΔΕΥΤΑ ΑΡΓΟΡΕΡΑ ΤΑ ΕΚΑΝΑΝ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΙΑ ΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΓΩΝΙΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥΣ,ΤΟ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΜΩΣ ΕΝΑ ΣΕΤΤΕΡ ΣΤΟΥΣ 40 ΜΕ 45 ΠΟΝΤΟΥΣ ΥΨΟΣ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΑ ΣΤΑΝΤΑΡ ΤΗΣ ΦΥΛΗΣ ΛΕΝΕ 52 ΜΕ 63 ΑΝ ΘΥΜΑΜΕ ΚΑΛΑ ΤΟΤΕ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ.ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΒΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΠΑΝΕ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΟΥΝΕ ΤΑ ΣΤΑΝΤΑΡ,ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΣΚΥΛΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΒΓΕΝΕΙ ΚΑΛΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΞΕΣΚΑΡΤΑΡΟΥΝ ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΥΝΗΓΟ ΚΑΙ ΣΑΣ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ.

     

    Υ.Γ.ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΟΤΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΩΣΤΕΣ ΑΠΛΩΣ ΕΚΦΡΑΖΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΘΙΞΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ –ΦΙΛΙΚΑ ΑΝΤΟΝΙΟ-

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #60829

     

     Δεν κουβαλάνε σχεδόν όλα λίγο πολύ τα αίματα αυτών των αγωνόσκυλων που εισήχθησαν από το 92 και μετά?

    Έχω αναφερθεί για την συμβολή αυτών των σκύλων και την βελτίωση που έδωσαν στον «απλό» κυνηγητικό σκύλο. Ναι πράγματι προσέφεραν, αυτός άλλωστε είναι ο σκοπός των αγώνων. Μη πέσουμε όμως Κωστή στην παγίδα της υπερβολής. Έβαλα τον «απλό» σε εισαγωγικά γιατί δεν πιστεύω πως υπάρχουν τα αγονόσκυλα (δεν μου αρέσει αυτός ο όρος, θα εξακολουθήσω να τα λέω… αγόνων) και τα β’ κατηγορίας κυνηγητικά, όπως καταλήγεις και εσύ. Προσωπικά θέλω να πιστεύω πως το Α και το Ω είναι τα κυνηγητικά. Από αυτά όσα λόγω προτερημάτων μπορούν να διακριθούν σε αγώνες πρέπει να γίνουν οι γεννήτορες (αν και εφόσον μεταβιβάζουν τα προτερήματά των). Σε μερικές φυλές, όπως πράγματι έχει γίνει στα Πόιντερς και τα Αγγλικά μόνο σέττερς, οι τάσεις της μεγάλης έρευνας άλλαξαν πολλά, άλλα προς το καλύτερο και άλλα προς το χειρότερο. Η ταχύτητα και το στυλ είναι «τμήμα» αυτής της ίδιας της φυλής, όσο περισσότερη ταχύτητα και στυλ τόσο καλύτερο; Ναι, αλλά με μία προϋπόθεση: με την ίδια απόδοση, δηλαδή να μην αφήνει πίσω του θηράματα. Σε καμία περίπτωση δεν με ενδιαφέρει να πάρω ζευγάρωμα από τον σούπερ στυλίστα και τον υπέρ ταχύ σκύλο αν συναντιέται με τα θηράματα 1στα 5 που θα συναντούσε ένας «απλός». Προσοχή λοιπόν τι σκύλους αγώνων επιλέγουμε.

    Η εξέλιξη των φυλών μέσα από τα χρόνια είναι δεδομένη σε όλες τις φυλές, όχι πάντα προς όφελος της εργασίας των. Μερικές φυλές ακόμα και από τις πιο εξειδικευμένες όπως τα ποιμενικά π.χ. Μπόρντερ κόλυ διαχωρίστηκαν σε εκθεσιακές και εργασιακές. Λέω εκθεσιακές και όχι μορφολογικές γιατί και στα εργασιακά απαιτείτε να είναι κοντά στο στάνταρτ της φυλής, αντιθέτως σε κάποιες φυλές εκθεσιακές που είχαν εργασία καταργήθηκε π.χ. Αμερικάνικο Κόκερ.

    Στα κυνηγόσκυλα, που είναι το θέμα μας, όταν αναφέρομαι για την εξέλιξη έχω στο νου μου τι έχει γίνει σε κάθε φυλή (από τις γνωστές). Τι προσέφερε η αλλαγή και πόσο αυτή η αλλαγή επηρέασε την «εικόνα» του σκύλου. Υπάρχουν λοιπόν ορισμένες φυλές που βλέπεις μία βάναυση μεταμόρφωση με ελάχιστη εργασιακή βελτίωση. Αλλού βλέπεις αλλαγή των εργασιακών χαρισμάτων για να εξυπηρετούν τις κυνηγητικές συνθήκες μιας χώρας με μικρές μορφολογικές επεμβάσεις και άλλα πολλά. Δεν είναι εποικοδομητικό να «απαλλάσσουμε» το σύνολο της ζημιάς των φυλών επειδή μία φυλή πάει καλά με την εξέλιξή της όπως δεν είναι εποικοδομητικό να μη δεχόμαστε καμία δια μέσου των χρόνων αλλαγή γιατί κάποια φυλή κακοποιήθηκε. Προσωπικά σαν λάτρης της παράδοσης δεν μου αρέσουν οι «γρήγορες» επεμβάσεις.

    Είχα την τύχη να δω στην Ιταλία μερικά Λιουελίν Σέττερς. Μπράβο στον εκτροφέα που κρατά αυτή την γραμμή αμιγή, ασχέτως αν δεν θα έπαιρνα κάποιο σκύλο του για κυνήγι. Εκτιμώ το έργο του και το μεράκι του, όσον αφορά το κυνήγι αφού εκείνον τον ενθουσιάζουν εμένα δεν μου πέφτει λόγος. Παρόλα αυτά αν μου εμπιστευόταν έναν σκύλο του θα τον φρόντιζα και θα τον είχα σαν τα μάτια μου προκειμένου να συνεχιστεί αυτή η οικογένεια. Δεν θέλω να καταπατώ την δουλειά που έχουν κάνει άλλοι. Ανάμεσα στα Λιουελίν υπήρχε ένα Λάβερακ, γνήσιος απόγονος των σκύλων του Λάβερακ όχι απλώς Αγγλικός Σέττερ αλλά από την ίδια οικογένεια, μόνο γνωρίζοντας το γενεαλογικό του δέντρο είχα έξαρση, όταν τον είδα και τον φωτογράφισα αισθανόμουν δέος. Δεν τον είδα να κυνηγά, μου είπαν πως είναι εξαιρετικός, είδα όμως ένα κομμάτι ιστορίας.

     

    Με όσους φίλους κατέχουν σκύλους χωρίς χαρτιά και έχω μιλήσει για την καταγωγή τους, όλο και κάποιο γνωστό όνομα θα αναφέρουν.

     Συνήθως είναι ψέμα, όσοι έχουν «μεγάλα ονόματα» δεν τα ζευγαρώνουν με σκύλες χωρίς χαρτιά, δεν θέλουν να βγαίνουν μέτρια η κακά κουτάβια από τον σκύλο τους. Και φυσικά την μεγάλη αναβάθμιση των κυνηγόσκυλων δεν την έκαναν οι σκύλοι αγώνων αλλά τα καλά κυνηγόσκυλα που εισήχθησαν από ιδιώτες και εκτροφείς. Αν όχι για κανέναν άλλο λόγω (ακριβές επιβάσεις κλπ) αλλά γιατί οι σκύλοι αυτοί είναι σαφώς πολλαπλάσιοι των λίγων σκύλων αγώνων στην χώρα μας.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #340393

    Με όσους φίλους κατέχουν σκύλους χωρίς χαρτιά και έχω μιλήσει για την καταγωγή τους, όλο και κάποιο γνωστό όνομα θα αναφέρουν.

     Συνήθως είναι ψέμα, όσοι έχουν «μεγάλα ονόματα» δεν τα ζευγαρώνουν με σκύλες χωρίς χαρτιά, δεν θέλουν να βγαίνουν μέτρια η κακά κουτάβια από τον σκύλο τους.

    Γιάννη δεν εννοώ απ’ ευθείας ζευγάρωμα. Μιλώ για περιπτώσεις που κάποιος κατέχει γιο ή εγγονό ενός γνωστού επιβήτορα και θες από ντροπή, θες από φιλότιμο δέχεται να διαθέσει τον σκύλο του για επιβίβαση στην σκύλα κάποιου φίλου του. Ή ακόμα περιπτώσεις πάλι με απογόνους που οι γέννες τους δεν δηλώθηκαν ποτέ.  Λογικό είναι να μην διαθέτει ένας εκτροφέας το σκύλο του για επιβιβάσεις με φαινότυπα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #60846

    Κώστα προσοχή στις γρήγορες εξελίξεις των φυλων, συνήθως όταν δεν υπάρχει αυστηρός έλενχος, σε όλη την διαδικασία του breeding,  και δεν υπάρχει αρκετά δυνατό σύστημα ελένχου των γενετικών προσόντων πάνω στο εργασιακό πρότυπο, μεσολαβούν άλλα πραγματα, και μπορεί κάποτε κατά την δημιουργεία των φυλών που ξέρουμε  να ήταν θεμιτό αλλά τωρα πια με μεγάλη γενετηική βάση και κατασταλαγμένες φυλές για οποία έργασία μπορεί να σκεφτεί κάποιος??

    Οταν αλλάζει το εργασιακό πρότυπο.  οταν αλλάζει το μορφολογικό πρότυπο για να εξυπηρετήσει το νέο εργασιακό πρότυπο, τότε Κώστα έχουμε “φαινότυπα”  και μάλιστα στην χειρότερη μορφή τους, γιατί ΄μιλάμε πιά για μια άλλη ράτσα, Αυτό έγινε πριν μια 4ετια στα drahthaar στην Αμερική, πήγαν οι Αμερικάνοι να αλλάξουν πέρα από το εργασιακό πρότυπο και ελαφρώ το μορφολογικό, αλλα  με ένα club πολύ ισχυρό, μπήκαν τα πράγματα στην ΄θέση τους. Και η θέση είναι D.DRAHTHAAR είναι αυτό και κάνει αυτά,  οσα δεν είναι ακριβώς έτσι και δεν κάνουν αυτά ακριβώς μπορούν να ονομάζονται όπως θέλουν πάντως όχι D.DRAHTHAAR, και αν ψάξεις στα Αμερικάνικα site, θα δείς μερικοί να το ονομάζουν German Wirehair Pointer, θα βρείς τα πραγματικά εκτροφεία drahthaar που μάλιστα τονίζουν ότι τα σκυλιά τους έιναι πραγματικά  D.drahthaar.  Το “τυρί” είναι εκεί και όλοι το βλέπουν την “φακα” πόσοι όμως. Μια φυλή έιναι πολλά περισσότερα από αυτά που βλέπουμε σε μια εκθεση ή σε ένα 10λεπτο αγώνα, και αυτά είναι τα πρώτα που χάνονται και μπορεί τελικά να είναι τα ποιο πολύτιμα, αυτά που κάνουν την ράτσα “μοναδική”.

    Παντελής 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #60852

    Παντελή πέρα από την εξέλιξη της φυλής που με ενδιαφέρει, δεν έχω ψαχτεί όσο θα έπρεπε για να γνωρίζω τι ακριβώς συμβαίνει στις υπόλοιπες.

    Στα κούρτσχααρ έχω παιδευτεί αρκετά βράδια να μεταφράσω από τα Γερμανικά στα Αγγλικά και μετά στα Ελληνικά (με την βοήθεια του κομπιούτερ εννοείται) διάφορα ενδιαφέροντα άρθρα, τις διαφορές στα στανταρ μεταξύ των Αμερικάνικων, Αγγλικών και ευρωπαϊκών ομίλων κλπ.

    Για να μην γίνομαι κουραστικός με τα κούρτσχααρ το συμπέρασμα είναι ότι μεταξύ των ευρωπαϊκών δεν υπάρχουν διαφορές που να πλησιάζουν σε αποκλεισμό.

    Στις εκθέσεις μορφολογίας ακόμα και οι κριτές που είναι φανατικοί υποστηρικτές των γερμανικών πρότυπων δεν διστάζουν να δώσουν CAC σ΄ένα σκύλο γνήσιο εκπρόσωπο της Ιταλικής φιλοσοφίας όταν το αξίζει.

    Στην Έκθεση της Κατερίνης κάποιος μικρός εκτροφέας από την Θεσσαλονίκη κατέβασε ένα γίγαντα που βρίσκονταν στα ανώτερα επιτρεπτά όρια. Όμορφο σκυλί δεν λέω αλλά προσωπικά δεν θα επέλεγα αυτή την φυλή αν όλοι οι εκπρόσωποι της ήταν σ’ αυτό το μέγεθος.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #60872

    Kωστή ευχαριστώ για τα καλορίζικα, είναι αρσενικό, 3 και κάτι μηνών, είναι λευκο-ποτροκαλί, από άριστους γονείς και γραμμές. Ο καιρός θα δείξει.

    μη λέω και πολλά, αυτόν δεν τον έχω για προώθηση.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #340397

    Γιάννη αν σου είναι εύκολο στείλε μου καμιά φωτογραφία να την ανεβάσω στο φόρουμ και γράψε μας λίγα λόγια για τα αίματα το εκτροφείο και το πως επέλεξες το συγκεκριμένο κουτάβι. Σίγουρα θα υπαρχει ενδιαφέρον απ’ όλους.

    Τις καλύτερες ευχές μου στο κουτάβι σου ώστε να εξελιχθεί σε άξιο αντικαταστάτη του ’στρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #60885

    Kώστα σε κάθε φυλή υπάρχουν κατώτατα και ανώτατα ύψη , ξεχωριστά για τα αρσενικά και τα θυληκά,  Και εγώ θα ήμουν πολύ δυσπιστός για ένα σκύλο στο ανώτατο όριο των αρσενικών, για τα θυλήκα δεν θα είχα κανένα πρόβλημα, Και εξηγώ το γιατί, έχω καταλήξει σε κάποιες διαστάσεις σκύλου που θεωρώ ότι μου κάνουν για τα κυνήγια που κάνω,  ανεξαρτήτου φύλου, Ίδανικές διαστάσεις κατ΄έμε έιναι από 60 έως 65 cm  στο ύψος και τετράγωνος ή 1 cm  ποιο μακρύς. Ανεξάρτητα από το φύλο,  Τα αρσενικά έχουν όριο 61 -68  και τα θυληκά 57-64, άρα στην ουσία απευθύνομαι στα προς το ψηλά θυληκά ζώα και τα κοντά ή μέτρια αρσενικά.

    Παντώς να ξέρεις όταν θα βρείς ψηλό σκύλο με άριστη εργασιακή μορφολογία και πάθος, καλά προπονημένος δεν θα έχει αντίπαλο, Υπάρχουν παραδείγματα στην μεγάλη έρευνα. 

    Ξαναδιάβασε την τελευταία μου πρόταση στο προηγούμενο μύνημα μου,  και  ποιά είναι τα κουσούρια που βρίσκουν κάποιοι στα αγωνόσκυλα κάποιων άλλων φυλών οι κυνηγοί εραστές των φυλών αυτών.

     Τις εμφανείς διαφοροποιήσεις από το πρότυπο τις αντιμετωπίζεις σχετικά έυκολα, τα προβλήματα χαρακτηρα, του μυαλού, την πραγματική θηρευτική ικανότητα, πώς τα τσεκάρεις όμως, και πώς μπορείς να τα αποκλείσεις από την εκτροφή?  χρειαζεσαι σύστημα ελένχου, υπάρχει??? Κανονικά αυτή την δουλεία την κάνουν οι αγώνες, την κανουν όμως?

    Θα σου πώ 2 παραδείγματα, το ένα αφορά drahthaar, το όποιο ενώ είχε πάρει τα 3 CAC που χρειαζόταν για πρωταθλητης, τον κατεβαζει ο ιδιοκτήτης του σε αγώνα HZP (ο σκύλος κυνηγούσε κανονικά) και βεβαια ο ιδιοκτήτης του δεν ήταν βλάκας να κατεβάσει σε δύσκολο αγώνα τον σκύλο του, τι στιγμή που δεν χρειάζοταν αυτό τον αγώνα για να γίνει πρωταθλητης,  Ο σκύλος ερχόμενος προς τους κριτές για κάποιο λόγο φοβήθηκε τους ανθρώπους, Ενας σκύλος με συμμετοχές σε εκθέσεις, ο Γερμανός κριτής τον κοίταξε στραβά, και του έδωσε 5 λεπτά για να συνελθεί ο σκύλος, ο σκύλος δεν συνήλθε και κόπηκε από τον αγώνα, ΑΛΛ’ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ,  και ενώ δεν είχε στην ουσία πρόβλημα στην Ελλάδα, ακολούθησε αλληλογραφία με τον Γερμανό κριτή και η κουβέντα που του είπε ήταν “εμείς αυτούς τους σκύλους δεν τους ζευγαρώνουμε”, και ο Ελληνας τον έκοψε από την αναπαραγωγή, Αστάθεια χαρακτήρα.

    Το άλλο αφορά σκύλο φίλου, την εχω ξαναγράψει την ιστορία, το σκυλί κροτόφοβο από επώνυμα αγωνιστικά αίματα, του έδωσα την σκύλα μου να κυνηγήσει και κατ΄αυτό μπας και ξεπεράσει την κροτοφοβία του, το αποτέλεσμα στις φέρμες τις σκύλας την κοπάναγε και πήγαινε στο αυτοκίνητο  γιατί θα έπεφτε ντουφεκιά, τον έψησαν ότι θα το ξεπεράσει, έβαζε μία σφάιρα στο οπλο 4 μήνες μετά δεν τρόμαζε, ξεγελάστηκε και το ΄γεμισε το όπλο, μια μπεκάτσα ήταν άρκετή,  ξανά τα ίδια, τελικά ο κάτοχος του πατέρα (επώνυμου σκύλου -εκπαιδευτής )  τον πήρε για να τον φτιάξει, ο σκύλος ήταν όμορφος,  σίγουρα θα τον “εφταιχνε”,  και αν ήταν ποιό ανοικτος θα τον βλέπαμε και στους αγώνες, και κάποιος θα τον αγοράσει φτιαγμένο, όμορφο σκύλο από “πολύ επώνυμα αίματα” λές Κώστα να μην τον ζευγαρώσει?? Τι απογόνους θα δώσει?? Εδώ θα καμαρώνει ότι έχει τον γιο του τάδε θα πάρει και μερικά εξαίρετος στην μορφολογία γιατί σε αυτό το επίπεδο ήταν και ποιός τον πιάνει.  Για αυτό η οποια “εξέλιξη” πρέπει να γίνεται μέσα από πολύ αυστηρούς κανόνες και όρους,  Τα κουτσχααρ είναι απο τα σκυλιά που μου αρέσουν,

    Παντελής

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #340411

    Κωστή, τα αίματα (δηλαδή οι γραμμές) αυτές είναι άγνωστες σε όσους παρακολουθούν κλασικούς αγώνες και αγώνες μεγάλης έρευνας, αντίθετα χαίρουν μεγάλης εκτίμησης όσων παρακολουθούν αγώνες Π.Κ. βουνού. Είναι παθιασμένοι κυνηγοί, δυναμικοί και συνάμα αέρινοι, ανοίγονται όσο οφείλουν σαν σέττερς αλλά έχουν τόση αντοχή που κυνηγούν καθημερινά, όλη μέρα.

    Το συγκεκριμένο κουτάβι το είχε επιλέξει κατ’ αρχήν για μένα ο εκτροφέας, πήγα εκεί για να δω από κοντά αν πράγματι άξιζε να το πάρω. Περισσότερα περί επιλογής έχω γράψει στο παρελθόν.

    Φωτογραφίες, ονόματα, λεπτομέρειες κλπ. δεν ξαναβάζω.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #60980

    Φίλε Γιάννη καλημέρα. Καλορίζικο και από εμένα και εύχομαι ότι καλύτερο. Να είσαι πάντα καλά. Και κάτι τελευταίο, φωτό και λεπτομέρειες ΘΕΛΟΥΜΕ πάντα από εσένα διότι έτσι βλέπουμε, <<ακούμε>> και μαθαίνουμε. 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 124 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων