ΠΩΣ ΔΙΑΛΕΓΟΥΜΕ ΚΟΥΤΑΒΙ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 124 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #340418


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από KOSTASGR2000 στίς 04 Ιούλιος 2005


    Και κάτι τελευταίο, φωτό και λεπτομέρειες ΘΕΛΟΥΜΕ πάντα από εσένα διότι έτσι βλέπουμε, <<ακούμε>> και μαθαίνουμε. 


    Σωστά έτσι ακριβώς είναι. Το ότι βρέθηκε κάποιος να σε κατηγορήσει για προβολή, ειδικά όταν αυτός ο κάποιος δεν ξέρει τι λέει, δεν σημαίνει τίποτα.

    Αντίθετα μετράει η γνώμη των πολλών που έχουν ωφεληθεί απ’ αυτά που γράφεις τόσο καιρό.

    Η φωτογραφία ενός σωστά επιλεγμένου κουταβιού βοηθά αυτούς που ενδιαφέρονται για την συγκεκριμένη φυλή να έχουν μια εικόνα του τι πρέπει να προσέχουν.

    Όσο για το ότι η γραμμή από την οποία προέρχεται δεν είναι ευρέως γνωστή αφού δεν προέρχεται από traialers, είναι ακόμα πιο χρήσιμο να γίνει γνωστή.

    Δεν νομίζω άλλωστε να πιστεύει κανείς ότι η επιλογή ενός κουταβιού από γονείς με διακρίσεις σε αγώνες πρακτικού κυνηγίου είναι μειονέκτημα.

     

    [/indent]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #60989

    Συμφωνω απολυτα με τον Κωστα,

    Η σκεψη σου για την επιλογη μας “αφορα” ολους αφου ετσι θα μαθουμε και εμεις, επισης και για την συγκεκριμενη φυλη.

    Με εκτιμηση,

    Ανδρεας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #340428

     

    Όσο για το ότι η γραμμή από την οποία προέρχεται δεν είναι ευρέως γνωστή αφού δεν προέρχεται από [font=” Verdana”]traialers[/font], είναι ακόμα πιο χρήσιμο να γίνει γνωστή.

    Trialers (αγωνομάχοι) είναι οι σκύλοι που έχουν διακριθεί σε αγώνες ανεξαρτήτως αν είναι κλασικοί ή πρακτικού κυνηγίου. Οι γραμμές που επέλεξα έχουν πολλούς Trialers σε αγώνες Π.Κ.

    Κώστα και Ανδρέα ευχαριστώ, η σκέψη μου για την επιλογή είναι αυτή που έχω περιγράψει στο άρθρο για την επιλογή σκύλου. Έχοντας πολλά χρόνια με σέττερ είπα να απαλλασσόμουν για λίγο από τα μακρύτριχα. Βάζοντας σε ένα χαρτί τα υπέρ και τα κατά δύο ακόμη φυλών που θα μπορούσα να διαλέξω σύμφωνα με τα κυνήγια που κάνω κατέληξα πάλι σε σέττερ, βασικός παράγων που απέκλεισα το ντράτχαρ ήταν η συμβίωση των κόκερ μου μαζί του. Από τις συγκεκριμένες γραμμές έχουν έρθει στην Ελλάδα περίπου δέκα σκύλοι, τα δύο τα γνωρίζω, για τα άλλα έχω αναλυτικές πληροφορίες, μετά δούλεψα μέσω διαδικτύου και συγκέντρωσα πληροφορίες από αγώνες και απογόνους. Κατέληξα σε κάποιους γεννήτορες, μέσω του ιδιοκτήτη του ενός από τους σκύλους που έχουμε εδώ, ενημερώθηκε ο εκτροφέας, περίμενα μέχρι να γίνει το ζευγάρωμα που θα με ενδιέφερε, μελέτησα το pedigree στο οποίο αναφέρονται οι σκύλοι που ήθελα αρκετες φορές χωρίς όμως να έχουν στενή συγγενική σχέση, καθαρά τυπική γραμμική αναπαραγωγή. Τα υπόλοιπα τα γνωρίζεται.

    Φιλικά   

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #61074

    ΓΙΑΝΝΗ! ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΔΕΣ ΤΟ ΦΡΑΝΓΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΠΗΡΕΑΣΤΙΚΕΣ ΧΙ ΧΙ!!! ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ!!! 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #61076

     

    Είδα τον Φράγκο σου και είπα τέρμα τα δίφραγκα, πάω για χιλιάρικο.

    Ευχαριστώ για της ευχές Κούλη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    markosm στις #69566

    paidia gia sas apo xio agorasa ene koytabaki seter apo ton kanidi pateras einai o emo2 h o aderfos toy kai mana h mpeti kserei na moy pi kapios kati?eyxaristo.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Λαβερακ στις #69578

    Σημερα αγορασαμε ενα κουταβι γκεκας 1 μηνων.Ειναι πολυ πονηρο.Αλλα κατι αλλο με απασχολει.Κατα τις 5:30 καταπιε κατι σαν πολυ μικρο πασαλακι που το ειχα αφημενο καπου στο πατωμα κοντα του.Τωρα δεν ξερω τι να κανω.Το βλεπω οτι ποναει.Μηπως ξερει κανεις κανενα τροπο για να κανει εστω εμετο για το βγαλει ή για να ενεργηθει?Δεν μπορουμε να το παμε στον κτηνιατρο γιατι ολοι δουλευουν απο πρωι μεχρι βραδυ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #69584

    ’ρη εάν δεν υπάρχει κάποιος να μεταφέρει το σκυλί στον γιατρό

    μπορείτε να τον πάρετε τηλέφωνο και να  έρθει στο σπίτι.

    Η εξέταση από γιατρό είναι μονόδρομος θα μπορούσες να του

    προκαλέσεις εμετό με φάρμακο αλλά χωρίς την διάγνωση και

     της οδηγίες του γιατρού υπάρχει το ενδεχόμενο να προκαλέσεις

    ακόμα  μεγαλύτερη ζημία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    Κ-13 στις #69593

    ΦΙΛΕ AΡΗ , ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΝ , ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ. ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΤΟΥ. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Λαβερακ στις #69600

    Ενταξει,καλεσαμε το γιατρο και μας εξηγησε γιατι το πονουσε.Το πασαλακι του προκαλουσε μεγαλο βαθμου ερεθισμο στα τοιχοματα του στομαχιου.Απορω βεβαια πως μπορεσε και το καταπιε.Μπορει να ηταν μικρο αλλα σιγουρα ανθρωπος δεν μπορει.Τωρα το δικο μου το τρελοκομειο απορω προσπαθουσε να το καταπιει να δει τη γλυκα.Δεν καταλαβαινε οτι το πονουσε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #69866

    ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΚΟΥΤΑΒΙ  ΕΙΝΑΙ 1)ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΟΣ ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ ΣΚΥΛΟΣ ΠΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΣΚΥΛΕΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΑ ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ.2)ΘΗΛΥΚΙΑ ΣΚΥΛΑ ΧΩΡΙΣ ΦΟΒΙΕΣ ΦΙΛΙΚΗ ΑΨΟΓΗ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΚΑ.

    ΥΓ.ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kosmas123 στις #69992

    Εγω ετοιμαζομαι να παρω 1 γκεκικο απο εναν φιλο δεν ξερο τον αρσενικο αλλα η θηλικια ειναι καλη και ιδιαιτερα στο κθνηγι τι προτεινετε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #69999

    ΦΙΛΕ ΚΟΣΜΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΘΑ ΕΨΑΧΝΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΤΟΥ ΕΑΝ ΕΧΕΙ<< ΒΓΑΛΕΙ>> ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΣΚΥΛΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΜΙΑ. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    makis_m στις #70035

    Kαλησπέρα σε όλους,

    Μπορεί κάποιος να με παραπέμψει σε κάποιο δικτυακό τόπο ή άλλη πηγή όπου να αναφέρεται με βάση την ηλικία η αναμενόμενη εξέλιξη της μορφολογίας ενός αγγλικού σέττερ; Κυρίως ενδιαφέρομαι για την εξέλιξη και επιτρεπτή διακύμανση ύψους βάση ηλικίας.

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια,

    Μάκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #70063

     

    Φίλε Μάκη, παρόλο που ασχολούμαι πολλά χρόνια με σκύλους που κάνουν πρωταθλητισμό σε μορφολογία, δεν έχω βρει βιβλιογραφία με αναμενόμενη εξέλιξη μορφολογίας.

    Εμπειρικά κάθε εκτροφέας ξέρει αν ένα κουτάβι θα είναι μεγαλόσωμο ή μικρόσωμο.  Πιθανόν να έχεις ακούσει πως η ανάπτυξη των κουταβιών ποικίλει από άτομο σε άτομο ακόμη και της ίδιας γέννας, ακόμη μερικές φορές ειδικά από 4 έως 6 μηνών αυξάνονται δυσανάλογα π.χ μπορεί να αυξηθεί το μήκος του λαιμού ενώ το κεφάλι να παραμείνει μικρό. Φυσικά τους επόμενους μήνες θα έρθει η επιθυμητή ισορροπία. Εμπειρικά οι εκτροφείς λένε πως για τα Αγγλικά Σέττερς είναι καλό να τα δεις όταν είναι 12 έως 14 εβδομάδων. Τότε θα μοιάζουν (σε μικρογραφία) όπως όταν μεγαλώσουν.  Για τα Κόκερ η 7η εβδομάδα καθώς και  (κυρίως) 10η -11η . Προσωπικά έχω διαπιστώσει πως κανείς ποτέ δεν μπορεί να είναι σίγουρος για την τελική μορφολογία ενός κουταβιού αν δεν το δει από 10 τουλάχιστον μηνών και πάνω. ’λλως όλοι οι πρωταθλητές θα ήταν στα χέρια των εκτροφέων τους.

    Από στατιστικές παρατηρήσεις και σημειώσεις για τα Σέττερ μου (και ανταλλαγή απόψεων με άλλους εκτροφείς) στο θέμα του τελικού ύψους έχω να σου πω πως κατά μέσον όρο υπολογίζω πως όταν είναι 6 μηνών θα ψηλώσουν ακόμα 5 – 6 περίπου πόντους. Το ύψος μετριέται από το ακρώμιο έως το πάτωμα (πρέπει να είναι απόλυτα ίσιο) με ειδικό κυνόμετρο και σωστό στήσιμο του σκύλου όπως παρουσιάζονται σε εκθέσεις (κάθετα και παράλληλα τα μπροστινά  πόδια, κάθετοι οι πίσω ταρσοί, σωστά εκτεταμένη η ράχη και ο λαιμός εμπρός και ψηλά). Τονίζω πως είναι μια απλή ένδειξη που πρέπει να συνυπολογιστεί και με άλλους παράγοντες. 

    Το Σέττερ μου (τώρα 9 και κάτι μηνών) είχε μία θεαματική (υπερβολική) ανάπτυξη από 4 – 6 μηνών. Κατ’ εξαίρεση του έδωσα πρόσθετο ασβέστιο με βιταμίνη D, πολύ καλή τροφή και επιπλέον πρωτεΐνη (ωμό πατσά). Η δομή του ήταν πολύ καλή και δεν προέβλεπα πως θα πάρει 6 πόντους από τότε που ήταν 6 μηνών ,πράγμα που επαληθεύτηκε. Σήμερα είναι κανονικότατος αν και έχει εργασιακές γραμμές. Μερικοί εκτροφείς νομίζουν πως αν κόψουν την ποσότητα του φαγητού σε ένα μεγαλόσωμο κουταβάκι θα περιορίσουν το τελικό του ύψος, ουσιαστικά ανακόπτουν την ανάπτυξή του (με όλα τα παρελκόμενά της). Δεν είναι λίγες οι φορές που μικρόσωμα κουταβάκια γίνονται μεγάλοι ενήλικες ή το αντίστροφο:

    Φιλικά

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 124 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων